Verliefd op een vrouw zonder gezicht BOEKEN 'Jezus haalde ook kattenkwaad uit' Adolf Hitler als hou Brieven van een droomfabrika VRIJDAG 19 OKTOBER 2O0 Biografie met hoog 'zou'-gehalte De nieuwe roman van Margriet de Moor, tien jaar geleden be roemd geworden met 'Eerst grijs dan wit dan blauw', heeft een muzikale achtergrond. Zoals ge bruikelijk in het werk van de schrijfster, die vroeger zangeres is geweest. In 'Kreutzersonate' ver telt een musicoloog over de lief de van een blinde muziekcriticus en een knappe muzikante. roman recensie Hans Warren 'Kreutzersonate' door Margriet de Moor. Uitgeverij Contact. Prijs: 29.90 Een muziekstuk, een boek, een tweede muziekstuk, een tweede boek. Eerst was er de Kreutzer sonate van Beethoven. Daarop volgde de roman Kreutzersoriate die Lev Tolstoj op zestigjarige leeftijd schreef. Toen kwam de Kreutzersonate van de Tsjechi sche componist Leos Janócek. En nu verschijnt, kort voor haar zestigste verjaardag, de roman Kreutzersonate van Margriet de Moor. De roman van Tolstoj handelt, zoals De Moor het samenvat, 'over een drukkend echtelijk le ven, over een Beethovensonate en de dood van een vrouw, mooi, muzikaal, wier overspel nog echt niet vaststond maar die toch met een dolk werd af geslacht'. De dader is haar echt genoot Pozdnyev. Die vertelt hoe hij haar is gaan haten en zo tot zijn daad kwam. De roman over seksualiteit en jaloezie was een raamvertelling. Men spreekt over die onderwerpen op sta tions en in de trein. Het boek van Margriet de Moor is op dezelfde manier opgezet. Alleen worden de onthullingen hier gedaan op luchthavens en. in het vliegtuig. Ze heeft de spi raal die bij Beethoven begon, verder ging bij Tolstoj, om voor lopig bij Janacek te eindigen, weer een nieuwe draai willen geven. Ik betwijfel echter of het een gelukkige draai is. Ja, aan passie en noodlot lijkt er geen gebrek. Maar hoe geloofwaardig is het drama dat hier wordt op geroepen? In elk geval ontspo ren de zinnen van de schrijfster regelmatig wanneer ze vertelt in plaats van beschouwt. Soms kiest ze precies voor het onge lukkigste woord. Twee mannen die wachten op een vlucht naar Bordeaux bereikt 'in brokstuk ken' het bericht dat de Boeing waarmee zij zouden reizen is neergestort. In brokstukken! De muziekcriticus Marius van Vlooten, hoofdrolspeler in het verhaal, heeft als jongeman groot ongeluk gekend in de lief de. Zijn vriendin verdween van de ene dag op de andere naar Zuid-Amerika. Hij was 'totaal blind voor de voortekenen van haar vertrek', heet het. Bij een zelfmoordpoging verliest hij uit gerekend z'n gezichtsvermogen. NET VERSCHENEN Dagboek van een prinses door Meg Cabot (Vassallucci, 30,74). Het verhaal van de 14- jarige Mia Thermopolis, een meisje uit Manhattan dat in ge zelschap van haar vriendin Lüly Moscowitz de strijd aangaat met leraren, jongens en opspe lende hormonen. Tot ze er op een gegeven moment achter komt dat haar vader - die ge scheiden leeft van haar moeder - de prins is van een klein Euro pees koninkrijk. In de VS en En geland is The Princess Diaries een enorme hit en inmiddels door Disney verfilmd. De 24 wetten van het verleiden door Robert Greene (Meulen- hoff, 49,58). Niet iedereen is Casanova. Of misschien nog er ger: bijna niemand is Casanova - waarom zou de grootste ver leider uit de geschiedenis an ders zo populair zijn? Dit boek gaat in op het karakter van de verleider, zijn of haar tactieken, triomfen en mislukkingen. Doel van het boek is de lezer de wa pens in handen te geven van overreding en charme. Stilte! door Cas Smithuijsen (Podium, 32,50). Wie hoest tij dens een klassiek concert ver zekert zich van afkeurende blik ken. Als een pieper, mobieltje