Platenproducent voor de rechter LEIDSE REGIO benefietconcert VOOr een halve zitski Aantal krakers vertrekt uit barakkencomplex Oegstgeest Muziekschool Zoeterwoude ten onder aan eigen succes Muizen a n discussie 5 rookverbod' Aptroot (WD) maakt kans op Kamerzetel Milieucontainers ondergronds Oegstgeestenaar verspreidde muziek met racistische en discriminerende teksten Taken Centrum '45 uitgebreid houding opstoot maandag 22 OKTOBER 2001 SI VOORSCHOTEN - Een 18- le öorschotenaar heeft za- vond een kopstoot ge- van een 22-jarige Leide- jat gebeurde bij station ^Onderaan de trappen station kwam het kj ïereen groepje jonge- E ?n, waarvan er een zon- :h leiding de kopstoot gaf. oi |enaar is aangehouden ti politie. Mogelijk heeft 11 nog de vernieling van aidswand van station De U zijn geweten, ei lie snds [est - Het Rijnlands Ly- egstgeest bestaat 45 ndit te vieren wordt za- s |0 november een reünie ,e >n voor oud-leerlingen, 18 en en-medewerkers. gramma, dat van 14.00 )d |o uur duurt, omvat on- :ri: |ere een muzikaal optre- i huidige docenten en en. Om inzicht te krij- iet aantal gasten wil het 'e jiecomité dat mensen ni lig aanmelden voor de Dat kan viahttp://ros- .dhs.org of de gewone .0, t.a.v. M. van der Postbus 61, 2340 AB 3n «est. Bij aanmelding ver- 'n :naam, voornaam, ilefoonnummer, even- mailadres, jaar van ver- nen oud-leerling, -do- raedewerker is en of ls, ris tegen de naam op de intekenlijst. B"N - Warmond is Jhet nieuwe sociaal centrum rookvrij te ec meldt Voorschotenaar erop. De regiovertegen- ;ervan de Nederlandse irsvereniging CAN tde gemeenteraadsle- abakswet nog maar jc[ leten nalezen. Het be- 'e; re krant, dat Warmond idere situaties roken wil d, heeft Zonderop 'em- m ntmst'. „Warmond ivoon het rookverbod ren. Hierover is geen iscussie mogelijk." op overweegt de Keu- nst van Waren in te in. „Het is een zeer zaak dat raadsleden jkover roken denken, n weten ze niet wat er akswet is vastgelegd. In e ruimten, en dat cen- fft die functie, mag per- èt gerookt worden. wassenaar/den haag - WaSSe- naarder Charlie Aptroot, fractie voorzitter van de WD in de pro vinciale staten van Zuid-Hol land, kan rekenen op een plaats in de Tweede Kamer als zijn partij volgend jaar de nu voor spelde zetelwinst verzilvert. De WD heeft hem het afgelopen weekeinde als 40-ste op de ont- werp-kandidatenlijst geplaatst. De liberalen hebben op dit mo ment 38 zetels in het parlement en staan in de peilingen op winst. Ook als de WD geen zetelwinst zou boeken, maar wél blijft re geren, maakt Aptroot kans op een plek in de Kamer. Want in dat geval schuift zeker een aan tal Kamerleden door naar het kabinet. Op de lijst staan achter lijstaan voerder en fractievoorzitter Hans Dijkstal, eveneens uit Wassenaar afkomstig, ook de elf liberale bewindslieden uit het Paarse kabinet. Annemarie Jor- ritsma staat op de tweede plaats, gevolgd door collega-mi nister Gerrit Zalm, Erica Terp stra en onderwijsminister Loek Hermans. Opvallend is de lage klassering van het Kamerlid Hans van Baaien (41ste), die in 1998 nog in opspraak raakte vanwege een brief aan Henk Glimmerveen van de Nederlandse Volksunie. Opvallend is ook, dat er nauwe lijks nieuwe gezichten op de lijst staan. leiderdorp - In de Leiderdorpse nieuwbouwwijk Leyhof staan de eer ste ondergrondse milieucontainers klaar voor gebruik. Woensdagmor gen geeft wethouder Roest een officieel tintje aan de opening van zes 'bakken' op de parkeerplaats bij supermarkt Hoogvliet. Dat wordt hoog tijd, vinden