TOERISME Neuronen Een komodovaraan (of komododraak) kan een lengte bereiken van drie meter en een gewicht van om en nabij de 200 kilogram. De beesten komen alleen voor op en in de omgeving van het eilandje Komodo in In donesië. Foto: AP/Joe Songer Het eilandje Komodo in centraal Indonesië is de be langrijkste woonplaats van de Komodovaraan, met ruim drie meter en tweehonderd kilo de grootste hagedis in de wereld. Alleen hier en op enkele ei landjes in de buurt komen deze vleeseters voor, ver der nergens in de wereld. Dat maakt de soort nogal kwetsbaar. In eigen omgeving echter hebben ze be halve van elkaar weinig te duchten. Ingeklemd tussen Flores en Sumbawa ligt het ei landje Komodo, een reservaat waar de gelijknami ge varaan heer en meester is. De boottocht vanaf Labuanbajo in het westen van Flores duurt vier uur, voldoende om duidelijk te maken dat hier een andere wereld begint. De eilandjes die de voormalige vissersboot pas seert, zijn droge rotsachtige bulten. Niks oerwoud in vele kleuren groen. Op de oevers staan huisjes op palen waar de vissers hun netten drogen. Schilderachtig, maar weinig aantrekkelijk. Het is niet alleen de afstand die Komodo isoleert van de rest van de wereld. De zee in verschillende tinten blauw kent een sterke stroming en het kan er flink spoken zodat bezoekers soms een dagje moeten wachten voor een trip naar Komodo of Rinca, het andere eiland waar de varanen leven. Ook Flores herbergt nog een minimaal groepje. In totaal le ven er maar ongeveer 3.000 beesten, voldoende reden voor de Unesco de regio op de lijst van het werelderfgoed te zetten. Het eilandje Komodo was in de koloniale tijd van geringe waarde voor de Portugese en Nederlandse handelsvloten. Om die reden bleven de reuzenhagedissen lang vrijwel onopgemerkt. Wel zetten de zeevaarders op de eilandjes buffels, herten en varkens uit om op de terugweg over vers vlees te beschikken. Niet toevallig staan deze dieren bovenaan op het menu van de komodo. Pas in 1911 onderzocht de Ne derlandse luitenant Van Steyn van Hensbroek aanhoudende geruchten dat er draken leefden op het eiland. Aangenomen wordt dat de beesten er al zo'n vier- tot vijf miljoen jaar zijn. Niet onschuldig De Komodovaraan ziet er niet bijster gevaarlijk uit. Drie meter in rafelige schubben verpakte lui heid, is de eerste indruk. Heel wat anders in elk geval dan de tjiktjaks, de energieke kleine hagedis jes die spottend met de zwaartekracht in elk Indo nesisch huis over muren en plafonds rennen om een mug of een vlieg te snappen. Toch zijn deze reuzenhagedissen allerminst onschuldig. Hun beet is niet te vergelijken met die van een kroko dil, die door zijn machtige kaken dicht te klappen een hert in tweeën knipt. De komodo's ogen min der angstaanjagend, maar hun beet is op termijn net zo gevaarlijk. In de bek van de reptielen woe keren bacteriën die binnen enkele dagen de grootste buffel doen bezwijken. De hagedissen volgen hun prooi op afstand. Dat ze met hun korte kromme poten een kudde niet kunnen bijhouden is geen probleem, want een kadaver ruiken ze op elf kilometer afstand. Net als bij slangen zit het reukorgaan in de gevorkte tong die gedurig de lucht aftast op interessante geuren. Zodra ze een verzwakte prooi de baas kunnen, stromen andere komodo's toe om mee te genie ten. Jonge exemplaren moeten er rekening mee houden dat ze per ongeluk worden beschouwd als toetje. Hun eerste jaren brengen jonge hage dissen om die reden door in de bomen. Oude of zieke reuzenhagedissen komen ten goede aan het collectief en worden domweg opgegeten. Gulzig slokken de reptielen grote brokken vlees naar binnen. Diep in hun keel zitten vlijmscherpe naar achter gerichte tanden. Net als slangen heb ben ze losse kaakdelen zodat ze onwaarschijnlijk grote brokken vlees naar binnen kunnen schrok ken. Een krap half uurtje is voldoende