Het invoelen van de ander Schrijven om te ontspannen De magie van de psychologische test Speciale sensorpen kan RSI voorkomen De juiste man op de juiste plaats. Dat was ooit het uit gangspunt van de psycho logische test. Het ging om beroeps keuzeadvies. Dat advies kostte haast niets. Nu is het big business. Tegen woordig is de psychologische test of het assessment voor werkgevers een instrument om niet de verkeerde man of vrouw op de juiste plek aan te nemen. „Voor een assessment hebben werkgevers al snel duizen den guldens over. Het is echter niet veel meer dan een maandsalaris. Een misgreep kost een baas al snel meer", zeggen Pieter van Strien en Jacques Dane, auteurs van het boek Driekwart eeuw Psychotechniek in Nederland. De Groningse hoogleraar psycholo gie Van Strien en historicus Dane verdiepten zich in de geschiedenis van 's lands grootste en oudste test bureau, de Nederlandse Stichting voor Psychotechniek in Utrecht. Hoewel het psychologisch onder zoek na tal van testboeken en com puterprogramma's veel van zijn ge heimen heeft verloren, kleeft er nog altijd iets mysterieus aan. 'Hoe zien die psychologen dat allemaal', vra gen mensen zich af. En zien ze het wel goed? De sceptici zullen teleurgesteld wor den. Uit onderzoek is gebleken dat bij de aanstelling van bepaalde men sen na een psychologische test min der foute keuzes worden gemaakt dan zonder test. Magie of vakman schap? Van Strien en Dane houden het op het laatste. Dubbeltje Tot aan de Eerste Wereldoorlog was er sprake van een tamelijk statische maatschappij waarin iedereen in zijn eigen rang en klasse leefde. De keuze van het beroep lag vaak in de lijn van het beroep van de ouders. Bedrijven wierven personeel vlak bij huis. Dat kon ook goed. De bazen wisten uit wat voor nest een kandi daat kwam. Dat veranderde door de toenemende industrialisatie en de emancipatie.Als je voor een dub beltje geboren was, wilde je geen dubbeltje blijven. Op welke manier kon je je het beste opwerken tot een kwartje? Het kiezen van een beroep werd belangrijk. Het beroepskeuze advies was één van de vroegste werkterreinen van psychologen", al dus de twee auteurs. Aanvankelijk waren het trouwens geen psychologen die de tests afna men. Het waren mensen uit een be paald werkgebied die zich met enige bijscholing 'de wijsbegeerte over aard en eigenschappen van de men selijke ziel' hadden eigen gemaakt. Pas in 1925 studeerden de eerste psychologen aan de universiteiten af. Al rond 1900 was de psychotechniek, de toegepaste experimentele psy chologie ten dienste van de beroeps- ZATER: 3 NOVj 2001 'Een psychologisch onderzoek kan deel uitmaken van de sollicitatieprocedure.' Alleen de sterken van geest krijgen geen knikkende knieën bij het lezen van een dergelijke tekst in een personeelsadvertentie. Vijfenzeventig jaar geleden werd de psychologische test voor hei eerst toegepast. De Groningse hoogleraar psychologie Pieter J. van Strien en historicus Jacques Dane schreven een boek over de magie van het testen aan de hand van de geschiedenis van 's lands grootste en oudste testbureau, de Nederlandse Stichting voor Psychotechniek in Utrecht. door Jan Schlimbach Jacques Dane (links) en Pieter van Strien verdiepten zich in de waarde van psychologische tests: „Voor een assessment hebben werkgevers duizenden guldens over. Maar een misgreep kost een baas meer." Foto: Corne Sparidaens keuze, in opkomst in de Verenigde Staten, Engeland, Duitsland en Frankrijk. De in het buitenland ont wikkelde proeven werden in Neder land gretig opgepikt. Philips richtte rond 1921 al een psychologische dienst op. De PTT en de Staatsmij nen hadden al voor de Tweede We reldoorlog psychologen in dienst. De Nederlandse Spoorwegen en de GGD in Amsterdam waren er ook vroeg mee. De eerste beroepsgroep die aan een test werd onderworpen, waren tram bestuurders in Amsterdam. „In de tram kun je van alles meemaken, zo was de gedachte. Een fietser schiet voor je langs of paarden slaan op hol, dat gebeurde toen nog vaak. Daar moest een trambestuurder snel op kunnen reageren. Hun reactie vermogen werd getest met een knoppenapparaat. De kandidaten moesten in fracties van seconden reageren. De snelste was de beste kandidaat, zo was de gedachten- gang. De psychotechniek ontleende haar magische status aanvankelijk aan de grote machines waarmee gewerkt werd. „Er werden ingewikkelde ap paraten met