vastenmaand onverstandig* BUITENLAND Pakistan legt Afghaanse 'Muppets' het zwijgen op 'Aanvallen in Musharraf waarschuwt Amerika Hoogste toren Madrid stond op lijst van ETA EU belooft arme landen Blair regeert bijna vanuit de lucht meer ontwikkelingshulp Amerika: Arafat is te laks Gestorven in de storm Multi-etnisch politiebureau in Srebrenica eerste stapt op ')e eerste minister Henry McLeish, i zijn functie neer 's in opspraak ge- financiële malver- h had als parle- itantoor onderver- dat hij de in- \if. Hij heeft toege- nlaaraan ruim dn heeft verdiend, gereid getoond dite betalen. Giste- ohotse parlement Itaten, maar uitte dit niet af. ve krijgt ',p van VN er N bereiden groot- lelhulp aan Zim- m meer dan een iensen van de redden. De jn worden onder .lakt door slecht irrampen. Vol- iden er echter feijn geweest als jabe in februari was begonnen tenen van de be- irnke boeren. Op I tweederde van h hectare pond jr nauwelijks nog De resterende •jen produceren Qln normaal. te Kalesj Australië ,tn oorlogsmisda- Konrad Kalesj overleden in de d Melbourne, icht van betrok- t"'moord op de en in Letland tij- Je Wereldoorlog, it, die na de eor- ^verd, had kanker ,jiziekte van Alz- t tot het levering aan Let- t jsloot een lagere s .uitgeleverd kon ^egen was Kalesj at;an. De verdachte - cht vrij, en ver- aaardentehuis. vrijdag 9 NOVEMBER 2001 dch voor nadat l. Kroatië had gd Gotovina te '"pn, en hem uit te 1. tribunaal. Dat „ij niet gebeurd, "hgeklaagd we- .Jer moord, de- Msche vervolging --ae Storm' in ^ring van de au- liek die de Ser- Kroatië had- explosies 'iek Wales j drie explosies in ltfc in het zuiden 1 jn persoon om- [ep dertien men- raakt. Eén arbei- 'vermist. De Port Jmaakt deel uit ^bedrijf dat ont- rusie van Hoog- ',Jh Steel. De ex- door onze correspondent Harald Doornbos Islamabad - Steeds vaker werden ze vergeleken met Waldorf en Heckler, de twee oude, klagende mannetjes uit de Muppet Show, Mullah Abdul Salem Zaeef, de Ta- liban-ambassadeur in Pakistan, en zijn eenogige vertaler. Maar voordat de stuurs kijkende, be baarde en tulband-dragende twee écht cultfiguren konden worden, hebben de Pakistaanse autoriteiten besloten dat het af gelopen moet zijn met de Mup pet Show, voorlopig althans. Za eef en zijn collega zouden het te bont hebben gemaakt met hun kritiek op Amerika. Sinds de Amerikaanse aanval op Afghanistan begon, hielden Za eef en zijn gehandicapte assis tent annex tolk annex mededi plomaat bijna elke dag een druk bezochte persconferentie in de tuin van de Afghaanse ambassa de in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad. Het was altijd het zelfde recept: Zaeef rechts, tolk links, tulband op, en gekleed in lang wit gewaad met een zwart jasje eroverheen. En elke keer waren het weer traag op gang komende, maar langdurige tira des tegen Amerika en de heide nen. Aangezien het door de Taliban beheerste gedeelte van Afgha nistan hermetisch is gesloten voor buitenlandse journalisten, waren hun woorden de enige officiële verklaringen van Tali- ban-zijde. Hierdoor hing de we reld aan de lippen van de twee, tijdens hun persconferenties 'op z'n Talibaans'. Normaal worden de media altijd bijgelicht in een zaaltje met stoelen. Tenzij er natuurlijk geen zaaltjes zijn vanwege oor log, aardbevingen of andere rampen. Maar Zaeef vond het volstrekt niet nodig om de hele wereldpers in zijn ambassade in het rustige Islamabad - een stad met vele zaaltjes - toe te laten. De naast de weg gelegen tuin was goed genoeg, zo oordeelde hij. Niet alleen vielen zijn woorden hierdoor wel eens weg door een passerende vrachtwagen, ook leidden de tuinconferenties tot structureel 'dringen om het bes te plaatsje' tussen de aanwezige journalisten. Regelmatig deel- Mullah Abdul Salem Zaeef en zijn eenogige vertaler, alias de 'Muppets', tijdens een van hun personferen- ties in de tuin. Foto: AP/Peter