LEIDE Tram niet welkom op Lammenschansweg issaal trouwen kan in de Pieterskerk goedkoop i R1 NAT J'; REGIO if Celstraf geëist voor hardhandige beroving Agressie in zwembaden Het is koud en ongerieflijk in de uitleenpost, voor het laatst ^il dens tellen "■it betrapt Idjntage aties l aan fusie Schilders waar je wat aan heb. donderdag 8 NOVEMBER 2001 "jaris Kerkhof made drijfsleven SSU lU(l 23-jarige Leidenaar w^etig was om te we- tofzijn buit bedroeg, is laijtie opgepakt voor }f3 De man brak gis- vojn alle vroegte in bij ze^nt aan de Steen- rdjiplettende passant ;nchtte de politie in. inltie arriveerde, zat e din het restaurant 1 pellen dat hij had i njt. Hij werd direct in ^gelijk krijgt Leiden I, een huis dat speci- eld op de verzorging ig van mensen in [evensfase. De ioria heeft daarvoor b vier jaar plannen Volgende week indt de eerste bij- por vrijwilligers pand voor de hospi- al: Plantage 4. Om- fijn inmiddels inge- ladpleegd over de irgemeester en wet- ilissen binnenkort ing van een hospice temming is met het gsplan. B pingbouwvereni- jitels, woningbouw- Cijl en Vliet en wo- |g Ons Doel onder- iddag een zoge- intieverklaring om te komen. De afge- |den hebben de djrie laarover al verken- rekken gevoerd. De ing van vanmiddag riode in van onder- :erne bureaus lort uitbrengen ig of een fusie aan- rerwaarde oplevert iciën, de organisa- shuisvesting zelf. maanden worden [oor het opstellen iïaal statuut. Verder persorganisaties jvoor de nieuwe or- jnbaar maken. Hal- igend jaar moeten (oraties beslissen of fusie komt. door Wim Koevoet leiden - Bewoners van de wijken rond de Lammenschansweg zien de komst van de Rijn Gouwe Lijn met angst en beven tegemoet. Ze vrezen dat de tram de Lammen schansweg veel onveiliger maakt. Tijdens een inspraakavond over de Rijn Gouwe Lijn in Leiden waren het vooral vertegenwoor digers uit Tuinstad/Staalwijk en Burgemeesters- en Professoren- wijk die zorgen over het tracé uitten. Ze vrezen vooral gevaar voor mensen die de Lammen schansweg oversteken - waar de tram vermoedelijk door de mid denberm zal rijden. Ze vinden het sowieso beter als de Rijn Gouwe Lijn in Leiden over het bestaande treinspoor rijdt, en niet door de binnenstad, zoals de gemeente graag wil. „Het ding moet zoeven en flit sen, maar zodra het de Leidse binnenstad binnenkomt, rijdt het stapvoets. De Rijn Gouwe Lijn hinkt op twee gedachten", zo verwoordde één van de in sprekers het. „De gemeente kan zich beter inzetten voor goed openbaar vervoer op lokaal ni veau met bussen of gewone trams." De bewoner vergeleek de Rijn Gouwe Lijn met de snel trams in Amstelveen, Utrecht en Nieuwegein, waarmee geregeld ongelukken gebeuren. Volgens wethouder Hillebrand gaat die vergelijking echter niet op, om dat de trams van de Rijn Gouwe Lijn zich als langzamere 'stads trams' gedragen, overal waar ze zich in het verkeer mengen. Veel bezwaren zijn er ook van Rover, de organisatie van reizi gers. De woordvoerder voor spelde dat de verwachte groei met enkele tientallen procenten van het aantal reizigers met het openbaar vervoer wel eens heel erg kan tegenvallen. De tram verdrijft bussen uit de Breestraat en het zijn juist deze bussen die passagiers uit omliggende ge meenten en Leiden-Zuid-West in de binnenstad brengen. In de nieuwe situatie komen de bus sen niet verder dan de stations Lammenschans en Centraal. Daar is het overstappen gebla zen op de tram. Volgens Rover is dat een verslechtering. Wethouder Hillebrand wees op de hoge frequentie waarin de trams rijden. Er zal dus, denkt hij, sprake zijn van goede aan sluitingen en die nemen het ne gatieve effect van overstappen voor een belangrijk deel weg. En, zei hij, tegenover die bena deelde groep reizigers waar Ro ver op tamboereert staat een heel andere groep Leidenaars die met de tram in één keer naar het strand in Katwijk of Noord- wijk kan rijden. Of de toeristen uit die badplaatsen, die met de Rijn Gouwe Lijn naar de Leidse musea komen. „Ik begrijp wer kelijk niet waarom Rover de Rijn Gouwe Lijn, waarmee