Trouw is te koop GESPREK VAN DE DAG 'Redelijke kastijding' van B| kinderen blijft geoorloofd I Tuinameublementje voor prinselijk paar Ondanks loyalty-programma's gaat klant nog volop vreemd Jaloers MENSELIJK de lijn. In het kader van zijn rubriek "Even chatten met.En de vraag was met wie ik een dagje zou willen ruilen. Ik zei: "Met mezelf vijfentivintig jaar geleden". Die me neer vroeg niet verder. Ze vragen nooit ver der want ze willen een paar hapklare brok ken en niet een echt interview. Daar heb ben ze geen ruimte voor. Maar hier in onze eigen krant heb ik mooi gelegenheid om even uit te leggen waarom ik zo jaloers ben op mijn 35-jarige ik. Een paar dagen gele den wandelde ik met een vriend langs een voetbalveld. Een paar mannen, ik schatte hen midden dertig, waren daar met een bal in de weer. We maakten een praatje. Ik begon te po chen over hoe goed ik vroeger wel niet was en dat ik feilloos penalty's kon nemen en meer van die borstklopperij. Eén van die jongens ging in het doel staan en zei: "Pro beer het nog eens.Ik nam een aanloop en schoot halfin de grond. De bal hobbelde richting goal en haalde net de doellijn. "Aardig geprobeerd", zei de keeper nog vriendelijk. Toen ik verder wandelde had ik pijn in mijn lies terwijl ook een spier in mijn rug begon op te spelen. Van één lulli ge penalty. Later die dag liet ik de hond uit. Ik liep langs een huis waar twee kinderen van een jaar of vier hun moeder hielpen met tafeldekken. Kinderen van vier jaar! "We mogen mamma helpen met tafeldek ken. We mogen met pappa mee bood schappen doen. "Alles is nog mogen, niets is moeten. Zijn mijn kinderen ooit leuker ge weest dan toen ze een jaar of vier waren? Natuurlijk niet. Ja, nu misschien. Maar nu zijn ze allang het huis uit. Gisterenavond bezocht ik een vol Na afloop liep ik met een jonge t kroeg in. Daar zat een oude collP met wie ik nog een uur gezellig I kletsen. Toen dook die jonge actf op. "Niks te versieren hier", zei li versieren' De gedachte was nieti opgekomen. Terwijl ik dat jaren i heb als ik een acteurscafé binner Niet dat er veel van terechtkwam nooit zon Don Juan geweest, rnf speelde toch een rol. Zeker toen i dertig was. Toen waren mijn kilt trouwens een jaar of vier. En noI een penalty miste. Als ik aan mm dertigjarige ik denk, word ik jat dat wilde die jongen van deAVR maal niet weten. Pijn in mijn nt wens. 1 1 De laarsjes van de laatste Oos tenrijkse KEIZERIN SISSI (1837-1898) gaan op 1 decem ber voor een goed doel onder de hamer. Het zilveren schoeisel moet ruim 112.000 gulden op brengen voor de restauratie van een kerk in Stuttgart, zo liet de Evangelische Kerk donderdag weten. Op de zool van de laarsjes staat het jaartal 1845. Deskun digen leiden hieruit af dat Sissi de laarsjes in haar vroege jeugd gedragen heeft. Eerder bracht het gebedenboek van de keizerin ruim 63.000 gulden op. Voor haar po, die in 1998 op een veiling in München aange boden werd, had niemand belangstelling. De laatste keizerin van Oostenrijk werd vooral bekend door de Sissi-trilogie die in de jaren vijftig vele Europeanen naar de bioscopen trok. Actri ce Romy Schneider speelde in deze films de rol van Sissi. Eli zabeth, de tweede dochter van hertog Maximiliaan Jozef van Beieren, trouwde in 1854 met keizer Franz-Jozef van Oosten rijk. Ze werd in 1898 op 60-jarige leeftijd met een dolkstoot vermoord door de Italiaanse anarchist Luigi Lucheni. Fotorolletjes bij de hand, ca mera's in de aanslag. Fans van MARCO BORSATO krij gen volgende week zondag op een fanclubdag in Uit geest de kans hun idool met zijn vrouw en kinderen op de foto te zetten. Voor het eve nement hebben zich al 1500 belangstellenden aange meld. Marco Borsato mag dan even uit de hitlijsten zijn verdwenen, de gekte rond de zanger is nog niet voorbij. Borsato geeft die dag een akoestisch mini-concert. Na thalie Thielen uit Heerhugo- waard, stuwende kracht ach ter de Marco Borsato-fan- club: „Dat heeft Marco al leen nog maar gedaan toen hij voor de slachtoffers in Vo- lendam optrad." Na afloop krijgen fans de kans om zélf