'Met verdrietje komen ze bij mij' GESPREK VAN DE DAG 'Scheiden voor beginners' over de wondere wereld van echtscheiding De Hizkia-kerk 152 MENSELIJK De Dierenbescherming heeft gisteren bij minister Brink horst van landbouw aangedrongen op gratie voor tachtig hangbuikzwijntjes. De dieren dreigen binnenkort te wor den afgemaakt door de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW). De eigenaar van de tachtig ZWIJN TJES moet de dieren wegdoen, omdat hij anders volgens de regels als boer wordt aangemerkt. Daar heeft hij geen zin in. Voor het houden van varkens als hobby gelden de zelfde regels als voor het beroepsmatig houden van var kens. Het is verboden ze te vervoeren, behalve als ze rechtstreeks naar het slachthuis gaan. Het is ook illegaal ze op te vangen. De Dierenbescherming wil dat minister Brinkhorst de wetgeving herziet, om gevallen als die van de tachtig hangbuikzwijntjes in de toekomst te voorko men.Om deze dieren een nieuwe kans te geven, heeft zij samen met het Swieneparredies (een opvangcentrum voor varkens) de minister aangeboden deze dieren te ver plaatsen. HULPKERSTMAN NEN die dit jaar de echte willen helpen, komen niet voor een goedbetaald baantje in aanmerking als ze niet van nature een witte baard hebben. Dat kan tot een flin ke strop leiden voor degenen die zich braaf scheren, want zij lopen ondanks de verslechterde econo mie in de Verenigde Staten bedragen tus sen 48 mille en 72 mille mis. Volgens een directeur van een bedrijf dat hulp kerstmannen ver huurt, verdienen mannen met een natuurlijke witte baard veel meer dan hun collega's. De hulpkerstmannen hoeven zich niet dik te eten, want voor de omvangrijke buik mag een kussen worden gebruikt. Een 15-jarige scholier uit Hoensbroek heeft de kwaliteit van XTC-TABLETTEN getest op een medeleerling. Hij gooide een paar pillen in de soep van een klasgenoot. De ze jongen werd onwel en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Onderzoek van de politie heeft uitgewezen dat de pillen zijn geleverd door een 15-jarige jongen uit Maasbracht die gisteren werd aangehouden. Er wonen maar zeven families, maar echt leuk vinden ze het niet meer in AN THRAX STREET Sinds deze straat in Fayet- teville, North Carolina, is ont dekt door Ameri kaanse media, voelen de inwo ners zich wat on gemakkelijk. Hun straat is genoemd naar de hardrock band Anthrax, maar sinds het uitbreken van miltvuur (an thrax) in de VS, klinkt niemand de naam meer als muziek in de oren. De internetdienst Fayetteville Online laat Mi ke Tate aan het woord. Deze stadsbeambte bedacht de naam in 1996. ,,Het was gewoon een naam, uniek en an ders. De meeste goede straatnamen zijn al vergeven en dan is het moeilijk een leuke andere te vinden." De inwo ners van de straat willen nu een andere naam. Tate zegt dat hij momenteel twintig goedgekeurde andere namen in de aanbieding heeft, zoals Sepultura, overigens ook een heavymetalband, Threshing Floor, Nascar, Rattle Trap en Wahoo. Het is nog niet bekend waarop de keuze zal vallen. De Amerikaanse hardrockband Anthrax over weegt overigens ook een andere naam te nemen, zo werd eerder deze week bekend. Een rechtbank in Parijs heeft gisteren een eis ingewilligd van het Belgische koninklijk huis. Daardoor moet de uitge verij Flammarion in alle exem plaren van een omstreden boek over koning Albert een rechtzetting opnemen. Anders hangt de uitgever een dwang som van 250 Franse frank (ruim tachtig gulden) per overtreding boven het hoofd. Volgens 'Pedofiliedossier, het schandaal van de zaak- Dutroux' van Jean Nicolas en Frédéric Lavachery heeft KONING ALBERT in de jaren tachtig meegedaan aan sekspartijen met minderjarigen. Het hof en de Belgische regering spanden een kort geding