'Vrouwen kunnen krengen zijn, maar ook heel solidair' OOG in OOG De vragen De regels 3— -V Carta Schneiders, gebo ren in Dordrecht, woont in Hillegom. Ze geeft al meer dan 25 jaar advie zen aan bedrijven en par ticulieren met behulp van astrologie, grafolo gie, numerologie en ta rot. Analyseerde beken de Nederlanders in weekblad Privé en had een eigen spirituele tele foonlijn. Werkt regelmatig mee aan tele visie- en radio programma's. Ze is alleen staand ouder van vier kinderen. door Margot Klompmaker Carla Schneiders: „Vroeger zag de buitenwereld me echt als een soort toverkol met een glazen bol. Dat is gelukkig minder geworden." Foto: United Photos de Boer/Poppe de Boer 21. Heeft u een euthanasieverklaring getekend ,,Ik ben ermee bezig. Aan de andere kant heb ik zoiets van: als het genoeg is, is het genoeg en ga ik. Klinkt dubbel, hè? Maar het gaat natuurlijk om de momenten dat je niet meer zelf kunt beslissen. Dan heb je zo'n verklaring nodig. Doodgaan is niet eng. Misschien is het be angstigend voor de mensen om je heen. Je familie, je kinderen. Ik beschouw sterven als onderdeel van een proces. We leren van elk leven. En we komen weer terug als bete re en wijzere mensen. Ik ben heel dicht bij de dood geweest. Zes tien jaar geleden heb ik, net na de geboorte van mijn laatste kind, een hersenoperatie gehad. Tijdens de zwangerschap kreeg ik epileptische aanvallen. Pas na de bevalling kon een scan worden gemaakt. Toen bleek dat ik een tumor had. Volgens de artsen was die te opereren. Maar van mijn leven na de operatie moest ik me niet al te veel voorstellen. De vooruitzichten waren som ber. Ik heb veel van de operatie geleerd. Ik heb de dood in de ogen gekeken, ik ben er niet meer bang voor. Het heeft me geestelijk sterker en krachtiger gemaakt. En ik heb ontdekt dat je goed moet luisteren naar je gevoel. Als ik me had neergelegd bij de voorspelling van de artsen, dan was ik half verlamd gebleven. Dat wilde ik niet accep teren. Ik heb keihard gewerkt om weer be ter te worden. Je kunt nu vrijwel niets meer aan me zien." 26. Is seksualiteit belangrijk in het leven? „Jazeker. Het is een heel belangrijk onder deel van het samenzijn met een partner, een wezenlijk onderdeel van de wederzijd se communicatie. Als er geen goede ver standhouding is, verloopt de seksualiteit ook minder goed. Ik zou niet met iemand kunnen vrijen met wie ik verder niks heb, of met wie ik niet goed kan opschieten. Er moet sowieso sprake zijn van wederzijdse acceptatie en respect. Die zaken gaan voor af aan lichamelijk contact. One-night stands zijn niks voor mij. Ik wil echte com municatie. Daarin verschillen veel vrouwen met mannen. Een man gaat doorgaans za kelijker met seks om. Dat heeft, denk ik, ook te maken met de manier waarop mannen en vrouwen in de maatschappij staan. De man is de macho, de jager. Vrouwen hebben meer de rol van degene die afwacht. Ik heb het idee dat veel mannen niet houden van assertieve vrou wen. Ze hebben liever een vrouw die pas sief is en het initiatief aan hen overlaat. Maar eerlijk gezegd is seksualiteit niet iets waar ik erg mee bezig ben. Ik stop mijn energie in mijn kinderen en mijn werk. Niet dat ik als een non leef, hoor. Maar ik heb een heel druk bestaan waarin vrijen met een man niet op de voorgrond staat." 