om twee derde van het eigen gewicht te consumeren, in clusief bot, huid of hoom.Tot 1994 werd de vraat zucht van de komodo's aan toeristen gedemon streerd door ze geiten te voeren. Inmiddels is ook Indonesië op de 'terug naar de natuur-toer' en moeten de draken hun eigen kostje bij elkaar scharrelen, waardoor ze niet meer op een kluitje blijven wachten tot het etenstijd is. Eenvoudig wapen Hoewel de beesten wel mensen aanvallen, is nog onduidelijk hoe vaak dat voorkomt. Het eenvou dige wapen dat de oppasser met zich meedraagt, een gevorkte tak van een meter of twee, roept niet onmiddellijk gedachten op aan boosaardige mon sters waar Sint Joris de handen vol aan zou heb ben. Toch wordt de legende van de Zwitserse edelman Rudolph von Reding (84) met zorg in stand gehouden. De voormalige diplomaat reisde in 1974 met een gezelschap naar het eiland. Hij had na een maand op de boot de buik vol van zijn gezelschap en trok er alleen op uit. Van de oude baas is niet meer teruggevonden dan een bril en zijn fotocamera. Aangenomen wordt dat hij met huid en haar is verslonden. Een gedenksteen houdt de herinnering aan de onfortuinlijke wan delaar levend. Theo Haerkens REISBOEKEN&MACAZINES Het lieflijke Cefalü op Sicilië is vooral bij Italianen een bijzonder populaire badplaats. Maar ook daar ruikt de sinaasappelbloesem volgens schrijver Peter Robb uiteindelijk toch naar dood en ver derf. Foto: Rob van den Dobbelsteen Sicilië Wie geïnteresseerd is in de achtergronden van het rijke, Zuid-Italiaanse leven krijgt met de heruitgave van 'Mid dernacht op Sicilië' een ex tra-kans. Het boek van Au straliër Peter Robb is een meesterstuk tussen alle qua- si-diepzinnigheden die in veel 'ik woonde ook in Ita lië Frankrijk/Spanje-boeken naar voren komen. Strekking: de fraaie sinaasappelbloe sems op Sicilië ruiken uitein delijk toch naar dood en ver derf. Wie zich verbaast over de eindeloze moordpartijen van de maffia (soms 80 in een maand), leert door Robb waarom ze zijn gepleegd. Maar het boek is geen studie over de maffia. De schrijver leefde heel lang in Napels, weet van de hoed en de rand en leert ons tussendoor dat de pasta's oorspronkelijk een Arabisch gerecht waren, wat ijs betekent op Sicilië en hoe eindeloos veel cultuurobjec ten willens en wetens zijn vernield. Al met al geen vro lijk boek. Maar wel schitte rend geschreven. Na 'Mid dernacht op Sicilië' kijkt de reiziger met andere ogen naar Italië. 'Middernacht op Sicilië' door Peter Robb. Uitgever: Het Spectrum. Prijs 52,78 gulden. ISBN: 9027468311 Nederland Vorig jaar verscheen het eerste deel van 'Rondje Nederland', weerslag van een wandeltocht die Rop Douwes samen met vriend/navigator Dennis van Wettum maakte langs de noor delijke grens van Nederland (Hoek van Holland - Vlodorp). Het woord grens moet daarbij letterlijk worden genomen, waarmee meteen de beperking van de gids is genoemd. Dou wes immers week geen centi meter van zijn voornamelijk over dijken voerende route af en die was hier en daar - zoals hij ook onomwonden toegaf - stomvervelend. In het nu in de winkels liggende tweede deel (Vlodrop - Hoek van Holland) knelt dat probleem minder. Omdat er, wandelend door bos en beemd van de zuidelijke Ne derlanden nu eenmaal meer te beleven valt. Douwes heeft een vlotte, maar helaas vaak ook or dinaire pen die hem ver in de schaduw stelt van iemand als Henk Raaff ('Stappen'). Diens onbedaarlijke scheldpartijen hadden niveau. Wat je van die van Douwes bezwaarlijk kan zeggen. Als een trainende Erik Breukink niet keurig iets terug zegt als het duo hem aanroept, wordt hij - om maar een voor beeld te geven - meteen neer gezet als een 'zwetende plurk'. Wat meer zegt over Douwes dan Breukink. Hulde overigens voor de routebeschrijving. Per fect. 