knoppen, paneeltjes en allerlei poespas gebruikt om het ge heugen te meten." De Nederlandse Stichting vc/or Psy chotechniek werd in 1925 opgericht door theoloog David van Lennep en dr. Taco Kuiper. Al snel kreeg het bureau klanten als KLM, Hoogovens, Unilever en de Belgische en Portuge se luchtmacht. Ook werd een nieu we manier van testen omarmd. „Uit Duitsland waaide de filosofie over, dat niet alleen met apparaten moest worden gemeten. Er moest ook naar de mensen worden gekeken om je goed in hun situatie in te leven. Dat kijken gebeurde op een klinische manier, zoals de arts een diagnose stelt: door van binnen uit proberen te doorvoelen hoe iemand in elkaar zit. Niet alleen factoren als aanleg en opmerkzaamheid speelden een rol bij de tests, ook het karakter telde mee." Inktvlek Het invoelen van de ander overvleu gelde al snel het werken met de in gewikkelde machines (die apparaten zijn trouwens in Groningen nog te zien in het Universiteitsmuseum.) Testmethoden kwamen en gingen. Observeren en kijken werden bij de tests belangrijk. Kandidaten werden onderworpen aan zaken als de Ror schachtest: mensen mochten probe ren iets te zien in 'opengevouwen' inktvlekken. Inmiddels is deze test bij personeelsselectie al lang weer verdwenen. Het Utrechtse bureau experimen teerde er lustig op los. Grafologie, astrologie en analyses van gelaats uitdrukkingen en lichaamsbouw speelden bij de selectie een rol. „Mensen ondergingen de tests aan vankelijk lijdzaam onder het mom van 'het is wel geen pretje maar het moet'. Je nam er genoegen mee dat er de hele dag naar je werd gekeken en dat je later hoorde of je wel of niet aangenomen werd. Pas in de ja ren zestig kwam meer aandacht ge geven voor de positie van de sollici tant." Van Lennep ontwikkelde zelf de in middels weer afgeschreven 'vierpla- tentest'. Eén van de weinige in Ne derland bedachte tests die ook in het buitenland, tot Korea en Zuid-Ame- rika toe, navolging kreeg.Aan de hand van vier situaties moest de kandidaat een verhaal maken waarin elk van die vier platen een rol speel den. Mensen moesten hun ziel in zo'n verhaal leggen. De psycholoog haalde daar weer wat uit. Op grond van een bepaalde inleving maakten psychologen hele rappor ten waarin niet alleen de aanlegfac- toren voor een bepaald beroep ston den, maar ook het karakter tot in de tail werd beschreven. Zelfs zaken die de werkgever niet aangingen." Dat laatste mag tegenwoordig niet meer, maar vroeger waren de uitvoerige rapportages onderdeel van de con currentiestrijd tussen de vele testbu reaus die dongen naar de gunsten van de werkgevers. „Je zou het ma gie kunnen noemen. Psychologen zien kans meer uit iemand te halen dan anderen in een jaar tijd." Tegenwoordig is het vooral assess ment wat de Wok slaat. Niet iedereen houdt ervan om op bepaalde kwali teiten getest te worden, maar je moet wat om een bepaalde functie te bereiken. „Een bedrijf neemt het zekere voor het onzekere. Het is makkelijker om iemand in huis te halen dan hem weer kwijt te raken." De cruciale vraag natuurlijk is of al die tests bijdragen tot de juiste keu ze. „Er is vaker onderzoek geweest naar de betrouwbaarheid en de waarde van de tests. Als geheel heeft het wel gewerkt. Je kunt stellen dat psychologen het niet zo slecht heb ben gedaan, anders zouden ze na tuurlijk ook al lang brodeloos zijn geweest. Het aantal verkeerde keu zen bij aanstellingen is beduidend minder dan wanneer alleen een per soneelschef of een directeur zich er mee zou hebben gemoeid. Of dat komt door de tests, blijft de vraag. De mensen die de tests afnemen doen natuurlijk niets anders dan de hele dag in dezelfde situatie naar mensen kijken." 'Driekwart eeuw Psychotechniek in Ne derland, de magie van het testen', onder redactie van Pieter J. van Strien en Jac ques Dane, uitg. Koninklijke Van Gor- cum, prijs 35 gulden. Er is weer een nieuw wapen in de strijd tegen RSI: de sensorpen. Volgens uitvinder en fysiotherapeut Rob Krullaards zijn de klachten van patiënten te herleiden tot één opvallend symptoom: een te hoge spanning in de handen. Met een paar dagelijkse schrijfoefeningen kan volgens Krullaards veel leed worden voorkomen. door Joyce de Bruijn Soms blinkt een uitvinding uit in eenvoud. Dat geldt zeker voor de NoRSI-methode, een nieuw middel in de strijd tegen Repetitive Strain Injury (RSI). Met enkele minuten simpele schrijfoefeningen per dag maak je