45. Wat is in uw werk uw grootste frustratie? „Het taboe dat er soms nog op rust. Vroe ger zag de buitenwereld me echt als een soort toverkol met een glazen bol. Dat is gelukkig minder geworden. Inmiddels wor den zaken als astrologie en numerologie serieus genomen. Steeds meer bedrijven benaderen me voor advies. Ik werk bijvoor beeld voor een bedrijf dat mensen uitzendt naar het buitenland. Hun werknemers moeten bestand zijn tegen stress. Ik maak in zo'n geval een horoscoop om te kijken hoe ze in het leven staan. Als je ergens gaat solliciteren, heb je meest al een gesprek met een psycholoog. Je wordt getest. Wat ik doe, is een soort alter natieve test die dieper gaat dan normaal. Ik kijk niet alleen naar iemands kwaliteiten, ik maak een algemeen beeld van zijn per soonlijkheid. Ik analyseer mensen breder dan puur wetenschappelijk en rationeel." 4. Wat zult u nooit weggooien? „Foto's zal ik nooit wegdoen. Daar ben ik erg aan gehecht. En aan mijn verzameling wijwaterbakjes. Of dingen die de kinderen hebben gemaakt toen ze klein waren. Za ken die niet veel geld waard zijn, maar voor mij een grote emotionele betekenis heb ben, zoals lieve kaartjes en brieven van cli ënten. Die kan ik niet weggooien. Ik ben niet zo ontzettend aan materie gehecht, op een paar dingen na. Zoals die stoel daar. Die heb ik al heel lang." 17. Van wie zou u een toegestoken hand weigeren? „Ik zou niemand een hand weigeren. Ie mand zoekt weer contact en verdient dus een kans. Wie ben ik om dat te weigeren? Bovendien vraag ik me in zo'n geval af waarom die hand wordt toegestoken. Dat maakt nieuwsgierig. Dan denk ik: wat wil je van me? Voor verzoening sta ik altijd open. Iedereen denkt wel eens: met hem of haar wil ik niks meer te maken hebben. Maar dat zijn mo mentopnames. Een tijd later denk je er vaak heel anders over. Je weer met elkaar verzoenen, heeft ook als voordeel dat de omgang een stuk prettiger kan worden dan voor die tijd. Je hebt allebei een emotioneel proces doorgemaakt, waardoor je de situa tie met heel andere ogen bent gaan bekij ken." 19. Vindt u zichzelf aantrekkelijk? „Nou... nee. Ik kijk erg kritisch naar mezelf. Ik werp 's ochtends niet meteen een blik in de spiegel. Eerst ga ik koffie drinken en kranten lezen. In de tussentijd is mijn ge zicht weer bijgetrokken en zit alles in de plooi. Dan ga ik me opmaken. Dat doe ik elke dag. Ik vind het prettig om er verzorgd bij te lopen. Me opmaken is een stukje au tomatisme, net als tanden poetsen. Ik ben inmiddels op een leeftijd dat ik niet meer zo strak in mijn vel zit. Mijn mooiste tijd heb ik gehad. Dat ligt voor een vrouw ge voeliger dan voor een man. Het uiterlijk wordt overgewaardeerd. Daar kijkt iedereen in eerste instantie naar. Ter wijl je innerlijk heel anders kan zijn. Eigen lijk praat je over twee verschillende men sen. Sommige mensen zijn zo boeiend en interessant. Hoe ze eruit zien, is voor mij van minder belang. Ik kan mensen die niet echt mooi zijn toch heel aantr ekkelijk vin den, omdat ze zo lief zijn. Ik weet hoe ze voelen en denken. Naar jezelf kijk je altijd heel anders dan naar een ander. Ik zie bij anderen altijd sneller de goede en mooie dingen. Maar ik voel me niet gefrustreerd over de manier waarop ik eruitzie. Ik ben niet ontevreden, al heb ik wel wat wensen. Hier en daar draag ik nog sporen van mijn operatie. Niet dat het erg opvalt, want als ik je niks zou hebben verteld, had je het niet gezien. Maar ik weet dat er littekens zitten. Dat zou ik wel anders willen." 33. In welke andere periode had u graag geleefd? „Ik vind allerlei periodes in de geschiedenis interessant. Het paradijs lijkt me wel wat. Of de Middeleeuwen, lijkt me een span nende tijd. Maar dan wel als jonkvrouw in een kasteel met ridders om me heen. Elke tijd heeft iets goeds en zijn eigen bekoring. Het maakt ook niet uit in welke tijd je leeft of hebt geleefd. Belangrijker is de vraag: welke mensen heb je om je heen? Met de juiste mensen in je omgeving, kan elke tijd prachtig zijn. Ook deze tijd is mooi. Het goede is dat er in ons land een bepaalde welvaart bestaat en mensen niet