Nederland levert 1400 militairen 'Wet orgaandonatie moet op de schop KLM verstevigt cockpitdeuren Leids antiquariaat verkoopt Bomansboeken Het Motorhuis Leidsch Dagblad VAN ROY N EN VISSERS C.S. Bijdrage van luchtmacht en marine niet voor gevechtshandelingen in Afghanistan Nasdaq wil fusie met grote Europese beurs Aanrijdingen door gladheid in Drenthe Amsterdam Eindhoven CASION FESTIVAL ilO&ZO 11 NOV. linimale inruil .000,- (of méér) De loper uit voor Koning Winter Nieuwbouwwijk mag bij Archeon Studenten dreigen Leidse universiteit met proces Zondag 11 november geopend van 10.00-17.00 uur Minimale inruilprijs 3000,- Kom, Kijk en Vergelijk! Leidsch Dagblad ditn herdenkt allnacht Fakkeltocht enheimse □ars moeten bihuizen uit foi ialschótense rbus wijkt parkeervak eel nis ge ch imstreden verschap ieve '5' bu ntius dzame geest nt alle geweld gei -rg sti kr< wolkenvelden '«m w 3-4 12V- eau mirln verliezen |»le over stad amabad - De gewa- jpositie in Afghanistan, lelijke Alliantie, is gis- ir eigen zeggen de ke, strategische stad "Sharif binnengetrok- ps een woordvoerder j zou de stad 'volledig |n'. De Taliban erken- avond de controle ad te zijn kwijtgeraakt, ifghaanse persbu- [uitenland psche vrouw |in gedood - Een Israëlische asteren om het leven |toen de auto waarin e omgeving van de fl op de Westelijke Jor- onder vuur werd ge- werd bekend iraëlische ministers hun wonin- :poten verlaten wegens bnde aanslag, lö.juitenland NR. 42770 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,751,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 10 NOVEMBER 2001 ADVOCATEN I Rapenburg 55 2311 GH Leiden viel. (071) 5122362. den haag/anp - De Nederlandse bijdrage aan de strijd tegen het internationale ter rorisme kan oplopen tot in totaal 1400 mi litairen. Dat heeft premier Kok gisteren na afloop van de ministerraad bekendge maakt. De militairen zullen op zee en van uit de lucht opereren. Kok benadrukte dat ze niet betrokken zullen zijn bij gevechts handelingen in Afghanistan. Het Nederlandse aanbod is aanzienlijk groter dan eerder werd aangenomen. Nederland stelt op verzoek van de Ver enigde Staten drie fregatten, vier maritie me Orion-patrouillevliegtuigen, twee mijnenjagers en een onderzeeboot ter beschikking waarbij in totaal 900 militai ren betrokken zijn. Daarnaast kan Neder land nog eens zes F-16's, een KDC-10- tankvliegtuig en een Hercules-transport- vliegtuig leveren als daar om wordt ge vraagd met in totaal 410 militairen en be veiligingspersoneel. Verder gaat het om ongeveer tachtig mensen ondersteunend personeel, bijvoorbeeld van de mare chaussee. Het is overigens nog niet zeker of die ook allemaal zullen worden inge zet. De F-16's kunnen worden ingezet als fo toverkenners. Zij zouden informatie kun nen verzamelen voor de militaire opera ties maar ook voor humanitaire doelein den, zoals het in kaart brengen van vluchtelingenstromen teneinde het aan tal burgerslachtoffers tot een minimum te beperken. Ook de Hercules kan huma nitair of militair-ondersteunend worden ingezet. Het tankvliegtuig kan eventueel ook voor transport worden gebruikt. De schepen en de Orions kunnen bij voorbeeld de smokkel van wapens of an dere verdachte materialen opsporen. Dit maakt deel uit van de brede strijd tegen het internationale terrorisme, zo legde minister van Defensie De Grave gisteren uit. Het overgrote deel van de Kamerfracties heeft instemmend gereageerd op het aanbod van het kabinet.Sommige fracties hebben nog wel een 'lawine aan vragen' (Hoekema van D66). Groenlinks kan nog niet instemmen met de bijdrage. Pagina Binnenland 1: Meer nieuws over de Nederlandse deelname washington/anp - De Ameri kaanse technologiebeurs Nas daq wil een fusie met een grote Europese beurs voor eind 2002 wanneer de Nasdaq zelf een beursnotering heeft. In aanmerking komen de Lon- dense beurs, die