Twijfel over effect acties Afghanistan Trouwen in de Leidse Pieterskerk: 7500 gulden Vuurzee in Zwitserse tunnel onder controle Leidse Post en Zuid-Holland Post na 53 jaar niet meer op deurmat UGEMEEN Britten voorzien inzet grondtroepen ter Etty >vdA-lijst t)T goedkoper uit met de IEUWE autoverzekering van OHRA! thals: Ruimere ntificatieplicht Elf doden geborgen, zeker honderd vermisten. Ontdooien in het ochtendgloren Vliegdekschip eindelijk door Bosporus Rechter: Acties tegen Taliban zijn legitiem Leidsch Dagblad Windows XP iet bombarie epresenteerd iethouders effen irijgplicht op irlijnse Muur aat weer de politiek NR. 42756 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,751,25 Leidsch vrijdag 26 oktober 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad [DE ANDERE JUWELIER Maarsmansteeg 21 (naast V&D) Centrum Leiden Tel. 071-5120778 w»w.vanGemer.com eatrix en Spaans iningspaar op ezoek bij Estec iaphuis soms cht vanwege srsoneelsgebrek Verleyen ke woede is een ►wijs van onmacht iropa wil snzine mengen et alcohol londen-washington-kabul/ap- rtr-anp - Het lijkt er steeds meer op dat een grootschalige en rela tief landurige inzet van Ameri kaanse en Britse grondtroepen in Afghanistan nodig zal zijn om de oorlog tegen de Taliban en Osa ma bin Laden te winnen. De Brit se premier Blair zinspeelde daar gisteren op, toen hij zei dat 500 commando's snel naar de regio gaan. Hij kondigt vandaag waar schijnlijk aan dat meer Britse mi litairen naar het gebied gaan. Volgens Londen moet de wereld zich erop voorbereiden dat de oorlog langer, moeilijker en ge vaarlijker wordt dan eerder ge dacht. Ook vanuit Amerika was gisteren voorzichtige twijfel te horen over de effectiviteit van de nu al bijna drie weken oude luchtcampagne. Minister van defensie Rumsfeld sprak open lijk uit dat Bin Laden misschien nooit zal worden gepakt, nadat hoge militairen eerder hun ver bazing hadden laten blijken over de taaiheid van de Taliban. Tot nog toe hebben de militaire activiteiten op de grond zich be perkt tot korte prikacties van kleine hoeveelheden Ameri kaanse elitetroepen. Hoewel niemand in Londen of Washing ton iets wilde zeggen over aard en omvang van een eventuele grotere operatie, gaan experts er O «ig - Minister Korthals wil de identificatie- wat uitbreiden. Als het m ligt, wordt het straks ijk personen om legitima- /ragen als er sprake is van increte dreigende terro- he aanslag. Op dit mo- geldt voor iedereen al de chting in de auto en op erk een identiteitsbewijs h te hebben. De politie iu alleen naar papieren als iemand verdacht ijfvan een strafbaar feit. is Korthals valt onder een ete dreigende terroristi- anslag bijvoorbeeld de si- rond de tunnels in Rot- n en Amsterdam eind nber.Korthals zei eerder n voorstander te zijn van gemene identificatie- zoals vooral WD en rillen. uc - De Amsterdamse rethouder Walter Etty en 12 ik Samson van Green- irt prijken als opvallende 1,3 1 op de concept-kandida- .9 tvan de PvdA voor de zingen van volgend jaar. ivestigen bronnen binnen err tij. Vanavond praat het he! lestuur over de kandida- (€|t en wordt deze definitief steld. Voorzitter Ouwer- dn de kandidatencom- en partijvoorzitter Koole 9» de lijst morgenmiddag in |n rdam presenteren. genève-parijs/gpd-anp - De brandweer heeft het vuur in de St.Gotthardtunnel sinds gister avond onder controle. Door een ononderbroken watergordijn kon de temperatuur van 1.100 tot 200 graden worden terugge bracht. Inmiddels zijn elf doden geborgen, maar worden nog ruim honderd mensen vermist. De plaatselijke autoriteiten be- nadmkken dat dit veel te maken heeft met dubbeltelling aan de beide tunnelmonden en auto mobilisten die zich nog niet hebben gemeld. Er blijken tussen de twintig en dertig voertuigen te zijn