Voetbalmacht Duitsland siddert van onrust Leon Meijs vindt rust in Hulsel SPORT Ril LDG-reserves zijn in blakende vorm Topcompetitie ter ziele donderdag 8 NOVEMBER 2001 rfploeg j Polsstokhoogsprin- in Tamminga heeft lor een commerciële eg. De 27-jarige oud- de nummer zes van fdmonton, wil met 'ten samenwerken ;en van trainings- paches en andere be- kunnen delen, laat een marketing- Jerzoeken of een Èvensvatbaar is. At- hdere atletiekonder- )ok welkom. De at- ji niet afscheiden van jnie KNAU. ndhaaft Ie EPO-test De medische com- jhet Internationaal Comité (IOC) hand- ibbele dopingtest op iontrole van urine en leeft dit besloten op een groep weten- ce experts. In navol- Olympische Spelen vordt deze methode uari bij de Winter- alt Lake City gehan- atleten vinden een b ver gaan. door Leon ten Voorde enschede - Die Mannschaft niet op het WK? Het zou zomaar kun nen. In Duitsland hebben maar weinig mensen vertrouwen in de play-off tegen de Oekraïne. Duitsland - de grote voetbal macht - siddert van onrust. „De eer van heel het land staat op het spel." - Er is paniek in Duitsland en niet zo'n klein beetje ook. „Zer- stört bitte nicht unseren Fuss- bal-Stolz!", kopte het Duitse boulevardblad Bild deze week. De oproep - die meer weghad van een smeekbede - was ge richt aan alle spelers van de na tionale ploeg. Om de sentimenten nog wat verder op te kloppen gooide de krant er ook nog eventjes een fotocollage van alle grote Duitse voetbalsuccessen tegenaan. Fritz Walter, Franz Beckenbau- er, Lothar Matthaus, Gerd Mül- ler; de helden van weleer kwa men allemaal aan bod. „Ballack, Rehmer oder Rieken: Schaut eu- ch die Bilder an, die euer gross- artiges Fussball-erbe sind." Of tewel, Ballack, Rehmer en Rie ken: kijk naar de plaatjes en zie hoe groot onze voetbalgeschie denis is. Zo kun je voetballers motiveren, denken ze bij de grootste krant van het land. Duitsland, de drievoudig we reldkampioen niet op het WK? Der Kicker, het serieuze voetbal blad, houdt er ernstig rekening mee. „Dreigt de ondergang?", is de vraag die het blad zich stelt. In die vraag zit meteen de angst opgesloten. „Ik wil niet eens aan een WK zonder Duitsland den ken, omdat het zo onwerkelijk is", zegt Franz Beckenbauer. Gerhard Mayer-Vorfelder - de voorzitter van de Duitse voet balbond - noemt de dreigende uitschakeling zelfs 'een catastro fe'. „Niet alleen voor het Duitse voetbal, maar voor het hele land. De eer van heel Duitsland staat de komende dagen op het spel." De preses roept het niet alleen, hij meent het ook nog. Zaterdag wacht de Duitse ploeg in Kiev de eerste wedstrijd, vol gende week woensdag is in Dortmund de return. Twee wedstrijden die beslissen over alles of niets, een tussenweg is er niet. Zeker niet in Duitsland, dat nog nooit de kwalificatie voor het WK misliep. Alleen in 1930 (de Duitsers gaven zich toen niet op) en in 1950 (Duits land mocht toen vanwege de naweeën van de oorlog niet meedoen) ontbrak die Mann schaft op het hoogste podium. Tot voor kort was een groot voetbalevenement zonder Duitsland eenvoudigweg niet denkbaar. In voetbal bestaan maar weinig zekerheden, behal ve dat Duitsland altijd meedoet aan het WK. Maar in 2001 is al les anders. Duitsland is Duits land niet meer. De eens zo su perieure grootmacht zweet. Er is angst: angst voor de eigen natio