Westerlingen vrijgelaten in Afghanistan xtra voordelig Wie is er bang voor de overgang? Tl 71 r 'Randstad gooit hoge ogen op terreurlijst' 'Alsof iedereen dit werk zomaar kan doen' a dertig meldingen poederbrieven in Leidse regio Leidsch Dagblad i Hi i i Taliban verliezen steeds meer terrein ssie dreigt ederland ALCATEL GSM DUTCHTONE ALU €20 GRATIS 3Iedereen heeft het eroveralles komt weer naar boven Nicola aardappelen Kuikenbout Leidsch Dagblad NR. 42774 LOSSE NUMMERS 2,25/€1,02 ZATERDAG 2,751,25 liberie peilt igboeren m toekomst ?ide corruptie ekend in anden raakt «iwijt emarkt npe ?re trieterrein J faard wordt dia ht bebouwd do: n wenhuizens en afscheid [inderbios daas en jlg stomen r de regio 3-4 OPGERICHT 1 MAART 1860 donderdag 15 NOVEMBER 20O1 Leidsch ilÉ Dagblad 071-5128030 |uel Wertheimer tige mensen h gehoogacht, 'zij niet merken n misbruik van fo meest bewolkt washington-kabul/rtr-dpa- afp-anp - De acht westerse hulp verleners die sinds augustus in Afghanistan gevangen werden gehouden door de Taliban, zijn vrijgelaten. Amerikaanse militai ren hebben de westerlingen op gepikt en naar de Pakistaanse hoofdstad Islamabad overge bracht. De Amerikaanse minister van defensie Rumsfeld zei vanmor gen dat de hulpverleners in goe de gezondheid verkeren. Het gaat om vier Duitsers, twee Amerikanen en twee Australiërs die werken voor de christelijke organisatie Shelter Now. Zij werden verdacht van het ver spreiden van het christendom onder de Afghanen. Ook zestien Afghaanse medewerkers van Shelter Now werden toen ge vangen genomen. Over hun lot is niets bekend. De Taliban hadden de acht na hun vlucht uit Kabul meegeno men naar de stad Ghazni. Daar werden ze in de gevangenis ge zet. Georg Taubmann, een van de medewerkers van Shelter Now, zei dat Ghazni dinsdag morgen werd gebombardeerd, en dat de bevolking van de stad daarna in opstand kwam tegen de Taliban. Strijders van de Noordelijke Alli antie en opstandelingen uit de regio openden later op de dag de deuren van de gevangenis. „Toen we naar buiten liepen, werden we door iedereen om armd en was het groot feest", zei Taubmann. Amerikaanse he likopters pikten de hulpverle ners gisteravond op in een veld bij Ghazni, en vlogen ze over naar Pakistan. Ondertussen verliezen de Tali ban steeds meer terrein aan de Noordelijke Alliantie en plaatse lijke milities. De leider van de Taliban, mullah Omar, heeft zijn strijders inmiddels bevolen zich terug te trekken uit de provincie Ghazni, tussen Kabul en het zui delijke Talibanbolwerk Kanda har. Over de situatie in die stad ko men tegenstrijdige berichten. Woordvoerders van de Noorde lijke Alliantie zeiden vanmorgen dat de stad is veroverd door plaatselijke rebellen en strijders van het bondgenootschap. Het Amerikaanse ministerie van de fensie wilde dat niet bevestigen. De Taliban meldden zelf van daag dat ze Kandahar nog stevig in handen hebben, en dat mul lah Omar zich er ophoudt. Rumsfeld zei gisteravond dat ze ker 23 Pashtun-stammen in op stand zijn gekomen tegen de Ta liban. Het is voor het eerst dat de etnische Pashtun in opstand komen tegen de streng-funda mentalistische beweging. De aanhang van de Taliban bestaat voornamelijk uit deze bevol kingsgroep. Pagina Buitenland: Meer nieuws over Afghanistan 'cpd - De Nederlandse dreigt in een recessie twijft komen. In het derde •«tras er een krimp van Int. De terugval wordt uct door de sterk afge- jxport groei en het feit Bumenten voorzichtig leid uitgeven. Dit blijkt •••je cijfers van het CBS. /-jn vergelijking getrok- ®^pet derde kwartaal van [is het cijfer iets posi- p resteert er een groei rocent. door Ferdi Schrooten lyon - De anti-terrorismedivisie van politieorganisatie Interpol gaat ervan uit dat Nederland net als andere Europese landen sla pende terroristische cellen her bergt van Osama bin Ladens netwerk al-Qaeda. Ook zou Ne derland, en met name de Rand stad, volgens de antiterreurdivi- sie wel eens heel hoog kunnen scoren op een lijst met potentië le terreurdoelen. Dat zegt Frank Spicka, de twee de man van Interpols divisie voor openbare veiligheid en ter rorismebestrijding in Lyon. „Ik zeg niet dat we zeker weten dat zich in Nederland slapende cel len bevinden. Maar logisch ge redeneerd kun