t uasi-live belspel vekte woede kijkers MEDIA e' site voor zuurpruimen groot succes 'Volks materiaal is in opkomst' iurosport maakt speerpunt van lympische Winterspelen 2002 Opzij lonkt met facelift naar jongere lezeressen Heen en weer geslingerd edrog' duidelijk door ongeluk Caroline Tensen ROS breekt Vermist af na stroomstoring jan Timmers bnter - Gezelligheid kent T tijd: samen een bakkie met een koekje, mens-er- B-nietén voor een knappe- I haardvuur en samen met ]ste vriendinnen rond de fondue. Drie 'ongezellige Jsen' willen een lans breken |de notoire zuurpruim en ken de website www.onge- iemensen.nl in het leven hepen. fk van Dooren uit Deventer Won in september - samen "ion Biezeman en Menno Meijer - een kruistocht tegen al les wat in Nederland als 'gezel lig" wordt beschouwd. Het gilde van ongezellige mensen werd opgericht nadat het drietal op niet mis te verstane wijze te ken nen was gegeven dat ze niet welkom waren op een feestje. Biezeman: „We hoorden dat on ze oude scoutinggroep een reü nie hield, maar wij hadden nog geen uitnodiging ontvangen. Toen ik belde om te vragen of we ook langs mochten komen, werd ons verteld dat het geen feest betrof, maar 'gewoon een bijeenkomst voor gezellige men sen'. Toen wisten wij genoeg." De drie paria's vroegen zich af welke eigenschappen iemand moet hebben om altijd voor feestjes en partijtjes te worden uitgenodigd. Geen overbodige vraag, want het typisch Neder landse woord 'gezellig' laat zich lastig omschrijven. In Duitsland spreken ze van 'gemütlich' en de Engelsen zeggen dat iets 'co sy' is, maar die woorden schur ken qua betekenis eerder tegen ons 'knus' aan. Biezeman: „En dat is naar mijn gevoel toch nèt even iets anders." Meijer: „We wilden ons hersens niet langer daar over pijnigen. Wij vonden het interessanter om een forum te creëren waar mensen hun zegje kunnen doen over onge zelligheid. Discussies over ta boes zijn immers veel leuker." Klaarblijkelijk zijn er nogal wat Nederlanders die zich aange trokken voelen door het 'niet ge zellig zijn', want ongezellige- mensep.nl is sinds half septem ber al circa 35.000 keer bezocht. Het drietal moest al voor radio interviews opdraven (bij de Vara en BNN), vanavond om 21 uur is het televisiedebuut bij het RTL4-programma 'Heb ik dat?'. Eén bezoeker - zo valt te lezen - kon zich een verhaal herinneren van een erg ongezellige katten bezitter uit Engeland: de heroï- neverslaafde man nam de term 'dierenliefde' wel erg letterlijk door zijn spinnende viervoeter af en toe ook van een shot te voorzien. Het dier ondergaat momenteel een afkickkuur. Meijer: „Het bewijst maar weer eens hoe rekbaar het begrip on gezellig is: die man is bepaald geen gezelligerd, aan de andere kant zie je niet vaak dat mensen een dure verslaving met hun huisdier delen." T-shirts met de naam van de website vinden gretig aftrek en ook de stickers met het logo, een mannetje met het gezicht van een oorwurm, verkopen goed. Biezeman: „We hoeven er niet rijk van te worden: een paar adverteerders op onze website zou leuk zijn." Het ultieme doel, ongezelligheid bespreekbaar maken, is in ieder geval bereikt. Maar openlijk er voor uitkomen dat je niet altijd prettig gezelschap bent, blijft moeilijk. Meijer „Het valt me op dat veel mensen zeggen dat ze het een goed initiatief vinden, maar ze voelen zich nooit aan gesproken. Ze vinden die websi te 'echt iets' voor de buurman of een collega." Chiel Montagne bij Radio Nationaal op volle toeren vooruit Angela Jans ild] /ersum - De TROS is deze ;k overspoeld met klachten f het belspel in het tv-pro- bnia Postcodeloterij: 1 tegen ee\ Bellers voelden zich bedro- 4 omdat de indruk wordt ge it dat ze rechtstreeks in de i djending kunnen komen. In 1TJkelijkheid is het programma to van te voren opgenomen. TTR0S viel afgelopen zondag ]r de mand toen presentatri- :oline Tensen mensen op- te bellen. „En misschien It u wel de gelukkige win- van tien- of twintigduizend sprak ze. Kort daarna ten enkele mensen in