TOERISME Wereldfietser REISBERICHTEN Skihuur Net als in een aantal plaatsen In Zwitserland is het nu oi vlak naast elkaar liggende Oostenrijkse dorpjes Kaprun; am See mogelijk bij de ene winkel ski's, boards en schol huren om dat aan het eind van de week bij de ander we leveren. Eindeloos gesjouw met materiaal is daardoori geworden. Ook stellen de deelnemende bedrijven hun I in de gelegenheid ski's die om wat voor reden ook niet len, gedurende de huurperiode in te ruilen voor een andi - Kids De Jong Intra Vakanties heeft onlangs een speciale broeit mengesteld met aanbiedingen voor geziensvakantieE 'Kids You', zoals de gids heet, werd volgens de reisorgï uit Ridderkerk 'als eerste gekeken naar de interesses varr ren en voorzieningen die voor dit type vakantie aanwe nen te zijn'. Het gaat niet alleen om autovakanties in Fr Italië, Oostenrijk, Denemarken en Duitsland, maar vliegvakanties naar onder meer Spanje, Portugal en land. In een aantal hotels verblijven de kinderen gratis kamer van de ouders. De brochure is verkrijgbaar bij de reisbureaus. Q Truffels Reisorganisatie Frantour presenteert dezer dagen opnie iu Uitgave in de serie minibrochures 'Even weg in Franler 2 gaat daarbij ditmaal vooral om zogeheten verwend Frankrijks diepe zuiden, 'Le Var'. Heel speciaal lijkt het a 3 ment waarbij onder leiding van een 'trufficulteur' (tru g kundige) naar truffels mag worden gezocht De oogst* avonds door de kok van het hotel bereid tot een traditioi r recht. Meer informatie: 03 46 58 48 00. Berlijn Onder meer omdat Berlijn de grootste joodse geme van Duitsland heeft, gaf Berlin Tourismus Marketing ee uit waarmee de joodse sporen in de metropool kunnen gevolgd. In de brochure staan onder meer adressen va gogen, kerkhoven, musea, winkels en restaurants. Het werd gepubliceerd in twee talen: Duits en Engels en isj Jüdische Wege in Berlin dan wel Discovering Jewish Be/ kan worden aangevraagd via 00 49 t8 05 75 40 en/of www.beriin-tourism.de Handicap Bij Stichting Dolfijn Vakanties, organisator van reize mensen vanaf 16 jaar met een licht verstandelijke h- verscheen zojuist de nieuwe zomerreisgids. Er worde® meer reizen aangeboden naar Duitsland, Oostenrijk, (bus en vliegtuig), Turkije, Engeland en Nepal. Tot de n; heden behoren ook bootreizen op de Rijn en Moezel een 7-daagsie treinreis in Nederland. Meer informatie: telefoon 09 00 23 53 653 en www.dolfijnvakanties.nl Q Hotels SRS-Worldhotels geeft tussen i december en 28 febrj gend jaar vijftig procent korting op kamerprijzen in rt 2 hotels in 33 landen. Deze zogenoemde World Saver-act w vervolg op een vergelijkbare actie van afgelopen zom hotels zijn onder meer gevestigd in Nederland, Frankrijl land, Thailand en Oostenrijk. Een brochure met een overzicht van de aanbiedingen krijgbaar via telefoon 020 535 3193. O Keflavik Met de ingebruikneming van de nieuwe zuidpier heeft nationale luchthaven in Keflavik (IJsland) onlangs haar kelijkheid aanzienlijk verruimd. Aan de nieuwe terminal veertien vliegtuigen tegelijk worden afgehandeld. Als land doet IJsland toch mee aan de Schengen-afsprake om is de Zuidpier verdeeld in een zogeheten Schengen- niet-Schengen gedeelte. De paspoortcontrole voor 1 vanuit EU-landen is afgeschaft. Reizigers die via IJslai Amerika reizen of vanuit Amerika naar Europa, passera I luchthaven van IJsland de paspoortcontrole. 