aan wegens laster en belediging van het staatshoofd. Uitgever Flammarion krijgt een week de tijd om de boeken in de winkels te voorzien van de rechtzetting. De schrijfster van de Harry Potter-boeken Joanne Rowling is hevig bekritiseerd door het contract dat ze is aangegaan met Coca-Cola. Volgens critici hebben het colamerk en de be roemde jonge tove naar niets met elkaar te maken. Door het contract zouden kin deren hun held HAR RY POTTER in ver band brengen met het tandenbederven- de drankje. Het con tract is afgesloten voor de Harry Potter- film die in november in de bioscopen komt. Het is de eer ste verfilming van de vier boeken die tot nog toe zijn uit gekomen. Een van de critici over het contract, Jo Tanner van het Britse tandartsenverbond, zei dat Harry Potter nu staat voor iets dat slecht is voor kinderen. Tim Lang, pro fessor voedingsleer aan een Britse universiteit, kan zijn teleurstelling ook niet verbergen.Dit is zo jammer. Het zendt echt verkeerde signalen uit." Dat je op school niet al je HERSENEN hoeft te gebrui ken, wisten veel jongeren al lang. Nu is het bewijs daar voor geleverd. Een 14-jarig meisje uit de Verenigde Sta ten mist na een operatie de helft van haar hersenen en gaat gewoon naar de middelbare school. Toen Christina Santhouse acht jaar was, werd de helft van haar herse nen verwijderd. Ze had de zeldzame ziekte Rasmussens encephalitis, een soort hersenontsteking die de normale functie van weefsel en cellen aantast. Na de operatie zijn de linkerarm en -been gedeeltelijk verlamd en het linker oog werkt niet meer volledig. Als ze haar hoofd de ver keerde kant op houdt, voelt ze vloeistof van de ene naar de andere kant lopen. Naar de kant waar haar hersenen ooit zaten. Ondanks dit alles werken verstand en geheu gen goed. Op school is algebra het minst favoriet en ze is een grote fan van jongensgroepje N'Sync. VRIJDAG 19 OKTOBER 200! Adoptie Paul de Leeuw goed voor zaak rond homo-adoptie mijn vader was A Mijn moeder kerkte al tijd in de Gereformeerde Rehoboth-kerk, die stiekem van de B-richting was; mijn vader kerkte in de Gereformeerde Zuider- kerk, het bolwerk van de A-richting. Mijn zus ging altijd metm'n moeder mee, ik ging altijd met m 'n vader mee. M'n zus is dus B, ik ben A Zelfs in de boezem van ons gezin sluimerde een schisma. Mijn vader maakte er ook nooit een ge heim van dat hij die Dolerenden veel te licht vond. Zijn sympathie ging uit naar de Christelijk Gereformeerden. Vaak richten onze schreden zich derhalve op zondagmorgen niet naar de Zuider- kerk, het bolwerk van de A-richting, maar naar het onooglijke kerkje met het brand hout-orgel van de Christelijk Gerefor meerden. 'Niet tegen je moeder zeggen bezwoer mijn vader mij. In die Christelijk Gereformeerde kerk preekte dominee Venema. Mijn vaders hele hart ging uit naar deze voorganger, 't Mijne niet. Kon je, als je behoedzaam zoog, met drie pe permunten netzon beetje een preek in de Zuiderkerk coveren, voor een preek van dominee Venema zou zelfs een dubbel aantal tekort zijn geschoten. Wat mij bij dominee Venema ook hinderde was dat hij regelmatig op de preekstoel in tranen uitbarstte. Een kind kan niet velen dat een volwassene snikt. Laat staan een dominee. Natuurlijk, er was alle reden om te hui len. De nylonkous rukte op. Aan de puien der sigarenwinkels werden automaten be vestigd waaruit je op de dag des Heeren een pakje Miss Blanche kon trekken. In de zomer fietsten horden heidenen op zon dag dwars door Maassluis heen naar 't strand van Hoek van Holland. Onderaan de dijk werd een Luxor-theater gebouwd. De NCRV bracht frivole programma's als de vossenjacht. Het einde der tijden was kortom nabij, Maassluis ontpopte zich als PI :o Babyion. Dominee Venema