je er vanuit gaan dat Nederland net zozeer een (advertentie) zie adv. verderop Trauma herleeft in Ter Aar na bekentenis van moorden op Groningse prostituées door Peter Groenendijk ter aar - Het 'monster van Ter Aar' houdt het dorp na 27 jaar opnieuw in zijn greep. Na de bekentenissen van moorden op drie Groningse prostituées herinnert het hele dorp zich het oude drama van 1974, toen de toenmalige hooibergbouwer uit Ter Aar twee gruwe lijke moorden bekende. Volgens oud burgemeester Piet Verhoef was het te voorzien dat 'het monster' opnieuw zou toeslaan. „Ik heb hem leren kennen als een kil en ruw persoon, iemand die geen vrijheid aankan." In Ter Aar komt een oud trauma weer boven. In 1974 kwam aan het licht dat 'het monster' de 44-jarige verpleegster Ada van der Plaat met messteken om het leven had gebracht. De dader bekende ook dat hij in 1971 de 15-jarige Cora Mantel uit Uithoorn had gewurgd. Hoe wel de nieuwe moorden ver weg zijn ge pleegd en de verdachte al decennia ver van Ter Aar woont, missen ze hun im pact in het dorp niet. „Dit komt hard aan", zegt oud-burgemeester Verhoef. „Vooral voor de familie van de man is het een nieuwe verschrikking. Maar het hele dorp krijgt opnieuw met een vreselijk trauma te maken." Volgens Ter Aarder Henk Schouten, die ook in 1974 al in het dorp woonde, vor men de nieuwe bekentenissen het ge sprek van de dag. „Iedereen heeft het er over. Logisch, aRes komt weer naar bo ven." Ook de familieleden van de moor denaar, van wie de meesten nog altijd in Ter Aar wonen, zijn geschokt door het nieuws. Eén familielid van de moorde naar zegt dat de familie al sinds 1974 niets meer met de man te maken wil hebben. „Het was toen iets vreselijks en tot op de dag van vandaag ligt het heel gevoelig bij de familie. Ikzelf heb hem na zijn bekentenis nooit meer gezien." Verhoef had in 1991, kort na de vrijlating van de moordenaar, diverse gesprekken met de man. „Hij wilde weer in Ter Aar gaan wonen. Ik heb hem met klem ver zocht om dat niet te doen. De moorden zorgden ook na zo veel jaren nog voor veel emoties in het dorp." Het bevreemdt Verhoef niet dat zijn voormalige dorpsge noot de afgelopen acht jaar in zijn oude fout verviel. „Hij heeft strenge begelei ding nodig. Toen hij werd vrijgelaten, was ik heel bang dat het weer fout zou gaan. En dat gevoel hadden meer men sen, denk ik." Regio 7: Ter Aar huivert opnieuw Gesprek van de Dag: Seriemoordenaar zeldzaam in Nederland Toeristen Venetië tot de knieën nat venetië - De Italiaanse stad Ve netië kampt al twee weken met wateroverlast. Door de aanhou dende regenval staan de toeris ten op het San Marcoplein tot hun knieën in het water. Het gemeentebestuur meldde van daag dat de stad nog niet eerder twee weken achtereen met overstromingen en aanhouden de regen te maken heeft gehad. Miljoen bezoekers voor Naturalis leiden - Het Nationaal Natuur- liistorisch Museum Naturalis verwacht morgen de miljoenste bezoeker. Drieëneenhalf jaar geleden, toen het Leidse muse um zijn deuren opende, mikte de directie op 150.000 bezoe kers per jaar. In werkelijkheid passeren jaarlijks zo'n 250.000 mensen de kassa van Naturalis. Vorig jaar lag het bezoekcijfer bovendien drie procent hoger dan het jaar ervoor. Pagina Kunst Cultuur geschikte vestigingsplek is voor terroristen als Spanje, Duits land, Groot-Brittannië en Italië." Na de aanslagen op de VS is ge bleken dat in deze landen al voor 11 september terroristische groepjes van het al-Qaeda-net- werk waren ondergedoken, wachtend op het teken om in actie te komen. Zo verbleef Mo hammed Atta, één van de ka pers van de gekaapte vliegtui gen, voor de aanslagen in de VS onopgemerkt in Hamburg. Daar studeerde hij net als andere bui tenlanders aan de universiteit. Nederland is volgens Spicka een net zo aantrekkelijk land voor 'slaperscellen'. Als moderne open, multiculturele samenle ving, biedt Nederland 'hetzelfde comfort en vergelijkbare moge lijkheden' als bijvoorbeeld Duitsland. Hij doelt onder meer op een goede infrastructuur voor reizen, communicatie en financiën en de mogelijkheden om anoniem op te gaan in de massa. Tot dusverre heeft Interpol nog geen concrete signalen ontvan gen dat Nederland op wat voor manier dan ook betrokken is bij