Lockheed Elfjaar cel voor Stevenshofmoord krijgt order aanvalsjager Omroepen: Endemol te duur ZOEKEN 'Bijna overal waar ik was, dook hij op' Leidsch Dagblad VAN ROY EN VISSERS C.S. Nederlandse luchtvaart voert lobby Amsterdam Delft Eindhoven Borstbeeld Brood onthuld Oase, dé Hülsta specialist Groei economie neemt af Staalbankiers Leidsch Dagblad NR. 42758 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,75 1,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 27 oktober 2001 ADVOCATEN I Rapenburg 55 2311 GH Leiden VJel. (071) 5I22362V rkeley: laatste tdelievende ld in de VS gering wapent h tegen terrorisme uwe bewoners hof woest gemeente «burg wil ira jongeren en opleiden etbal en ballet ■rheersen bij rijfwedstrijd ly Ritschard degenen die de rheid zoeken, zijn aarlijk, maar [enen die menen te hebben onden door Hans de Bruijn en Fred van Essen den haag/gpd - De Amerikaanse regering heeft het nog experi mentele Lockheed X-35 gevechts vliegtuig gekozen als de nieuwe aanvalsjager voor luchtmacht en marine. Het gaat om een tienja rig contract dat als de grootste militaire order uit de geschiede nis geldt. Met de opdracht voor de bouw van minstens 3.100 toe stellen is meer dan 500 miljard gulden gemoeid. De beslissing kan van invloed zijn op de keuze die de Neder landse regering moet maken voor een opvolger van de ruim honderd F-16's van de lucht macht. Het Lockheed-toestel, de 'Joint Strike Fighter' (JSF), zal daarbij moeten concurreren met de Franse Dassault Rafale en de Eurofighter Typhoon. In militaire kring gaat de voorkeur uit naar het Amerikaanse toe stel, maar de politieke steun daarvoor is nog onzeker. Den Haag wil in elk geval nog deze kabinetsperiode een besluit ne men over het meedoen aan de ontwikkelingsfase van het nieu we toestel. Een JSF-toestel gaat, afhankelijk van de versie, mini maal 36 miljoen dollar (90 mil joen gulden) kosten. Het Amerikaanse besluit maakt een voorlopig einde aan de con currentiestrijd tussen Boeing en Lockheed Martin, die meer dan vijf jaar heeft geduurd. De eerste JSF's zouden in 2008 moeten vliegen. De JSF is onzichtbaar voor radar en kan vrijwel verti caal opstijgen en landen. De Nederlandse luchtvaartbe drijven lobbyen dat Nederland zich voor 1,2 miljard inkoopt in de Amerikaanse jager. „Het is zeer belangrijk dat de politiek nu snel een beslissing neemt, anders vissen buitenlandse be drijven de krenten uit de pap voor onze neus weg", zegt een Nederlandse manager. In Nederland kan verreweg het meeste geld worden verdiend aan de JSF. Onder optimale voorwaarden en bij de hoogste geschatte productie - 6.000 stuks - zo'n 22 miljard gulden. Zwaar weegt daarbij dat de be drijven de JSF kunnen mee-ont- wikkelen, terwijl de Eurofighter en Rafale al 'op de plank liggen'. Daardoor kunnen Nederlandse bedrijven een schat aan ultra moderne militaire kennis op doen tijdens het zeer lang lo pende project en daarmee ook hun voordeel doen op andere terreinen zoals de burgerlucht vaart en de productie van turbi nes voor de industrie. Stork heeft zich met Fokker Aero- structures en Fokker Elmo inge kocht in de ontwikkeling van het JSF-toestel, en houdt tegelijk de contacten met Eurofighter en Dassault warm. door Timoteus Waarsenburg den haag - De Haagse recht bank heeft de 35-jarige Leide- naar die op 13 februari 1998 Marianne van de Graaf uit de Leidse Beppie Nooijstraat om het leven heeft gebracht, veroor deeld tot elf jaar gevangenis we gens doodslag. Het openbaar ministerie had veertien jaar cel voor moord gevraagd. Op de fatale vrijdag de dertiende belde de verdachte 's ochtends vroeg bij zijn vroegere buur vrouw Marianne van de