BINNENLAND Bouwstop Schiphol na aanslagen in VS KTMfl EB1 BüffffnTïR^W Pitstra: Bommen kweken nieuwe terroristen ppil meest ocht in Gooi Wonderboy Spong: Poederbrieven worden nog flinke kluif voor juristen Particuliere verzekeraars duurder uit VLOOIEN MARKT Acties dreigen in kinderopvang „Een goed geïnformeerd publiek is beste therapie 25% KORTING I bij Van Til 25 Nachten proefslapen van tilVniMiwni Gemeenten Westland blijven verdeeld over herindeling Komst tunnel zorgt voor enorme bouwput imon rieden m/pARAMARIBO - De iter van het Surinaamse nent, Jagernath Lachmon, 5-jarige leeftijd in Den iverleden. Dat heeft de jaInse ambassade in Den levestigd. Hij verbleef in land als leider van een nentaire delegatie die Ne rf bezoekt. oge tarieven é-klinieken it - Privé-klinieken zijn er dan toegestaan, aldus inomische Controle t.De dienst onderzocht in tfitvan minister Borst rezondheid) of veertig kli- zich hielden aan de Wet in Gezondheidszorg. De er wil deze overigens wel n aantal tarieven laten in, voorzover het niet de >rg betreft. en licht voor itandig GVB idam - Het college van [van Amsterdam mag gemeenteraad de ver- ndigingsplannen van het mtevervoerbedrijf (GVB) tten. Over twee weken de gemeenteraad een iefbesluit. Bij instem - noet het GVB dan vanaf 1 iop eigen benen staan, este fracties zijn voor standiging, zo bleek don- tijdens een raadscom- Wel bleek nog onduide- 1 te bestaan over de rege ndeziektekosten en de ien regelingen. i richtlijn nanipulatie ag - Minister Jorritsma mische zaken) wil niet Ierland zich binnen Eu- rzet tegen de richtlijn trooi op genetisch ge deerde planten en die- t Europese Hof verwierp veek een Nederlands tot vernietiging van de l Ons land is nu ver- i wetgeving dergelijke :n toe te staan. Ondanks erderheid hiertegen in ter, heeft staatssecretaris het voorstel klaar liggen. man wil ragenten ag - Burgemeester Deet- iDen Haag is boos op tDe Vries (binnenland- i), die de aanstelling iderd extra politieagen- )en Haag weigert. Deet- verbaasd te zijn dat de iverheden ervan uit- t huidige aantal agenten £ieid van burgers en in itiale instellingen kan iren. verkeer plat antrax-vrees - Het treinverkeer tus- 'stad-centrum enAlme- en is vanochtend tussen iver negen en kwart voor tilgelegd. De politie ge il it nadat op station Lely- n zak met wit poeder sn ivonden. :e? sis verbrand "(n Noordzee IS in londerden trekvogels 'ei de nacht van woensdag iet derdag verbrand bij een id tform in de Noordzee, de Is zijn in een zoge- id eaffakkelvlam gevlogen, id lit Vogelbescherming en nd vandaag gemeld, iw scherming heeft aangif- isiian bij het Staatstoezicht ej neinen. Volgens de Vo- i N ïerming is het verboden er de vogeltrek niet-bruik- sen te verbranden op latforms. Dit zoge- ïaffakkelen trekt vogels in de vlam verbranden. k ag/anp - In het Gooi If de meeste slaapmidde- e' tgeschreven. Daar is 4,8 °1' van alle recepten die itheek levert een slaap- ln Het landelijk gemiddel- P3,7 procent, ri is echt een uitschieter, e Stichting Farmaceuti- ve[ ngetailen (SFK). De an- •r' po's verschillen minder ar. ïbare apotheken zullen vijf miljoen keer een '"J ddel verstrekken, zo ver- 51 Ie SFK. Dat is 3 procent MS tn verleden jaar. Gemid- «W rdt per keer voor 25 da- 11 imiddelen meegegeven. ;n bedragen 106 miljoen 'P jaarbasis. i slikken het meeste ddelen (70 procent). COMMENTAAR PvdA-staatssecretaris Rick van der Ploeg wil na de verkiezin gen terugkeren als minister in een volgend kabinet. Als er voor hem geen ministerspost in zit, stapt hij uit de politiek. Hij is in geen geval beschikbaar voor de Tweede Kamer. Dat heeft hij als financieel woordvoerder van de PvdA-fractie al eens een keer meegemaakt. Nog eens vier jaar Kamerlid vindt hij 'een uitholling