Een vallende pen kan funest zijn MEDIA Zembla, goed voor een primeur Oudste opinieblad verjoij: Aart Staartjes' mysterieuze kanten SBS 6 zendt vierde recordpoging Domino Day live uit GEKNIPT MTV Awards gestolen Londen - Onbekenden hebben 21 MTV Awards gestolen uit het Britse hoofdkantoor van de muziekzender in Londen. Dat heeft de Britse omroep BBC gis teren gemeld. De onderschei- dingen werden vorige week in Frankfurt uitgereikt. De prijzen waren in Londen om de namen van de winnaars erin te grave ren. De gestolen prijzen beho ren toe aan onder anderen Robbie Williams, Dido en Craig David. Een woordvoerster van MTV Nederland kon niet zeg gen of de dieven de award van de Haagse rockband Kane (voor Beste Nederlandse act) even eens hebben meegenomen. Laatste Lucky Letters in zicht Hilversum - RTL4 zendt 28 de cember de laatste aflevering uit van het kwisprogramma Lucky Letters. Die avond zijn de leuk ste fragmenten uit de voor gaande uitzendingen verwerkt in de vragen voor de kandida ten. Presentator Victor Reinier vond het tijd na 740 uitzendin gen van Lucky Letters weer eens wat anders te gaan doen. De acteur zal zich dan weer meer gaan toeleggen op zijn ei- genlijke vak. RTL-programma- directeur Leo van der Goot be treurt het afscheid. Hij vindt dat het programma zonder Reinier niet kan worden voortgezet. Paul de Leeuw begint bij NCRV Hilversum - Paul de Leeuw be gint op 30 november met zijn nieuwe tv-programma Herberg De Leeuw bij de NCRV. Of hij ook de presentatie van het spel letje Zo Vader, Zo Zoon gaat doen, is nog niet besloten. Dat heeft een woordvoerster van de omroep gisteren gezegd. In Herberg De Leeuw gaat de pre sentator na lange tijd weer sa menwerken met pianist Cor Bakker. Herbergier De Leeuw ontvangt diverse gasten, maar wie dat zijn is volgens de zegs vrouw telkens weer een verras sing. Wel verklapt ze dat in de eerste uitzending sinterklaas te gast is en dat op eerste kerstdag de Jostiband langskomt. Bemiddelaar in FM-conflict den haag - WD-coryfee en oud-staatssecretaris van sociale zaken en werkgelegenheid Ro bin Linschoten probeert achter de schermen het politiek con flict over de verdeling van etherfrequenties te slechten. Hij heeft eerste gesprekken gevoerd met de mediaspecialisten van de regeringsfracties. De gehei me missie van Linschoten - te vens kroonlid van de Sociaal Economische Raad, SER - ge schiedt op verzoek van de com merciële radiostations, zowel de landelijke als de regionale. Linschoten werd onlangs be noemd tot voorzitter van de Sa menwerkende Commerciële Radiostations. Patrick Kicken verlaat de TROS Hilversum - Radio 3FM-dj Pa trick Kicken gaat per 1 februari weg bij de TROS. Dat hebben de omroep en presentator in goed overleg met elkaar beslo ten. Corné Wijn stapt over naar de TROS en neemt wellicht de programma's van Kicken over. Patrick Kicken heeft zes jaar voor de TROS gewerkt.Hij blijft werken voor 3FM als lid van de muziekredactie en door het presenteren van nachtelijke programma's die niet onder de TROS-vlag worden uitgezon den. Goessens weg bij Limburgs Dagblad heerlen - Hans Goessens (53) legt per 1 december om ge zondheidsredenen zijn werk zaamheden bij het Limburgs Dagblad neer. Hij was sinds zes jaar hoofdredacteur. Goessens- gaat leidinggeven aan de nieu we afdeling Business Develop ment van de Media Groep Lim burg, de holding waaronder zo wel het Limburgs Dagblad als provinciegenoot De Limburger ressorteren. De directie van het Limburgs Dagblad is gisteren de sollicitatieprocedure voor een opvolger begonnen. Cappuccino vanuit Uganda Hilversum - Het Radio 2-pro- gramma Cappuccino (NCRV) wordt volgende week zaterdag uitgezonden vanuit de Ugande- se stad Kampala. Aanleiding is het eenjarig bestaan van de ra diozender Voice of Hope en de bouw van een studio voor deze vrije radiozender voor Sudan. Presentator Sjors Fröhlich zal daarom de eerste steen leggen. De steun aan Voice of Hope vloeit voort uit het 75-jubileum van de NCRV in 1999. Toen be sloot de