terroristische netwerken zoals dat van Bin Laden. Spicka ziet vooral risico's in Nederland als toegangspoort naar het Europe se achterland. Hij denkt dan aan Amsterdam als financieel cen trum en Schiphol. Maar ook de haven van Rotterdam is als grootste ter wereld een mogelijk doelwit, meent Spicka. Den Haag als diplomatiek knoop punt, de ambassades, Europol en organen van de VN is even eens een mogelijk mikpunt. Pagina Binnenland - Buitenland: Interpol neemt nucleair dreige ment bloedserieus Het parkeerterrein bij Molen De Valk was vanochtend het regionale opstappunt van de stakende kinderleidsters. Vijf touringcars vertrokken naar Utrecht om te demonstreren voor een betere CAO. Foto: Hielco Kuipers Stakende Leidse kinderleidsters met vijf touringcars naar Utrecht door Marijn Kramp leiden - „We verdienen veel, maar krijgen weinig", is het ant woord van een leidster van het Centrale Organisatie Kinderop vang Leiden (COKL) als naar de hoogte van het loon wordt ge vraagd. Meer geld is dan ook een van de eisen van de staken de leidsters. Maar voor de mees te zijn de lage verdiensten niet de belangrijkste reden om van daag het werk neer te leggen en naar de Utrechtse Jaarbeurs af te reizen. Nee, het gaat hen vooral om het plan van de werk gevers onopgeleide mensen tot het vak toe te laten. „Alsof iedereen dit werk zomaar kan doen," reageert Carin Wol- ters van de Centrale Stichting Kinderopvang Voorschoten (CSKV) verontwaardigd. Veel kinderleidsters die vanoch tend bij opstappunt Molen De Valk in Leiden wachten op de vijf touringcars richting Utrecht, zijn die mening toegedaan. „Je kunt niet zomaar iedereen op een groep zetten en de oplei ding van die nieuwe collega's aan de rest van het personeel overlaten. Dat gaat ten koste van de kinderen." De werkgevers hebben nog geprobeerd om de ze angel uit het arbeidsconflict te halen en toegezegd de oplei dingseis dit jaar niet te laten val len. „Maar daar trappen we niet in", zegt Wolters' collega Sabi ne. „We hebben geen zin om hier elk jaar voor te moeten vechten. De werkgevers moeten de opleidingseis nu gewoon voor tien jaar vastleggen." De verwachtingen over de op komst vandaag in Utrecht zijn (advertentie) fitj ClOQQ tleftktft \v<? wel in guhtotlv VVV rtfcet in euro V Bij CUkVO .h'iikco wr in lago prijxfetv Daarom tn-fhen we dt» week voor ti hvee cvtis voor Jolige aanhlejingcn1 zak 5 kilo (actieprijs per kilo 0.60) 5.99 2v72 ƒ2.99 €1.36 De aanbiedingen zijn geldig tot t gemarineerd of naturel kilo ƒ4.99 €2.26 i met zaterdag 17 november 2001 Bij de politie Hol- Iden zijn de afgelopen |28 meldingen binnen- van bedrijven, instel- iarticulieren die een of lederbrieven hebben üuedistrict van Leiden lTOfhoten was het negen In alle gevallen ging foute grappen', zoals ordvoerders dat om- De miltvuur veroorza- traxbacterie werd ner- ngetroffen. Afzenders zijn moeilijk te pakken omdat de brieven en pakketjes vrijwel altijd anoniem werden ver stuurd. In deze regio is alleen een inwoner van Voorhout, die zijn buren wilde verrassen, in de kraag gegrepen. Hij wordt bin nenkort voorgeleid aan de poli tierechter. De centrale recherche heeft in heel Nederland inmiddels meer dan 600 meldingen van een poederbrief in ontvangst geno men sinds 11 september, de dag van de aanslagen in New York en Washington. „We nemen nog steeds veiligheidsmaatrege len", zegt W. de Bruin, die na mens het parket in Rotterdam de landelijke coördinatie in han den heeft. Hij zegt dat er in het hele land meer dan tien straf rechtelijke zaken lopen. „Naar mate de tijd verstreek, lag het er steeds duidelijker bovenop dat het om grappen en grollen ging. Toch moesten volgens het pro tocol brandweer, GGD en politie met groot vertoon van macht uitrukken. Dat is nu minder ge worden." Al snel na 11 september werd een inwoner van Ridderkerk die zijn baas eèn envelop met melk poeder stuurde opgepakt en aan de rechter voorgeleid. De recht bank legde de man twee maan den celstraf op, waarvan een voorwaardelijk „Bij ons is de Voorhouter de enige verdachte die we tot nu toe konden trace ren", zegt politiewoordvoerster Straathof van het district Hol lands Midden. De man kan in elk geval een schadeclaim - hoe hoog wil ze niet vertellen - tege moet zien