1 Q Q Bookings k Ondanks de problemen die veel misbedrijven momentej maken, constateert Bookings dat er in de maand oktij zijn site meer hotelreserveringen zijn gedaan dan in dep maanden juli en augustus van dit jaar. Het aantal hits kw op gemiddeld 25.000 personen per dag en het aantal f ringen nam toe met dertig procent. De verklaring f zoekt commercieel directeur Raoul Zaal in haar 'sterke positie in Europa', gecombineerd met een gevarieerd» van hotels. Ook het feit dat zijn organisatie een sterke heeft op de 'dichtbij-markt' droeg volgens Zaal bij totd we records. Vier keer per jaar ploft het prachtblad 'De Wereldlf mijn brievenbus. En altijd weer neem ik het met sip verbazing tot mij. In mijn goeie dagen fietste ik inf het IJsselmeer rond. Driehonderd kilometer. En o| bracht ik de zogeheten A-M-A, een afkorting voort dam-Maastricht-Amsterdam. Zeshonderd kilomei Maar dat is kinderspel vergeleken met de afstand» 'Wereldfietsers' afleggen. Daar hebben we - in helP verschenen nummer - Marianne Vincken. Die alpf het Rif-gebergte in Marokko doorkr uist. Of Theo If op een foto, midden in de zandduinen van de Sahf band repareert. 'Pech onderweg', luidt het laconitj schrift F In 'De Wereldfietser' (te koop in de boekhandel) vb ik ooit ook nog eens het verslag van een zekere Paf megen die ik tegenkwam bij Fairbanks in Alaska ejj noorden van de poolcirkel. Hij was op weg naar Vj in het uiterste puntje van Zuid-Amerika. Per rijw 'Hoe lang denk je daar nou over te doen?', vroeg ill jaartje', antwoordde hij achteloos. Over die A-M- A van mij durfde ik niet te beginnen. Rob van den Dobbf Vakantiehuizen De Deense vakantiehuisverhuurmaatschapplj Novaa heeft collega-concurrent Dansommer A/S overgenomen mee is Novasol de grootste verhuurder van vakantiehf Europa geworden. De nieuwe onderneming heeft 17.0001 tiehuizen in de aanbieding. Veruit de meeste daarvan f Denemarken. Novasol heeft een verkoopkantoor in Tilbt Meer informatie: 013 467 77 30 en internet: www.novas Plaats: Isola 2000. Afstand vanaf Amsterdam: 1450 kilo meter. Auto: Amsterdam - Frankfurt am Main - Strasbourg - Zürich - Milaan - Isola 2000. Trein: Met de Thalys naar Parijs. En met de TGV naar Nice. Daarvandaan per helikopter (20 minuten), huurauto of taxi (ruim een uur) of bus (twee uur) naar Isola 2000 (op bijna 90 kilometer afstand van het station). Vliegtuig: Naar Nice. Daarvandaan per helikopter, huurauto, taxi of bus naar Isola 2000. Hoogte: 1800 - 2610 meter. Seizoen: Half december tot begin mei. Skiliften: 1 gondelbaan, 10 stoeltjeslif- ten en 12 sleepliften. Wachttijden: Doordat relatief veel ski liften rechtstreeks vanuit het dorp naar hun plaats van bestemming vertrekken en daardoor voor voldoende spreiding van de in Isola 2000 aanwezige skiërs zorgen: gering. In de weekenden als 'half Nice in Isola komt skiën, zijn de wachttijden iets langer. Aantal kilometers afdaling: 120 kilo meter op 48 pisten (8 groen, 19 blauw, 17 rood en 5 zwart). Daaronder bevin den zich ook aparte freestyle- en cross-countrypisten en het uitgebreide snowboardpark. Ligging skipisten: De meeste op de noordhelling, enkele op de zuidhei- ling. Moeilijkheidsgraad: Van zeer eenvou dig (groen) tot zeer zwaar (zwarte boe- kelpiste). Kinderopvang: Ja. In Isola 2000 zijn tientallen babysitters 'te huur'. Voor 2 tot 4 jarigen is er The Mini Club. De prijzen zijn sterk afhankelijk van de behoeften en