ver brand of onder het over 180 me ter ingestorte betondak te zijn bedolven. Ingenieurs denken dat de tunnel voor het eind van het jaar weer open kan, omdat de tunnelbuis buiten de onmid dellijke plek des onheils intact is gebleven. Door het uitvallen van de tun nel, die 17.000 trucks en auto's per dag verwerkt, ontstond gis termorgen een ongekende ver keerschaos. Temeer omdat een Britse truck op de bochtige om leidingsroute via de San Bernar dino was omgeslagen en de weg urenlang versperde. Hierbij vie len ook nog een dode en twee gewonden. Later in de middag slonken de files toen het gros van het Transalpine verkeer de alterna tieve routes via de St.Bemard- tunnel of de passen van de Got- thard of Simplon had gevonden. Personenauto's en vrachtwa gens konden vanaf vandaag per trein door de Gotthard. Het ongeluk in de Zwitserse tunnel heeft gisteren gezorgd voor onenigheid binnen het Franse kabinet over het herope nen van de tunnel door de Mont-Blanc. Nog geen week ge leden verklaarde transportmi- nister Gayssot dat de tunnel voor het einde van het jaar weer open gaat. Zijn collega Cochet van milieu zei echter na de ramp in de Gotthardtunnel dat de veiligheidsmaatregelen van de 'nieuwe Mont-Blanc' verre van toereikend zijn. Op 24 maart 1999 woedde in deze tun nel een brand die aan 39 men sen het leven kostte. Ook in Zwitserland is het «dis puut over de verkeersrisico's in de kilometers lange bergtumiels met een enkele buis weer opge laaid. Het gaat in die discussie over twee alternatieven: verdubbe ling van de tunnelbuizen of overzetten van het zware weg transport op 'rollende snelwe gen', honderden meters lange treinen met speciale wagons. tilburg/anp - De gemeente Til burg geeft een inwoner van die stad elke maand geld waarmee hij het bezoek van een prostitu- (advertentie) 25% ^ILIIIQ/A ww.ohra.nl (026) 400 40 40 I WIHimn door Wim Koevoet leiden - De Pieterskerk, Stedelijk Muse um De Lakenhal, De Hortus, De Waag, de rijksmusea van Oudheden, voor Vol kenkunde en Naturalis en de Regenten kamer van het Meermanshof aan de Ou de Vest. Dat zijn de acht plekken die bur gemeester en wethouders van Leiden hebben aangewezen als alternatieve trouwlocaties'. Vanaf 14 februari volgend jaar, Valentijnsdag, kunnen de acht ge bouwen dienst doen als 'aangewezen huis der gemeente'. Met het lijstje nieuwe trouwlocaties voert het college een wens van de gemeente raad uit. Die sprak eerder dit jaar zijn zorg uit over het feit dat zo'n 15 procent van de Leidse paren niet hier, op het stadhuis, trouwt. De raad drong aan op 'uitbreiding en flexibiliteit van de service verlening voor alle bruidsparen en paren die hun partnerschap willen laten regi streren'. Het voorstel van het college, dat volgende week vrijdag wordt besproken in de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden, zorgt voor een 'brede keus aan locaties, sfeer en aankleding'. De alternatieven voor de trouwzaal op het stadhuis hebben verschillende tarie ven. Het duurst is de Pieterskerk waar van maandag tot en met zaterdag voor 7500 gulden een huwelijk kan worden voltrokken. Het goedkoopst van de aangewezen hui zen der gemeente is de Hortus: van maandag tot en met zaterdag tussen tien en drie uur kost trouwen daar 661,11 gul den. Dat maakt de Hortus op zaterdag zelfs duizend gulden goedkoper dan het stadhuis. De prijzen zijn nog onder voor behoud. Om een aangewezen huis te zijn, moest aan zo'n dertien eisen worden voldaan. Het gebouw moet onder meer voor ie dereen toegankelijk te zijn, ook voor ge handicapten, de paren moeten ervan maandag tot en met zaterdag terecht kunnen en 'extra's' zoals rode lopers, re ceptie achteraf, piano en verse bloem stukken moeten kunnen worden gele verd. Burgemeester en wethouders houden