Saab ziet af van deal met Fokker Space Van der Valk naar rechter bij verbod op uitbreiding Voorhouter heeft spijt als haren op zijn hoofd van poedergrap Leidsch Dagblad Afketsen overname zware domper VS vrezen nieuwe reeks terroristische aanslagen Kunst op het water Genzyme neemt Belgische fabriek van Pharming over Scholen Leimuiden doelwit vandalen Leidsch Dagblad istgras in fcna definitief rdam - De Amsterdam krijgt over drie jaar een [grasveld. Kunstgras op het lveld van Ajax is het eind- Ivan een stappenplan. Nog de jaarwisseling komt er nstgrasveld in de trai- iaccommodatie De Toe- }t. In het voorjaar krijgt een "Je bijvelden kunstgras en e\ het ook in een van de hal- liggen, ia Sport iisraketten uit rsk geborgen - Uit het wrak van de ;che kernonderzeeër zijn tot dusver zes van I totaal 22 kruisraketten ge- r 4n. De raketten waren alle ^ijitact, deelde een woord- Ier van de Russische noor- vloot vanochtend mee. idien zijn bij het bergings- |in het dok van de marine- Rosljakovo nog eens drie [lijke overschotten aange- n. Daarmee komt het aan- ejborgen doden op 48. Jdenklasse weg grote steden .c -Na de hogere inko- verlaat nu ook een steeds deel van de middenklas- Jgrote stad, omdat koop- engen voor die groep onbe- lar worden. Het gevolg is vier grote steden in Ne- d in toenemende mate n bewoond door jonge- rerklozen en allochtonen, ia Binnenland 2 josevic: Del ite 'gestoord' iaac - Hoofdaanklaagster Del Ponte van het Joego- -tribunaal heeft 'het intel- itfle niveau van een 7-jarig :r|elijk gehandicapt kind', im moet zij door de rech- de zaak worden ge- aldus Slobodan Milose- inochtend tijdens de twee- |g van voorbereidende Bttingen. la Buitenland laadsdebat influistert fan Maaren teeds minder 7 sraëliërs lissen Rabin riedrich Hebbel l- Is twee mensen elkaar ussen, lopen de nderen door, maar als twee vechten, komen anderen eromheen aan W Kans op ftr onweer 15-16° aïBJ W5-7 leijsterrein rordt eindelijk f ebouwd lagerecht: oms ziet Vrouwe istitia niet best v inderbioscoop oorschoten lijft bestaan nr. 42760 losse nummers 2,25 1,02 zaterdag 2,75 1,25 Leidsch OPGERICHT 1 /WAART 1860 Dagblad dinsdag 30 oktober 2001 VRAGEN door Hans Versluis voorhout - Hij is er goed ziek van. De Voorhouter die ruim een week gele den bij wijze van grap poederbrieven bij zijn beide buren bezorgde, heeft spijt als haren op zijn hoofd. Vooral omdat inmiddels duidelijk is dat het openbaar ministerie grappen met poederbrieven hard aanpakt. Vorige week veroordeelde de Rotter damse rechtbank een inwoner van Ridderkerk voor een soortgelijke actie tot een maand onvoorwaardelijke cel straf. „Ze rekenen dit als een misdrijf, het valt onder het strafrecht. Als ik word veroordeeld, zou ik mijn baan kunnen verliezen. Straks draai ik een week de cel in en geloof me, één nacht was al vreselijk, laat staan een week." De Voorhouter verbleef een nachtje in een politiecel nadat een van zijn bu ren 's avonds laat bij thuiskomst een verdachte envelop met wit poeder in zijn brievenbus vond. „De envelop zat bij het huis-aan-huisbiad. Dat vond ik verdacht, anders had ik wel geweten dat het om een grap ging", vertelt de vinder. Hij belde de politie die volgens instructie reageerde en de procedures begon af te werken. Met het gevolg dat eerst de politie de complete straat af zette, vervolgens de brandweer, com pleet uitgedost in beschermende pak ken, ter plaatse verscheen en ten slot te de burgemeester kwam kijken. De commotie trok de aandacht van een van de andere buren. „Ik dacht eerst dat die agenten even pauze ston den te' nemen", herinnert de buur vrouw zich. „Maar na een uur ston den ze er nog. En maar telefoneren. Toen de brandweer kwam, is mijn vriend gaan vragen wat er aan de hand was. Eerst wilden ze niks zeg gen, maar uiteindelijk bleek dat de buren een envelop met poeder had den