of polshorloge afgaat, trekt een golf van verontwaardiging door de zaal. In Stilte! gaat socioloog en straffe concertbezoeker Cas Smithuijsen op zoek naar de oorsprong van de gedragsregels voor concertgangers. Margriet de Moor. Foto: Ronald Hoeben De verteller, die de onthutsende verhalen van Van Vlooten aan hoort en doorgeeft, blijft een nogal vage figuur. Hij zorgt voor het contact tussen de criticus en de violiste Suzanna Flier, die met elkaar zullen trouwen. De historie wordt in drie episoden ontvouwd. De blinde man ver telt onderweg naar Bordeaux over zijn liefde voor Ines en de bloederige nasleep daarvan. Tien jaar later komen de vertel ler en de criticus, onderweg naar Salzburg, elkaar opnieuw op Schiphol tegen. Nu biecht Van Vlooten op hoe z'n aanvan kelijk zo gelukkige huwelijk met Suzanna is ontploft. Zestien jaar later komt de verteller, opnieuw in een vliegtuigstoel gezeten, de overlijdensadvertentie van de violiste onder ogen. Verrassend genoeg ondertekend door haar man Marius en hun drie kinde ren. Na het schot waardoor hij blind werd, had Van Vlooten onvoor waardelijk voor de muziek geko zen. Met zijn beschouwingen had hij internationaal naam ge maakt. De liefde bande hij uit z'n leven. Zonder ogen kan hij onmogelijk nog van iemand houden. Tot de musicoloog tij dens een masterclass in Bor deaux hem met 'picassoëske geest' de mooie Suzanna gaat beschrijven. Zij zal het bewuste strijkkwartet van Janacek vertol ken. Tijdens de uitvoering wordt hij verliefd. Zij beantwoordt zijn gevoelens. Naar de musicoloog beweert, had de componist 'een fataal, psychologisch drama in gedach ten.' Van Vlooten gaf daaraan een nieuwe invulling, zoals tien jaar later blijkt. De criticus is dan net door Suzanna verlaten, vertelt hij. Er volgt een bewogen verhaal over de 'duivelse koorts' van de jaloezie. Hij vreesde haar optredens waar ze 'door ieder een aangegaapt haar honderd-, tweehonderd-, vijfhonderdvou- dig bestaan leidde.' De moderne Pozdnyev geloofde dat ze hem ontrouw was en beraamde daarom moordplannen. Zoals de zelfmoord mislukte, faalt ook de moord. Maar ze verlaat hem onmiddellijk na de aanslag. Jaren later is daar die adverten tie, als Suzanna bij een vlieg tuigongeluk is omgekomen. 'Al les was in orde gekomen. Ver zoening!', veronderstelt de on waarschijnlijk naïeve verteller vanwege de ondertekening. De lezer concludeert evenwel dat de blinde criticus het schokken de relaas uit de duim heeft ge zogen. Een vlucht in de verbeel ding, zou je hoogdravend kun nen zeggen. Eerlijk gezegd had ik eerder het gevoel een boek te hebben gelezen waarin je flauw wordt gefopt. Alle vorige versies van de Kreutzersonate ontston den uit diepe, persoonlijke noodzaak. De nieuwe roman van Margriet de Moor steunt evenwel slechts op vrijblijvende verzinsels. Op haar werk volgen daarom stellig geen derde mu ziekstuk, geen derde boek. MOOISTE BOEK Het nichtje van Eva door Sibyl- le Knauss (Van Gennep, 49,90). Roman. Het is juli 1944. Mariene, het nichtje van Eva Braun, komt aan op de Obersalzberg om Hitiers mai- tresse gezelschap te houden. Hitier zelf zal zij in deze laatste maanden van zijn heerschappij niet ontmoeten, maar zijn aan wezigheid is volop voelbaar in het mondaine leven op de Berghof. De volmaakte vrouw door Ani ta Larkens (Ambo, 34,90). Een boek voor vrouwen met ambi tie, die geplaagd worden door het monster van de faalangst. Mannen zijn prestatiegericht, maar vlak de vrouwen niet uit! Hun ambitie wordt echter zo wel gedreven door het verlan gen naar succes als door de angst daarvoor. Pas als vrou wen beseffen dat onmacht voortkomt uit angst, uit achter haalde ideeën over wat vrouwe lijkheid