nale ploeg, die zelfs in eigen land niet meer serieus wordt ge nomen. En angst voor Andrei Sjevtsjenko, de geweldenaar van AC Milan, die Oekraïne naar het WK moet schieten. „En boven dien is Oekraïne ook nog eens twee keer zo groot als Duits land", jammerde Bild gisteren. Het zit Duitsland ook niet mee. De rol van underdog ligt de na tie niet. Hoe groot de paniek is bleek de ze week wel toen de bond op het allerlaatste moment ex-top- speler Karl Heinz-Rummenige (tegenwoordig vice-voorzitter van Bayem München) en Rainer Calmund (manager Bayer Le- verkusen) nog even aan de tech nische staf toevoegde. „Iedereen moet redden, wat er te redden valt", zegt de kersverse teamma nager Rummenige. „Wij vragen daarom ook de steun van het hele Duitse voetbal." Als Duitsland faalt, zullen de ge volgen groot zijn, zowel sportief als financieel. Eén ding is dan wel zeker: teamchef Rudi Voller zal direct zijn ontslag indienen. Maar er is nog meer: wat te den ken van de tv-rechten. De pu blieke zenders ARD en ZDF leg den onder druk van de politiek maar liefst 250 miljoen Mark op tafel voor het WK. „In Duitsland doet volgend jaar niemand zijn televisie aan voor de wedstrijd China-Costa Rica", weet Bild. Ex-prof uit Oegstgeest bouwt af in Brabant rink in Finale - Jan Siemerink rartfinale van het [oernooi in Bratislava n Tsjechische tegen- fnych gaf gisteren itand van 7-6 4-4 in ël van de Rijnsburgse -Vivax eus Vivax heeft gister- jo,inhaalduel tegen Ne- "13 gewonnen. Die lan het einde van de Ide al bereikt. Hal end de Oegstgeeste Jlub nog op 2-2. Voor tden Martijn Odems ITendeloo (2x), Sjors I Marco Mulder, jsultaat is Vivax op de s van de eerste klas door Pascal Snijders hulsel - Of Leon Meijs ooit 'te rug naar Oegstgeest' zal gaan, valt te bezien. De 37-jarige oud prof van onder meer Willem II woont al acht jaar in het rustie ke Kempense dorpje Hulsel, in de omgeving van Eindhoven, en voelt zich er op zijn gemak. Zijn band met het dorp is nog ster ker sinds hij dit seizoen de plaatselijke voetbalclub kwam versterken. De w Hulsel prijst zich gelukkig met de ervaren rot in de defensie. Meijs verdedigde eerder de kleuren van Oegstgeest, UVS, AZ'67, Katwijk, Willem II en de Belgische clubs Turnhout, Des- sel Sport, Gierle en Merksplas. Hoe belandde hij in Hulsel? „Toen ik bij Willem II voetbalde, vond coach Jan Reker dat ik in Brabant moest komen wonen. Nadat mijn vrouw Karin en ik eerst een huis in Vessem had den gehuurd, besloten we ons in De Kempen te vestigen. Ik had inmiddels een baan als commercieel medewerker in Tilburg en Karin werkte in Hel mond. Na een maand of vijf zoeken, ontdekten we in een huizenkrantje onze huidige wo ning en we gingen er blind voor. Hulsel is een leuk en gezellig dorp. Je hebt hier ruimte, vrij heid en rust en dat is in het wes ten van het land wel anders. Na deel is dat we lange tripjes moe ten maken om vrienden en fa milie te zien. We hebben een dochter van anderhalf, een tweede kind is op komst en we zijn erg op onszelf aangewe zen." Pas op zijn 26ste maakte laat bloeier Meijs zijn opwachting in het betaalde voetbal bij Willem II. Zes jaar eerder was een avon tuur bij AZ'67 op niets uitgelo pen. „Ik was gehaald door trai ner Joop Brand, maar hij moest zich door ziekte al vroeg in het seizoeri laten vervangen door Frits