eenzaam, maar de ijs meer dan waard SPORT Pluisje stopt nu echt met voetbal a[u moet er weer getraind worden' Schaatshuwelijk? Peter Mueller en Marianne Timmer. Foto: WFA/Leo Vogelzang Schaatsster Marianne Timmer stapte na haar onverwachte hu welijk met de Amerikaan Peter Mueller over naar de ploeg van Spaarselect, waar haar echtge noot coach is. Zo zorgde de Sap- pemeerse opnieuw voor ophef. Terecht? Lonneke Bransz uit Leiden, basketbalt bij BV Leiderdorp, woont samen met haar coach Joris Zandbergen: „De ophef over de relatie tussen Timmer en Mueller vind ik overdreven. Het is vaker gebeurd. Inge de Bruijn werd getraind door haar vriend en zij staat nog steeds aan de top. Dat mijn vriend 5| onze coach is, vind ik lastig voor mijn team, maar mijn team genoten zeggen altijd dat ze het niet lastig vin den. Voor mezelf vind ik het ook wel eens moei lijk. Bijvoorbeeld als ik slecht presteer, dan heb ik het gevoel dat ik mijn vriend teleurstel Maar de situatie die er nu is, is goed, ik heb ook jaren gehad die helemaal niet leuk waren van wege de coach. Bij schaatsen werk je veel meer één op één dan bij een team sport, ik denk dat het in dat ge val misschien wel beter is. Je bent zo betrokken bij elkaar, je weet precies wat je tegen elkaar moet zeggen." Peter Mueller, zaterdag bij het NK Afstanden in Groningen tegen journalisten: „Voor degenen die het nog steeds niet hebben begrepen: Ik trek op met twee Marianne Timmers. Thuis praten we over een huisje bouwen en vakantie. Pas als we voor de sport op pad gaan hebben we het over trai ningsschema's en dergelijke. Wij kunnen sport en privé pri ma gescheiden houden. Nu jul lie nog. Herman Kerdijk, secretaris van de fanclub van Marianne Timmer: „In het gastenboek op onze website zijn wel negatieve reac ties binnengekomen, maar die heb ik direct verwijderd. Er wer den zulke grove woorden ge bruikt, dat geeft geen pas. Ik vind het een moeilijk onder werp. Het is haar privéleven, als zij gelukkig is met iemand die twintig jaar ouder is en ook nog haar coach, dan is dat haar zaak. Het is wel jammer dat af gelopen weekeinde haar goede prestaties overschaduwd wer den door de dingen eromheen. Edward du Prie, coach van het eerste vrouwenteam van de Leidse zaalvoetbalvereniging Simeko, waarin zijn vriendin Helène Li speelt: „Het gaat goed als je privé en voetbal gescheiden houdt. Wij praten op de voetbal over voet bal en thuis niet. Wat ik wel merk is dat alle speelsters den ken dat mijn vriendin meer mag zeggen dan de anderen. En ik reageer fanatieker op haar. Maar zoals het bij ons gaat, gaat het goed. Wij hadden ook al een relatie toen zij ging zaal voetballen. De dames hebben mij toen gevraagd om ze te gaan coachen. Na drie jaar ben ik gestopt, maar na twee jaar werd ik weer door ze gevraagd. Ex-schaatstrainer Erik van Kordelaar uit Leiden: „Zolang het goed gaat, is er niets aan de hand. Maar als mensen minder goed gaan schaatsen, gaan ze toch een oor zaak zoeken voor de slechte prestaties. En dan is de kans aanwezig dat ze de relatie tus sen hun coach en hun teamge note als oorzaak gaan aanwij zen. Aan de andere kant: je kunt mensen niet verbieden om verliefd te worden. Zij hebben gekozen om met die relatie ver der te gaan binnen een team, er is ook wat voor te zeggen om de zaken te scheiden, maar dat moet iedereen voor zichzelf be palen. Als het imago van de schaatssport slechter wordt dan komt dat niet door die twee. Ik vind dat de media hieraan erg meedoen, er wordt behoorlijk gepolariseerd. Wat hebben de media te maken met hun verhouding? Dat is een privézaak. door Janet van Dijk :rt-Jan Derksen met Maarten Lafeber naar World