'Rondje Nederland - De on derste helft' door Rop Douwes. Uitgever: Van Nijgh Van Dit- mar. Prijs 50,58 gulden. ISBN 90 388 1403 8. Spanje/Portugal Zijn er nog toeristische bestem mingen waarover geen Domini- cus-reisgids is gemaakt? Waar schijnlijk niet. Reden waarom uitgeverij Gottmer naar alterna tieven is gaan zoeken. Zo ver schenen er zowel 'Dominica' over de maan als over het niet eens bestaande Spokanië. Meer praktisch zijn de thematische deeltjes die over bijvoorbeeld Koning Arthur kunnen gaan, maar net zo goed over kanoën op de Dordogne. In die reeks past ook 'Overwinteren in Spanje Portugal' in caravan of kampeerauto. Auteur George Snellebrand doet dat samen met z'n vrouw al jaren en dat is te merken. Snellebrand vult moeiteloos 250 pagina's waarin hij onderwerpen behandelt als communicatie, financiën, tech niek, wegen, politie, gezond heid, beveiliging, verzekeren en wat een door de Deep South trekkende overwinteraar alle maal nog meer kan bedenken. Bovendien beveelt de schrijver de lezer een aantal wintercam pings aan die niet alleen uitvoe rig worden beschreven, maar die ook staan aangegeven op uitstekende kaartjes. 'Overwinteren in Spanje Portugal' (Dominicus) door George Snellebrand. Uitgeven Gottmer. Prijs 39,75 gulden. ISBN 90 257 3396 4 In de Dominicus-reeks versche nen ook de volgende geactuali seerde herdrukken of nieuwe deeltjes: 'In de voetsporen van Koning Arthur', 'De Dordogne per kano', 'Kanaaleilanden', 'Normandië/Bretagne'Marok ko', 'Sicilië', 'Malta/Gozo', 'Dor- dogne/Lot', 'Londen', 'Oosten rijk', 'Toscane/Umbrië', 'Egypte' en 'Portugal'. Egypte Ze zien er wat karig uit. Kleine letter; geen illustraties. Maar 'Trottertjes', zoals de 'Trotter- reisgidsen' door gebruikers ko zend worden genoemd, bulken van de informatie. Informatie die in een hoogst persoonlijke, vaak kritische wijze wordt ge presenteerd. Ook in het onlangs verschenen deeltje 'Egypte' ne men de samenstellers geen blad voor de mond. De grote tempel in Aboe Simbel? Vroeg heen gaan, want dan is het licht het mooist. Daarna wordt het een ramp omdat de plaats wordt overspoeld door toeris ten.' Slaapplaats? 'Je zou het Nobaleh Ramsès Hotel kunnen nemen in het dorp. Grote ka mer in namaak Nubische stijl. Verouderd sanitair, maar wel hygiënisch'. Volgen prijzen, te lefoonnummer enzovoort. Trotters bulken van dit soort expliciete informatie ('Egypte' telt 365 dicht bedrukte pagi na's) en verouderen daardoor waarschijnlijk snel. Maar dan nog behoren deze gidsen tot de beste in hun soort. 'Egypte' (Trotter). Uitgever: Lannoo. Prijs 32,50 gulden. ISBN 90 209 4234 4. In de Trotter-reeks verschenen onlangs ook 'Toscane/Umbrië', "West-Canada', 'Java/Bali' en 'Frankrijk, de beste landelijke hotels en restaurants'. Picos de Europa De Picos de Europa in Noord- west-Spanje behoort tot de ruigste bergketens van Europa. Het gebied wordt doorkruist door een aantal spectaculaire, maar slecht bewegwijzerde voettochten. Mooi daarom dat Ton Valk en Hendrike Geessink een Nederlandstalige wandel- gids hebben samengesteld met daarin 24 routes. Die variëren van eenvoudig tot zwaar. Enige wandelervaring - zie bijvoor beeld tocht 17 van Fuente Dé naar Narjano de Bulnes - is nooit weg en wie met dit boekje diep de Picos intrekt moet zelfs kunnen omgaan met kaart en kompas. De auteurs bedienen zich in hun route-beschrijvin gen immers vaak van termen als 'loop verder in noordooste lijke richting' omdat er geen pa den zijn. Aan de andere kant worden er in het boekje ook simpele, zelfs voor goedwillen de debutanten te behappen rondwandelingen beschreven. De opmaak had wel wat over zichtelijker gekund. 