Bloedbanken weigeren donoren -jk I -W- 1 I I ZONDAG OPEN k\ IMMO Duizenden patiënten zonder tandarts Duikboot ontsnapt aan ramp Leidsch Dagblad 5taf'\- ndweerlieden lgt>Jew York ^testeren O premier Noord-Ierland Vrees voor BSE-besmetting na eerder verblijf in Groot-Brittannië Alphen a/d Rijn groenste stad van Nederland van 11 tot 17 uur Geen brug te hoog ÏÏTs Open dag Leidsch Dagblad wil niet ieer roepen om lonmatiging wieren vriendin 'i ïstigt hoop op voaestverwanten l^eeste klachten •ivver Heineken It Leiderdorp rod utopist ziet het ranadijs, een realist het adijs met slang Af en toe lat |2.13° IIIWH ler ir.l sf ^ork/anp - Enkele honder- ^and weer lieden hebben in er/ork gedemonstreerd te- voornemen van de ge- j^e om te snoeien in het üj^gswerk bij het ingestorte s|t Trade Center. Een aantal erjfn raakte volgens de BBC ZQmet de politie, die enkele c istranten arresteerde. Jjjjieester Giuliani wil het n -g mensen dat zich in de ie'jjpen van het WTC een robeert te banen, terug- in van honderd naar 25. (advertenties) RIJFSHUISVESTING 'oor ons aanbod advertentiepagina's iers in deze krant! NR. 42764 LOSSE NUMMERS 2,25/€1,02 ZATERDAG 2,75/ €1,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 3 NOVEMBER 2001 bedrijfshuisvesting 071 - 528 14 14 HAAGWEG 51 LEDEN QQ door Roelf Reinders leiden - De negen bloedbanken in Nederland gaan donoren wei geren die tussen 1980 en 1996 langer dan een halfjaar in Groot- Brittannië zijn geweest. Met deze maatregel volgen de bloedban ken andere Europese landen die hiermee mogelijke besmetting met de gekke-koeienziekte BSE willen voorkomen. Het gaat om alle donoren die van 1 januari 1980 tot en met 31 december 1996 langer dan zes maanden in Engeland, Schot- door Tim Brouwer de Koning alphen aan oen rijn - Alphen aan den Rijn is de groenste stad van Nederland. Tot die conclu sie kwam de stichting Entente Florale gistermiddag bij haar toekenning van de jaarlijkse prijs. In Velp nam de dolblije wethouder Hans Groen in 't Wout een cheque van 10.000 gulden en een bord met op schrift in ontvangst. Zijn ge meente dingt volgend jaar bo vendien mee naar de titel groen ste stad van Europa. „Zeg er vooral bij dat Alphen deze uitverkiezing dankt aan de samenwerking met zijn inwo ners", jubelde de leider van de Alphense delegatie in Velp. „Zo'n 2.500 Alphenaren zorgen ervoor dat de stad zo'n hoge waardering van de jury, een 8,3, krijgt", vervolgt Groen in "t Wout. Want bij deze wedstrijd gaat het niet alleen om de groe ne kleur van de omgeving. De jury, die de gemeenten Alphen, Nijmegen, Ommen, Assen en Drachten dit jaar tweemaal be zocht, let ook op het gemeente lijk beleid en de betrokkenheid van de bewoners. Bij hun rondleidingen door Al phen noteerde de jury blijkens het juryrappport een dikke plus voor het plantsoen aan het Co- pepad. Zij beschouwt het als een mooi voorbeeld van een heidetuin, tot stand gekomen door medewerking van de be woners. Ook met het recreatie gebied Zegersloot scoort Al phen. De uitverkiezing tot groenste stad van het land maakt in één klap een eind aan de kwalijke reputatie die Alphen het laatste decennium van de vorige eeuw overhield aan het gifschandaal in de Coupépolder. Groen in 't Wout: „Met deze titel kunnen wij goede sier maken. En vol gend jaar doen wij er nog een schep bovenop, als een Europe se commissie komt beoordelen hoe groen Alphen is." A.s. zondag geopend: Stoutenbeek, Montèl, Lederland, Valhal, Houweling, Baalbergen, Kooreman en Slaapkamercentrum. Gesloten: Mijnders