van mijn intellectuele kapitaal'. De oud-hoogleraar spreekt heldere, maar onverstandige taal. Het siert hem dat hij voor de verkiezingen zijn kaarten op ta fel legt. Van der Ploeg vindt het werk van bewindsman veel interessanter dan dat van Kamerlid. De staatssecretaris 'maakt' liever beleid dan dat hij het als Kamerlid controleert. Van der Ploeg past er voor de kiezer voor de gek te houden. Een kandidaat-Kamerlid mag alleen om vertrouwen vragen als de kiezer er op mag rekenen dat hij de volle periode uit zit. Die garantie kan de PvdA-wonderboy niet geven. Van der Ploeg is een man met veel talenten. Op heel jonge leeftijd was hij al hoogleraar. Bij zijn entree in de Kamer werd hij meteen financieel woordvoerder, waardoor hij hoog in de pikorde terecht kwam. Als staatssecretaris van cultuur heeft hij weinig bokken geschoten. Hij is altijd een buiten beentje gebleven, omdat hij anders dan de meeste PvdA'ers geen beroepspoliticus is. En dat wil hij kennelijk ook niet worden. Dan kiest hij liever voor een internationale of we tenschappelijke loopbaan. Hoe consequent en begrijpelijk ook, Van der Ploeg plaatst zich met zijn uitspraken buiten de politieke werkelijkheid. Zijn opmerking dat een Kamerlidmaatschap zijn intellectue le kapitaal 'uitholt' is een belediging voor de volksvertegen woordiging. Haar controlerende rol vormt het fundament van onze democratie. Als Van der Ploeg geen respect kan op brengen voor hetwerk van de Tweede Kamer is hij onge schikt voor het ministerschap. enkhuizen - Bij Enkhuizen wordt gewerkt aan een nieuw viaduct. Onder het asfalt daar van komt een pijpleiding van twee meter doorsnee om het regenwater op te vangen. Dat levert, tot de oplevering in april 2003, natuurlijk een flinke bouwput op. Foto: ANP/Hans Steinmeier Zeist/anp - Particuliere zorgver zekeraars geven dit jaar aanmer kelijk meer uit dan aanvankelijk gedacht. De schadelasten per verzekerde stijgen niet met 10,3 maar met 12,8 procent, zo heeft Zorgverzekeraars Nederland (ZN) berekend. Voor volgend jaar houdt ZN rekening met een stijging van 10,9 procent. Wat dit voor de premie bete kent, kan ZN niet zeggen. De zorgverzekeraars bepalen elk af zonderlijk de aanpassingen en maken die op zijn vroegst eind volgende maand aan hun verze kerden bekend. Bij de presentatie van de begro ting voor 2002 zei het ministerie van volksgezondheid te verwa- chen dat de premie voor een particuliere ziektekostenverze kering met 10 procent zou stij gen. Maar VWS gaat daar niet over. Dat stelt wel de zieken fondspremie vast en die blijft volgend jaar 7,95 procent. Verzekeraars zijn vooral meer geld kwijt aan kosten voor zie kenhuiszorg en huisartsen. Uit een enquête bij particuliere ver zekeraars blijkt ook dat de uitga ven voor medicijnen en medi sche hulpmiddelen blijven stij gen met gemiddeld 11 tot 12 procent. (advertentie) Nederlands Grootste 20-21 0KT. VEEMARKTHAL UTRECHT door Richard Mooyman schiphol - De luchthaven Schip hol heeft enkele grote bouwpro jecten uitgesteld vanwege de te rugval van het aantal passagiers. De uitbreiding van Terminal- West en de bouw van een nieu we pier is volgens een woord voerster voorlopig in de ijskast gezet. Schiphol houdt er rekening mee dat het aantal passagiers dit jaar terugvalt tot 38 miljoen. Vorig jaar verwerkte de luchthaven nog 39,6 miljoen reizigers. De afname wordt grotendeels ver oorzaakt door de nasleep van de terreuraanslagen in de VS. Ver der speelt de teruglopende eco nomische groei een rol. De nationale luchthaven wil de komende jaren miljarden gul dens investeren om de afhande lingscapaciteit te verhogen. In middels is een begin gemaakt met de grondwerkzaamheden voor de uitbreiding van Termi nal-West. Verder moet er een nieuwe pier komen