Rebellen nemen stad Pakistan in 3.000,- Gevangenissen in Suriname zijn erger dan de hel £tos 'VS krijgen een harde les' Ür Nieuw bij Etos: billenbroek Nederlander: liever wandelen dan cultuur Verzet tegen steun aan VS groeit "Wij willen uw auto" Minimaal extra inruil 99 Wachten op Kok Steekpartij in Leidse Pelikaanstraat drukkerij deltabach Leidsch Dagblad ST* Emotionele erdenking bij Sround Zero' edelbrief jpm Sabena ke redden Trouwen Is weer helemaal in 1 I t 5LS houdt klooster voor ll studenten Missieveiling levert nieuw record op Feyenoord 011 in Nederland wel topploeg Spanning blijkt funest voor [atwijkse derby rica Jong ïverspel is geen iplossing, alleen maar ien afleiding Geregeld zon 18-19° <m}fiws-6 NR. 42758 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,751,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad maandag 29 OKTOBER 2001 VRAGEN Huizen van bewaring voldoen aan geen enkele internationale standaard door onze correspondent Armand Snijders Paramaribo - De situatie in de Surinaamse huizen van bewaring voldoet aan geen enkele internationale standaard. Tot die conclusie komt professor Anton van Kalmthout, hoog leraar internationaal strafrecht aan de Katho lieke Universiteit Brabant in Tilburg. Hij brengt op uitnodiging van de Surinaamse minister van justitie en politie, Siegfried Gilds, een bezoek aan de voormalige Nederlandse kolonie. Van Kalmthout is gevraagd om de omstandigheden waaronder arrestanten en gedetineerden zijn ondergebracht in kaart te brengen, en oplossingen aan te dragen voor verbeteringen. Twintig tot dertig man in een arrestantencel van vijf bij twee meter is in Suriname eerder regel dan uitzondering. Sanitaire voorzienin gen zijn er nauwelijks, de voeding is slecht en mishandelingen door bewakers zijn aan de orde van de dag. Tussen de gevangenen zelf is de rivaliteit groot, wat niet zelden leidt tot vechtpartijen. In de afgelopen jaren hebben de erbarmelijke omstandigheden vaak geleid tot opstanden, waarbij voor miljoenen gul dens aan vernielingen werden aangericht. „Iedereen is het erover eens dat er iets moet gebeuren, daar hoef ik niemand van te over tuigen", zegt Van Kalmthout. „Het feit dat ik ben uitgenodigd is daar al een bewijs van. De vraag is wat je kunt doen, zeker gezien de huidige economische situatie in Suriname." Volgens Van Kalmthout schort het niet alleen aan de huisvesting, maar ontbreekt tevens een resocialisatieproces vrijwel volledig. „Het recividisme bedraagt 90 tot 95 procent. Als je met dertig man jarenlang in een cel zit, kun je niet verwachten dat je na die periode als een volwaardig burger weer vrijkomt. Bovendien worden lichtgestraften opgesloten met zware criminelen." Van Kalmthout pleit voor het instellen van, in Suriname nog onbekende, alternatieve straf fen voor niet-gevaarlijke criminelen. „Daar hebben ze meer aan dan nutteloos in een cel zitten. Daarnaast werken ze dan ten nutte van de samenleving, waarvoor ze iets terug kun nen doen als straf voor wat ze die zelfde sa menleving hebben aangedaan." Van Kalmthout vindt verder dat gekeken moet worden naar de mogelijkheid om de ruim 300 gevangenen met een Nederlands paspoort hun straf in Nederland uit te laten zitten, een discussie die nu ook woedt ten aanzien van Marokkaanse en Turkse gevan genen met de Nederlandse nationaliteit die in de landen rond de Middellandse Zee in een cel zitten. peshawar/ap-rtr - Honderden Pakistaanse strijders die de Tali- ban-machthebbers in Afghanis tan steunen, hebben gisteren een afgelegen plaats in het noor den van Pakistan, Chilas, ingeno men. Ze eisen dat de Pakistaanse regering een einde maakt aan de steun voor de luchtaanvallen op Afghanistan. De Pakistaanse rebellen zijn be wapend met raketwerpers, ka- lasjnikovs, zelfgemaakte gewe ren en zwaarden, aldus bron nen. Ze hebben de meeste over heidsgebouwen in Chilas, onge veer 350 kilometer ten noorden van Peshawar, bezet. Medestanders van de rebellen houden al vier dagen een ge deelte van de strategisch be langrijke autoweg door het Ka- rakorum-gebergte bezet, waar door de landroute tussen Pakis tan en China is afgesneden. Het Pakistaanse