Vliegtuigramp in New York lijkt ongeluk Alliantie neemt Kabul in tegen wil VS Wie is er bang voor de overgang? Oh nee, niet weer, klinkt het vol ongeloof iden als startpunt gneetzweefbaan' Leidsch Dagblad w Leidse politie pakt leden jeugdbende Stevenshof op Autoriteiten hebben geen aanwijzingen voor terreuraanslag in woonwijk Queens Barakken Oegstgeest ontruimd Leiden doet mee in strijd voor helderste nota iTTT MIN] Leidsch Dagblad Bush rol als bjler der natie t iternet spaarder |ste rente ie over agrisico derland irraad swoude volle zalen koekjes apen racisme itwagens eren over Herenweg mek arbeid is altijd lend. Zeg dus de eid. Zonder dat is en erg saai Enkel buitje no 3-4 :offer ramp eefde WTC imngo - Twee maan- èn overleefde de Do le Hilda Yolanda aanslag met gekaapte n op het World Trade New York, gisteren e Airbus die in dezelf- rongelukte. Ze over- :amp deze keer niet. irkte in een restaurant C, zo meldt de Was- 1osfOmdat de eetge- op de eerste verdie- de 400 meter hoge to- on Mayor tijdig vluch- 'am ze met de schrik forld Online frijuit De top van World VOL) heeft vorig jaar it overtreden bij de jvan het internetbe- heeft de Stichting iffectenverkeer (STE) in aan de advocaat Daarmee lijkt straf vervolging van de definitief van de nr. 42772 losse nummers 2,251,02 zaterdag 2,751,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad dinsdag 13 november 2001 VRAGEN 071-5128030 Talibanstrijders ontvluchten massaal hoofdstad Afghanistan kabul/afp-rtr - Strijdkrachten van de Noordelijke Alliantie in Afghanistan hebben vanmorgen vroeg de hoofdstad Kabul inge nomen, nadat de Talibanstrij ders de stad gisteravond mas saal waren ontvlucht. Na de verovering van Kabul zette de Noordelijke Alliantie de opmars voort in de richting van de oos telijke grensstad Jalalabad. Strijders van de Noordelijke Al liantie reden gewapend met ka- lasnjikovs en granaten in ter reinwagens Kabul binnen. Ver scheidene militairen van de Ta liban en Arabieren en Tsjetsje- nen die aan hun zijde vochten, zijn doodgeschoten. Woordvoerders van het bond genootschap tegen de Taliban zeiden dat ze de overheidsge bouwen in de hoofdstad heb ben bezet. Ook meldden ze dat er enkele uren na de inname geen enkele Talibanstrijder meer te vinden was in Kabul. Volgens geldhandelaren hebben de Taliban voor hun vertrek uit de Afghaanse hoofdstad de wis selmarkt geplunderd en miljoe nen dollars meegenomen. Het leger van de Noordelijke Al liantie sloeg met het binnen trekken van Kabul de oproep van de Amerikaanse president Bush en zijn Pakistaanse ambt genoot Musharraf in de wind. Bush en Musharraf vroegen de Afghaanse oppositie enkele da gen geleden met klem uit de stad te blijven uit vrees voor ernstige gewelddadigheden tus sen de verschillende Afghaanse bevolkingsgroepen. Het leger van de Noordelijke Alliantie be staat voor een groot deel uit Tadzjieken en Oezbeken, terwijl in Kabul vooral veel Pathanen wonen. Het Witte Huis zei dat het de berichten over de inname van Kabul zeer serieus neemt. Was hington beschouwt de situatie als 'zeer instabiel.' Na de inname van de Afghaanse hoofstad zetten de troepen van de Noordelijke Alliantie hun op mars onmiddellijk voort.De op positie zou op weg zijn naar Jalalabad, een bolwerk van het Talibanregime dat voor het be gin van de Amerikaanse lucht aanvallen was omringd door trainingskampen van het al- Qaeda netwek van Osama bin Laden. De Arabische televisiezender al- Jazeera meldde vanmorgen dat de oppositie ook het vliegveld van de zuidelijke stad Kanda har, heeft veroverd. De Taliban hebben die berichten ontkend. Kandahar is het hoofdkwartier van de Pathaanse Taliban en de officieuze hoofdstad van het land sinds de streng-fundamen- talistische beweging in 1996 de macht greep in het grootste deel van Afghanistan. De stad ligt ruim 450 kilometer achter de frontlinie in Kabul. De Taliban zouden naast Kabul ook de westelijke stad Herat hebben moeten opgeven. Herat zou in handen zijn gevallen van de Afghaanse mujahedinstrijder Ismail Kahn, Deze krijgsheer was zes jaar geleden door de Taliban uit Herat verdreven. Pagina Binnenland: Commentaar Pagina Buitenland: 'Met Osama verveel je je nooit' leiden - De politie heeft de afge lopen dagen in de Stevenshof een groep van zeven jongeren opgepakt op verdenking van diefstal en vernieling in hun wijk. De laatste van de groep, een 17-jarige jongen, is vanoch tend in zijn ouderlijk huis van zijn bed gelicht. De bende be staat uit zes jongeren in de leef tijd van 14 tot