omroep met Pax Chris- ti een radiostation voor Sudan op te zetten. VRIJDAG l6 NOVEMBER! door Dolf Rogmans Hilversum - Het is de droom van elke journalist. Een verhaal publiceren waardoor het land even nergens anders over praat en de minister zich gedwongen ziet naar de Tweede Kamer te komen om uitleg te geven. Het overkwam de programma makers van het programma Zembla (VARA en NPS) met uit zending van vorige week over de bouwfraude. Wat het openbaar ministerie niet lukte, kregen de journalisten van Zembla wel voor elkaar. Oud-medewerker A Bos van bouwbedrijf Koop Tju- chem gaf Zembla de schaduw boekhouding van zijn voormali ge werkgever waaruit zou blij ken dat Nederlandse bouwbe drijven over alle grote opdrach ten onderlinge prijsafspraken maken. De ministers Netelenbos (Ver keer) en Korthals (Justitie) wer den deze week in de Kamer zwaar onder vuur genomen. En Netelenbos kondigde zelfs een kort geding aan tegen de VARA. De minister eist dat Zembla de bewijzen overhandigt dat haar ambtenaren corrupt zijn. Bij de VARA zijn ze maar wat trots op deze uitzending, weet een woordvoerder. Toch willen ze liever niet praten over hun primeur en de reacties daarop. „Mensen moeten maar naar hun uitzending kijken, vinden ze. Bovendien zijn de journalis ten bang jiat als ze te bekend worden het lastiger wordt vol gende reportages te maken", al dus de woordvoerder. Gelukkig zijn de medewerkers van Zembla niet altijd zo zwijg zaam. In juni werd de 250ste af levering uitgezonden. Bij die ge legenheid vertelde eindredac teur Mirjam Bartelsman: „Onze reportages mogen niet geruis loos voorbijgaan. Het is je taak als programmamaker iets te ma ken dat bijdraagt aan de maat schappelijke discussie. Als men sen de volgende dag over Zem bla praten ben ik blij." De formule van Zembla is zes jaar geleden bedacht door onder andere Kees Driehuis. „Zijn visie was dat het een mooi program ma moest worden, maar dat het wel een journalistieke rode draad moet hebben. Bij Zembla hebben we geen moeite alleen sprekende hoofden in beeld te brengen", aldus Bartelsman. Dat heeft de afgelopen jaren tot een aantal spraakmakende uit zendingen geleid. De beursgang van Ajax, het (wan)beleid van Foster Parents Plan en de gou den handdrukken voor gemeen teambtenaren zijn enkele voor beelden. De uitzending over de bouwfraude is gemaakt door verslaggever Oscar van der Kroon en onderzoeker Jos van Dongen. Kroon maakte ook de aflevering over de gouden hand drukken. Zembla is goed voor wekelijks gemiddeld 330.000 kijkers, met uitschieters naar ruim zeshon derdduizend. De uitzending over de bouwfraude trok 665.000 kijkers, aldus de dienst Kijk- en Luisteronderzoek (KLO) Daarmee is het programma de best bekeken Zembla-uitzen- ding van het afgelopen jaar. Zembla is geprogrammeerd op prime time: kwart over negen 's avonds. Bartelsman: „Dat ver plicht ons om de onderwerpen voor een groot publiek toegan kelijk te maken. We hebben ons altijd verzet tegen een verhui zing naar een later tijdstip, bij voorbeeld na Nova rond de klok van elf. Qua kijkcijfers scheelt het misschien niet zo heel erg veel, maar je krijgt een veel se- lecter publiek: de mensen die voor een documentaire opblij ven. Nieuw Israelietisch Weekblad: geen Nieuwe Revu voor j( magie. De dominostenen ont vouwen beroemde plekken op de wereld, waaronder Parijs met de Eifeltoren, de skyline van Hong Kong en het klassieke Ro me. De New-Yorkse skyline, met Twin Towers, is wegens de aan slagen op 11 september fluks uit het dominodecor geschrapt. Onder leiding van 'Mr. Domino' Robin Paul Weijers zijn sinds 22 september negentig domino bouwers uit verschillende lan den bezig met het secuur plaat sen van de stenen. De vloer van bijna tienduizend vierkante me ter is voor de gelegenheid ge ëgaliseerd en geheel stofvrij ge maakt. Langs de randen staan bakken met een lijmachtige substantie en tussen de belich ting bungelen insectenlampen; zelfs een niets vermoedende vlieg of een verdwaalde muis kan immers wekenlang werk in één klap teniet doen. Bungelend Het Nederlands Omroeppro- duktie Bedrijf (NOB) heeft in opdracht van producent Ende- mol een facilitaire klus van je welste aan het tv-evenement. 