Cup ent Ronnes n Derksen (27) vertegen- volgende week met Lafeber Nederland op de ip in Japan, de 'Davis de golfwereld. En vol- 'deir is hij weer artiest op de u ,2 Tour. Als hij er nou eens nefBen op die Tour bij de te komen, dan is het de hij met het onbarmharti- 1 en de eenzame nachten hamers betaalt, dubbel en •d. nc In medelijden met Ro- 1 6{ Derken. Hij is immers die geluksvogels die al _ji zijn hobby zijn beroep ""baken. Maar de tiental- men die huize Woods romen heeft hij nog >n. Integendeel, toen hij irofwerd, gebeurde er waardigs. „Typisch Ne- noemt hij het zelf. 1 prof, dus kreeg hij geen geld meer van SF en moest hij zijn auto In. Kortom, moest hij het n zelf maar zien te rooi- jviel niet mee. ïlde dat eerste jaar ook de Europese Tour, een an zo'n 35 golftoernooi- pflt circuit is een eigen ca- ^plicht. Toen had hij nog [lerende vriend die het ïtigvond om tegen een vergoeding mee de ind te reizen. Na een topte die om dat hij een ran kreeg. 1 caddy is ideaal, hij de speler, weet wat-ie len, is steun en toever- vindt er maar eens [et hele jaar door kan [an Derken hem niet be- de Europese Tour is ly verplicht. Dus moet hij zo'n tassensjouwer/praat- paal inhuren. „Die vragen toch ook al zo'n tweeduizend gulden per week. En dan moet je hen ook nog een percentage betalen als je wint." „Toch heel anders dan bij het tennis", zegt hij. Tot zijn zes tiende was hij goed bezig in die sport, weet er dus een beetje van. „Weet een tennisser een partij te winnen in een kwalifi catietoernooi, dan heeft hij al snel zijn hotel en vliegticket er uit. Haal ik het hoofdtoernooi niet, dan heb ik ook niks. Toen ik voor de eerste keer in de Eu ropese Tour meedeed, lag ik er in de eerste elf toernooien met een uit. Slecht, dat geef ik toe. Dus ik had geen geld. Dat kostte me echt duizenden en duizen den guldens. Ik heb de sponsors ook nu nog steeds hard nodig." Vorig jaar sloeg hij anderhalve ton bij elkaar. Van dat bedrag, aangevuld met geld vein enkele sponsors, moet hij al zijn kosten zien te betalen. Hij geeft toe, dit staat haaks op het beeld dat de buitenwacht van de golfwereld heeft. „Maar het verandert. Natuurlijk lopen er nog zat kakkers rond op de banen, maar op de parkeer plaats zie je ook steeds meer au to's van een jaar of tien oud." Niet onbelangrijke kostenposten zijn de coaches. De Ier Tom O'Mahoney is er voor het verbe teren van de swing. Engelsman Tim Giles is er eentje die over zijn zieleheil waakt. „Hij is meer de analyserende coach. Die ziet dingen die ik niet zie. Bijvoor beeld als ik in een bepaalde si tuatie meer swings maak dan ik gewoonlijk doe. Weet ik dat zelf niet eens, maar hij ziet dat. Dan praten we daarover. Tijdens de wedstrijd loop je veel, dan kun je op veel manieren worden af geleid, door het publiek, door een telefoontje dat afgaat. Daar praat ik met Tim Giles over." Engelsman Harold Swash is er voor het putten. Gisteren vloog Robert-Jan Derksen naar de Zuid-Spaanse kust op en neer om er een dagje te putten met Swash. „Dat heb ik nog even nodig voordat ik naar de World Cup in Japan ga." De overtuiging dat hij een apar te coach moest nemen voor het putten kwam er toen hij de vori ge keer uit de Europese Tour kieperde. Nu hij een paar jaar met Swash traint is er aantoon baar verbetering gekomen in zijn precisiewerk. „Ik zat toen op gemiddeld 32,5 puts per ron de", herinnert hij zich. Put is een 'doelpoging'. „Ik zit nu rond de dertig. Als je bedenkt dat een wedstrijd uit vier ronden be staat, dan betekent dat toch tien slagen per wedstrijd. Dat is veel. Ik wil naar de 29 toe. Dat is wel goed, want dan zit je bij de top 40 van Europa." De beste 