en met 17 jaar en één man van 22. De groep be staat in totaal uit tien mensen. De jongeren hielden zich vaak op bij snackbars in de wijk en worden onder meer verant woordelijk gehouden voor ver nielingen aan het geluidsscherm bij station De Vink en het in gooien van ruiten van het wind scherm van winkelcentrum Ste- vensbloem aan de Groenrand. Bovendien werden met enige regelmaat auto's, brommers en verkeersborden beschadigd maar er werden ook auto's ge stolen. Aan het in brand steken van de bijenstal begin oktober in het Stevenspark zijn waar schijnlijk jongere kinderen schuldig. De vanochtend gearresteerde Leidenaar zat onlangs al eens drie dagen in de cel naar aanlei ding van vernielingen bij station De Vink. Er kwamen bij de politie sinds de zomer al geregeld klachten binnen over overlast van (hang) jongeren. new york/anp-rtr-afp-gpd - Twee maanden nadat gekaapte vliegtuigen zich in het World Tra- de Centre in New York boorden, is de Amerikaanse miljoenenstad gisteren opnieuw getroffen door een vliegramp. Een Airbus 300- 600 van American Airlines stort te door nog onbekende oorzaak kort na het opstijgen van de luchthaven JFK in New York neer in de drukke woonwijk Oueens. Aanwijzingen voor een terreur aanslag zijn er niet. Het Witte Huis, de FBI en Ame rican Airlines gaan voorlopig uit van een ongeluk. De woord voerder van president Bush, A. Fleischer, verklaarde dat er geen dreiging van een aanslag was. De communicatie tussen de ver keerstoren en de piloot van de Airbus zou volgens eerste on derzoek niet anders dan anders zijn geweest. De piloot van het ramptoestel heeft kort voor de crash kerosine geloosd in het nabijgelegen Jamaica Bay. Een dergelijke ingreep kan wijzen op grote mechanische problemen aan boord, aldus de gouverneur van de staat New York, George Pataki. President Bush, dié pas gisteravond laat reageerde, sprak zijn medeleven uit met de nabestaanden. Aan boord van de vlucht naar de Dominicaanse Republiek wa ren 246 passagiers en negen be manningsleden. Niemand zou de crash hebben overleefd. Hulpverleners hebben tot gister avond laat 265 lichamen gebor- Reddingswerkers doorzoeken de plek in de wijk Oueens waar het American Airlines-toestel neerstortte. Foto: EPA gen. Zes mensen op de grond worden vermist. Zeker dertig mensen raakten gewond. Verscheidene ooggetuigen rep ten van een explosie in de lucht, maar anderen weerspraken dat. De zwarte doos met de vlucht- gegevens van de Airbus is ge vonden. Op vier plaatsen zijn resten van het toestel gevonden, ook in het water van Jamaica Bay. Van het toestel brak in de lucht een motor af. Deze kwam vier straten van de rest van het toestel neer in de buurt Rocka- way in de wijk Queens. Op de plaats waar de romp van het net opgestegen toestel terechtkwam ontstond een enorme brand. Verscheidene gebouwen gingen in vlammen op. Vier panden werden verwoest, acht bescha digd. De scheidende burge meester van New York, Giuliani, riep de burgers op zich rustig te houden. Het vliegveld John F. Kennedy werd gedurende enke le uren gesloten, maar werd la ter weer deels opengesteld. De tunnels naar het New Yorkse- stadsdeel Manhattan, toneel van de aanslagen op 11 september, gingen tijdelijk dicht. Extra pagina Vliegramp New York In de eerste uren heerst in New York angst voor nieuwe terreuraanval door onze correspondent Ans Bouwmans new york - Twee maanden geleden be leefde New York als het ware een aardbe ving, nu ondergaat de stad een naschok. Het dramatische vliegtuigongeval met American Airlines vlucfit 587 raakt New York op een moment dat de psychische schade van de terroristische aanval op 11 september nog niet is verwerkt. En Rocka- way Beach, de buurt in Oueens waar het vliegtuig neerstortte, was al zo zwaar ge troffen. Oh nee, niet weer, zegt een radio-pre sentator als ze het nieuws hoort. Nee, toch niet weer, zeggen mensen keer op keer. De ochtendhemel is op 12 novem ber net zo helder en zonnig als die op 11 september. En weer komt de klap uit de lucht vallen. Er is vooral ongeloof dat New York nu weer wordt geraakt. En in de eerste uren, angst voor een nieuwe terreuraanval. Voor de lokale tv-camera's doet Dave, een bewoner van Rockaway, zijn ver haal. Trillende stem, een petje van de New York Yankees op zijn hoofd: „Ik zag de vleugel in brand staan en eraf vallen. Zwarte rook, een vuurbal. Het huis schudde. We renden ernaar toe. De eer ste gedachte die we hadden was, dit is terrorisme. Het was horror." Burgemeester Giuliani van New York zegt dat hij