24 camera's - op torens, bungelend in de nók en zelfs al 'bungee- jumpend' om zo stenen in wer king te zetten -110 microfoons en 160 technici zijn nodig om de kijker vanavond geen glimp te laten missen van de poging het record terug te veroveren. Dat is met bijna 3,4 miljoen stenen momenteel in Chinees-Japanse handen. „Voor het NOB is dit een enorm project," zegt Nico Roest, pro jectmanager van het NOB. „Voor ons is het spannend of we alle taferelen op het moment suprème in beeld weten te van gen. De operatie Domino Day 2001 is qua omvang te vergelij ken met vier wedstrijden op een EK voetbal." Hoogstandje is bij voorbeeld de camera die tiental len meters onder de vloer door duikt. „En weer bovenkomt midden in het Roomse Colosse um, precies als daar de stenen aan de beurt zijn," aldus Roest. SBS 6 en RTL Duitsland (met Linda de Mol als presentatrice), pakken groots uit met Domino Day, compleet met optredens van de popsterren Kylie Mino- gue en Anastacia. Ook in Frank rijk, België en Zwitserland zullen de beelden te zien zijn. De Ame rikaanse televisiezender ABC maakt een soort docusoap rond het evenement. Net als bij een voetbalwedstrijd zijn er commentaarhokjes en zijn de randen van het veld voorzien van billboards. Domi no Day is naast tv-spektakel na melijk ook een commerciële klapper. Hoofdsponsor is de Postcodeloterij, maar bedrijven kunnen bij Endemol intekenen op de overige dominotaferelen. Achter de schennen zijn er heu se 'greenrooms', waar sponsors en tv-bazen als John de Mol en Fons van Westerloo met een half oog op de kantelende do mino's zaken doen. De kans is groot dat de Chinezen en de Ja panners volgend jaar weer 'wraak' zullen nemen. En zo is het lucratieve evenement tot in lengte van jaren gegarandeerd. Roest: „We zijn inderdaad hard op weg naar de vier miljoen do minostenen." Op het podium in de hoofdhal, krijgen alle bouwers vanavond een vip-plek. Zij hebben immers wekenlang vol ijver en onder het toeziend oog van notarissen de stenen, die vanavond in bijna anderhalf uur zullen vallen, stuk voor stuk in keurige rijen gezet. „De bouwers hebben zichzelf aangemeld, vaak gaat het bij voorbeeld om een studenten- project," weet Patrick Brand, commercieel manager bij het NOB. „Ze zijn uitermate goed gescreend, want je moet geduld, teamgeest en toewijding bezit ten. Er was zelfs iemand uit Amerika overgekomen om te bouwen, maar bij de test bleek die nogal driftig. Als het even niet lukte, begon 'ie met stenen te smijten. Zo iemand kun je er natuurlijk niet bijhebben." Maastricht is voor het NOB brandpunt van tv-spektakel de ze dagen. Domino Day zit er vanavond op, zaterdag staat al weer de volgende klus op de agenda: miljoenen kijkers willen immers traditiegetrouw Sinter klaas de Ma ess tad zien binnen varen. Domino Day 200 is vanavond te zien bij SBS 6 om 19.25 uur Morgen haalt hij voor het laatst goedheiligman binnen door Monique Brandt Amsterdam - Regelmatig wordt ze op straat aangesproken over de artikelen in 'haar' blad. En ook via telefoon en email me nen de lezers zich met grote re gelmatig te moeten mengen in het hoofdredactionele beleid. Carine Cassuto, hoofdredacteur van het 137-jarige Nieuw Israe lietisch Weekblad, is gewend aan de vergaande betrokken heid van de krap zesduizend le- zers.Cassuto is dan ook méér dan voorbereid op de stroom van reacties die de verjonging van hét blad voor joods Neder land zonder twijfel zal oproe pen. De vernieuwde versie ver schijnt vandaag. Van oudsher al ploft het blad op vrijdag, aan het begin van de sabbat, op de mat. Cassuto werkt al geruime tijd aan het nieuwe jasje voor het ...Ik heb het zo gigantisch druk, maar waarmee? Tja, dat weet ik eigenlijk niet... Costal-acteur Michiel Huisman in het Veronica-blad ...Als schrijver ben je eigenlijk God. In de praktijk