Muziekschool en bieb krijgen meer LEIDSE REGIO gelwijk tegen ruimere tijden stomerij OV-taxi vult tussen bus en taxi R3 rperbus wijkt voor stra parkeervakken Eurodusnie actief in kantine Universiteit Zoeterwoude verhoogt subsidies Rotonde Haaswijk niet aangepast Proppen in hangplek Buitenhof Ml, zaterdag lO NOVEMBER 2001 ten - De zogeheten op het Deltaplein in en maakt plaats voor eervakken. De recla- e was bedoeld voor ^feingen van ideële in- J en verenigingen, gens burgemeester en aa% een 'esthetische t het dorpsbeeld'. Bo ordt er slecht gebruik *dl akt. „De parkeervak- r n eel harder nodig." worden gevonden. Dat is nu het geval, maar nogmaals, het gaat wel om een compromis. Wij be grijpen ook wel dat de gemeente niet zomaar een deel van een wijk kan platgooien en daar par keergarages kan bouwen." Twee jaar geleden is al het eer ste gedeelte van de Schoolstraat tussen de Koningin Julianalaan en de Erasmusstraat onder han den genomen. De werkzaamhe den aan het resterende gedeelte begin- Reclamezuil op Deltaplein Voorschoten 'esthetische aanslag op het dorpsbeeld' nenm maart en moe ten te gen de zomer worden tegemoet aan de wen- centrumwinkeliers. ln^ckoord met het verder naken van de School - e Eramusstraat, als •lende publiek de auto {iet centrum kwijt kan. ir het verdwijnen van irvakken in de School- acht in de Erasmus - in nieuwe mogelijkhe- e auto te parkeren bij je, het Deltaplein, het jlein en op het vrijko- eelterrein van de Ge- ootschool, die vol- verhuist naar het Bur- r Van der Haarplein. t J. ter Horst van de g Centrum Winkeliers el op, dat het om een maatregel moet gaan. is dat de plannen >rgarages aan de de Schoolstraat ein- len uitgevoerd. Zo- rages er niet zijn, wil- en meewerken als er alternatieven zouden rond. Daarna is het laden en lossen in de Schoolstraat alleen nog mogelijk tussen half negen 's morgens en een uur 's mid dags. De weg wordt de rest van de dag afgesloten met palen ('hoppers'), die alleen automo bilisten met een magneetpas in de grond kunnen laten verdwij nen. De uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen bestaat gedeel telijk uit het omzetten van vrije plaatsen in zogeheten blauwe zonevakken. Daar mogen auto's maximaal anderhalf uur staan. Een groot deel van die blauwe zone komt op het Wagenerf. Op aandringen van bewoners geldt deze regeling alleen op vrijdag en zaterdag, wanneer de meeste mensen naar het centrum ko men om te winkelen. Ter Horst: „Het is dan wel belangrijk dat de politie controleert. Anders schiet de maatregel zijn doel voorbij." De bestaande parkeerplaatsen vervallen pas als de nieuwe zijn aangelegd. leiden - Tien activisten van Eurodusnie hebben donderdag twee reclameborden meegenomen uit de kantine van het Faculteit Sociale Wetenschap pen aan de Leidse Wassenaarseweg. Eurodusnie demonstreerde daarmee tegen de 'uitverkoop' van het universitaire onderwijs. Dat zou leiden tot een 'Rabobank-universiteit', 'waar Shell college geeft over ontwikkelingssamenwerking en waar Philip Morris onderzoek doet naar longkanker'. De reclameborden, waarvan één voor Mars, zou den naar Schiphol zijn gebracht voor vervoer naar Qatar. Daar vergadert de World Trade Organisa tion over verdere liberalisering van de wereldhan del. Eurodusnie verzet zich daartegen. De reclamezuil op het Deltaplein in Voorschoten moet weg. Foto: Dick Hogewoning zoeterwoude - De stichting Mu ziekonderwijs Zoeterwoude en de bibliotheek Meerburg krijgen als nog extra subsidie van de ge meente. De muziekschool ont vangt 85.000 in plaats van 80.000 gulden en gebruikt de eenmalige verhoging om de wachtlijst weg te werken. De bi bliotheek in Zoeterwoude-Rijn- dijk wordt geholpen met het in voeren van automatisering. Hoe veel geld de bibliotheek erbij krijgt is nog niet bekend. Burgemeester en wethouders voelden er in de begrotingsver gadering aanvankelijk niets voor om de