Soetekouw. Die zag het niet in mij zitten, hoewel ik in het tweede elftal goed stond te spelen. Na dat seizoen besloot ik terug te keren naar de amateurs en mijn school af te maken." Bij Katwijk droeg hij zijn steentje bij aan het halen van eerste zater- dagtitel in de historie van de club. Min of meer toevallig kwam Willem Il-trainer Piet de Visser hem op het spoor. Hij bezocht een duel van IJsselmeervogels om de keeper van de thuisploeg onder de loep te nemen, maar zijn oog viel uiteindelijk op de noeste en rijzige verdediger van opponent Katwijk. „De Visser nodigde me uit voor testtrainin- Leon Meijs: „Hulsel is een leuk en gezellig dorp. Je hebt hier ruimte, vrijheid en rust en dat is in het westen van het land wel anders." Foto: Vincent Wilke. gen. Die verliepen uitstekend en binnen vier dagen tekende ik een contract. Het ging vanaf het begin goed en ik dwong meteen een basisplaats af. In mijn AZ- periode kampte ik nog met faal angst, maar bij Willem II gooide ik alle schroom van me af. In de vier jaar dat ik er speelde, was ik slechts eenmaal reserve. Het waren bijzonder mooie jaren en we hadden een hele leuke groep met veel talent." Meijs scoorde tien competitie treffers voor Willem II. „Bij mijn debuut tegen VW maakte ik meteen een doelpunt. Dat was een fijne binnenkomer. Mijn meest memorabele moment? Dat was in 1993 toen we thuis met 2-1 van PSV wonnen. Na een corner van Jean-Paul van Gastel kopte ik bij de tweede paal diagonaal de 2-0 achter Stanley Menzo. Na die wedstrijd kreeg Aad de Mos zijn ontslag bij PSV. Mijn mooiste doelpunt was tegen Dordrecht'90. Vanaf de rand van de zestien schoot ik de bal met mijn wreef in de ver re hoek in de kruising." In 1995 vertrok Meijs naar Turn hout. De nieuwe Willem Il-trai- ner Theo de Jong wilde alleen met full-profs aan de slag en Meijs gaf voorrang aan zijn maatschappelijke loopbaan. Hij was naast het voetballen gaan werken, omdat hij het geestdo dend vond om alleen twee keer per dag te trainen. Nu begaf hij zich 's ochtends op de werkvloer om zich daarna op de middag training van Willem II te mel den. „Mijn baas had liever dat ik de hele dag kwam werken en voetballen in België had het voordeel dat daar de trainingen vooral 's avonds zijn." Dit jaar sloot Meijs het Belgische avontuur als semi-prof af. „Ik heb altijd gezegd ooit bij Hulsel te gaan spelen en dan houd ik me aan mijn woord." In de vijf de klasse is Hulsel nog ongesla gen. „We hebben een ploeg om voor de titel te spelen. Ik sta laatste man en probeer lijn in het spel te brengen. De vele jon geren in het elftal willen dol graag, knokken zich telkens he lemaal leeg en vergalopperen zich ook weieens. Zelf sukkel ik van de ene naar de andere spierblessure. Als ik daar last van blijf houden zal dit mijn laatste seizoen zijn, maar ik hoop nog wat jaartjes te kunnen spelen. Voetballen blijft hartstik ke leuk." SPORT SPEL BRIDGE 'aape en Raymond van zijn voorlopig leiders in de icompetitie van het district bridgers, die in de compe- jien voor De Sleutels, scoor- afgelopen drie speelronden 2 en 54.11 procent. Dat be- l moyenne van 55.34 pro- .j percentages leverden hen viïn dagoverwinning op, want ®}ke/Maarten Johanns won- ;brste ronde, Wim Battelj- :erver de tweede en Imkje I'Peter Kwestro de derde. De {speelronden van deze com- v op 2 