KPN haakt af als Unieke Armeense grafwagen in Oudheden sponsor eredivisie Leeuw dreigt in delen Afrika te verdwijnen Leidsch Dagblad 'Investering levert te weinig geld op' Zuid-Holland zwakt plannen herindeling af lelp de A Jü Giro 555 Den Haag Nazomer voorbij MAAND 1VL AANBOD MKBwilin 2002 lonen bevriezen Zonnevylle maakt kans op Middelburg TL Leidsch Dagblad jn maar Me Idmerken' ■begaafden i liever sr niets inten geven ren een plaats nond @nders op drie s in de raad NR. 42762 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,751,25 Leidsch donderdag 1 NOVEMBER 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad VRAGEN 071-5128030 Woubrugse kunstenaar Momdjian motor achter drieluik den haag/gpd - Telecombedrijf KPN stopt met de sponsoring van de hoogste afdeling van het Ne derlandse betaalde voetbal, de eredivisie. KPN zegt niet tevreden te zijn over de exclusiviteit die de eredivisie biedt. De investering levert daardoor niet genoeg geld op. KPN valt over twee zaken: het telecombedrijf heeft niet de ex clusieve rechten kunnen krijgen voor het gebruik van beeldmate riaal op het internet. Ten tweede heeft de Eredivisie NV het logo en de officiële naam van de ere divisie veranderd van KPN Tele- competitie in KPN Eredivisie. Volgens KPN is daardoor de 'uitstralingswaarde' van deze naam voor KPN sterk vermin derd. KPN probeerde in mei 2000 alle uitzendrechten op de televisie voor de eredivisie in handen te krijgen tot 2005. Daarvoor had het bedrijf 150 miljoen gulden per jaar over. Voor zichzelf had KPN bedacht dat het door de in troductie van de ADSL- en breedbandtechnologie duels via internet kon gaan uitzenden. Met deze technieken moet de kwaliteit minstens hetzelfde zijn als op de 'traditionele' televisie. De grote clubs in de eredivisie (PSV, Feyenoord en Ajax) be stempelden het bod van KPN vorig jaar als aantrekkelijk, maar toch niet genoeg. De clubs ver wachten over een paar jaar veel meer te kunnen krijgen. Zich nu al vastleggen voor 150 miljoen per jaar zou zonde zijn van het geld. De Eredivisie NV, eigendom van de 18 clubs die erin voetballen, moet nu snel op zoek naar een nieuwe sponsor. De verbintenis met KPN loopt tot het eind van dit voetbalseizoen, dat eindigt in de zomer van 2002. Eerder is de Zwitserse uitzendketen Adecco al genoemd als opvolger. Eredivisie NV-voorzitter Hans Herremans zegt dat er nog geen opvolger bekend is. Tot voor kort was hij nog met KPN in ge sprek over de toekomst. „Er is geen sprake van een panieksitu atie", zegt Herremans. Als ge volg van het einde van de spon soring van de eredivisie stopt KPN ook met de sponsoring van de voetbalbond KNVB. Bij de voetbalbond kreeg het telecom bedrijf in ruil voor twee miljoen per jaar onder meer naamsver melding tijdens bondsevene- menten en wedstrijden van het Nederlands elftal. KNVB-voor- lichter De Leede vindt het „spij tig dat het contract niet wordt verlengd, maar te respecteren. door Rody van der Pols leiden - „Een absolute primeur. Uniek." Glunderend van trots wijst Krikor Momdjian naar de 3500 jaar oude grafwagen die het middelpunt vormt van de tentoonstelling over het prehis torische Armenië in het Leidse Museum van Oudheden. „Deze kar wordt in Armenië gekoes terd als een kind", zegt de kun stenaar uit Woubrugge. „Dit is voor het eerst, en waarschijnlijk voor het laatst, dat dit juweeltje buiten Armenië te zien is." Momdjian is de drijvende kracht achter niet één, maar drie ten toonstellingen over Armenië. In zijn geheel omspant dit drieluik, dat vanaf zaterdag te zien is, meer dan 3000 jaar geschiedenis van het land ten oosten van Turkije. Van prehistorische graf heuvels in het Museum van Oudheden tot middeleeuwse miniatuurkunst in het Utrechtse Catharijnecönvent tot eigentijd