verlangens (wel of geen middageten, een halve of een hele dag) Langlaufmogelijkheden: Beperkt. Slechts één geprepareerde loipe van in totaal yijf kilometer. Prijspeil: Een zesdaagse skipas kost in het hoogseizoen 655 Franse Francs en in het laagseizoen 555 Franse Francs. Kinderen betalen zowel in het hoog- als in het laagseizoen 440 Franse Francs. Koffie en thee 12, bier 17 en wijn 20 Franse Francs. Lunch: 50 - 75 Franse Francs. Diner: 75 - 200 Franse Francs. Andere (sportieve) mogelijkheden: Helikopterskiën, autorijden op ijs, kar- tingcross, sneeuwscooteren, zwem men, schaatsen, (sneeuwschoen)wan- delen, parapenten en hondensleeën. Uitgaansleven: Bruisend en uitge breid. De vele bars, disco's en een bio scoop (twee voorstellingen per avond) zorgen voor veel verschillende uit gaansmogelijkheden. De meeste bars en disco's halen met gemak de volgen de ochtend. Bijzonderheden: Elke dinsdag- en vrij dagavond kan er in Isola 2000 worden geskied 'by night'. Tussen acht en tien uur gaan de spotlights aan om, onder het genot van 'hot wine', het nachtelij ke ski-avontuur mogelijk te maken. Isola 2000 beschikt over een overdekt winkelcentrum. Nadere informatie: Office du Touris me Isola 2000, telefoon: 0033 493 23 15 15 en op internet: www.isola2000.com In Nederland: Maison de la France: te lefoon 0900 112 23 32 (1 gulden per minuut) REISBOEKEN&MAGAZINES Reisgids Wat kost het om te bellen vanuit de wintersportbestemming? Het ant woord valt te lezen in het november nummer van de Reisgids van de Con sumentenbond. „De tarieven en bere keningswijzen zijn iets overzichtelijker geworden, maar nog steeds valt het niet mee om prijzen met elkaar te ver gelijken", aldus het blad. Voor zeven belangrijkste wintersportlanden wer den zowel de mobiele als de vaste ta rieven op een rijtje gezet.Bellen vanuit de telefooncel met een telefoonkaart blijkt het goedkoopst. Het cijferwerk van de Consumentenbond beperkte zich niet tot telefoneren. Ook geeft het blad een overzicht van de prijzen die worden berekend door internationale autoverhuurbedrijven. Conclusie: „In de regel is autohuur via een reisorgani satie het goedkoopst in combinatie met een vlucht en lof onderdak". Ver der in de Reisgids onder meer aan dacht voor Gran Canaria, een verhaal over een winters bezoek aan de Loire- kastelen en een portret van de middel eeuwse Engelse stad York. De Reisgids kost 9,95 gulden. Grande 'Ondanks de catastrofe van 11 septem ber wandel en fiets ik nog steeds door de straten van New York met een ge voel van opwinding en de verwachting dat er me om de hoek iets buitenge woons staat te wachten', schrijft Jac queline Goossens in het november nummer van het reistijdschrift Gran de. Goossens woont sinds 1980 in New York en geeft toe deze stad 'passioneel te beminnen'. Volgens haar zijn er al lerlei redenen om juist nu naar New York te gaan. Al is het maar omdat er minder druk is dan gewoonlijk. In Grande ook een verhaal over de Belgi sche schrijfster Lieve Joris. Zij selec teerde in haar archief tien foto's waar aan zij bijzondere herinneringen be waart. Eveneens in Grande een verhaal van klimmer/avonturier Ronald Naar over Groenland. Hij maakte er een lan ge tocht met sledehonden en zag dat de bevolking 'niet bepaald zachtzin nig' met deze dieren omgaat. Grande kost 9,60 gulden. Ski 2002 Ron Lochtenberg en Hans de Looij ge ven zichzelf een schouderklopje