december en 13 janu- iinaars promoveren naar de "weede divisie van de open jRBart Groosman is met Sjoert '6 her dam), Niek Brink (Til- :yUaarten Schollaardt (Amster- Inaal kampioen viertallen bij ''in geworden. Zij verzamel- in Utrecht in acht zes spellen 150 punten. _Tksen, eveneens uit Leiden, iet Erwin Barendregt (Maas- 1 en Steven de Veire (Rotter- e vierde plaats met 131 pun- >arencompetitie district Leiden: Paape/Raymond van Dortmund Erik Kien/Martin van Dijl 55.28 Kaashoek/Nadine Laatscn 54.13 J iatteljee/Ian Zwerver 53.49 pet, 5. /Maarten Johanns 50.47 pet. The Specials 3-7, 2. The Hornets (Noordwijker- hout) 3-7, 3. DT Venlo 3-5, 4. DWV Game Mas ters 3-4, 5. No Entertainment 2-3, 6. Centraal Beheer 3-3, 7. Drie Zwaantjes 2-2, 8. Brande wijn United Leiden 3-1,9. Brittannia 2-0. snooker Leidenaars kloppen HDC BILJART jft lijstaanvoerder in zijn af- m# een 4-2 zege op De Maas- He kaderspelers uit Ter Aar Borst sterk op dreef: hij gj|n duel in twee beurten uit lij van 129 en 46 caramboles, n was verantwoordelijk voor winstpartij. Poulegenoot Van Diemen (Sassenheim) -5 tegen De Carambole. Ben >rde en Mark Bakker zege- """krwijl Herman Lijsen in de 3et vijf punten gelijk maakte. "■""iLisse) behaalde een 3-3 ge- -^gen De Vries 2. André van i| tekende in vijftien beurten nige overwinning en Louis O Gelde remise in twaalf beur- team van Transport Van der Luijt (Oegstgeest) speelde in de drie banden-competitie met 4-4 gelijk te gen De Maasstad 2. Dat was te danken aan Nico Dofferhof en René Dongel- mans. Het tweede had tegen Samonda meer winstkansen, maar kwam ook op 4-4 uit. Kopman Hein Jan Salman mis te de winst namelijk op twee carambo les. Arie Willem van Es en Gijs van Ha- ge brachten hun partijen wel tot een goed einde. Centraal (Oegstgeest) lijkt de juiste vorm gevonden te hebben, blijkens de tweede winst op rij. Jan van Loon, Rinus Schoonderwoerd den Be- zemer en André Vermeer zorgden voor een 2-6 overwinning tegen De Uit spanning. Wïlco van Diemen is kampioen drie banden groot derde klasse van het dis trict Veen- en Rijnstreek geworden. Hij zegevierde in de finale na 23 beurten tegen Hidde Hoekstra (20-16). Zijn te genstander stond na twaalf beurten op nul, maar kwam nog sterk terug. Titel verdediger Ben van der Hoek eindigde teleurstellend als voorlaatste. Jan Zaal behaalde de districtstitel bij het fibre vierde klasse. Hij verspeelde slechts één punt en had met 2.41 ook het hoogste moyenne. Marieke Möllers, de enige vrouw onder de finalisten, maakte met 19 caramboles de hoogste serie van het titeltoernooi. Van Die men en Zaal spelen in december in de gewestelijke finales om deelname voor de nationale kampioenschappen. District Veen- en Rijnstreek finale drieban den groot derde klasse: 1Wilco van Diemen (Inn t Lely Veldt) 7-12, 2. Hidde Hoekstra (Ja- cobswoude) 7-10, 3. Quirinus van der Meer (Fort) 7-9, 4. John van der Poel (Vergulde Vos) 7-7, 5. Jos Verdel (Schelp) 7-6, 6. Kees van Klink (R.a.veen) 7-6, 7. Ben van der Hoek (RBV) 7-4, 8. Kees Hoogenboom (R.a.veen) 7-2. Finale libre vierde klasse: 1. lan Zaal (RBV) 7- 13, 2. Jan Stigter (Inn 't Lely Veldt) 7-10, 3. Piet van Veen (Sport) 7-10, 4. Marieke Möllers (RBV) 7-8, 5. Henk Batenburg (Aalsmeer) 7-7, 6. Lenno van Vliet (Plas) 7-4, 7. Harry van Veen (Sport) 7-2, 8. René Fransen (Plas) 7-2. Competitie, driebanden groot A: Monopolc- RBV 5-2, Sport 8-Hof van Heemstede 12 5-2, HBS-Nos'88 5-2, Fort-Koetshuis 5-2. Stand aan kop: 1. Sport 8 7-38, 2. HBS 7-33, 3. Taveerne 7-30, 4. Nos'88 8-30, 5. Hof van Heemstede 6 6- 26. Driebanden klein B 1: R.a.veen 1-Inn 't Lely Veldt 0-7, R.a.veen 4-RBV 6 2-5, RBV 15-Fort 12 4-3, Roac 16-Vergulde Vos 2-5, Jacobswoude- Fort 8 5-2, Schelp-Alpha Bar 5-2, Fort 3-Roac 7 5-2, Fort 17-R.a.veen 10 7-0, R.a.veen 18-RBV 5 2-5. Stand aan kop: 1. Roac 16 9-45, 2. RBV 15 9-42, 3. Fort 8 9-40, 4. Fort 17 9-38, 5. Vergulde Xander van Rossum van Jumbo bleef te gen Out Oost ongeslagen in zijn drie partij en. Foto: Mark Lamers Vos 9-36. Libre klein C 1: Band-R.a.veen 4-3, Sport 3- Schans 7-0, Plas 16-Jacobswoude 11 5-2, Ja- cobswoude 2-Plas 2 2-5, Fort 4-Rijnegom 5-2, Plas 1-Inn 't Lely Veldt 2-5, Plas 17-Plas 10 3-4, Scheepje-Schelp 5-2. Stand aan kop: 1. Inn 't Lely Veldt 9-43, 2. Band 8-38, 3. Plas 8 9-37, 4. Plas 16 8-35, 5. Jacobswoude 11 9-34. DARTS The Homets heeft op de derde speel dag van de Superleague een goed re sultaat neergezet. De ploeg uit Noord- wijkerhout behaalde een 7-3 overwin ning op titelverdediger DVW Game Masters. Brandewijn United boekte met een 5-5 gelijkspel tegen Drie Zwaantjes in Kessel het eerste punt van dit seizoen. De Leidenaars konden met deze uitslag niet geheel tevreden zijn, want zij hadden vanwege de strijd om handhaving eigenlijk de volle winst nodig. De topploegen in de re gionale ere- en eerste divisie hadden wijaf, omdat de eerste bekerronde werd afgewerkt. Uitslagen Superleague: DT Venlo-No Enter tainment 8-2, Centraal Beheer-The Specials 0- 10, The Hornets-DVW Game Masters 7-3. Drie Zwaantjes-Brandewijn United 5-5. Stand: 1. Snookerij 0 is niet opgekomen voor de ontmoeting met Pompadour. De for matie van het Snookercentrum aan het Utrechtse Veer moest zich afmel den, omdat zij niet genoeg spelers be schikbaar had. Het ziet er naar uit dat deze situatie zich vaker zal voordoen in deze competitie. Alle eredivisiewed strijden dienen zaterdag om 13.00 uur te worden afgewerkt. Veel spelers van 'het nulde' kunnen zich op deze dag niet altijd vrijmaken. Captain Rogier van de Kamp en zijn mannen zullen zich deze week beraden, of zij nog wel aan de eredivisie blijven deelnemen. De Leidenaars bezetten na vier wed strijden een afgetekende laatste plaats in de hoogste, landelijke afdeling. Jumbo 1 blijft in de hoofdklasse A aan de kop meedraaien door een 3-6 zege bij Out Oost. Xander van Rossem was goed op dreef bij de Warmonders en bleef ongeslagen in zijn drie partijen. Florian Moederscheim (2) en Paul Swanenburg zorgden voor de overige punten. Poulegenoot Hogewoerd Gents was kansloos tegen Almelo: 8-1. Alleen kopman Perkash Kalicharan kon iets voor de tweede Leidse ploeg terugdoen. Florian Moederscheim heeft het vijfde toernooi van het Warmonds kampi oenschap op zijn naam geschreven. Hij zegevierde in de finale over André Seiler met 2-1. Zij hadden in de halve finales afgerekend met Edward Bakker en Stephan Keifer. Ronald Blok nam in het tussenklassement de leiding over van Martin Zevenhoven. Lea Lindhout klom door de verliezersronde te win nen op naar de tweede plaats. Michael Vaiïey is winnaar geworden van het A- ranking toernooi in de Snookerij in Leiden. Hij