de bewoners. De bakken staat er namelijk al twee weken, maar afval kan er niet in. De Leyhof is de eerste Leiderdorpse wijk die overgaat op de onder grondse milieucontainers. Volgend jaar is de Oranjegalerij aan de beurt. Bevallen de bakken, dan worden ze mogelijk ook in andere de len van het dorp geplaatst. Foto: Hielco Kuipers OP LOCATIE Een stoombad werkt vaak als inspiratiebron. Hoe meer vocht er wordt uitgezweten, des te meer ruimte ontstaat er voor creativiteit. Dat gebeurt ook in het Turks bad van zwembad De Does in Leiderdorp. Niet in de weekeinden, als kinderen in- en uitlopen, de tempera tuur snel zakten mogelijk ver lichte geesten figuurlijk in het donker worden gezet. Wél op doordeweekse dagen en dan vooral overdag. Op deze dinsdag liggen de her senen bij ten minste één vrouw goed op stoom. Ze is rond de 65, maar nog jong van geest. En zeker origineel. Ze laat aan haar vriendin weten dat ze last heeft van muizen. Niet in haar hoofd, maar op zolder. „En je gelooft het niet, maar ze zitten te knagen aan het voer dat ik daar voor mijn kat heb staan. De vriendin wil het best gelo ven en heeft ook wel een idee hoe je zo'n probleem moet aan pakken. „Zet een muizenval neer. "Die tactiek is dus al uit geprobeerd. „Heb ik gedaan. Ik heb stukjes kaas vóór de val ge strooid en wat in de val En wat hebben die muizen ge daan? Ze hebben alles opgege ten wat voor de muizenval lag maar niet wat ik erin gelegd had. Schrander hè?" Er zijn dus radicalere metho den nodig. De vriendin stelt voor om de kat in te zetten, maar dat gaat de muizenjaag ster te ver. Niet alleen heeft ze de zolder tot verboden gebied verklaard voor haar kat, maar bovendien blijkt een band te zijn ontstaan met de kleine knager(s). „Ik heb een soort huisje neergezet met een piep kleine ingang. Als een muis er doorheen gaat, kan die niet meer terug. Op het eerste oog lijkt dat een veel wredere aanpak. Alsof je iemand in een stoomcabine zet en die dan hermetisch afsluit. Het toppunt van sadisme dus. Op de zolder van de 65-jarige gaat het er in werkelijkheid heel wat vrediger aan toe. Zo blijkt al gauw. „Wat denk je?" De vriendin is voorlopig uitge dacht, maar krijgt ongevraagd het antwoord. „Zat er van de week een heel klein muisje in. Schattig joh. Ik heb het met huisje en al naar buiten ge bracht en daar heb ik dat bees- sie vrijgelaten." De vriendin begrijpt niets van dat pacifisme. „Straks heb je 'm weer terug en kan je opnieuw beginnen. En denk je dat zo'n muis alleen is? Vergeet het maar. Die is natuurlijk metz'n hele familie.Ook daar is tij dens het stoombad over nage dacht. In plaats van de kat worden voortaan de muizen op het spek gebonden. „Ik denk dat ze daar wel van houden. Zet ik er nog wel een paar huis jes bij.Dan staat ze op en zwaait de deur open. Haar hoofd is vrij van zorgen. Alle muizenissen zijn er door het zweten uitgekomen. oegstgeest/den haag - Het openbaar ministerie in Den Haag gaat een 19-jarige Oegstgeeste naar vervolgen voor het versprei den van muziek met racistische en discriminerende teksten. Dat heeft een woordvoerder van jus titie bevestigd. De vorig jaar oktober aangehou den Oegstgeestenaar runde het bedrijf Berzerker Records, dat handelt in extreemrechtse cd's en cassettebandjes. De activitei ten van Berzerker Records wek ten de interesse van de Duitse inlichtingendienst, omdat Duit se neonazi's er verboden cd's bestelden. Vorig jaar deed de politie een inval bij het bedrijfje. Bij de huiszoeking werden 300 cd's en 200 