ondanks wat bezwaren de belangen van enorm veel reizigers zijn ge diend, niet wenselijk vindt. Een andere bewoner wilde we ten of de gemeente de Rijn Gou we Lijn afbreekt als de verwach tingen over stijgende aantallen reizigers en andere gunstige ef fecten niet uitkomen. Hille brand: „In dat geval hebben wij slecht bestuurd." Hilllebrand denkt trouwens dat een meerderheid van de Leide naars de route wél steunt. Die opmerking ontlokte oud-raads lid en Lammenschanswegbewo- ner F. van Oosten een tirade. Hij verweet Hillebrand 'demagogie'. „U suggereert dat we alleen maar tegen zijn omdat we langs het traject wonen." De wethou der kreeg echter weer steun van secretaris Broeksma van de Ka mer van Koophandel die be weerde dat de schade veel gro ter is als Leiden de Rijn Gouwe Lijn niet door de binnenstad aanlegt. den haag/ leiden - Tegen een 32-jarige man uit Leiden die in zijn woonplaats mensen geld af handig probeerde te maken, is gisteren bij de Haagse recht bank een gevangenisstraf van twintig maanden geëist waarvan vijf voorwaardelijk. Op 29 juli sneed de man op de Haarlem mer met zijn brommer een fiet sende vrouw de pas af en beet haar toe dat ze 'al haar geld af moest geven.' Zijn hand hield de verdachte daarbij in zijn jaszak zodat de suggestie werd gewekt dat hij een pistool bij zich had. De angstige vrouw gaf de vijftig gulden af die ze bij zich had. Niet veel later die dag probeerde de verdachte een tweede slag te slaan. Hij sprak een man aan die zijn caravan vakantieklaar aan het maken was. Nadat hij vrien delijk de weg had gevraagd kwam de verdachte nog even te rug om het slachtoffer te over vallen. „Al je geld of ik schiet", zei de verdachte terwijl hij de man een glimmend voorwerp in de rug duwde. Maar het slacht offer antwoordde koel dat hij 'niets van plan was in die rich ting'. „Je bent er geweest als je het niet doet", probeerde de verdachte nog een keer. Het slachtoffer was 'niet onder in druk' en verzocht de verdachte om weg te gaan, waarop deze inderdaad de benen nam. Op de zitting vertelde de ver dachte dat hij onder invloed van cocaïne had gehandeld. „Door de drugs had ik vijf nachten niet geslapen. Normaal zou ik zo'n overval nooit plegen." Daarbij zei de Leidenaar dat het hem 'geen moer kon schelen' welke straf de rechtbank op zou leg gen. Hij was namelijk woedend op de rechterlijke macht. „Een tijdje geleden zijn mij ex-vrouw en twee kinderen zwaar mis handeld. Tegen de dader is maar achttien maanden cel ge- eist", verklaarde de man zijn frustratie. „En nu ben ik be nieuwd welke straf u tegen mij gaat eisen, mevrouw de offi cier." De officier van justitie zei dat ze zich de woede van de man goed kon voorstellen. „Maar dat is geen excuus. Uw slachtoffers zijn misschien ook wel woedend", aldus de officier. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. leiden - Agressie blijkt ook in Leidse zwembaden een pro bleem. De PvdA-fractie is be zorgd, maar verantwoordelijk wethouder Pechtold vindt dat het probleem op dit moment 'nog onder controle is'. Hij zei dat gisteravond in zijn commis sie bij de behandeling van de begroting voor 2002. PvdA- raadslid Buijsse las 'in de kant lijn' van de begroting voor mi lieu, sport, cultuur en groteste- denbeleid over de verbouwing van zwembad De Zijl dat 'de agressie moet worden terugge drongen'. „Dit komt voor mij uit de lucht vallen", zei hij. Hij verwees naar de problemen in het Amsterdamse Slotervaart, waar het zwembad sinds enige tijd een lastige groep Marok kaanse jongeren weert. „Die toestanden kennen we allemaal, maar hebben we die hier dan dus ook?" In zekere zin wel, rea geerde Pechtold. „We lopen daar alleen niet mee te koop. We hebben daar onlangs met medewerkers van zwembaden en de politie in De Zijl al over gesproken. Van de zomer heb ik een dag meegelopen. Ik kwam van alles tegen, van vandalisme tot seksuele intimidatie. Ik moet zeggen dat ik erg veel waarde ring heb voor de manier waarop het Sportbedrijf ermee omgaat." door Herman Joustra leiden - De uitleenpost