preekt vast over een tekst uit het Oude Te ACi ment. Over Jezus repte hij met gee de woord. Laat staan dat hij woordei j?e verlosser of zaligmaker in de mom In m'n herinnering lijkt het alsofithf preekte over het ziekbed van kom He kia. Ik noemde het Christelijk Gei] >3 de optrekje dan ook altijd in geda ij js Hizkia-kerk. s Een poosje terug heb ik geschreven jg, Christelijk Gereformeerden ergerjj0 de Taliban. Van een lezeres kreeg' ar. op een hevig verontwaardigde bri nbe vrouw, ik maak m'n excuus. Verg vi met de Talibaan zijn de Christelij 1de formeerden schattige lammetjes. 1 e 5 over de opmars van de nylonkou; m zou 't een feest zijn als dat vandat dag ons voornaamste probleem u )ro en 1 'Pj n 3de ker, de zangeres en danseres die in de dertiger jaren in haar ba- nanenrokje furore maakte en daarna een heel kasteel volprop te met kinderen uit alle wind streken. De ervaringsdeskundigen onder de homoparen zijn dus nog schaars gezaaid, maar in Hoofd dorp woont een stel met zeven kinderen. Ze hebben geen adoptiekinderen, maar pleeg kinderen, waar ze de voogdij over hebben. De vaders Aad de Boo en Ron Dissel hebben de taken verdeeld. Aad werkt thuis en Ron heeft een baan buitens huis. Als de kinderen een 'pijntje of verdrietje' hebben, komen ze geheid bij vader Aad. Gaan ze een activiteit buiten doen, zoals vissen, dan gaan ze eerder met vader Ron op stap. „Ik doe de was en zorg voor het eten. Ik ben ook wat makkelijker en soe peler. Ron is meer de man van regels. Hij is consequenter en neemt dus als het ware de tradi tionele vaderrol op zich. En het kind zoekt uiteindelijk zelf de weg naar de ouder met wie hij iets wil delen. Dus niet de ouder bepaalt de verhoudingen in het gezin, het kind doet dat door in tuïtief een keuze te maken", legt vader Aad uit. Rond adoptie hangen vele voor oordelen. Als baby-tje zijn ze schattig, maar in de puberteit komt er geheid ellende, is zo'n statement. En adoptiekinderen doen vaker een beroep op de hulpverlening, ze ontsporen re gelmatig, worden vaker uit huis geplaatst en glijden nogal eens weg in de criminaliteit. Liliane Waanders van de Stichting Bu reau Voorlichting Interlandelijke Adoptie (VIA) plaats hier echter vele kanttekeningen bij. „Dat is een vertekend beeld. De Mijn voorouders van vaderskant behoor den tot de rebellen die zich in 1834 heb ben losgemaakt van de Nederlands Her vormde Kerk. Zij waren, kortom, Afge scheidenen. Mijn voorouders van moe derskant waren dolerenden. Die dole renden hebben zich, onder de bezie lende leiding van Abraham Kuyper, pas in 1886 losgescheurd van de Hervormde kerk. In 1892 hebben de Afgescheidenen en Dolerenden de handen ineen geslagen. Zij vormden de Gereformeerde Kerken van Neder land. Overigens waren er veel Afge scheidenen die niet wilden fuseren met de Dolerenden. Die afzijdigen vormden de Christelijk Gereformeerde Kerken. Ofschoon veel Afgescheidenen en alle Dolerenden in 1892 dus samen smolten, bleef er onderscheid bestaan. Je hield deA- keric en de B-kerk. A was ex-afgescheiden, B was ex-dolerend. Mijn moeder was B, De adoptie van Kas, de adoptief zoon van Paul de Leeuw, is niet uniek. Het krijgt alleen veel aan dacht, omdat De Leeuw een be kende Nederlander is. Maar het is goed als De Leeuw de komende tijd - in het belang van Kas - de media op de stoep laat staan. Dit advies komt van Rob Tielman, hoogleraar sociale wetenschap pen en de oprichter van Homo studies in Utrecht. Tielman heeft samen met zijn vriend bijna der tig jaar lang pleegkinderen opge voed en heeft daar nooit rucht baarheid aan gegeven. In Nederland wonen 50.000 adoptiekinderen. De helft hier van komt uit het buitenland. Het is niet bekend hoeveel van de ruim 1100 adoptiefkinderen die er