Onderzoek naar klachten Rijnstreek Hopper RIJN VEENSTREEK is er straks voor jong en oud Inspecteur blijft bij bezwaar tegen recreatievilla's De Wijde Aa past bouwplannen aan li Hoogmade begint 'te laat' met voorbereidingen jubileumjaar Produktschap mag 1,3 miljoen claimen bij voormalige slagers Alphense wethouder Groen in 't Wout noemt het initiatief van GroenLinks 'ondoordacht' Alkemade houdt vast aan standpunt roelofarendsveen - De In- specteur van de Ruimtelijke Ordening maakt bezwaar te gen het voornemen van de gemeente Alkemade om het bestemmingsplan voor het gebied langs de Wijde Aa in Roelofarendsveen te her zien. De herziene versie staat toe dat architect J. van Rijn 76 recreatievilla's bouwt tussen de Wijde Aa en de Aderweg. Het is de tweede keer in een maand tijd dat de inspecteur, ver bonden aan het ministerie van VROM, bezwaar maakt tegen een onderdeel van dit plan. Wethouder Beelen laat weten dat het gemeentebe stuur het standpunt van de inspecteur niet overneemt. Het gemeentebestuur van Alkemade wil het bestem mingsplan herzien, zodat het voor de Veense architect mogelijk wordt recreatievil la's te bouwen op zijn land. Nu staat in de voorschriften in het bestemmingsplan dat het aantal zomerhuizen niet mag toenemen. Tegelijker tijd staat op de bijbehoren de kaart dat vijftien procent van de grond mag worden bebouwd met zomerhuizen. Het plan van Van Rijn vol doet aan die laatste eis. Al kemade noemt deze tegen strijdigheid een fout en wil die fout herstellen ten gun ste van de architect. De inspecteur deelt die me ning niet, blijkt uit zijn brief. Het gebied ligt niet alleen in het Groene Hart, maar ook in de provinciale ecologi sche hoofdstructuur, een natuurstrook die bedoeld is om dieren te beschermen. De inspecteur merkt op dat in het betreffende gebied zelfs veehouders, die er de hoofdmoot vormen, geen agrarische gebouwen mo gen neerzetten. Daarom keurt hij het plan van het gemeentebestuur af. Begin oktober diende de in specteur ook al een be zwaarschrift in bij de ge meente Alkemade dat be trekking had op de bouw van de villa's. De inspecteur wil dat Alkemade de vergun ning voor twee modelvüla's ongedaan maakt, maar Al kemade heeft dat bezwaar naast zich neergelegd. Het is nog niet duidelijk welke stappen de inspecteur daar tegen gaat nemen. Een woordvoerder van VROM heeft al wel laten weten dat het ministerie de zaak in de gaten houdt. gewond 'koffiepotten |an den rijn - Een Am- Re werknemer van een pi de Eikenlaan in Al- den Rijn heeft een it zo'n 600 kilo aan kof- [over zich heen gekre- fbij brak hij gisteroch- amien op verschillen en. Ook liep de man op. Het slachtoffer is litièbegeleiding naar C in Leiden gebracht, jsinspectie zoekt uit J kon gebeuren. er verhuist anuari lan den rijn - De Ka- Koophandel Rijnland [op 14 januari naar een knd aan het Raoul Wal- Jlein in Alphen aan den Ipand is zo groot dat plaats biedt aan de (Üphense onderne- Iniging. De VOA be- [gebouw later in het nieuwjaarsreceptie van Ir van Koophandel op 3 »eft plaats in de Stads- g in Leiden en be- 1 7 uur. «in kwistig bloembollen f q*n den rijn - Alphen m fijn moet nog fleuriger ap0m dat te bewerkstel- en Ide wethouder Groen J(foto) gisteren zakjes uit aan bewoners ea1stenenbuurt in de ippprveld. Die actie npBl uit van de stedelijke JJng die 'de groenste Nederland' tot en met In andere delen ;n, de Planetenbuurt, ïnbuurt, de Zeehel- /len het Groene Dorp, •'•bmeente volgende imbollen uit. Alphen tlie manier zo'n 5.000 it bollen kwijt. In okto- ;n gemeentewerkers inden bloembollen, m deel zonder be- iddelen is gekweekt. Lamers door Peter Groenendijk alphen aan den Rijn - GroenLinks in Alphen begint een onderzoek naar de Rijnstreek Hopper, het vervoerssysteem via taxibusjes voor de regio. De Alphen se wethouder Groen in 't Wout is ont stemd over het onderzoek, en noemt het initiatief van GroenLinks ondoor dacht. Maar bestuursvoorzitter Jonker van de Rijnstreek Hopper sluit niet uit dat er meer klachten zijn dan hij tot nu toe dacht. De fractie van GroenLinks zegt regel matig klachten te ontvangen over de Rijnstreek