van de bibliotheek in de Oppenheim- straat heeft wel eens betere tij den gekend. De buitenkant van het gebouwtje, het voormalige buurthuis Cornelis Joppensz, is voor een deel ontmanteld. En ook binnen in de hal en in de gang is het een rommeltje. Hal ve plafonds en halve muren. De reden: asbestverwijdering. Noodzakelijk natuurlijk, het blijft een levensgevaarlijk goed je, maar de uitleenpost van de bibliotheek zit er maar mee. Ga maar na. Normaal gesproken is het stil in de bibliotheek, die op maandagen en woensdagen open is, en hoor je slechts het ritselen van de bladzijden. Maar nu galmt de radio van de werk lieden op de gang dat het een lieve lust is. En dat is niet het enige. Door de werkzaamheden is er ook nog eens geen water, geen licht en geen verwarming. „Een toilet is daarom ook niet beschikbaar", zegt Thea Lommers, een van de vijf vrijwilligers die de uitleen post rijk is. „En thee kun je zo ook niet zetten." Ze zit achter een tafeltje. Sjaal om en vest aan. „Want als je hier een paar uur zit zonder ver warming, krijg je het op een ge geven moment toch wel wat koud." Daarom is het de laatste tijd minder leuk toeven, reden voor de bibliotheek om de boel maar even dicht te gooien. Nou ja, even? De deuren aan de Op- penheimstraat zullen niet meer opengaan voor de trouwe lezers. Die zullen hun heil over een tijdje moeten zoeken in de Lo- rentzhof. Aanvankelijk lag het in de be doeling de uitleenpost nog wat langer open te houden, om zo doende zonder pauze verder te kunnen gaan op de andere plek, maar de asbestverwijdering gooide roet in het eten. De ge meente had gezegd dat het werk tussen 12 en 26 oktober zou plaatsvinden, maar dat liep dus Thea Lommers aan het werk in de uit leenpost. Sjaal om en vest aan. „Want als je hier een paar uur zit zonder ver warming, krijg je het op een gege ven moment toch wel wat koud." Op de achtergrond staat vrijwilligster Irene Farjon. Foto: Henk Bouw man anders. De asbestsanering vlotte minder snel dan de bedoeling was. Maar ach, de vrijwilligers willen niet te veel klagen. Als de nood hoog is, is het toilet van de naastgelegen peuterspeelzaal beschikbaar. Bovendien werken daar schatten van mensen die af en toe een kannetje koffie ko men brengen. En dan de lezers, die zijn ook al zo aardig. Die nemen het onge mak doorgaans schouderopha lend op, zegt Thea Lommers. Ze nemen gewoon zeven boeken mee in plaats van twee of drie „En laatst kwam hier een me vrouw met twee repen chocola. Omdat ze het zo vervelend voor ons vond. Dat doet je goed, zo iets." Die lezers - er staan er zo'n 75 ingeschreven bij de uitleenpost - zullen hun weg naar de Lorentz- hof ook wel weten te vinden, ook al ligt die een stukje bij de huidige plek vandaan. En voor wie het te ver vindt, is er altijd nog de boek-aan-huis-service. „Jazeker, wie wil kan zijn ge wenste boeken thuis afgeleverd krijgen. Van 'Onze razende re porter' van John Timpson tot 'Een hart is groot genoeg" van Leida Verhagen. Lommers: „On ze lezers zijn veelal ouderen, dus we denken dat we er nog wel wat bij krijgen in de Lorent- zhof." Waar het ongetwijfeld wat min der lawaaierig zal zijn. En een stuk warmer. 'Dag. Tot Ziens.' Lommers steekt haar hand uit ten afscheid. Koud. Maar ze lacht wel: „Het kan erger. Dat het een tikkeltje ongerieflijk is, nemen we maar voor lief." Bo vendien, het is de laatste uit leendag. (advertenties) VAM Z3 ER GLAS- EN SCHILDERWERKEN TEL. 589 www.vdnat.nl info@vdna Leiden. Vorige en wij daar al uitge- jeschreven in deze ien concludeerden len veruit de duurste ies biedt: voor een 05<vrijdagmiddag in 53 is betaal je de hoofd- )17 gulden. En vanaf' agtj/alentijsdag kun je in ;erk trouwen voor t/iin. Duurder kan niet :56ind. M ïertrouwen' we nog o ;den: volgens ge- irlichter Fons Dele ft de door ons ver- trmatie maar ten de- n in Leiden is nog Die 7500 gulden is aal juist", weet hij. tg is louter voor de isch locatie. Daar komen de ge meentelijke leges nog boven op." En daar zijn verschillende tarieven voor. Doordeweeks kost