Bond woest over massaal ontslag KPN 0/ Zeker veertien doden in St. Gotthardtunnel BelGompaiuy SmanSKs Geen geld voor sociaal plan Studenten giechelig om scherpe bewaking Olmert Beheerder licht kamerverhuurders op voor ruim half miljoen Twist ecco Politie krijgt tip over kattendoder Leidsch Dagblad Zes Palestijnen omgekomen bij Israëlische inval wh.m=W ioslims verbaasd ver woedende iderlanders itslagregeling irgemeester penbaar oordwijker Jirijft boek ver dammen cobswoude tkeurd voor pslag tanks gerie-trein et Leiden aan HRBhUH 6-17 24-5 monders nog n winnaar ONO Het team van War- er Marcel Juffermans is in met het schip De Juffer als eerste aange- in het Friese Workum, Bdpunt van de Strontrace. i 1 zich ook winnaar mag en, wordt morgen be- Eerst bekijkt een com- of de bemanning zich e regels heeft gehouden, nans zette vlak voor de fi- e motor aan toen zijn vastliep, en dat mag niet. Leidse regio Quotum koekers wm - Een quotum van asielzoekers per jaar en voor een debat met nentalistische godsdien- 'at zijn twee punten uit kiezingsprogramma van )5 iwe politieke partij Leef- ;o ederland. Het ontwerp- j( mma werd bekendge- nadat het bestuur eer- ze week publicist Pim ;'[|n als lijsttrekker had ge ld. Binnenland irijn moet !jr achter tralies l*c - De vreemdelingen- gt in Haarlem heeft drie 1 geleden ten onrechte 1 terroristische activitei- G dachte illegale Algerijn to voeten gesteld. Dat it, e Raad van State. Het 'ollege heeft vandaag be- lat de man opnieuw in ng moet worden gesteld, irijn werd samen met deren twee dagen na de jen in de VS opgepakt, s justitie zou het kwartet, met verdachten in ande- pese landen, terroristi nslagen voorbereiden. ,e mdelingenrechter be- echter dat de man vrij- moest worden omdat er hem sprake was van mfout. nr. 42756 losse nummers 2,25/€1,02 zaterdag 2,75/€1,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad donderdag 25 oktober 2001 VRAGEN den haag/gpd - De vakbonden hebben vanochtend aangekon digd zich fel te verzetten tegen het massale ontslag bij KPN. De verklaring kwam kort nadat het telecomconcern bekendmaakte ruim 10 procent van zijn perso neel op straat te zetten. Het be drijf wacht zware onderhandin- gen over een sociaal plan bij het ontslag van 4.800 werknemers. Het is het grootste banenverlies in Nederland sinds het faillisse ment van vliegtuigfabrikant Fok ker, vijfjaar geleden. Verwacht wordt dat er voor af vloeiingsregelingen weinig geld is, gezien de enorme schulden last van ruim 50 miljard gulden die KPN torst. De vier vakbon den bij KPN - ABVAKABO FNV, Bond van Telecompersoneel, CFO CNV-bond en VHP CMHF - reageerden vanochtend 'met ongeloof en verbijstering'. De bonden vinden dat KPN eerst het massaontslag met argumen ten moet onderbouwen. Zolang KPN dat niet gebeurt is het mas saontslag voor hun 'onbe spreekbaar'. AbvaKabo-woordvoerder Veth: „Dat het niet geweldig gaat met KPN is ons ook wel duidelijk, maar bij dit soort rigoureuze maatregelen hebben wij onze ernstige twijfel." Hij voegde er aan toe 'dat je zo veel mensen, die het bedrijf groot hebben gemaakt, niet zo maar even loost. KPN zal er alles aan moeten doen voor hen een goed sociaal plan op te stellen. Gelukkig hebben ze daar van ochtend enige opening in gege ven. De AbvaKabo is van ouds her een sterke vakbond binnen KPN en die macht zullen we tot het uiterste aanwenden om dit goed te regelen." Alle KPN-geledingen, van het topmanagement tot de werk vloer, zijn bij de grootste sane ringsoperatie uit de historie van het voormalige staatsbedrijf be trokken. De hardste klappen vallen bij het 'vaste net', waar 2.600 arbeidsplaatsen worden geschrapt. Op het hoofdkantoor