se kunst in het Stedelijk Muse um De Lakenhal in Leiden. Bijna alle geëxposeerde objecten zijn afkomstig uit Armeense col- Bewonderende blikken voor een 2100 jaar oude, zilveren beker. De beker is een van de topstukken op de nieuwe Armenië-tentoonstel- ling in het Leidse Museum van Oudheden. Foto: ANP/Robert Vos lecties. En in veel gevallen zijn ze waarschijnlijk voor het laatst buiten het land van herkomst te zien. Dat geldt zeker voor de christelijke relieken die in het Catharijnecönvent te bewonde ren zijn. Deze uiterst kostbare voorwerpen, alle afkomstig uit de Armeense 'moederkerk', worden gekoesterd in eigen land. Want Armenië is niet al leen het meest oostelijk gelegen christelijke land, maar ook het oudste. Al 1700 jaar is het chris tendom daar staatsgodsdienst. Momdjian: „En daar zijn ze in Armenië ontzettend trots op." „Eigenlijk is het niet toegestaan dat deze relieken het land verla ten", vertelt hij. Maar voor een keer wilden de kerkelijke autori teiten een uitzondering maken. „Ze weten dat ze bij mij in goe de handen zijn, omdat ze me nog kennen van de priestersop leiding die ik gevolgd heb in een Armeens klooster." Zo kan nu ook het Nederlands publiek kennismaken met de zilveren arm die resten bevat van Thad- deus, een leerling van Christus die het geloof in Armenië ver kondigde. De Armeense partij is overigens ook gebaat bij het uitlenen van hun kunstvoorwerpen. Zo werd de grafwagen die in Oudheden te zien is volledig gerestaureerd op kosten van het Leidse muse um. Restaurateur Hans Piena was er tien weken mee in de Uitkrant: Drieluik over droom en werkelijkheid ieth List «irnee ideri L lands spreek- erheiligen weer, volgen ■buien keer op Vrij zonnig potCEj w 3-4 ers Oranje vereldtop rationale vrouwen is vijfde van de we- ojging van negen 1 vergelijking met het apioenschap in 1999. daarvoor ontbrak de loeg in Lausanne nog iomdat de bond toen schikking had over irsvan internationaal saar niveau. Op het it debuteerden Vero- Leur (15), Gabriella 115) en Ritsk Valentijn ïreldtitel ging voor de :op rij naar de Roe- seg. Bij de mannen lusland. po 8 aat Shell 17 procent Shell heeft over het taal een slechter re- aald dan in dezelfde iig jaar. De winst, op ctuele kosten en ex- andere posten, komt üiljoen dollar (6,6 den). Dat is 17 pro lan in het derde )rig jaar toen het re- wam op 7,9 miljard lis vanochtend be- akt. door Robbert Minkhorst den haag/regio - Valkenburg, Warmond en Zoeterwoude hoe ven zich niet per se te richten op een samenvoeging met een of meer buurgemeenten. Dat vindt een overgrote meerderheid in Provinciale Staten. De nota 'Grensoverschrijdende aanpak' moet worden afgezwakt. Gedeputeerde Dekker moest gisteren in de statencommissie voor bestuurlijke zaken in het provinciehuis in Den Haag diep door het stof. Met de scenario's die Gedeputeerde Staten heb ben bedacht voor de drie klein ste gemeenten gaan ze te ver, menen de fracties van WD, CDA, SGP/ChristenUnie, Groenlinks, D66, SP en Neder land Mobiel. Alleen de PvdA had een afwij kend geluid. Die partij stelt juist dat Gedeputeerde Staten zich niet duidelijk en hard genoeg opstellen en vreest daarom dat uiteindelijk de minister van bin nenlandse zaken mogelijk in grijpt, en daarmee de Leidse re gio en de Bollenstreek herinde ling oplegt. Het keuzemenu van GS beperkt zich slechts tot varianten waar bij noch Valkenburg, noch War mond, noch Zoeterwoude aan herindeling ontkomt. Op de PvdA na eisten de partij en dat de optie waarin de ge meenten zelfstandig blijven ook apart wordt vermeld. Aanvankelijk wilde Dekker daar niet aan. De bestaande situatie kan natuurlijk altijd zo blijven, gaf hij aan, maar heet in zijn ogen geen variant. De optie apart vermelden leek hem daar om overbodig. Maar de