en Chairity. Meubelplein Leiderdorp ligt aan de A4 tussen Rotterdam en Amsterdam, afslag Leiderdorp (afslag 6). Meer informatie: 071 - 541 65 85. MEUBELPLEIN LEIDERDORP land, Wales, Noord-Ierland en op de Kanaaleilanden of het ei land Man zijn geweest. Woordvoerder Van der Poel van de Medische Adviesraad van Sanquin verwacht dat ongeveer zesduizend van de zeshonderd duizend Nederlandse bloeddo noren door de maatregel geen donaties meer mogen doen. Ook kortere verblijven, als die bij elkaar opgeteld een periode van langer dan een half jaar op leveren, tellen mee. De Neder landse bloedbanken hebben de ze beslissing genomen terwijl ze twijfelen aan het effect. San quin, het overkoepelende or gaan van de bloedbanken, en de Gezondheidsraad vinden het uitsluiten van donoren niet no dig. Woordvoerder C. van der Poel van Sanquin: „De landen die deze maatregel al hebben genomen, hebben dat natuurlijk niet helemaal voor niks gedaan. Maar het nuttig effect is niet groot." De Nederlandse bloedbanken zijn toch tot de maatregel over gegaan om niet uit te pas lopen met andere Europese landen. „Zij zien het uitsluiten van do noren die in Groot-Brittannië zijn geweest als een veiligheids maatregel", zegt Van der Poel. Als Nederland deze donoren niet weigert, kan Nederland vol gens hem niet langer meer bloed naar Duitsland voor een speciale bewerking brengen. Het gaat dan bijvoorbeeld om de productie van antistoffen die tegen ziektes beschermen. Volgens de Bloedbank Leiden- Haaglanden heeft intensief we tenschappelijk onderzoek niet aangetoond dat de gekke-koei enziekte via bloed overdraag baar is. „De mogelijkheid van overdracht kan echter ook niet definitief worden uitgesloten", laat de bank haar donoren in een brief weten. Volgens Van der Poel is de keuze voor een periode van zes maan den 'vrij willekeurig'. „We vol gen Duitsland die de periode van een half jaar streng han teert. Als we iedereen zouden weigeren die één dag in het Ver enigd Koninkrijk is geweest, houden we geen donor over." Alle bloeddonoren hebben een brief gekregen over de uitslui ting van donoren. Ze moeten zelf bij de bloedbank aangeven dat ze tot de groep horen die niet meer mag geven. Ze krijgen dan voorlopig geen uitnodiging meer om bloed of bloedplasma te geven. door onze correspondent Harm Harkema londen/gpd - Het Noord-Ierse vredsproces is gisteren in een nieuwe impasse geraakt, nadat de unionistische leider David Trimble één stem te weinig kreeg om opnieuw tot eerste mi nister van het regionale Noord- Ierse parlement te kunnen wor den benoemd. Nu er geen regering kan worden gevormd, staat de Britse rege ring voor de keus om nieuwe verkiezingen uit te schrijven of om het parlement te schorsen en het rechtstreekse gezag van uit Londen (tijdelijk) te herstel len. Ook werd gisteravond ge speculeerd op het toepassen Nijmegen - Gelukkig waaide het gisteren niet al te hard. Werklieden waagden zich bo venop de Waalbrug in Nijmegen. De klus die ze hadden te klaren, was niet van gevaren ontbloot: een groot spandoek diende aan de stalen constructie te worden opgehangen. Deze blikvanger moet de mensen attenderen op De Waterweek, een evenement dat vandaag begint. Foto: ANP/Koen Suyk van wetstechnische trucs om Trimble alsnog in het zadel te helpen. De nieuwe tegenslag is het voor velen teleurstellende vervolg op de euforie van vorige week. toen het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) be gon met ontwapenen. Voor Trimble was dat gebaar vol doende reden de coalitie