Wartsila sluit motorenfabriek Afscheid met guldenborrel ECONOMIE 'Rijk en idealist tegelijk, dat kan heel goed' Flexibele lijfrente goede keus na ontslag men dwingen overleg af r vrouwen Bonden vrezen verlies duizenden banen in regio Zwolle Nederlandse scheepswerven zijn positief over dit jaar Welkom China! Uitvaart schrapt in onderhoud IT evedorp - Vliegmaat- lijen bezuinigen ondanks nciële moeilijkheden i technisch onderhoud. J (lt voorzitter H. de Vries Vereniging van Neder- x Verkeersvliegers. Hij rea ls ip uitspraken in deze fan voorman R. van der ,1,1 ran de Nederlandse Ver- si g van Luchtvaarttechnici. >r Hout zei te vrezen dat [i dt bezuinigd op onder- ,os maar De Vries noemt dit ,f „Er zijn geen concrete >,:t zingen voor. De lucht- laatschappijen realiseren mders goed dat ze zich - j >t kunnen veroorloven, iaarmee zouden ze zich n vlees snijden." zaterdag 17 NOVEMBER 2001 tuinbouw rdt duurder be» - )e Gasunie heeft ila [energiebedrijven West- Ui IUON, Eneco en Essent nstemming bereikt over prijs voor de tuinbouw, at daarbij om tuinders ider dan een miljoen ku- meter gas gebruiken en j1,anuari 2004 zelf een leve- r mogen kiezen. De over- nst gaat in op 1 januari. )jj) [rijkste punt is een verho- i /an de inkoopprijs met 1 W; er kubieke meter in 2002 zelfde verhoging een jaar Voor bedrijven met een ronder de 170.000 ku- neter loopt de prijs de ide twee jaar in vier stap- |met 1,25 cent. prijf verkopen nternet - De Kamers van j'i andel beginnen samen o s ider meer de Rabobank is iccountantsorganisatie Q01 een handelsplaats op zetwaar kopers en verko- •jj: in bedrijven elkaar kun- ïden. Naar verwachting 16 zo'n 90.000 ondernemers omende vijf jaar stoppen n bedrijf. Op de inter- ina, ondernemings- 3 2 il, kunnen aanbieders en in eerste instantie ano- Deken naar een interes- ject. tijd ;oeden °.41 - Verlaging of teruggave ig wegenbelasting is op 1,5: lats als vergoeding voor luren die vertegenwoor- i in de file moeten staan. It de de beroepsgroep mmerciële werloiemers die bij de vakbond De aangesloten. De over- ieft gefaald als beheerder t wegennet, zegt Unie- ii\ rder T. de Ruiter. Hij het achterstallige on- d aan wegen en trekt 2,9 gelijking met de spoor- die al langer een vergoe- italen bij vertragingen. en VS gedaald g ^cton - De index van de 4 iinentenprijzen in de Ver- M' Staten is in oktober ge- gilet 0,3 procent. Dat e Amerikaanse regering i bekendgemaakt. Ana- adden in doorsnee een inere daling verwacht procent. Zonder de hommelende prijzen irgie en voedsel ging de an de consumentenprij- Dktober omhoog met 0,2 t. Dit geschoonde cijfer Iaarmee 2,6 procent bo- peil van dezelfde van vorig jaar. De volle- dex steeg de afgelopen jnaanden met 2,1 pro- 35/ap - Werknemers van istralische papierfabriek de directie met een vijf .0; lurende staking zover ge- QOf salarisonderhandelingen unen met hun vrouwelij- jga's. Zo'n tachtig man personeelsleden legden week het werk neer nadat ictie had geweigerd de WK a net als de mannen verhoging te geven, end Irijf, Carter Holt Harvey, cht vrouwen in dienst, kantoor werken. Het ijke fabriekspersoneel onlangs een salarisver van 14 procent voor maar weigerde meer ontvangst te nemen toen at het vrouwelijke kan- soneel geen loonsverho- d gekregen. Het bedrijf zijn vrouwelijke mede- salarisverhoging te heb- ithouden vanwege hun zwolle/anp - Motorenfabrikant Wartsila wil de fabriek in Zwolle sluiten. Bij de vestiging werken 700 mensen. Het personeel is gis teren ingelicht over de voorgeno men sluiting. Dat hebben CNV Metaal en Elektro en FNV Bondgenoten bekendgemaakt. Het CNV noemt het besluit 'onbegrijpelijk en onverteerbaar'. Naast de 700 arbeidsplaatsen