voor het uitrukken van politie, brandweer en GGD. Van de 28 incidenten in het po litiedistrict komen er zes uit de Duin- en Bollenstreek, drie uit Leiderdorp en omgeving, vijf uit Alphen aan den Rijn en omge ving en twee uit het gebied Rijn en Braassem. De resterende ge vallen liggen in de richting Wad- dinxveen en Gouda. „We onderzoeken altijd alles", zegt woordvoerster Straathof van Hollands Midden. „Maar als snel blijkt dat geen opsporing mogelijk is, houdt het op. Als we poeder aantreffen, gaat het voor onderzoek naar Lelystad. We nemen alle voorzorgen die no dig zijn, maar meer zeg ik niet. Dat zou te veel van onze werk wijze verraden." hooggespannen. Aanvankelijk werd geen echt grote opkomst verwacht. Maar de afgelopen maand liep het aantal werkne mers dat de staking steunt toe en kroop het aantal kinderdag verblijven dat besloot dicht te gaan omhoog van een paar honderd naar circa vijfhonderd. En volgens de leidster van het CSKV zijn de laatste berichten dat zevenhonderd van de onge veer duizend kinderopvangbe drijven die Nederland rijk is, meedoen aan de staking. De kinderdagverblijven die van daag dicht zijn, hebben dit een week geleden gemeld aan de ouders. De meeste ouders hebben be grip voor de actie. „Natuurlijk zijn er mensen die negatief rea geren. Die willen hun geld terug of een dag compensatie. Maar Koolmonoxide wordt Alphens gezin bijna fataal alphen aan den rijn - Drie Al- phense kinderen van 8, 6, en 4 jaar en hun moeder zijn gister avond op het nippertje ontsnapt aan een koolmonoxidevergifti ging. Het gezin is met spoed overgebracht naar het Leids Universitair Medisch Centrum. Een defecte geiser was de oor zaak. De 27-jarige moeder, woonach tig aan de Vlietstroom, kon te gen achten via het alarmnum mer 112 nog net vertellen dat haar drie kinderen die in huis kamer zaten, niet meer wakker te krijgen waren en dat zij zich heel slaperig voelde. Drie ambu lances kwamen onmiddellijk op de melding af. Het personeel trof twee van de drie kinderen bewusteloos aan. De moeder en het andere kind waren heel erg duizelig. Nadat de kinderen en de moeder uit de woning waren gehaald en extra zuurstof kregen toegediend, verbeterde hun toe stand snel. Nadere inspectie van de politie en een installateur van het ener giebedrijf leerde dat het ging om een geiser waaraan lange tijd geen onderhoud was gepleegd. Metingen wezen uit dat de toe laatbare grens van koolmonoxi de ruimschoots was overschre den. Doordat de gassen niet weg konden, werd er in de hele wo ning een zogenaamde 'niet ver brande gaslucht' verspreid. dat soort reacties zijn uitzonde ringen hoor. De meesten steu nen ons." Zeven dagen hadden de ouders de tijd om alternatieve opvang te regelen. Niet voor iedereen viel dit mee, weten de leidsters. „Dat zijn vervelende berichten. Maar je hoort ook leuke oplos singen. Sommige ouders heb ben onderling wat geregeld. Is een van de moeders thuis geble ven om op een hele groep kin deren te passen." En de opa's en oma's zijn vol gens de leidsters massaal inge zet. Wolters: „Ik denk dat de parken en speeltuintjes vandaag grijs zien van de grootouders. Op zich is dat leuk voor de kin deren, maar in principe horen wij voor hen te zorgen. Dus la ten we hopen dat één stakings dag genoeg is." Luc Lutz. Foto: ANP Luc Lutz overleden Rotterdam - Acteur Luc Lutz is gistermiddag in zijn woon plaats Rotterdam overleden. Zijn familie heeft dat vandaag meegedeeld. Hij is 76 jaar ge worden. De acteur was al enige tijd ziek. Luc, geboren op 17 november 1924 in Delft, was de middelste van de drie acteren de broers Lutz. Hij debuteerde in 1948 bij het cabaretgezel schap van Wim Sonneveld. Pagina Kunst Cultuur (advertentie) Kijk op www.apotheek.nl Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Postcode Telefoon ri controle nabezofgmg) 'et* Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 16,93 (Fl. 37,30) kwartaalabonnement automatische betaling 48,53 (fl. 106,95) betaling per acceptgiro 48,99 (fl 107.95) Handtekening: 712141 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automatische betaling 6 rrqn bank-gironurmer 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl MAÏUHML'tMÜK'l

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1