Jamin blijft bij Ahold ECONOMIE Bolkestein wil Europese eenheid in winstbelasting OR en directie NS samen verder zonder Peeters Snoepwinkels niet naar Belgische beleggersgroep Dutchtone banen weg 'OESO verlaagt raming van groei met de helft' Minder werken na het zwangerschapsverlof Niet zeuro over de euro Gesprek op hoog niveau 4 jaar tegen da(hte Forex idam Tegen de hoofd- :hte in de grote Forex-va- ,udezaak is gisteren vier plstraf geëist. Bovendien e bankier moeten op- >n voor de tonnen verlies jn slachtoffers. De in ■rland woonachtige man ding aan een criminele satie, waarvan nog 18 angers zijn aangeklaagd, oofden hoge rendemen- devalutahandel. Als be- s geld hadden overge zonden zij er niet meer eschikken. jont sluit e fabrieken iDam - DuPont Tejin sluit ityesterfilmfabrieken in iburg en Dumfries (Schot wegens de aanhoudend finsten en de steeds slech- rdende markt voor deze itoffilm. In Rozenburg jjnen daardoor 95 ar- Jaatsen, in Dumfries i Gedwongen ontslagen uPont niet uit. De fabrie- Rozenburg en Dumfries eind 2002 en eind 2003 icteur weg kxa Stenman no aal - Fabrikant Axa ian van fietssloten en - iting en hang- en sluit- ieeft directeur Zeghuis gen. Volgens financieel r Roberts stond Zeg- andere koers voor dan van de bedrijfstop. verbeide partijen het on- raren wil Roberts niet l De dagelijkse leiding onderneming is overge- door algemeen direc- osterhoorn. vrijdag 19 oktober 2001 an zoekt partner door onze correspondent Mare Peeperkorn brussel - De winstbelasting voor bedrijven moet overal in de Eu ropese Unie op dezelfde wijze berekend worden. De huidige lappendeken van vijftien ver schillende belastingstelsels en bijna honderd belastingverdra gen hinderen ondernemingen die in meer EU-landen actief zijn. Eurocommissaris Bolke stein (interne markt) presenteert volgende week voorstellen om meer eenheid in de bedrijfsbe lastingen te brengen. Bolkestein komt met zijn plan nen na een uitgebreide studie over verschillen in vennoot schapsbelasting in Europa. Ier land hanteert het laagste tarief (tien procent), terwijl Duitse on dernemers worden aangeslagen voor ruim 40 procent. In Neder land bedraagt de winstbelasting 35 procent. Niet alleen de tarie ven lopen sterk uiteen, ook over de definitie van winst - de grondslag waarover belasting wordt geheven - bestaat geen overeenstemming. Deze verschillen belemmeren bedrijven die in meer EU-lan- den aanwezig zijn, concluderen de onderzoekers in hun nog ver trouwelijke rapport. Administra tieve rompslomp, dubbele be lasting en buitensporig hoge be lastingaanslagen verzwakken de concurrentiepositie van Europe se multinationals. Bovendien staan de fiscale 'eigenaardighe den' van de lidstaten reorgani saties en fusies in de weg. Bolkestein wil daarom op korte termijn het probleem van de dubbele belasting aanpakken. Als de winst van een dochteron derneming elders is belast, moet dat niet in het thuisland nog eens gebeuren. De bestaande EU-regels om dit te voorkomen schieten tekort, zegt Bolkestein. Hij wil daarnaast meer moge lijkheden om verliezen in één land te verrekenen met de winst in een andere lidstaat, waardoor de uiteindelijke belastingaf dracht lager uitvalt. De onderzoekers benadrukken dat een echte oplossing een veel drastischer ingreep vereist. Mul tinationals zijn meer gediend met één Europese winstbelas ting voor al hun dochteronder nemingen. De opbrengst daar van zou verdeeld kunnen wor den over de verschillende lidsta ten. Dat gaat Bolkestein te ver. Hij stuurt aan op een eenduidige Europese berekeningswijze van de winstbelasting. De grondslag is dan overal geüjk, maar de EU- landen stellen zelf de hoogte van het tarief vast. Een geza menlijke rekenmethode maakt het vergelijken van de belasting