AFAAK 7 Huizentekort regio gaat in rook op LEIDEN REGIO Taboe Zieke werknemers in WAO d slechte samenwerking van art! Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 45,00 <\tpmmina jsc <ji,c rrr rri/r rwe noo[f naar Leiden gekomen] Het Kaasmerk wil niet in een monument Universiteiten werken samen aan gezondheids; Herdenking Kristallnacht Honderdjarige in Haagwijk leiden - Honderd jaar. Alsof het niets is. Maar zo gewoon is dat natuurlijk niet. Vandaar dat burgemeester Postma vandaag persoonlijk een bloemetje over handigt aan mevrouw Bergman uit Zorgcentrum Haagwijk. Af gelopen dinsdag mocht zij zich officieel een eeuw oud noemen. Mevrouw Bergman werd op 6 november 1901 in Leiden gebo ren. Ze bleef altijd ongetrouwd en woonde vele jaren samen met een van haar zusters. Der tien jaar geleden verhuisde ze naar Haagwijk. Haar grootste hobby is handwerken. Het is dan ook niet geheel verwonder lijk dat zij vele jaren in de Leid- se breifabriek heeft gewerkt. Foto: Hielco Kuipers Zorgen om te rooskleurige groei leiden - CDA en Christenunie maken zich zorgen om de vol gens hen veel te optimistische groeicijfers in de begroting. De gemeente gaat er vanuit dat de uitkering van het rijk met 2,8 procent groeit. Het rijk zelf voorspelt een groei van hoog stens 0,4 procent. Valt de uitke ring inderdaad enkele procen ten lager uit, dan heeft Leiden al gauw een miljoenentekort. CDA'erVan Dijk waarschuwde wethouder Van der Sande bo vendien dat alles er op wijst dat de zeven vette jaren voorbij zijn. In de begroting is daar vol gens hen op geen enkele ma nier rekening mee gehouden, zo hij gisteren tijdens de raads commissie financiën. Van der Sande stelt echter dat het rijk al jarenlang veel te laag zit met zijn prognoses. „Hou je daar voortdurend rekening mee, dan doe je de stad en de burgers te kort." Van der Sande erkent dat het economisch tij lijkt te keren. De gevolgen daarvan zijn ech ter pas te merken in de begro ting voor 2003. We dachten dat ze er niet meer waren, maar ze zijn er dus nog wel. Taboes in de Leidse poli tiek. In ieder geval voor wethou der Jan Laurier van Groenlinks, die zijn commissie deze week vriendelijk verzocht geen kritiek te uiten op Afaak, een project dat Marokkaanse, Turkse en Arabisch sprekende 'jongeren' van tussen de 16 en 40 jaar aan een opleiding of een baan moet helpen. Afaak - Marokkaans voor 'hori zon' - werd in 1998 opgericht en kreeg van het ministerie van so ciale zaken driehonderdduizend gulden om in drie jaar tijd zo'n vijftig mensen uit de doelgroep aan een baan te helpen, er der tig naar een opleiding te krijgen en nog eens twintig mensen 'so ciaal te activeren'. Een beschei den doelstelling, die ruim schoots niet werd gehaald. Wat voor WD en D66 reden was om eens voorzichtig te informeren of die drie ton wel goed werd besteed. De wethouder legde meteen de wijsvinger sussend tegen de be snorde bovenlip. Eén druppeltje kritiek en Laurier stak meteen zijn paraplu op boven Afaak. 'Doe het niet', zei hij. 'Mondje dicht. Geen kritiek'. „Dit is een uiterst kwetsbare doelgroep." Alsof het over lichamelijk ge handicapten en geestelijk min vermogenden ging. Bij de start van het project was Laurier uitermate positief. De medewerkers van Afaak gingen Marokkaanse jongeren opzoe ken in buurthuis, jongerencen trum, moskee en coffeeshop, was het plan. Outreachend werk heet dat in welzijnswerkersjar gon, en de wethouder vond het geweldig. Drie jaar later en driehonderd duizend gulden verder schijnt Afaak de hand te hebben gehad in het feit, dat zegge en schrijve veertien cliënten inmiddels een arbeidzaam leven hebben. Nog geen vijf per jaar dus. Dat zijn wel duur betaalde banen. Maar niet verder vertellen hoor! Dat heeft de wethouder liever niet. De wethouder is nog steeds enthousiast. Hij heeft voor het project zelfs een pluimpje ge kregen