te her stellen met Sinn Féin, de politie ke tak van de IRA. Trimble trad in juli van dit jaar af als eerste minister, uit protest tegen het feit dat het IRA nog steeds geen wapen had ingeleverd. De pro testant Trimble kreeg gisteren de steun van alle katholieke par lementsleden, maar werd uit eindelijk door zijn eigen achter ban in de steek gelaten. Jongen vindt euro op straat oss - Een 14-jarige jongen heeft deze week in het Brabantse Oss een twee euro-muntstuk op straat gevonden. Bij De Neder- landsche Bank (DNB) is men stomverbaasd over de vondst. DNB-woordvoerder Van der Zaag kan door de telefoon niet bevestigen of de munt echt is. „Maar zoals hij wordt beschre ven, klinkt het authentiek. We hebben al 150 miljoen euro munten verspreid onder ban ken en grootwinkelbedrijven. Maar met de restrictie dat geen enkele munt voor 1 januari in omloop komt." 'Betaalgemak' grieft Lottospelers den haag - Lottospelers in het hele land maken zich boos over een brief die zij deze week heb ben ontvangen. De Lotto kon digt daarin aan dat abonnees die niet willen meedoen aan vijf extra decembertrekkingen dit voor 17 november moeten aan geven op een antwoordkaart. Doet men dat niet, dan wordt de inleg automatisch afgeschre ven. Bij de Lotto zelf, maar ook bij de Consumentenbond in Den Haag hebben talloze ver baasde abonnees protest aan getekend tegen deze gang van zaken. Peiling: zes zetels voor LN Hilversum - Als er nu verkiezin gen zouden worden gehouden, zou nieuwkomer Leefbaar Ne derland zes Kamerzetels halen. Dat blijkt uit de politieke baro meter, het wekelijke opinieon derzoek van Interview/NSS. Vo rige week kon de partij nog maar op vier zetels rekenen en moest de weken ervoor genoe gen nemen met drie. Pagina Binnenland Veel mensen in Leidse regio kunnen nergens terecht door Roelf Reinders leiden - Zo'n tienduizend pati ënten in de Leidse regio zitten zonder tandheelkundige zorg. De laatste maanden hebben zo'n vijf tandartsen hun praktijk opgedoekt. De patiënten kun nen nergens anders terecht om dat tandartsen door overvolle praktijken nieuwe patiënten weigeren. W. Kowalski van de regionale tandartsvereniging spreekt van een acuut probleem. „De afge lopen jaren liep alles nog glad jes", aldus Kowalski. „Maar sinds onlangs een paar tandart sen zijn gestopt en niet iedereen een opvolger heeft, hebben we een groot probleem." De pati ënten hebben een brief gekre gen waarin zij worden verzocht een nieuwe tandarts te zoeken. Maar de meeste artsen schrijven geen nieuwe patiënten in, zegt Kowalski. „Veel mensen vissen achter het net omdat ze nergens terecht kunnen." Kowalski zelf laat alleen nog fa milieleden van bestaande pati ënten toe. „Tegen anderen zeg ik: Sorry." De praktijken zitten vol, aldus de Zoeterwoudse tandarts. „De rek is eruit. Er kan niemand meer bij. Er kan maar één patiënt tegelijk in de stoel zitten. De tandartsen werken van acht tot zes en offeren vaak hun lunchpauze op om patiën ten te helpen." Volgens Kowalski geeft het te kort op korte termijn geen grote gevolgen. „Acute probleemge vallen worden wel behandeld", zegt hij. „Maar ik voorzie op de lange termijn problemen. Tand artsen zijn lang bezig met men sen die lang niet zijn geweest. Zo creëer je weer extra wacht lijsten. We zitten in een negatie ve spiraal." De volle praktijken en het tekort aan tandartsen wekken agressie bij patiënten op, zegt Kowalski. Vooral de tandarts-assistenten moeten het ontgelden. „Zij krij gen vaker dan anders met scheldpartijen over te telefoon