in Den Haag verdwijnen 550 ba nen, bij de Primafoonwinkels en businesscenters 750. KPN begon een jaar geleden be gonnen met het reorganisatie plan Vision', die vanaf 2003 jaarlijks 1,5 miljard aan bezui- nigngen opleveren. De inmid dels vertrokken KPN-topman Paul Smits kondigde al aan dat er flink gesneden moést worden in het personeelsbestand. Van de 8.000 noodzakelijk ge achte ontslagen, zijn inmiddels van 2.000 werknemers de tijde lijke contracten niet verlengd en hebben 1.000 werknemers el ders emplooi gevonden. Het streven om 6.000 KPN'ers via om-, her- of bijscholing in of buiten het bedrijf aan een ander baan te helpen, is op een mis lukking uitgelopen. De malaise in de wereldeconomie en de harde klappen die vallen in de telecomsector, bieden weinig hoop. Minister Netelenbos wil niet reageren. Haar ministerie be heert de staatsaandelen in KPN. „Het is aan de sociale partners om de reorganisatie verder af te wikkelen, "aldus een woordvoer der van Netelenbos. Pagina Economie: Meer nieuws over massaontslag bij KPN (advertentie) HAARLEM: WESTELIJKE RANDWEG/HOEK VLAAMSEWEG, TEL 023-510 15 30 HILLEG0M: BEEKLAAN 18, TEL: 0252-535 935 Burgemeester Jeruzalem in Leiden bouw was afgeschermd met lint, de politie patrouilleerde op straat en het handjevol pamflet ten uitdelende pro-Palestijnse betogers werd op afstand ge houden. De studenten werden al voor de ingang scherp gecon troleerd. Ze moesten hun identi teit aantonen en hun naam werd afgestreept op een lijst. Daarna volgde de van vliegvel den bekende metaaldetector en zo nodig fouillering. Vooraf was al gezegd dat er geen tassen mee naar binnen moch ten. Iedereen onderging de voor Nederland ongebruikelijke pro cedures giechelig, maar zonder morren. Het maakte het bijwo nen van de voordracht van de vanwege zijn harde opstelling tegen de Palestijnen als zeer omstreden bekend staande Ol mert alleen maar spannend. Ook in de collegezaal was de veiligheidsdienst nadrukkelijk aanwezig. Zelfs het traditionele cadeautje na afloop moest eerst worden gecontroleerd, en werd onder begeleiding binnenge bracht. door Hans Jacobs leiden - Ehud Olmert keek wat verbaasd de collegezaal van het Gorlaeus aan de Einsteinweg in Leiden in. De burgemeester van Jeruzalem moet meer belang stelling hebben verwacht. De strenge veiligheidsmaatregelen die zijn bliksembezoek aan de Universiteit Leiden omringden, zorgden er echter voor dat maar zo'n vijftig politicologiestuden- ten kwamen opdagen. Het had er veel van weg dat er evenveel veiligheidsagenten - van de Isra ëlische ambassade, de BVD en de Leidse politie - op de been waren. Olmert, in 1999 nog met Ariël Sharon, de huidige premier van Israël, verwikkeld in een strijd om de macht van de rechtse Li- kud-partij, zou vorig jaar al ko men. Hij besloot echter thuis te blijven toen Jeruzalems woon wijk Giloh door Palestijnen werd beschoten. „Dat lijkt al weer ge neraties geleden. Er is sindsdien heel veel gebeurd aldus Ol mert in zijn inleiding. Zijn voordracht mocht door de organiserende studentenclub SPIL niet uitgebreid worden aangekondigd. Het collegege- door Eric-Jan Berendsen leiden - Drie particuliere kamerverhuurders in Leiden zijn voor ruim een half miljoen gulden opgelicht door een 52-jarige stadgenoot, die voor hen optrad als be heerder. Ze hebben inmiddels aangifte van verduiste ring en valsheid in geschrifte gedaan bij de politie. Mo gelijk wordt het schadebedrag nog hoger, het onder zoek is nog in volle gang. De kamerverhuurders bezitten in totaal zo'n 250 ka mers en appartementen in de stad. Ze lieten het afslui ten van de huurcontracten en het beheer van de woon ruimtes gedurende