Geweld na liquidatie Palestijn BUITENLAND Aantal besmettingen met miltvuur naar zes Grote drie houden eigen eurotopje Radicale moslims Indonesië zijn snel weer afgekoeld Mü te koop Bestuur Arafat weigert vermeende daders van moord op minister uit te leveren 5'Holbewoner Cheney laat gezicht zien in New York China en VS schouder aan schouder Ministers uit eigen regering Noord-Ierland Designshopping België-special Onderzoek naar BSE bij schapen slecht uitgevoerd )0S alarm bij >rncentrale VS fivork - De verscherpte vei- ieidsmaatregelen rond de ^centrale op Three Mile Is- id zijn weer opgeheven. Een ensdag geuit dreigement te- i de centrale bij het Ameri- mse Harrisburg bleek 'niet lofwaardig', aldus de be- erder. Geheime diensten dden gewaarschuwd voor aniet nader toegelicht drei- ,g Daarop gingen in een aal van dertig kilometer rond centrale strenge beperkin- jin. In 1979 vond op Three le Island een ernstig kernon- luk plaats, toen een reactor els smolt. |-0aeda achter orii Argentinië (nos aires - Al Qaeda, de ter- uorganisatie van Osama bin den, heeft vorig jaar de ver- twoordelijkheid opgeëist or de bomaanslag op een ids centrum in Buenos Aires 1994, waarbij 85 doden en Aderden gewonden vielen, [hebben bronnen bij justitie de Argentijnse hoofdstad gis- ien laten weten. Drie mannen svorig jaar naar de Argentijn- Ubassade in Saudi-Arabië |den, zeiden namens al-Qae- ite spreken. In de gesprekken trd ook een 'verrassing' voor NS aangekondigd. Die kon den verwacht op 26 sep- iber 2000. vrijdag 19 oktober 2001 door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Na een week van be trekkelijke rust is gisteren het ge weld op de Westelijke Jordaanoe- ver weer in alle hevigheid losge barsten. De Palestijnen reageer den furieus op de liquidatie door Israël van Atef Abayat, een hoge militieleider in Yasser Arafats Fa- tah-organisatie. Gisteravond kwam voor het eerst in zes weken de Jeruzalem - se wijk Gilo weer onder vuur te liggen, en Palestijnse schutters openden op twee plaatsen het vuur op Israëlische auto's, waar bij een dode en drie gewonden vielen. Drie steden op de West oever - Ramallah, Nablus en Jenin - zijn sinds gisterochtend van de buitenwereld afgesloten. De in Bethlehem wonende Atef Abayat stond hoog op de Israëli sche lijst van gezochte Palestij nen. In de afgelopen maanden heeft Israël herhaaldelijk het Pa lestijnse Bestuur gevraagd hem uit te leveren of te berechten, maar zonder resultaat. Hij zou verantwoordelijk zijn voor de dood van minstens zes Israëli sche burgers. Gistermiddag ontplofte een in zijn auto geplaatste bom. Ook twee mede-inzittenden, beiden Fatah-leden, kwamen om het le ven. Een uur na de aanslag kwam de Jeruzalemse wijk Gilo, gebouwd op een door Israël in gelijfd deel van de Westoever, onder vuur te liggen. Zes weken geleden waren Israël en de Pa lestijnen overeengekomen dat de Palestijnse politie ervoor zou zorgen dat dergelijke beschietin gen niet meer zouden voorko men. In ruil daarvoor trok Israël zijn troepen terug, die het nabij gelegen Palestijnse stadje Beit Jala tijdelijk hadden bezet. Gisteravond beantwoordde het leger aanvankelijk het vuur en later in de nacht trokken eenhe den op naar Beit Jala, waar ze posities innamen bij de ingang van de stad. Er is geschoten, maar er waren vanmorgen nog geen meldingen van slachtof fers. Het Palestijnse Bestuur had eer der gisteren een Israëlisch ulti matum voor de uitlevering van de daders van de moord op mi nister Rechavam Ze'evi van de hand gewezen. ,Als de moorde naars inderdaad in Palestijns ge bied verblijven, dan zal Arafat hen laten arresteren en berech ten, maar uitlevering aan Israël is uitgesloten", zei gisteren de Palestijnse minister Ziyad Abu Zayad. Israël wil de daders van de aan slag, van wie het de namen zegt te kennen, binnen een week in handen hebben. Blijft Arafat in Een familielid rouwt om de vermoorde minister Ze'evi, die gisteren werd begraven. Foto: AP gebreke, dan zal het gebied waarover hij het bestuur uitoe fent worden beschouwd als 'een entiteit die terroristen herbergt. Vanaf dat moment zouden de Amerikaanse acties in Afghanis tan Israël als voorbeeld kunnen dienen, aldus de regering. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Waar is Dick Cheney? Dick Cheney was in New York! De Amerikaanse vice- president, tevens de minst zichtbare man van de regering- Bush, bracht gisteren zijn eerste bezoek aan New York sinds 11 september. Samen met zijn vrouw en dochter maakte hij onder zware bewaking de in drukwekkende tocht naar Ground Zero', 's Avonds sprak hij op een diner. Dick Cheney is bijna nooit te zien, simpelweg omdat hij presi dent Bush moet vervangen in het geval dat. Er mag daarom niets met hem gebeuren, zodat de vice-president het grootste deel van zijn tijd doorbrengt op een niet nader bekend gemaakte plek, weg van het Witte Huis. Hij wordt al de cave man (holbewo ner) en mystery man genoemd. Cheney geeft sporadisch een tv- interview. Hij woont bijeenkom sten van de nationale veilig heidsraad op weekendverblijf Camp David meestal bij via een videoverbinding. Hij was zelfs niet bij de belangrijke toespraak van Bush in het Congres. De vi ce-president is daarom niet al leen het mikpunt geworden van grapjes, maar ook van specula ties. De woordvoerder van Bush, Ari Fleischer, heeft al moeten ontkennen dat Cheney op een geheime missie in het buiten land was en dat hij weer hart klachten zou hebben. De Washington Post meldde on langs dat hoge regeringsfunctio narissen weddenschappen af sluiten over Cheney's schuil- plek De mogelijkheden liepen uiteen van Kabul tot een kliniek voor plastische chirurgie. In de Afghaanse hoofdstad was hij in elk geval niet geweest, zei Che ney gisteravond tijdens zijn spreekbeurt op het liefdadig heidsdiner. Maar die plastische chirurgie kon nog komen. >anse politicus ituurde poeder ne - Een Franse lokale iticus is gisteren tot drie iden cel veroordeeld we- het versturen van ver- :hte pakketjes naar collega's. 54-jarige man uit Bayonne raste meerdere mensen met >ven met wit poeder. „Het imaar een grapje", zo ver- ligde de politicus zich voor rechter. Frankrijk wil hard reden tegen mensen die de tvuuraanslagen in de VS bruiken. De zwaarst moge- straf voor grappenmakers Irie jaar cel en een geldboete 1100.000 gulden. ok Wereldbank Sarajevo dicht ajevo - Nadat de Verenigde en en Groot-Brittannië him jassades in Sarajevo giste- al hadden gesloten uit vrees raanslagen, heeft ook de reldbank zijn kantoor in de nische hoofdstad om veilig- lsredenen op slot gedaan, filiaal van de internationale linstelling zal zeker tot indag dicht blijven. Over de ivan de dreigementen zijn d mededelingen gedaan, arde Britse ambassade gaf insdag aan dat er een ver- id is met het Amerikaans- se militaire optreden tegen Taliban in Afghanistan. ssagiers pakken «kaper VS aan riake city - Passagiers van Amerikaanse Greyhound- hebben gisteren bij Salt La ity een man overmeesterd het stuur had gegrepen en igde het voertuig te laten slaan. De kaper zou ook iben gedreigd met een bom, ir de politie vond niets. De 1 en zijn vrouw, afkomstig (ansas, sloegen op de ht nadat de chauffeur erin geslaagd de bus te stoppen, le tijd later kon de politie aanhouden. Hun motiefis bekend. Onlangs kwamen n passagiers van een Grey- nd-bus om toen een van de ttenden de chauffeur met mes te lijf ging. nnie Mandela arresteerd fori a Winnie Madikizela- idela, x-vrouw van de I-Afrikaanse oud-president son Mandela, is gisteren op- akt en officieel in staat van huldiging gesteld. Zij is [eklaagd wegens betrok- ïeid bij fraude met bankle- 'en, ter waarde van ruim 000 gulden. Ze is nu weer orgtocht vrij. Winnie Man- is afgevaardigde van het rende ANC, en voorzitter de vrouwenbond van de ij Zij zou indirect bij de de betrokken zijn. Het gaat iele om leningen die zijn bekt aan de vrouwenbond, nie staat op 20 november euw voor de rechter. ien uit Japanse tter geborgen ttiuiu - Duikers var, de rikaanse marine hebben de kust van Hawaii de lij- [eborgen van drie opvaren- van de Japanse viskotter ie Maru. Die zonk in febru- ij Hawaii, nadat ze was ge- 1 door de atoomonderzeeër Greenville. Negen van de 'varenden kwamen om. ers van Smit Tak hebben lime Maru afgelopen einde van de bodem ge en op sleeptouw genomen ondiep water. