Wethouder Roest diep door het stof LEIDSE REGIO 'Politie zorgt juist voor onveiligheid' Fietsen en wandelen tussen de koeien R5 Actie tegen racisme h :en;J houden -De politie heeft ja Oegstgeest een 27- iar aangehouden g van van inbraak, jsteerden de man Lstraat. In zijn auto jiiputer en paspoor- pn, die vermoedelijk je nacht zijn buitge- Jtn huis aan de Rhijn- fetvveg. j - Een 89-jarige War- eft gisteravond I jpgelopen bij een geval op de Heren- woonplaats. De man et rode voetgangers- jrd vervolgens aange- een 21-jarige auto- Lisserbroek. draa kraak oten - De voorpui van kin de Voorscho- fclstraat is vannacht vier uur geramd ters. Ze reden met ie winkel in gingen er camera's vandoor. ;eest pakt rvuiling aan Een stuk met olie orhijgde grond aan de bllaan in Oegstgeest enkort gesaneerd, e b te wil de bodem, in e Hking met de drie be- rftoflseigenaren, schoon- ;gai gens een woord- de gemeente is de vataal niet' verontrus- men, maar zijn alle gebaat bij een sa ri, i bodemverontreini- Willibrordlaan is door een onder etank. Omdat elke lou^ar verantwoordelijk eigen stuk grond, ;ente, zelf ook eige- ileefcn preceel, de partij- :matr brengen.Als we vai een bedrijf inhuren dinsdag 13 NOVEMBER 2001 Leiderdorpse politiek ontstemd over extra personeelskosten ion at saneren, zijn we uit dan wanneer ie- irtbl eigen stuk grond Het milieuonder- vervuiling aan het :e, igebracht, vond een ik iipleden plaats, poi ?en~ n- door Eric Went leiderdorp - Leiderdorp geeft dit jaar 1,3 miljoen gulden meer uit aan het inhuren van tijdelijk per soneel dan begroot. Ook betaalt de gemeente twee ton extra aan wervingsbureaus die helpen bij de invulling van openstaande va catures. Volgens wethouder Roest komen de forse overschrij dingen omdat hij 'de grip op het probleem is kwijtgeraakt'. „Maar dat zal me geen tweede keer ge beuren." De Leiderdorpse wethouder fi nanciën en personeelszaken moest gisteravond bij de politie ke behandeling van de gemeen telijke najaarsnota diep door het stof. Waarom is de gemeente raad niet tijdig ingeschakeld toen duidelijk werd dat het bud get voor personeel fors tekort zou schieten, wilden alle politie ke partijen weten. „Of er dan meer geld moet komen, is een beslissing die de politiek maakt. Dat is het budgetrecht van de gemeenteraad", betoogde Groenlinks-fractievoorzitter R. Manshanden. „Op deze manier is volstrekt onhelder hoe er met personeelskosten wordt omge gaan", vulde WD-fractievoor- zitter P. Roemer aan. Het verweer van de CDA-wet- houder was mager. „Vorig jaar kreeg ik in juni plotseling een seintje dat het geld voor het in huren van personeel op was, maar aan het einde van het jaar bleek er nog een half miljoen in kas te zitten. Toen ik dit jaar de zelfde geluiden kreeg, dacht ik dus dat het wel weer mee zou vallen." Groenlinks-fractievoorzitter R. Manshanden kon dat maar nau welijks geloven. „Dus toen u vo rig jaar die meevaller had, heeft u nooit uitgezocht hoe dat kwam en hebt u doodleuk ge gokt dat het dit jaar ook wel weer goed zou komen? Dat vind ik onbegrijpelijk. Een gemeente raad die zichzelf respecteert kan dit eigenlijk niet voorbij laten gaan." Voor Roest was dat het moment om het boetekleed aan te trek ken. „Ik geef toe dat ik de volle dige grip op het probleem ben kwijtgeraakt. Zo was er bij de af deling burgerzaken een over schrijding die mij niet bekend was. En dat was op meer afde lingen het geval. We hebben dus misgekleund, en dat moet ik volgend jaar beter in de hand houden." Hij beloofde bovendien om er alles aan te doen om de inhuur van tijdelijk personeel te beper ken. „Maar als ik met ziektes en open vacatures te maken heb, moet er iets gebeuren, want er staan wel burgers op de stoep die hun eisen stellen. Mocht zich echter opnieuw een situatie voordoen waarin er meer geld nodig is, dan beloof ik dat ik voortaan eerst toestemming vraag aan de gemeenteraad." Bezuinigen op de kosten van wervingsbureaus ziet Roest niet zitten. „Het is echt geen auto matisme om bij elke vacature meteen maar een extern bureau in te schakelen. Maar als adver tenties in kranten en tijdschrif ten geen geschikte kandidaten