met de band Borsato-reper- toirete zingen. Verder is er een veiling ten bate van War Child, waarvan Borsato am bassadeur is, en aan het ein de van de middag komen zijn vrouw Leontien en zijn kinde ren Luca en Senna langs. Een 44-jarige CHINEES heeft donderdag handig gebruikge maakt van de welwillende diensten van de politie. De man liep midden in de nacht in de stromende regen op de provin ciale weg nabij Schoonhoven en werd daarbij opgemerkt door surveillerende agenten. De man sprak alleen Chinees, maar wist met gebaren duidelijk te maken dat hij naar Gouda wilde. Nadat de agenten hem daar hadden afgezet en in Schoonho ven waren teruggekeerd, werden ze aangesproken door twee andere Chinezen. Die vertelden dat zij eerder op de avond thuis waren beroofd door een landgenoot die ze tijdelijk on derdak hadden verleend. De link was snel gelegd. Agenten wisten de lifter in Gouda op te sporen. In zijn zakken vond de politie de net verworven buit. De man, zonder woon- en ver blijfplaats, is overgedragen aan de vreemdelingenpolitie. Prins BERNHARD JUNIOR wordt VADER. Zijn vrouw prinses Annette verwacht hun eerste kind begin mei 2002. Dat heeft de Rijks voorlichtingsdienst gisteren meegedeeld. Het in Amster dam wonende paar trouwde op 6 en 8 juli vorig jaar in Utrecht. Het stel woonde toen al langdurig samen op een woonboot in Amsterdam. Prins Bernhard (31) is de tweede zoon van prinses Mar griet en Pieter van Vollenho ven, die al oma en opa zijn van Anna, dochter van hun oudste zoon Maurits. Bern hard vervult zelden openbare verplichtingen, want hij geeft er de voorkeur aan zijn eigen leven te leiden. Hij is nu nog lid van het Koninklijk Huis, net als zijn vrouw, maar dat komt te vervallen als Willem- Alexander de troon bestijgt. BBC-directeur Greg Dyke heeft sterverslaggeefster Ka- te Ad ie er van langsgegeven omdat zij de Britse zender er publiekelijk van had be schuldigd presentatrices op uiterlijk te selecteren, op MOOIE GEZICHTJES, mooie achterwerken en niets daar tussenin". Volgens de krant The Guardian zou Dyke boos zijn over de opmerkingen van Ad ie en andere goedbetaalde sterverslaggevers:Waarom betalen wij al die presentato ren al dat geld als zij ons aanvallen?", zou hij tijdens een verhit debat in een direc tievergadering gezegd heb ben. Een BBC-woordvoerder wilde geen commentaar ge ven. In een speech voor het Cheltenham literatuurfestival zei Adie dat de 'beroemdhe- dencultuur' ertoe leidt dat er alleen nog belangstelling is voor ,,wie met wie slaapt en of hun benen er goed uit zien." Het Nederlandse volk heeft zich niet bijster geïn spireerd getoond bij het bedenken van een natio naal huwelijksgeschenk. Kreeg koningin Wilhel- mina nog een gouden diadeem met bijpassende armbanden en een halssieraad, koningin Juliana een motorjacht en koningin Beatrix een duizend- delig glasservies en tafelzilver, kroonprins Willem- Alexander moet waarschijnlijk genoegen nemen met een tuinameublement. Iets minder dan drie maanden voor het prinselijk huwelijk maakte afgelopen week het Nationaal Oranje Comité het een en ander bekend over het nationaal geschenk, het nationaal feest en het hu welijkslied. Het comité werd direct na de aankon diging van de verloving opgericht; onder meer de burgemeesters Deetman (Den Haag) en Cohen (Amsterdam) maken er deel van uit. De kroon prins en de Argentijnse Maxima Zorreguieta trou wen op zaterdag 2 februari in Amsterdam. Het volk mocht de afgelopen maanden voor het eerst, per post en via internet, suggesties doen voor het huwelijkscadeau aan het paar. Uit de 1500 inzendingen is als persoonlijk cadeau geko zen voor 'iets voor het dagelijks gebruik in huis of tuin', aldus P. Beelaerts van Bloldand namens het comité. Volgens hem wordt gedacht aan een tuin ameublement. Het maatschappelijk goede doel dat traditiegetrouw meedeelt in de feestvreugde, is nog behoorlijk vaag. Het ingezamelde geld bij het huwelijk van koningin Beatrix en prins Claus in 1966 kwam ten goede aan onder meer gehandi capte kinderen. Nu moet een duurzaam Oranje fonds 'de onderlinge