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Het aantal milt vuurinfecties in de Verenigde Staten is opgelopen tot zes. Bij een medewerkster van tv-zender CBS in New York en een be ambte van het postkantoor in Trenton, New Jersey zijn giste ren huidinfecties door miltvuur- bacillen vastgesteld. Minister Ridge van binnenlandse veilig heid probeerde gisteren het pu bliek gerust te stellen door te benadrukken dat er ondanks duizenden onderzoeken nog steeds slechts een beperkt aan tal infecties is. Zijn optreden kwam gisteren na kritiek dat de Amerikaanse rege ring onduidelijk en niet eensge zind reageert op de antrax-aan- vallen. De brieven met miltvuur- bacillen aan NBC in New York en de Senaat en het opduiken van besmettingen bij de media en het postkantoor zorgen voor nervositeit en onrust. Het be sluit om een deel van de parle mentsgebouwen tijdelijk te slui ten droeg niet bij aan het kalme ren van een schrikachtige natie. Ook gisteren stonden medewer kers van het Capitool weer in de rij om een test op aanwezigheid van antrax te ondergaan, ook al vinden de gezondheidsdiensten verder onderzoek eigenlijk niet meer nodig. Woensdag werd vastgesteld dat 31 mensen in of rond het kantoor van senator Daschle, de geadresseerde van de brief, waren blootgesteld aan de bacterie. Daar kwamen er gisteren geen meer bij. De brieven aan Daschle en NBC zijn beide via het postkantoor in Trenton gestuurd. De besmette postbeambte daar heeft ze wel licht in handen gehad. Onder zocht wordt of ook een tweede medewerker de ziekte heeft op gelopen. De bron van de be smetting van de CBS-mede- werkster is nog niet bekend. FBI-directeur Robert Mueller en de Amerikaanse posterijen heb ben een beloning van 2,5 mil joen gulden uitgeloofd voor tips die leiden tot de veroordeling van een verzender van antrax- bacillen. De FBI zou volgens de New York Times een relatie tus sen de brieven en al-Queda, het terreurnetwerk rond Osama bin Laden, niet uitsluiten, en doet dan ook gericht onderzoek naar een verband met 11 september. Maar ook wordt niet uitgesloten dat de dreiging uit eigen land af komstig is. Bij de Amerikaanse ambassade op de Fiji-eilanden kwam giste ren een brief binnen met een verdachte stof, gericht aan de ambassadeur. De postkamer ontdekte de brief. Medewerkers die ermee in aanraking kwamen zijn preventief behandeld. In een brief die uit de VS naar Bue nos Aires is gestuurd, is 'voor 98 procent zeker' de miltvuurbac- terie aangetroffen. Dat meldden Argentijnse media gisteren op gezag van het ministerie van volksgezondheid. Als die dia gnose klopt, is het het tweede geval van een echte miltvuur- brief buiten de VS. Eerder don derdag werd de miltvuurbacte rie in Kenya gevonden. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - De leiders van de drie grote EU-landen Groot-Brittan nië, Frankrijk en Duitsland ge bruiken de eurotop in Gent van daag om een apart onderonsje te beleggen. Dat is tegen het ze re been van Romano Prodi, voorzitter van de Europese Commissie, die vreest voor uit holling van de positie van 'Brus sel'. „Het is niet leuk als sommi gen om de tafel gaan zitten en anderen worden uitgesloten", was zijn reactie. Het aparte beraad van premier Blair, president Chirac en bondskanselier Schroder draait onder meer om de vraag of Duitsland en Frankrijk militair shanghai - De Amerikaanse president George Bush en zijn Chinese ambtsgenoot Jiang Zemin gebaren hoffelijk naar elkaar, na het eerste overleg dat zij met elkaar heb ben gehad. Bush zei er het volste vertrouwen in te heb ben dat China 'schouder aan schouder staat' met de Ame rikaanse bevolking in de strijd tegen de terreur. Hij zei ook tevreden te zijn over de samenwerking met