komt het voor dat je de dader niet vindt, of dat je geen goede getuigen hebt. Ik laat de getuigen gewoon aankloppen aan de deur van de recherchekamer of leg dat ene nog ontbrekende spoortje ergens neer... Schrijver Appie Baantjer in het KRO-magazine Studio ...Ik voel me nergens boven ver heven. Ik zeg zelfs nog u tegen mensen die jonger zijn dan ik... Zanger André Hazes in VARA TV-Magazine ..Als ik niet schrijf, sla ik alles op, marineer het en schud het. En op een gegeven ogenblik komt het eruit... Schrijfster Yvonne Keuls in de NCRV-gids ...Ik zeg altijd maar zo dat be kend-zijn je meer oplevert dan dat het je kost en het opent deu ren voor je die voor anderen ge sloten blijven... Deejay Erik de Zwart in VARA TV-Magazine ...Ik heb geen dr, geen mr en geen ir voor mijn naam staan. Wel br en dat staat voor boer... NIW. Het abonneebestand loopt langzaam terug, de gemiddelde lezer is ouder dan vijftig en van aanwas van jongere leden in het bestand is nauwelijks sprake. Zij kopen het blad liever los. Het NIW werd in 1865 opgezet als orthodox antwoord op de in die tijd te liberaal en zionistisch be vonden joodse pers. Nu mikt het niet alleen op jongeren, maar ook op de door Cassuto creatief betitelde groep van 'pe riferiejoden'. „Zo noemen we de joden die verder niets 'doen' aan hun achtergrond, maar zich evengoed wel verbonden voelen met het jodendom. Wij zijn al tijd het bindmiddel geweest voor de joodse gemeenschap in Nederland, en ik denk dat we die mensen ook moeten aan spreken. Overigens blijven we wel serieus, we worden zeker geen Nieuwe Revu voor joden." Yvonne Keuls Foto: United Photo de Boer Omstreden aannemer Henk Koop in HP/De Tijd ...We zijn zo ontzaglijk verwend, we hebben het zo vreselijk goed! De oude notie dat voor vrijheid moet worden gestreden en offers moeten worden gebracht, is ver van ons bed geraakt... Minister Jozias van Aartsen in HP/De Tijd ...De doktoren dachten dat ik doodging en dat ik krankzinig werd. Maar krankzinnig ben ik al jaren en doodgaan ben ik niet van plan... Schrijver Gerard Reve in HP/- De Tijd In Maastricht zijn woensdag de laatste stenen neergezet voor Domi no Day 2001. Foto: WFA door Eric de Bie Hilversum - Aart Staartjes noemt zichzelf acteur, verteller, regisseur, producer, adviseur, cameraman, geluidsman, editor en programmamaker. En hij be schrijft zich als 'in zichzelf ge keerd, maar met toch een groot verlangen om aandacht te krij gen. Overgevoelig voor kritiek'. Sinds Aart Staartjes (63) vorige maand de Academy Carrière Award kreeg, staat hij volop in de belangstelling. En zaterdag verslaat hij ook nog voor de laat ste keer de intocht van Sinter klaas. Des te meer reden de man die 'de Nederlandse kindertele visie volwassen heeft gemaakt' extra te belichten. Op de radio zender 747 AM wordt dat vol gende week uitgebreid gedaan. Presentator Gerard Klaasen van RKK/KRO's Andersdenkenden praat vrijdagmorgen 23 novem ber met Staartjes over spirituali teit en zingeving. Aan het begin van de week is in Spiegels een boeiend portret te horen van in 1938 in Amsterdam-Noord ge boren zoon van een timmer man. Het meest opmerkelijk zijn echter de uitspraken van Staart jes zelf. „Ik heb veel aan mijn psychiater te danken", kijkt hij terug op de periode na de schei ding van zijn eerste vrouw. Aart Staartjes tuurt in de verte of hij de stoomboot al ziet. Foto: NOB „Zonder haar was ik in de goot terechtgekomen. Ik was een man met een verfrommelde broek. Ongeschoren, chagrij nig." Gelukkig voor Staartjes behaalde hij in 1961 zijn diploma aan de Amsterdamse Toneelschool. Tien jaar speelde hij voor diver se toneelgezelschappen, voordat hij zich fulltime aan televisie programma's ging wijden. Daar bij zorgde hij voor de nodige onrust bij de gevestigde orde. In het IKON-programma Woord voor Woord bracht hij gekleed in een spijkerpak en met een Amsterdams accent bijbelverha len tot leven. „Die nonchalante manier van presenteren was iets nieuws." Desondanks mocht Staartjes voor dezelfde