tfÉ ZONDAG OPEN Regio's willen bundeling woningmarkt Bewoners Elisabeth boos op Leidse Studentenhuisvesting i°ïs0c b® Voorlichting Maxima reed 'wel beetje dom' Werktijdverkorting voor Wrevel over geheim overleg op EU-top in Gent Leidsch Dagblad 'Miltvuurbacillen van dezelfde leverancier' .gemeen van 11 tot 17 uur 14.400 KLM-werknemers Grote alcoholcontrole in Duin-en Bollenstreek Leidsch Dagblad Delft Heerlen Utrecht IKE AT iemonisermg NR. 42752 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,751,25 zaterdag 20 OKTOBER 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch SU Dagblad n|delijke actie ziekenhuis Rijnoord ige Voort kost itgeest enen extra rikanen ':|n met re realiteit fiilla Jackson s is een lied vol »op, maar een tl is een lied van Buiig ui •17° <*I" IW3-4 onderuit uitse cijfers c - Slecht nieuws over se ondememersver- lote ihebben de euro giste- _sa er de 90 dollarcent ge- ij te zwakke toestand van j e economie werd giste- itreept door de groot- het Duitse produ- :ouwen in 28 jaar. gemeten in septem- )uitse centrale-bank- jtWelteke zei gisteren it hij niet verwacht dat economie zal krim- neester varden weg - Met onmiddellij- is de burgemeester varden, Loekie van |Van Balen, opgestapt. 11 :e ze bekend tijdens ingewone raadsverga- ót|üssen college en ®neester was een ver neuk ontstaan. Van voor deze functie iter van Weert en Ier in Haarlem, linnenland da rntig jaar te rijles Negentig jaar en nC eerst achter het stuur d bjauto. Herman Menk- Eibergen werd gister- »P zijn 90ste verjaardag Ueindochter Saskia rijles verrast. Volgens sterbeek, de dochter lorst, kwam een it. Haar vader heeft het f-f vild, maar het is er I t gekomen. ^werkte hij in Eiber- vas een auto niet nodig, dog konden ze het beter besteden. bi 'SLS toont zich een slechte huisbaas' door Robbert Minkhorst leiden - De Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting (SLS) toont zich een slechte huisbaas. Als 'respectloos', 'onmenselijk' of 'onsympathiek' betitelt het me rendeel van de bewoners van het vroegere Elisabeth de op stelling van de SLS. Problemen met de verbouwing (overlast), het huurcontract ('gebruiks- overeenkomst') en de huursom hebben de buitenlandse studen ten en de andere bewoners boos gemaakt. In een brief aan de stichting ui ten bewoners hun ongenoegen. De aangeboden gebruiksover- eenkomst ondertekenen ze niet, omdat die in hun ogen ondeug delijk is. De overeenkomst biedt huurders amper bescherming, en pleit de SLS vrij van de plicht om iets dat kapot gaat, te repa reren. Ondertussen moeten de bewoners wel elke maand beta len voor een glasverzekering. Als tegenvoorstel is een normaal huurcontract voorgelegd. De verbouwing van het oude ziekenhuis, nodig om de gangen en kamers in te kunnen richten voor bewoning, heeft het geduld van de zittende bewoners flink op de proef gesteld. Los van het lawaai komen bouwvakkers on aangekondigd' kamers binnen, zijn telefoonlijnen afgesneden, en zijn keukens en douches on bruikbaar geweest. Gangen stonden volgestapeld met troep, totdat de brandweer eiste dat werd ingegrepen. Van de eerste groep buitenlandse studenten is vrijwel iedereen al vertrokken. De SLS herkent zich niet in de klachten. De stichting komt met een volstrekt ander verhaal. Er is geen sprake van dat zij de oude bewoners weg wil hebben, zegt voorlichter F. Koster. Pagina Leiden: Bewoners Elisabeth willen res pect van SLS (advertentie) 20.00-21.30 uur maandag 29 oktober Opleiding leraar basisonderwijs In Alkmaar alleen over voltijdopleiding, in Amsterdam voorlichting over voltijdopleiding, deeltijdopleiding, verkorte opleiding, zij-instromers en schrijfdocent/-therapeut. Amsterdam jan Tooropstraat 136 tel (020) 6137079 Aanwezigheid bij Alkmaar Gabriël Metsulaan 34 tel (072) 5121868 aanvang gewenst Ja, Ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gytis. NaamQ_M_Q V Straat0. 