druk voor bedrijven eenvoudi ger. Bolkestein verwacht dat de tarieven daardoor vanzelf naar elkaar toe groeien. Nauw betrokken ambtenaren gaan ervan uit dat de Commis sie de plannen van Bolkestein volgende week zal aanvaarden. Of de EU-landen ze vervolgens ongewijzigd overnemen, is zeer de vraag. Inmenging vanuit Brussel wordt absoluut niet op prijs gesteld. Juist daarom heeft Bolkestein de radicalere voor stellen in het rapport eigener beweging al terzijde geschoven. rotterdajm/gpd - De snoepwin- kels van Jamin worden verkocht aan zelfstandige ondernemers. Detailhandelsconcern Ahold ziet ervan af om de 142 zaken te ver kopen aan de Belgische beleg gersgroep EuroDelight. De Belgen zouden de Jamin-winkels en de 500 werknemers niet genoeg 'so ciale en financiële zekerheid' kunnen bieden. I11 plaats daarvan wordt de Ja- min-organisatie omgevormd tot een franchiseketen. Franchise gever is Ahold, die voorlopig ook eigenaar van de winkelpanden blijft. Van de 142 winkels wor den er al 70 geëxploiteerd door franchisenemers. „Door de nieuwe opzet worden risico en kansen gedeeld met de indivi duele ondernemers. Wij hebben geen plannen meer om de winkelketen te verko pen," zegt Ahold-woordvoerder Hol. Voor eind volgend jaar zul len er 65 snoepwinkels verkocht moeten zijn. De Jamin-organi- satie wil 5 tot 9 winkels als fili aalbedrijf laten voortbestaan. Die zaken fungeren als proef tuin, zodat er bijvoorbeeld een nieuw assortiment snoepgoed, koekjes, drop, gebak of ijs kan worden getest. Jamin-directeur Koster: „Ieder een kan een snoepwinkel ko pen, maar onze werknemers gaan voor. Het minimumbedrag voor het exploiteren van een zaak is 30.000 gulden. De helft van de bedrijfsleiders heeft al te kennen gegeven interesse te hebben. Er zijn 500 mensen bij Jamin in dienst, die samen 275 volledige banen vervullen. De jaaromzet is met rond 100 mil joen te klein voor Ahold, die zich concentreert op super marktketens zoals Albert Heijn. Banketbakker Comelis Jamin was de grondlegger van het Rot terdamse familiebedrijf. Hij bouwde in 1883 naast zijn bak kerij een suikerwerkfabriek en besloot zijn snoepgoed, koekjes, gebakjes en chocolaatjes in ei gen winkels te verkopen. Dat sloeg aan. Rond de eeuwwisse ling waren er in de regio Rotter dam zo'n 50 Jamin-winkels. In de jaren dertig groeide dit aantal uit naar 250 winkels in heel Ne derland. De fabriek van suiker werken verhuisde in de jaren vijftig naar het Brabantse Oos terhout. Het hoogtepunt van zijn bloei bereikte Jamin in de jaren zeventig toen er in Neder land 600 gespecialiseerde snoepwinkels waren. De naamsbekendheid van Ja min is met 95 procent erg groot. Dankzij populaire tv-spotjes van Lex Goudsmit en Ton van Duin hoven bleef 'meneer' Jamin bij het publiek een oude bekende. Maar toen het eeuwfeest nader de, kochten steeds meer kinde ren en volwassenen hun snoep goed in de supermarkten. Om voldoende omzet te behalen, gingen ze brood(jes), sherry, kranten en sigaretten verkopen. In 1987 werden 60 van de 225 winkels gesloten. In 1993 kocht Ahold de winkelketen en stelde meteen orde op zaken. In Ne derland wordt jaarlijks 6,5 mil jard gulden aan snoepgoed uit gegeven. De schappen met allerhande soorten snoep in een van de 142 Jamin-filialen. Archieffoto: United Photos de Boer/Poppe de Boer iveen - Fietsenfabrikant is op zoek naar een e partner. Het bedrijf uit leusen heeft branchege- ccell (fabrikant van on- dere Batavus) benaderd te denken over een sa cking of overname, dag bleek dat de verhui- n Union naar België niet ng omdat partner United s zich terugtrok. irlines genomen dam - Luchtvaartmaat- lij Trans Travel Airlines sdoor eigenaar en op- Maars verkocht. De eigenaar is het Zuid- inse Rossair, een nieuw- op de Europese