er rekening mee dat er meer buitengewone ambtenaren burgerlijke stand nodig zijn als er op meer plekken tegelijk in de stad kan worden getrouwd. Hetzelfde geldt voor de gemeentebodes die hen assisteren. van uit dat vele duizenden mili tairen weken en misschien zelfs maanden in Afghanistan aanwe zig zouden moeten blijven om hun doel te bereiken. Amerikaanse gevechtsvliegtui gen hebben de afgelopen nacht en morgen opnieuw zware bombardementen uitgevoerd op het Talibanfront ten noorden van Kabul en in Kabul zelf. De aanvallen waren onder meer be doeld om het vliegveld van Bagram veilig te stellen. De Tali ban reageerden op de aanvallen met luchtafweergeschut. Ondanks de intensivering van de aanvallen op het front be klaagde de Noordelijke Alliantie zich er wederom over dat de Amerikanen niet ver genoeg gaan om de Taliban te verjagen. „Als Amerika wil winnen, moet het snel grondtroepen inzet ten", zei de leider van een op positie-eenheid. De minister van buitenlandse zaken van de oppositie, Abdul lah Abdullah, zei dat zijn troe pen bereid zijn om te wachten met de inname van Kabul om overleg over de vorming een nieuwe Afghaanse regering een kans te geven. Ook hij vindt ech ter dat de Taliban niet genoeg onder druk worden gezet door de VS. Zie verder pagina buitenland londen - Een bizon staat in het ochtendgloren te ontdooien in het Lamar-dal in het Amerikaanse Yellowstonepark. Met deze foto won Mervin D. Coleman gisteren in Croot-Brittan- nië een prijs in een wedstrijd voor natuurfotografie. Foto: Reuters/Mervin D. Coleman (advertenties) door Wim Koevoet leiden - Zuid-Holland Post en Leidse Post houden op te be staan. Over twee weken vallen deze huis-aan-huisbladen - be zig aan hun 53ste jaargang - voor het laatst op de deurmat ten in Leiden, Voorschoten, Zoeterwoude, Leiderdorp, Kat wijk, Valkenburg, Oegstgeest en Rijnsburg. Uitgeverij Van Groe nigen b.v., een Telegraafdochter met het hoofdkantoor in Nieuw- Vennep, wil voortaan met het Witte Weekblad het versprei dingsgebied van Zuid-Holland Post en Leidse Post bestrijken. De medewerkers van de bladen stappen over naar het Witte Weekblad. Zij blijven kantoor houden in het gebouw aan de Rooseveltstraat in Leiden, waar ook het Leidsch Dagblad is ge vestigd. Het Witte Weekblad met een oplage van vele tienduizen den verschijnt al elke woensdag in enkele edities in de Aar-, Rijn en Veenstreek, de Bollenstreek en de Haarlemmermeer. Zuid- Holland Post en Leidse Post zijn ook woensdagbladen. R. Keiler laat namens de directie van Van Groenigen weten zich van elke toelichting op de op heffing van de huis-aan-huis- bladen te onthouden, omdat het bedrijf 'net bezig is om de ad verteerders uit te leggen wat er staat te veranderen'. In een brief aan de relaties ('We gaan een nieuwe krant maken!') stelt ex ploitatiechef W. Franken dat het besluit om de twee bladen op te laten gaan in het Witte Week blad is ingegeven door het suc ces van het laatste. Ook zou zo beter kunnen worden inge speeld op wensen van adver teerders. „Het Witte Weekblad is een uitgave op tabloidformaat op wit papier en heeft een re dactionele succesformule", schrijft Franken. Het Witte Weekblad zal net als Zuid-Hol land Post en Leidse Post in zes edities verschijnen. Door het verdwijnen van de twee bladen verschraalt de huis- aan-huisbladenmarkt in Leiden en omgeving verder. De regio stond een paar jaar geleden nog bekend om het hoge aantal ad vertentiebladen. In 1997 nam Van Groenigen zondagsblad Nieuwsweek uit de markt. Die stap ging gepaard met de overname van Het op Zondag. Behalve Van Groeni gen, geeft ook Buijze Pers huis- aan-huisbladen uit, zoals Het Leids Nieuwsblad. Tilburg vergoedt bezoek prostituee Probleem Heemsteeds sleepbedrijf lijkt opgelost den haag - De