'e\* Postcode Telefoon Plaats A.s. zondag geopend: Stoutenbeek, Montèl, Lederland, Valhal, Houweling, Baalbergen, Kooreman en Slaapkamercentrum. Gesloten: Mijnders en Chairity. Samenwerking Leiden en Bollenstreek den haag/gpd - Als Maxima Zorreguieta en de 48- jarige Wassenaarse man zich aan de verkeersre gels hadden gehouden, was er donderdag waar schijnlijk nooit een ongeluk gebeurd. Aan beide uiteinden van het stille stuk van de Leidse Straatweg hangt duidelijk een verbodsbord voor motorvoertuigen. Beide auto's hadden er de bewuste vooravond dus nooit mogen rijden. Maar Maxima en de Wassenaarder deden wat daags er na ook tientallen andere automobilisten doen; ze negeerden zonder blikken of blozen het verbods bord en reden wel over de lommerrijke klinker weg die langs Paleis Huis ten Bosch voert. Een 'beetje dom dus van Méxima'. Voor Maxima was de Leidse Straatweg een mak kelijke uitrit om haar tijdelijke residentie in het paleis van haar aanstaande schoonmoeder te ver laten. Ze sloeg van de oprijlaan van het paleis linksaf richting Haagse binnenstad toen net op dat moment vanaf die kant de Wassenaarder kwam aanrijden. Hij gebruikte de verboden weg waarschijnlijk als een snel alternatief voor de per manent overbelaste Benoordenhoutseweg. Ondanks het verbodsbord dat voor beide bestuur ders gold, zal toch ook de vraag beantwoord moe ten worden wie er voorrang had op de verboden weg. Die vraag is volgens J. Jansen van het Cen traal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) in Rijswijk niet zomaar te beantwoorden, want niet duidelijk is of de aanstaande koningin een voor- rangs- dan wel een gelijkwaardige kruising nader de. Óf kwam ze gewoon uit een uitrit? De bewakers van Maxima die achter haar aanre den zijn waarschijnlijk de enige getuigen. Vice- premier Jorritsma zei gisteren dat Maxima heeft moeten blazen. Volgens de minister had ze niets gedronken. De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) behandelde de aanrijding gisteren als een staatsgeheim. Het was dat journalisten geruchten hadden opgevangen en vragen gingen stellen, anders had waarschijn lijk niemand ooit van de koninklijke klapper ge hoord. De politie Haaglanden had het ongeluk 's ochtends niet zoals gebruikelijk met de andere Haagse tasjesroven en verkeerscontroles naar bui ten gebracht. „Dat is zo het protocol met het Ko ninklijk Huis", aldus de politievoorlichter. Méxima was dan formeel fout bij het negeren van het verbodsbod, ze kreeg eerder waarschijnlijk wel het voorbeeld van zo'n beetje de hele koninklijke familie. Het verboden stuk van de Leidse Straat weg wordt volgens de RVD door alle Oranjes ge bruikt om het paleis in en uit rijden. En tot nu toe heeft niemand daar ooit iets over gezegd. amsterdam/anp - Luchtvaart maatschappij KLM heeft voor 14.400 werknemers werktijdver korting gekregen. Dat heeft mi nister Vermeend van sociale za ken gisteren bekendgemaakt. KLM had om werktijdverkorting gevraagd naar aanleiding van de sterke vermindering van het luchtvervoer sinds de terreur aanslagen in New York en Was hington op 11 september. Vermeend had eerder al laten weten de aanslagen als bijzon dere omstandigheid te zien, waardoor bedrijven werktijdver korting kunnen aanvragen. KLM kan de 14.400 werknemers door de toestemming vanaf 28 okto ber zes weken korter laten wer ken. De WW vult de inkomens aan. De regeling kan nog drie keer door Sociale Zaken worden verlengd. Andere bedrijven hebben ook werktijdverkorting aangevraagd. Die verzoeken worden binnen kort behandeld, aldus Sociale Zaken. In totaal hebben 78 be drijven voor in totaal ruim 21.000 werknemers aanvragen ingediend. (advertentie) Herfstvakantie! a.s. maandag 