te maken als het niet lukt een gaatje te vinden. En de praktij ken staan al vol van de stress en we doen echt ons best om men sen er tussen te friemelen." Vol gens Kowalski is er geen snelle oplossing voor het tekort. „Het duurt even voordat er nieuwe tandartsen zijn opgeleid. Het tandartsen tekort was te voor zien, maar de overheid heeft het probleem onderschat." De Beukenhof 10g| TROUWEN IN DE MOOISTE TUIN VAN NEDERLAND RECEPTIE - DINER - FEEST - LUXE HOTELSUITES Elke zondag lunch - high lea diner Zeven dagen per week geopend Tel. 071-5173188 E-mail info@debeukenhof.nl Nieuwe ISDN/ADSL leveranciers in Nederland naast KPN Telecom. Wilt u van uw huidige telecom leverancier veranderen (ISDN2/ADSI/analoog). Dit kan in Leiden en Leiderdorp; alleen voor bedrijven tegen sterk gereduceerde abonnement- en belkosten (30%). Bij aanschaf nieuwe telefooncentrale. 2 maanden gratis bellen. Fax uw KPN-NOTA naar 071 521 33 07 en u weet uw bespanne. De Telspcc BV 071 568 60 00 info@telspec.nl 'Rots geschampt na navigatiefout' 9.30-12.00 uur vrijdag 9 november ig leraar basisonderwijs Alleen informatie over de voltijdopleiding Amsterdam )an Tooropstraat 136 tel (020) 6137079 Aanwezigheid bij Alkmaar Gabriël Metsulaan 34 tel (072) 5121868 aanvang gewenst door Jacob van der Meulen haarlem - De Nederlandse onderzeeboot Hr. Ms. Bruinvis is in de Noorse wateren ontsnapt aan een schipbreuk. Door een navigatiefout ramde de boot uit de Walrus-klasse op vijftien meter diepte bijna frontaal een rots. Dankzij een snelle uitwijk manoeuvre werd deze alleen geschampt De mari ne stelt een intern onderzoek in. In de officiële lezing van de marine werd steeds gesproken over een botsing met een USO (unin- dentified submerged object) die slechts lichte scha de zou hebben veroorzaakt. Zo werd niet uitgeslo ten dat de boot een walvis had geraakt. Volgens een betrokkene had de stuurman tijdens een oe fening in het Noorse Sognefjord de rots niet opge merkt. Mogelijk pmdat het zeer geavanceerde so- narsysteem niet aan stond. Aanvankelijk lag de onderzeeër op ramkoersAlleen door een snelle uitwijkmanoeuvre werd een volledige ramp voor komen. Toch schampte de Bruinvis de rots, waar bij de buitenste huid werd beschadigd. Marine zegsman overste A. van der Linde bevestigt dat de Bruinvis een rots heeft geraakt. ,De oorzaak van het ongeval wordt onderzocht en er komt een scheepsongevallenrapport. Wellicht komt daaruit dat er inderdaad een navigatiefout is gemaakt." De onderzeeër is over twee weken weer vaarklaar, aldus de overste. De duikboot, een van de vier uit de Nederlandse vloot, is genoemd als mogelijke bijdrage van de marine aan de strijd tegen het terrorisme. De ma rine wil echter niets kwijt over de geplande be stemming van de Hr. Ms. Bruinvis. Deze week ook op zondag geopend! ■WBl vreten lang keihard - ."oord bel 'tJ Hans Verkerk' I Stenen werkblad voor de prijs van een MDF werkblad. msmnmimmb Ter Aar (Megastore) Stobbeweg 19, 0172 606 123 (ind. Bovenland) ite showroom. Actie niet in combinatie met andere aanbiedingen. Ja, ik word abonnee en ontvang Naam Straat Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling I kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro de krant eerst 2 weken gratis. M V A 16,93 (fl. 37.30) 48.53 (FL 48,99 fl (Ivm controle nabeTorgngl Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met 106.95) jackpot cadeau 107.96) Bt automabsche beding s mjn Handtekening: 712141 400121 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1