in Frankfurt en Euronext, de combinatie van de beurzen in Amsterdam, Parijs en Brussel. Een ander directielid van de Amerikaanse beurs zei begin dit jaar nog dat het „ver scheidene jaren" zou duren voordat er vergaande samen werking met een Europese beurs zou zijn. De Nasdaq werd dit jaar al actief in Europa door de overname van de Brusselse beurs Easdaq. Die werd omgedoopt tot Nas daq Europe. Het streven van de Nasdaq is om tot een wereldomspannen de beurs te vormen. „We willen een handelsplatform opbouwen dat 24 uur per dag draait, met een inheemse beurs in Europa en een in Azië", aldus Simmons gisteren in de Washington Post. assen/anp - Gladheid heeft gis teravond in Drenthe zo'n 35 aanrijdingen veroorzaakt. Daar bij zijn voorzover bekend vijf mensen lichtgewond geraakt. Vanaf een uur of zeven werd het door opvriezing van natte we gen plotseling vrij glad, vooral in het óósten van de provincie. Volgens een politiewoordvoer der kwam de gladheid voor veel automobilisten onverwacht. Gisterochtend viel het nog mee, de meldkamer Drenthe telde toen twee aanrijdingen door gladheid. Ook de sneeuw later op de dag veroorzaakte geen problemen. Het opvriezen van het natte wegdek deed dat wel. Niet alleen de politie had het druk, ook de tientallen gladheid bestrijders van Rijkswaterstaat, provincie en gemeenten in Drenthe moesten op volle sterk te aan de slag om zout te strooi en op de wegen en fietspaden. (advertenties) Op zondag 1 1 november zijn d$ze IKEA vestigingen open van 10-17 uur. ia ii sje^ www.IKEA.nl 0900 - 235 45 32 (€0.10 (0 22 ct)/min.) ize uit meer dan 400 auto's 'l gratis parkeren entree >enoordhallen Leiden 3bbL. door Roelf Reinders leiden - De Wet op de Orgaan donatie heeft gefaald. Een pati ent op de wachtlijst voor een nieuwe lever maakt sinds de in voering in 1998 meer kans te overlijden, door afname van het aantal dohoren. Daarom moet elke Nederlander donor zijn. Wie dat niet wil, moet dat zelf aangeven, vindt maag-, darm en leverarts B. van Hoek van het Leids Universitair Medisch Cen trum (LUMC). „Vijftien procent van de mensen op de wachtlijst voor een nieu we lever overlijdt omdat er geen donor is", zegt Van Hoek. „Het is dramatisch. We houden de mensen met kunst en vliegwerk in leven en zien ze achteruit gaan omdat er geen donors zijn. Een paar jaar geleden was de wachtlijst nog drie tot zes maan den, dat kan nu opgelopen tot een jaar. Af en toe halen we pa tiënten van de lijst omdat hun situatie zo is verslechterd dat transplantatie geen zin meer heeft." In het LUMC overlijden per jaar ongeveer vijf patiënten omdat er niet op tijd een nieuwe lever beschikbaar is. De Wet op de Orgaandonatie moet op de schop om meer do noren te krijgen, zegt Van Hoek. Amsterdam - Sommige mensen hadden gisteren de eerste 'kraberva- ring' van dit najaar: licht bevroren autoruiten, ten teken dat koudere tijden in aantocht zijn. En Amsterdam legde gisteren de loper uit voor Koning Winter. Op het Museumplein voor het Rijksmuseum waren medewerkers druk in de weer met de leidingen voor de koelvloeistof van de kunstijsbaan. Binnenkort kunnen Amsterdammers zich hier op glad ijs begeven. Foto: ANP/Olaf Kraak Ook videocamera's aan boord tegen kapers door Richard Mooyman schiphol - De KLM gaat de cockpitdeuxen verstevigen. Ook komen er videocamera's aan boord van vliegtuigen. Deze maatregelen staan volgens be trouwbare bronnen in een vei ligheidsplan dat maandag wordt gepresenteerd. De vliegmaatschappij wilde gis teren nog niet ingaan op de maatregelen, die bedoeld zijn om kapingen tegen te gaan. Sinds de terreuraanslagen op 11 september vliegen KLM-piloten met de cockpitdeur dicht. Maar de dunne deur is niet stevig ge noeg om kapers tegen te hou den. Vrijwel alle grote Ameri kaanse- en diverse Europese maatschappijen hebben als noodmaatregel al balken of an dere verstevigingen