van het ministerie van sociale zaken. Afaak zelf ook is ook enthousi ast. Al kwamen er - ondanks be zoeken aan buurthuizen, coffee shops, moskee's en jongeren centra - in drie jaar maar 73 klanten. Het project heeft geen 'drempels', schrijven de mede werkers trots in het jaarverslag. De Marokkaanse jongeren kwa men er helemaal uit zichzelf naartoe. Wat weer niet zo vreemd is als je bedenkt, dat het project geruime tijd gevestigd was in een jongerencentrum. Afaak mag het nóg eens drie jaar proberen. Deze keer met vier ton van het ministerie, en onder de paraplu van Laurier. Maar niet verder vertellen hoor! Dat heeft de wethouder liever niet. Slakken Zou Greetje van Gruting het hebben geweten? Ongeveer op het moment dat ze dinsdag in de Leidse raadszaal pleitte voor de inzet van chemi sche middelen om de Leidse straten van onkruid te ontdoen, presenteerde de Verenigde Na ties een verontrustend rapport, waarin te lezen is dat de mens heid de aarde in een recordtem po plundert. Als we zo doorgaan is het on kruid tussen de stoeptegels straks nog het enige groen dat we hebben. Dat is vrij vertaald en in Leids perspectief zo'n beetje de boodschap van de VN. Dus in plaats van gif te spuiten doen we er beter aan het on kruid te verwennen. Water ge ven op droge dagen en af en toe een beetje Pokon. Wist Greetje dit? Als Greetje kennis had van de rampen ie ons te wachten staan, rampen waarbij de ter reur van Al Qaeda niets voor stelt, dan gelooft ze kennelijk geen woord van het VN-rapport. Anders haal je het niet in je hoofd een Agent Orange-achtige aanpak te bepleiten. Er zijn aanwijzingen dat Greetje van niets wist, sterker nog, dat niet één raadslid op dat mo ment bekend was met het stuk. Anders was Greetje er wel mee om de oren geslagen door pak weg Groene Margje Vlasveld of wethouder Jan Laurier van Groenlinks. Hoewel de laatste zijn recht van spreken als het over groen gaat goeddeels heeft verspeeld, gezien de staat waar in het Plantsoen door zijn toe doen verkeert. Maar of de raadsleden, alvorens ze de raadszaal betraden, de VN-noodklok nu hadden horen luiden of niet, vreemd blijft het dat Greetje niet één keer werd geïnterrumpeerd, dat ze niet werd terechtgewezen, niet met pek en veren de Morspoort werd uitgereden. Met haar mi- lieubedervende plannetje solli citeerde ze daar opzichtig naar. Er zijn twee mogelijkheden. Eén: Greetje wordt niet serieus genomen. Twee: De raadsleden geloofden haar verhaal over een tovermiddel dat ze had ontdekt bij een niet nader genoemd tuincentrum. Dat zit zo. Greetje heeft last van slakken in haar tuin. En ze heeft een chemisch goedje gekocht dat echt alleen die glibberige tuinterroristjes een kopje kleiner maakt. „De vogeltjes blijven al lemaal in leven." Als er zoiets tegen slakken be staat, redeneerde ze, dan moet er ook iets zijn waar onkruid van verdwijnt, en al het andere dat groeit en bloeit niet. Of de wet houder maar eens op zoek wilde gaan. Voorzichtig informeerde deze naar de naam van Greetje's slak- kenverdelger. Greetje had die niet paraat. Egon Snelders van D66 schoot haar te hulp: Escar Go! Déél werd heel hard om gela chen. Ook door Greetje. door Aad Rietveld en Wim Koevoet tekening: Maarten WoHerink door Wilfred Simons Vervolg van voorpagina leiden - De twee rechtenstudenten Boersma en De Bakker zijn inmiddels met tegenzin overge stapt op de afstudeervariant algemeen belasting recht. In die studie zit een onderdeel omzetbelas ting en BTW, die ook gelden als 'kostprijsverho- gende belastingen'. Tevreden zijn ze echter aller minst. „Als we dit van te voren hadden geweten, waren we nooit in Leiden gaan studeren", zegt Boersma. „We komen allebei uit de regio Rotter dam en hadden die variant ook aan de Erasmus Universiteit kunnen volgen." Volgens hoogleraar algemeen belastingrecht Peter Kavelaars hoeven de studenten