aan de over zijde van de snelweg. Deze J- pier krijgt via een automatisch treintje een verbinding met de bestaande terminal. Volgens de woordvoerster wacht de luchthaven met het vervolg van de bouwwerkzaamheden totdat het weer beter gaat. „Het gaat om voorzieningen die zijn bedoeld om de groei van het aantal passagiers op te vangen. Nu we minder reizigers verwer ken dan verwacht, zullen we wat later met deze uitbreidingen starten." De projecten worden volgens Schiphol niet geschrapt. Daar naast gaat de aanleg van de vijf de baan wel volgens schema door, evenals de investeringen in de verbetering van de veilig heid en de bagage-afhandeling. De luchthaven kondigde al bij de presentatie van de halfjaar cijfers in augustus aan dat het bouwtempo wordt verminderd. Dit vanwege de verslechterde economische omstandigheden die vanaf het voorjaar merkbaar zijn. De aanslagen van 11 sep tember zorgden voor een nog veel grotere klap. den haag - De vakbonden Abva Kabo FNV, CFO CNV-bond en De Unie hebben de werkgevers (VOG en de Branchevereniging) in de kinderopvang een ultima tum gesteld. Zij moeten uiterlijk 29 oktober ingaan op de minimumeisen van de bonden. Doen zij dit niet, dan beginnen de bonden acties om een goede CAO voor de 32.000 werknemers in de kin deropvang af te dwingen. De huidige CAO liep op 1 oktober af. Het CAO-overleg is eind sep tember definitief vastgelopen. Het conflict gaat over de nieuwe salarisregeling, de eindejaarsuit kering en de salarisverhoging in 2002. Inmiddels zijn de bonden ge start met de voorbereidingen van acties. Het is de bedoeling om donder dag 15 november een landelijke manifestatie te organiseren. Wereldgezondheidsorganisatie raadt het gebruik preventieve antibiotica af Door onze correspondent Bob Kroon geneve/gpd - De Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) heeft zich officieel gemengd in de zenuwenoorlog rond miltvuur (antrax). In een geruststellende kennisgeving zegt 's werelds hoogste gezondheidscollege dat het hier niet gaat om een nieuwe en zeker geen ongeneeslijke ziekte. „Het is een ernstige aandoening, maar met antrax besmette pa tiënten kunnen rekenen op volledig herstel, mits een tijdige en correcte diagnose wordt gesteld", aldus de WHO in het Zwitserse Ge- nève. „Volksgezondheidsdiensten over de hele wereld zijn nu voorbereid op de uit braak van deze spontaan voorkomende of opzettelijk veroorzaakte infectieziekte", zegt Gro Harlem Brundtland, directeur-generaal van de WHO. „Waar moedwillige infecties zijn geconstateerd is adequaat gereageerd, maar waakzaamheid is geboden en een goed geïnformeerd publiek is de beste the rapie." De meest levensbedreigende vorm van antrax ontstaat door het directe inade men van sporen, maar ook in deze vorm kan de ziekte niet door een patiënt op ge zonde mensen worden overgedragen. „Be smetting van mens tot mens is bij miltvuur totaal uitgesloten," aldus de WHO. De orga nisatie waarschuwt met klem tegen het ge bruik van Cipro of andere antibiotica als Kamerlid Groen Links tegen fractiestandpunt over bombardementen in Afghanistan Door onze correspondent Jaco van Lambalgen GroenLinks Tweede Kamerlid Tom Pitstra heeft gisteren besloten de Amerikaanse bombardementen op Afghanistan niet langer te steunen. Hij neemt daarmee af stand van de rest van zijn fractie, die wel moeite heeft met de Amerikaanse acties maar die nog niet afkeurt. den haag - „Het breekpunt kwam voor mij vorige week donderdag. Toen waren er massale bombardementen op Kabul, die gewoon gericht waren op de Taliban en de omverwerping van dat regime," zegt Tom Pitstra. Hij heeft even daarvoor de GroenLinks-fractie laten weten dat hij de Amerikaanse acties niet langer steunt. „Het doel van de operatie is verschoven. Die