opleveren, moet ik toch iets an ders proberen. Zo'n bureau kost heel veel geld, dat geef ik direct toe. Maar dit is iets wat ik niet zelf in de hand heb." Ondanks de tegenvallers op het gebied van personeelskosten, sluit de Leiderdorpse najaarsno ta toch nog met een positief sal do van 95.000 gulden. Voor 2002 houdt Roest echter rekening met een negatief saldo van 155.000 gulden. „Op een totale begroting van 78 miljoen gulden is dat slechts 0,2 procent. Ik vind het dus geen must om daar nu al een dekking voor te zoeken." voorschoten - Jongeren hebben gistermiddag een gevel bij de super markt van Albert Heijn aan de Schoolstraat in Voorschoten voorzien van een graffitikunstwerk. Zij spoten de letters VWG (VlietWijk Gang) op de muur met daarbij het wapen van Voorschoten en een vlag. Hoe wel er op de wand een bordje 'niet beschilderen' hangt, heeft de ge meente geld gegeven voor het veelkleurige ontwerp van een kunste naar en de kosten die de jongeren hebben gemaakt. Het initiatief om de gevel op te fleuren, is genomen door leden van de Voorschotense CDA-fractie en de jeugdraad. Zij stoorden zich aan de beledigende en racistische teksten. In juni maakten zij de muur al schoon en gistermiddag werd door jeugdige graffitispuiters de nieuwe versiering aangebracht, „ledereen is er enthousiast over. Jongeren, omwonenden en de politiek. Het heeft vooral een voorbeeldfunctie. Op deze manier ziet iedereen dat graffiti ook mooi kan zijn", aldus CDA'er H. van Eyk. Foto: Henk Bouwman voorschoten - Voorschotenaren die de politie drie keer per week door de straat zien rijden, voe len zich het onveiligst. Team chef H. Markman van de politie Voorschoten trok daaruit gister avond tijdens een commissie vergadering de conclusie dat 'we ons dan maar minder vaak moeten laten zien en wellicht moeten volstaan met twee keer zo'n rit per week'. Voorschotenaren hebben im mers aangegeven dat zij zich wel op hun gemak voelen als de politie één of twee keer per week door hun straat rijdt. Het opvallende gegeven komt uit een onderzoek (de politie monitor) dat eens in de twee jaar wordt gehouden, zowel lan delijk als regionaal. In Voorschoten zijn begin dit jaar driehonderd mensen on dervraagd. In 36 procent van de gevallen werd aangegeven dat mensen zich wel eens onveilig voelen. Dat is een stijging van zes procent ten opzichte van 1999. Die gevoelens leiden er toe dat veel mensen 's avonds de deur niet meer opendoen, geen waar devolle spullen in huis durven te laten en bepaalde plekken in het dorp vermijden. Dat geldt vooral voor vrouwen en ouderen. Voorschotenaren onder de 24 jaar vertonen dit gedrag zelden. Politie en justitie weten niet hoe die 'subjectieve onveiligheid' is te verklaren. Uit de cijfers blijkt dat geen van de ondervraagde inwoners het slachtoffer is ge worden van beroving met ge weld. Ook beroving zonder geweld, woninginbraak en pogingen tot inbraak komen blijkens de poli tiemonitor in Voorschoten min der vaak voor dan elders in het district Hollands Midden. Zeven films over de Grote Polder in Zoeterwoude RANDVERSCHIJNSELEN -n' erdam heeft een an^ionair systeem om ei^akige politici resoluut zijwond te snoeren, aters in de raadzaal een gele of zelfs een voorgehouden als ze van stof zijn. Een pjar, met stopwatch in Mand, fungeert als emer. Dat zouden we egio ook eens moeten doen. este raadzalen heerst nog altijd de misvat- e kwaliteit van het ge- veikvoord afhankelijk is ngte van het betoog, dat zelden het geval, het juist omgekeerd, bijvoorbeeld de minu- eeiwoordenbrij van het e8tpse D66-gemeente- uirfon Veugen. Als hij fe%n van elkaar trekt, d°le wimpers van zijn ^■fadsleden juist als naar elkaar toe ge- a8Èn zo zijn er wel meer dfe zo vaak last hebben aenische verbale buik- ze op verjaardagspar- moedelijk erg weinig krijgen. em van de gele en de kan dit soort 'zware in elk geval tegen '^beschermen. Ze heb belijk doorgaans geen 11 e wat voor verwoes- hun woorden de rest van het ge- Bovendien komt dat (etteit van het dagelijks ie%n goede, want burge ren wethouders kun- ;er onder de wol, en morgen een 0p" L wel zaak dat zo'n ro- liook echt iets betekent. is weten dat na een J schorsing volgt. Maar et. Die moet je ergens pakken. Op hun plu is It. Ze willen zich im- gfimaal onderscheiden. 