gekregen. Wel, zo'n envelop had den wij ook! Van de buurman. Een grapje. Hij had ons de envelop per soonlijk overhandigd en er bij de an dere buren één door de brievenbus gegooid." De grappenmaker zelf, die anoniem wil blijven, kan de humor van zijn grap inmiddels niet meer in zien. Hij was de bewuste avond niet thuis, maar werd op zijn mobiel ge waarschuwd. Toen hij thuiskwam, kon hij direct mee naar het bureau. Daar mocht hij een nachtje blijven slapen. .Achteraf was het natuurlijk stom, maar het was allemaal een sa menloop van omstandigheden. Toen ik de brief bij de buren in de bus deed, had ik er al geen goed gevoel meer over. Ik belde direct aan. maar de buurman deed niet open. Ik dacht wel dat ze zouden begrijpen dat het een grap van mij was. Ik ben bezig mijn huis te verbouwen, waardoor er alle maal wit stof op de vloer ligt. Vandaar die grap. Hij heeft inmiddels de politie gebeld om zijn excuses te maken. „Dat is het minste wat ik kon doen." Binnenkort moet de Voorhouter zich voor de rechter verantwoorden. En de reke ning van de brandweer betalen. door Robbert Minkhorst leiden - De overname van Fokker Space uit Leiden door het Zweed se Saab Ericsson gaat niet door. De Zweedse onderneming heeft op het allerlaatste moment van de deal afgezien.Dit betekent een zware domper voor het Leidse bedrijf. Voor Fokker, waar zo'n 350 mensen werken, is een partner schap of een overname onver mijdelijk. „We hebben een ster ke, strategische partner nodig. De ruimtevaart is aan het veran deren. Er ontstaan een paar gro te machtsblokken. Daar moeten we bij zitten." De afgeketste overname heeft echter op de korte termijn geen directe gevolgen voor Fokker. De onderneming komt niet in geldproblemen, personeel kan aan het werk blijven. „Het is heel spijtig en vervelend", zegt woordvoerder E. van Drumpt, „maar we gaan gewoon hard door." Het besluit van Saab Ericsson is opmerkelijk. Bijna een jaar gele den tekenden Saab, Stork Aero space en Fokker een overeen komst voor verkoop. Saab zou een meerderheidsbelang ver werven in het bedrijf, Stork kreeg dan een minderheidsbe lang. De overeenkomst hoefde alleen maar op punten verder te worden uitgewerkt. Niets in het afgelopen jaar wees erop dat de overname zou mislukken. Saab zegt dat er uiteindelijk geen overeenstemming kon worden bereikt over gedane toe zeggingen tussen henzelf en Fokker. Volgens Van Drumpt heeft het mislukken van de overname te maken met ver plichtingen die de Leidse onder neming in het verleden is aan gegaan. Fokker maakt onder an dere zonnepanelen voor de ruimtevaart. „Er speelt een zaak in Amerika", zeg Van Drumpt, zonder details prijs te willen ge ven. „Saab is kennelijk bang voor een nasleep. Voor ons is de kwestie allang afgehandeld, maar Saab Ericsson wil niet het risico lopen dat eerdere ver plichtingen nog een rol spelen." Gisteravond kreeg Fokker te ho ren dat Saab afzag van de over eenkomst. Formeel gezien staan de Zweden in hun recht: de deadline voor de ondertekening van de definitieve overeenkomst was verstreken en niet alle toe zeggingen waren nagekomen. „Maar", zegt Van Drumpt, „er was wel een oplossing voor." De zegsman sluit niet uit dat Fokker en Saab Ericsson in een later stadium opnieuw om de tafel gaan voor overleg. „Voorlo pig zijn de onderhandelingen opgeschort", aldus Van Drumpt. „De exclusiviteit voor Saab is nu weg. We gaan nu praten met an dere kandidaten." De contacten met die eventuele partners wa ren een tot twee jaar opge schort. Namen wil hij niet noe men. washington/rtr-ap-dpa-afp - De Amerikaanse minister van justitie Ashcroft heeft gister avond gewaarschuwd voor een nieuwe reeks terroristische aan slagen in het buitenland. Politie en veiligheidsdiensten zijn in verhoogde staat van paraatheid. De FBI zou betrouwbare infor matie hebben ontvangen dat de komende week de Verenigde