ministerie van binnenlandse zaken meldde eerder dat militairen naar het gebied worden gestuurd om de (advertentie) sema brengt Jazeera haag - Abonnees van Case- digitale televisie kunnen pf 1 november de Arabische ïwszender al-Jazeera ont- gen. Het gaat in totaal om 100 huishoudens in het mid- en het westen van Neder- 1. Een woordvoerder van erna zei dat de nieuwszen- zeker tot en met 31 decem- op het net blijft. lietpartij in urs: 4 doden Een gewapende man X vanmorgen in het cen- van de Franse stad Tours mensen doodgeschoten en inderen verwond. Dat heeft irandweer meegedeeld. Tot 'onden behoren twee po- ;enten. De gewapende legon te schieten op een ieagent en rende vervol- weg, al schietend op voor- igers. urtocht ar oor iN - De politie heeft vrijdag- ïd rond het Centraal Sta- gespeurd naar een stukje dat eerder op de avond bij ruzie was afgebeten. Rond uur 's avonds meldde 27-jarige man uit Heijen bij de politie met een bloe- 1 gezicht. Volgens de man een 29-jarige Leidenaar bij ruzie een hap uit zijn oor ben genomen. De Leide- :kon niet veel later in een ling in Rijnsburg worden jehouden.Het ontbrekende je oor is niet meer gevon- Nationale Inruilweken bij de Opel dealer bovenop de ANWB/Bovag koerslijst Waar haal je de energie vandaan? Pampers Easy Up luierbroekjes maxi en junior per pak van 39.99 naar rebellen te verdrijven en de weg te heropenen. Er zouden door de bezetting van de weg hon derden buitenlanders en zaken lieden vastzitten. Bij een massale demonstratie in de Pakistaanse grensstad Pesha war hebben radicale moslims vanmorgen opgeroepen in Af ghanistan tegen Amerika te gaan vechten. Duizenden men sen deden mee aan de demon stratie. Ten noorden van de stad zouden duizenden jonge Pakis- tanen en gevluchte Afghanen voor de grens wachten om zich in Afghanistan bij de strijdende Taliban aan te sluiten. Bij een aanslag gisteren in Ba- hawalpur in Pakistan kwamen zeker achttien mensen om. Ge wapende mannen vielen een katholieke kerk de oostelijke stad aan. Later op de dag ont plofte bij Quetta in het zuidwes ten een bom in een volle bus. Zeker drie mensen werden op slag gedood. Zie ook pagina Buitenland peshawar - Pakistaanse kinderen uit het vluchtelingenkamp Kacha Gari in de West-Pa- kistaanse stad Peshawar wachten gehurkt op de komst van premier Kok. Samen met mi nister Herfkens van ontwikkelingssamenwerking was Kok dit weekeinde in Pakistan op bezoek. Pagina Buitenland: Kok bedrijft diplomatie op kousenvoeten. Pagina Binnen land: Commentaar Foto: ANP/Robin Utrecht Geldig t/m 3 november op vele nieuwe Corso's, Astra's en Zafira's uit voorraad* OPEL# voorburg/anp - De Nederlan der gaat in zijn vrije tijd het liefst een stukje wandelen in de na tuur. Ook een restaurantje pik ken of een avondje naar de dis co of het café doet het goed. Cultuur opsnuiven in het muse um of bij een concert kan de Nederlander het minst bekoren. Dat blijkt uit cijfers over vrije tijdsbesteding die het CBS van morgen bekendmaakte. De economische teruggang ten spijt, prikken Nederlanders steeds vaker een vorkje buiten de deur. Vorig jaar ging 75 pro cent van de mensen boven de 18 jaar meer dan drie keer per jaar naar een restaurant. Een paar jaar daarvoor was dat nog 68 procent. Meer dan eenderde van de vol wassenen gaat minimaal één keer per maand naar een restau rant. Vooral alleenstaanden en paren zonder kinderen verkie zen de keuken van het restau rant boven de eigen kook kunsten. De natuur blijft favoriet. De helft van alle mensen ouder dan 18 jaar trekt minstens een keer in de maand de natuur in. Vooral hoger opgeleide volwassenen zoeken hun rust in de natuur. door Eric-Jan Berendsen leiden - Een 35-jarige Leidenaar is zaterdagavond rond tien voor zeven in de Pelikaanstraat ter hoogte van de Pelikaanhof neer gestoken. Hij had diverse steek wonden waarvan één in de hart streek. Onder begeleiding van motorpolitie is het slachtoffer met een ambulance naar het LUMC gebracht. Na een spoed operatie is de man buiten le vensgevaar. De politie heeft geen idee wie de (advertentie) dader is. Wel is bekend dat de Leidenaar kort voor de steek partij ruzie heeft