de mding aan de telefoon rbij het leek of ze net gebeld len, voor 150 cent per ge- In werkelijkheid lag Caro- Tensen zondagavond in het jnhuis na te zijn aangere door een taxi. Toen dat Jljtiws begin deze week bekend 1, begonnen kijkers de TROS te bellen. Ze hadden door dat ze niet naar een live programma keken en dat ze dus nooit door te bellen rechtstreeks in de uit zending zouden kunnen komen. Volgens een TROS-woordvoer- stér hebben deze week honder den mensen om opheldering gevraagd. „Er wordt zoveel over gebeld dat we er op tv wel iets over zullen moeten zeggen. Ik zal ervoor pleiten dat Caroline uitleg geeft. Voorlopig kan dat niet, want de eerstvolgende drie uitzendingen zijn ook al opge nomen." Voor niets is het tele foontje op zondagavond niet, benadrukt zij. De bellers maken wel degelijk kans op een prijs, alleen niet op de bewuste zon dagavond dat er wordt gebeld. Enkele bellers worden uitgeno digd om naar de eerstvolgende opnamen te komen. Vervolgens wordt net gedaan of die mensen vanuit huis bellen, terwijl ze in werkelijkheid ergens in een hok je in de studio zitten. Niets aan de hand, vindt de TROS en met haar ook de Post codeloterij. Volgens een woord voerster gaat de winst van die 150 cent per gesprek overigens niet naar een van de goede doe len, waarvoor de Postcodeloterij in het leven is geroepen, maar naar producent Endemol. „Dat bepalen zij, dat werkt altijd zo. Zo'n programma kost natuurlijk ook veel geld." Volgens de woordvoerster is het belspel on derdeel geworden van het pro gramma in samenspraak met de Postcodeloterij en Endemol. De producent wil niet zeggen om hoeveel bellers per avond het gaat of wat de opbrengst is. Zowel de Consumentenbond als de Stichting Ombudsman vin den de gang van zaken op z'n minst misleidend. Pauline van den Brandhof van de Consu mentenbond: „Er wordt iets an ders voorgespiegeld dan de wer kelijkheid. Je kunt er weinig te gen ondernemen, maar ik kan me voorstellen dat mensen zich er enorm aan ergeren." fERSUM - Een stroomstoring le Hilversumse opnamestu- heeft gisteravond voortijdig ~~j einde gemaakt aan de uit- ding van het TROS-pro- nma Vermist. live-programma, waarin ientator Jaap Jongbloed ïsen die elkaar uit het oog en verloren herenigt, was nog maar net begonnen, toen opeens de stroom uitviel in het studiogebouw op het complex Video Associates De Jongens in Hilversum. Er zat niets anders op dan de uitzending te staken, zodat de kijkers veel eerder dan gepland naar Studio Sport kon den gaan kijken. Na tien minuten was er toch weer stroom. De opnames wer den weer hervat. „Dit program ma wordt zeer zorgvuldig voor- geproduceerd. Het zou wel zeer spijtig zijn als de zo zorgvuldig voorbereide herenigingen niet zouden plaatsvinden", aldus een TROS-voorlichter. Hoe de opnames over twee weken in de nieuwe aflevering van Vermist zullen worden verwerkt, kon hij nog niet zeggen. door Monique Brandt Hilversum - Denk niet dat hij zich achter de geraniums heeft teruggetrokken. Integendeel, Bert van Rheenen, bij het grote publiek nog steeds bekend als Chiel Montagne, is een druk be zet man. De rijk besnorde TROS-presen- tator van Weleer, die via tv-pro- gramma's als Op losse groeven en Op Volle Toeren het Neder landstalige lied bijna twintig jaar lang ruim baan gaf, leeft nog steeds van en voor de muziek. Per 19 november stapt hij over van Radio 192 naar Radio Natio naal, waar hij op werkdagen van negen tot twaalf uur te horen zal zijn met Chiel Montagne's Mu- ziekparade. Daarnaast trekt de vleesgewor den reclame voor de Nederland se muziek nog immer door het land om shows te verzorgen met Nederlandse artiesten, en is hij verantwoordelijk voor het Hol landse kanaal van betaalradio- bedrijf Music Choice Europe. En mogelijk dat de in Hilversum wonende presentator binnen kort een theatertoemee gaat maken met 'zijn' artiesten in het kielzog. Nee, Chiel Montagne is nog lang niet vergeten. „Ik ben nog steeds Sinterklaas", constateert hij met een grijs. „Overal