als hoofdredacteuren van de ANWB-uit- gave SKI 2002. Ze beschouwen deze 14e uitgave als 'het meest complete wintersportjaarboek'. Ze zouden wel eens gelijk kunnen hebben. Het pink- dikke magazine heeft nogal wat te bie den. Zoals je mag verwachten, zijn er veel verhalen over wintersportplaat sen. Chris van der Heijden ging op be zoek in Flaine ('Een groot skigebied voor de kleine portemonnee') en Ron Buitenhuis vertrok naar de 2275 meter hoge top van de Kronplatz in het Itali aanse Südtirol ('Een perfect gebied voor beginners, gezinnen en de ietwat bedeesde skiër'). Ook zijn er verhalen over onder meer Heiligenblut en Lofer (beide in Oostenrijk), Champoussin (Zwitserland) en Meransen (Italië). Mayrhofen in Oostenrijk wordt door Igor Wijnker beschreven als een snow- board-paradijs. In SKI 2002 verder ad viezen voor wie skischoenen wil kopen of huren en een bondige beoordeling van 'alle wintersportplaatsen' in Oos tenrijk, Italië, Frankrijk, Duitsland en Zwitserland. SKI 2002 kost 14,95 gul den. Ciao Italia! In het najaar/winter-nummer van Ciao Italia! veel aandacht voor Venetië. Een mooiere stad om in de herfst wee moedig naar te verlangen, is er niet vindt René Scheeren. Medewerker Jo- chem Wijnands vindt dat reisschrijvers ten onrechte het Canal Grande nege ren. 'Trek er een volle dag voor uit, haast je niet, geniet en probeer de grootsheid van dit Venetiaanse insti tuut te behappen.' Stonden er in de eerste aflevering van Ciao Italia! verha len over voor de hand liggende Itali aanse onderwerpen als pasta en olijf olie; in dit nummer komt de espresso aan de beurt. Verder in het blad aan dacht voor de designbeurs van Milaan en een verhaal over onder anderen meester-schoenontwerper Salvatore Ferragamo. Filmregisseurs waren dol op zijn stijl en lieten hem schoenen maken waarop dan door actrices als Greta Garbo en Sophia Loren werd ge paradeerd. Ciao Italia! kost 9,95 gul den. Mare Brink//Rob de Vries/ Rob van den Dobbelsteen Q Wie om zeven uur van Schiphol vertrekt, kan al om half elf in Isola 2000 op de lange latten staan. Foto's: Maison de la France FEITEN&CIJFERS De naam Isola 2000 geeft niet het stichtingsjaar aan, maar de hoogte. Isola is zo'n typisch Frans tekentafeldorp uit de jaren zeventig, tachtig. Wie aan de Cöte d'Azur denkt, denkt aan alles behalve aan skiën. Begrijpelijk. De wintersportoorden in de Zuidelijke Alpen zijn bij de meeste Nederlanders volstrekt onbekend. Vreemd. Juist voor skicracks en party-animals immers zijn weinig oorden zo geschikt als Isola 2000. Inder daad, het dorp ligt niet om de hoek. Maar wie om zeven uur van Schiphol vertrekt, staat al om half elf op de lange latten. Net zo makkelijk. Skiën aan de Cöte d'Azur. Het klinkt als een sprookje. Maar mooi, dat het wel werkelijkheid is. Op slechts een steen worpafstand van Nice immers, wemelt het van de ski- en andere wintersport mogelijkheden. Geen Nederlander ech ter die dat weet. Die kent de Cöte d'Azur alleen van wekenlange, zomerse strandvakanties aan een azuurblauwe zee. Maar ook als je midden in de winter op de luchthaven van Nice landt, is skiën niet het eerste waar je aan denkt. Ster ker: vijftien graden en een vriendelijk kabbelende Middellandse Zee verlei den je bijna tot het nemen van een ver frissende duik. Maar wie verder kijkt dan zijn neus lang is, ziet vanaf datzelf de vliegveld - waarop zowel Transavia als