22-!0-'0l is Boerhaave open vanaf 10 uur. maandag 14-16 uur: workshop Skeletten op stelten voor kinderen i/m 12 jaar. Museum Boerhaave Leiden Lange St. Agnicienstraat 10 www.museumboerhaave.nl Meubelplein Leiderdorp ligt aan de A4 tussen Rotterdam en Amsterdam, afslag Leiderdorp (afslag 6). Meer informatie: 071 - 541 65 85. meubelplein leiderdorp v<v regio - De woningmarkten van de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek worden samenge voegd. Inwoners van de Duin- en Bollenstreek kunnen dan inteke nen op een huis in de Leidse regio en omgekeerd. De mogelijkheden daartoe wor den momenteel onderzocht door een werkgroep van de sa menwerkingsorganen SLR en SDB. Nog voor het einde van dit jaar hoopt de stuurgroep wonen haar bevindingen en conclusies openbaar te maken. Waar schijnlijk al halverwege volgend jaar kunnen de verschillende ge meenteraden een oordeel over de plannen geven. Het Samenwerkingsorgaan Leidse Regio (SLR) en het Sa menwerkingsverband Duin- en Bollenstreek (SDB) willen de on derlinge samenwerking intensi veren. Daarbij hoort ook een ge zamenlijke visie op wonen in de streek. „Dat betekent dat SDB en SLR zoeken in de richting van één woningmarkt", beves tigt wethouder A. van der Plas van Katwijk. De samenwerking op woonge bied moet er uiteindelijk toe lei den dat inwoners van de Duin en Bollenstreek en van de Leid se regio evenveel kans maken op een woning waar dan ook in de streek. „De consument is niet zo geïnteresseerd in exacte ge meentegrenzen", volgens Van der Plas. „Die kijkt meer met de gedachte: waar kan ik prettig wonen." Met het onderzoek naar een ge zamenlijke woningmarkt bordu ren SDB en SLR voort op eerde re ideeën, zegt R. van Nood, lid van de werkgroep wonen. „Er is al eerder geconstateerd dat de problemen in de Duin- en Bol lenstreek en de Leidse regio het zelfde zijn." Volgens hem is het nog lang niet zover dat al wordt nagedacht over gemeenschap pelijke woonbonnen voor huur huizen. „Wij adviseren de stuur groep. Hoe die voor beide re gio's alles aan elkaar knoopt, is des stuurgroeps." duin- en bollenstreek - Bij een grootscheepse politie-actie zijn de afgelopen nacht honderden automobilisten in de Duin- en Bollenstreek gecontroleerd op het gebruik van alcohol. Op drie plaatsen in de streek stonden agenten klaar om de chauffeurs te laten blazen. Aan de Provincialeweg N206 in noordelijke richting tussen Noordwijkerhout en Lisse, in zuidelijke richting tussen Noordwijk en Katwijk en op de Noordwijkerweg in Rijnsburg, bij de velden van voetbalvereni ging Rijnsburgse Boys. De con trole duurde van 22.00 uur gis teravond tot ongeveer 04.00 uur vanmorgen. De eerste tussenstand, ongeveer halverwege de werknacht van de politie Hollands Midden, was dat acht van de tot op dat mo ment 600 mensen die moesten blazen te veel alcohol uitadem den. De automobilisten die te veel ug/1 blazen (microgram al cohol per uitgeademde liter lucht) werden beschouwd als verdachte en meegenomen naar het districtsbureau, om uit te zoeken hoeveel alcohol zij pre cies in hun bloed hadden. Het maximum om nog een auto te mogen besturen is 220 ug/1. De einduitslag van de politiecontro le wordt in de loop van vandaag bekend. „Voor vannacht is het mooi dat we iemand van de weg halen die teveel gedronken heeft", aldus politiecoördinator J. Nelemans. „Maar het gaat er ons voornamelijk om dat men sen moeten kiezen: óf rijden, óf .drinken." door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De antraxbacillen die zijn ontdekt in Florida, New York en Washington zijn niet van elkaar te onderscheiden. Dat wijst erop dat ze van dezelf de leverancier komen, maar het hoeft niet te betekenen dat ze door dezelfde bron zijn ver spreid. Dat heeft minister Tom Ridge van