Referendum over toekomst Zoeterwoude >SE REGIO jitsloo mag plannen floxterrein uitwerken Gefronste wenkbrauwen in Oegstgeest Groenstrook open voor wan< J— R5 Zorgen over sluiting van postagentschap C Meer geld voor SWOO Batflyer Duinrell gesloopt 4 Eigen website Zoeterwoude Onduidelijkheid over 'Morsebel-geld jn 14' klaar sbruik De interne ver- het pand van de ideropvang Leider- Lijnbaan is afge- antoorruimtes in [bouwen tot zoge- inamimtes, voldoet [er aan de huidige tgebied van Buiten- lang (BSO). Nieuw jputerruimte, een te en een theater- [telijke opening van is op vrijdag 16 inks art j Groenlinks in Lei- S^dt woensdag 14 Bil openbare leden- Ter discussie staat Igsprogramma voor raadsverkiezingen Ook wordt de kan- lefinitief vastge- tenkomst wordt ge- artycentrum 't Ou- j de Hoofdstraat 12. [00 uur. vrijdag 9 NOVEMBER 2001 rsma •schikbaar - Burgemeester sma Buma van gïft de commissaris gin J. Franssen la- t hij beschikbaar is èster van de nieu- ingB Vlietstede, de sa- elavan Leidschendam :n j Burgemeester W. •eiul heeft te kennen Ie fusie gedurende Lijsgeen openbare enllen bekleden. Ie 'ijk ooi 1 t oegstgeest - De subsidie aan de Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest wordt verhoogd. Dat heeft welzijnswethouder De Ruijter de gemeenteraad van Oegstgeest gisteravond beloofd. In de begrotingsvergadering leg den de WD en Leefbaar Oegst geest hem het vuur aan de sche nen. Beide partijen vinden dat de SWOO iets extra's verdient. De Ruijter wacht op een 'strak plan', zo liet hij weten. „En wan neer de SWOO een goede finan ciële onderbouwing van haar activiteiten presenteert, kunnen we verder onderhandelen. Ik ga toch niet elke instelling zomaar een zak geld meegeven?" Uit het onderzoek onder oude ren blijkt, dat de Oegstgeestse stichting goed werk verricht. Dat moet de gemeente belonen, vin den WD en LO. In september maakte de SWOO duidelijk dat de begroting voor 2001 haar on voldoende financiële steun biedt. Ondersteuning die voor de SWOO de komende jaren noodzakelijk is, wil zij haar toe komstplannen, inclusief een nieuw financieel beleid, verder kunnen ontwikkelen. Wordt de toegezegde subsidie niet ver hoogd, dan haalt de organisatie het einde van 2002 hoogstwaar schijnlijk niet, waarschuwde het bestuur van de SWOO. Zowel Leefbaar Oegstgeest als de WD dienden gisteravond een motie in om het voortbe staan van de ouderenorganisatie te waarborgen. Omdat De Ruij ter 'met de hand op het hart' kon beloven dat de portemon nee van de SWOO uiteindelijk genoeg gevuld zal zijn, werden de moties ingetrokken. wassenaar - De Batflyer in Duinrell wordt afgebroken. De 850 meter lange roetsjbaan met vleermuiskarretjes is nooit gebruikt en heeft miljoenen guldens gekost. De directie van het Wassenaarse pretpark heeft diverse malen geprobeerd de afgekeurde kermisattractie alsnog veilig te maken, maar zonder succes. De Batflyer moest in 1997 de grootste attractie van Duinrell worden, maar om veiligheidsredenen werd de opening steeds uitgesteld. Het was de bedoeling dat de vleermuisstoeltjes vanaf veertig meter hoog te met een snelheid van ongeveer 35 kilometer per uur omlaag zou den vliegen. Bij proeven bleek dat de karretjes soms te hard gingen en soms bleven steken. De bouwkosten van de attractie bedroegen 3,5 miljoen gulden. De opening van Batflyer werd door de directie lange tijd aangekondigd als een spectaculaire 'wereldprimeur'. Nu de directie heeft besloten de attractie te laten slopen, blijft het pretpark met een verliespost van zeker twee miljoen gulden zitten. De financiële strop kan