Caravans steeds groter en luxueuzer r I WEG WIEL 3 De caravan heeft een imagoprobleem prtent van caravan wordt steeds meer een statussymbool Kampeertent nodig? Verwende kampeerder geeft al snel ruim dertigduizend gulden uit m Meer kunststof en meer comfort in caravans vrijdag ig oktober 2001 jnsterdamse RAI wordt met woensdag 24 okto- 38ste Kampeer Cara- M gehouden. Toer- en „rans, vouwwagens, erauto's, tenten, kam- iderdelen en -accessoi- loeristische informatie lanop bijna 60.000 vier- meter uitgestald, mpeer Caravan RAI it jaar ongeveer 200 ex en. De toegang kost 25 „per persoon, kinderen met 11 jaar kunnen gra- naar binnen en jonge- 12 t/m 17 jaar betalen Jen om binnen te kun- tentoonstelling is da- open van 11 tot 18 uur. isgroep wil ktaandeel tien procent iot/gpd - Ook in de cara- teld is schaalvergroting DeTirusgroep produ- ier jaar 8.500 caravans en iieen marktaandeel van ocent in Europa, iep heette een tijdje H2, lie naam is alweer gewij- Tirus. En dat spreek je iz'n Engels uit, zodat er moet zijn van een onder- id. Ach, hoe kom je aan n. ïbindt de caravanbedrij- inHoogeveen, Chateau ont (België) en Lunar in ster (Groot-Brittannië)). eeft zijn hoofdkantoor in it en volgens bestuurder Winkel (marketing en it nog niet afgelopen met insiedrift van de groep, n goed dealemetwerk op ren en de juiste toegang narkt te hebben kun je leen grote organisatie Vezijn dus nog altijd op logspad", zegt De Win- niets wil zeggen over an- ravanmerken die zich bij iDen aansluiten of over- n worden. Maar binnen zal het volgens hem zo- is Groep met merken als ento, Beyerland, Cha- istall, Delta, Home Car ar heeft een jaaromzet 225 miljoen gulden bij productie van 8.500 avans en 200 campers, [ktaandeel in Europa Belt rond de acht pro een totale markt van caravans) en dat moet is tien procent worden iWinkel. Vooral Groot- iëis een interessant af- id. Chateau wordt er pas w trig jaar verkocht en dat rf it bij de Engelsen nogal tt "k- door Rob van Cinneken amsterdam - Miljoenen Neder landers trekken er jaarlijks met de caravan op uit. Omdat het een low budget manier van vakantie- vieren is? Echt niet. Op de cam ping kijkt niemand meer op van een caravan met airconditioning of een satellietschotel voor de te levisie. Het begrip luxe loopt als een ro de draad door de nieuwe gene ratie caravans. Een trend waar menig buitenstaander mis schien verbaasd van opkijkt. Wie alleen op de landelijke me dia afgaat, kon immers wel eens een heel merkwaardig beeld van de caravanner hebben. De jaar lijks terugkerende rituele con- troledans van de diverse ver keersveiligheidsorganisaties doet vermoeden dat half Neder land zich met lekkende gasslan gen en zwaar overbeladen rich ting zonnige zuiden begeeft. De werkelijkheid ligt - zoals zo vaak - een tikje anders. Natuur lijk droomt niet iedere kampeer der ervan om ooit een exoot als de Weippert Isabella 950 te kun nen bestellen. Al was het maar omdat zijn oprit te kort is. De 'Rolls-Royce' van de caravan showrooms meet een imposan te 9,5 meter. Alsof dat nog niet genoeg is, heeft dit zes ton zwa re gevaarte ook nog twee uit- schuifbare erkers. En dus kost hij 174.000 gulden, mét lucht- dnikremmen en abs, dat wel. Over the top, zeggen de Britten dan. Toch gaat er van deze op hol geslagen zucht naar luxe een signaal uit. De moderne kam peerder wil op zijn vakantie adres als het éven kan zo veel mogelijk het comfort van thuis hebben. De een meer, de ander wat minder, maai- de