niet te wanhopen. „Als ze hun opleiding hebben voltooid, kunnen ze zich in hun beroepspraktijk verder specialiseren. Tachtig procent van de studenten kies? Boersma en De Bakker mochten stif tijd van hun werkgever, de douane, f dat zij niet konden afstuderen in de g. riant, trok de douane die afspraak in' hun studie nu in hun eigen tijd vol vrezen zij nu een promotie tot de rangr teur mis te lopen. In hun bezwaarschrift eisen de studen dat de rechtenfaculteit ófwel de colf geeft, ófwel vergoeding van de reiskos tijd. Ook willen ze schadevergoeding i dat ze nu niet meer in de tijd van de I studeren en een vergoeding voor de g# èrekansen. Mocht faculteitsbestuurdel in slagen om een 'post-graduate' opi prijsverhogende belastingen op te zett len de studenten die gratis mogen volj door Roelf Reinders leiden - Veel mensen belanden onnodig in de WAO omdat huis artsen en bedrijfsartsen langs el kaar heen werken. Ze gaan af zonderlijk met zieke werkne mers aan de slag zodat patiën ten die niet meer willen werken huis- en bedrijfsartsen tegen el kaar uitspelen. Door betere sa menwerking tussen de twee art- sengroepen kan het ziektever zuim omlaag en stromen min der mensen in de WAO. Dat zegt C. Roupe van der Voort van het pijnbestrijdingscentnlm van het Universitair Medisch Centrum Nijmegen die gisteren een lezing verzorgde op een congres over arbeid en pijn in het Leidse academisch zieken huis LUMC. „Huisartsen en be drijfsartsen werken langs elkaar heen. De bedrijfsarts wil zieke mensen met pijnklachten zo snel mogelijk weer aan het werk hebben, terwijl de huisarts zegt: Blijf maar even weekje thuis om uit te rusten. Het gevolg is dat de patiënt het ook niet meer weet." Kwaadwillende patiënten worden zo in staat gesteld de artsen tegen elkaar uit te spelen, stelt Roupe van der Voort. Zij zegt dat het belangrijk is dat zieke werknemers weer zo snel mogelijk aan het werk gaan. „Pijnklachten kunnen bij inacti viteit chronisch worden. Als ie mand twaalf weken thuis is, staat hij al met één been in de WAO. De kans op arbeidsonge schiktheid is dan vijftig pro cent." Roupe van der Voort wil dat huisartsen en bedrijfsartsen samen nadenken over de be handeling van een zieke werk nemer. Die samenwerking ont breekt nu door onwil en onwe tendheid. „Huisartsen klagen dat bedrijfsartsen zo moeilijk bereikbaar zijn en andersom ook", zegt Roupe van der Voort. „Verder weten huisartsen niet echt wat een bedrijfsarts is. Ze verwarren hem vaak met de ver zekeringsarts." Ook het ontbreken van een ver goeding voor huisartsen bij overleg met bedrijfsartsen is slecht voor de samenwerking, stelt zij. „Bedrijfsartsen verwij ten huisartsen op hun beurt dat ze geen oog hebl werk van patiënte) Veel huisartsen wet« wat voor werk hui doen en vragen er b ten niet naar." Rol Voort wil dat huisai meer bij de behandi ken." Zij zegt betert king tussen huis- eifi sen mogelijk is. Dat uit een proef in Niji bij huisartsen geld overleg met bedrijft Roupe van der Voorij voor een grotere roll logen bij de begeleii ke werknemers, procent van de pijnklachten na eei Van de rest van wordt uiteindelijk een chronische Daarom is het beli een week of zes er loog bij te halen, patiënt leren omg« Een patiënt moet \1 werk, de pijn acce] mee leren leven, blijft zitten kniezen,! een vicieuze cirkel." zaterdag lo novei door Robbert Minkhorst leiden - Vliegkamp Valkenburg hoeft voor 2010 niet te worden bebouwd. De Leidse regio en de Bollenstreek hebben tot aan dat jaar helemaal geen extra aantal len woningen nodig, zoals wel "steeds is beweerd, met name door de Leidse wethouder Hille- brand. Dat blijkt uit nieuwe prog noses die de regio hanteert. Er is in de Leidse regio en in de Bollenstreek tot 2010 een be hoefte aan 20.000 huizen, die al lemaal al in het reguliere bouw programma zitten. Dat zei wet houder Van der