250 van Europa zijn speelgerechtigd voor de Europe se Tour. Hij wil bij de beste 75 komen, Muntz zat al eens bij de beste 60, Lafeber noteerde als hoogste klassering de 78ste plek. Aan de World Cup mogen 24 landen deelnemen. Een eer om erbij te zijn. Toch heeft hij in de jaren van zijn profbestaan wel eens getwijfeld. „Vooral in het begin viel het reizen me zwaar." Dinsdag meestal reisdag, woensdag trainen, donderdag tot en met zondag wedstrijd, zondagavond of maandag weer reizen. Maandag thuis de vuile tegen dé schone was ruilen. Dertig weken lang. „Er zijn mis schien maar twee of drie toer nooien waarop je lekker speelt, dat het gaat zoals je het eigenlijk altijd zou willen." De tennisser heeft vaak zijn coach bij zich, of collega-spe lers. Robert-Jan niet. Volgende week stapt hij alleen op het vliegtuig naar Japan. Collega La feber heeft een ander reissche ma, want hij gaat vanuit Japan naar Taiwanalweer de eerste Robert-Jan Derksen: „Er zijn misschien maar twee of drie toernooien waarop je lekker speelt, dat het gaat zoals je het eigenlijk altijd zou willen." Foto: AP wedstrijd van de Europese Tour 2002. Vanwege het mooie weer wordt die Europese Tour niet al leen binnen de grenzen van Eu ropa afgewerkt. „Ik heb er wel even over gedacht in Taiwan mee te doen. Maar stel dat ik daar de kwalificatie niet haal. Dan zit ik de hele winter met een negatief gevoel." Dus begint zijn Tour pas op 10 januari. De cember vakantie, eindelijk va kantie, maar wel elke dag even trainen. Hij woont in Nijmegen, heeft er wel eens over gedacht in Am sterdam te gaan wonen vanwe ge Schiphol. „Toch maar niet verhuisd, dan zie ik mij vrien den helemaal niet meer. De vrienden die ik nu heb, ken ik al van voor mijn proftijd. Nieuwe vrienden krijg je met dit bestaan niet. Ik kon zelfs niet op de brui loft zijn van een goede vriendin. Alleen een goede vriend of vriendin begrijpt dat." door Dolf Rogmans Hij voetbalt al sinds 1997 niet meer, maar echt afscheid heeft hij nog nooit genomen. Vandaag komt het er dan eindelijk van: Diego Armando Maradona, bijge naamd pluisje, speelt dan zijn af- scheidswedstrijd in Buenos Aires (Argentinië). RTL 5 zendt de wed strijd uit vanaf 23.15 uur. Helemaal live is het afscheid niet te bekijken. De wedstrijd eindigt om elf uur Nederlandse tijd en een kwartiertje later be gint RTL 5 met de uitzending. De wedstrijd wordt gespeeld in het La Bombonera-stadion van Boca Juniors in Buenos Aires, een club waar Maradona in zijn lange carrière - die in 1976 be gon - grote successen vierde. Maradona, eind oktober 41 jaar geworden, zal meespelen met het huidige, voor het WK 2002 geplaatste, nationale team van Argentinië. Hij neemt het op te gen een All Star-team met daar in onder anderen Stoichov en Ruud Gullit Tevens zijn de no dige niet-voetballers aanwezig zoals Formule 1 kampioen Mi chael Schumacher, golfer Tiger Woods en basketballer Michael Jordan. Rivaldo zou meedoen maar mag niet in verband met Braziliaanse interlandverplich tingen. Een optreden van Ro- mario is twijfelachtig. Na afloop van de wedstrijd zal Maradona zijn voetbalshirt met nummer 10 officieel aan de wil gen hangen. Maradona geldt als een van de beste voetballers ooit. Hij werd kampioen met clubs in Italië en Argentinië, leidde zijn land in 1986 naar de wereldbeker en werd vorig jaar samen met Pele door de wereld voetbalbond FIFA gekozen tot de beste voetballer ooit. Maradona zorgde zowel in als buiten het veld voor veel ophef. Ondanks dat hij weergaloos mooi voetbal speelde, zijn zijn meest bekende acties weinig fraai. Zo scoorde hij in 1986 met de hand tijdens het WK tegen Engeland. 