aange bracht. De KLM kan daarbij niet achterblijven. Vliegers moeten bovendien via een videosysteem kunnen zien wie er voor de deur staat. De veiligheidsprocedures worden aangescherpt. De KLM is voorstander van meevliegen de ongewapende veiligheids functionarissen, maar vindt dat de overheid dit moet regelen. De Amerikaanse luchtvaartauto riteit FAA eist dat vliegmaat schappijen uiterlijk in april hun definitieve plannen voor een be ter beveiligde cockpit gereed hebben. Ook de KLM zal straks waarschijnlijk de strenge FAA- voorschriften moeten opvolgen. Onder gezamenlijke vluchtnum mers vliegt de KLM met de Amerikaanse partner Northwest Airlines op diverse bestemmin gen in de VS. Passagiers weten vooraf vaak niet of ze in een Ne derlands of Amerikaans toestel stappen. De Amerikaanse maat regelen zullen mogelijk dwin gend worden opgelegd. ,,Als je op op Amerika wüt blijven vlie gen, dan zul je straks aan alle ei sen van de FAA moeten vol-, doen. De KLM heeft dan geen keus", aldus een kenner. den haag/alphen - Bij het ar- cheologisch themapark Archeon in Alphen aan de Rijn mag een nieuwbouwwijk van 750 huizen komen. Dat heeft de Raad van State gisteren beslist. De Raad wees de bezwaren tegen het be stemmingsplan 'Burggooi' af, waardoor de nieuwbouw kan beginnen. De bouw van 750 huizen is on derdeel van het plan om het Ar cheon weer rendabel te maken. Door verkoop van een deel van de eigen grond hoopt het Arche on uit de verliezen te komen. Zowel de gemeente als de pro vincie Zuid-Holland gaven eer der toestemming voor de nieu we woonwijk. AioloZ legt beslag op literaire collectie oud-senator Brongersma door Theo de With leiden - De collectie Bomansboeken van oud-senator Brongersma wordt volgende week te koop aangeboden op de antiqua renbeurs in Haarlem. Het Leidse antiquari aat AioloZ heeft beslag gelegd op de literaire boeken van de PvdA'er uit Bloemendaal die in 1998 door euthanasie overleed. Volgens Piet van Winden, eigenaar van het antiqua riaat, zit er een aantal 'bijzondere exempla ren' bij. Het pronkstuk van de collectie is een eerste druk van het boek 'Pieter Bas' uit 1936. In dit op zich al zeldzame exemplaar heeft Godfried Bomans een paginalange handge schreven opdracht aan Brongersma gewijd. „In hun jonge jaren zijn ze nauw bevriend geweest", weet Van Winden. „Brongersma is van goede komaf en had op jeugdige leef tijd al een jacht. Bomans schijnt aan boord daarvan een deel van 'Pieter Bas' te hebben geschreven." Ook wordt ervan uitgegaan dat de jurist Brongersma de schrijver heeft geadviseerd over de staatkundige aspecten van deze ro man. Bomans heeft hem daarom gevraagd voor de tweede druk van 'Pieter Bas' een voorwoord te schrijven. In de derde druk reageert de auteur daar weer op in een ei gen inleiding. „Het komt nu misschien me- MEMOIRES VAN PIETER BAS «w» Het handschrift van Godfried Bomans in zijn eerste boek 'Pieter Bas'. Publiciteitsfoto lig over", zegt de Leidse boekverkoper. „Toen'was het leuk." Voor deze drie boeken vraagt Van Winden Hij pleit voor een systeem als in België waarbij alle burgers do nors zijn tenzij zij laten registre ren dat ze dat niet willen. „Dat systeem werkt goed, er zijn geen tekorten aan donoren." In Ne derland kunnen mensen laten registeren of ze bereid zijn orga nen of weefsels na hun dood ter beschikking van zieke mensen te stellen. „Dat levert te weinig donoren op", zegt Van Hoek. „De wet was bedoeld om meer donoren te krijgen maar het te genoverstelde gebeurt." De leverarts zegt dat artsen door het tekort aan donoren worden gedwongen steeds risicovollere handelingen te verrichten. „Bij gebrek aan beter, transplanteren we steeds vaker relatief slechte levers met het risico dat ze niet werken." Hij verwacht dat Ne derlandse ziekenhuizen nog dit jaar delen van levers van gezon de mensen transplanteren waarbij