Graaf aan. Dat werd het begin van een vreselijke dag die eindigde met haar dood. Voor de politie bleef het twee jaar lang een raadsel wie de dader was. Totdat eind vorig jaar via de Criminele In lichtingen Dienst een vage tip bij de politie terechtkwam die de 35-jarige Leidenaar als dader aanwees. Hoewel alle feiten duiden op zijn schuld, heeft de veroordeel de Leidenaar de moord nooit bekend. Na tal van verhoren gaf hij tegenover de politie welis waar toe dat hij de vrouw had gekend en die bewuste dag zelfs langdurig bij haar was geweest. Maar vermoord had hij haar niet. Dat zou een mysterieuze vriend van hem hebben gedaan toen hij even op de wc zat. Er zijn echter nooit vingeraf drukken of DNA-sporen van een andere persoon dan de veroor deelde in het huis aangetroffen en de mysterieuze vriend is tot op de dag van vandaag nooit ge vonden. DNA van de verdachte Leidenaar daarentegen werd door het hele huis aangetroffen, net als een aantal goederen dat van hem was. Toch oordeelde de rechtbank dat moord niet te bewijzen valt. „De gevonden sporen, zoals elektriciteitssnoer, handschoe nen en tape, laten de mogelijk heid open dat de verdachte, toen hij bij het slachtoffer op bezoek ging, een ander plan voor ogen stond dan het om het leven brengen van het slachtof fer. Te denken valt daarbij in het bijzonder aan een mogelijk voornemen tot het plegen van seksuele of geweldshandelin- gen", aldus de rechtbank in een toelichting. Wel achtte de rechtbank bewe zen dat de Leidenaar 'het slacht offer opzettelijk door middel van verstikking om het leven heeft gebracht'. „Daarmee heeft hij het meest kostbare dat een mens bezit, te weten het leven, ontnomen", sprak de rechter. Pagina Leiden: Verdachte gaat in hoger beroep TOF GOTO Eerst regen |-15° Ttïflf nw3-s (advertenties) Op zondag 28 oktober zijn deze IKEA vestigingen open van 10-17 uur. zwolle - Eagid Tonnaer (rechts) omhelst het borstbeeld van muzikant en kunstenaar Herman Brood, dat gistermiddag is onthuld in de Usselhal- len in Zwolle. Tonnaer is een van de vrienden die Brood - die in juli zelfmoord pleegde - in de laatste fase van zijn leven hebben bijgestaan. Het 95 centimeter hoge beeld is gemaakt door kunstenaar Frank Rosen (links). De bronzen buste blijft niet in de Usselhallen. Burgemeester en wet houders van Broods geboortestad bepalen binnenkort de locatie waar het beeld definitief komt te staan. Foto: GPD/Vincent Jannink v.lKEA.nl 0900 - 235 45 32 (€0.10 (0.22 ct)/min.) //L/ «fa. y&uyc* www.oaseslaapkamers.nl www.vandergeerenpartners.nl hilversum/gpd - De publieke en commerciële omroepen vinden dat ze jaarlijks miljoenen gul dens te veel betalen aan pro ductiebedrijf Endemol voor het maken van tv-programma's. Dat blijkt uit de uitzending van het programma Reporter van gister avond. De Nederlandse Mededingings autoriteit gaat de contracten van Endemol 'grondig onder de loep nemen'. Volgens de omroepen berekent Endemol kortingen niet door die het krijgt van het productie bedrijf NOB. Verder zou Ende mol kunstmatig het aantal ge werkte uren opschroeven, zeg gen J. Daalmeijer, netmanager van Nederland en F. Thyes, oud-directeur van de Holland Media Groep tegen Reporter. Endemol huurt bij het NOB on der meer technici, studio's en camera's. Endemol ontkent de aantijgin gen. Volgens woordvoerder Th. Notermans sjoemelt Endemol niet met rekeningen. De kortin gen maken deel uit van een veel groter contract met het NOB waaronder ook werk valt voor buitenlandse omroepen. Boven dien staat tegenover de kortin gen een omzetgarantie. Daar door loopt Endemol ook het ri sico de kortingen niet te ontvan gen. De publieke omroepen