Staten of Amerikaanse doelen in het buitenland doelwit van een aanslag zouden kunnen wor den. Details over doelen werden niet bekendgemaakt. Op 11 ok tober vaardigde de federale overheid ook een waarschuwing uit. Toen gebeurde er niets. Vanochtend hebben de VS op nieuw aanvallen uitgevoerd op steden in Afghanistan. Doelen waren behalve de hoofdstad Ka- bul, het Talibanbolwerk Kanda har in het zuiden van het land, de noordelijke stad Mazar-i- Sharif en Herat in het westen van het land. De bombarde menten zouden enkele uren hebben geduurd. Volgens het Talibanregime zijn voor het eerst ook bommen ge vallen in de provincie Paktika, bij de grens met Pakistan en op de luchthaven van de stad Kun- duz, in het noorden van het land. Ook stellingen van de Tali ban bij Kabul en in de noordelij ke provincie Samangan zijn zwaar bestookt, zeiden Taliban - woordvoerders tegen het in Pa kistan gevestigde Afghaanse persbureau AIP. Pakistan wil dat de Amerikaanse en Britse aanvallen op Afghanis tan zo snel mogelijk eindigen. Dat heeft de Pakistaanse minis ter van financiën, Shaukat Aziz, vanochtend gezegd tijdens een economische top in Hong Kong. Pagina Buitenland: Meer nieuws over de VS en Afghanistan svdney - Australische kunstenaars positioneren een van kunststof gemaakt hoofd in het water bij de haven van Sydney. Het werk, dat met zandzakken en ankers op zijn plaats wordt gehouden, is onderdeel van de tentoonstelling 'Beelden bij Zee' die jaarlijks wordt georganiseerd bij het strand tussen Bondi - en Tamarama Beach in Sydney. Foto: Reuters/David Gray Het Haagsche Schouw neemt geen genoegen met oordeel commissie door Wim Koevoet leiden - Het Van der Valk-con- cem stapt naar de rechter als het zijn hotel/restaurant Het Haagsche Schouw in Leiden niet mag uitbreiden. Manager F. Schohaus neemt geen genoegen met de afwijzing van de bouw plannen door de adviescommis sie ruimtelijke kwaliteit (ARK). Hij dringt er bij WD-wethouder Schultz (economie) op aan het oordeel van ARK naast zich neer te leggen. „Als ze een wethouder is met lef, doet ze dat. Ze heeft zelf hotels aangespoord voor meer bedden te zorgen." De bouwplannen van Het Haag sche Schouw zijn een 'gebed zonder end', zegt de manager. Hij heeft de architect er al voor 50.000 gulden aan laten versleu telen. „En ik ben nog geen stap verder." En: „Ik tref erg veel pech op mijn pad. Zo werd wet houder Tjeerd van Rij (PvdA- /ruimtelijke ordening) gewipt, uitgerekend op de dag dat ons plan werd besproken. Ik denk dat als hij er nog was geweest ik al aan het bouwen was." Het eerste plan diende Het Haagsche Schouw in 1997 in. Het betrof een uitbreiding van het restaurant, dat nu is onder gebracht in het monumentale deel van het complex, een uit 1629 stammende herberg. In 1999 werd met de toenmalige monumentencommissie een ak koord bereikt. In hetzelfde jaar trok de hotelmarkt stevig aan en groeide de behoefte aan bedden in heel Nederland. Het concern Van der Valk breid de overal uit waar het kon en Leiden werd tot de kandidaat- groeiers gerekend. Het aantal kamers kon van 62 naar 117 door twee verdiepingen op het dak te bouwen en ook de kelder, waar nu feestzalen zijn gesitu eerd, voor hotelkamers te ge bruiken. Aan de restaurantplan nen werden zodoende hotel plannen gekoppeld. De echte problemen begonnen toen de uit louter 'onafhankelij ke deskundigen' bestaande ARK, een twaalfkoppige commissie, zich met de plannen ging be moeien. „Ik mag er toch van uit gaan dat de gemeenteambtena ren ook deskundige mensen zijn", zegt hij. „Ik voelde me dan ook redelijk zeker van mijn zaak toen ik de door stedenbouw kundigen goedgekeurde plan nen presenteerde aan ARK." Dat was dus een misrekening. Schohaus zegt dat hij op twee commissieleden na louter lie den aantrof die van toeten noch blazen wisten en ook in het ge heel niet waren