muziekschool verder te gemoet te komen. „Een wacht lijst van zeven leerlingen is niet veel. Er moeten toch andere mogelijkheden zijn om die weg te werken. Waarom wordt bij voorbeeld niet gekeken naar duo- en triolessen", zei wel zijnswethouder Stuijt. Voorzitter P. Smulders van de stichting bracht daar tegenin, dat al van alles is gedaan om de problemen te verhelpen. Het lesgeld is drastisch verhoogd en wordt volgend jaar verder aan gepast. Er is een leerlingenstop doorgevoerd, waardoor het aan tal cursisten is teruggelopen van 150 naar 116 en er zijn pogingen gedaan om lessen samen te voe gen. „Maar dat is tot nu toe geen succes gebleken. We willen graag doorgroeien, maar dat kan alleen met extra subsidie." Vooral het CDA, dat een motie indiende, en Progressief Zoeter woude bleken gevoelig voor die argumenten. Zij kregen uitein delijk ook steun van de WD en het college, dat overstag ging nadat was aangegeven dat de verhoging van de bijdrage voor de muziekschool ten koste gaat van het jeugd- en jongerenwerk. Fractievoorzitter Ooijendijk van PZ: „We zijn niet tevreden over het werk van Bovos en de vraag is nog of we met een andere welzijnsorganisatie in zee moe ten gaan. Dan geef ik een deel van dat geld liever aan muziek onderwijs. Ook daarmee helpen we immers jongeren. CDA en PvdA vonden elkaar ook in een motie, waarin het college opdracht krijgt om met de bi bliotheek Meerburg te overleg gen over 'goede en verantwoor de automatisering'. B en W wil den daarvoor aanvankelijk niet meer geld beschikbaar stellen. Zij wilden niet verder gaan dan negentienduizend gulden extra voor de bibliotheek in het dorp voor het vaker inzetten van een vakkrachten en deskundigheids bevordering van de vrijwilligers. De bibliotheek in Zoeterwoude- Rijndijk wees dat voorstel in een brief krachtig van de hand. Eer der verweet voorzitter J. van Hofwegen de gemeente 'een soort chantage', omdat haar or ganisatie 'alleen geld kon krijgen als op een of andere manier ver gaand zou worden samenge werkt met de bibliotheek in Zoeterwoude-Dorp'. Om een eind aan die discussie te maken overlegt wethouder Stuijt bin nenkort opnieuw met Meer burg. sfordt hoog tijd dat een duidelijke grens wordt gesteld' hjfP - Leiderdorp laat in- an de Vogelwijk in de i Dat vindt het Comité Lijnbaan. Omdat de te laks is om duidelij- te stellen, kan stomerij se Randstad BV haar I opnieuw uitbreiden, II den Berg. Het comité wonenden op massaal te maken tegen deze aantasting van het ,Het wordt hoog duidelijke grens ge- M. van Remundt van rdorpse stomerijbedrijf ?r"ijnbaan is er eigenlijk niet veel nieuws onder willen 's morgens jen uur eerder begin- yat op elk industrieter- s, iederland al heel lang jk is." Voor veel bewo- 1 de aangrenzende laan is dat echter on- 18Ü. „Om vijf uur 's mor- 1 de ketels al aan, en e1ater drijven de eerste ize slaapkamers in. Als nu ook nog elke dag J uur 's morgens voluit v [£n is het helemaal ge- onze rust." van de Meeuwenlaan ,sn jieel lang over de acti- Nieuw openbaar vervoer Leidse regio rijdt maandag aai reiit'. "F viteiten van de stomerij. Het rei nigen stinkt, het laden en lossen maakt lawaai en de verkeersvei ligheid komt in het gedrang door grote vrachtwagencombi naties die de hele dag af en aan rijden. Als CleanLease haar zin krijgt, wordt dat zelfs nog erger, voorspelt het comité. Nieuw in de vergunningaanvraag is na melijk het verzoek om ook 's avonds tot zeven uur door te mogen werken. Nu is dat nog tot vijf uur. Bovendien wil CleanLease tot 23.00 uur 's avonds maximaal vijf keer kun nen laden en lossen. „Maar elke keer als dat gebeurt, zitten wij in onze huizen te trillen", aldus Van den Berg. Dat CleanLease zo graag wil uit breiden, vindt het comité niet vreemd. Wel vindt Van den Berg het merkwaardig, dat gemeente lijk beleid om de omwonenden te beschermen ontbreekt. „Dat betekent dat de Milieudienst die de