zou gaan om de arrestatie van Bin Laden, het ontmantelen van zijn netwerk en het opheffen van zijn trainingskam pen. Nou, dat laatste is wel gelukt," lacht Pitstra wat zuur. „Die zijn nu zo platge bombardeerd dat je er ook geen informa tie over de organisatie meer vandaan kunt halen." „Bin Laden zit volgens zijn zoon echter in een grot in Afghanistan, omringd door driehonderd man. Om hem te pakken hoef je toch niet Kabul plat te gooien? Er vallen onschuldige burgerslachtoffers. Begrijp me goed: ook ik vind de Taliban een verwerpelijk regime. Maar als je hen met geweld wilt verdrijven moet er wat mij. betreft een resolutie van de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties lig gen, waarin dat is vastgelegd." „Met de grootschalige bombardementen van de afgelopen dagen kweek je haat, kweekje nieuwe terroristen," zegt Pitstra stellig. „De beelden gaan de hele wereld over. In Pakistan is de situatie al onrustig. Stel dat daar een revolutie komt, dan hebben we het wel over een land dat over een atoombom beschikt." „Los van alle ethische en morele bezwa ren die ik tegen zo'n gewelddadige stra tegie heb, vind ik de verschuiving die heeft plaatsgevonden ook vanuit intema- tionaal-politiek standpunt riskant." Toen de NAVO-lidstaten hun steun uit spraken voor een Amerikaanse militaire actie, heeft de hele fractie van Groen Links, zij het schoorvoetend, daarmee in gestemd. „Het lag op dat moment an ders," betoogt Pitstra. „De Amerikanen stonden onder druk van allerlei landen om gematigd op te treden. De eerste vier weken na de aanslagen in New York en Washington leek dat ook te lukken. Zelfs het eerste weekend van de bombarde menten viel erg mee. Ik heb geen grote moeite met acties om Afghaans luchtaf weergeschut te vernietigen. Dat betekent ook dat je de mensen op de grond kunt helpen zonder weggeschoten te worden." „Met een kleinschalige gerichte actie om Bin Laden en zijn mannen op te pakken kan ik leven. Langzamerhand raken we echter verzeild in een duivels dilemma. Militairen zeggen dat we niet kunnen stoppen met bombarderen, omdat de Taliban dan de kans hebben zich te her groeperen. Hulporganisaties dringen daar echter op aan omdat ze anders de vluchtelingen niet kunnen helpen. Het lot van de vluchtelingen is voor onze fractie een grote zorg." Pitstra heeft de knoop doorgehakt. Voor de fractie kwam dat niet als een verras sing. Dinsdag had hij al gezegd grote aar zelingen te hebben bij de Amerikaanse acties. Gisteren werd besloten de Euro pese Top van vandaag nog af te wachten, maar kort daarna werd duidelijk dat die niets zou opleveren, aldus Pitstra. „De rest van de fractie volgt nog de officiële lijn. Ik had gehoopt dat meer leden van de fractie met mij mee zouden gaan. Dat is helaas niet gebeurd." den haag/gpd - „Macabere grappen vallen nog altijd niet onder het strafrecht", zegt de bekende strafpleiter Gerard Spong. Hij hoont daarmee de vastberadenheid van minister Korthals van justitie weg. Die beloofde eerder deze week dat grappenmakers, die een brief met poeder hebben verstuurd, hard zullen worden aangepakt. Spong vindt eigenlijk dat er geen enkele grond voor rechtsvervol ging is. Het openbaar ministerie, zegt de minister, brengt artikel 285 van het wetboek van strafrecht in stelling: 'Bedreiging met een ernstig misdrijf waardoor de al gemene veiligheid van personen en goederen in gevaar wordt ge bracht'. Dat is hetzelfde wetsartikel waarmee bommelders worden aangepakt. De maximale straf is twee jaar cel. Als tevens sprake is van dreigbrieven kan dat op lopen tot vier jaar. De boete kan oplopen tot 25.000 gulden. Vier mensen zijn inmiddels op gepakt voor bedreigingen en valse bommeldingen. Maar dat maakt op Gerard Spong geen enkele