niet worden verhaald op de bouwer, die aan zijn onhandelbare attractie inmiddels failliet is gegaan. In april zei voor malig directeur H. van Zuylen van Nijevelt in een interview met deze krant, dat het laten bouwen van de attractie de slechtste beslissing is die hij heeft genomen. Foto: GPD/Jacques Zorgman door Jan Preenen zoeterwoude - Zoeterwoude wil een referendum houden, waarin burgers zich kunnen uitspreken over de vraag of de gemeente wel of niet zelfstandig moet blij ven. Voor de provincie midden volgend jaar een standpunt in neemt, wil de gemeente weten hoe Zoeterwoudenaars over de bestuurljke toekomst van hun dorp denken. Progressief Zoeterwoude (PZ) had de volksraadpleging het liefst willen koppelen aan de ge meenteraadsverkiezingen op 6 maart. Op aandringen van bur gemeester en wethouders wordt echter eerst een verordening opgesteld en wordt het referen dum waarschijnlijk pas medio 2002 gehouden. De gemeenteraad wil graag we ten of er onder de inwoners nog voldoende draagvlak bestaat voor het behoud van de zelf standigheid. Bovendien kunnen Zoeterwoudenaars aangeven welke eventuele samenwer kingspartners als beste (tweede) keus worden beschouwd. PZ drong er gisteravond tijdens de begrotingsvergadering in eer ste instantie in een motie op aan om de mening van de burgers over vier maanden al te peilen. Burgemeester Koopmanschap raadde dat af. „Op zich is er een prima aanleiding, maar de voor bereiding vergt veel tijd en zorg vuldigheid. De provincie wil hal verwege volgend jaar helderheid over de toekomst van ons en andere gemeenten. Het is daar om beter om tegen die tijd een referendum te houden en eerst een algemene verordening op te stellen." PZ ging daarmee ak koord, evenals het CDA en de WD. Daarbij wordt de mogelijk heid open gelaten dat ook voor andere kwesties een referendum wordt gehouden. Het referendum staat los van de vier toekomstscenario's, die de gemeente in samenwerking met het bureau Meerhof/Van lijn heeft opgesteld en waarover de inwoners zich eind deze maand kunnen uitspreken. Drie visies komen aardig met elkaar over een en houden in dat Zoeter woude niet ingrijpend veran dert. Met het vierde model kun nen burgers zelfstandigheid wel degelijk ter discussie stellen. Vooralsnog gaat de Zoeter- woudse politiek uit van het be houd van de zelfstandigheid en intensievere samenwerking met omliggende gemeenten. Koop manschap: „We lopen beslist niet met oogkleppen op. We hebben gesprekken gevoerd met Rijnwoude, Jacobswoude, Al kemade, Warmond en Leider dorp. Leidschendam volgt nog. =>e' r iwaarom moeten er QÏmen in een gebied ^Jis als bedrijventer- jjgtaag had de War- tridscommissie voor erting en ruimtelijke iteravond voor pro- =jlaar M. Smitsloo. nij de gelegenheid inen verder uit te op het Padoxterrein lder een tiental be ogen realiseren :n en werken wordt d.'De bedoeling is gebied op die ma- valiteit' krijgt, zodat e van het botel dat mtwikkelaar daar leerzetten 'meer ca- van Kuijen van Warmond vreesde ..nfunctie dominant t er na verloop van drijf meer over is', val van WD-raads- ,Wat gebeurt er als de accountant of wie er ook inzit, na tien jaar zijn bedrijf be ëindigt? Kun je hem dan dwin gen te verhuizen? Je haalt iets in huis waar je niet aan moet be ginnen." Hij zag liever een ont wikkeling 'in de sfeer van recre atie en toerisme, zoals die toch al plaatsvindt'. Architect H. van Egmond, die samen met Smitsloo aan de plannen heeft gewerkt, verze kerde dat er grote behoefte is aan dergelijke onderkomens. De schilder, de loodgieter, de bo- tenreparateur, ze kunnen in