Easy Jet een vaste en voordelige (vanaf zes tientjes) lijndienst onder houdt - een imponerende rij bergtop pen. Alle besneeuwd. Zou je daar soms kunnen skiën? Ja, dat kan! In Isola 2000 bijvoorbeeld. Een naam die niet het stichtingsjaar aangeeft, maar de hoogte. Isola is zo'n typisch Frans tekentafeldorp uit de ja ren zeventig, tachtig. Torenhoge flatge bouwen dus, temidden van een ultra modem, met terrasjes en cafés gelar deerd wintersportgebied, waarin de skimogelijkheden bijna onbeperkt zijn. Niets is te gek. Al zou je per helikopter naar een afgelegen bergtop willen vlie gen. Die dan wel in het naburige Italië moet worden gevonden ('Daar zijn de vliegregels een stuk soepeler', zegt Do minique Fantino, VW-directeur en brein achter Isola 2000). Maar wat geeft dat? Skiënd door de ongerepte sneeuw ben je nog diezelfde ochtend terug in het dorp. Waar je bijvoorbeeld zou kunnen gaan autoracen op de ijsbaan. In Isola hoef je je geen moment te ver-, velen. In de hand gewerkt ook, door een uiterst gunstige topografie. Ga maar na. Het dorp, op slechts drie kilo meter van de Italiaanse grens, werd ge bouwd op 1800 meter hoogte. Dat op zich al, is een garantie voor sneeuw. Maar de zuidelijke ligging zorgt tevens voor meer dan genoeg zon. Fantino een uit z'n hoofd geleerde reclame tekst oplepelend: 'Isola 2000 is show, sun and fun.' Had de VW-directeur be ter niet kunnen zeggen. De woorden immers worden onmiddellijk geloo- chenstraft. Het zonnetje duikt weg en de wind schakelt van een aangename bries in sneltreinvaart over op storm. Maar eerlijk is eerlijk, als het zonnetje schijnt, is het goed toeven in Isola. En kan er worden genoten van even prachtige als unieke vergezichten. Want waar kan je vanaf een skipiste de Middellandse Zee zien? Juist, in Isola. Vooral vanaf de 2610 meter hoge Mont Sisteron is het uitzicht uitzonderlijk. Die top is zowel per stoeltjeslift als per sneeuwscooter bereikbaar. Althans als het weer dat toelaat. Wat - vooral als de wind uit zee waait - niet altijd het geval is. De stoeltjeslift naar de Sisteron draait door zijn relatief slechte ligging de min ste rondjes van alle liften in Isola. De andere baantjes daarentegen maken vaak overuren en ontsluiten 120 kilo meter aan afdalingen in alle soorten en maten. Er zijn brede eenvoudige 'Auto bahnen', maar ook gitzwarte buckelpis- tes. En voor de romantici onder ons is het dan op dinsdag en vrijdag nog mo gelijk van acht tot tien uur bij lamplicht naar beneden te glijden. Een aparte er varing, temeer omdat na afloop een hotwine wordt geschonken. Voor snowboardfanaten is er in Isola een apart snowboardpark met talloze (spring)mogelijkheden. En de après-ski? Die is eindeloos. Fi- guulijk en letterlijk. Tot in de kleine uurtjes bruist het in de café's en disco's van de gezelligheid. En wie - het is ten slotte niet voor niets vakantie - exclu sief wil dineren, pakt de scooter en tuft naar het Chalet Belvédère waar vanuit een typisch Franse keuken smakelijke grillgerechten met toebehoren worden geserveerd. Inderdaad. De VW-direc- teur had toch gekijk. Show, sun and fun. Eenmaal terug op het vliegveld van Nice kijk je nog één keer achterom. En neem je afscheid van Isola 2000. Sneeuw en skimogelijkheden zó dicht bij het strandlaken. Het leek onwaar schijnlijk. Maar het was toch waar. Peter Blok

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 24