lucht- larkt. TTA is gevestigd op gveld Lelystad, maar ijn voornaamste activi- ip Rotterdam Airport. dam/anp - Dutchtone, der van mobiele telefo- hrapt een kwart van zijn mersbestand. In totaal jnen 500 banen, waarbij aal 200 mensen gedwon- rden ontslagen. De rest banen verdwijnt door ede functies te beeïndig- Dne maakte gisteren be at de reorganisatie te ma- eft met een grote om- Vanaf volgend vol- aar verandert de naam in Orange. Daarmee ?ns de woordvoerder 1 omslag in de bedrijfs- samen. Tot nu toe lag ruk op groei en die ver- naar verbetering van t. De directie heeft de Bmingsraad een voorstel De OR reageert naar hting begin november- niet duidelijk welke afde- ïet hardst worden getrof- de reorganisatie. >ne is onderdeel van dat voor 85 procent in is van France Télécom. frijf is sinds 1999 actief Nederlandse markt. Tot heeft het 1,3 miljoen Sinds 1982 niet meer zo laag JURIDISCH BELICHT londen/den haag/rtr - De OE SO, de Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ont wikkeling, zal de ramingen voor de economische groei in 2002 ongeveer halveren. Dat blijkt uit voorlopige cijfers waarop het persbureau Reuters de hand heeft gelegd. De Financial Times meldt van ochtend dat volgens de uitgelek te cijfers de econmische situatie sinds 1982 niet meer zo slecht was. In mei ging de OESO nog uit van een groei van twee pro cent voor dit jaar en 2,8 procent voor volgend jaar. Volgens de meest recente gegevens van de dertig aangesloten landen blijft de groei nu beperkt tot één pro cent dit jaar en 1,2 procent in 2002. De terugval van de Nederlandse economie door de aanslagen in de VS zou beperkt blijven tot een half procent. Volgens ver trouwelijke concept-ramingen van de OESO en de Europese Commissie die Het Financieele Dagblad vanochtend publiceert zou de groei dit jaar 1,4 procent bedragen en volgend jaar 1,6 procent. De OESO heeft de prognose voor de Verenigde Staten ver laagd van 3,1 tot 1,3 procent en voor de vijftien landen van de Europese Unie van 2,7 tot 1,5 procent. Japan komt er het be- kaaidst van af. De OESO zou voor dat land een achteruitgang van de economie voorzien van 0,8 procent. Eerder ging de or ganisatie uit van een groei van 1,1 procent De OESO bevestigde de percen tages gisteren, maar tekende er bij aan dat het gaat om voorlo pige gegevens gebaseerd op een eerste ronde van ramingen. Ze kunnen de komende weken nog veranderen, aldus de organisatie in Parijs. De officiële ramingen worden op 20 november in het rapport 'Economie Outlook' ge publiceerd. NINE BOOIJ advocaat in Haarlem door Cees Manders Vandaag (19 oktober) over hon derd dagen houdt de gulden op te bestaan. De euro komt over 73 dagen, op 1 januari. En dan blijft de oude gulden nog 27 da gen geldig, tot middernacht 27 januari. wageningen - Twee schilders maakten gisteren een praatje tijdens hun werkzaamheden op grote hoog te. De elektriciteitsmasten langs de autosnelweg A- 12 (Den Haag-Utrecht-Arnhem) ter hoogte van Wa- geningen ondergaan op dit ogenblik een grote on derhoudsbeurt en krijgen daarom een nieuw roest- werend verfje. Foto: ANP/Koen Suyk Nog 73 dagen Vandaag dus nog precies hon derd dagen. En dat is een mooi moment om te beginnen met het afscheid. Maar laten we er niet al te dramatisch over doen. Geld mag dan wel de wereld re geren, maar het is tegelijk ook slechts slijk der aarde, bagger dus. Gulden of euro, dat maakt uiteindelijk helemaal niets uit. Toch nog twee gedachten, twee gedichten, 'zum Abschied': We moeten niet zo zeuro over de komst der euro maar simpelweg God danken dat we afzijn van de franken, de guldens en de marken en niet meer hoeven harken in potjes met vakantiegeld We zijn veel sneller uitgeteld!' (D.W van Rietschoten) 'Adieu snip, joet en zonnebloem