trend is ook op de komende Kampeer Caravan RAI vrijwel overal terug te vinden. Trendy Zo zijn caravans gestaag groter geworden. Het aandoenlijke bolle vier-meter-sleurhutje van weleer is vervangen door een verrassend luxe caravan van te gen de vijf meter. Waar de ver wende kampeerder al gauw 30 mille voor aftikt. En dan hebben we het niet eens over de paar duizend gulden die nodig zijn om daar een passend chique voortent aan te kunnen ritsen. De consument wil niet anders. Alle pogingen om low budget caravans aan te bieden, hebben tot nu toe vooral lauwe reacties geoogst. Des te opmerkelijker is het overigens dat juist een pres- tigemerk als Tabbert in Amster dam de T@b (spreek uit teb) lanceert. Trendy, met een ovale retro-look en vooral klein, een voudig uitgevoerd en goedkoop. Prijs: pakweg 14.500 gulden. De uitzondering die de regel beves tigt, zullen we maar denken. Overigens rekenen insiders erop Tabbert heeft de lichte T@b, speciaal voor jonge mensen. Foto: GPD De grootste caravan van de RAI-show is de Weippert Isabella 950:9,5 meter lang en met een gewicht van zes ton. Ervoor staat de kleinste Eriba geparkeerd. Foto: GPD dat het superlichte gevalletje so wieso niet door de beoogde trendy jonge kopers zal worden opgepakt, maar eerder door ou deren die van camping naar camping willen trekken en voor al géén zwaar gesjouw wensen. Het Honda Jazz-effect zogezegd: de trendy, zuurstokkleurige au tootjes werden destijds ook vooral aan ouderen verkocht. Omdat je in dat hoge bolletje zo makkelijk instapte. Pocketvering Terug naar de grotere caravans. Naast de veranderingen die zich aan het exterieur hebben vol trokken -denk naast het groei proces aan anti-slingerkoppelin- gen, geïntegreerde disselkasten en gladde met het plaatwerk verwerkte ramen- moet je dé grootste innovatie toch in hun interieur zoeken. Zo heeft me nigeen de hobbelige zitkussens voor de nachtelijke uren afge zworen. Zitbanken ombouwen tot bed? Jan Martens van Knaus: „Meer dan driekwart van de ca ravans wordt afgeleverd met een aparte slaapkamer en een vast bed. Volwaardige matrassen met springvering of zelfs poc ketvering zijn heel gewoon." Martens: „De kampeerder legt de lat steeds hoger. Een toilet ruimte, desnoods met douche, grote 90 liter koelkast, riante kookpitten, een warmwater voorziening, afvaltank en luxe stoffering zijn al heel gewoon. Ook van televisie in de caravan kijkt niemand meer op, al dan niet met een satellietschoteltje om op de camping ook de Ne derlandse zenders te kunnen ontvangen." „Op de RAI zul je zien dat het nog een stapje verder gaat. Air conditioning, maar ook luxe za ken als een Omnivent-ventilatie in het dakluik -die kan afzuigen bij het koken én frisse lucht naar binnen kan blazen- en bijvoor beeld de zogenaamde 'movers' zijn al uiterst populair. Met zo'n mover kun je de caravan elek trisch op zijn plek rollen. Of thuis tegen je oprit op natuur lijk. Afijn, eigenlijk wordt er geen caravan afgeleverd of er zit wel een pakket extra's op en aan." nans (links) en Stuart Purdy. Foto: Marc.Bolsius door Rien van der Steen eindhoven - De caravan heeft een imagoprobleem. Kamperen is leuk, maar een caravan naar een camping in Zuid-Frankrijk of Spanje slepen allerminst. Bij Kooymans Design in Eindhoven ontwerpen ze caravans. Naast autobussen, de aankleding van stadsbussen en trucks, straat- meubilair, fietsenstallingen en ex- en interieur van treinen. „Maar we houden ons ook bezig met ergonomie en