verbondenheid tussen de verschillende culturen in Nederland bevorderen'. Mensen die geld uit het fonds willen, moeten met plannen op het gebied van jeugd, sport, cultuur en onderwijs aankloppen bij voorzitter Hans Wij- ers, oud-minister van economische zaken. Ook het ideè voor dit fonds is afkomstig van het pu bliek. Het geld voor beide geschenken wordt inge zameld via een collecte. Daarvoor is gironummer 22201 opengesteld. Het paar krijgt de cadeaus aangeboden op vrijdag 1 februari tijdens het volksfeest in de Amsterdam Arena. Vijftigduizend 'gewone Nederlanders' zul len deze kleurrijke bijeenkomst met muziek en theater aan de vooravond van de officiële huwe lijksceremonie bijwonen. Dat het comité met dit feest vooral op de jeugd mikt, blijkt uit de arties tenkeuze voor het feest: in de Arena zingt Marco Borsato het huwelijkslied met zangeres Sita van K-otic, de bij tieners populaire band die voort kwam uit het televisieprogramma Starmaker. Bor sato meent dat het huwelijk van de kroonprins 'voor ons allemaal een bijzondere gebeurtenis is'. De ballade draagt als titel 'Lopen over Water'. „Want als je de vrouw van je leven hebt gevonden, voel je je zo sterk dat je bijna over water kunt lo pen", aldus de zanger. Over de kroonprins en zijn verloofde: „Ik zie twee mensen die ongelooflijk veel om elkaar geven. Dat is voor mij heel herken baar." Amerikaanse componisten tekenden voor de muziek. Het creatieve team van Borsato heeft de tekst geschreven, en kreeg daarvoor 'alle artis tieke vrijheid'. Marco Borsato, zelf ambassadeur van War Child, schenkt alle royalties van het hu welijkslied aan het Oranjefonds. Koninklijke fanfare, harmonie en brassorkesten uit het hele land ontvangen binnenkort de parti tuur om het huwelijkslied alvast in te studeren. De geplande muzikale wave door het land gaat voor alsnog niet door. Het is nu de bedoeling dat de provincies veel orkesten en koren naar de Arena sturen. Op de trouwdag zelf worden de muzikan ten geacht het huwelijkslied in hun eigen regio ten gehore te brengen. Bernice Breure De Britse regering heeft besloten om geen verbod op het slaan van kinderen in te stellen. Ge weld tegen kinderen is onaccep tabel, maar een gezonde tik moet kunnen, zei minister van volksgezondheid Jacqui Smith donderdag. Na een peiling van de stemming onder ouders in Engeland en Wales en onder organisaties die zich het lot van kinderen aan trekken, heeft de Britse regering besloten om de wetgeving niet te veranderen. Die bepaalt dat 'redelijke kastijding' geoorloofd is. Uit de peiling bleek dat de me ningen over het straffen van kin deren in Groot-Brittannië ver deeld zijn. Zeventig procent van de ouders die reageerden op vragen van de overheid was voor het handhaven van de sta tus quo. Kinderorganisaties ble ken echter fel tegen het fysiek straffen van kinderen. „Het Dickensiaanse idee van re delijke kastijding past niet in een moderne beschaafde sa menleving", zegt Mary Marsh, directeur van de Nationale Ver eniging voor het Voorkomen van Wreedheid tegen Kinderen. „Kinderen zouden dezelfde juri dische bescherming moeten ge nieten als volwassenen." Maar volgens minister Smith bestaat voor een verbod onvol doende steun in de samenle ving. Bovendien zou het moei lijk te controleren zijn. „We moeten de behoeften van kin deren afwegen tegen de moei lijkheden van het ouderschap", zei de minister, die in een televi sieprogramma toegaf dat ze haar eigen kinderen ook wel eens heeft geslagen. Groot-Brittannië kent een lange traditie van kinderen slaan. Eeu wenlang werden kinderen op school bij wijze van straf gesla gen met een rietje, soms tot bloedens toe. Pas in 1998 werd die praktijk verboden. Uit een regeringsonderzoek in hetzelfde jaar bleek 88 procent van de ou ders het soms nodig te vinden om een vervelend kind met een flinke tik tot de orde te roepen. De regering werd in 1998 echter gedwongen de wetgeving op nieuw onder de loep te nemen toen het Europese Hof voor de Rechten van de Mens oordeelde dat de mensenrechten van een 9-jarige jongen die door zijn