voorbereid. Ze kenden de plannen nauwelijks, zagen een al twaalf jaar oude verbindingsgang tussen restau rant en hotel aan voor nieuw bouw, maar zongen ondanks al die onwetendheid bepaald geen toontje lager, vertelt Schohaus. Pagina Leiden: Het Haagsche Schouw heeft kamers hard nodig Belgische rechtbank geeft toestemming door Wilfred Simons leiden - Het Amerikaanse ge- neesmiddelenbedrijf Genzy me mag de Belgische vesti ging van het Leidse biotech nologiebedrijf Pharming over nemen. De Rechtbank van Koophandel in het Belgische Turnhout heeft dat vanmor gen beslist. Behalve Genzyme was ook het kleinere TKT in de race voor de fabriek in Geel, waar honderd mensen werken. Genzyme reageert opgetogen op het bericht dat zij de geluk kige is geworden. Pharming, dat nationale bekendheid ver wierf met de genetisch gema nipuleerde 'stier Herman', kon vanochtend geen officiële reactie geven. Maar volgens bronnen in het bedrijf is de directie 'zeer teleurgesteld'. Pharming heeft schoon ge noeg van zijn voormalige za kenpartner, die begin septem ber weigerde het noodlijden de biotechbedrijf een te hel pen met een overbruggings krediet. Pharming had zelfs veel moeite gedaan om een andere partner te vinden. Genzyme zegt dat zij met de aankoop de productie van een geneesmiddel tegen de Ziekte van Pompe kan veiligstellen. Verwacht wordt dat de ver koop van de Belgische NV ge noeg geld oplevert om de cre diteuren van Pharming af te betalen. Met het resterende bedrag en met een aandelen emissie wil Pharming een doorstart maken. door Tim Brouwer de Koning leimuiden - Vandalen hebben het al enkele nachten voorzien op scholen in Leimuiden. Na vernielingen en brandstichting in het weekeinde bij De Toren valk en De Kleine Wereld was het afgelopen nacht opnieuw raak. Bij De Torenvalk is onder meer de schooldeur met verf beklad en er werden racistische en andere bedenkelijke leuzen op de stoep geschilderd. Na de tweede reeks vernielingen en teksten als 'Heil Bin Laden' zijn veel leerlingen van streek, meldt locatieleidster Van Zuylen van de openbare basisschool De Torenvalk aan de Kastanjelaan. Na de herfstvakantie ontdekte het personeel dat een boom was omgezaagd, acht autobanden in de buurt lek waren gestoken, de netten van voetbaldoelen waren doorgeknipt en containers vlak bij school in brand waren gesto ken. Door de hitte waren ramen van de school gesneuveld. „Ge lukkig attendeerden buurtbewo ners de brandweer op het vuur, anders was de school nog afge brand." Door de tweede golf vernielin gen, waarbij weer een container vlam vatte, sloeg de stemming op school om. Van Zuylen: „Het bleek geen eenmalige dronke mansactie. De daders zijn be wust met zaag en verf naar school gegaan om de boel te vernielen en te besmeuren. De leerlingen reageerden ontdaan. Waarom moeten ze onze school hebben? En zo'n leus over Bin Laden maakt leerlingen angstig. De ramp op 11 september heeft indruk op hen gemaakt. We pra ten veel met ze. Bovendien gaan we naar aanleiding hiervan een project doen over vandalisme, met de politie. Die kennen ze toch al, want een agent was hier vanmorgen nog vroeger aanwe zig aanwezig dan ik." Een andere basisschool in de buurt, de rooms-katholieke De Kleine Wereld, had vorige week ook last van vandalen. Zij sloe gen enkele ramen kapot. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam IjMflV IJ/ Straat PostcodePlaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 16,93 <a. 37,30) kwartaalabonnement automatische betaling 48,53 (Ft 106.95) betaling per acceptgiro 48,99 <fl 107.95) 'e\ 3 (i.vm. controle nabezonjng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening 712141 nk-grontfnmer. 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl i1 De Amerikaanse minister van justitie Ashcroft. Foto AP/Ken Cedeno

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1