per jaar bijkomen, in een homogezin opgroeien. Wel is zeker dat de meeste kinderen bij vrouwenstellen wonen. De ho- movader is nog niet zo ingebur gerd in onze maatschappij. Door de adoptie van Kas, de zoon van Paul de Leeuw, komt daar zeker verandering in. Niet alleen omdat De Leeuw koket teert met zijn homoseksualiteit, maar vooral omdat hij een be kende Nederlander is. „We zijn voor Paul net zo blij als voor an dere homostellen die een kindje krijgen. Deze adoptie bewijst opnieuw dat we al die jaren niet voor niets hebben geknokt. Ons gedachtengoed is langzamer hand gemeengoed aan het wor den", klinkt uit de COC-burelen. Andere beroemdheden gingen De Leeuw voor. Zoals onze 'ei gen' Vanessa en Josephine Ba- Aad de Boo en Ron Dissel met een aantal van hun kinderen. Foto: United Photos de Boer/Ron Pichel Paul de Leeuw kwam deze week terug naar Nederland met zijn adoptiekindje Kas. Foto: ANP/Hans Steinmeier emotionele bagage van veel adoptiekinderen is zeer zwaar. Ze hebben vaak een slechte start, soms lichamelijk en soms geestelijk en soms zelfs beide. Het is niet zo verwonderlijk dat het leven van een kind dat tot z'n zesde overal en nergens heeft rondgezworven, niet altijd op rolletjes verloopt", vertelt ze. Als adoptiefouders dan in de loop van de opvoeding om wat voor reden aankloppen bij de hulpverlening, kun je dat niet als iets buitenissig bestempelen. Waanders legt uit: „Vaak gaat een kind op zoek naar zijn bio logische ouders. Die zoektocht met alle vreugde en verdriet moet je niet zien als een hulp vraag. Het is veel beter dit te rangschikken als de wens meer te willen weten over de eigen identiteit. Vergelijk het daarom met de hausse naar stamboom onderzoek. Natuurlijk zijn er soms - ook bij adoptiekinderen - zeer heftige periodes, maar wie heeft er af en toe niet eens een keer een gigantische ruzie met een van z'n ouders? Daar is niet zoveel mis mee." Bij Wereldkinderen, de grootste adoptieclub van Nederland, ver telt Jan Heerkens het één en an der over de wachttijd voor een adoptiekind. Gemiddeld is dat drie tot vier jaar. Allereerst moe ten verschillende voorlichtings bijeenkomsten worden gevolgd. Daarna komt er een onderzoek door de Raad van Kinderbe scherming. Als de Raad een po sitief advies geeft, krijgt de aan vrager van het ministerie van justitie een zogeheten beginsel toestemming. De rest van de procedure is vooral afhankelijk van het land waarvoor wordt ge kozen. Soms loopt die tijd op tot e 0)1 ill 1SW drie jaar, soms is die tijd 12 maanden. Hoe Paul de Leeuw zo sn|vo adoptie heeft kunnen re Heerkens niet bekend. weet wel dat hij enige tij al ruim twee jaar bezig maar ik denk wel dat er 1 jfl een stroomversnelling is raakt." Kas, de zoon van enige weken terug in Pei ie nië geboren. Dit land het der uitzonderingspositie in d itfo rechtsgang rond adoptie, ils staat adoptie door indivt e al toe, maar het Nederlands ;ft\ welijk van twee mannen er niet erkend. De Leeuvi Kas derhalve als alleenst an geadopteerd. Over drie ja nei dan zijn man, Stephan N iet eveneens adoptiefouder le den. Irene Nieuwenhuijse Bibliotheken vol zijn er geschreven over hoe je je moet voorbereiden op de mooiste dag van je le ven: je trouwdag. Boeken vol tips over hoe je te kleden, de goedkoopste momenten om in de echt verbonden te worden, hoe je die zeurtante van moederskant kunt overslaan bij de uitnodi gingen, of slechts een koud buffet volstaat op een feest met 150 mensen en welk bandje uit de regio het beste 'Mooi was die tijd' kan coveren. Maar met een lantaarntje speur je naar literatuur over de keerzijde van het huwelijk: de scheiding. Je staat er ook niet bij stil als je op het punt staat je jawoord te geven. Want je trouwt uit liefde. Toch? Niettemin