Dejong den verslaggevers, fotografen en cameramensen klappen uit aan Vanwege de grote drukte in de tuin kwam een Japanse foto graaf, die inderdaad zijn lengte niet mee had, op het idee om tijdens de conferentie op een huishoudtrapje te gaan staan, zodat hij overal bovenuit staken goede foüo's kon maken. Maar de volgende dag hadden colle ga-fotografen en cameralieden ook de lokale bouwmarkt be zocht, en klapten velen twee of drie meter hoge ladders uit. „Het werd soms belachelijk", meent Findley Kimber, fotograaf van de Britse krant The Times. „Stonden we allemaal weer te duwen en te wiebelen op trap pen, en eigenlijk kon je toch maai' één foto maken, want het duo zat altijd doodstil in dezelf de positie." Vragen van de voor de gelegen heid gesluierde vrouwelijke journalisten werden in de regel niet echt serieus beantwoord door de Taliban-ambassadeur. Een sluier is namelijk volstrekt tegen de regels van 's werelds meest radicale islamitische be wind. Een vrouw hoort een bur- qa te dragen, die haar van top tot teen bedekt. Hoofddoekjes worden alleen maar gedragen door 'heidenen'. Regelmatig gebeurde het dat de persconferentie even moest worden onderbroken. Soms stak namelijk een medewerker van de ambassade net buiten het terrein even wat documenten in brand, zodat er een zwarte walm in de tuin hing. Of er klonk plotseling keihard gebonk uit de ambassade. Wat bleek: twee Taliban maakten even een groot gat in een muur tussen twee kamers bij de visumafde ling. Er was namelijk geen deur, zo luidde de verklaring. Zaeef en zijn vertaler mochten dan in de wandelgangen - of lie ver op de tuinpaden - oneerbie dig de Muppets worden ge noemd, toch logen hun woor den er niet om, en was hun in vloed op de wereldopinie groot. Hoeveel Amerikaanse bommen er ook op hun troepen worden gegooid, de ambassadeur bleef altijd vol goede moed dat 'met Allahs hulp' de strijd gewonnen zou worden. Amerika kreeg dag in dag uit van Zaeef op z'n donder. Ameri ka zou gifgas gebruiken, explo sieven uit vliegtuigen gooien die er uitzien als voedselpakketten, genocide bedrijven op het Af ghaanse volk en meer van dit soort beschuldigingen. Vaak meldde hij dat er 'opnieuw Amerikaanse vliegtuigen waren neergehaald' en dat 'Taliban - troepen wederom Amerikaanse soldaten hadden gedood". Probleem was vaak dat Zaeef weinig van zijn beweringen hard kon maken. Zegt een Westerse diplomaat: „Het was natuurlijk een schande zoals de Taliban de naam van de diplomatie te grabbel gooien. Bijna niemand van hen kan lezen of schrijven. Ze doen maar wat. Beweren de meest extreme zaken zonder enige vorm van bewijs. Dat kon zo niet langer duren." Het is daarom dat de Pakistaan se autoriteiten Zaeef op woens dag op het matje riepen. Hij moest stoppen met het predi ken van haat en zijn tirades te gen 'een derde land'. Hiermee werd natuurlijk Amerika, sinds kort weer een bondgenoot van Pakistan, bedoeld. Het is nog onduidelijk of de Muppets het zwijgen voorgoed is opgelegd, of dat ze weer in hun tuin plaats kunnen nemen op het moment dat ze beterschap tonen. parijs-sarghoda/rtr-afp - De Pakistaanse president generaal Pervez Musharraf heeft gisteren gezegd dat het voortzetten van de Amerikaanse bombardemen ten op Afghanistan tijdens de heilige vastenmaand ramadan 'zéér negatief zal worden ont vangen in de hele islamitische wereld. De coalitie tegen het ter rorisme zou er door uiteen kun nen vallen, aldus de president. De ramadan begint op 17 november. Musharraf, een zeer belangrijke bondgenoot in de coalitie tegen terrorisme, zei dat hij de kwestie zou bespreken met de Ameri kaanse president George W. Bush tijdens zijn bezoek aan New York, dit weekeinde. Bush zei eerder dat hij de acties tegen Afghanistan niet zal opschorten. „Maar mijn drukmiddel zal de kracht van mijn argumenten zijn", zei Musharraf tijdens een persconferentie in Parijs, waar