de woonomgeving niet genoeg ruimte vinden voor hun be drijfsuitoefening. Als voorbeeld wees hij op Woubrugge en Bos koop waar al aan soortgelijke projecten wordt gewerkt. Smits loo merkte daarbij op dat het de gemeente met het bote} ook ge lukt was om 'de zaak juridisch dichtte timmeren'. Opties zonder woningen zijn al tijd minder aantrekkelijk omdat de omgeving minder goed on derhouden wordt, en er minder sociale controle is, betoogden zij. Wanneer Padox vertrekt zou den de opstallen, indien er niets gebeurt, nog slechts geschikt zijn voor opslag van goederen. Dat zou de werkgelegenheid ook niet ten goede komen. CDA-raadslid A. Lemmers kon zich echter niet voorstellen dat er, gezien het gebrek aan bedrij venterreinen in de Bollenstreek, geen andere invulling voor het terrein mogelijk zou zijn dan het opslaan van goederen. Hij op perde de suggestie dat er wel licht ruimte is voor een door de gemeente zo gewenste vracht wagenparkeerplaats. Wethouder Van de Velde, die daarover met de Greenib onderhandelt, vond dat echter 'een hele dure oplos sing'. Smitsloo en Van Egmond gaan nu aan de slag om hun plannen verder uit te werken. De presen tatie daarvan komt op de eerst volgende commissievergade ring, beloofden zij. zoeterwoude - Burgemeester Amy Koopmanschap en de 'magische infotainer' Dan LeFay hebben gis teravond samen de website van Zoeterwoude ge opend. De Haagse illusionist goochelde met infor matie, waarna Koopmanschap met een druk op de knop de site (www.zoeterwoude.nl) in gebruik stel de. Die gegevens staan ook op t-shirts met op de achterkant een tekst die eraan herinnert dat Zoeter woude weids, groen en ondernemend is. Foto: Taco van der Eb leiderdorp Inwoners van het oude doip moeten vanaf 1 januari 2003 naar de Winkelhof om aangete kende post te versturen, geld te storten of om geld op te nemen. Dat komt omdat Postkantoren BV het postagentschap aan de Leiderdorpse Hoogmadeseweg inkrimpt tot een servicepunt. „Ouderen worden daar de dupe van", vreest beheerder H. van der Woude. „Want er is geen goed openbaar vervoer naai' het hoofdpostkantoor. De postagent maakt zich grote zorgen over de gedwongen transformatie van zijn agent schap. Gaan de plannen van Postkantoren BV door, dan wor den op het servicepunt alleen nog naar postzegels, telefoon kaarten en openbaarvervoer kaarten verkocht. „Dit is een buurt waar veel ouderen wonen. Zij moeten straks gedwongen naai' het hoofdpostkantoor in de Winkelhof. Maar hoe moeten zij er komen? Bussen gaan er niet. Dat betekent twee keer over stappen, of de taxi nemen." Volgens de beheerder wordt zijn agentschap in het Liethorps Boecckhuys dagelijks druk be zocht. „Er zijn pieken dat de he le zaak vol staat. Ik heb er mijn handen vol aan." Dat komt om dat Van der Woude de tijd neemt voor zijn klanten. „Vaak help ik ouderen bij het invullen van formulieren, of bij het pin nen van geld. Op de grotere postkantoren hebben ze daar geen ruimte voor. Ook de Socialistische Partij maakt zich zorgen over de plan nen van Postkantoren BV. In een brief aan burgemeester en wethouders vraagt de partij of Leiderdorp al haar invloed aan wil wenden om Postkantoren BV ervan te overtuigen dat slui ting negatieve gevolgen heeft voor de wijkeconomie en het buurtleven. 