zouden echtelieden - al dan niet in spe - er goed aan doen zich rekenschap te geven van de gevolgen van hun 'ja, ik wil'. Ze on derwerpen zich immers aan een van de ingewik keldste juridische contracten die er bestaan. En aangezien een op de drie huwelijken strandt, moet er een groot publiek zijn dat zich zal inte resseren voor de emotionele en financiële uit werking van de huwelijkse rechten en plichten. Dat publiek boren Ingrid van Frankenhuyzen (1960) en Bernadette Hijstek (1964) aan met hun vademecum 'Scheiden voor beginners', de eerste praktische gids over de wondere wereld van echtscheiding en afscheid van de wederhelft. Van a tot z behandelen critica Van Frankenhuy zen en historica Hijstek de ins en outs van de scheiding. Van advocaat, via Clinton, depressie, facelift, haat, ingevroren embryo's, jaloezie, moord, overspel, privé-detective, tot sleutels en sloten, tafel en bed, wraak en zwart geld. Voor hen die het al een keer hebben meege maakt, bevat de handleiding veel herkenbare on derdelen. Het vinden van een goede advocaat, bijvoorbeeld. Als tijdens de afspraak op kantoor de jurist telefoontjes gaat zitten beantwoorden - 'sorry hoor, is even heel belangrijk' - is het tijd om te vertrekken, adviseren de twee. Als de raadsman of -vrouw gaat zitten meehuilen over de verdorvenheid van je aanstaande ex, moet je ook wegwezen. Een bijzondere trouwjurk op een modeshow. Over de trouwdag zijn vele boeken, beurzen en shows te raadplegen. Bij een scheiding moetje het helemaal zelf uitzoeken. Foto: EPA Grondig gaat het duo ook in op het fenomeen alimentatie en het relatief dure bestaan als ge scheiden alleenstaande. Zakelijk en informatief beschouwen de auteurs begrippen als omgangs recht, voogdij en boedelverdeling: gun de post zegelverzameling aan degene die hem heeft aan- gelegd. Ook verhalen de schrijvers over Elizabeth Taylor, een ervaringsdeskundige bij uitstek, want acht keer gescheiden, die van iedere nieuwe vlam zei de ideale man te hebben gevonden. Ze signale ren trends als digitaal overspel, een boek schrij ven over je miserabele ex (de ex-vrouw van de Britse minister Robin Cook portretteerde de be windsman als een onhoffelijke depressieveling j en impotente rokkenjager), scheiden op hogere ft leeftijd en sneller scheiden dan je kan trouwen !e (zie: Mel B. van de Spice Girls en danser Jimmy Gulzar). ,r Dat scheiden ook doet verblijden, lezen we on- er der het kopje voordelen: je hebt meer tijd over n voor jezelf, geen ruzie meer (over de haren in hei n, doucheputje), geen gezeur meer over een te dik- )r| ke pens, je hoeft niet meer stiekem te masturbe ren en je hoeft niet meer samen oud te worden. „Dat mag je nu alleen doen of met een ander." Wraakgevoelens omzetten in daden, raden de twee af, hoewel de auteurs wel aardige voorbeel- den geven. Wat te denken van Coby J., die de shampoofles van haar man vulde met haar ont- 0 haringscrème. Van haar ex-schoonmama hoorde v ze later dat hij door alle stress aan haaruitval g( leed. Historisch is ook het verhaal van een vrouw nd die garnalen verstopte in de zomen van de gor- ni dijnen die haar man meenam voor de nieuwe tti woning van zijn nieuwe vriendin. Omdat ze de d< oorzaak van de onvermijdelijke stank niet kon- je| den ontdekken, besloten man en vriendin te ver- no huizen. De gordijnen gingen mee. j0 De beste wraak is volgens de auteurs, die in hun es nawoord al hun exen bedanken, de ander te la- ten zien dat je er na de scheiding goed, zo niet tj beter voor staat dan tijdens je huwelijk. „Geluk- kig zijn is de meest sublieme vorm van wraak." ti Van Frankenhuyzen Hijstek - Scheiden voor beginners, uitgeverij Vis Peter Kuijt

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2