waar ik kom lopen de mensen enthou siast op me af, zelfs jongeren. Iedereen vraagt me wanneer ik weer op de buis kom." Aanbiedingen voor tv-program- ma's heeft hij echter nog niet gehad. Zijn verschijning op de buis beperkt zich sinds 1989 - toen de TROS besloot zijn pro gramma's te schrappen - tot een enkel optreden in een program ma en de promotie van een cd- reeks met Nederlandstalige mu ziek in een Teil Sell-reclame- spot. Maar dat kan veranderen, zeker gezien de steun hij krijgt voor een mogelijke terugkeer op de buis. Sinds enige tijd wordt via internet en de vaderlandse radio met een ongeëvenaard en thousiasme actie gevoerd om Montagne terug op de buis te krijgen. 'Alles wat hij aanraakt verandert in goud', zo luiden de aanbevelingen op de site (home.zonnet.nl/ comeback- chiel). "Wat kan hij nou niet: met zijn charismatische look en zijn vlotte babbel is hij all-round inzetbaar'. En: 'Als oppersmurf van het Nederlandstalig hitwe zen verdient hij een eigen stand beeld'. Er is zelfs een chiel look- a-like-wedstrijd opgezet, met als hoofdprijs: een snorfiets. Het onderwerp van al die loftui tingen heeft naar eigen zeggen geen idee wie er achter de site zitten. „Ze hebben nooit contact met me opgenomen. Het kan een grap zijn, maar het is wel enig. Net als de WD-jongeren, die me lieten weten een motie in te gaan dienen om me terug op de buis te krijgen. Een grap natuurlijk, maar wel leuk. Het betekent dat ik nog leef onder de mensen." Zelf zou Montagne graag weer een eigen tv-programma willen presenteren. Na al die jaren is de veronachtzaming van het 'nationaal product' door de pu blieke omroep hem nog immer een doom in het oog. „Er is een ontzettende behoefte aan Ne derlandse volksmuziek. Zelfs studenten benaderen me vaak omdat ze fan zijn. Muziek is camp geworden. Omdat Hilver sum het niet draait is het nu een soort underground. Het volkse materiaal is echt in opkomst, muziek waarbij mensen kunnen meezingen met de benen op ta fel en een krat pils binnen hand bereik. Alleen, als het niet ge draaid wordt op de radio en niet op tv gebracht, dan belanden veel van die veelbelovende ar tiesten in de kuikenbak: ze red den het niet. Die artiesten - maar ook een zeer groot deel van het publiek - wordt onrecht aangedaan. Ik heb me altijd in gezet om die muziek te promo ten. Daar heb ik ooit voor geko zen, en dat blijf ik doen." Hoe de actie voor de come-back op televisie van Montagne ook afloopt, er is altijd nog de radio. „Radio is de basis", aldus Mon tagne, die als veertienjarige jon gen al hoorspelen en gedichten schreef en voordroeg voor de KRO-radio. Na een kort uitstapje naar de toneelschool keerde hij terug bij de radio, en trad bij de toenmalige zeezender Veronica in dienst. Naast het presenteren van radioprogramma's ontwik kelde hij zich als tekstschrijver en producer, en zo kwam hij bij de TROS terecht. Na zijn vertrek bij de publieke omroep lukte het niet meer in de tv-wereld. „Ik was gestigmatiseerd doordat ik al die tijd een bepaald soort pro gramma's had gedaan. De men sen stonden bepaald niet in de rij." Wel werkte hij onder meer bij Holland FM, Radio 10 Gold en Radio 192, en nu dus bij Ra dio Nationaal. „Ik ben er blij mee", zegt Montagne. „Ik ben weer helemaal terug bij mijn roots en mijn hobby: de Neder landstalige muziek." Sinds enige tijd wordt via inter net met een ongeëvenaard en thousiasme actie gevoerd om Chiel Montagne terug op de buis te krijgen. Foto: GPD Eric de Bie |den - Eurosport afficheert pzelf steeds meer als een frpische zender. Bij de pre- (tatie van het uitzendschema i:)r komend jaar, in Londen, 1de nadruk op 'prachtige wit- felevisie'. mee een vette knipoog d gemaakt naar de Olympi- j- Winterspelen, die 8 februa- [002 in het Amerikaanse Salt F City beginnen. anders kan Eurosport ook I niet, want van hét sportevene ment van 2002, het WK voetbal, zijn de uitzendrechten niet in het bezit. Zo goed gaat het ook nog niet met de zender dat het torenhoge bedrag dat de Duitse