bijvoorbeeld rolstoelen", zegt Ton Kooy mans. Kooymans heeft, net zo min als zijn ontwerper Stuart Purdy, buiten het werk iets met cara vans. Kooymans: „De lifestyle van een caravan moet verschui ven. Daar is evolutie voor nodig. Het moet leuk worden om met een caravan gezien te worden. We kunnen caravans niet al te revolutionair anders ontwerpen, dan slaan we door. Maar het moet wel anders." Stuart Purdy (31) kwam in 1991 vanuit Engeland om in Neder land mee te werken aan de ont wikkeling van de dubbeldekker van de spoorwegen. Kooymans was daar projectleider en Purdy bleef hem vergezellen toen hij zijn eigen bureau begon. Hij te kent opvallende, ei-vormige ca ravans voor Biod. Daarnaast ontwerpt Purdy voor caravan bouwer Kip in Hoogeveen. Zes jaar geleden ontwierp hij de Kip Kompact, zijn eerste caravan project. Kooymans (40) bekent een 'ten- tenman' te zijn. „Ik wil buiten zijn met de kinderen, maai- ik heb langzamerhand wel behoef te aan voorzieningen zoals een goed bed." Een ideale caravan heeft in Kooymans' ogen een uitstekend bed, een goede keu ken met een grote koelkast en veel plek om van alles mee te nemen. Hij moet eenvoudig zijn vormgegeven en vooral functio neel zijn. De caravanmarkt is nogal tradi tioneel, de koper meestal nogal conservatief. „Caravanmakers moeten veel meer innoveren. Mensen zijn materialistisch, maar steeds vaker bezig met het spirituele en de natuur. Kijk naar de campings, het kampe ren op de boerderij, de hang naar avontuurlijk vakantievie- f van Ginneken _Wie over een wil- nping rondwan- 1 snel dat de cara- it de trend naar meer ort ijverig volgt, fzo'n uit tentdoek n aanbouw doet niet fieen heus buiten- jken. Groter dan de jlf. Een béétje voor- iw2,5 meter diep. jiidelijk voorbij dat je fvan een caravan t glimmend pvc op- (voortent kreeg mee net een rammelende are stalen bui- 1 unpeerconsument ÜP een paar centen en 'chique voortent aan 3n te bevestigen. 2 drie mille is heel ge- a. net zelden worden i guldens extra uitge vaar vederlichte glas- 'ite kunststof tent- stokken bij te bestellen. Soms om praktische redenen, maar je hoeft op de camping maar om je heen te kijken om te constateren dat de voortent ook een beetje statussymbool is geworden. Het Deense merk Isabella -zeg maar de Mercedes onder de tenten- is populairder dan ooit. Bij hun topmodel Penta verbleekt zelfs menig ser re. De gigant is 3,5 meter diep en kent talloze variatiemogelijk heden. Oké, je moet dik vier mille betalen, maar een knies oor die daar op let. De voorsprong slinkt, zo note ren de kenners. Andere merken volgen die trend van kwaliteit en luxe. Zo heeft een van de weinige overgebleven Neder landse voortentenfabrieken - Walker- zich in de afgelopen ja ren ontwikkeld van 'uitver koopniveau' naar een positie die niet eens zo gek ver achter die van Isabella ligt. En de pres tigieuze lijstaanvoerder voelt dat gezaag aan zijn tentstokken kennelijk goed aan. Tijdens de Kampeer Caravan RAI opent de fabriek op twee fronten een offensief. Om te be ginnen komt er een basismodel dat in een meer populaire prijs klasse kan meedoen. Zo rond de 2300 gulden. De Isabella Ze nith wordt weliswaar gepresen teerd als een 'voortent' die in een handomdraai kan worden omgebouwd tot zonluifel, maar dat zal iets met het behoud van het prestige te maken hebben. In feite is de Zenith gewoon een iets eenvoudiger uitgevoerde voortent. Zonder het karakteris tieke met stokken versterkte petluifeltje bijvoorbeeld. De