vaarwel mijn mooie geld mijn hele leven was ik er bijzonder op gesteld dag heit, dag knaak, dag pieter man het ga je goed, tabé ik zal je sparen in mijn hart maar in mijn zak draag ik de euro mee. (Reinout Sijtsma) Sfeer verbeterd met komst van nieuwe directeur Noten Steehouder De ondernemingsraad Reizigers en de directie bedrijf gaan er allebei 'at ze de afspraken van 'open voorjaar onverkort tvoeren. Dit ondanks het en van de Belgische advi- f- Peeters. dit jaar kwam na stakin- angdurig onderhande- afsprakenpakket tot stand, dat de ondernemingsraad in staat zou moeten stellen te werken aan een alternatief dienstrooster in plaats van het 'rondje om de kerk'. Directie en OR blijven werken aan een alter natief dienstrooster. Volgens OR-voorzitter Wold is inmiddels al gesproken over het inhuren van een vervanger van Peeters. „Het is mogelijk dat we externe deskundigheid inhuren, maar we kijken zeker ook wat ons be drijf zelf aan kennis in huis heeft", aldus Wold. Gisteren hield Peeters de eer aan zichzelf door zijn opdracht van de NS terug te geven. Zijn positie was onhoudbaar gewor den door wat insiders zijn 'ei genzinnige optreden' noemden. Zo zou Peeters zichzelf veel meer bevoegdheden, taken en verantwoordelijkheden hebben toegeëigend dan waarvoor hij was ingehuurd. De manier waarop hij zich vorige week zonder overleg met zijn op drachtgevers in de media profi leerde als 'onafhankelijk' advi seur en bemiddelaar, was de druppel die de emmer deed overlopen. Sinds het aantreden van de nieuwe directeur personeel en organisatie Noten blijken de verhoudingen tussen - een meerderheid van - de onderne mingsraad en de directie aan zienlijk verbeterd. Zo is meer een sfeer ontstaan van 'we ko men er zelf ook wel uit'. Peeters was zowel door de di rectie als de OR gevraagd voor advies om de problemen bij NS op te lossen. De directie had hem ingehuurd voor onderde len van het plan 'Bestemming Klant Nü'. De ondernemings raad zou hij steunen bij het ont wikkelen van een alternatief dienstrooster, in plaats van het 'rondje om de kerk', dat afgelo pen jaar voor veel arbeidsonrust zorgde. Een minderheid van WMC-le- den (machinisten en conduc teurs) in de OR vreest dat het opstappen van Peeters zal lei den tot nieuwe arbeidsonrust. De WMC zei gisteren dat Pee ters 'in het zicht van de haven' is weggestuurd door de meerder heid van de ondernemingsraad. WMC-woordvoerder Vankan baseerde zijn uitspraken op zijn 'vertrouwen in de figuur Pee ters', die als deskundige juist zo goed had geluisterd naar het rij dend personeel tijdens een aan tal 'inloop-sessies'. Conducteurs en machinisten hielden aan die bijeenkomsten een goed gevoel over. Maar de WMC moest gis teren ook erkennen dat dat nog niet leidde tot concrete resulta ten. Maandag houdt de WMC topberaad om te bezien hoe ze zich moet opstellen. Fransje vertelt tijdens de weke lijkse meeting op 15 oktober dat ze drie maanden zwanger is en verwacht volgend jaar half april te bevallen. Ze kondigt aan dat ze na de bevalling minder wil werken, liefst drie dagen per week. Haar baas reageert ver heugd op het nieuws, maar is minder enthousiast over het voorstel om korter te gaan wer ken. De tijd verstrijkt en Fransje meldt na de kerstvakantie dat ze vanaf begin maart met zwanger schapsverlof gaat. Omdat er net een grote opdracht is binnengehaald voor die periode meent haar baas dat zij eigenlijk niet kan worden gemist. En op de vraag of zij na de bevalling korter kan gaan werken wordt geantwoord dat daar geen sprake van kan zijn. Zwangerschaps verlof ('bevallings verlof) is in het huidige recht niet met zoveel woorden vastgelegd. Vrouwen ontvangen in verband met de bevalling maximaal zestien we ken een uitkering krachtens de