'De hand van God en het hoofd van Diego', sprak Ma radona naderhand poëtisch, maar de Engelsen vonden het een schande. Buiten het veld is Maradona vooral bekend ge worden door zijn drank- en drugsgebruik, dat hem met de regelmaat van de klok in de pro blemen bracht. De grote vraag is, in welke con ditie Maradona vanavond het veld betreedt. Zijn jarenlange verslaving hebben hem licha melijk gesloopt. Sinds begin 2000 woont hij op Cuba. Kort daarvoor had hij een zware hartaanval. In het land van Fidel Castro heeft Maradona aan zijn herstel gewerkt. Volgens eigen zeggen is hij van de drugs af en weer topfit. Kort voor zijn ver trek naar Argentinië had hij nog een ontmoeting met Fidel Cas tro. De Cubaanse leider vertelde na afloop dat Maradona zeker tien kilo is afgevallen en er fit uitziet Maradona kwam dinsdag vanuit Cuba aan Buenos Aires. „Ik ben kalm, ik voel me goed en heb zin in een feestje", verklaarde hij op het vliegveld tegenover ver slaggevers. Hij zei trots te zijn dat de wedstrijd voor hem is ge organiseerd en dat hij hard ge werkt heeft om fit te worden voor zijn afscheid. Het belooft vanavond een waar feest te worden in La Bombone- ra. Niet alleen komen vele sporthelden opdraven, ook is het stadion volledig uitverkocht. Het organiseren van de wed strijd had nog heel wat voeten in aarde. Al een paar keer is gepro beerd netjes afscheid te nemen van Maradona, maar dat lukte steeds niet. Of Maradona was er niet toe in staat of er was weer eens te veel ophef rond zijn per soon. In augustus lukte het eindelijk de datum van 10 november te prikken en niets lijkt het af scheid van Diego Armando Ma radona dan ook nog in de weg te staan. Alhoewel, met pluisje weet je het nooit. juter ziet er vermoeid uit. k wereldkampioenschap en in Gent hebben de 5ach getekend. Maar wat et. Nederland had succes- er dan ooit. Met zilver van "'Endel op brug, een vijfde ;hde landenfinale. Drie èn is hij bondscoach. Wie jank Louter eigenlijk? ■coach turnen Frank Louter doet irman Wissink na hectische week de deur op slot en na het succes in Gent "Tk Louter alweer op een igse cursus op Papendal, jbby van het hotel heeft fcvelijks rust. Eerst komt kl bondscoach Bert pop langslopen, lovende dn klinken. Even later 3'pop Alberda van NOC ings. „Hé Frank, volgen- Jc gaan we eten hè. Ik be de volgende die even aan- I Peter Blangé. „Te gek t een prachtig resultaat, emand verwacht. Geniet kvan." louter. Buiten de tumwe- jd een week geleden bijna ad van hem gehoord. Nu j-N'er, bekende Nederlan- [wordt hij suf gebeld voor iws en televisieoptredens, deze dagen op cursus en jt allemaal maar af. Als ik ijemail wil afluisteren, ben kwartier bezig." De hype et turnen in Nederland is |nd. „Nee, dit hadden we took niet in de gaten. Te- jmeisjes heb ik gezegd: (eek nog, maar dan gaat (r op slot, dan moet er fetraind worden." n werd op 31 augustus iboren in het Noord-Hol- fl Schoorl. Hij was lid van tselijke gymnastiekver- „In het dorp van vier- P d inwoners kon je kiezen tbal en gym. Meer was er 'iener Louter ging na het um naar de Academie chamelijke Opvoeding in dam. Inmiddels gaf hij training bij zijn gymclub- erd daar, zoals hij het )or de leeuwen gewor- evens voetbalde hij in het earn van het Schoorlse inranders. „Warming-up, 5 down, daar hadden die Iers nog nooit van ge- Ik was toen al een eigen- ruif dus dat botste. Jam- lor, want met zaalvoetbal e ik bij de jeugd in de fese." Al vroeg wist Frank Louter dat hij tumtrainer wilde worden. Daar had hij alles voor over. Ba nen als gymnastiekleraar waren die tijd, eind jaren tachtig, niet voor het opscheppen. Af en toe wat invalwerk, meer was er niet te halen. In