'Het gemeentebe stuur heeft immers een verant woordelijkheid voor economie en welzijn in de wijken', stelt SP'erW. Hamelink. Het verzoek is niet aan dove mansoren gericht. „We gaan kij ken of we iets aan deze situatie kunnen doen", zegt een woord voerder van de gemeente. v—oegstgeest - Een deel van de noordelijke oever woner heeft het hoogheemraadschap van Rijr Toekomstdiscussie slaat nog niet aan ran der Kwaak Her en der ge- ;stborden zorgen voor veel gefrons- »ven in Oegstgeest. ■ultuur en zorg niet jstgeest! Dat zoeken PIerop!', staat op een je ingang van mode- de De Kempenaer- I lp: 'Aandacht voor so- 'tsehappelijke pro- 'ben we die dan?' [eestenaren weten et de slogans aan :en idee wat het is. :lame?" over de toekomst j'est. Dat is wat de haar burgers ver- igszins mysterieuze ten onderdeel van :heepse campagne ['Onze gemeente in t' draagt. Ze bevat- Ide gemeente 'prik- jlingen' die moeten tot een brede maat- I discussie over de de buurgemeente Bijeenkomsten, en- 'n speciale website imende weken ook le burgers te berei- :e pogingen van de n een discussie op ïgen blijken het en- voor een debat nog wakkeren. In de De traat loopt het win- ek ongeïnteresseerd ider het bord een te keuren. obilist vormt een litzondering op de Veel Oegstgeestenaren weten niet wat ze met de slogans voor de toekomstdiscussie aan moeten. Foto: Henk Bouwman regel: hij wordt zo afgeleid door de felgele kleur van het reclame bord, dat hij met zijn Volvo te gen een muurtje oprijdt. „Wat doet dat bord daar", roept hij na een korte blik op de schade aan zijn auto. Verontwaardigd: „Die tekst slaat echt nergens op." Volgens de man heeft praten over de toekomst van Oegst geest totaal geen zin. „Alles is al uitgedacht. Samenvoeging bij Leiden is onvermijdelijk." De meeste voorbijgangers heb ben geen flauw idee waarom het bord in de winkelstraat staat. „De gemeente is zeker ontevre den over iets", peinst een passe rende Oegstgeestse. Anderen vermoeden een verband met de komende raadsverkiezingen, op 6 maart 2002. Poelier H. Dietz is een van de weinigen die wel denkt te weten waarom het bord daar staat. „Het heeft met de toekomst van Oegstgeest te maken. De ge meente wil de burgers oproepen om tegen samenvoeging met Leiden te stemmen." Hij heeft na een paar dagen al geconclu deerd dat de campagne niet aanslaat. „Ik denk niet dat dit bord daarbij helpt. De mensen lopen er gewoon aan voorbij." Op de website van de gemeente loopt het ook nog niet echt storm met reacties, ook al looft de gemeente vijftig taarten uit onder deelnemers aan een en quête. Na een paar dagen heb ben slechts enkele bezoekers de vragenlijst ingevuld. Degenen die dat hebben gedaan zijn het in merendeel eens met de stel ling 'Oegstgeest kent weinig so ciale en maatschappelijke pro blemen'. 'Meer aandacht voor zwakkere sociale groepen en zorgvoorzieningen' is volgens de meesten niet nodig. De beoogde web-discussie naar aanleiding van een aantal stellingen is na drie dagen nog niet op gang ge komen. Dat Oegstgeest het desalniette min serieus aan wil pakken, blijkt wel uit het rapport dat de gemeente voor 130.000 gulden door bureau KPMG liet opstel len. In dit rapport wordt om standig uit de doeken gedaan hoe de gemeente er voor staat. „Het gaat over het algemeen goed met Oegstgeest, maar we moeten ervoor zorgen dat dat in de toekomst zo blijft", luidt de eindconclusie. En dan gaat het al snel over mogelijkheden om verder samen te werken met an dere gemeenten, teneinde her indeling te voorkomen. „De aanval is namelijk de beste ver dediging", stelt KPMG. Morgen ontvangen alle Oegst geestenaren een samenvatting van het KPMG- rapport in de bus. In de bijbehorende cam- pagnebrief worden de burgers opgeroepen om mee te discus siëren tijdens een van de vier toekomstavonden op 13, 22, 27 en 28 november. Dan zal blijken of het onderwerp leeft onder de inwoners van het