'Picos de Europa' (24 wande lingen) door Hendrike Gees sink en Ton Valk. Uitgeven El- mar. Prijs: 28,50 gulden. ISBN 90 389 1130 0. In dezelfde serie (Wandelgidsen) verscheen tegelijkertijd 'Spaanse Pyreneeën' (50 wandelingen). Canterbury Eind jaren tachtig verscheen er onder de titel 'Odyssee' een reeks reisgidsen die in niets leek op wat tot dan toe door Nederlandse auteurs op de markt was gebracht. De boek jes, geschreven door Bartho Hendriksen en Leo Platvoet, blonken vooral uit op gebieden waarin reeds bestaande gidsen tekort schoten: praktische za ken, overzichtelijkheid en oor spronkelijkheid. Bovendien wa ren de auteurs niet mals in hun kritiek, eveneens een zeldzaam heid in die tijd. Kort achter el kaar verschenen ettelijke deel tjes, maar ondanks lovende kri tieken stokte de productie zo'n vijf jaar terug. Het tweetal ech ter heeft z'n werkzaamheden hervat en vond onderdak bij een nieuwe uitgever. 'Canter bury en Zuidoost-Engeland' is het eerste resultaat van deze come back en wat toen gold, geldt nog steeds: op een 'Odys see' valt weinig of niets aan te merken: informatief, eigenzin nig, actueel en goed geschre ven. 'Canterbury en Zuidoost-En geland'(Odyssee) door Bartho Hendriksen en Leo Platvoet. Uitgever: Uniekboek. Prijs: 29,75 gulden. ISBN 90 410 2525 1. In dezelfde serie verschenen ge actualiseerde herdrukken van 'Santiago de Compostel- la/Noordwest-Spanje', 'Nicosia- /Cyprus' en 'Peloponnesos'. Praag De meeste namen zullen de ge middelde Nederlander niets zeggen. Familie Vojan? Jizchak Margalit? Katerina Bergob- zoomova? Toch spelen ze een belangrijke rol in 'Praag laat je niet los' van Rindert Brouwer, één van de leukste 'begraaf plaatsen-boeken' die de laatste tijd op de markt kwamen. Ze doen dat samen met wel we reldberoemd geworden lieden als Franz Kafka, Bedrich Smete- na en Jan Hus. Die laatste heeft overigens geen graf. Hij liet - als ketter - het leven op de brandstapel. Maar Brouwer voert hem wel op. De hervor mer speelde tenslotte een be langrijke rol in de geschiedenis van Praag en dat is precies waar het in het boek om gaat. Geen reisgids in de ware zin van het woord dus. Maar wel een per fecte aanvulling op het 'gewo nere werk'. 'Praag laat je niet los' door Rindert Brouwer. Uitgever: El- mar. Prijs: 36,50 gulden. ISBN 90 389 1135 1. Rob van den Dobbelsteen REISBERICHTEN Schaatsen Ook volgend jaar (van 3 tot en met 9 februari) wordt in Zw weer de 'Schaatsweek van Mora' gehouden. Het event waaraan de laatste jaren vrij veel Nederlanders deelnamei staat uit verschillende wedstrijden en toertochten over e& ject van circa 25 kilometer op het Orsameer bij Mora. Uite kan het bezoek aan Scandinavië worden gecombineerd me maken van Langlauftochten. Informatie over de Schaatsw te vinden op website www.zweden.nl. Wie op eigen hout deelnemen aan trektochten over de Zweedse meren (vi ochtend heen; zondagvond terug) kan voor informatie ts bij www.zweedsschaatsavontuur.nl Rail Away Bij reisorganisatie NS Travel verschijnt op 1 november den* 'Rail Away'-brochure met daarin aanbiedingen voor korte trips (inclusief hotel) naar Antwerpen, Brussel, Brugge, Düsseldorf, Keulen, Parijs, Berlijn en Londen. Er kan wordi boekt voor reizen van twee tot acht dagen; de prijs hangt? de gekozen accommodatie. De brochure ligt klaar bij de spoorwegstations, de balies van NS International en de wisselkantoren. Lange Fietsronde In de nieuwe fietsboekjes die onder de naam 'Lange Fiets bij de ANWB/VW verschenen, voeren niet kaarten (sch 100.000) de boventoon, maar tekst. Voor het schrijven d? werden arrivés aangetrokken als de antroploog Gerrit Jan ('Rondje Groningen'), en de van de voortreffelijke Odysse gidsen bekende Bartho Hendriksen ('Rondje Rivieren'), boekjes gaan uit van één grote, bewegwijzerde ronde, vei in meerdere etappes. In Groningen werd een traject vaii 400 kilometer uitgezet en in de buurt van de grote rivier van 220 kilometer. De gidsjes zijn geïllustreerd met kaait to's en een aantal nogal merkwaardig opgemaakte kadert laatste pagina's worden gevuld met belangrijke toer» adressen. Een register ontbreekt. De boekjes kosten 16,95 per stuk