de turnwereld wa ren ook geen vet betaalde banen te vinden. Lang leefde Louter op het bestaansminimum. „Bij stand vond ik het ergst. Ik hou er niet van als ik mijn eigen broek niet kan ophouden." Uiteindelijk kwam louter bij tumtrainer Gerrit Beltman te recht in Alphen aan den Rijn. Hij moest daarvoor zijn Noord- Holland verlaten. „Drie maan den heb ik bij Beltman op de bank geslapen. Maar de beloof de baan kwam maar niet. Alles wat ik verdiende ging op aan de kilometers die ik reed voor het turnen. Ik hield die jar en altijd in het achterhoofd dat het mis schien in de turnwereld niet zou lukken om er een betaalde baan aan over te houden. Maar ik had altijd het onderwijs als vlucht weg. Daarom had ik ook een re servepotje opgebouwd. Daar mee kon ik altijd terugkeren naar Noord-Holland. Kon ik het twee maanden uitzingen." Uiteindelijk werd Louter ge vraagd bij Pro Patria in Zoeter- meer en weer een paar jaar later kreeg die club officieel de status van steunpunt van de KNGU, de turnbond. Pro Patria is met 2500 leden uitgegroeid tot de grootste turnvereniging van Nederland. Eindelijk kreeg Louter iets dat op een fatsoenlijk salaris leek. „Van het geld uit mijn reserve potje heb ik toen een motor ge kocht. Een Harley Davidson. Ik koos die motor omdat die altijd zijn waarde houdt. Kan ik hem altijd weer verkopen als het als nog misgaat. Die Harley heb ik nog. Als symbool voor de vrij heid." In zijn moeilijke periodes, wan neer hij weer eens de gang naar de sociale dienst moest maken, heeft Louter regelmatig gedacht om het bijltje erbij neer te gooi en. „Vooral in tijden dat het slecht gaat. Als je moe bent, geen kracht meer hebt. Dan voel je je afgeremd. Maar ik ben ie mand die niet veel nodig heeft, dus steeds lukte het om er weer bovenop te komen." Louter wilde per se niet stoppen toen er een aanklacht tegen hem werd ingediend. Tijdens een training zou hij een van zijn pupillen een tik hebben gege ven. „Mijn naam is in die tijd behoorlijk door het slijk ge haald. Maar dat zijn juist de mo menten waarop ik wil laten zien dat ze ongelijk hebben. Het was allemaal niet terecht. Een turn ster sprong een paar keer achter elkaar en kwam steeds met de arm tegen mij aan. Nadat ik er een paar keer wat van had ge zegd, verbeterde het nog niet." Louter geeft een stoot tegen de schouder om aan te geven wat er in zijn ogen toen is gebeurd. „Zo van 'hé kijk nu eens uit' Maar het werd allemaal opge blazen. Van die aanklacht heb ik nooit meer wat gehoord en die turnster kreeg later bij een an dere vereniging ook weer pro blemen met een aanklacht we gens diefstal. Maar ondertussen had de vereniging een behoorlij ke dreun gekregen. Toch werd ik door het bestuur gesteund en zijn ouders die twijfelden toch gebleven. Ik heb het juiste pak ketje normen en waarden mee gekregen van mijn ouders. Dat weet ik zeker." Louter is nu drie maanden bondscoach. Hij vraagt van zijn turnsters inzet en hij verwacht dat ze een bewuste keuze ma ken als ze aan topsport begin nen. „Ik hou ze altijd voor wat ze te wachten staat, waar ze voor kiezen en wat ze er voor moeten doen. In de topsport is het toch een vrij eenzijdig be staan. Meisjes moeten de goede drive hebben, ambitie en een competitieve instelling. Maar nu, met de turnsters die op het WK gepresteerd hebben, is er een mooi voorbeeld. Kunnen jonge turnsters zien waar het harde werken toe kan leiden." Frank Louter tussen zijn pupillen: „In de topsport is het toch een vrij eenzijdig bestaan. Meisjes moeten de goede drive hebben, ambitie en een competitieve instelling." Foto: GPD/Martin Mooij

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 35