die verdwijnen, heeft de sluiting grote gevolgen voor de toeleverende industrie in de regio Zwolle. De bonden spreken daarbij over duizenden banen. Wartsila, waarvan het hoofdkan toor in Finland staat, produceert in Zwolle grote dieselmotoren voor de scheepvaart en de ener giesector. Volgens de bedrijfslei ding is de sluiting het gevolg van een ingestorte afzetmarkt. FNV Bondgenoten heeft een an dere verklaring voor de sluiting. „De beursgang van Wartsila is niet zo succesvol geweest als het bedrijf had gehoopt. Nu probe ren ze over de rug van de werk nemers de aandeelhouders te vreden te houden en dat kan natuurlijk niet", zegt bestuurder H. Hulshoff. In een brief aan het personeel schrijft vice-president S. Bertlin van Wartsila Corporation dat met de fabriek ook de produc- tiegerelateerde diensten uit Zwolle verdwijnen. Wartsila Ne derland behoudt alleen een ser vicevestiging in Schiedam. Een onderzoek wees volgens Bertlin uit dat sluiting van de Zwolse vestiging de voorkeur genoot boven het sluiten van vestigin gen in Frankrijk, Finland en Ita lië. De voorgenomen sluiting moet volgend jaar zijn beslag krijgen, meldt Bertlin. „Het is onze be doeling de gevolgen van de slui ting voor de medewerkers zo veel mogelijk op te vangen. Maar wij realiseren ons dat deze desondanks ingrijpend zijn en emotioneel pijn zullen doen." Anita Roddick van the Body Shop pubhceert boek 'Gedane zaken nemen een keer' door Achille Prick Ruim 25 jaar geleden richtte Ani ta Roddick (59) The Body Shop op. Met zelfbedachte shampoos in lege urineflesjes bleek ze een goudmijn te hebben aangeboord. Haar waar moest milieuvriende lijk en eerlijk gemaakt zijn. Fram- bozenbadschuim en theeboomo lie zijn inmiddels wereldwijd te koop in 1700 winkels. Roddick mag zich één van de rijkste vrou wen van Engeland noemen. Haar boek 'Business as unusual' is ver taald in het Nederlands: 'Gedane zaken nemen een keer'. Haar missie tegen het onrecht in de wereld gaat onverminderd door. „Ik ben vaak aangevallen op de paradox die mensen in mij me nen te zien: steenrijke zaken vrouw die ijvert voor een eerlij kere wereld. Alsof je niet op een eerlijke manier je geld kunt ver dienen. Als ik had gewild, had den we met The Body Shop misschien wel het dubbele bin nen gehaald. Dan was ik bij voorbeeld met anti-rimpelcrè- me gekomen of zoiets. Maar dat wilde ik niet. Genoeg is genoeg. Bovendien is het onzin; er is echt geen enkel middel ter we reld waar je jonger van uit gaat zien. Je kunt op die leeftijd je geld echt beter besteden aan een goede fles wijn." De 59-jarige kleine zakenvrouw heeft plaatsgenomen in de klei ne, klassiek ingerichte, biblio theek van Hotel Ambassade aan de Amsterdamse Herengracht. Ze is op tournee om haar nieu we boek te promoten. Ze trekt zich langzamerhand terug uit de onderneming en blikt terug op 25 jaar Body Shop. Om haar cri ticasters voor te zijn. „Rijk en idealist tegelijk kan heel goed." Iedereen die zich stoort aan gro te multinationals die de derde wereld leegroven, aan de heb zucht van mensen en het egoïs tische individualisme, kan zijn hart ophalen. Anita Roddick werd geboren als dochter van Italiaanse immi granten in Zuid-Engeland. Ze werkte als kind al mee in het ca fé-restaurant van haar ouders. Eenmaal moeder van twee kin deren ging haar man Gordon Roddick voor een paardentrek- tocht naar Zuid-Amerika. Om in haar levensonderhoud begon ze in 1976 haar eerste winkel. Ze verfde de muren groen om de schimmel te camoufleren en vulde lege flesjes met natuurlijke produkten voor het lichaam. Wm'f Anita Roddick: „Er is geen middel ter wereld waar je jonger van uit gaat zien." Foto: GPD/Roland de Bruin