Hopper. Volgens klanten komen bussen regelmatig te laat, of zelfs helemaal niet. „Vooral voor men sen die echt van de Rijnstreek Hopper afhankelijk zijn, is dat een ramp", zegt fractievoorzitter De Groot. „Veel ou deren en gehandicapten gaan met de ze lijn naar belangrijke afspraken, bij voorbeeld in het ziekenhuis of bij de huisarts." GroenLinks wil nagaan of de klachten incidenten betreffen, of dat het gaat om een structureel pro bleem. „Wij krijgen uit de samenle ving signalen dat de Rijnstreek Hop per niet goed werkt. Dat willen we dus uitzoeken." De Alphense wethouder Groen in 't Wout reageert ontstemd op het initia tief. „Een ondoordachte actie", noemt hij het onderzoek van GroenLinks. „We hebben sinds de oprichting, tien maanden geleden, ruim zestig klach ten ontvangen, terwijl maandelijks meer dan 10.000 mensen gebruik ma ken van de dienst. Dus ik zie het pro bleem niet." Groen in 't Wout begrijpt niet dat GroenLinks op deze wijze de aandacht voor het probleem trekt. „Iedereen is natuurlijk vrij om een on derzoek te doen, maar waarom mel den ze het niet eerst eens in de com missievergadering? Daar is het door GroenLinks nooit ter sprake gebracht. Daar zou ik mee beginnen." De wet houder wijst er verder nog op, dat de verkiezingen eraan komen. „Ik vind dat partijen ook buiten de verkiezings tijd actief moeten zijn. Ik vind dit initi atief jammer. De Rijnstreek Hopper komt nu onterecht negatief in de pu bliciteit." Dat het onderzoek iets met de nade rende verkiezingen te maken zou heb ben, vindt De Groot van GroenLinks een onterechte suggestie. „Dit komt niet uit de lucht vallen. Wij hebben de wethouder bovendien al zo vaak ge meld dat de Rijnstreek Hopper niet goed werkt, zowel in commissies als in de wandelgangen. Ik begrijp de re actie van de wethouder niet. Hoewel: de Rijnstreek Hopper is natuurlijk op gezet door het CDA. Misschien dat de wethouder het daarom zo vervelend vindt dat er kritiek op komt." Groen in 't Wout is CDA'er. Zijn CD A-collega Jonker in Ter Aar, voorzitter van het bestuur van de Rijn streek Hopper, is minder negatief over het initiatief van Groenlinks dan Groen in 't Wout. Jonker is benieuwd naar de resultaten. „Wij ontvangen weinig klachten. Maar misschien is de drempel naar de Klachtenlijn inder daad te hoog, of is die te onbekend. Als uit het onderzoek van GroenLinks straks blijkt, dat veel mensen klachten hebben, en dat ze een duidelijke re den hebben waarom ze de Klachten lijn niet bellen, dan moet er actie ko men." Jonker zegt dat laatste overi gens niet te verwachten, maar hij wil het evenmin uitsluiten. De Rijnstreek Hopper rijdt in het Rijn streek-gebied op bestelling, zowel van en naar zogeheten 'sterhaltes' als van deur tot deur. Passagiers moeten een uur van tevoren hun rit telefonisch aanvragen. Vooral ouderen maken ge bruik van dit vervoerssysteem. Kampgebouw wordt vijf meter korter door Janneke Dijke roelofarendsveen - Stichting Zeilcentrum de Wijde Aa heeft het bouwplan voor een slaap zaal met sanitaire voorzieningen moeten aanpassen. Het kamp gebouw aan de voet van de Veendermolen, langs de Ader- weg in Roelofarendsveen, wordt zo'n vijf meter korter dan oor spronkelijk bedacht. Het bestuur van de zeilschool heeft dit besloten na bezwaren van de Vereniging Veenderpol- der en Wijde Aa. Eerder dit jaar keurde de gemeente Alkemade het bouwplan al goed. Volgens de vereniging is de slaapzaal echter van een te forse omvang, die niet past in het agrarische gebied. Daarom hebben de Ver eniging Veenderpolder en de zeilschool twee keer met elkaar om de tafel gezeten. Dit resul teerde erin dat de slaapzaal bij na vijf meter kleiner wordt en een halve meter opschuift in de richting van het naastgelegen weiland. „Daardoor is het zicht op de molenterp, gezien vanaf de Aderweg, beter", aldus zeil- school-bestuurslid A. Wehmeij- er. Het gebouw meet straks 11 bij 25 meter. Ondanks de tegemoetkoming aan de vereniging, die de Veen derpolder zoveel mogelijk open wil houden, houdt de vereniging bezwaren. „Wij begrijpen de wens om te bouwen, maar de omvang is te groot", aldus voor