1S !t niet meer dan fair •ja ik voor stuk, op een gebonden manier te )eeld. Raadslid Cees jtjk van Leefbaar Oegst- \Ben tante Bep eerste vv der de vermanende ,p van een strenge voor- U ft die man nergens, meester Els Timmers s wat laat vieren, ver is onmiddellijk in zijn idlopigheid. Voordat elf in de gaten heeft, liet eens meer uit zijn Mocht de scheids - Raadsleden die toch nooit een mond opendoen moeten als 'tijdwaarnemer' worden aangesteld om het Rotterdamse systeem tot in de perfectie uit te voeren. Dat varkentje kunnen zij wel wassen. Foto: Hans van Weel hem een rode kaart voorhou den, moet hij onmiddellijk de raadzaal verlaten. Geen gejere mieer meer. En tijdens de schorsingsperiode is hij ver plicht de cursus 'Tekst en ef fect' van de open universiteit te volgen. Een ander voorbeeld. Peter Kanters van de Leiderdorpse VVD blinkt uit in formele en omslachtige formuleringen. Vaak gaat het deze volstrekt humorloze 'grote denker' om principiële kwesties waar geen hond of raadslid politiek brood in ziet. Hij sluit zijn abstracte betogen meestal af met een tri omfantelijke pokerface. Zo van: heb ik dat even briljant ver woord. Krijgt hij een rode kaart, dan moet hij zich maar eens gedwongen verlagen tot de ordinaire liefhebbers van het 'Lach-of-ik-schiet' of Schiet-mij-maar-lek' genre door een heuse dorpsklucht te schrijven. Wedden dat hij het dan wel uit zijn hoofd laat om over de schreef te gaan. Mirjam Ates (CDA) uit Zoeter woude kan er ook wat van. Zij presteert het elke keer opnieuw om urenlang uit allerlei nota's en rapporten te citeren waar van geen mens het bestaan meer kent. Maar als ze dan zo van rapporten houdt, waarom gaat ze dan niet het onderwijs in? Dan kan ze die rapporten zelf schrijven en doet ze echt iets nuttigs. Het laatste voorbeeld. Als Lex van Iterson (Progressief Oegst geest) zich niet aan de spelre gels houdt, is er voor hem maar één passende sanctie: eenzame opsluiting. Onlangs stond Lex namelijk bij het ge meentehuis voor een dichte deur. Als een rasechte Fred Flintstone beukte hij met twee vuisten op de deur en de ra men, maar zonder resultaat. Dat hij zo gemeen werd gene geerd, kon de PrO-er niet ver kroppen. „Toch het ergste wat je kunt meemaken." Eenzame opsluiting in de geluiddichte bezemkast op de tweede etage van de voormalige Jelgersmak- liniek is dus de perfecte straf voor hem. Dat zal hem leren. We moeten het misschien maar een tijdje proberen, dat Rotterdamse systeem. Dat komt het politieke klimaat en de levendigheid in de raadza len beslist ten goede. Tijdwaar- nemers genoeg, lijkt ons. Want naast raadsleden die juist te veel en te lang hun mond open doen, zijn er ook nog zat politi ci die zuiver voor de decoratie op het pluche zitten. Geef die ja-knikkers, koffiedrinkers, in teressante- gezichtentrekkers en tekenaars van harkpoppe- tjes een stopwatch of een leuk horloge. Dan hebben zij ook wat om handen. Spugen Arie Roest is de deugdelijkheid zelf. De aimabele wethouder fi nanciën is zo iemand aan wie je al je spaarcentjes zonder spoortje van twijfel zou toever trouwen. Althans, tot gister avond. Tijdens een vergadering van de raadscommissie voor fi nanciën viel de beroepscijfe raar genadeloos door de mand. De geboren plusser en minner blijkt ook maar een mens te zijn. Vorig jaar ging het eigenlijk al een beetje mis met onze Arie. Hij ontdekte een financiële meevaller van 500.000 gulden, en was daar zo blij mee dat hij het niet eens meer nodig vond om uit te zoeken hoe dat kwam. Merkwaardig voor ie mand die elk lullig doosje pu naises of paperclips al als inci dentele kostenpost in de be groting opvoert. Maar de vreemdste 'fout' maakte hij dit jaar, door ervan uit te gaan dat Leiderdorp opnieuw zo'n on verwachte meevaller zou krij gen. Niet dus. Maar het geld had hij wel alvast uitgegeven. Aan extra gemeentelijk perso neel. Dom, dom, dom. Wij denken dat Arie het alle maal expres gedaan heeft. De ze boekhoudkundige veelvraat maakt geen toevallige fouten. Daar is hij veel te