China bij het verzamelen van inlichtingen en de ontmanteling van het financiële netwerk van Osama bin Laden. De twee lei ders spraken met elkaar aan de vooravond van de APEC- top in Shanghai. Bush hoopt tijdens die bijeenkomst van landen uit Azië en het Pac'rfisch gebied meer steun te wer ven voor de Amerikaanse campagne tegen terrorisme. De top begon echter niet lekker: Taiwan boycot de bijeen komst, omdat China heeft geweigerd de voormalige vice- president van Taiwan te accepteren als bezoeker. Het is voor het eerst dat Taiwan het economische forum niet bij woont. China en Taiwan zien elkaar als afvallige provin cies en leven op voet van oorlog met elkaar. Foto: AP- /Greg Baker hong kong/anp - Na de aanslagen in Amerika, en zeker na begin van de militai re acties in Afghanistan, liepen radicale moslims in Zuidoost-Azië met het vuur in hun ogen te hoop tegen de 'ongelovige' VS. Dreigende woorden over een heilige oorlog tegen de vijand borrelden op uit Maleisië, de Filipijnen en vooral Indonesië. Maar intussen lijkt de kritiek grotendeels verstomd, en richten de groepen zich weer vooral op hun binnenlandse agenda. De gezaghebbende Far Eastern Economie Review spreekt in het nummer van deze week over 'veel praatjes en weinig actie'. Tot een grote volksmobilisatie heeft de woede in elk geval niet geleid. „Velen vinden de binnenlandse problemen ge woon belangrijker. Anderen denken dat het in tijden van economische proble men wellicht beter is de VS te vriend te houden." Het al 36 jaar bestaande 'Indonesisch Front van Verdedigers van de Islam' riep kortgeleden op tot een jihad. De stomen de retoriek leidde tot verontruste reacties van buitenlanders in Indonesië. De Ame rikaanse en andere ambassades gingen zelfs even dicht. Desondanks wist de groep in het miljoenenland maar enkele honderden hardliners op de been te brengen. Een zegsman van de Indonesische isla mitische jeugdbeweging GPI, die gere geld opriep tot de jacht op Amerikanen, erkent dat het publiek de acties 'nog niet helemaal steunt'. Ook de aankondiging van groepjes jonge moslims om te gaan vechten in Afghanistan lijkt vooralsnog een loze kreet. Zevenhonderd mensen tekenden in. De kans dat ze ooit gaan lijkt minimaal. En dan is er de Laskar Jihad. Misschien wel de radicaalste moslimgroep in Indo nesië. Leider Jafar Umar Thalib vocht zelf tegen de Russen in Afghanistan, maar de afgelopen weken bleef hij grotendeels uit de wind. Op een vraag van de Far Eastern Economie Review waarom Laskar Jihad niet meedoet aan de anti-Amerikaanse protesten, zei een zegsman dat een reac tie nog altijd 'intern moet worden afge stemd'. Waarnemers denken dat Laskar Jihad zich ook koest houdt om te voorkomen dat de groep militair wordt aangepakt door het Indonesische leger. Dat zou de binnenlandse acties van de groep tegen christenen alleen maar kunnen versto ren. Thalib zelf noemde Osama bin La den zelfs 'religieus leeg'. „Hij heeft alleen gaan deelnemen aan de oorlog in Afghanistan. Zowel Schroder als zijn 'groene' minister van buitenlandse zaken Fischer noemden het deze week 'een kwestie van tijd' voordat Duits land soldaten gaat leveren. Ook Frankrijk wil een grotere rol in de oorlog tegen het terrorisme. Het topje van de drie groten confronteert de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie, hardhandig met de grenzen van haar be voegdheden. De lidstaten kun nen op militair gebied hun ei gen keuzen maken; 'Brussel' heeft daar geen zeggenschap over. Pas als Blair, Chirac en Schroder onderling zaken heb ben gedaan, schuiven ze van middag in Gent aan bij de ande- re twaalf regeringsleiders. Prodi, hoewel niet blij, bagatelli seerde gisteren de bijeenkomst van het trio. Hij benadrukte dat de Europese Commissie haar sturende rol niet mag verliezen. Op de 'zeer lange termijn' moe ten de landen militaire bevoegd heden afstaan aan Brussel, vindt hij. „Versnippering doet afbreuk aan de macht van Europa." Schroder probeert vandaag in Gent verder steun te krijgen van