binnenlandse veilig heid gisteren bekendgemaakt. In New York is bij een zevende en achtste Amerikaan miltvuur vastgesteld. Het gaat om een medewerker van dagblad de New York Post en een postbe ambte. IRechercheurs van de FBI denken dat er een verband bestaat tussen het netwerk Al- Qaeda van Osama bin Laden en de brieven met de miltvuurbac terie die in de VS zijn verstuurd. De brieven naar senator Tom Daschle en presentator Tom Brokaw van het station NBC zijn gepost in een wijk van de stad Trenton. Hier woonden enkele kapers die bij de aanslagen be trokken waren. Brokaw zei donderdag al dat de brieven die Daschle en hij heb ben gekregen, verwezen naar de aanslagen van 11 september. Pagina Buitenland: Neppoeder leidt wereldwijd tot angst Een deel van de naar schatting 10.000 demonstranten tegen de globalisering van de economie en de oorlog in Afghanistan rusten uit tijdens hun optocht door de straten van Cent, gisteren tijdens de top van EU-leiders in de stad. Foto: EPA/Olivier Hoslet Minister-president Kok boos over onderonsje van de 'grote drie' door Mare Peeperkorn en Hetty van Rooij gent - Een onderonsje van de 'grote drie' - Duitsland, Groot-Brittannië en Frank rijk - heeft gisteren geleid tot irritatie en ergernis bij de regeringsleiders in Gent. „Het had beter achterwege kunnen blij ven", aldus premier Kok. De minister-president vindt dat met de bijeenkomst van de drie landen de in druk wordt gewekt van achterkamertjes politiek binnen de Europese Unie. Voorafgaand aan de formele ontmoeting van regeringsleiders spraken premier Blair, bondskanselier Schroder en presi dent Chirac zo'n veertig minuten met el kaar. Het initiatief voor de bijeenkomst kwam van president Chirac. In kringen rond de president was na afloop te horen dat Franse militairen binnenkort gaan deelnemen aan de oorlog in Afghanistan. Premier Blair bagatelliseerde het belang van de minitop als 'technisch overleg over de operaties'. Maar Britse diploma ten bevestigden dat het trio over mogelij ke Duitse en Franse militaire deelname heeft gepraat. „Washington heeft maar drie Europese landen om militaire bij stand gevraagd, en geen vijftien", aldus een van hen. De Belgische minister-president Verhof- stadt maakte als voorzitter van de top na mens de andere dertien regeringsleiders zijn ongenoegen kenbaar over het Frans- Duits-Britse onderonsje. Volgens Verhof- stadt mag de eenheid van de Unie niet worden ondermijnd. De Italiaanse premier Berlusconi arri veerde gisteren bewust te laat op de top in Gent en liet weten dat hij het onder onsje niet kon bijwonen vanwege 'andere verplichtingen'. Berlusconi is woedend omdat hij niet was uitgenodigd, ondanks het feit dat Italië aan Amerika militaire steun heeft aangeboden. Italiaanse kran ten hebben het besloten overleg tussen Blair, Chirac en Schroder 'een slag in het gezicht van Berlusconi' genoemd. Buiten de Sint-Pietersabdij in Gent, waar de leiders vergaderden, bleven de con frontaties met antiglobalisten uit. Terwijl er op 25.000 demonstranten was gere kend, verzamelden zich uiteindelijk zo'n 10.000 mensen. De politie rond en in een hermetisch afgesloten stadscentrum had weinig te doen. Pagina Buitenland: EU-top maakt een spookstad van Gent Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische bfetaling automatische betaling 16,93 (FL.37.30) krijgt u bovendien een Z kwartaalabonnement I'S staatslot met automatische betaling 48,53 (fl 106.95) jackpot cadeau betaling per acceptgiro Z 48.99 ifl 107.95: b, aucmnscrw t*ang s n*i Handtekening Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl (advertenties) Op zondag 21 oktober zijn deze IKEA vestigingen open van 10-17 uur. www.IKEA.nl 0900 - 235 45 32 (€0.10 (0.22 cl)/min.)

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1