cassettebandjes in beslag genomen. Na onderzoek van de cd's heeft justitie besloten om de produ cent te vervolgen. Wanneer het proces plaatsvindt, is volgens een woordvoerder van het openbaar ministerie nog niet bekend. De zaak tegen Berzerker Re cords werd aangezwengeld door het anti-discriminatie bureau (ADB) in Leiden en de antifas cistische onderzoeksgroep Kafka in Amsterdam. Nadat de lande lijke en lokale media hadden be richt over de kwestie, deed de politie een inval in het ouderlijk huis van de Oegstgeestenaar. De uitspraak van het ministerie komt net na het verschijnen van de laatste nieuwsbrief van Kaf ka. Hierin wordt, net als in een publicatie van de Leidse Fabel van de illegaal, gesteld dat de 19-jarige momenteel betrokken is bij de band Brigade M (voor heen Brigade Mussert) uit de Bollenstreek. Strafrechtdeskun dige G.K. Sloep van de Universi teit Leiden stelde eerder, dat de grenzen van het toelaatbare in sommige teksten van deze band worden overtreden. Een medewerker van de Fabel van de Illegaal: „Sinds enkele maanden is deze band weer vol op actief. Gepubliceerde foto's op het internet brachten bij ons een sterk vermoeden dat de ver dachte de nieuwe drummer is. Hiernaast kregen we verscheide ne aanwijzingen waardoor wij weten dat hij daadwerkelijk bij Brigade M betrokken is." Eind juli bracht Brigade M. een mini cd uit met onder ander het oude nummer 'Eigen volk eerst'. Recent werkte de band mee aan de extreem-rechtse verzamel-cd 'Welkom in Sassem'. Van elk verkocht exemplaar van deze cd gaat een knaak naar het bestrij den van antifascistische organi saties, zo staat op de hoes te le zen. Volgens Berzerker Records is al le ophef over het omstreden platenlabel onterecht en is het label geen racistisch bedrijf. 'Als volksnationalisten respecteren wij ieder volk', schrijft de Oegst geestenaar in een e-mail aan Kafka. oegstgeest/noordwukerhout - Stichting Pharos (Steunpunt Ge zondheidszorg Vluchtelingen) heeft haar hulpverlening aan asielzoekers overgedragen aan de Stichting Centrum '45 in Oegstgeest. De hulpverlening maakt nu organisatorisch deel uit van de ambulante hulpverle ning van De Vonk, de afdeling in Noordwijkerhout. Voor beide stichtingen geldt dat de overgang past in de toe komstvisie. Pharos wil zich vooral concentreren op kennis ontwikkeling en -overdracht. Centrum '45 vergroot met de overdracht haar zorgaanbod. Beide organisaties zijn ervan overtuigd dat de overdracht de ontwikkeling van de specialisti sche hulpverlening aan getrau matiseerde vluchtelingen en asielzoekers ten goede komt. Ook worden meer mogelijkhe den gecreëerd voor verdere groei van de gespecialiseerde hulpverlening aan kinderen en jeugdigen (waaronder alleen staande minderjarige asielzoe kers) en aan gezinnen. De nieu we afdeling richt zich voorna melijk op vluchtelingen en asiel zoekers bij wie de klachten te maken hebben met traumati sche ervaringen. Preem 'Voor gehandicapten gaat met zo'n hulpmiddel een wereld open' oegstgeest - Meer dan de helft van de asielzoekers die een aan tal barakken aan de Oude Rijns- burgerweg 'kraakten', zijn afge lopen weekeinde verhuist naar een opvangcentrum. De vluch telingen die nog op het complex wonen en de jongeren die een barak hebben gekraakt, moeten snel weg zijn, willen ze niet door de politie in de kraag gevat wor den. Vlak voor het weekeinde had de rechter bepaald dat de krakers 24 uur de tijd hebben om hun biezen te pakken. Maar vanwege de administratieve rompslomp kan het