vijfjaar aan de man over die bij hen in dienst was. De beheerder was ook verantwoordelijk voor de admi nistratieve afhandeling van de kamerverhuur. Hij is na dat zijn praktijken werden ontdekt, op staande voet ontslagen. De beheerder fleste de zaak op diverse manieren in de periode van januari 1996 tot september dit jaar. Zo zou hij de borg die de huurders moesten betalen, in eigen zak hebben gestoken. Als het huurcontract afliep of werd opgezegd, nam hij - zo menen de kamerverhuur ders - een dermate dreigende houding aan tegen de huurders dat die er wel voor pasten hun geld nog terug te vragen. Daarnaast zou de man op eigen houtje huurcontracten hebben gewijzigd waardoor huurders bij het betrekken van hun kamer of appartement ook nog eens een maand huur vooraf aan de beheerder moesten betalen. Die voorwaarde stond niet in de originele contracten. Bovendien sjoemelde hij door de huur te verhogen. Het geld dat hij zich zo toeëeigende, verdween even eens in zijn eigen portemonnee. Er is aangifte gedaan van een verduisterd bedrag van ongeveer 300.000 gulden. Dat bedrag is inmiddels ech ter opgelopen tot ruim een half miljoen nadat de admi nistratie van de man is gecontroleerd. Het onderzoek loopt nog steeds. Niet uitgesloten is dat hij de drie ka merverhuurders voor circa zeven ton heeft benadeeld. Het juiste bedrag komt wellicht nooit boven water om dat de beheerder de door hem veranderde contracten vernietigde nadat de huurders waren opgestapt. Pagina Leiden: Kamerverhuurders lieten zich jarenlang bedriegen door goede vriend Pagina Buitenland: 'Met Arafat is vrede onmogelijk' Een politieagent maakte deze foto van de brand in de St. Gotthardtunnel, gisteren kort na het ongeluk. Foto: EPA door onze correspondent Bob Kroon airolo/den haag - Het ongeluk in de Zwitserse St. Gotthardtun nel heeft gisteren aan ten minste veertien mensen het leven ge kost. Maar de Zwitserse autori teiten houden rekening met nog meer slachtoffers. De vuurzee in de tunnel - met temperaturen van rond 1200 graden - woedde vanmorgen nog steeds, waar door de hulpverleners de plek van het ongeval nog niet heb ben kunnen bereiken. Tot nog toe zijn er slechts acht gewonden, onder wie een brandweerman. Het gaat vooral om slachtoffers van rookinhala- tie, die echter niet in levensge vaar verkeren. Het blussen kan nog dagen duren. De gehavende tunnel - de beplating van het tunneldak is over een lengte van zeker tweehonderd meter naar beneden gekomen - blijft zeker tot eind dit jaar voor alle verkeer gesloten. Vanmorgen gebeurde op de au toweg vlak ten zuiden van de St. Bemhardtunnel - een andere verbinding tussen Zwitserland en Italië - een ongeluk, waarbij een vrachtauto en drie perso nenauto's betrokken waren. Eén automobilist kwam daarbij om. Als gevolg daarvan werd de St. Bemhardtunnel gesloten, waar door deze alternatieve route voor de Gotthardtunnel tijdelijk onbruikbaar werd. Het snelver keer tussen Zwitserland en Italië is hierdoor grotendeels lamge- legd. Het ongeluk in de Gotthardtun nel gebeurde tegen tien uur gis termorgen op ruim een kilome ter afstand van de zuidelijke tunneluitgang bij het dorp Airo io. Een met autobanden bela den vrachtwagen botste op een tegenligger en vervolgens tegen de tunnelwand en vloog onmid dellijk in brand. De chauffeur, van wie de natio naliteit nog niet bekend is, kwam daarbij om. De andere vrachtwagenchauffeur wist zich, evenals tientallen automobilis ten, via de op iedere 250 meter aanwezige nooduitgangente redden. Pagina Buitenland: Meer nieuws over het ongeluk in de tunnel tel aviv - Minstens zes Palestij nen zijn gisteren om het leven gekomen bij een inval door het