erken nen in de uitzending dat ze ja renlang de begrotingen van En demol niet hebben gecontro leerd en dus niet wisten dat ze te veel betaalden. Toen ze wel doorkregen dat de prijzen hoog waren, durfden ze de discussie met Endemol niet aan, aldus Daalmeijer. De omroepen vreesden dat Endemol program ma's en sterren elders zou on derbrengen als ze over de hoge tarieven zouden beginnen. Van de omroepen die klagen heeft de Holland Media Groep (HMG) het meeste last van de gemiste kortingen. De HMG is namelijk grootafhemer van En- demol-programma's. HMG is tot 2005 verplicht jaarlijks voor 150 miljoen gulden aan produc ties af te nemen. Oud-cfirecteur P. Porsius van HMG heeft al eens geprobeerd de kortingen toch in de wacht te slepen. Por sius wist van de afspraak tussen Endemol en het NOB, omdat hij destijds directeur was bij het NOB en dus zelf de kortingsre geling met Endemol heeft be dacht. (advertenties) DYNAMISCHE REDERIJEN ONDERNEMENDE INVESTEERDERS M/V ZIE ONZE ADVERTENTIE ELDERS IN DEZE KRANT. Onderzoek Dance Valley vertraagd velsen - Het onderzoek naar de chaotische afloop van het festi val Dance Valley is met enkele weken vertraagd. De presenta tie van het rapport zou eigenlijk eind oktober zijn, maar SGBO, het bureau dat het onderzoek doet in opdracht van de ge meente Velsen, heeft meer tijd nodig. Na afloop van Dance Valley. 4 augustus in recreatie gebied Spaarnwoude, faalde het beloofde busvervoer en raakten grote aantallen bezoe kers onderkoeld. Pagina Leiden en regio De Boer valt in in Leeuwarden Leeuwarden - Oud-minister van VROM M. de Boer (PvdA) wordt per 1 november waarne mend burgemeester van Leeu warden. Ze vervangt L. van Maaren-van Balen, die vorige week aftrad na een vertrou wensbreuk met de wethouders. De Boer stopt binnenkort als lid van de Tweede Kamer, waarin ze sinds 1998 zitting had. Ook doet ze volgend jaar niet mee aan de Kamerverkiezingen. Werkgroep voor hulp aan KPN'ers den haag - Het massaontslag bij KPN is voor het kabinet re den om een speciale werkgroep op te richten. De 'task force', die valt onder minister Ver meend (sociale zaken), moet bevorderen dat ontslagen KP N'ers snel een nieuwe baan kunnen krijgen. Volgens pre mier Kok is het niet de bedoe ling dat de ex-KPN'ers een streepje voor krijgen op andere mensen die worden ontslagen. Pagina Economie Heeft u het rendement vrijwel te beleggen op de aandelenbeurs :nteel te riskant vindt, dan biedt bankiers u Staalbankiers Beleggers- (sito's. Een drietal unieke en innova- deposito's met het rendement van |gen. De prestaties van de AEX of 'i bepalen uw uiteindelijke rente- jntage. Staalbankiers biedt u een sjlige ïnleggarantie en de mogelijk- jiw winst tussentijds veilig te stellen, laakt dus nimmer verlies en uw «ment kan alleen maar toenemen, meer informatie kunt u bellen met antoor. Oegstgeestse opgejaagd door bezeten ex-man terborg/anp - Nederland moet volgend jaar genoegen nemen met een economische groei van rond de 1,5 procent. Dit zei pre sident Wellink van de Neder- landsche Bank (DNB) gisteren. In het jongste groeicijfer zijn de eerste economische effecten van de aanslagen in de Verenigde Staten op 11 september meege nomen. Bij het kwartaalbericht van juni ging de centrale bank nog uit van een groei met 2,9 procent voor 2002. De inflatie komt volgens deze ramingen in 2002 uit op rond de 3 procent. Het Centraal Planbureau (CPB) komt nog met aangepaste prog noses over de economische groei voor volgend jaar. Die cij fers worden volgende week in de ministerraad besproken. vermogen risicoloos verhogen? onderdeel van Achmea Kantoor Leiden 071 - 516 25 50 door Nancy Ubert oegstgeest - Na de eerste bos bloemen met 'het spijt me', kreeg Mieke Verweerd meer verzoeningsboeketten van haar ex-man. „Een paar keer per week stond de bloemist voor de deur. 