Het liep als een trein en al snel volgden meerdere zaken. Immer met als uitgangspunt: eerlijke produkten. Dus geen cosmetica waar dierproeven aan vooraf zijn gegaan. Geen produkten die voor een hongerloontje in derde wereldlanden zijn gemaakt. Wel heeft ze in talloze landen fa briekjes opgezet waar de lokale bevolking voor een eerlijke prijs levert aan The Body Shop. „Ik ging geregeld weken of maanden achter elkaar hét oer woud of de woestijn in. Als ik dan ergens stuitte op lokale ge bruiken die met lichaamsverzor ging te maken hebben, keek ik of het wat was voor The Body Shop. Inmiddels verdienen tien tallen lokale bevolkingsgroepen een prima boterham aan The Body Shop. Een indianenstam in het Amazone-gebied heeft hierdoor een school, een zie kenhuis en nu ook een internet café." Dit is toch ook globalisatie, waar zij zo tegen is? „Ik ben tegen globalisatie als dat betekent: multinationals die zonder na te denken de wereld als hun werk terrein gebruiken om zoveel mogelijk winst te maken. Ik ver afschuw de Wereld Handels Or ganisatie (WTO). Dat is nu ook mijn belangrijkste doel: die club onder druk zetten en uitleggen aan het publiek hoe het een in strument is van de grote multi nationals om ten koste van an deren alleen maar rijker te wor den." In kringen van anti-globalisten zijn de aanslagen van 11 sep tember met gejuich begroet. Ze zouden het bewijs zijn dat het Westen rijk is geworden ten kos te van de rest van de wereld. Die frustratie heeft zich volgens de ze zienswijze op een bloedige manier gemanifesteerd. „Tuur- lijk hebben die vliegtuigen in het WTC te maken met economi sche ongelijkheid. De islam is immers een religie voor de ar men. Maar het westen is allang niet meer in staat om dat te snappen. Wij vinden onszelf zo superieur; we kunnen niet meer begrijpen wat er in de hoofden van zo'n fundamentalist om gaat. Alsof het alleen maar gaat om een paar gekken die zich er gens in een grot in Afghanistan schuilhouden." Roddick hekelt de hebzucht die zij om haar heeft zien toene men. „In vroeger tijden liepen rijken niet zo te koop met hun bezit. Ze gaven het ook makke lijker weg. Ze bouwden een school. Of stichtten een wees huis. Nu zijn er stapels full-color magazines waarin miljonairs pronken naast hun jachten en in hun dure auto's en huizen. Walgelijk. Het grote publiek lijkt het geweldig te vinden. Iedereen wil maar meer, meer en meer. We vinden mensen ook handig of slim als ze hun geld naar de Bahamas sluizen omdat ze dan minder belasting hoeven te be talen. Betaal die belasting toch gewoon; het is voor de gemeen schap." De activiste ziet in de-voormali ge premier van Engeland, Mar garet Thatcher, de belichaming van het kwaad. „Zij heeft jaren lang gehamerd op de mogelijk heden van het individu. Mensen die arm waren, hadden dat aan zichzelf te wijten. Iedereen kan met hard werken zijn eigen kost verdienen. Er is helemaal voor bij gegaan aan de gemeenschap. Wat kunnen een aantal mensen samen bereiken en wat is goed voor de gemeenschap? Door het individu op een voetstuk te plaatsen is het nu geoorloofd om je rijkdom te laten zien. Vre selijk toch, 27-jarige pikkies die wat geld heen en weer sluizen en vervolgens voor duizenden ponden gaan zitten zuipen en vreten." Een koopsompolis om later lijf renteuitkeringen te regelen, kan heel nuttig zijn, maar dat hoeft lang niet altijd. Een keuze die ge ïnspireerd is op belastingvoordeel alleen is te mager, want ook dan kost die polis geld. Er komt bij, dat de flexibiliteit van de koopsom- /lijfrente door wettelijke regels flink is beperkt. Reden om serieus te overwegen om op andere wijze een aanvul lende toekomstvoorziening op te