statenfracties namen daar geen genoegen mee, waar na Dekker zwichtte. Hij moet de aangepaste notitie inclusief de begeleidende brief aan minister De Vries van binnenlandse za ken opnieuw ter goedkeuring voorleggen aan PS, voordat het hele verhaal naar De Vries toe Pagina Regio i: 'Provincie vergaloppeert zich met herindeling' (advertentie) wiisa mensen in nood nederlandse rode kruis novib stichting "en onschuldige Afghanen hebben k winter voedsel en opvang nodig. SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES katwijk - Eindelijk weer eens schuimkoppen op de golven en stuifzand in de ogen. De nazomer is voorbij, de herfst begonnen. Maar dat maakt de weg vrij voor de volgende fase van strandvermaak: de strandwandeling op een stormachtige dag. Dit gezin trok de stoute schoenen aan en waagde zich gisteren op het strand van Katwijk. De maand oktober was met een gemiddelde van 14,2 graden de warmste sinds het begin van de metingen in 1706. Ook was het nog niet eerder voorgekomen dat oktober war mer was dan september. Met het ingaan van de nieuwe maand kunnen eindelijk de winterjassen weer uit de kast. Het KNMI voorspelt wisselvallig herfstweer met maxima van 11 tot 14 graden. Foto: Dick Hogewoning (advertentie) Populaties te klein voor overleving londen - In delen van Afrika dreigtde koning van de dieren uit te sterven: de leeuw wordt bedreigd. De huidige populaties in West- in Centraal-Afrika zijn te klein om in de toekomst nog levensvatbaar te zijn. Dat blijkt uit onderzoek van de natuurbe schermingsorganisatie IUCN, de grootste en oudste natuurbe schermingsorganisatie ter we reld. De BBC en The Times maken melding van het onderzoek, dat onder leiding stond van de Ne derlander Hans Bauer van het Centrum voor Milieukunde van de Universiteit Leiden. „Er is sprake van een ernstige situatie. Er is niet één populatie in de be trokken regio's waarvan we ze ker zijn dat die er zal blijven", aldus Bauer in de The Times. De leeuwenstudie wordt over twee weken gepubliceerd. De tails van het uitgebreide onder zoek staan deze week in het blad New Scientist. Leeuwen zijn officieel nog geen bedreigde diersoort, maar door de groei van de landbouw in Afrika komt het dier wel steeds vaker in de knel. Bovendien worden leeu wen in enkele Afrikaanse landen nog altijd bejaagd. Gezonde leeuwenpopulaties moeten volgens wetenschap pers uit minimaal vijfhonderd dieren bestaan om inteelt - en daarmee verzwakking en uit sterving van de groep - te voor komen. De grootste leeuwenpo pulaties in West- en Centraal- Afrika, en dan vooral in Ka meroen, Senegal, Mali en Gui nee, tellen nu zo'n tweehonderd dieren. De meeste populaties tellen zelfs maar ongeveer vijftig dieren. Leeuwen staan aan de top van de voedselketen. Het verdwijnen van de soort in delen van Afrika kan daarom leiden tot ingrijpen de verstoring van de natuur in de betreffende landen. „Het feit dat leeuwen nu bedreigd zijn, kan betekenen dat andere dier soorten over twintig of dertig jaar. ook worden bedreigd", al dus Bauer. den haag/gpd - MKB-Neder- land, de koepelorganisatie van werkgevers in het midden- en kleinbedrijf, stelt voor om de lo nen volgend jaar te bevriezen. Zo ernstig is de toestand in de bedrijven, aldus MKB-voorzitter Hans de Boer. De vakbonden moeten voor 2002 afzien van een looneis ongeacht wat er voor komend jaar is afgesproken in CAO's. Ook topmanagers moeten in 2002 op de nullijn blijven zitten. Hij verklaarde dit vanochtend vooruiüopend op de nieuwe economische groeiverwachtin gen die het Centraal Planbureau (CPB) vanmiddag bekend zou maken. Het voorstel van De Boer is drie ledig: in het volgend jaar wor den de lonen niet verhoogd, ook niet met een inflatiecorrectie; ook het management en de werkgevers houden