is, dan pas leren zij de ze onmacht om te zetten in macht. Poes door Midas Dekkers (Con tact, 25,00). Zonder poes komt het nooit helemaal goed, is de stellige overtuiging van bioloog en schrijver Midas Dek kers. In deze bundel al eerder gepubliceerde poezenverhalen presenteert Dekkers op een ei genzinnige manier alle facetten van de poes: de paria, de krolse kat, de etalagekat, de klerekat en de troetel. Het bestaat echt: een boek over breien waarbij het water je in de mond loopt. Erika Knight schreef 'Breien voor binnen, snelle brei-ideeën voor een inspirerend interieur' (Gottmer, 39,75) dat nu in een prachtige Nederlandse editie is uitgekomen. Behalve de eeuwige trui en sok, leert het boek ook hoe kussens voor op de bank, pantoffeltjes, scrubhandschoenen en toilettassen eenvoudig kunnen worden gefa briceerd. 'Breien is helemaal in', juicht het begeleidende persbericht. Dit boek zal de breikoorts ongetwijfeld nog veel verder laten oplaai en. Foto uit besproken boek biografie recensie James McGonigal 'Hitiers intieme kring, de politieke en psychologische ontwikkeling van Adolf Hitler' door Lothar Machtan. Uitgeverij Contact. Prijs: 69,90. Hitier heeft zijn hele leven lang geprobeerd elke trek van zijn privé-persoon geheim te hou den, elk spoor ervan uit te wis sen. Hij is daar goed in geslaagd, maar daardoor is er ten onrech te weinig bekend en (dus) ook weinig belangstelling voor de in nerlijke drijfveren van de mens Hitier. En dan vooral voor de seksuele. Dat is de kem van een nieuwe Hitier-biografie van de Duitse historicus prof. dr. Lothar Machtan (1949), die juist meent dat Hitiers persoonlijkheid, dat wil zeggen zijn verdrongen ho moseksualiteit, de sleutel is tot geschiedschrijving van het na- tionaal-socialisme en de Twee de Wereldoorlog. Zoals een hoogleraar (aan de universiteit van Bremen) be taamt, stort Machtan een kar renvracht documentatie uit om zijn stelling te onderbouwen. De tekst staat vol verwijzingen naar literatuur, publicaties, archieven en andere vindplaatsen. De in druk die sommige citaten al wekken wordt bij het nalezen van de bronnen nog ven zijn er veel met een ho en een zo mogelijk no 'zou'-gehalte. In de laatste grote Hitiet fie, die van Ian Kershj schenen in 1999, deel 2 wordt de rol van Hit! soonlijkheid kort san aan het begin van he deel. Kershaw (p. 46):, de beweerde afstotelijke sies echt zijn persoon! waren, is onduidelijk hebben bijgedragen snelle neergang van plexe, ontwikkelde Duj naar grove onmenselijk! En zo is het maar net, de lezer zich door de a tailleerde beschrijving Hitiers seksuele lusten i van Lothar Machtan he geworsteld. De verschil! me en soms letterlijk milieus waarin Hitier 0; en zijn weg als vo zocht, zijn - in tegensti wat Machtan beweert zaam bekend. Misst Hitier wel homosekst of uiteindelijk gewoon, eel. Maar wat zegt dal loop van de wereldgesr van 1933 tot 1945? De schrijver komt er niet goed uit. Nieuwe levert zijn boek dan ooi of het zou moeten zijn Iers verdrongen homo teit hem bij uitstek maakte leider te zijn meest verderfelijke poli gime van de moderne ti rigens zou dat volger,: cent boek ook de bek positieve eigenschap Britse generaal M01 zijn geweest - is hier een trend?). Tegen de tijd dat de lea boek zich over de ras deze merkwaardige het hoofd gaat breken draad van Machtans kwijtgeraakt in de waarnemingen, bescho en andere opmerkinga over Hitier en de ande personen uit het Derdt allemaal geperst moa den in het keurslijf va drongen homoseksualit TOP TIEN FICTIE 1. (3.) Lieve Joris, Dans van de luipaard. Meulenhoff, 45,18 2. (2) Harry Mulisch, De ont dekking van de hemel. De Bezige Bij, 27,50 3. (1) P.O. Enquist, Het bezoek van de lijfarts. Ambo/Anthos, 49,90 4. (-) Helen Fielding, Het nieu we dagboek van Bridget Jones. Prometheus, 36,50 5. (4) Sandór Marai, Gloed. Wereldbibliotheek, 24,90 6. (7) Renate Dorresti der genade. Contact, 34,90 7. (-) J.K. Rowling, Hai en de gevangene van ban. Harmonie, 31,95 J. (6) J.K. Rowling, Hai en de steen der wijzen De Harmonie, 31,95. 