en stiefvader met een rije1 slagen, waren gesctyat Volgens Smith wordiet nu voldoende beschkei de Human Rights AcJat jaar van kracht werdjn Brittannië. Rechters j rechtmatigheid van slaag nu toetsen aanjf£ de duur van de straf' en psychische gevolg de aard en context vs en de leeftijd van hetpE ci vinden echter dat jee totaalverbod op fysièr kinderen echt kan bèo Het Britse regeringsbsei alleen voor Engelandaf Schotland bepaalt dete. op het gebied van hatii van kinderen zelf. Dder regering heeft inmidf 0 gesteld om het slaan i ren onder de drie jaai den, maar het parlenej het door elkaar schuc kinderen, het slaan rfll voorwerp en slaan oj van kinderen verbiete kinderen van alle leejoi Schotse regering viné r scherping van de wefce noodzakelijk omdat <|dt delijke' straf te vaag in Terugzending van verloren sleutels of een gratis mobieltje. Airmiles bij brandstof en grutterswaren. Maar ook: het vinden van een werkster of een li mousine op afroep. Bedrijven spannen zich steeds meer in om de gunst van de klant te winnen. Loyaliteit is een kostbaar goed. In een markt die verzadigd is, waar diverse aanbieders zijn en waar de prijzen van diensten of producten elkaar niet of nauwelijks ontlopen, kost het tijd, energie en geld om de klant te winnen. Kiest die eieren voor zijn geld, dan is het vrijwel onmogelijk hem terug te veroveren. Hebben is houden, is dus het devies. Vandaar dat tegenwoordig vrijwel geen bedrijf nog zonder loyalty-programma meent te kunnen. Clubs, zegeltjesacties, spaarsystemen en kor tingskaarten floreren in een land, waar sparen en voordeeltjes halen verheven zijn tot nationale hobby. Vorig jaar waren er onder de 6,8 miljoen Nederlandse huishoudens alleen al 10 miljoen supermarktklantenkaarten in omloop. Toch schieten veel loyaltyprogramma's hun doel voorbij, meent dr. Peter Verhoef, werkzaam aan de Erasmus Universiteit en onlangs gepromo veerd op klantrelaties. Wie bijzondere groepen aan zich wil binden, moet een subtieler arsenaal inzetten. Verhoef: „Veel programma's doen niets anders dan kortingen geven. De vraag is of je daarmee klanten bindt. Zeker als ook al je con currenten een kortingskaart hebben, moet je je afvragen wat die van jou toevoegt. En of het ef fect van zo'n programma opweegt tegen de kos ten. Bij grote ondernemingen spreek je toch al gauw van investeringen die niet in de tonnen, maar in de miljoenen lopen." Wie uitsluitend kortingen wil bieden, doet er dus verstandiger aan standaard op een lager prijsni veau te gaan zitten dan anderen. Verhoef ver wijst naar Cl000, dat zonder loyaltyprogram- ma zijn marktaandeel heeft weten te ver groten. En dat nog wel in een markt waar de aanbieders zich in de raarste boch ten wringen om de consument over de drempel te sleuren. Sommige bedrijven, zoals Texaco (dat Rocks verstrekt), gaan een stap verder en zoeken het in een combinatie van kortin gen en diensten. Samen met koeriersbedrijf UPS kwam de oliemaatschappij met een pak ketservice. De klant kan zijn internetaankopen afhalen bij een tankstation naar keuze en krijgt een mailtje als de bestelling gearriveerd is. Ook kan hij (bij sommige stations) een videootje huren. Voorts is er een stomerijservice, een dienst die samen met Palthe is opgezet. Victoria in Zoetermeer is een dienstverlener die zich heeft gespecialiseerd in diverse vor men van 'customer relation management', zoals het in marketing]argon heet. Het be drijf, een volle dochter van ING, onder houdt onder meer het contact met klanten van het Postbank (Premium) Plus Programma, dat rekeninghouders tegen betaling van vijf of tien gulden per maand allerlei voordeeltjes ver schaft, zoals korting op de rekening in hotels en restaurants en op reizen, alsmede een blokke ringsservice voor betaalpassen en cards en docu mentregistratie. Post Plus bevat diensten die afkomstig zijn uit een standaardassortiment. Op verzoek levert Vic toria maatwerk. Daarvoor heeft het bedrijf con sultants in dienst, die samen met de klant beden ken hoe deze hun relaties over de streep kunnen halen. „Kleine extra's