getruct voor. Maar wie altijd keurig de vloer boent, wil er ook wel eens op spugen. Al is het maar voor een keer. Oke Arie, dat heb je dus bij de ze gedaan. En nu niet meer zo gek doen, hoor. Terug naai' je mand. Eric Went en Nancy Ubert door Jan Preenen zoeterwoude - De hele wereld is geschapen, maar de Hollan ders hebben hun landschap zelf gemaakt. Het is de opvallende uitsmijter van zeven films over de trots van Zoeterwoude: 'De Grote Polder in beeld'. Eigenlijk zijn het filmp/es, want de beel den van 'idyllische en karakte ristieke plekjes waar het goed toeven is', beslaan per rolprent slechts vijftien minuten. Toch is Oscar Langezaal, voor zitter van de 'Stichting Grote Polder Groene Hart', erg en thousiast: „Het is belangrijk om mensen erop te wijzen wat in de polders rond Leiden is te bele ven. Dat stadsmensen kunnen zien hoe het land duizend jaar geleden is ontstaan. Hoe de boeren de grond op het moeras hebben veroverd en hebben ontgonnen." En hoe Soeterwou geleidelijk is veranderd in Zoe terwoude. Hij was dan ook meteen bereid om mee te werken toen hij twee jaar geleden in contact kwam met Joke Kemp en Thijs de Laaf van de Filmclub Rhijnland uit Voorschoten. Zij waren naar Zoeterwoude gekomen om zich in te leven in het gedrag van boeren, vogels, koeien en ande re bewoners. „Dat sprak me ge weldig aan. Net zoals de films die zij eerder hebben gemaakt over bijvoorbeeld Leiden ('Lei den, mijn stad') en de Alblasser- waard. De opnamen van nu sluiten aan op onze ideeën om de groene Grote Polder groen te houden." De vereniging hoopt daaraan een bijdrage te leveren. Regis seur De Laaf: „Elk jaar krijgen onze leden de opdracht een film te maken. Dit keer moest ieder een zich richten op Zoeterwou de." Het leverde zeven versies op, waarvan het werk van Ton Fuchs gistermorgen tijdens een vergadering van de gebiedscom- missie Wijk en Wouden (het polderland tussen Zoetermeer, Leidschendam, Leiden en Al phen) in het stadhuis van Zoe termeer voor het eerst werd ver toond. Morgenavond volgt de bijdrage van De Laaf in het Mu ziekcentrum in Zoeterwoude. De beelden verschillen enigs zins, het commentaar en de boodschap zijn gelijk. In alle ge vallen lijkt het te gaan om een verzameling kijkjes in het verle den, terwijl die terugblikken in werkelijkheid nog elke dag zijn te bewonderen. Zoals het West einde met zijn 'doodlopende weg in een bijzonder landelijke omgeving', het centrum met de hervormde kerk en de in 1790 opgezette scheepswerf van Westhof, de kaasboerderijen 't Geertje en Rustdam 'met een minicamping voor kamperende kaaskoppen en ander van de natuur genietend volk', de kerk- paden waar je tussen de koeien fietst ep, wajidëlt en de Wqpoprt met zijn kronkelende Vliet. „Hier zijn nog ruimte en rust te vinden onder een licht bewolkte lucht boven grazige weilanden. Een Hollands platteland op kor te afstand van de stad", aldus het commentaar bij beelden van koeien, zwanen, grutto's en kie viten. Zij lijken dit 'zelfgemaakte erfgoed waarop we heel zuinig moeten zijn' op het land, in het water en in de lucht te bewaken. Tot grote tevredenheid van Lan gezaal: „Ik vind het een gewel dig initiatief. Ik ben dan ook blij dat deze films nu rijp zijn voor vertoning." Na de film 'De Grote Polder in beeld' houdt ingenieur F. Kuiper van de Stichting in Natura mor genavond een lezing onder de ti tel 'Levend! Landschap'. De bij eenkomst begint om acht uur in het Muziekcentrum aan de Schenkelweg in Zoeterwoude- Dorp. (advertentie) Vierseizoenendekbed, Astro, 90% zuiver witte ganzendons, 100% katoenen tijk, voorzien van drukknopen, verkrijgbaar in 5 maten, bijvoorbeeld 140x200 cm, van 559,- voor 399," 181,06 Kussen, Astro, 15% zuiver witte ganzendons. van 99,95 voor 79,-/€ 35,85 Ook verkrijgbaar op www.bijenkorf.nl De Bijenkorf zet de toon. de Bijenkorf (3^) VRIJDAG 30 NOVEMBER EXTRA SINTERKLAASKOOPAVOND IN ALLE FILIALEN TOT 21.00 UUR (ARNHEM TOT 22 00 UUR) ALLE F1UALEN ZIJN ZONDAG 2 DECEMBER GEOPEND VANAF 12.00 UUR KUK VOOR DE OVERIGE OPENINGSTIJDEN OP WWW.BUENKOFFNL OF BEL 0900-0919 (0..«0 0.18 PER MINUUT)

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17