omroep enkele documentaires maken voor kin deren over bijbelse begrippen. Eén van die programma's won in 1972 een belangrijke tv-prijs, waarna de Vara Staartjes bena derde voor een nieuw kinder programma. Dat werd het veel geprezen Stratenmakeropzee- show. Maar ook menigeen sprak weer schande. Ditmaal vooral vanwege het 'poep-en-pies'-ge- halte. Het concept van het pro gramma - met sketches, liedjes en interviews waarin de verhou ding ouder-kind werd omge draaid, betekende echter een doorbraak in de geschiedenis van de Nederlandse kindertele visie. Volgens hetzelfde idee volgden later De J.J. De Bom- show, De film van Ome Willem, Sesamstraat en Het Klokhuis. „Ik weet niet wat ik met kinde ren heb", geeft Staartjes in Spie gels antwoord op de al vaak aan hem gestelde vraag. „Ik heb het zelf ook dikwijls afgevraagd en mijn psychiater ook. Ik ben er niet achtergekomen en zij heeft het mij niet verteld." Wat na het beluisteren van de Spiegels-uitzending vooral bij blijft, is de sombere en tegelijk mysterieuze kant van Staartjes. Mensen vinden hem tegelijk in trovert als extrovert. Intocht Sinterklaas, morgen, Ne derland 3, NPS, 12.00 uur; Spie gels, maandag, Radio 747AM, RVU, 15.00 uur; Andersdenken den, vrijdag 23 november, Radio 747AM, RKKJKRO, 9.30 uur. congrescentrum Mecc zijn ui terst streng: zelfs een pen die uit een jaszak valt, kan aanzienlijke schade aanrichten. De stenen mogen pas massaal kantelen als de kijkers vanavond massaal hebben ingeschakeld om onder leiding van Wendy van Dijk en Hans Kraay jr. de vierde Nederlandse recordpo ging te volgen. Als alles goed gaat, zullen er 3.750.000 domi nostenen omvallen en zo een vi sueel schouwspel onthullen dat de titel 'Bridging the World' heeft meegekregen. Zo leggen de kleurige rechthoeken een heuse winterwereld bloot, ont rollen zij de contouren van een oerwoud en vormen zij al val lend een wereld van de zwarte Het opinieblad oogt frisser, overzichtelijke ,e der grijs dan voorhee houd betreft richt het lt£ niet meer zo sterk over de gemeenscha; j Israël omdat daarover kranten en op internet re| te vinden. Cassuto wil y om vooral concentrer ïr tuur en achtergronden vuld met veel meer hi rest-achtige verhalen te ger. ,Als je ervan uit£ een bindmiddel ben de lezers zich kunnej^ nen. Verder bestond w vooral uit grote lap| terwijl we nu meer S( bieden: korte bench u lange verhalen. We wi n niet aan relevantie W; vandaar dat we naast man interest ook n, zware verhalen plannt ...Ik ben nog steeds get van de absurditeiten Nederland aantref. Ht 31 waardoor ik hier niet it aarden, is dat mensen :rl manierd zijn... ;r Dichter des Vaderlant )e Komrij in Elsevier br 9: ...Als een vrouw nietg Iv wordt door jaloezie op tu soortgenoten is ze de li S persoon op aarde... rs Actrice Linda van Dijfll De Tijd IE 00. ...Qua aantrekkelijklu vrouwen staat menigt El beter voor dan ik... tir TV-presentator Ruud lo den (61) in Panorama 3; In ...Gedichten staan stil F Ik ben zanger en liedji èl Mijn woorden hanger in de lucht. Het zijn n ut uittreksels van lange i b Zanger Frank Boeijer rc gance ri th Voor mij leeft Chrisl I3< wijst mij de weg naar het weer... v\ Weerman Reinier vac^a: in Privé rot igir ...Ik wil het in dit vak tr£ tijd volhouden. En da e weigert even belangrij ln je jategen zegt.Un Actrice Cate Blanche door Berrit de Lange Maastricht - Twee dagen voor dat Kylie Minogue en Linda de Mol de allereerste dominosteen een zetje zullen geven, heerst er in de enorme hal waar Domino Day 2001 plaatsgrijpt een hecti sche en tegelijkertijd serene sfeer. Tientallen tv-technici oe fenen druk voor de live uitzen ding, vanavond bij SBS 6. De ca mera's moeten op het uur u snel en met militaire precisie tussen de vallende stenen verplaatst kunnen worden. Op de vloer wordt ondertussen in haast se rene rust steentje voor steentje de hand gelegd aan de laatste dominofiguren. De veiligheids maatregelen in het Maastrichtse gance

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 20