hun salaris sen op hetzelfde niveau als in 2001; en om te voorkomen dat iedereen er vier tot vijf procent op achteruit gaat, moeten de so ciale lasten worden verlaagd in dezelfde mate als de inflatie. „De sociale fondsen hebben een overreserve van tien miljard. Ge bruik dit om de sociale lasten zodanig te verlagen, dat de infla tie volledig kan worden gecom penseerd", aldus de MKB-voor zitter. Wanneer de werkgevers geen loonsverhoging hoeven uit te betalen, kunnen zij hun con currentiepositie aanmerkelijk verbeteren. Daardoor kan hun omzet aantrekken en komt er weer geld vrij voor investerin gen. De Boer maakt zich grote zor gen over de omzetdaling en de afname van de investeringen bij zijn leden, de afgelopen maan den. Zij bieden aan 2,5 miljoen Nederlanders werk. Vooral de industrie, de makelaardij en de toeleveranciers hebben zwaar te lijden onder de verslechterende economische toestand. Doekle Terpstra, voorzitter van het CNV, was hevig verontwaar digd over het 'onplezierige' voorstel van De Boer. Burgemeester Leiderdorp bovenaan lijst vertrouwenscommissie door Eric Went leiderdorp - Michiel Zonnevylle (51) is een serieuze kanshebber voor het burgemeesterschap van Middelburg. Samen met twee 'andere WD-kandidaten staat de Leiderdorpse burge meester bovenaan het lijstje van de vertrouwenscommissie. Het nieuws van Zonnevylles kandi datuur ligt vroegtijdig 'op straat' omdat iemand heeft gelekt. Pas op 26 november wordt officieel bekend welke twee kandidaten de voorkeur van de vertrou wenscommissie hebben. Het is de tweede keer in een half jaar tijd dat Zonnevylles naam opduikt in een rijtje kansheb bers voor een vacante burge meesterspost. In mei was dat in de Brabantse gemeente Ooster hout, nu in de Zeeuwse hoofd stad Middelburg. Zonnevylle ontkent niet dat hij een sollicitatiebrief heeft ge stuurd. „Middelburg lijkt mij een interessante uitdaging. Om dat het de provinciale hoofdstad is en omdat de burgemeester te vens korpsbeheerder van de Zeeuwse politie is. Bovendien ben ik in Zeeland geboren, dus dat schept een extra band." De sollicitatie betekent volgens hem niet dat hij op Leiderdorp is uitgekeken. „Ik ga graag verder, maar als ik ergens anders een interessante uitdaging zie, dan is het mis schien goed om te verkassen." Dat zijn naam nu voor de twee de keer op rij vroegtijdig naar buiten is gekomen, vindt Zon nevylle 'niet echt schokkend'. „Er zou sowieso een openbare voordracht komen." De Leider- dorpse burgemeester krijgt con currentie van burgemeester J01- ritsma uit Cranendonck en J. Schouwenaar uit Maarssen. Bei den zijn ook van liberale huize. Gistermiddag is de vertrou wenscommissie inderhaast bij een gekomen. „Om wat data door te spreken, meer niet", al dus voorzitter Bruinoge. Hij vindt het 'niet meer interessant' om nu nog onderzoek te doen naar het lek. „Het gaat erom dat er zo snel mogelijk een nieuwe burge meester komt." Maar volgens het Middelburgse raadslid Wild van de AOWUnie 55+ is er in die vergadering wel degelijk over het lek gesproken. „Iedereen heeft met de hand op het hart moeten zweren dat hij of zij niet heeft gelekt." Medio vorig jaar eiste de Mid delburgse gemeenteraad het vertrek van burgemeester Spar van der Hoek. Een voortduren de stroom van conflicten en in cidenten zou tot een 'onwerkba re situatie' hebben geleid. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat PostcodePlaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 16,93 (fl. 37,30) kwartaalabonnement automatische betaling 48,53 <fl. 106,95) betaling per acceptgiro 48,99 (fl. 107,95) M V n. controle nabezorging) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automatische betaling is m^n bank-gifonummer Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1