zijn soms al voldoende om men sen over te halen tot het wisselen van leveran cier", weet Victoria-directeur Irene Heikens. Net zoals Verhoef spreekt zij over het belang van toe gevoegde waarde. Voor een landelijke project ontwikkelaar bedenkt Victoria een 'totaalconcept rondom wonen', met de nadruk op persoonlijke dienstverlening. Voor de welgestelde kopers van appartementen komt er een pakket dat financiële diensten als hypotheken en verzekeringen omvat, maar ook minder voor de hand liggende zaken. Zo kan de koper via het programma een meerja rig onderhoudscontract afsluiten, een gediplo meerde hovenier bestellen, een betrouwbare klusjesman, loodgieter of werkster. Of hij kan, als hij naar het vliegveld of het theater wil, een li mousine boeken. Klantenbinding is niet het enige waar de aanbieder op hoopt bij het inzetten van loy- altystrategieën. Gebruikmakend van moderne in formatietechnologie stellen die hem ook in staat gegevens te verzamelen over koopgedrag en voorkeuren, om daar op allerlei manieren zijn voordeel mee te doen. Grote bedrijven als Albert Heijn en V&D hebben veel ervaring met het opbouwen en beheren van klantendatabases. Met de verkregen informatie proberen zij in te spelen op marktontwikkelingen en de behoeften van hun klanten. Dat lijkt eenvoudiger dan het is. Verhoef: „Met het verzamelen van informatie ben je er niet. Je moet al die gegevens ook nog weten te analyse ren en te interpreteren. Stel dat het gaat om 100 aankopen per maand en dat 52 weken per jaar. Probeer je alleen al eens voor te stellen wat een berg informatie dat oplevert." D Verhoef denkt niet dat bedrijven de kl/ai ten gauw zullen afschaffen. „Zomaar je kan niet eens. De consument gaat al (fel men zien als een verworven recht. Deg Shell-zegeltjes. Toen die verdwenen gbs deel van de klanten elders tanken. Wefcn ik dat ondernemingen steeds vaker eede /baten-analyse zullen maken en zoekaii verfijning." fr Rest nog een vraag. Namelijk: schiet djio ment wat op met al die systemen? Miffi wordt hij bereisder of verzamelt hij miij goederen. Maar rijker niet. Pasjes, clulis< tingen worden doorberekend in de prid' Wie dit onbevredigend vindt, kan zicha; ren: door als vanouds de koopjesjachtjd ten en veelvuldig vreemd te gaan bij dri rent. En dat gebeurt volop: uit oil van onderzoeksbureau Gfla lijk gebleken dat méd helft van allett marktH meerde: klantenk portemo^ Yvonne Jang Hans van Weel to "Met wie zou u een dagje willen ruilen?" Dat werd me gevraagd door een meneer van de AVRO-bode. Over een paar we ken gaat er een serie van start van een quiz die ik presenteer. En dus moet ik opdraven in allerlei tv-gidsen en -bodes om een beetje reclame te maken. Dat wordt geregeld door de afdeling publiciteit van onze omroep. Er lopen allerlei lijntjes van publiciteitsafdelingen aan de ene kant naar de media aan de andere. En vice versa. Daar vertel ik u bij gelegenheid nog wel over. Nu even die tv-gidsen. Die heb ben allemaal rubriekjes met titels als: "De televisieweek van", of "Onze 10 vragen aan of "Gekozen door.of "Op de koffie bij. En al die kolommen moeten gevuld wor den door schlemielen als ik. Ik luid dus een meneer van de AVRO aan In het Groningse Veendam zullen morgen tijdens Sint Maar ten in TELETUBBIE-kostuum gestoken ouderen patrouille ren. Zij moeten voorkomen dat kinderen die zingend langs de deuren gaan, van hun snoepgoed worden beroofd. De Teletu- bbie-ordedienst in Veendam kan zich ook buigen overeen groep kleine asielzoekertjes uit het nabijgelegen dorp Eexter- veenschekanaal. Deze gaan dit jaar langs de deuren in Veen dam, omdat inwoners van het buurdorp het te druk vinden worden met zo veel kinderen aan de deur. Sint Maarten is een feest ter ere van de Turk se heilige Sint Martinus die op 11 november 397 na Christus overleed. Martinus verscheurde zijn cape om deze aan een bedelaar te geven. Omdat de datum dit jaar op een zondag valt, gaan kinderen in sommige dor pen en steden op zater dag of maandag zingend van huis tot huis.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2