9. (-) Geert Mak, Dee mijn vader. Atlas, 49,90 10. (9) Herbjorg Was zevende ontmoeting. De Geus, 49,60 De boekentoptien wordt wekelijks samengesteld op basis koopcijfers van Athenaeum Boekhandel en H. de Vries B Haarlem, Boekhandel Kooyker Ginsberg in Leiden, S Boekhandel Harkema in Hilversum, Boekhandel Los in Bi Boekhandel De Ark in Almere. BIBLIOFIEL door Jaap Timmers In de rubriek Bibliofiel spreken boekenliefhebbers zich uit over hun collectie. Deze week bijbel verzamelaar AJ. van Dijk. Toen hij bijbels begon te verza melen, dacht hij er wel te zijn met een stuk of tweehonderd. Dat bleek een misrekening. „Het zijn er nu 850", vertelt AJ. van Dijk (53), directeur van een ba sisschool in Naarden. En het is maar de vraag of hij daarmee al le bijbelse en apocriefe geschrif ten op de kop heeft getikt. Het gaat hem niet zozeer om het vergaren van kostbare bundels, Van Dijk is een fervent bronnen- onderzoeker. In zijn vrije uurtjes studeert hij op het leven van Je zus. „Toen mijn moeder over leed, trof ik op haar zolder zes of zeven oude bijbeltjes aan. Die waren van haar grootvader, een predikant in Hoom, geweest Ik vond ze interessant. Ze lagen helemaal uit elkaar en ik heb ze gerestaureerd. Het zijn mijn pronkstukkenzegt hij trots. „Later zag ik bijbels op rommel markten liggen en besloot ze te gaan verzamelen, niet wetende dat het er zoveel zouden wor den." Hij las de Statenvertaling, de Leidse vertaling, maar ook kop- tische en Hebreeuwse geschrif ten. Allengs kwam hij 'dichter bij de bron'. Want met het Oude en het Nieuwe Testament was hij er niet. De apocriefe (letter lijk: 'verborgen') teksten verha len veel minder mythisch over Jezus en diens volgelingen, ster ker: ze zetten hen neer als gewo ne mensen. Voorbeelden zijn de evangelies van Philippus, Jaco bus en Judas. Alle - voor zover bekend - 32 apocriefe boeken werden in het jaar 367 door de paus in de ban gedaan. „Ze zijn gecensureerd, kun je wel zeg gen." Pas in de vorige eeuw werden de kundig verborgen ge schriften teruggevonden en raakten deze bekend als Dode Zee-rollen en Nag Hammadi. „Een van de leukste teksten vind ik die van Judas, 'de verrader'. Dat evangelie werpt een heel ander licht op Judas." Van Dijk gaat er eens goed voor zitten. „Judas vond het maar niks dat Jezus er alleen voor de arme mensen wilde zijn. De volgeling streefde naar macht en rijkdom. Hij wilde een mooi landgoed met een wijngaard. Met de der tig zilverlingen, de prijs voor 'het verraden' van Jezus, hoopte hij die doelen te bereiken. Hij ver onderstelde dat Jezus toch niet gepakt zou worden, dat hij zich zelf met een vingerknip zou red den. Met andere woorden: Ju das was minder een verrader dan menigeen denkt." In de apocriefe boeken gaan veel meer 'zekerheden' op de helling. Van Dijk noemt er een paar. „Maria zou geen maagd zijn geweest. Jozef was de echte vader van Jezus. Hij moet broers hebben gehad en verwierf de goddelijke status pas bij diens doop. Als dat allemaal klopt, moet het kerstverhaal herschre ven worden. En verder: Jezus zou getrouwd geweest zijn met Maria Magdalena en na de krui siging zou hij niet fysiek zijn op gestaan, maar moet alleen zijn geest zijn verschenen aan Pe trus." Met alle gevolgen vandien voor het paasverhaal. Beschouwt hij deze teksten als aanwinst voor de kerk? Na een lichte aarzeling