de donor een kleine kans loopt te overlijden. .Artsen worden door het donorentekort in onmogelijke posities gedwon gen." De Tweede Kamer evalu eert binnenkort de Wet op de Orgaandonatie. Pagina Binnenland 2: Het akelige gevoel van machteloosheid Rechtenfaculteit heft afstudeervariant op door Wilfred Simons leiden - Twee rechtenstudenten, Bart Boersma (27) en Rob de Bakker (30), dreigen de Univer siteit Leiden een proces aan te doen omdat zij een afstudeerva riant heeft wegbezuinigd. De twee douane-beambten willen afstuderen in de 'kostprijsverho gende belastingen' (BTW, ac cijnzen). Als de universiteit de studie niet alsnog aanbiedt, die nen ze een fikse schadeclaim in. De bezuinigende rechtenfacul teit besloot afgelopen zomer om zich terug te trekken op haar kerntaken. Ook wil zij af van studierichtingen waaraan deel tijdhoogleraren zijn verbonden. Voor kostprijsverhogende belas tingen geldt beide. De variant heeft minimaal vijftien studen ten nodig om betaalbaar te zijn. „In de zomer leek het erop dat dit aantal gehaald zou worden", zegt faculteitsbestuurder Theo de Roos. „Maar bij aanvang van het studiejaar bleek dat toch niet genoeg studenten zich had den gemeld. Wij hebben Bakker en Boersma toen moeten zeg gen: we willen wel, maar we kunnen niet." Afstuderen in de kostprijsverho gende belastingen is in Neder land niet meer mogelijk nu de hoogleraar, Marieke van Hilten, om privéredenen de universiteit heeft verlaten. Met haar zijn twee docenten opgestapt. De Roos probeert nu om van de specialisatie een 'post-graduate' opleiding te maken. „Werkge vers hebben daar belangstelling voor, zo hopen we in een leemte te kunnen voorzien." Het College van Bestuur heeft het bezwaarschrift van Boersma en De Bakker in behandeling genomen. De Roos zegt dat het college hem heeft gevraagd om 'nog eens naar de zaak te kij ken'. Wanneer uitspraak volgt, is nog niet bekend. Pagina Leiden: 'Als we dit hadden geweten, waren we nooit naar Leiden gekomen' (advertentie) Vondellaan 80, Leiden, tel. 071 - 535 18 00 www.motorhuis.nl OREL-0- 1500 gulden. 2e zijn ook afzonderlijk te koop. „Ik verwacht er veel belangstelling voor. Er is een zeer grote groep Bomansver- zamelaars", aldus de antiquair. Het Bom- ansgenootschap is een van de grootste lite raire verenigingen in Nederland. Tot de collectie van Brongersma behoren ook de overige bekende boeken van God fried Bomans. Een ander opvallend onder deel is een brief van zijn zuster Borromée. Zij vraagt de senator zijn invloed aan te wenden om te voorkomen dat Michel van der Plas een biografie over Bomans schrijft. „Waarschijnlijk is ze bevreesd dat daarin ook de minder katholieke kanten van haar broer aan dfe orde komen." Haar smeekbe de heeft niet mogen baten. AioloZ is in het bezit van de boeken geko men, omdat de stichting die is opgericht om de nalatenschap van Brongersma te bewa ken afstand doet van de werken die geen di recte relatie hebben met zijn gedachten- goed. Hij publiceerde onder meer over ho moseksualiteit en pedofilie. „Voor de rest van zijn boekencollectie zijn per onderwerp specialisten benaderd", ver telt Van Winden. „Voor de literatuur ben ik aangezocht." Hij biedt de Bomansboeken aan op de anti quarenbeurs die volgende week in de Beij- neshal in Haarlem wordt gehouden. Ja, ik word abonnee Naam Straat PostcodePlaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 16,93 (FL. 37.30) kwartaalabonnement automatische betaling 48,53 (fl 106.9s) betaling per acceptgiro 48,99 <fl 107.95) mmÊÊmmuÊM en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. om v vp\ x (i.v.m controle nabezorging) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening: 8 712141 400121 bank-giromiTYner iTM i mn Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl VW. OCCASION FESTIVAL. NL

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1