bombardemen ten op Afghanistan zijn niet in strijd met het internationaal recht. De Nederlandse deelna me aan die aanvallen is daarom legitiem. Dat heeft de vice-presi dent van de rechtbank in Den Haag vanmorgen bepaald in het kort geding dat de vereniging van Juristen voor de Vrede en de politieke partij De Groenen te gen de Nederlandse deelname hadden aangespannen. Vanwege het grote aantal slacht offers waren de aanvallen op de Verenigde Staten een 'gewapen de aanval', aldus het vonnis. Er was dus geen sprake van een grensincident. Volgens advocaat E. Hummels van de eisers mocht Afghanistan niet worden gebombardeerd omdat het land juridisch gezien niets te maken had met de terroristische acties van 11 september. De rechter, bleek vanmorgen, was het daar niet mee eens. ee aan huis kan betalen. Het gaat om een bedrag van 190 gul den, afkomstig uit de regeling bijzondere bijstand, zo zei een woordvoerder van de gemeente vandaag. De man is lichamelijk gehandicapt en zegt niet in staat te zijn om zijn eigen seksuele behoeften te vervullen. Door frequent contact met een prosti tuee, zou hij minder medicijnen hoeven in te nemen. Diverse in stanties wezen zijn verzoek af, onder meer omdat seks niet tot de eerste levensbehoeften be hoort. door Ilse Thoonsen ankara - Na een jaar en vier maanden dobberen ziet het er naar uit dat het vliegdekschip Varyag dit weekeinde alsnog de Bosporus passeert. Niet een Heemsteedse sleper, maar in to taal elf andere slepers zullen het gevaarte uiteindelijk door de zeeëngte slepen. Daarna neemt de Heemsteedse sleepboot de klus weer over om de Varyag naar haar Chinese eindbestem ming te brengen. Sins juni vorig jaar ligt het onaf- gebouwde vliegdekschip in de Zwarte Zee te wachten op toe stemming om door de Bosporus gaan. Het Heemsteedse slepers- bedrijf ITC was door de Chinese eigenaar van het schip inge huurd om de Varyag van Oekra- ine naar China te vervoeren. Maar omdat Turkije vreesde dat de sleepcombinatie te groot was voor de relatief smalle zeeweg, weigerde het land lange tijd de doorgang. Afgelopen augustus gaf Turkije alsnog toestemming voor passage onder de voor waarde dat er aan een aantal technische eisen werd voldaan. Sindsdien is er een aantal aan passingen aan het vliegdekschip verricht, weet ITC-directeur J. Timmermans. Zo is een naviga tiesysteem aangebracht, werkt het anker weer en zorgen gene ratoren voor stroom aan boord. Als het weer mooi en rustig is, kan de Varyag dit weekeinde, of maandag, door de Bosporus worden gesleept. Het zal echter niet de Heem steedse sleper zijn die dat doet. Een van de eisen van de Turken is dat de Varyag door elf sleep boten wordt getrokken. „Je kan bedenken wat voor circus dat zal worden", lacht Timmer mans. Zijn sleper, de Solano, vaart achter de combinatie aan en neemt na de Bosporus het vliegdekschip weer over om de oorspronkelijke klus af te ma ken. Deze zomer wisselde ITC de oorspronkelijk ingezette sleper Sandy Cape om voor de Solano. Omdat de Chinese opdrachtge ver zijn betalingen niet nakwam, dreigde de vertraging een strop op te leveren voor ITC. Maar ook de betalingsproblemen lij ken zich op te lossen, meldt Timmermans. Daarmee zou het einde in zicht komen van een langdurige geschiedenis. Zijn bedrijf durfde de Varyag al die tijd niet in de Zwarte Zee achter te laten uit vrees voor Turkse sancties. Ja, ik word abonnee Naam Straat Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. DMDV Plaats fiv rr controle naberorpng) Bij machtiging tot automatische betaling 16,93 (fl 37.30) krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met 48,53 (fl. 106.95) jackpot cadeau 48,99 (FL 107,95) 6i| automatische betaling 6 trjn ber*-gronijT»na- 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1