Ziektewet. Hierin brengt de in voering van de nieuwe wet Ar beid en Zorg (het wetsvoorstel wordt 13 november in de Eerste Kamer behandeld) geen veran dering. In deze wet krijgt het zwanger schapsverlof eindelijk een for mele basis. Onder het huidige recht staat Fransje dus niet met lege handen. Een zwangere werkneemster heeft zestien we ken betaald verlof. Zij mag zes weken vóór de vermoedelijke bevallingsdatum stoppen met werken, maar moet (op basis van de Arbeidstijdenwet) in elk geval vier weken van tevoren het werk neerleggen. Na de beval ling heeft de jonge moeder recht op in elk geval tien weken beval lingsverlof. Wanneer het kind na de uitgerekende datum wordt geboren, geldt een verlenging: de tien weken beginnen dan vanaf de geboortedatum. Fransjes wens om na het beval lingsverlof drie dagen te gaan werken moet door haar werkge ver worden gerespecteerd. Zo wel mannen als vrouwen met een kind onder de acht jaar oud hebben wettelijk recht op (on betaald) ouderschapsverlof, met behoud van functie mits men minimaal één jaar in dienst is. Het verlof moet minimaal twee maanden vóór de gewenste in gangsdatum aan de werkgever zijn aangemeld. De omvang van het ouderschapsverlof hangt af van de oorspronkelijke arbeids duur: het aantal uren verlof is gelijk aan het aantal arbeidsuren per week maal dertien weken. Als hoofdregel geldt dat ten hoogste de helft van de normale arbeidsduur per week als verlof wordt opgenomen. De maxi mumduur in beginsel zes maanden. Bij een dergelijke in vulling kan de werkgever niets inbrengen tegen het verlof. Maar als hij daarvoor een ge wichtige reden heeft, hoeft de werkgever de wens van de werknemer niet te volgen als het gaat om de sprei ding van de te wer ken uren over de week. Van een 'ge wichtige reden' is bijvoorbeeld sprake als de voorgestelde spreiding de gang van zaken in de on derneming ernstig zou ontwrichten. Ook als de werkne mer een andere in vulling wil (bijvoor beeld drie maanden volledig verlof, of minder dagen verlof per week over een langere periode dan zes maanden) kan de werkgever alleen weigeren als er een ge wichtige reden bestaat. Volgens de nieuwe wet Arbeid en Zorg mag het verlof worden gesplitst: het moet dan wel in maximaal drie delen van tenminste één maand worden opgenomen. De werkgever kan zich alleen ver zetten tegen het gesplitst opne men op grond van een zwaar wegend bedrijfsbelang. Fransje kan tijdens haar ouder schapsverlof bij haar werkgever aankaarten dat zij definitief minder wil gaan werken. Zo'n verzoek is gebaseerd op de wet aanpassing arbeidsduur (waa). Een verzoek op grond van deze wet kan alleen worden gewei gerd als er sprake is van een zwaarwegend bedrijfsbelang. De betekenis van termen als 'ge wichtige reden' en 'zwaarwe gend bedrijfsbelang' is enigszins onduidelijk. Het komt in proce dures dan ook vaak neer op een belangenafweging. Voor wat be treft de waa is in enkele uitspra ken duidelijk gewortkn dat aan het criterium zwaanBgend' strenge eisen worden gesteld. Zo kan een werkgever zich niet verweren met het argument dat de verzochte arbeidsduurver mindering financiële offers vergt. Wanneer het werken in deeltijd tijdens het ouder schapsverlof vlekkeloos is verlo pen zal het voor de werkgever moeilijk worden argumenten te vinden tegen definitieve wijzi ging van de arbeidsduur. Proef met tanken via mobieltje groenlo/anp - De bedrijven Nedap, KPN Mobile en BP hebben vandaag een systeem gelanceerd om met de mobiele telefoon te be talen bij tankstations. Het gaat in eerste instantie om een proef bij stations van oliemaatschappij BP in Amsterdam, Rotterdam en Rijs wijk. Het experiment duurt drie maanden. Er nemen 1500 klanten aan deel.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9