dorp. oegstgeest - Een deel van de noordelijke oever van het Oegstgeester kanaal, het groengebied bij de Simon Vestdijklaan, moet opengesteld worden voor publiek. Dat vindt de voltallige Oegstgeestse gemeenteraad. Burgemeester en wethouders krij gen de opdracht om daar op korte termijn een plan voor te ontwikkelen. Wie langs de noordzijde van het kanaal wandelt, komt op een bepaald moment voor een hek te staan. Welke instantie dat hek daar heeft geplaatst en waarom is niet duidelijk. Dat moet het ge meentebestuur uitzoeken. Volgens een buurtbe woner heeft het hoogheemraadschap van Rijn land van de groenstrook indertijd een ecologische zone gemaakt. „Nu ontwikkelt zich daar een flora en fauna die elders zeldzaam is. Vandaar dat ik heel verbaasd ben dat de gemeente recreatief ge bruik van deze strook wil stimuleren Progressief Oegstgeest kwam met het idee op de proppen. Volgens de fractie heeft het gebied altijd een groenbestemming met recreatief gebruik ge had en moet die functie ook in de praktijk worden gebracht. De behoefte aan verpozingsruimte groeit, vindt de partij. door Nancy Ubert oegstgeest - Oegstgeest moet meer sociale woningbouw ple gen. Van het geld dat de ge meente indertijd heeft verdiend aan de ontwikkeling van de wijk Morsebel, moet zij drie miljoen besteden aan betaalbare wonin gen. Dat vindt M. Noort, fractie voorzitter van Progressief Oegst geest. Burgemeester en wethou ders komen volgende week op de kwestie terug. Noort lanceerde zijn idee tijdens de begrotingsvergadering, die gisteravond werd gehouden. Volgens Noort heeft de raad in 1999 uitgesproken dat van het 'Morsebelgeld' in een later sta dium drie miljoen gulden wordt besteed aan sociale woning bouw. Op een andere plek in Oegstgeest moeten voor zowel jong als oud betaalbare wonin gen komen, is de gedachte van zijn fractie. Maar burgemeester en wethou ders hebben voorgesteld het geld dat is verdiend in de Mor sebel te gebruiken om het 'gat van de Lange Voort' op te vul len. De herinrichting van het ge bied rond het winkelcentrum gaat de gemeente een kleine vijf miljoen meer kosten dan aan vankelijk was gedacht, dus die drie miljoen gulden is meer dan welkom. Maar Noort vindt dat het college oude afspraken niet zomaar kan vergeten. In eerste instantie kon verant woordelijk wethouder De Ruij ter (CDA) niet echt warm lopen voor de ideeën van PrO. „We hebben geen enkel concreet plan op tafel liggen voor sociale woningbouw, dus dat geld heb ben we nu niet nodig. We heb ben bovendien nog een potje staan met het etiket sociale wo ningbouw erop, en daar zit nog genoeg in. Als ik listig onder handel met projectontwikke laars kan dat Oegstgeest zelfs nog geld opleveren. Want dat er geen concrete plan nen op de plank liggen, wil niet zeggen dat hij niet onderhan delt, benadrukte de wethouder. En dat in Oegstgeest slechts 17 procent van de huizen valt on der de categorie sociale woning bouw, is hem heus een doorn in het oog, zo liet hij weten. C. Oudendijk van Leefbaar Oegstgeest wierp vanuit zijn be roep als boekhouder een ander licht op de zaak Volgens zijn berekening wildMfl^et college die drie miljoen vai^Morsebel 'voor de tweede keer gaan uitgeven'. Burgemeester en Wethouders willen uitvinden hoe de vork nu precies in de stil zit en hebben de raadsleden toegezegd vol gende week op de zaak terug te komen. (advertentie) Kunst- en Antiekweekend Congrescentrum "Leeuwenhorst" Noordwijkerhout vrij. 9 nov. 17-21 u., zat. 10, zon. 11 nov. 11-18 uur Org.: Reijmerink Mobiel 06-53393667

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13