bouwen, bijvoorbeeld door gespreid te investeren in beleg gingsfondsen. Het kan ook flink schelen in kosten die verzeke ringsmaatschappijen in reke ning brengen. Indien een uitke ring bij overlijden gewenst is, kan een losse overlijdensrisico- verzekering worden afgesloten. Tot 1992 konden koopsompolis sen worden gekocht die veel meer mogelijkheden boden. De polissen dfie dezer dagen tot uit kering komen, vallen vaak nog onder dit 'oude regime'. De Vereniging Consument Geldzaken heeft een boekje over dit onderwerp geactualiseerd. Bij ontslaguitkeringen blijft een lijfrente echter een interessante mogelijkheid. Zo'n gouden handdruk die wordt omgezet in een lijfrenteverzekering is in en kele opzichten even flexibel als die van voor 1992. Sinds ja nuari komt er nog een overweging bij. Tot 2000 mocht de werkgever de gou den handdruk overmaken onder inhouding van een bijzonder belas tingtarief van 45 procent. Dat kon dus maximaal 15 procent schelen in vergelijking met de normale heffing. Vanaf dit jaar moe ten de gewone be lastingtarieven worden gehanteerd en kan de hefting oplopen tot, nu, 52 procent. En boven de vrijstelling van ruim 38.000 gul den (bij een stel het dubbele) moet er voortaan ook elk jaar 1,2 procent vermogensrende- mentsheffing worden betaald. De neiging om de gouden hand druk snel te incasseren zal dus niet meer zo groot zijn. In dat geval blijven er twee mogelijk heden over: het oprichten van een stamrecht-bv of het aanko- EIGEN BEURS Jos van Rijsingen pen van een lijfrente. Een BV brengt jaarlijks enkele duizen den guldens aan kosten met zich mee en ligt meer voor de hand als ie mand een eigen bedrijf wil beginnen. Blijft over de lijfr ente. Wat is daar zo flexibel aan? Bij de aanschaf van een gewone koopsompolis wordt een datum afge sproken wanneer de uitkering begint, bij voorbeeld op 60-jarige leeftijd. Tegen die tijd mag de uitkeringsda tum wel worden opge schoven, maar als de uitkering eenmaal be gonnen is, mag niet niet meer worden ge stopt. Hij moet dan mi nimaal doorlopen tot de (pre)pensioenleeftijd. Het heet daarom ook een 'overbrug- gingslijfrente'.Bij de polissen van voor 1992, of ontslaglijfren tes die nu worden afgesloten, kan wel voor een kortere loop tijd worden gekozen. Vanwege het verzekeringsaspect van een lijfrentepolis moet er risico van overlijden bestaan. De regels worden algemeen zodanig uit gelegd dat er minimaal één pro cent kans op overlijden moet MINIMALE LOOPTIJD ONTSLAGLIJFRENTE LEEFTIJD BIJ START UITKERING 40 jaar 45 jaar 50 jaar 55 jaar 60 jaar 65 jaar MINIMALE LOOPTIJD LIJFRENTE IN MAANDEN bestaan. Een man van 50 jaar loopt, volgens de kansbereke ningen, in 24 maanden één pro cent kans om dood te gaan. Bij een even oude vrouw duurt dat 40 maanden. Dat is ook de pe riode dat de lijfrente minimaal moet lopen. Na 24 of 40 maan den kan opnieuw worden beke ken of een lijfrenteuitkering ge wenst is. Misschien heeft de ontslagen werknemer inmiddels werk gevonden en kan de lijf rente worden verlaagd of uitge steld (tot uiterlijk het 65ste jaar) zodat het depot kan aangroeien. Door slim te schuiven met de lijfrente-uitkering is vaak een gunstiger (lager) belastingtarief haalbaar. door Cees Manders Een dierbare die ons achterlaat wordt uitgezwaaid en uitge huild. Als iets ons dierbaar is in deze harde wereld, dan is het wel ons geld, onze gulden. De gulden mag ons dus over zes weken niet zomaar verlaten. Daar moet op gegeten en ge dronken worden. DE URO Nog 44 dagen Een Haagse cateringorganisatie ('Gastheeren', 'boven in de markt') biedt zich aan om voor bedrijven en gezelschappen de viering van het afscheid van de gulden te organiseren. „Het liefst