mediamagnaat Leo Kirch vroeg (bijna 100 miljoen gulden), op tafel kon worden gelegd. Dus moet de Eurosport-kijker ge noegen nemen met WK-jour- naals en hoogtepunten. „Maar op internet en via onze tweede zender Eurosportnews berich ten we 24 uur per dag over het WK voetbal", probeerde hoofd programmering Amaud Simon de pijn te verzachten. Recht streekse verslagen zitten er ech ter niet bij. Dat is met de komende Winter spelen compleet anders. Tijdens de twee weken Salt Lake City, zendt Eurosport 24 uur per dag vanuit de Amerikaanse winter sportplaats uit. Door het tijdver schil zijn in Europa de recht streekse verslagen alleen 's nachts te zien, maai- daar heeft Eurosport het begrip 'relive' op verzonnen. Oftewel, een ander woord voor herhaling de vol gende dag. In totaal zendt Eurosport tijdens de Wmterspelen vierhonderd uur uit, waarvan de helft recht streeks. In de aanloop naar Salt Lake City wordt nog eens vijf honderd uur aan wintersporten besteed, te beginnen met de we reldbeker bobsleeën over twee weken. Naast de aandacht voor de diverse wedstrijden en toer nooien, zijn 49 aparte program ma's met vooruitblikken te zien. Aïcha vluchtte op jonge leeftijd met haar broertjes uit Somalië naar Nederland. Na twaalf jaar zoekt ze haar moeder op, die achterbleef in het door burgeroorlog verscheurde land. Foto: NPS ir-makers achten eigen drijf voor tv 1 film op onze mediaredactie terdam - Johan Nijenhuis Alain de Levita verlaten tv- lucent Endemol. De makers populaire films en tv-series UUI Costa!, Rozengeur wodka Westenwind, Baantjer, ngen en Russen beginnen eigen bedrijf, NL Füm en evisie. )lei inhuis (33) was negen jaar kzaam bij Joop van den En- IV Producties, het laatste als hoofd drama. De Levita >ani werkte zes jaar als gedele- d producent voor John de Producties. Het succes van speelfilm en de tv-serie Cos- het laatste duwtje om standig verder te gaan, aldus :em inhuis. „Geen kwaad woord r Endemol, maar dat bedrijf iee, groot geworden, met bijbe- ende overlegstructuren. Voor persoonlijk bevorderden die "echt de creativiteit." kersverse film- en tv-bedrijf int dit voorjaar met de opna- van de jongerenfilm Volle pn naar een scenario van Bljcha Alexander, die ook de s v( ilfilm All Stars schreef. Daar- werkt het duo aan Floris, lioscoopversie van de tv-se- Gerard Soeteman schrijft reel voor het scenario. Er is ook tact met een publieke om- P over een nieuwe dramase- 'T°or volgend jaar. ■pn door Mandy Pijl Opzij vergrijst: Een restyling - per 21 november - moet daarin verandering brengen. Hoofdre dacteur Cisca Dresselhuys ver wacht dat de aanpassingen vooral dertigers ertoe beweegt Opzij te kopen Waarom moet Opzij anders „Na 29 jaar mocht er wel eens een frisse wind doorheen. Niet dat Opzij in al die jaren niet is veranderd. Maar het was nu tijd voor een echte aanscherping van de opmaak. Opzij is aange past aan de eisen des tijds." Wat zijn die eisen? „Een strakkere opmaak, minder priegelfoto's, her en der een gra fiekje. Daar houdt het jonge le zersvolk van." Een verjongingskuur dus? „Het lezerspubliek van Opzij be staat voornamelijk uit veertigers. We willen ook dertigers trekken. Maar dat is een moeilijke groep. Deze vrouwen moeten een baan, een jong gezin en een so ciaal leven combineren. Ze le zen niet veel, zitten in hun vrije tijd ook nog eens veel achter de computer." Hoe haalt Opzij ze daar weg? „Men zegt dat deze groep vooral korte artikelen wil lezen. Uit het lezersonderzoek dat wij hielden, Cisca Dresselhuys blijkt dat dat niet helemaal waar is. Wel willen dertigers meer af wisseling tussen die lange ver halen. Je moet ze ook echt een verhaal in trekken. Dat doen we onder meer door het gebruik van pakkende streamers en gro te foto's." Hoe hard is verjonging nodig? „Het gaat goed met Opzij. We hebben al enkele jaren een be taalde oplage van circa 80.000. Maar met een lezerspubliek dat gemiddeld 44 jaar oud is, moe ten we zorgen voor aanvulling aan de onderkant, zodat het blad niet met ons