een huwelijk in Leiden 595 gulden. Zonder trouwboekje overigens. Trouwen op vrijdag middag kost in het stadhuis 1017 gulden en voor 1636 gul den voltrekt een ambtenaar van de burgerlijke stand een huwe lijk op zaterdag. Met andere woorden: als je op zaterdag wilt trouwen in de Pie terskerk, mag het feestelijke be drag van 9136 gulden worden afgerekend. Het kan echter goedkoper. Leiden biedt twee keer per week de mogelijkheid om gratis te trouwen. Op maan dag- en dinsdagochtend om half negen. Er hoeven dan geen De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van'dé stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 leges te worden betaald. En dat betekent dat je op die ochten den wel degelijk voor 7500 gul den in het huwelijksbootje kunt stappen in de Pieterskerk. Had den we toch een beetje gelijk. Trouwen (3) Delemarre, inmiddels officieus de huwelijksdeskundige van de gemeente, belt nog een keer te rug. Het hele trouwen-in-de- Pieterskerk-verhaal blijkt nóg ingewikkelder. „Je betaalt in derdaad 7500 gulden voor de kerk. Maar alleen als je die ruimte ver van tevoren wilt vastleggen. Als je een maandje voor de huwelijksdatum belt en de kerk is nog vrij, betaal je minder. Bovendien kun je de kerk niet voor een uurtje huren. Voor 7500 piek heb je de Pie terskerk de hele dag. Dat betekent dat je na de huwe lijksvoltrekking wat kosten zou kunnen terugverdienen door een rommelmarkt te organise ren. „Of zegt Delemarre, „je kunt andere stellen opsporen die eveneens op die dag in de Pieterskerk willen trouwen en de kosten delen. Een soort 'trouwpoolen' dus. In dat geval kun je de kosten delen door het aantal bruidsparen. Die overi gens wel allemaal afzonderlijk hun gemeentelijke leges moe ten voldoen. Dat brengt Ons op een idee dat wij als gratis tip willen meege ven: een Koreaans massahuwe- lijk. Honderd bruidsparen in de Pieterskerk met één ambtenaar van de burgerlijke stand die ie dereen in koor 'ja' laat zeggen. De kosten per stel op een wille keurige woensdagmiddag: 80,95 gulden, ofwel 36,75 euro. Geen Trouwen in de Pieterskerk. Het kost weliswaar een flinke zak met geld, maar dan heb je wel wat moois. Archieffoto: Henk Bouwman geld toch? Trouwen (4) Het huwelijk blijft ook de ge moederen in de politiek bezig houden. Werd enige tijd gele den al aan de gemeenteraad voorgesteld dat niet alleen in de Pieterskerk getrouwd moet kunnen worden, ook de Laken hal, de Hortus, de Waag, de musea van Oudheden, Volken kunde en Naturalis en de Re gentenkamer van het Meer manshof zijn plekken waar stel len elkaar binnenkort het ja woord kunnen geven. Maar zelfs dat is niet genoeg. Waar om kan er bijvoorbeeld niet worden getrouwd op de Burcht, in molen De Valk of op het wa ter, wilde de WD onlangs van de burgemeester weten. „Dat bevordert de romantiek en be nadrukt het imago Leiden Wa terstad." Ook bij Groenlinks denken ze graag na over nieuwe trouwlocaties. De Zijlpoort en polderpark Cronesteyn zouden volgens hen gewilde plekken voor een echtverbintenis zijn. Maar D66 maakt het helemaal bont. Die partij wil dat Leidse stellen elkaar ook in het reuzen rad op de 3-oktoberkermis voor altijd trouw kunnen beloven. Per slot van rekening heeft half Leiden elkaar tijdens het Ontzet ontmoet, aldus de democrati sche redenatie. Maar dat zal er niet in zitten. Huwelijken moeten officieel plaatsvinden in een 'huis der gemeente', een openbaar ge bouw dat voor iedereen toegan kelijk is. Dus valt het reuzenrad af. Bovendien heeft het geen dak, en ook dat is verplicht De Burcht, Cronesteyn, of huwen op een rondvaartboot op de singels kan dus ook niet Jam mer, maar ook weer niet heel erg. Want met de huidige ker- mistarieven zou het reuzenrad al bijna duurder zijn dan de Pieterskerk. Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen JACK Rundleer. In zwart en bruin. Mt. 48-56 Van 308.52 voor 1 99." €90.3 Verkrijgbaar in alle V&D filialen Aanbieding qeldig t/m 18 november 2001 www.VroomenDreesmann.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13