natuurlijk met uw klanten en relaties, die u ongetwijfeld ja renlang met veel plezier van dit kostbare goed voorzien heb ben", schrijft de organisatie iro nisch in een mailing. Een prij zenswaardig initiatief. „Ach, al die kerstborrels, die mijn concurrenten aanbieden", roept gastheer Keldermans uit. „Dat is toch elk jaar hetzelfde! In een tv-programma hadden ze het er laatst over dat het einde van de gulden zo weinig los maakt. En toen dacht ik: wij gaan guldenborrels organiseren in plaats van die kerstborrels." Na enige research in historische boeken bedacht hij twee borrels: 'Ode aan de gulden', voor 1300 euro, en de wat meer aangekle de 'Euro 2002', voor 1500 euro, per gezelschap van veertig per sonen. Hapjes, drankjes, ('Hol landse en Europeese'), anekdo tes en ingelijste guldens (met bedrijfslogo) behoren tot het vaste repertoire. Alles in stijl, want het gaat per slot van reke ning om een betaalmiddel dat een glorieuze historie afsluit. „Nee, ik heb nog niet gehoord dat anderen op hetzelfde idee zijn gekomen." De oude gulden als hapje bij een kerstborrel. Sic transit gloria mundi, ofwel: Hoe snel vergaat de glorie van de we reld. amsterdam/anp - De Neder landse scheepswerven beleven een goed jaar. De scheepsbou wers verwachten dat de order portefeuille dit jaar de twee mil jard gulden benadert. De omzet van de werven die zich bezig houden met reparatie zal dit jaar groeien tot 570 miljoen gul den. Dat heeft voorzitter M. Busker van de Vereniging Ne derlandse Scheepsbouwindu- strie (VNSI) in Amsterdam be kendgemaakt. Volgens Busker lijkt 2001 voor alle categoriën in de scheeps- bouwindustrie 'een redelijk tot goed jaar te worden'. Voor de reparatiewerven wordt de ko mende jaren een gemiddelde omzetgroei van 5 procent voor zien. De omzet van de kleine scheepsbouw - onder andere binnenvaartschepen - stijgt dit jaar in ieder geval met 40 mil joen gulden in vergelijking met 2000. ECONOMIE WIJZER ARJO KLAMER Hoogleraar economie Erasmus Universiteit De Vereniging Consument Geldzaken heeft een geactuali seerde versie uitgegeven van haar boekje 'Wanneer uw lijf rente gaat uitkeren' met infor matie over de nieuwe belas tingwetgeving, de diverse mo gelijkheden, aandachtspunten, het shoppen, beleggingslijfren- ten, enz. Niet-leden kunnen het boekje bestellen door 19,90 gulden over te maken (lezers van deze krant 16,95 gulden) op (giro) rekeningnummer 5587017 van de Vereniging Consument Geldzaken, Am sterdam onder vermelding van 'boekje lijfrenten'. China hoort er nu bij. Begin de ze week hebben Nederland, de VS en meer dan honderd andere kapitalistische landen het com munistische China geaccep teerd als lid van de wereld han dels organisatie (WHO). Het is zonder meer een historische ge beurtenis, ook in de context van 11 september. Want dit betekent definitief het einde van de doc trine van de geplande econo mie. De doctrine van de vrije markt heeft gewonnen. China is nu officieel een onderdeel van de vrije wereldmarkt (Taiwan werd dat overigens ook, was dat eigenlijk al, maar kreeg nu blijk baar een vrijbrief van China dat haar onafhanke lijkheid maar niet wil erkennen). Dit is allemaal mooi. Luister je naar de officiële toespra ken dan ligt de weg open naar een vrije wereld markt en een toe komst met meer groei en economi sche ontwikke ling. Dat valt te bezien. Dat China het lid maatschap van de wereld handels organisatie heeft gezocht en nu accepteert is zon der meer opmerkelijk. De voor waarde is immers dat de Chine se overheid haar centrale rol op geeft en de Chinese economie overlevert aan de krachten van de markt. Dat is nogal wat. In Nederlandse context zou dit be tekenen dat de