was in de finale met 2-1 te sterk voor Lennon Starkey. Rogier van de Kamp was de beste regionale deel nemer. De lokale favoriet moest zich pas in de halve finale gewonnen geven tegen Starkey (3-1). Stand Warmonds kampioenschap na vijf ron den: 1. Ronald Blok 41 pnt, 2. Lea Lindhout 41 pnt, 3. Martin Zevenhoven 39 pnt, 4. Edward Bakker 33 pnt, 5. Gerben Schraa 30 pnt. door Jan Bey dammen - In de derde ronde van de regionale damcompetitie behaalden de reserves van het Leids Damgenootschap (LDG) een 13-7 overwinning op de Hoomse Damclub (HDC) uit Al phen aan den Rijn. De zege mag als een verrassing in de boeken, omdat het team van HDC de sterke landelijke dammers Eric- Jan van Reenen, Richard Meyer en Micha van Tol in de gelede ren heeft. Enkele Leidenaars zijn echter in de vorm van hun leven. Zo klop te LDG-routinier Wim Heems kerk in de tweede competitie ronde al de regionale damkam- pioen Erik Hoogendoom en dit keer ging de nummer twee uit het regionale kampioenschap, de HDC'er Van Reenen, in de derde ronde van het bord nadat hij een eindspel foutief had be oordeeld. Daarvoor had Hans Willemse LDG al op voorsprong gebracht en die werd geconsoli deerd met remises van Peter Bronstring en Maurits Meyer. Harry Dekker verloor weliswaar zijn partij, maar dit werd weer teniet gedaan door Jaap Ver meer die invaller Van der Tol versloeg. Met een beetje hulp van de HDC'er Richard Meyer bleef Hans Kolfoort na schijfver- fies overeind (remise) en kon Fred Slingerland ten slotte net niet het vier-om-vier-eindspel van Micha van Tol winnen, an ders was de zege nog groter uit gevallen. De Rijnsburgse Damclub-reser ves bakten er niets van tegen ti- telfavoriet de Gouwe Damcom- binatie (6-18). Alleen Arie Scho- neveld en Cees van der Bosch, aan de borden zeven en acht, kwamen tot winst. De bovenste zes borden leden allen een ne derlaag tegen deze Boskoopse ploeg, die een aantal Samen Sterkers uit Haapwoude in zijn gelederen heeft door Michel van Gent den haag/gpd - De topcompe titie voor wielrenners was al op sterven na dood, maar is sinds gisteren echt ter ziele. Op een bijeenkomst van het Platform Topkompetitie werd de vlag ge streken. Het hoofdbestuur van de wielerbond (KNWU) heeft geconcludeerd dat het onmoge lijk is een kwalitatief volwaardi ge competitie te laten verrijden. Precies een maand geleden sprak KNWU-voorzitter Joop Atsma nog stellig uit dat de top competitie nooit zal vervallen. Volgens de preses zouden de wedstrijdorganisaties in de rij staan om mee te mogen doen. Dat blijkt enkele weken later echter niet het geval. De weinige topamateurploegen die Neder land nog telt, wilden zich bo vendien niet verplicht zien alle wedstrijden te rijden. De topcompetitie kende zijn oorsprong eind jaren tachtig. Ploegen stonden in de rij om de koersen te rijden, er was een be hoorlijk prijzengeld voor teams en renners te verdienen. Gaan deweg de jaren negentig daalde het aantal amateurploegen in Nederland drastisch. Bovendien gingen organisaties hun eigen weg. Ze zochten het, zoals de Ronde van Drenthe, hogerop. Met meer internationale en pro fessionele deelname. Of kozen voor de vrije status, zonder al te strenge richtlijnen en met - op merkelijk genoeg - vaak ook een veel sterker deelnemersveld.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 23