langer doodgaan van de hon ger. Wat me echter stoort, is de toenemen de agressie en het gebrek aan waarden en normen. Geweld doet kinderen niks. Agres sie wordt ze met de paplepel ingegoten. Kinderen kunnen heel bot en hard zijn voor elkaar. Wij waren dat als kind mis schien ook, maar wij werden gecorrigeerd. Misschien ben ik een heel ouderwetse moeder, maar waar zijn de waarden en normen gebleven? Ouders laten hun kinde ren maar aanrommelen, geven ze te veel vrijheid en verantwoordelijkheid. Kinderen zijn te kort echt kind. Ik heb ook niet het idee dat kinderen zo heel veel anders zijn dan dertig jaar gele den. Ik geloof niet in 'nieuwetijdskinderen'. Kinderen worden zo gemaakt. Ze zijn heel flexibel en passen zich aan aan hun omge ving. Als datzelfde nieuwetijdskind hon derd jaar geleden was geboren, had het zich aangepast aan die samenleving. Het ligt niet aan de kinderen. Nee, de om geving is gewoon niet goed. Het ontbreekt in onze maatschappij aan liefde en veilig heid. Veel zaken ontaarden in machtsstrijd, competitie. Mensen zetten zich tegen el kaar af. Neem alleen al het gedoe rond merkkleding. Je acceptatie hangt af van wat je aan hebt." 39. U nuig vier mensen - onder wie ook overleden personen - uitnodigen voor een dinertje. Wie kiest u? „Ik zou Nelson Mandela vragen. En Wim Kok. Die twee zitten op één fijn. Hun gesprek lijkt me heel boeiend. Als derde nodig ik Mariene Dietrich uit. Een intrigerende vrouw. Mysterieus, krachtig en sterk, maar tegelijkertijd heel kwetsbaar. En als vierde de Dalai Lama. Voor de rust. Want het wordt vast een heftig gesprek. Wat ik graag van die vier wil weten, is hoe ze persoonlijk zijn. We kennen ze alleen als bekende persoon of politicus. Maar ik wil weten hoe ze denken, voelen, en in het leven staan. Daar weten we niets van. Zo'n Wim Kok. Ik denk dat hij gewoon 's avonds op de bank zit met een kop koffie en zijn schoenen uit. Hij lijkt me een sympathiek mens. En Nelson Mandela... Ja, die bewonder ik heel erg. Ik vind hem de meest boeiende mens van dit moment. Wat die man heeft gepresteerd! Dan moet je toch een heel sterke geest hebben. Mariene Dietrich was een vrouw met een magische uitstraling, maar in wezen heel eenzaam en geïsoleerd. Daarover zou ik graag met haar willen praten. Met die vier zou ik een heel gezellige avond hebben. Een beetje in boeddhistische sfeer met kaarsen aan en wierook. Allemaal in de lotuszit. En aan het slot mediteren voor een betere wereld." 7. Gaat u liever om met mannen of met vrouwen? „Ik zou geen van beiden willen missen in mijn leven. Met een vrouw praat je anders dan met een man. Vrouwen voelen elkaar goed aan. Ze kunnen krengen zijn, maar ook heel solidair. Als het erop aankomt gaat een vrouw meer met je door dik en dun dan een man. Leuk met een vrouw is het communiceren, het elkaar vertrouwen, de openheid. Je kunt je kwetsbaar opstellen. Bij vrouwen kan ik mezelf zijn en hoef ik niks te bewijzen. Bij mannen is dat moeilijker. Bij hen kom ik al snel in een rollenpatroon terecht. Het is moeilijk om gelijkwaardig met ze om te gaan. Sommige mannen plaatsen je meteen in een hokje. Ze hebben een bepaald verwachtingspatroon en willen van alles aan je veranderen: je manier van leven, je manier van doen. Ik denk dat een man het liefst een afhankelijke partner wil. En ik ben niet afhankelijk. Ik ben een zelfstandige, alleenstaande vrouw die haar eigen brood verdient. Mijn ervaring is dat de vrouwen om mij heen me meer accepteren zoals ik ben, dan mannen. Daarom kom ik ook met mannen sneller in een machtsstrijd. Maar ik zou ook niet zonder ze kunnen. Nee, ik heb mannen én vrouwen nodig in mijn leven." 