an dere noviteit gaat veel verder: Isabella produceert nu ook een goedkopere modellenlijn onder de naam Ventura. Made in Po len en daardoor enkele honder den guldens goedkoper. De tenten zijn iets lichter uitge voerd, maar in feite nauwelijks De Isabella Ventura wordt gemaakt in Polen en is iets goedkoper dan de gemiddelde voortent van het Deense merk. Foto: GPD van hun chique broers te on derscheiden. Zijn er nog andere trends in de voortenten wereld aan te wij zen? Zeker. Zo zie je steeds meer maatwerk opduiken. Avento levert bijvoorbeeld voortenten en luifels die speci aal voor hun caravans zijn ge maakt, door Walker om precies te zijn. Ook Knaus heeft nu uit- bouwtjes die in kleurstelling en De Biod, een speciaal caravanontwerp uit Oldenzaal. Foto: GPD door Rien van der Steen Caravanbouwers passen hun nieuwe modellen vaak slechts cosmetisch aan. Maar het ge bruik van kunststof neemt toe en de caravankampeerder stelt prijs op meer luxe. De producenten van caravans en tenten zijn druk in de weer om meer kunststof in hun pro ducten toe te passen, ze beden ken hoe water en wind uit de tent te houden zijn en ze probe ren met nieuwe of vernieuwde modellen jongere kampeerders te interesseren. Ze bouwen po lyester wanden en daken en voor de voor- en /of achterkant van de caravan gebruiken ze abs-kunststof. Die kunststof is vaak iets zwaarder en duurder dan de aluminium plaatmateri alen, maar biedt veel meer mo gelijkheden voor ontwerpers voor betere aërodynamica en bijvoorbeeld voor integratie van verlichting. Bovendien bescha digt kunststof minder snel. Caravans Fabrikant Adria denkt helemaal klaar te zijn voor het nieuwe kampeerseizoen met zijn cara vans en kampeerauto's. Adiva heet de belangrijkste nieuwe Adria. Met wanden en een dak van kunststof (polyester) en een interieur dat veel ontleent aan het studiemodel Aura, waarmee Adria de afgelopen maanden marktonderzoek verrichtte. De Adiva is 6.28 meter lang en weegt 1.030 kilo. De prijzen be ginnen bij 30.830 gulden. Adria heeft met de Ace een actiemodel met een binnenlengte van 4.30 meter en een vast bed. De Ace kost ca. 20.000 gulden. De B Ex clusive heeft een magnetron en vloerverwarming aan boord. Tabbert heeft twee nieuwe cara vans, eentje met een zithoek in wit kalfsleer, airco, elektrisch bediende caravansteunen, tv, audio-installatie en boordcom puter. Die Grand jeunesse met een vloeroppervlak van 15 vier kante meter kost een dikke 100.000 gulden. Voor jonge mensen heeft Tabbert de twee persoons T@b ('teb') bedacht. Hij oogt ovaal en dus retro, weegt maar 500 kilo en kan dus achter elke auto gehangen wor den. Hij kost ca. 15.000 gulden. Knaus gaat door met haar mo- dellenpolitiek van zes opbouw- lengtes en 14 indelingen. Rhein- gold, geproduceerd bij Weip pert, toont de bijzondere Neva da 565. Hij is 2.48 meter breed en heeft een flinke stahoogte van 2.25 meter. Geschikt voor lange mensen dus en eerder al overhandigd aan Rob Bruintjes, een van de langste mannen van Nederland. Weippert, net 40 jaar oud, komt met een prachtig uitgerust jubi leummodel Hermes (oplage 40 stuks) en de enorme Isabella 950 met uitschuifbare erkers. En een exorbitante prijs van 174.000 gulden. De Xplorer, vorig jaar de eerste off-road caravan in Nederland, staat er ook weer, nu ook met een iets kleiner en lichter broer tje, de Oryx. Maar ook die heeft twee keukens: eentje voor bin nen, eentje voor buiten. Het Nederlandse merk Biod uit Oldenzaal heeft twee