Israëlische leger in het dorp Beit Rima, even ten noorden van Ramallah op de Westelijke Jor- daanoever. Volgens Israël was de actie bedoeld om aanhou dingen te verrichten in verband met de moord op minister van toerisme Rechavam Ze'evi. De zes slachtoffers zouden le den zijn van de Palestijnse poli tiemacht en van plaatselijke mi lities, die weerstand boden toen de Israëlische soldaten het dorp binnentrokken. Er zijn elf arres taties verricht en vijf huizen van familieleden van verdachten zijn verwoest. Het Palestijnse Be stuur zegt dat bij de Israëlische operatie tien doden en vele tien tallen gewonden zijn gevallen. Het spreekt van een strafexpedi tie en 'een massamoord met voorbedachten rade'. Israël heeft tijdens de actie Pa lestijnse ziekenauto's belet het dorp te bereiken, maar volgens een woordvoerder heeft perso neel van het leger later medi sche hulp verstrekt Wat er pre cies is gebeurd, was vanmorgen nog onduidelijk, ook al omdat Israël het dorp heeft afgesloten voor de pers. Premier Ariel Sharon zegt dat het leger in Beit Rima 'een aan tal belangrijke arrestaties' heeft verricht. Dat kan erop wijzen dat Israël op het punt staat zijn troepen uit de Palestijnse gebie den terug te halen. Regerings woordvoerders herhalen wat dat betreft niet langer Israëls be langrijkste eis, dat het Palestijn se Bestuur de daders van de moord op Ze'evi uitlevert. Minister van buitenlandse zaken Peres is teruggekeerd van een bezoek aan Washington, waar president Bush hem op het hart heeft gedrukt dat het leger moet vertrekken uit Palestijns gebied. (advertentie) (advertentie) Nu tot 3 maanden geen abonnementskosten en libertel 2 maanden 11/2 uur per maand gratis WAPPEN bij O vodafone 'n nieuw 2-jarig Libertel-Vodafone abonnement. Plus SMS'en vanaf ra een kwartje per bericht met de nieuwe SMS Voor- f raden van Libertel-Vodafone! SMS Voorraad Prijs per SMS Aantal SMS Voorraad 2S 25 7,71 3,50 0,31 0.14 SMS Voorraad 50 50 13.22 6.00 0.26 0.12 SMS Voorraad 7S 75 18.73 8.50 0.25 0.11 Samsung R200 Screensaver Blauw display T9 SMS 0,- i: www.BelCompany.nl lange raar - De politie is getipt over de mogelijke moordenaar van minstens twaalf katten, die zijn gevonden in de Langeraarse Plassen. Over de inhoud van die tip wil ze niets kwijt. De Dierenbescherming Neder land loofde gisteren een belo ning van tienduizend gulden uit voor de gouden tip, die leidt tot de opsporing van de persoon achter de lugubere kattenmoor den. Eerder loofde een dierenwinkel uit Alphen aan den Rijn daar voor al duizend gulden uit. Die gouden tip is wellicht al binnen. Ook Dierenbescherming Alphen aan den Rijn is getipt en be schouwt die informatie als over tuigend. De mogelijke dader zou in totaal dertig van zijn eigen katten hebben gedood en in de Langeraarse Plassen hebben ge gooid. „Dat betekent dat we nog heel wat lugubere vondsten zul len doen", aldus A. van Adri- chem van de Dierenbescher ming. De Dierenbescherming kamt vandaag de plassen weer uit. In en rond de plassen werden al twaalf dode katten gevonden, elk met een steen om de nek. Mooi en elegant, modebewuste vrouw. Voor info: 073 - 523 11 23 www.ecco.com/nl Ja, IK word abonnee en ontvang de krant eerst 2 we Naam M V Straat - (i.vm Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 16,93 (fl 37.301 krijgt u bovendien een kwartaalabonnement ""5 staatslot met automatische betaling 48,53 (fl 106,95> jackpot cadeau betaling per acceptgiro 48,99 (Fl 107.95) b, automate*» betafeg is m* bat*j)lron>«my. Handtekening: Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl door onze correspondent Ad Bloemendaal

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1