wel eens wat langer du ren voordat het Centaal Orgaan Opvang tot actie overgaat. Het COA wilde de barakken die zij huurde van de Stichting Leid se Studentenhuisvesting (SLS) per 31 augustus opleveren. Dit lukte niet, omdat een paar asiel zoekers weigerden het complex te verlaten. Vervolgens kraakten jongeren, uit solidariteit en als protest tegen de gedwongen verhuizing van de vluchtelingen, ook een barak. Vorige week spande het COA een kort geding aan om te zor gen dat alle barakken die het huurt leeg overgedragen kun nen worden. De rechter oor deelde in het voordeel van het COA en gaf de twee groepen af gelopen vrijdag een etmaal de tijd om het barakkenkamp te verlaten. De helft van de vluch telingen heeft dat al gedaan. Het COA verwacht dat de overgeble ven asielzoekers ook snel ver trekken. De barak die door de jongeren is gekraakt, wordt op dit moment nog bewoond. 'We plukken de wrange vruchten van de subsidieverlaging' Het Rossignol blaaskwartet met Peter Beijersbergen van Henegouwen in de Marotzaal van Kasteel Duivenvoorde. Foto: Taco van der Eb schijn bedroog. „Mensen kwa men naar me toe. Ze dachten dat ik blind was. Daarom heb ik het maar afgedaan. Het geeft al leen maar een verkeerd beeld. Ik heb het geluk dat ik me aardig kan redden. Er moet wel steeds iemand bij me zijn, die me op vangt als het nodig is." Ze is dan ook blij dat de SSO in 1991 is opgericht. „Ik kom uit een familie die volop skiet en wilde het zelf ook graag. In 1978 ben ik voor het eerst gaan skiën, maar dat bleek met mijn handi cap toch problemen op te leve ren. Je moet de hele tijd iemand bij je hebben. Dankzij SSO is dat mogelijk. Bovendien is het erg gezellig met zo'n groep. En het activeert je. Je ziet dat je niet de enige met een handicap bent. We gaan naar een omgeving red.) waar volop rekening met ons wordt gehouden. De skilift wordt op halve snelheid gezet en het hotel is helemaal aange past. Ben je in je eentje dan ge beurt dat echt niet. Het is dan ook te kostbaar om nog te gaan skiën." Arend Slot benadrukt, dat Mir jam een van de weinige alpine skiërs is in het gezelschap van de tachtig lichamelijk en ver standelijk gehandicapten. „Het zakt verder alleen maar af. Tot rolstoelpatiënten aan toe." De Voorschotenaar weet het uit eigen ervaring. Begin dit jaar heeft hij voor het eerst meege maakt hoe een sprookje in Oos tenrijk werkelijkheid wordt. Via via was hij 'bij toeval' in contact gekomen met.de groep. Of hij ook meewilde als vrijwilliger. Als dacht ik. Ik ben wel sportief aangelegd. Fantastisch vond ik het. Die saamhorigheid spreekt me geweldig aan. Iedereen wil er iets leuks van maken. Ik was meteen verkocht." Met een veiligheidsband was Slot verbonden aan iemand in een zitski ('bi-unique'), een plastic bakje met ski's, waarin de sporter achterover ligt. „He laas hadden we toen maar twee van die ski's, terwijl het een ge weldig hulpmiddel is. Dat bleek wel toen we een aantal mensen die alleen aan langlaufen waren gewend in zo'n zitski zetten. Er ging een wereld voor hen open. Ik zei meteen dat er meer moes ten komen." Daarom besloot hij een concert te geven in de Marotzaal van Duivenvoorde. SSO is immers het Rossignol blaaskwartet en Peter Beijersbergen van Hene gouwen moest het toch moge lijk zijn om 150 bezoekers te trekken. Goed voor één zitski van 7.500 gulden. In werkelijk heid zijn er maar zestig bezoe kers en kan Slot 'slechts' drie duizend gulden overhandigen aan voorzitter Henk Rietdijk van de SSO. De andere helft van