nieuwe ty pes voor de 370 en 420 uit 1994. Ze zijn ontworpen door het Eindhovense bureau Kooymans D-Sign, met compleet polyester opbouw en ze zijn wat ruimer dan de huidige modellen zonder dat het gewicht flink toenam. De Biod Nomade en Scout hebben een stahoogte van 1.95 meter en ze wegen ca. 960 kilo. Vouwwagens De Deense fabrikant Combi Camp heeft zijn vouwwagens voorzien van een telescopisch voortentframe, eventueel in licht en sterk glasfiber. Holt- kamper heeft een primeur met de Cocoon Membrane trailer, een 2- tot 4-persoons tenttrailer met afwasbaar tentdoek en een isolerend/ventilerend dak. Tent en wagen (totaal 160 kilo, laad vermogen 590 kilo) bestaan uit uitsluitend buizen en doek. Om wind en vocht buiten te houden presenteert Holtkamper de op blaasbare slikrand. Gerjak uit het Nederlandse Harfsen heeft een nieuwe com pacte vouwwagen, de Valley. Hij weegt (inclusief keuken) 290 ki lo. De luxe Tago Oase tenttrailer, ook van Gerjak. heeft twee twee persoons bedden met lattenbo- dem. Campers Adria toont zijn nieuwe kam peerauto Stargo, gebouwd op basis van een Mercedes Sprinter met een 2.7/156 pk diesel. Een nieuwe Spaanse kampeerauto is de AcctivAce A3XX, een vijfper- soons wagen van 5.5 meter. Bürstner levert alle campers in het nieuwe seizoen eventueel met nieuwe Fiat-automaat. Twee nieuwe versies op Fiat Du- cato-chassis (T607/625) hebben achterin een tweepersoons bed. Dethleffs en Hymer bieden met hun kampeerwagens nieuwe meubelontwerpen en detailver beteringen. Knaus heeft zijn Traveller en Sunliner op een nieuw, lichter Alco-chassis ge zet. Alle Knaus-campers hebben voortaan abs op het remsys- teem. Weippert presenteert een serie van drie kostbare kam peerauto's met massief kersen hout met een vanafprijs van ruim twee ton en gebouwd op Mercedes-basis en met VW 2.8 TDi-diesel. (advertentie) vorm op hun caravans zijn af gestemd. Maar ook de niches worden niet vergeten. Zo laat Vaude (bekend van koepeltenten) op de Rai een superlicht polyester voortentje zien dat aan een campertje, busje of bijvoor beeld een ruimtewagen model auto kan worden bevestigd. De Vaude Drive weegt nog geen vier kilo, heeft oprolbare zij wanden en wordt aan de dak rand of dakreling bevestigd. Een andere opvallende noviteit is de Ventura Freestander. Be doeld voor gebruik aan een camper, maar -de naam zegt het al- ook los te gebruiken. Dan rits je de achterkant ge woon dicht om de auto of kam - peerbus weg te kunnen rijden. Scheelt een boel opruimwerk als je gewoon even boodschap pen wilt doen. Inderdaad: dat is voor velen de traditionele Achilles-hiel van een camper. Bij ons slagen 8 van de 10 mensen, die om advies komen voor de tent die bij hun past! Kampeer en Zwerfsport Breedeveld Draadbaan 17, Leiderdorp 071-5415443 gratis en veilig parkeren voor de dei Handige swingtafel nieuw bij Kip Bij Kip is de 'swingtafel' een nieuwe vinding: in plaats van de tafel die met een rail vast tegen de wand zit (en ook als bed dienst doet) levert Kip een tafel die verend kan wegdraaien naar links of rechts. Zo'n swingtafel doet veel goeds voor de toegang tot de zitban ken, vooral voor 'gevorderde kampeerders'. Die brengen vaak een wat kleiner tafelblad aan om gemakkelijker te kimnen plaats nemen. De swingtafel heeft de zelfde afmetingen als een ge woon exemplaar. De swingtafel kan naar links of rechts uitwijken om breder toe gang tot de zitbank te verschaf fen. Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 27