Nederlandse overheid zich bereid verklaart om alle subsidies voor de boe ren af te schaffen, iedere vorm van samenwerking tussen werk gevers verbiedt (dag SER, dag collectieve arbeidsovereenkom sten, dag afspraken tussen be drijven), en alle overheidsdien sten privatiseert om de weg vrij te maken voor, ik noem maar wat, Franse spoorwegen die de treinen gaan opereren in Neder land en Duitse elektriciteitsbe drijven die Nederland van stroom gaan voorzien. Maar dit alles is nog niets vergeleken met wat de Chinezen te wachten staat. Neem het geval van een Chinees echtpaar dat na jaren hard wer ken, met veel tegenwerking van de overheid, een warenhuis heeft gerealiseerd in een mid delgrote stad. Omdat dit het eni ge warenhuis is in de stad, maakt het een goede omzet. Met het lidmaatschap van de WHO is de Chinese regering fei telijk akkoord gegaan met libe ralisering van buitenlandse in vesteringen. Voor dit echtpaar houdt dat in de reële mogelijk heid dat het Amerikaanse bedrijf Walmart een winkel vlakbij gaat neerzetten. Tegen die concur rentie kan hun winkel niet op. Weg is de beloning van jaren lang hard werk. Hetzelfde geldt voor tal van staatsbedrijven. Vooral de Chinese telecommu- nicatie-bedrijven kunnen het wel vergeten. Buitenlandse be drijven staan te trappelen om de Chinese markt te veroveren; daar kunnen de overheidsbe drijven weinig tegen in brengen. De Chinezen zullen moeten le ren dat het kapitalisme niet al leen waarden creëert maar ook verwoest. Vrije handel heeft dus ook ver liezers. Vooral de lokale indu strieën en handelaren zullen het loodje kunnen gaan leggen. Chi nese arbeiders kunnen er finan cieel op vooruitgaan wanneer ze meer gaan verdienen bij de werkgevers uit het buitenland. De grote winnaars moe ten evenwel de Chinese consumenten zijn, want die krijgen meer keus voor een betere prijs. Althans, dat moet de uitkomst zijn van het proces dat de Chinese overheid inzet door lid te worden van het WTO. Dat de weg ernaar toe pijnlijk kan zijn, weten de Oost-Europeanen en de Russen te vertellen. China hoopt de ergste pijn te vermijden omdat het al lange tijd ruimte heeft gegeven aan de private sector om zich te ontwikkelen en zich sterk te maken voor de komende klap pen. Veel boeren zijn al onaf hankelijk en al zijn de staatsbe drijven nog steeds oppermach tig, private ondernemingen zijn inmiddels goede concurrenten geworden. We zullen moeten zien hoe ze het gaan doen nu de spelregels veranderd worden. De Chinese consumenten zullen overigens ook hun verlies moe ten nemen. Nu kunnen ze nog voor een prik illegaal gekopieer de cd's van Michael Jackson, computerprogramma's en vi deo's kopen. Dat kan niet meer want WTO eist van de Chinese regering dat ze die handel ver biedt. De veelal Amerikaanse bedrijven die al die muziek, de films en de progranma's pro duceren, willen geld zien. De Chinese consumenten zullen dus veel meer voor hun genot- artikelen moeten gaan betalen. Daarmee is ook de schaduwzij de van de vrije handel aangege ven. Het gevaar is dat in eerste instantie het openen van de Chinese markt vooral ten goede komt van grote bedrijven uit de rijke landen. Rijke Amerikanen en Japanners zullen wel eens de grote winnaars kunnen zijn. Het kapitaal wint. Het WTO beseft zich hoe slecht dat kan overko men en heeft daarom bepaald dat de prijzen van bepaalde ge neesmiddelen voor ontwikke lingslanden omlaag moeten. Want gaan rijke landen ook daarop verdienen, dan zouden de arme landen zich wel eens kunnen gaan bedenken. Dus ook in de vrije wereldmarkt moet ingegrepen worden om te voorkomen dat het te oneerlijk wordt allemaal.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 11