collega-regeringsleiders voor een nieuw Europees vredesiniti atief voor het Midden-Oosten. In een brief aan de regeringslei ders wijst ook eurocommissaris voor buitenlandse betrekkingen Patten op de noodzaak om het vredesproces weer Mot te trek ken. (advertentie) door onze correspondent Harm Harkema londen - De grootste politieke partij van Noord-Ierland, de Ul ster Unionist Party (UUP) van Nobelprijswinnaar David Trim ble, heeft gisteren de Noord-Ier se regionale regering opgebla zen. Zoals al werd verwacht trok de UUP haar drie ministers terug uit de regering, nadat vorige week een unionistische poging om het Republikeinse Sinn Féin eruit te zetten was mislukt. Door het besluit van de UUP houdt de crisis in het Noord-Ierse on verminderd aan. David Trimble en zijn partij wei geren langer samen te werken met Sinn Féin, omdat het verbo den Ierse Republikeinse Leger (IRA) nog steeds geen wapens heeft vernietigd. Sinn Féin is de politieke tak van de IRA. In het kielzog van de UUP geven ook de twee ministers van de ra dicale Democratie Unionist Par ty van dominee Ian Paisley er de brui aan. De Britse regering staat nu voor de keus om nieuwe verkiezingen uit te schrijven of de Noord-Ier se provincie weer direct onder het bestuur van Londen te bren gen. Verwacht wordt dat Lon den het laatste doet, in de hoop dat het IRA op korte termijn als nog gaat ontwapenen, waarna het Noord-Ierse zelfbestuur kan worden hersteld. In de Britse en Ierse pers wordt sinds enige weken volop gesug gereerd dat het IRA inderdaad op het punt zou staan te ontwa penen. De druk op de IRA om de wapens in te leveren, is enorm toegenomen als gevolg van de aanslagen in de VS. 284 pagina's! Dubbeldik novembernummer Fornuizen, haarden, chaises longues, kranen, tv's 13 inspirerende badkamers Ook: een bijzondere badkamerwinkel en de mooiste badkamer- Met heel veel huizen: van minimale loft tot art-decohuis En: de nieuwste, lekkerste restaurants van Antwerpen volgelingen omdat hij geld heeft." Laskar Jihad zou geld van Bin Laden ook heb ben geweigerd. Analisten wijzen onder meer op een ge brek aan financiën dat de extremistische organisaties in Indonesië parten speelt. Bovendien zijn de radicale moslims in de archipel niet verenigd. Onderling zijn er diepgaande verschillen van mening over de te volgen religieuze doctrine en over andere onderwerpen. Ongevaarlijk zijn de ontwikkelingen in Indonesië toch ook weer niet. Volgens de Far Eastern Economie Review kan een echt langdurige Amerikaanse militaire in terventie uiteindelijk ook bij meer gema tigde moslims de vlam in de pan doen slaan. De steun voor de extremistische groepen kan dan snel toenemen, met alle gevolgen voor de toch al broze binnen landse stabiliteit van dien. brussel/anp - Er blijken grote gadering gepland naar aanb i- blijken grote twijfels te zijn over de kwaliteit van een alarmerend Brits onder zoek, waaruit eerder deze week bleek dat de gekke-koeienziekte (BSE) ook bij schapen zou voor komen. Contra-onderzoek heeft aangetoond dat de studie vrijwel zeker niet goed is uitgevoerd. De ondeizochte schapenherse- nen hebben mogelijk contact gehad met runderhersenen. Bo vendien waren de schapenkop pen verzameld voor een heel ander doel dan BSE-onderzoek, aldus de Britse regering. De me dedeling is van groot belang. Een wetenschappelijk adviesco mité van de Europese Commis sie had voor vrijdag al een ver gadering geplana naar aanlei ding van het Britse onderzoek. De afgelopen dagen waren sce nario's bedacht, waaronder het massaal doden van schapen in Europa. Ook in Nederland stond het ministerie van landbouw in de startblokken om maatregelen te nemen. Vanwege de gerezen twijfels wordt het onderwerp van de agenda afgevoerd, aldus een woordvoerder van de Euro pese Commissie. Het onderzoek in Groot-Brittanië gaat wel door. BSE kan een gevaar voor men sen zijn. Wie besmette organen eet, loopt enige kans op de fata le hersenziekte Creutzfeldt-la- kob.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7