hij financiële steun voor Pakis tan probeert te winnen. In Pakistan zelf blijft het onrus tig. Politieagenten hebben van morgen zeker drie demonstran ten doodgeschoten en vier men sen verwond, toen zij het vuur openden op een mensenmenig te die een spoorweg blokkeer den in het midden van het land. De demonstranten verzetten zich tegen de Pakistaanse steun aan de Amerikaanse aanvallen. In verscheidene andere steden zijn vanmorgen honderden mensen gearresteerd, vooraf gaand aan de nationale staking tegen de Amerikaanse aanvallen op Afghanistan. Radicale islami tische partijen hebben tot die werkonderbreking opgeroepen. Het bleek dat in de stad Pesha war maar weinig mensen ge hoor hadden gegeven aan de oproep om de winkels te sluiten en het busverkeer plat te leggen. In Karachi en Lahore bleven de meeste winkels wel dicht. Op enkele plekken braken ongere geldheden uit. Door Amerikaanse bombarde menten in het noorden van Af ghanistan zijn gisteren 85 strij ders van de Pakistaanse militan te groepering Harkat Jihad-i-Is- lami om het leven gekomen. De Pakistani vechten in Afghanis tan aan de zijde van het Tali- banregime tegen de oppositio nele Noordelijke Alliantie. De Pakistaanse regering steunt de aanvallen, maar verschillende Pakistaanse islamitische en mili tante groeperingen staan achter de Taliban. t :e hoeveelheid 'pj uit een installa- ^ommige gewon er ernstige ^opgelopen. Over js|og niets bekend, J de politie sloten |jhe aanslag uit. ninden Ijn Koersk jsrzoekers heb- logboeken van bssische kernon- k gevonden. Het _iidelijk of de Mille informatie -jie oorzaak van Té onderzeeër, die tig jaar in de Ba- na een explosie, iqjerts bestu- worden, moeten taaals worden koersk werd vori- n^)rgen en ligt nu '<^k in Rosljakovo. lefingen ot landen ^Amerikaanse ge- Pljen hebben giste- ;t oor een aanslag e tuig in Florida ge iden. De piloot P%derale recher- Pjikt wegens po nging van de na- ?jid, maar na een p'jf uur vrijgelaten. K featselijk tv-sta- autoriteiten via e fer een dreige- jpgevangen om van Orlando op Bt toestel werd )j gevonden. door onze correspondent Mare Peeperkorn brussel - De landen van de Eu ropese. Unie zullen de komende jaren fors meer geld uitgeven aan ontwikkelingshulp. Na 25 jaar van loze beloften zeggen de lidstaten eindelijk werk te ma ken van hun streven om jaarlijks 0,7 procent van het nationaal inkomen aan de arme landen te besteden. Minister Herfkens (ontwikkelingssamenwerking) spreekt over 'een gigantische doorbraak.' De 0,7 procentnorm voor ont wikkelingshulp is een streefcijfer van de leden van de Verenigde Naties. Binnen de EU zijn er maar vier landen die zich hier aan houden: Nederland, Zwe den, Denemarken en Luxem burg. De overige EU-landen be steden gemiddeld zo'n 0,3 pro cent van hun nationaal inko men aan de armere landen. Die lakse opstelling is Herfkens al ja ren een doorn in het oog. Mede onder Nederlandse druk beloofden de Europese minis ters gisteren beterschap. Iedere lidstaat legt binnenkort aan de Europese Commissie een plan voor hoe en wanneer de VN- norm gehaald zal worden. Er is geen uiterste datum afgespro ken, maar de verwachting is dat de publieke druk de landen tot spoed zal manen. „Het is heel bijzonder dat we het na 25 jaar eens zijn over een tijdpad", be nadrukte Herfkens. Om Spanje te paaien, stemden de EU-landen ermee in om re kening te houden met particu liere giften voor ontwikkelings werk. Die giften zijn vaak fiscaal aftrekbaai',, waardoor de schat kist geld misloopt. Afgesproken is dat dit verlies aan belasting opbrengst mag worden meege teld bij de 0,7 procent. Betrokke nen zeggen dat dit om kleine Minister Herfkens verwacht dat het gezamenlijke budget voor ontwikkelingshulp in de EU-lan den uiteindelijk zal verdubbe len. Onduidelijk is of er genoeg deugdelijke projecten zijn voor al dat exttcL geld. Nu al blijven er vaak miljarden