indruk. „Ze kunnen die mensen niet vervolgen", zegt hij. „Want je kunt iemand moei lijk bedreigen met onschuldig poeder. Je kunt het natuurlijk een vervelende grap vinden om iemand een poederbrief te stu ren. Maar macabere grappen vallen nog altijd niet onder het strafrecht." De Amsterdamse strafrechtad vocaat A. Van der Plas is dat niet met hem eens. „De verdediging zou natuurlijk kunnen pleiten dat de cliënt niet bedoeld had om grote paniek te veroorzaken. Dat niemand had kunnen voor zien dat het zo zwaar zou vallen. En dat het gewoon een grapje was. Maar daar kom je niet meer mee weg", denkt hij. Van der Plas wijst op jurispru dentie: „Niet vereist is dat de dader het voornemen heeft om de bedreiging te realiseren. Ver der hoeft de bedreiging ook niet plaats te vinden met enig bijko mend oogmerk." (advertentie) preventiemiddel. .Antibiotica zijn sterke en doeltreffende medicamenten, maar ze mo gen alleen op medisch advies worden inge nomen", aldus de heer Heymann, directeur van de WHO-afdeling Besmettelijke Ziekten. „Verkeerde antibiotica werken niet en kun nen zelfs schadelijk zijn. Bovendien leidt overmatig gebruik van antibiotica in alle ge vallen tot immuniteit van ziekteverwekkers, waardoor ze als bestrijdingsmiddel op den duur waardeloos worden." Een andere WHO-specialist meent dat de gewraakte an- trax-epidemie 'hoofdzakelijk psychologisch' is. „Voorlopig is griep is aanmerkelijk ris kanter voor de volksgezondheid dan milt vuur." Het is bijna ondenkboar, maar mocht uw Swissflex sloopcombinahe in de praktijk niet bevallen, dan kunt u die bij Van Til zonder discussie na maximaal 25 nachten i! Snelle beslissers profiteren lot 15 december o s. van Swissflex unieke jubileumoctiel Bij aankoop van een compleet Swissflex SWISSPjgg slaapsysteem (matros lottenbodem) krijgt u 25% korting op de prijs van de matras. U kunt kiezen uit 5 jubileummatrassen, zacht of stevig, met latex of gomlex interieur. U vindt dit superieure aanbod op de Slaapafdeling bij Van Til Interieur. 1 DESIGNCENTRUM Ma-Di-Wo: 9.30-17.30 ui 1623CJ A*maar Oo-Vr 9.30-21 00 uur Teietoon (072) 5112760 Z«: 9 30-17 30 uur Votg de borden Zondags gestolen Eigen partteerteoeln www.vantH.nl Ton Pitstra, Tweede-Kamerlid van Groen Links. Foto: ANP/Robin Utrecht hoopten de gemeertfcn dat zij de regie over de herindeling in eigen hand konden houden. De stemming van gisteravond heeft dat onmogelijk gemaakt. De gemeenteraden hebben in grote lijnen de uitkomsten ge volgd van een raadpleging van de inwoners in september. Toen stemde de meerderheid van de inwoners van Maasland en Schipluiden voor een samen voeging van deze twee in een zogenoemde grasgemeente'. De andere vijf gemeenten, die over wegend gericht zijn op de glas tuinbouw, zouden volgens hen samen moeten gaan in een 'glasgemeente'. De inwoners van Naaldwijk, 's- Gravenzande, De Lier, Monster en Wateringen maakten in het referendum hun voorkeur dui delijk voor één grote Westland gemeente. de lier/anp - De gemeenten in het Westland blijven verdeeld over de gemeentelijke herinde ling. De gemeenteraden van Maasland en Schipluiden heb ben gisteravond beslist alleen samen verder te willen. Daar mee is een unanieme voor dracht van alle zeven gemeen ten in het Westland onmogelijk. Vijf van de zeven gemeentera den namen een besluit over de Ijerindeling. Maasland en Schip luiden willen alleen met. elkaar verder, terwijl voor Naaldwijk, 's-Gravenzande en De Lier al leen een grote Westland-ge- meente bespreekbaar is. Mon ster en Wateringen beslissen 30 oktober. De gemeenten hadden zich tot doel gesteld met een gezamen lijke voordracht voor de provin cie te komen. Door met een unanieme voordracht te komen

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3