Nagel uit Val kenburg gisteravond op een bij eenkomst voor bestuursleden, ondernemers, agrariërs en be langengroepen in het Leidse Holiday Inn. Van der Nagels uitspraak is op vallend, omdat de Leidse regio had vastgesteld dat in en rond om Leiden nog ruimte nodig is voor ruim vijfduizend extra wo ningen. Mede daarom dringt Leiden aan op een bebouwing van het vliegkamp vóór 2010. Als de Tweede Kamer besluit om het vliegkamp aan te wijzen als bouwlocatie, komt het ter rein pas na 2010 beschikbaar. Bestuurders in de Leidse regio en in de Bollenstreek verschil den tot dusver altijd van mening over de ernst van de woning nood. De Bollenstreek ging uit van gunstiger prognoses. Dat geschil is nu bijgelegd. Van der Nagel sprak gisteravond niet na mens Valkenburg, maar namens de hele Bollenstreek en de Leid se regio. Beide regiobesturen werken plannen uit om meer samen te gaan werken op de terreinen van wonen, werken, natuur en landschap en verkeer en vervoer. De tussenstand daarvan werd gisteravond ge presenteerd. „Wij hebben een opdracht die niet gemakkelijk is", zei Van der Nagel, lid van de werkgroep wo nen. „Er zijn verschillende rap porten met zeer uiteenlopende cijfers." Tot 2010 zitten beide re gio's dus goed, maar zei Van der hjagel, „voor de periode van 2010 tot 2020 is er een behoefte van 13.000 woningen, waar ruimte voor nodig is." Daarvoor komt ook uitdrukkelijk het vlieg kamp in beeld. Van der Nagel voerde het woord omdat de voorzitter van de werkgroep, wethouder Hillebrand, dit week einde in Oxford verblijft. In een toelichting maakte de Valkenburgse bestuurder duide lijk dat het om aannames gaat. De cijfers kunnen de komende jaren nog veranderen. Verder zei hij dat de Leidse regio en de Bollenstreek nadenken over een gezamenlijke woonvisie, wo ningmarkt, bouwscenario en woningbouwprogramma. „We hebben in eikaars keuken geke ken waar wel wat kan, en waar niet", aldus Van der Nagel. De definitieve plannen, ook die op de gebieden van verkeer en ver voer, werken en natuur en land schap, worden later deze maand bekend gemaakt. door Eric-Jan Berendsen leiden - Leiden is niet voldoen de zorgvuldig geweest rond de procedure om het pand van de Stichting Het Kaasmerk aan de Roomburgerweg op de gemeen telijke monumentenlijst te zet ten. Die beslissing is ook onvol doende gemotiveerd. Bovendien wijkt het uit ongeveer 1920 date rende gebouw door allerlei aan passingen inmiddels al zoveel af van de oorspronkelijke bouwte keningen, dat plaatsing op die lijst niet meer aan de orde is. De Rijksmonumentendienst vindt plaatsing van het gebouw op de Rijksmonumentenlijst mede daarom niet eens nodig. Dat betoogde de advocaat van Stichting Het Kaasmerk gisteren voor de commissie voor de be roeps- en bezwaarschriften. Stichting Het Kaasmerk wil niet op de gemeentelijke monumen tenlijst omdat het bedrijf beper king van flexibiliteit van het werk vreest. Bovendien denkt Het Kaasmerk dat het dan moei lijker wordt bouwkundige ingre pen aan het pand te verrichten en is het bang voor waardeda ling van de grond mocht het perceel in de toekomst worden verkocht. In december 1998 droeg de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (Stiel) het pand bij de ge meente voor om op de monu mentenlijst te plaatsen. Direc teur M. Stuit van Het Kaasmerk hoorde daar pas ruim een maand later van tijdens een nieuwjaarsborrel. „Dat is volle dig achter onze rug omgegaan, een bijzondere gang van zaken", aldus Stuit, gisteren. Vervolgens bleef het stil. Zo stil dat de advocaat van Het Kaas merk gisteren betoogde dat er sprake was van een feitelijke weigering door de gemeente van het verzoek van Stiel. Dit omdat Leiden allerlei wettelijke termij nen met betrekking tot informa tieplicht zou hebben overschre den en ondanks verzoeken van Het Kaasmerk niets van zich liet horen. Op dat laatste