guldens ontwik kelingsgeld op de plank liggen in Europa, bij gebrek aan goede plannen in de arme landen. Herfkens wil vooral meer geld via de Wereldbank uitgeven. Dat de EU-landen de VN-norm serieus gaan nemen, is mede het gevolg van de protesten te gen het wereldwijde kapitalis me. De 'an ti-globalisten' bekriti seren de manier waarop de Westerse industriële groot machten voorbij gaan aan de noden in die minder ontwikkel de regio's. Zij dringen onder meer aan op een belasting op internationale kapitaalstromen, de zogenaamde Tobin-tax. De EU-landlen voelen daar niets voor, maai' zagen zich wel ge noodzaakt met een antwoord te komen. In juni riepen de EU-re- geringsleid€:rs op de VN-norm na te levenin september deden de Europese ministers van fi nanciën dat nog eens dunnetjes over. londen/anp - De Britse premier Tony Blair vertoont ook na de aanslagen van 11 september geen spoor van vliegangst. Inte gendeel. De aanval op Amerika heeft hem ertoe aangespoord in acht weken tijd 64.000 kilometer per vliegtuig af te leggen, zo meldt The Independent. Dat is anderhalve keer de wereld rond. Blair heeft na 11 september 31 keer het luchtruim gekozen. Zijn eerste vlucht bracht hem op 19 september naar Berlijn. De daaropvolgende twee dagen vloog de premier naar Washing ton en Brussel. Na een periode op de grond in Londen die tot\4 oktober duurde, ging de premier naar Moskou, Islamabad en New Delhi. Net een dag terug vloog Blair op 8 oktober al weer naar Genève en vervolgens naar Oman en Egypte. Op 10 oktober was hij weer thuis, maar in de zelfde maand ging hij ook nog naar Gent, Damascus, Riyad en Amman. In november heeft hij vervolgens Jeruzalem, Gaza, Ge nua en opnieuw - per Concor de - Washington bezocht. Blair moest woensdag parle mentsleden verzekeren dat hij de problemen in Groot-Brittan- nië niet uit het oog verliest. Hij had net in Washington gedi neerd met de Amerikaanse pre sident Bush. In Londen ontving hij gisteren de leiders van Pakis tan en Jordanië. Niet alleen parlemenstleden hebben zo hun vraagtekens bij het actieve reisgedrag van de premier. Een aantal commenta toren vindt dat hij met zijn ener gieke, maar dominante optre den de ministers van Buiten landse Zaken en Defensie klei neert. Het kantoor van de pre mier in Downing Street ontkent dat er sprake is van conflicten, en laat weten druk bezig te zijn: met het regelen van een nieuwe buitenlandse reis. madrid/anp - De terroristische Baskische afscheidingsbeweging ETA wilde in 1999 de Picassoto- ren, het hoogste gebouw van Madrid, opblazen. Dat blijkt uit politieverhoren van twee terro risten waaruit Spaanse media citeren. De twee hadden dins dag, kort voor hun arrestatie, een aanslag gepleegd in de Spaanse hoofdstad, waarbij bij na honderd gewonden vielen. Mier van de slachtoffers zijn er slecht aan toe. Uit de verhoren blijkt dat het 'Commando Madrid' van de ETA rond Kerstmis 1999 met twee vrachtwagens vol explosie ven de wolkenkrabber wilde verwoesten. De Guardia Civil kon de explosieven onderschep pen. De politie had tot voor kort geen idee waarvoor ETA de on geveer 1.700 kilo dynamiet wilde gaan gebruiken. De aanslag stond gepland tij dens kantooruren. In het 157 meter hoge gebouw werken da gelijks ongeveer 5.000 mensen. De Torre Picasso ligt bovendien in een druk deel van de stad, en is een van de herkenningstekens van Madrid. De Spaanse media verwijzen veelvuldig naar de aanslagen op het WTC in New York van 11 september. De Pi- cassotoren en het WTC zijn ont- washington/afp - De Ameri kaanse president Bush vindt dat de Palestijnse leider Yasser Ara fat onvoldoende onderneemt om de terroristen 'uit te roeien'. Dat heeft Bush' veilgheidsadvi- seur Condoleezza Rice gisteren tegen journalisten. Volgens Rice heeft Washington Arafat op het hart gedrukt om zijn verantwoordelijkheid seri eus te nemen. „Het is buitenge woon