de ski moet pianist Yoram Ish-Hur- witz bij elkaar spelen op 23 maart. Het slotakkoord stemt de aan vankelijk teleurgestelde beheer der echter alsnog tevreden. Stu denten in Twente blijken inmid dels met een actie voor nog vier zitski's te hebben gezorgd. „Die informatie had ik nog niet. Pri ma. Alleen is één ski van onze kant toch niet te veel gevraagd. l- zoeterwoude - De stichting Mu ziekonderwijs Zoeterwoude dreigt volgens voorzitter P. Smulders ten onder te gaan aan het eigen succes. „We zouden heel gemakkelijk verder kunnen groeien, maar dat zou opnieuw tot een financieel tekort leiden. Daarom hebben we noodge dwongen maar een wachtlijst ingevoerd en dan vooral voor instrumentaal onderwijs. Ideaal is het niet, maar we kunnen niet anders." Het liefst zou de stichting meer subsidie ontvangen van de ge meente. Burgemeester en wet houders gaan in de begroting voor volgend jaar echter niet verder dan een subsidie van bij na tachtigduizend gulden, wat overigens wel vijfduizend gul den meer is dan voor 2001 was uitgetrokken. Het extra geld is vooral bedoeld als compensatie voor de gestegen salarissen van de muziekdocenten. „Op basis van dat bedrag kunnen we maximaal 120 leerlingen heb ben. Hebben we er meer dan moeten we óf meer subsidie krijgen, óf de tarieven verhogen. Dat laatste willen we niet, om dat het muziekonderwijs dan voor velen ontoegankelijk ongeveer duizend gulden per leerling." De muziekscholen in het Dorp en in Zoeterwoude-Rijndijk zijn drie jaar geleden op verzoek van de gemeente gefuseerd. Op dat moment is de subsidie met twintigduizend gulden vermin derd. De gemeenteraad besloot daartoe, nadat Zoeterwoude was geconfronteerd met een korting van het rijk „Die bezui nigingsoperatie is toen voor alle instellingen doorgevoerd, niet alleen voor de muziekscholen. Na die fusie ging de stichting heel goed draaien. Dat had nie mand verwacht aldus een woordvoerder van de gemeente. Die groei van het aantal leerlin gen leidde al snel tot tekorten. In eerste instantie konden die worden weggewerkt, omdat de stichting nog reserves had. Toen die waren verdwenen, werd de organisatie door de gemeente voor de keus gesteld. Smulders: „We plukken nog de wrange vruchten van de subsidieverla ging van een paar jaar geleden. Geen enkele sportclub vraagt zoveel geld aan de leden. Nou weet ik ook wel dat sportvereni gingen veel vrijwilligers hebben en wij gediplomeerde docenten Volgens de woordvoerder van de gemeente valt de bijdrage van ouders aan het muziekon derwijs wel mee: „Elders in de regio wordt enkele honderden guldens meer gerekend." In de algemene beschouwingen naar aanleiding vande begro ting stelt Progressief ^eterwou- de voor, dat jonge kinderen be ginnen met algemene muzikale vorming en pas daarna door stromen naar het veel duurdere instrumentale onderwijs. De WD vindt dat 'eens kritisch moet worden gekeken naar de leeftijd waarop men bepaalde instrumenten gaat bespelen'. Al leen het CDA pleit voor 'verrui ming van het gemeentelijke be leid'. De woordvoerder van de gemeente wijst er evenwel op dat ook de christen-democraten destijds achter de bezuiniging stonden. Het standpunt van het CDA spreekt Smulders wel aan. .Al leen met meer subsidie kunnen we meer leerlingen toelaten. We kunnen kinderen niet dwingen om met algemene muzikale vor ming te beginnen. Als kinderen gitaarles of pianoles willen, kun je niet zomaar zeggen: begin maar met algemene muzikale

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 11