argument, wilde de gemeente niet ingaan. Wel liet een vertegenwoordigster we ten dat er tijdens de procedure 'heel zorgvuldig' is gekeken naar de belangen van Stichting Het Kaasmerk. Wanneer de commissie uit spraak doet, is onbekend. Vliegkamp hoeft niet voor 2010 te worden bebouwd door Wilfred Simons leiden/bandung - De Universiteit Leiden en de Universitas Padjadjaran van het Indone sische Bandung zetten een gezamenlijke opleiding op voor studenten in de gezond heidswetenschappen. Het is voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog dat beide universiteiten samen een project beginnen. Doel van het onderzoeks- en onderwijspro ject is verbetering van de kwaliteit van de medische praktijk in beide landen. De samenwerking is een uitvloeisel van het streven van de World Health Organisation (WHO) van de Verenigde Naties, die in de hele wereld de kwaliteit van de gezond heidszorg wil verbeteren. Een probleem hierbij is dat de westerse gezondheidszorg in grote delen van de Derde Wereld niet leiden - De Kristallnacht is gisteren in Leiden in bescheiden kring her dacht. Twintig personen liepen mee tijdens de fakkeltocht van het Stadhuisplein naar het Verzetsmonument bij Molen De Valk. Tijdens de Kristallnacht, op 9 november 1938, voerden Nazi's een massale aanval uit op Joden en Joodse bezittingen in Duitsland. Tijdens de her denking gisteren werd niet alleen stilgestaan bij de slachtoffers van toen, maar gingen de gedachten ook uit naar de oorlog in Afghanis tan. H. de Tollenaere van het Anti-oorlogs comité Leiden waarschuw de in zijn speech voor het gevaar dat de huidige oorlog met zich mee brengt. „Zonder de Eerste Wereldoorlog had het Hitler-fascisme nooit ontstaan. Dat was niet de bedoeling van degenen die de oorlog be gonnen. We moeten protesteren, juist nu. De oorlogshysterie is een voedingsbodem voor een nieuwe Hitier. Kijk maar hoe de van Le Pen toeneemt. In oorlogstijd stijgen zulke mensen schappelijke ladder. Wim Kok heeft vandaag besloten Nei strijdkrachten in te zetten. We roepen hem dringend op t< eerdere oorlogen. Stop deze oorlog. Nooit meer een Krista Leidse broertjes Kenge en Charn Walen, 9 en 11 jaar, liepei de tocht. Charn: „Het is heel erg zielig voor de mensen in Ze kunnen beter die Osama Bin Laden oppakken, net als A Weetje wat helemaal dom is? Ze gaan ook voedselpakket waar mijnen liggen. Er kan geen kind en geen oud mens b zo hun been kwijt." Foto: Mark Lamers wordt vertrouwd. Patiënten gaan bij voor keur naar de eigen traditionele genezers. Die zijn niet altijd slecht - vaak boeken zij met hun uitgebreide kennis van medicinale planten goede resultaten. Ook zijn zij bij voorbeeld heel bedreven in het zetten van gebroken botten. Wel schieten ze vaak te kort bij het stellen van een juiste diagnose. Tuberculose zien zij bijvoorbeeld vaak aan voor 'een hardnekkige hoest', met alle ge volgen van dien. De WHO vindt dat de gezondheidszorg in de Derde Wereld het beste bevorderd kan worden door de kwaliteit van de traditionele geneeskunde op een hoger peil te brengen. Een conflict tussen de westerse medische wetenschap en de traditionele natuurgene zers acht zij niet vruchtbaar. De twee uni versiteiten springen hier op in door de opzet van een gezamenlijke opleidi anthropology and ethnobotany" Het is de bedoeling dat stu maanden in Bandung studeren kennismaken met de medische traditionele genezers op bijvoc Aansluitend komen ze twee m; Leiden voor het maken van waarmee ze de titel Master of S( 'Community Health Care D verwerven ('ontwikkeling van heidszorg in yie gemeenschap' ding staat open voor studenten chelor'-diploma hebben in e heidswetenschap (zoals medisc logie of -sociologie) of die een ding gezondheidswetenschapp voltooid. De nieuwe opleiding november officieel in Bandung

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 16