vergunningaanvraag moet goedkeuren, geen criteria heeft waaraan zo'n verzoek getoetst kan worden. Er is alleen een oud bestemmingsplan, uit 1968. Dat gaat uit van lichte industriële bebouwing. Maar er is bijvoor beeld geen nota over industrie- lawaai. CleanLaese maakt han dig gebruik van dit beleidsvacu- um. Dat kunnen we dat bedrijf niet aanrekenen. Maar de ge meente des te meer." Kritiek heeft het comité ook op de Regionale Milieudienst, de vergunningverlenende instantie. „Het zijn stuk voor stuk aardige mensen, maar ze nemen een passieve houding aan. Eigenlijk vinden ze zelf ook dat het zo niet kan, maar ze hebben geen middelen om ons tegemoet te komen. Dat accepteren is ook een vorm van laksheid", vindt Van den Berg. Het gevolg is dat het comité met de rug tegen de muur staat. „We vragen onze leden, zo'n tachtig in totaal, om bezwaar aan te te kenen tegen de nieuwe vergun ning van CleanLease. Maar meer kunnen we eigenlijk niet doen." Krijgt CleanLease de nieuwe vergunning, dan is het hek pas echt van de dam, vreest Leefbaar Lijnbaan. „Want dan willen andere bedrijven in de buurt ook uitbreiden. Een ket tingreactie is het gevolg, waar van wij de dupe worden." Wethouder Roest erkent dat de gemeente op dit moment nau welijks beleid heeft om omwo nenden aan de rand van het in dustrieterrein te beschermen. „We zijn ermee bezig om alle bestemmingsplannen aan te passen. Daarin lopen we wat achter. In het nieuwe bestem- (advertentie) Stop (kkVo dux>v uwji&o lyooHs kóuAetefv (kuv 2 tot 5 Op een veilige en vooral leuke manier uw kinderen vertrouwd laten worden met water? Dat kan met Nivea Waterwennen, een samen werkingsverband van Nivea en de Koninklijke Nederlandse Zwembond. Speciaal door de KNZB opgeleide zweminstructeurs maken jonge kinderen vertrouwd met water. Het programma bestaat uit tien thema's. Wie ze alle tien heeft afgerond, krijgt het officiële, door de KNZB erkende, Nivea Waterwennen- certificaat. Nivea Waterwennen start op 27 november 2001 in het 5 mei bad en zwembad De Zijl In Leiden. Wilt u meer weten? Informeer bij het zwembad of vraag de folder aan bij Nivea: 0900-20 250 20 (ca 0.10 22 ct min.) Nivea Waterwennen. Een avontuur in waterland. mingsplan voor de Zijllaan een Meijepolder moet in elk geval duidelijk worden wat er wel en wat er niet kan. Want we zitten hier op een kritisch raakvlak van wonen en werken." Toch bestrijdt hij dat de ge meente de bewoners van de Vo gelwijk aan hun lot overlaat „We zijn al heel lang met het co mité in gesprek. Dat gaat zelfs zo ver dat bepalingen in de ver gunning worden opgenomen, op speciaal verzoek van de om wonenden. Ook hebben we met elkaar tegen kunnen houden dat het bedrijf 's avonds nog langer doorgaat. Dan overvraag je als bedrijf. In dat geval vind ik dat het belang van de bewoners prevaleert." CleanLease belooft intussen er alles aan te doen om de overlast voor de omgeving in de toe komst zoveel mogelijk te beper ken. „Klachten over geluid of stank, daar kunnen wij ons best iets bij voorstellen. Steeds als er een klacht is, laat het ons dus weten, zou ik tegen Comité Lijn baan willen zeggen", aldus Van Remundt. „Dat de situatie zo is, blijft voor alle partijen verve lend. Maar de verwijtbaarheid van deze situatie ligt een paar bestuursgeneraties terug. Wij kunnen niets anders doen dan er het beste van maken." oegstgeest - De gemeente Oegstgeest past de rotonde in Haaswijk voorlopig niet aan. Onderzoek heeft uitgewezen dat het aantal ongevallen door ver meende onveiligheid gering is. Het door Oegstgeest ingescha kelde Bureau de Groot Volker komt na onderzoek tot de con clusie, dat het met de onveilig heid van de rotonde wel mee valt. Hoewel veel Oesgtgeeste- naars de rotonde als 'onveilig' betitelen registreerde de politie de afgelopen drie jaar zes onge vallen, waarvan drie mogelijk zijn veroorzaakt door een 'on duidelijke verkeerssituatie'. Het