zitter W. van Veen. „Dit doet af breuk aan de molen, die hier door zijn unieke karakter ver liest. En dat terwijl het gebouw slechts enkele weken per jaar wordt gebruikt." De gemeente heeft dit bezwaar inmiddels ver worpen, tot vreugde van Weh- meijer. „Dat de vereniging Veenderpolder alsnog tegen ons plan was, berust volgens mij op een meetfout. Ik denk dat ze de tekening verkeerd hebben gele zen." Met de goedkeuring van de ge meente verdwijnen de gele por- tocabins die nu op de dijk langs de Wijde Aa staan. De hokjes worden gebruikt als keuken en sanitaire ruimte. Veel mensen vinden ze ontsierend. De slaap zaal wordt gebouwd op de plek waar de zeilschool nu ieder sei zoen twee tenten opslaat, aan de voet van de Veendermolen. Daarin worden ook toiletten en douches gemaakt. De keuken krijgt een plek in de uitbouw Vein de molenaarswoning. De Stichting Zeilcentrum Wijde Aa bestaat sinds 1958. Geduren de acht zomerweken en in de weekeinden rond Hemelvaart en Pinksteren geven studenten zeilies aan veertig tot vijftig kin deren per kamp. De leerlingen krijgen theorieles in de molen en zeilies op de Wijde Aa, en doen allerlei kampspelen. Ondanks de goedkeuring van de gemeente kan de zeilschool voorlopig nog niet bouwen. Eerst moet de provincie toe stemming geven om het be stemmingsplan te wijzigen. Wehmeijer weet niet hoe lang dat gaat duren, maar zeker is dat de zeilschool op zijn vroegst in september 2002 kan beginnen met de bouw, als de zeilkampen achter de rug zijn. Een te forse uitbreiding van de zeilschool langs de Wijde Aa bederft het uitzicht op de Veendermolen. Fo to: Hielco Kuipers hoogmade - Beter laat dan ooit. Onder dat motto treffen vijf in woners van Hoogmade voorbe reidingen voor het jubileumjaar 2002. Het dorp aan de Does be staat dan 750 jaar en Henk Bank, George Banier, Tjitske van Eenige, Henk Volwater en Job Grovenstein vormen het team dat de festiviteiten in het jubile umjaar coördineert. Zij hebben nog geen geld, maar wel haast. „Eigenlijk", zegt Grovenstein eerlijk, „zijn wij een jaar te laat begonnen. Vervolgens vermeldt de Hoog- madenaar, die voor het CDA in de gemeenteraad van Ja- cobswoude zit, de eerste activi teit. In de nacht van Oud en Nieuw onthult het coördinatie team aan het Zuideinde een bord dat de bedoeling van 2002 aangeeft. „Hoogmade, is ons verzekerd, bestaat in augustus precies 750 jaar. Om dat zwart op wit vast te leggen, schrijft de Alphense amateur-historicus Hans van der Wereld, oud-in woner van Hoogmade, een jubi leumboek over zijn geboorte dorp. Ook na 1 januari zijn er jubile umactiviteiten, zoals een oecu menische kerkdienst van de rooms-katholieke en Neder lands hervormde kerk op zon dag 28 april. Die dag is bewust gekozen, omdat wij dan kunnen beschikken over de feesttent op het voetbalveld van MMO. Die staat daar toch al, vanwege het jaarlijkse muziekfeest op 26 en 27 april." Grovenstein geeft daarmee aan dat de organisatie zonder kapi taal en sponsors vindingrijk moet omgaan met dure facilitei ten. Hij hoopt dat de gemeente de helpende hand biedt. „Want wij zijn geen stichting en willen dat ook niet worden. Dat kost tijd en geld, terwijl wij maar een stelletje goedwillende vrijwilli gers zijn met gezond verstand en goede handen. Maar wij kun nen niet zonder de steun van onze dorpsgenoten." Als de ideeën van het coördina tieteam aanslaan in het dorp. volgt rond de jubileumdatum in augustus het hoogtepunt van de festiviteiten. Grovenstein wil daarover nog weinig kwijt. „Het moet iets anders dan anders worden." Sjoemelend duo na zeventien jaar eindelijk aangeslagen den haag/alphen - Een voomialige slager uit Al phen aan den Rijn en een oud-collega uit Nieu- werbrug moeten 1,3 miljoen gulden terugbetalen aan het Produktschap voor Vee en Vlees in Den Haag. Dit heeft de civiele kamer van de Hoge Raad bepaald. De zaak sleept al sinds 1984. Dat komt omdat de twee firmanten van het voormalige slagers- en vleesimportbedrijf alle mogelijke juridische mid delen hebben benut om onder de claim uit te ko men. Het is hun in die periode wél gelukt om de standaard toevoeging 'met