helemaal in shock raakte toen hij het hoorde. In een kerk in die buurt had hij al tien herdenkingsdien sten bezocht. Een jongen uit Rockaway die met zijn vader over het strand in de buurt liep: „Ik kan het me eigenlijk niet meer goed herinneren. Of het nu brand de of niet. Ik zag alleen een groot vlieg tuig naar beneden storten. Het valt op mijn huis, dacht ik." Als de eerste schok is weggeëbd, komt er een soort opluchting voor in de plaats. Op de een of andere manier maken de berichten dat er geen aanwijzingen zijn voor terrorisme het allemaal net iets draaglijker. Liever een ongeluk dan een terreurdaad, want daar valt mee te leven. Ook lijkt de schade in de woonwijk wel mee te vallen, omdat het vliegtuig lood recht naar beneden gevallen is. Aanvankelijk lijken er op de grond geen doden te zijn gevallen, maar in de loop van de dag komen er berichten over ver misten. Pagina Buitenland: Hoeveel kan Rockaways nog aan? oegstgeest - De politie zette vanmorgen uit voorzorg zo'n veertig man in bij de ontruiming van de laatste, door asielzoekers bewoonde barakken aan de Ou de Rijnsburgerweg in Oegst geest. Een groep van ongeveer tien bewoners liet zich gelaten afvoeren. De Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) ging daarna direct over tot sloop van de noodgebouwen. Omstreeks tien uur werden de asielzoekers door een speciaal aanhoudingsteam van de politie verwijderd. Ze zaten als krakers op het terrein, nadat het Cen traal orgaan Opvang Asielzoe kers (COA) hen eerder dit jaar had gesommeerd te vertrekken. Het COA vond de noodgebou wen niet langer geschikt als on derkomen voor de asielzoekers Een deel van de barakken blijft voorlopig staan en wordt be woond door studenten. (advertentie) tel consortium Transrapid s Jacobs ■/leiden - De eerste Ne- magneetzweefbaan Leiden beginnen. Dat groep bedrijven, waar- imens, die het kabinet te overtuigen van de ran zo'n supersnelle inding. De magneet- in moet Leiden via en Amsterdam verbin- Almere en Lelystad. In stadium kan het traject 'erlengd naai" Gronin- voorstel van het con- jransrapid is gisteren in g gedaan bij de aanbie- 1 de derde haalbaar- Üe voor de aanleg van letzweefbaan. aet studeert al enige tijd ite manier om de noor- ovincies te verbinden andstad. Friesland en 1 zijn warm voorstan- Ie aanleg van een mag- 'fbaan. Anders dan met een hogesnelheidslijn kunnen daarmee verschillende stops worden gemaakt zonder dat door het optrekken en remmen veel tijdverlies optreedt. Minister Netelenbos heeft het idee niet verworpen, maar is na de kostbare aanleg van de Betu welijn en de hogesnelheidslijn naar België niet bereid opnieuw miljarden op tafel te leggen. In de Tweede Kamer heeft de be windsvrouw geopperd eerst maar eens een proefstuk aan te leggen, tussen Amsterdam en Almere bijvoorbeeld. Het con sortium komt met een tegen voorstel: Leiden-Lelystad. Dat zou ook na verlenging naar het noorden nog steeds het meest profijtelijke en meest ge bruikte traject zijn, met haltes bij Schiphol, in Amsterdam- Zuid WTC, Duivendrecht, Alme re en Lelystad. De stations zou den dan aansluiting moeten'ge ven op het regionale openbaar vervoer. De magneetzweefbaan moet Leiden via Schiphol en Amsterdam verbinden met Almere en Lelystad. Foto: PR leiden - De nota van het Aal marktproject is wellicht de hel derste nota van Nederland. Het stuk is samen met negen andere gemeentelijke stukken genomi neerd voor de landelijke Be leidsnotawedstrijd die tweejaar lijks wordt uitgeschreven door SDU uitgevers. Leiden deed dit jaar voor het eerst mee met de wedstrijd die werd ingesteld om ambtenaren te motiveren duidelijker stuk ken te schrijven. Met drie stukken dong Leiden mee naar de beloning voor dui delijk taalgebruik. Van de meer dan vijftig inzendingen die dit jaar binnenkwamen, belandde de Aalmarktnota samen met de vorige prijswinnaar Den Haag op de shortlist. Criteria die de doorslag gaven waren onder andere de lees baarheid, duidelijkheid en le zersvriendelijkheid. De beleidsnotaprijs, die bestaat uit een wisselbeker, een oor konde en boekenpakket, wordt op 21 november uitgereikt in de Nieuwspoort in Den Haag. Kijk op www.apotheek.nl Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam MD V Straat Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: 48,53 (FL. 106,95) 48,99 (FL. 107.95) 712141 400114 n controle nabezorgmg) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automatische betaling ts min bank-oronummer V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1