en zijn verkrijgbaar bij de ANWB-verkooppunti boekhandel en warenhuizen. Groene Hart Dwars door het Groene Hart, het unieke stukje Holland driehoek Amsterdam - Den Haag - Utrecht, heeft een groo tal organisaties (onder meer Natuurmonumenten, de ANI Natuur en Milieu) 18 nieuwe wandelroutes uitgezet. Dë varieert van 5 tot 15 kilometer en de tochten zijn ook gi voor minder ervaren wandelaars en gezinnen met kleine ren. De trajecten zijn allemaal bewegwijzerd en worilf schreven in een folder die voor 1 gulden verkrijgbaar l VW's en ANWB's in het Groene Hart Ook zijn er in het van het 'Groene Netwerk in Zuid-Holland' nog drie ancle tes uitgepijld: het Kinderdijkpad, het Oud-Alblaspad enl Papendrecht. De beschrijvingen daarvan zijn gebundeld wandel- en fietsklappers van de Groen Atlas Zuid-Hollan krijgbaar in de boekhandel. Wild Najaar in de Achterhoek staat gelijk aan het eten vanj rechten. Zo'n dertig restaurants stelden samen met hetl hoeks Bureau voor Toerisme voor de 21e maal een brochi men met daarin aanbiedingen voor één- of meerdaagse gementen. Die verschillen van geval tot geval. Bij het era mag na het diner gratis worden overnacht, bij het andere vier- of zesgangendiners op de kaart en weer andere doe aan het zogeheten 'hap-stappen' waarbij de hapjes en e in verschillende horecagelegenheden worden geserveerd het mogelijk te boeken voor bijvoorbeeld een boswanddi gensafari of kasteelbezoek in combinatie met een lund ner. De gratis wildbrochure is verkrijgbaar bij grotere VI Nederland en bij het Achterhoeks Bureau voor Toerisrigj bus 4106,7200 BC Zutphen, tel (o90o).269.28.88. Informatie: www.achterhoektoerisme.nl Q Salzburgerland Salzburgerland (Oostenrijk) Is een samenwerkingsver!)?! gegaan met verschillende Europese skihallen waaron Skidome die deel uitmaakt van het Haagse sportcentrum hof. Hoewel er bepaald geen reden tot klagen is (in aï staat het aantal Nederlandse gasten achter Duitsers enC rijkers op de derde plaats) wordt door middel van goed* lichting en speciale aanbiedingen geprobeerd nog meer r landers naar de Alpen te lokken. Saalbach/Hinterglem gang, Salzburger Sportwelt, Lungau, Dachstein West,4 nig's Winterreich en het Saalachtal hebben daartoe een; tatiestand ingericht in de hal van De Uithof. 1 Kort weg Arke Reizen, Holland International en Golden Tulip Hote ben gezamenlijk een brochure uitgegeven met 'verrassen tels'. In de brochure staan 'kortweg vakanties' in Nederlai gië en Duitsland. Het gaat om 25 steden en 33 hotels. Er z ciale arrangementen zoals een koninklijk- of middeleei rangement. Tot de deelnemers behoren onder meer Gol lip hotels in Zoetermeer, Trier en Antwerpen. Focko F. G. Rommerts was ik al lang vergeten. Foei Rommerts van de Vakgroep Endocrinologie V001 ting van de Erasmus Universiteit Rotterdam. Ik om hem ergens in het begin van de jaren negentig. Eei ven wetenschapper die zich afvroeg wat er met mi j wintersport gebeurt. Biochemisch gezien. j Focko had daar een korte beschouwing over gesch die vond ik deze week terug bij het opschonen van 1 chief. Dat ik daar indertijd niet meteen een groot a over heb gemaakt. Want waarom vertonen skiërs 1 ken van verslaving?' 'Omdat hun gedrag een result van een complex samenspel van de vele neuronen i hersenen!' I Juist. Maar Focko gaat nog verder. Hij ontdekte ook dat lijke inspanning, frisse lucht, mooie natuur en am j sen via endogeen geproduceerde verbindingen ee lerende invloed hebben op het gelukscentrum.' B j 'wintersport een zeer effectief middel lijkt te zijne verschillende zintuigen een complex'maar goedb i misch netwerk in de hersenen te stimuleren waait ons wel bevinden.' Ik bedoel maai'. Daar staat een ongeletterde toch geen moment bij stil als-ie tevreden jode lend van een besneeuw de Alp suist? Rob van den Dobb

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 28