belangrijk afstand te ne men van internationale terroris ten. Men kan niet ons helpen Osama bin Laden te bestrijden, en tegelijkertijd en banden met Hezbollah of Harnas onderhou den. Dat is onaanvaardbaar", al dus Rice. De Israëlische premier Sharon heeft Arafat meer dan eens ver weten te weinig te doen tegen radicale Pcdestijnse organisaties als Harnas en de Islamitische Ji had, die de verantwoordelijk heid voor diverse aanslagen in Israël hebben opgeëist. Arafat reist komend weekeinde naar New York om de opening van de Altgemene Vergadering van'de VN bij te wonen. Maai" volgens Ri.ce is geen ontmoeting tussen Bush en hem voorzien. camiguin - Een bewoner van het Filipijnse eiland Camiguin rouwt om dorpsgenoten die zijn omge komen bij het overtrekken van de tropische storm Lingling. Het do dental op de Filipijnen is vandaag gestegen tot zeker 125. Ruim 280 mensen worden vermist. De storm neemt volgens weerkundi gen nog steeds toe in kracht. Rampendeskundigen vrezen dat er sprake is van minstens 350 do den. Er komen windstoten van 135 kilometer per uur voor. De storm trekt van het zuiden en midden van het land naar het westen, richting zuidelijke Chine se Zee. Daarna lijkt Lingling op Vietnam af te koersen. Op het bij duikers populaire Camiguin zijn 91 mensen omgekomen, en er wordt gevreesd voor het leven van 237 vermisten. In de provin cie Cebu zijn 24 doden gevallen. De elektriciteit en telefoonver bindingen zijn op veel plaatsen uitgevallen. Foto: Reuters/Erik de Castro worpen door dezelfde architect, de Japanner Yamasaki. Naast de arrestatie van de twee ETA-activisten behaalde Madrid gisteren ook nog een beschei den succes in de strijd tegen het terrorisme. De Duitse Petra Ei ser is door Parijs uitgeleverd. Justitie in Spanje verdenkt de 48-jarige vrouw ervan betrokken te zijn geweest bij een ETA-aan slag op een bus in 1994. Daar door raakten negentien mensen gewond. Bovendien zou zij eni ge jaren een belangrijke rol heb ben gespeeld in het logistieke apparaat van de organisatie. Eiser is getrouwd met ETA-lei- der Juan Luis Aguirre Lete, 'Ins- untza'. Het paar werd in 1996 in Frankrijk gearresteerd. De Duit se lerares Spaans is de zesde ETA-activist die Parijs dit jaar aan Madrid heeft uitgeleverd. den haag - Srebrenica krijgt een nieuw multi-etnisch VN-politie bureau, met een moslim als plaatsvervangend commandant en ongeveer de helft moslima genten. Dit heeft de speciale vertegenwoordiger van de VN voor Bosnië, Jacques Klein, gis teren gezegd. De moslimenclave Srebrenica werd tijdens de oorlog in Bosnië (1992-95) door de VN geprocla meerd tot 'veilig gebied'. De Ne derlandse blauwhelmen van Dutchbat konden echter niet voorkomen dat de Bosnische Serviërs de stad in juli 1995 on der de voet liepen. Duizenden moslimmannen en -jongens werden daarop gedood, tiendui zenden vrouwen, kinderen en bejaarden gedeporteerd. Sindsdien leefden er jarenlang geen moslims meer in Srebreni ca. Vorig jarig begonnen enkele bejaarden en andere moslims terug te keren. Zij worden echter steeds weer aangevallen door Serviërs, die onder meer huizen in brand steken. Volgens Klein is het gemengde politiebureau 'een eerste stap om de proble men van Srebrenica op te los sen'. Het moet de veilige terug keer van 250 moslimgezinnen mogelijk maken. Ongeveer de helft van het perso neel van het VN-politiebureau bestaat uit moslims die naar Srebrenica terugkeren, de overi gen zijn Serviërs. Het multi-etni- sche politiebureau is onderdeel van een internationaal actieplan voor Srebrenica, waar nog steeds Servische nationalisten de dienst uitmaken. Het Joegoslavië-Tribunaal ver oordeelde deze zomer de Bos- nisch-Servische generaal Krstic tot 46 jaar cel wegens genocide na de val van Srebrenica. Dit is de hoogste straf die het VN-hof in Den Haag ooit heeft opge-

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7