aantal slachtoffers dat voor be handeling naai' het ziekenhuis moest bleef beperkt tot één. Het overzichtelijker maken van de rotonde kost veel geld. Om de 'dooie hoek' voor fietsers weg te halen zou het fietspad op vijf meter naast de rijbaan voor au tomobilisten moeten komen. Die aanpassing zou de gemeen te vijf ton kosten. B en W willen de discussie over aanpassing van de Haaswijk-ro- tonde ook uitstellen omdat het CROW, het Kenniscentrum voor Verkeer, Vervoer en Infrastruc tuur, zijn aanbevelingen over rotondes heeft aapgepast. door Erna Straatsma alkemade - Reizigers in de Leidse regio kun nen vanaf maandag gebruik maken van een nieuwe vorm van openbaar vervoer: de OV- taxi. „Tussen de bus en de taxi zit een groot gat", zei de Leidse wethouder R. Hillebrand (ver keer) gisteren bij de feestelijke introductie van het nieuwe openbaar vervoer. „En dat gat gaan wij vanaf maandag vullen." De OV- taxi vervoert reizigers in het gebied dat grof weg begrensd wordt door Hoofddorp, Bos koop, Zoetermeer, Leidschendam en Was senaar. Reizigers die met de OV-taxi rijden kunnen zich van deur tot deur laten vervoeren, zo wel binnen de Leidse regio (Alkemade, Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest, Zoeterwoude, Voorschoten), als een flink stuk daarbuiten. Het totale gebied is opgedeeld in zones, waarvoor reizigers vaste tarieven betalen. Het betalingssysteem lijkt wat dat betreft op het strippenkaartsysteem in bussen. Een rit van het Leidse Centraal-station naar de Kat- wijkse boulevard kost 16,40 (vier zones), vanuit het Leidse centrum naar het ge meentehuis in Roelofarendsveen is de taxi passagier 20,50 gulden kwijt. Wie ergens naartoe wil kan tot minimaal een half uur voor het vertrek telefonisch een taxi bestellen (0900-2022368). Dan kan de passagier ook meteen een reservering voor de terugrit maken. De OV-taxi is ook toe gankelijk voor reizigers met rolstoel, die eer der gebruik maakten van een speciaal ver- voersregeling voor gehandicapten. De OV-taxi is een initiatief van het Samen werkingsverband Leidse Regio (SLR) en wordt uitgevoerd door busmaatschappij Connexxion, in samenwerking met lokale taxibedrijven. Voor informatie over het nieuwe systeem kunnen reizigers bellen met het speciaale telefoonnummer: 0900- 2022369. Daarnaast gaat binnenkort een uit gebreide voorlichtingscampagne van start om de inwoners van de Leidse regio op de nieuwe vorm van openbaar vervoer te at tenderen. Zo worden in alle gemeenten in formatieve bijeenkomsten georganiseerd en worden huis aan huis voorlichtingsfolders verspreid. Wethouder Hillebrand: „Dit is het beste aanvullende openbaar vervoer in Neder land, want we hebben hele hoge eisen ge steld aan de OV-taxi. Het betekent dat reizi gers in de Leidse regio vanaf komende maandag ontzettend veel mogelijkheden hebben om voor een heel laag tarief in een taxi te reizen." leiderdorp - Eindelijk is het houten huisje waar jongeren uit de Leiderdorpse wijk Bui tenhof in hun vrije tijd kunnen 'hangen' klaar. Het gebouwtje is maandag door de gemeente op het eilandje van de Buitenhofvijver ge- piaatst. Sindsdien is het er een komen en gaan van tijdelijke 'bewoners'. De jongeren zijn blij met hun schuilplek. „Alleen is het jammer dat hij zo klein is. Als we flink prop pen kunnen we er met z'n tienen in, terwijl we vaak met twintig of meer op de brug staan", aldus de 17-jarige Gerald. Ook missen de jongeren een betegeld paadje naar het huisje toe. „Sommigen blijven op de brug staan, omdat ze geen zin hebben om door de modder te banjeren." Maar voor de rest is het van gemeentewege verstrekte huisje 'best re laxed', vinden de jongeren. „Als ik de ge meente was, had ik alleen voor ander materi aal gekozen. Uzer in plaats van hout. Want nu is nog maar de vraag of het huisje oudejaars nacht overleeft." Foto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 15