gehad met drie, mogelijk vier personen. Wie die mensen zijn en waar over de ruzie ging, weet de po litie niet. De politie wil niet zeggen of er een verband bestaat tussen de steekpartij en de schietpartij van donderdagavond 16 au gustus op Leiden Centraal. Die avond werd een in Rotterdam woonachtige Marokkaanse jongen (19) op een perron van dichtbij twee keer in het ge zicht geschoten. Hij overleed een paar uur later in het LUMC aan zijn verwondingen. De po litie arresteerde drie verdach ten, Antillianen van 17, 18 en 19 jaar die - naar verluidt - op dat moment in de Pelikaanhof woonden. Twee van hen zitten nog vast. Vrienden van de doodgeschoten jongen zwoe ren direct na de schietpartij wraak. Overigens is er in en rond de Pelikaanhof al langere tijd sprake van overlast. Het 660 kamers tellende complex van de Stichting Leidse Studenten huisvesting (SLS) wordt vooral geplaagd door junks, dealers en rondhangende jongeren. De problemen zijn ruim een jaar of vijf geleden ontstaan toen de SLS werkende jongeren in de flat begon te plaatsen. (advertenties) energieweg 25, 2382 nb zoeterwoude-rijndijk telefoon: (071) 589 92 41, telefax: (071) 541 53 82 algiers/ap - De Verenigde Sta ten krijgen in Afghanistan 'een hardere les' dan de Sovjetunie. Die waarschuwing geeft Tali- ban-leider mullah Mohammed Omar de Amerikanen in een in terview dat gisteren werd gepu bliceerd door de Algerijnse krant El Youm. „Wij zullen ze niet met bloemen verwelkomen", aldus Omar. Omar zegt dat de Taliban hun 'werkelijke oorlog' tegen de VS nog niet zijn begonnen, een kennelijke verwijzing naar een grondoorlog. „Wij zullen alle vormen van jihad bedrijven, op dat het Afghaanse volk baas in eigen huis blijft." Omar zegt ver der dat Afghanistan bereid is Osama bin Laden te berechten of aan Arabische landen uit te leveren voor berechting door is lamitische geestelijken, mits de VS kunnen bewijzen dat hij be trokken is geweest bij de aansla gen van 11 september. De Taliban-leider zegt dat Was hington Afghanistan geen bewij zen heeft laten zien van Bin La- dens betrokkenheid bij terroris me. Hij meent dat de VS in we zen niet uit zijn op het uitscha kelen van Bin Laden, maar een voudig machtspolitiek in het Midden-Oosten bedrijven om hun doelstellingen te verwezen lijken. De Noordelijke Alliantie noemt hij 'een groep huurlingen die heeft besloten ons land aan de buitenlanders te verkopen'. Ex- koning Mohammed Zahir Shah, die sinds 1973 in ballingschap in Rome verblijft, verwijt hij het land te hebben verlaten. „Wij wijzen personen af die ons op het slagveld in de steek hebben gelaten, en die Washington en de westerse landen ons willen opdringen Als sommigen denken dat de koning op Ameri kaanse tanks terug zal komen, hebben zij het bij het verkeerde einde, want dat zal nooit gebeu ren." Volgens de Washington Post hebben Amerikaanse functiona rissen de afgelopen drie jaar ze ker twintig keer met vertegen woordigers van de Taliban on derhandeld over de uitievering van Bin Laden. De gesprekken zouden zijn gevoerd tot kort voor de aanslagen van 11 sep tember. The Washington Post citeert bronnen die bij de on derhandelingen nauw waren betrokken. Bin Laden zou worden uitgele verd als beide partijen het eens hadden kunnen worden over de voorwaarden. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken weigerde echter al die tijd de eis te versoepelen dat Bin La den moet worden berecht in de Verenigde Staten. Overigens blijft onduidelijk of de Taliban- vertegenwoordigers met wie de onderhandelingen werden ge voerd daadwerkelijk in staat zouden zijn geweest Bin Laden uit te leveren. (advertentie) Ja, ik word abonnee Naam Straat PostcodePlaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 16,93 ia 37.301 Z kwartaalabonnement automatische betaling 48,53 ia 106.95) betaling per acceptgiro Z 48,99 ia 107.951 en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. m \i^m_ n> (i.v.m controle nabe^orging) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bq amamatscfw baaing s mp) Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl nu

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1