zegt Van Dijk: „Ze zijn een aanwinst voor de wetenschap, maar ook voor het geloof. Ze bieden veel inzicht in het leven van de eerste christe nen. Je moet ervoor open staan. Ik ben er sterker van geworden. Jezus blijft voor mij rotsvast overeind, en toch was hij ook maar een mens. Als jongen heeft hij kattenkwaad uitgehaald, maar hij was ook de figuur die de wereld verlossing heeft ge bracht." H uit een dag, De bestemming. Stuk vi prachtige romans died teit van deze grillige A.F.Th, van der Heijden onderstrepen. Sinds het midden van c r/Y^vTTtT/r; -k. 7 negentig schrijft Van iu V O U W E, Ah&S den aan Homo duple clus over de mens dl eeuwen leeft. Uitgeb den we ingelicht ovei Bijbelverzamelaar AJ. van Dijk. Foto: Ton Kastermans brieven recensie Wim Vogel 'Gevouwen woorden, brieven over de grillen van het vak' door A.F.Th. van der Heijden. Uitgeverij Ouerido. Prijs: 10,00 Met voorsprong de belangrijkste auteur van zijn Revisorgenera tie. Debuteerde als Patrizio Ca- naponi, verbond zijn eigen naam A.F.Th.van der Heijden aan dé romancyclus van de ja ren zeventig en tachtig, De Tan deloze Tijd, en zal, naar hij zijn uitgever heeft verzekerd, ko mend voorjaar als A.F.Th. de eerste twee delen publiceren van een nieuwe zevendelige cy clus Homo duplex. En dat terwijl ook De Tandeloze Tijd nog moet worden voltooid. Op 15 oktober werd Adri van der Heijden vijftig jaar. Eigenlijk zouden de twee delen van Ho mo duplex dat feest extra glans hebben moeten geven, maar zo als iedereen inmiddels weet: de auteur heeft wat meer tijd nodig dan gedacht en dus schrijft en tikt, schaaft en werkt hij nijver voort aan de twee delen van elk vierhonderd pagina's. Toch is er voor zijn lezers wel een ge schenk: Gevouwen woorden, tweeëndertig brieven over, zoals de ondertitel luidt, de grillen van het vak. Mooi uitgegeven door Querido, prettig ingeleid door Lidewijde Paris, zijn uitgever en boordevol informatie over de ontwikkeling van Van der Heij- dens schrijverschap en oeuvre. De brieven bestrijken de periode tussen 1972 en 2001 en verdui- Bneven over Ütgnlien van het vak Querido delijken drie fasen in dat schrij versschap. In het begin van de jaren zeventig zwoegt en werkt Van der Heijden op zijn eerste verhalen. Schrijven is voor hem 'een ziekte waarvan (hij) vroeg of laat hoopt te genezen'. Zijn stijl is overdadig, allerlei invallen dringen zich op, worden vastge legd op snippers die zich soms verzelfstandigen, soms hun ei gen gang gaan en de schrijver naar streken voeren 'waar ik zelfs nooit aan gedacht had'. In het tweede decennium dient De Tandeloze Tijd zich aan, die onovertroffen romancyclus over zijn alter ego Albert Egberts, de falende held die er maar niet in slaagt daden te stellen: 'te laks, te laf, te lam'. Het werk aan de cyclus wordt voortdurend on derbroken doordat andere pro jecten zich aandienen: Het leven 4 - «J opzet, de personen, ov tiek en motieven m over de voortdurende de auteur met zijn Niet hij bepaalt de lijn maar te volgen en vo door dijt het werk uit,( een zijlijntje zich tol standig verhaal. Plots splitsen zich, voegen men: de schrijver alsi van eigen fantasieën. Daarnaast is Van de (r niet snel tevreden. Er schaafd en geslepen, ven en dan alsnog g worden. Hij moet over de omslagen, vormgeving, over sign en ander gedoe. M01 lastinginspecteur erva; 0| gen dat een goede vu ,n luxe is voor een schr§r de alcohol op afstan met zijn vertalers ove schrijven, schrijven, a K Kortom, al die tier jj vaderlanders die zo 4 roman willen schrijve deze brieven van I Kunnen ze de prakt grillen van het vak e misschien gaan ze d wat leukers doen in tijd.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 6