12. Wat zou u willen veranderen aan uw jeugd? „Ik vind het jammer dat ik geen broers of zusjes heb. Ik voelde me in mijn jeugd erg geïsoleerd en eenzaam. Bovendien hadden mijn ouders geen goed huwelijk. Nee, ik was liever in een andere familie geboren. Ik kreeg weinig warmte en liefde. Ik kan wel stellen dat ik niet werd erkend, zoals ik ben. Hele stukken van mijn jeugd ben ik kwijt. Als je geen veilige jeugd hebt, bescherm je jezelf door je in een eigen wereld terug te trekken. Dat isolement, dat gevoel van alleen zijn, blijft als een rode draad door je leven lopen. In je basis mis je dat sociale stuk. Daarom heb ik ter compensatie ook werk waarin ik veel moet praten met mensen. Misschien heb ik daarom ook een groot gezin. Mijn jeugd zal wel de sturende factor zijn geweest dat ik in dit werk ben gerold, daar twijfel ik niet aan. Kennelijk heeft het zo moeten zijn." ZATERDAG 10 NOVEMBER 2001 ER BIJ finish 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. Wanneer bent u voor het laatst enorm boos geweest? Op welke plek buiten Nederland zou u een jaar willen wonen? Als u nu een ander beroep zou mogen kiezen, wat zou u dan worden? Wat zult u nooit weggooien? Welk kunstwerk (boek, schilderij, beeld, lied, cd) zou u gemaakt willen hebben? Waarover heeft u in uw leven het meeste verdriet gehad? Gaat u liever om met mannen of met vrouwen? Wordt u met het ouder worden optimistischer of pessimistischer? Van welk bedrijf of welke instelling zou u directeur willen zijn? Wanneer was u voor het laatst zenuwachtig? Als u vandaag ineens alles zou dun/en, wat zou u dan als eerste doen? Wat zou u willen veranderen aan uw jeugd? Gelooft u in liefde op het eerste gezicht? Wat kan u in mensen vreselijk ergeren? Wanneer heeft u voor het laatst te veel gedronken? Welke rol in welke film had u willen spelen? Van wie zou u een toegestoken hand weigeren? Wat vindt u opwindend? Vindt u zichzelf aantrekkelijk? Wat is uw slechtste eigenschap? Heeft u een euthanasieverklaring getekend? Waar geeft u het meeste geld aan uit? (Woning en auto buiten beschouwing gelaten) Heeft u wel eens een belangrijke vriendschap verbroken? Op welke terreinen heeft volgens u de andere sekse het gemakkelijker? Zijn er onderwerpen waarover tegen u geen grappen gemaakt mogen worden? Is seksualiteit belangrijk in het leven? Welk tv-programma moet meteen van het scherm worden gehaald? Mogen partners geheimen voor elkaar hebben? Van welke beroemdheid greep de dood u het meest aan? Wat was de gelukkigste fase van uw leven? Welke dag zou u willen overdoen? Wat is de karaktertrek waarvan u wilt dat mensen zich u erom herinneren? In welke andere periode had u graag geleefd? Wanneer was u voor het laatst verliefd? Bent u trouw? Bent u gelovig? Wat zou u graag beter kunnen? Wat mist u in het buitenland het meest aan Nederland? U mag vier mensen - onder wie ook overleden personen - uitnodigen voor een dinertje. Wie kiest u? Welke kus zou u willen overdoen? Waar krijgt u kippenvel van? Wie bewondert u? Gaat u wel eens alleen uit? Wat was uw slechtste beslissing? Wat is in uw werk uw grootste frustratie^ Wat was uw angstigste moment? Wanneer hebt u voor het laatst een leugen (tje) gebruikt? Wat is de grootste wetsovertreding die u heeft begaan? Denkt u te weten wat uw partner in u ziet? Wanneer beschouwde u zichzelf als volwassen? De geïnterviewde gooit telkens een dobbelsteen met twintig vlakken, om te bepalen welke vraag hij (of zij) krijgt voorgelegd. Voor de eerste vraag wordt gerekend vanaf nul. Bij de volgende negen worpen wordt er doorgeteld, waarbij na vraag 50 weer vraag 1 volgt. Komt iemand op een vraag die hij al heeft beantwoord, dan moet die worp over.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9