wettelijke rente' van de claim van het PW af te krijgen. De zaak heeft te maken met de import van bevro ren vlees uit zogeheten derde landen begin jaren tachtig. Via deze veel misbruikte regeling konden slagers vlees invoeren zonder daarover de gebrui kelijke landbouwheffing te betalen. De AID con stateerde in 1982 dat ook de twee firmanten uit Alphen en Nieuwerbrug met hun facturen hadden gesjoemeld. Dat leverde een claim van het PW op van aanvankelijk 1,6 miljoen. Het College van Be roep voor het Bedrijfsleven verlaagde in 1991 de boete tot 1,3 miljoen en schrapte de rente. De slagers betaalden echter niet waarna het PW kwam met een dwangbevel. De twee firmanten vochten dit dwangbevel aan tot aan de Hoge Raad. Hun sterkste argument was dat het CBB in 1991 geen onafhankelijke rechter was. Het CBB werd dit formeel pas in 1994. Volgens de slagers is de PW-claim om die reden ongeldig. Zij hebben zich immers niet bij een onafhankelijke rechter kunnen verzetten. De Hoge Raad, en eerder de rechtbank en het ge rechtshof, verwerpt deze klacht. Door met het dwangbevel naar de civiele rechter te stappen heeft die tevens kunnen kijken naar de claim van het PW, aldus de Hoge Raad in zijn uitspraak. De slagers hebben hun onafhankelijke rechtszaak dus tóch gehad. dei Groenendijk 'Nieuw pand moet grotere rol spelen in Hazerswoude-Dorp' °L, ide-dorp - Zorgcen- hof in Hazerswoude- ar nu zo'n zeventig be- vonen, gaat na 2003 te- ind. Op de plek van lencentrum komt een irgcentrum, dat er is voor ouderen, voor mensen die om reden permanente 'en. Ongeacht hun >ba iets moois neerzet - ent M. de Jong, directeur ettting Zorgnet Groen- irnaar Driehof onder valt. bjizorg is behoorlijk ver- nieuwe gebouw safle veranderingen." On- ïdagvan De Jong zijn ïregesmeed voor de bouw eifolledig nieuwe Drie- broject dat tussen de 13 ijnjoen gulden gaat kos- d fesen 2003 en 2005 fsigevoerd. ortjaar geleden was sloop olluidige Driehof nog on- Een gebouw uit 1972, ,.ïje toch niet? „Dat was nd de teneur in Hazers- eilorp", zegt De Jong. (kwel een beetje bij de c pudse cultuur: tevreden jvat je hebt. Maar ver- ain waren nodig. Het pcentrum staat tegen- Dvol met rolstoelen, rol- ;aOotmobielen en ga zo vir. Die passen soms apjde gangen in Driehof! M zijn de liften veel te Is de keuken te klein ."p. En bewoners willen ruimte. Het is tijd voor p." I dan toch iets nieuws n, dachten de mensen et Groenwoude, laten in maar goed doen. gaat ook open voor lie niet vanwege hun Als het aan directeur De Jong ligt, maakt Zorgcentrum Driehof in Hazerswoude-Dorp na 2003 plaats voor een mooier gebouw. Foto: Hielco Kuipers leeftijd zorg nodig hebben, maar vanwege een handicap of een gedragsstoornis. Stervensbege leiding is ook iets dat in Hazers- woude nog niet mogelijk is. Mensen die zulke zorg nodig hebben, blijven liever in hun ei gen dorp. Daarom is het belang rijk dat we die zorg ook in Ha- zerswoude gaan aanbieden." Alsof het allemaal nog niet ge noeg is, wil De Jong ook nog thuiszorg gaan aanbieden bij zo'n veertig hulpbehoevenden in het dorp en de naaste omge ving. Driehof moet straks middenin Hazerswoude-Dorp staan. Let terlijk en figuurlijk. „We willen het nieuwe pand aan de Dorps straat zo neerzetten, dat de nieuwe Driehof een meer cen- trale rol in het dagelijkse leven in het dorp krijgt. Hopelijk lo pen niet-bewoners dan ook wat sneller naar binnen." Het nieu we pand wordt wellicht eigen dom van woningbouwvereni ging Habeko. De Jong: „Dat is in principe een goede zaak. Zij doen dan waar zij goed in zijn, namelijk het beheren van on roerend goed. en wij doen wat waar wij goed in zijn: het bieden van zorg. Maar we moeten met Habeko nog veel afspraken ma ken, voor het zover is. We willen de zeggenschap over wat er met de ruimte gebeurt natuurlijk niet kwijt." Let wel: het staat nog niet vast dat al De Jongs ideeën doorgang vinden. „Ons plan ligt nu bij het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport. De gemeente Rijnwoude staat er wel achter. Maar we moeten nog wel een paar stadia doorlopen."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17