je nek, schouders en armen losser dan die in jaren zijn geweest. Belangrijk onderdeel van de zogehe ten NoRSI-methode is de sensorpen, een vernuftige balpen met in de hals sensoren die meten hoe hard erin geknepen wordt. Is die kracht te hoog, dan gaat er een lampje bran den en moet je je knijpkracht ver minderen. De uitvinder van dit stukje techniek is de fysiotherapeut Rob Krullaards, die honderden patiënten met RSI heeft behandeld. Hij bracht al hun klachten terug tot één opvallend symptoom. Mensen met arm- nek- en schouderklachten hebben alle maal een te hoge spanning in de handen. Door kracht te zetten met de han den, spannen de spieren in de on derarmen zich aan. Die spieren zet ten vervolgens een spiermechanis- me in werking, dat loopt van de elle boog tot in de schouders. Door die spierspanningen worden zenuwba nen en bloedvaten naar de handen afgekneld. Vandaar die tintelende handen waar RSI-patiënten over kla gen. Die knelling ontstaat doordat het poortje tussen de bovenste rib en het sleutelbeen heel nauw wordt als er sprake is van een te hoge hand spanning in combinatie met stress. Vier keer per dag oefenen met de sensorpen zorgt ervoor dat de spie ren die aan de hand trekken ont spannen, waardoor ook de eerder genoemde poorten zich openen. De doorbloeding en de doorstroom van de zenuwen worden beter. De zoge heten houdingsspieren die zorgen dat er een stijve nek en schouders ontstaan, worden weer soepel en de patiënt voelt zich beter. De pen toont namelijk aan of je greep of je houding verkeerd is. De sensoren zijn erg gevoelig, het rode lampje brandt al bij de minste druk Met een paar eenvoudige schrijfoefeningen kunnen nek, schouders en armen losser worden gemaakt. Foto: GPD die de vingers uitoefenen. De RSI- patiënt wordt zich daardoor bewust van zijn lichaam en hoe hij dat ge bruikt. Krullaards toont het effect met een apparaat dat registreert hoe ver de patiënt zijn hoofd opzij kan draaien. Hoe erger de nek en rugklachten, hoe kleiner de draaicirkel. Door even met de pen te schrijven zonder dat er kracht wordt gezet, openen de poortjes met de zenuwen en vaten zich, en ontspannen de houdings spieren zich. Binnen drie minuten kan een patiënt daardoor zijn hoofd soms wel veertig graden verder draaien, en voelt deze zich losser dan even tevoren. Het effect is ook te meten in de pols: een krachtige hart slag wordt voelbaar omdat het bloed beter stroomt. De fysiotherapeut heeft ook hoopge vende resultaten gezien bij patiënten met artrose en whiplash. Maar de toepassing bij deze groep moet nog wetenschappelijk worden onder zocht. Krullaards heeft met zijn ideeën aan sluiting gezocht bij de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam. Hij kreeg en kele wetenschappers enthousiast. Een van hen is prof.dr.ir. C.J. Snij ders, hoofd van de afdeling biome disch natuurkunde en technologie. Hij deed jaren onderzoek naar klachten in het bewegingsapparaat. RSI, betoogt hij, is niet iets van het toetsenbordentijdperk. Al in de jaren dat telefooncentrales nog niet auto matisch werkten, hadden de telefo nistes klachten die aan RSI doen denken. „Dat kwam omdat die de hele dag kleine plugjes moesten vastpakken. Pinching-disease werd het ook wel genoemd. Spreken we niet al jaren van de tennisarm? Die wordt veroorzaakt doordat tennis sers in het racket knijpen. Dan heb ben we ook nog Washer Womens El bow, bij wasvrouwen die continu hun was uitwrongen. En wat te den ken van Schreibekrampf, ook al een heel oud begrip." Het bedrijf Tensor, dat de pen in ontwikkeling heeft genomen, gaat nu de boer op om de NoRSI-metho de onder de aandacht van fysiothe rapeuten te brengen. „Er zijn twee pakketten in de aanbieding", vertelt directeur P. Adema van Tensor. „Een pakket voor preventie, dat vijf honderd gulden per persoon kost. Je krijgt dan de pen, begeleiding en een identificatienummer voor onze web site. Op die website kun je oefenin gen downloaden die je met de pen kunt uitvoeren. Die variëren van heel makkelijk tot heel moeilijk. Voor mensen die al met RSI te kam pen hebben, is er een curatief pakket van tweeduizend gulden per per soon." Meer informatie: www.norsiweb.com De sensor pen regi streert of iemand te hard knijpt tij dens het schrijven. Een te hoge spierspanning knelt namelijk bloedvaten en ze nuwen af en ver oorzaakt RSI-klach- ten. Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 4