'De man die u zo vaak bloemen stuurt, moet wel heel veel van u houden', liet een buurvrouw zich ontvallen. Ik voelde terstond een vreemd soort misselijkheid omhoog ko men. En dat gevoel is nooit meer weggegaan. Door die nietsvermoedende opmerking, werd me duidelijk dat dit zijn wraak was. Belagen is een ultieme vorm van iemand straffen." Stalkers achtervolgen, bedreigen en belaste ren. Jaarlijks zijn in Nederland enkele tien duizenden mensen mikpunt van deze prak tijken. Onderzoek toont aan dat de dader meestal een mannelijke ex-geliefde is. Stal- ken is strafbaar. In de eerste helft van dit jaar zijn dertien mensen voor stalking ver oordeeld. Het OM heeft 162 procesverbalen van de politie gekregen en daarop 119 maal een dagvaarding uitgebracht. Minister Kort hals van justitie vindt dat nog te veel ver schil bestaat in de aanpak van stalking en wil het actiever bestrijden. Mieke Verweerd uit Oegstgeest weet hoe het is om door een ex-partner belaagd te wor den. Om haar stalker te ontvluchten is ze vanuit het oosten van het land hierheen ver huisd. Voor haar is de anti-stalkingswet, die anderhalf jaar geleden is ingevoerd, de laat ste strohalm, zegt ze.Als hij nu weer op duikt, klaag ik 'm aan." De buitenwereld begrijpt te laat dat een slachtoffer belaagd wordt, stelt Verweerd. „Een stalker kan zo gemeen subtiel te werk gaan dat het voor anderen volstrekt Ondui delijk blijft dat op wrede wijze macht wordt uitgeoefend. Ook ik stuitte in mijn omge ving op onbegrip. Omdat ik tijdens mijn hu welijk nooit de vuile was had buiten gehan gen en mijn man zich tegenover de buiten wacht wist te presenteren als de ideale echt genoot, werd ik totaal niet serieus genomen. Sterker nog, vrienden vonden dat ik me niet zo hard moest opstellen en dat ik hem een tweede kans hoorde te geven. Van rode rozen stapte de stalker over op rouwkransen. „Toen besefte ik pas goed dat ik in grote moeilijkheden zat." Die grote moeilijkheden groeiden uit tot reusachtige problemen. „Ik kon me niet meer in vrijheid bewegen. Bijna overal waar ik was, dook hij op. In de supermarkt, tijdens mijn ten- nisuurtje, bij het bedrijf waar ik werkte. Zelfs tijdens een dagje pretpark met de kinderen liet hij me niet met rust. Ook mijn familiele den en vrienden liet hij niet ongemoeid. Hoe meer Verweerd liet blijken dat zij niets meer met hem te maken wilde hebben, hoe meer haar ex-man erin volhardde haar het leven zuur te maken. „Ik ben altijd kostwin ner geweest. Hij kan namelijk geen baas bo ven zich hebben. Vanwege psychische pro blemen is hij indertijd afgekeurd. Hij had dus alle tijd om mij te achtervolgen en pes terijen te bedenken. De kinderen liet hij re delijk met rust. Dat is vooral te danken aan de gezinsvoogd die op mijn verzoek is aan gesteld. Tegenover hem speelde mijn ex mooi weer. Ik zou overspannen zijn en daarom zijn lijmpogingen opblazen." Pagina regio: 'Nooit zal ik meer argeloos of onbekommerd zijn' MD V Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 wekèngratis. Naam Straat PostcodePlaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 16,93 (Fi. 37.30) kwartaalabonnement automatische betaling 40,53 ifl. 106.9S| betaling per acceptgiro 48,99 ifl 107.95) Handtekening: 712141 fi.vjn. controle nabezorgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau B| aiitoma&scto betaing s bank-yonjnmer 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl Mi"UTirrrrrn m X

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1