oud wordt." Maar heeft feministische lectuur haar beste tijd niet gehad, hele maal onder dertigers? „Opzij wordt door dertigers al lang niet meer gezien als femi nistisch maandblad. Die onder titel staat nog wel op de cover vermeld, ja. Maar lezers be schouwen Opzij, zo blijkt uit het lezersonderzoek, als opinieblad voor vrouwen." En daar is behoefte aan? „Op een bepaalde leeftijd kun nen vrouwen niet meer met Vi va uit de voeten. Ze combineren hun werk met de zorg voor het gezin en ontdekken dat er wat dat betreft nog veel dingen slecht geregeld zijn. En dan is er zeker behoefte aan een eigen opinieblad dat daar aandacht aan besteedt." Herkennen de veertigers hun Op zij straks nog? „Zeker, inhoudelijk verandert er immers niet heel veel. Het zijn voornamelijk grafische aanpas singen. De restyling is lang niet zo groots en meeslepend als die van Vrij Nederland destijds. Hij gaat daarom ook niet gepaard met een grote publiciteitscam pagne. Als Vanessa een facelift ondergaat, staat dat met veel la waai in Privé. Opzij beziet liever in stilte met haar lezers of ons nieuwe uiterlijk bevalt." Aïcha knalt in NPS-documentaire van de buis Hilversum - Ligt mijn toekomst in Nederland of in het huidige Somaliland? Dat is de vraag waar de jonge Aïcha mee wor stelt in de gelijknamige NPS-do cumentaire, gemaakt door An- nemarie Strijbosch. Aïcha vluchtte op jonge leeftijd met haar broertjes uit Somalië naar Nederland. Haar moeder bleef achter in het door burgeroorlog verscheurde land. Het gezin van de filmmaakster bood Aïcha on derdak aan. Nu het twaalf jaar later eindelijk rustig is geworden in Somali land, wil Aïcha haar moeder be zoeken. Inmiddels heeft ze een relatief luxe leven opgebouwd van een jonge, zelfstandige Ne derlandse vrouw. Ze werkt, gaat naar school en heeft een rijk so ciaal leven. Toch is Aïcha ruste loos. Constant malen diezelfde vragen door haar hoofd: hoe zou het met mijn moeder zijn? Zou ze te eten hebben? Het meisje zit in een tweestrijd. Moet ze voorgoed teruggaan naar Somalië om daar hulp te bieden of moet ze die hulp van uit Nederland geven? Ze voelt dat ze iets moet doen voor haar land. Maar wat precies weet ze nog niet. Vol verwachting begint Aïcha haar reis naar haar moe der. Ze hoopt eindelijk ant woord te krijgen op al haar vra gen. Vanuit Djibouti komt ze, na een lange treinreis door Ethio pië, aan in Somaliland: het zich onafhankelijk verklaarde noor den van Somalië. De toestand in het land van haar moeder schokt haar. Er heerst enorme werkeloosheid, hele woonwij ken zijn geruïneerd en veel mannen brengen de dag quat kauwend door. Aïcha is ver scheurd door de vraag of ze haar moeder kan achterlaten in een land waar alles alleen maar ouder wordt. Hoewel Aïcha en thousiast wordt ontvangen door haar familie, merkt ze dat ze voor de meeste mensen een buitenstaander is. Steeds op nieuw krijgt ze teleurstellingen te verwerken. Op sommige mo menten voelt ze zich helemaal niet thuis in Somaliland. Dan verlangt ze terug naar het wes terse Nederland, waar iedereen wel op tijd komt en waar iets wat kapot is gewoon weer wordt opgebouwd. Soms weet ze zelf niet meer wie ze is, heen en weer geslingerd tussen twee zo totaal verschillende culturen. Met pijn in het hart ziet ze hoe alles in haar geboorteland is achteruitgegaan. Hoe langer het meisje zoekt, hoe meer ze beseft dat ze al haar vragen zelf moet beantwoorden. Het krachtige karakter van de hoofdpersoon knalt van de beeldbuis. De wilskracht en ge drevenheid van Aïcha wekken sympathie en bewondering. Het indrukwekkende verhaal, on dersteund met mooi beeldmate riaal, maakt dat deze documen taire van begin tot eind blijft boeien. Aïcha kenmerkt zich vooral door een persoonlijk stempel van de maakster. Deze persoonlijke betrokkenheid is tijdens de film goed voelbaar en vormt de kracht van Aïcha. Jolanda Dorresteijn Dokwerh Aïcha, zondag 11 no vember om 20.55 uur bij de NPS op Nederland 3

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 29