Nieuwe bagageafhandeling op Schiphol WEG WIEL 2 Mercedes' sportwagen SL op eenzame hoogte reewiels 'Shuttle' zakt sissend door zijn wielen Comfort vrachtauto enorm toegenomen ijnslijperij lij Yamaha Bagtraxsysteem moet kofferleed voor reiziger tot minimum beperken at introduceert jlo in Italië Met een 'open huis' ëêkeinde is de Fiat Stilo op 6 n 7 oktober in Italië op de larkt gebracht. De nieuweling eeftmeer dan 1.700.000 be iekers getrokken naar de meer in 1.200 Italiaanse Fiat-ver- (Oppunten. De interesse blijkt Italië erg groot te zijn, de alers hebben reeds in het Jrste weekeinde liefst 6.000 or- >is mogen noteren. Er waren Óoo auto's beschikbaar, waar in 3.500 voor proefritten. In taal zijn er op genoemde za- dag en zondag zo'n 74.000 oefritten gemaakt. Elk week- jde wordt de Stilo in een an- rEuropees land geïntrodu- erd. Voor deze operatie zet- nde gezamenlijke dealers on- reer 20.000 Stilo demonstra- wagens in. euwe versie in Smart r - Smart heeft een nieu- ■versie: de Edition Sportstyle. let autootje wordt in Neder- id vervaardigd in samenwer- igmet tuningbedrijf Brabus. eauto heeft airco, lichtmeta- ivelgen en een lederen inte- enr. Hij wordt verkrijgbaar als ortstyle 55 of als Sportstyle Imet 70 pk motor. Die versie tefteen wat sneller schakelen versnellingsbak die vanaf het iiuwiel bediend wordt. De Ifautomaat in de Smart emt normaal nogal veel tijd i op of terug te schakelen. De nart Sportstyle 70 kost 37.672 lden, de 55 komt op 33.044 Iden. vrijdag 19 oktober 2001 m haag/gpd - Evenals inda gaat Yamaha ko- aid motorseizoen volledig or productverbetering. Zo nd de Japanse fabrikant t nodig, amper vier jaar na i introductie van de trend- ttende sportieve YZF-R1, tweede generatie van sta- Jte laten lopen. Geen in- ukwekkende veranderin- n, maar fijnslijperij, e ontwikkelingsboodschap ras duidelijk: een nog lich- tre motor, meer motorver- logen, betere handling en antwoordend aan de laat- iemissie-eisen. Of Yaha- i geslaagd is, lijkt niet te orden bewaarheid als je aar de cijfers van de nieu- iYZF-Rl kijkt: slechts één ;meer (152 pk) en één kilo hter (174 kilogram) dan de rste generatie. ril is er sprake van een to il nieuw opgebouwde su- rsportmachine. Dat blijkt leen enorme waslijst van randeringen en verbete- igen: brandstofinjectie, n nieuw uitlaatsysteem et geregelde 3-weg kataly- tor, een 30 procent stijver ielgedeelte en een nieu- achtervork Nieuwe licht- licht wielen en remmen ;en vervolgens met een lijzigde 'look' voor de tjes op de i. de tien jaar oude TDM in de verbouwing, weewieler is omgedoopt DM 900. Door de ge- ade cilinderinhoud steeg motorvermogen van de istofgekoelde 2-cilinder vijf procent tot ruim 86 Andere verschillen zijn te len in het nieuwe licht- icht aluminium rijwiel- aelte, lichtere wielen, ïdstofinjectie, een 6- in lts van een 5-versnel- sbak en van de ul- lortieve R-l geleende dauwen. Ier werd al bekend dat laha populaire modellen leFazer 600 enXJR1300 etailpunten aangepast door Alice Plekkenpol schiphol - Een bruine koffer, of was het toch een zwarte? De man die zijn bagage als vermist komt opgeven weet het niet meer. Voor de medewerkers van de bagageafhandeling op Schip hol is dat dagelijkse kost. Reizi gers zijn vermoeid, zenuwachtig, hebben een koffer van een ken nis geleend of gebruiken hun reisspullen slechts een keer per jaar. Er zijn tal van redenen te be denken waarom iemand geen goede beschrijving van zijn zoek geraakte bagage kan geven. Wordt de bagageband steeds le ger en verdwijnt het vluchtnum mer van de informatieborden, dan moet u zich melden bij een kantoor waar een zogeheten PIR, Property Irregularity Re port, wordt opgemaakt. Op Schiphol zijn diverse instanties en luchtvaartmaatschappijen die zich bezighouden met zoek geraakte bagage. Welke u moet hebben staat op het informatie bord boven de bagageband. De gedupeerde reiziger dient dan een zo nauwkeurig mogelij ke beschrijving van zijn koffer of tas te geven, en van wat er in zit. Meestal wordt binnen twaalf uur gebeld dat de bagage te recht is, en wordt meteen een afspraak gemaakt om de bagage door de postbodes van TNT (gratis) thuis te laten bezorgen. Ook wie zijn bagage in het bui tenland kwijtraakt, of tijdens bij voorbeeld een boot- of treinreis, moet een PIR-formulier laten opmaken. Is de bagage na enke le dagen nog niet getraceerd, dan is het wenselijk dit tevens te melden bij de verzekerings maatschappij. Vooral passagiers die een of meerdere keren tijdens een vliegreis moeten overstappen, lopen risico dat hun koffer er gens achterblijft. Soms moet de bagage uit een zojuist geland toestel verdeeld worden over minstens zeventig andere ver volgzuchten. Dat gebeurt in de meeste landen volledig automa tisch, via de streepjescode op het label die de eindbestem ming aangeeft. Daarbij gaat na tuurlijk wel eens iets mis. Een label kan scheuren, de overstap- tijd kan zo krap zijn dat de kof fer nog in de catacomben van de luchthaven ronddoolt, terwijl het volgende vliegtuig al ver trekt. Gelukkig wordt verloren gegane bagage doorgaans snel getraceerd. In de praktijk blijkt dat liefst 96 procent van alle zoekgeraakte bagage binnen vier dagen bij de eigenaar terug is, het merendeel zelfs binnen een dag. De kans dat de koffer op de heenreis vanaf Schiphol kwijt raakt, is aanzienlijk kleiner dan op de terugreis. Dat heeft onder meer te maken met de bagage afhandeling op Schiphol, die in temationaal gezien goed is. Al leen de laatste jaren ging het ge durende de zomermaanden op vallend vaak mis, als er dagelijks bijna 130.000 passagiers over de luchthaven struinden. Op piek- dagen waren dat er zelfs 144.000. Twee zomers geleden kwamen van de duizend koffers gemiddeld 120 exemplaren niet gelijktijdig met hun eigenaren Nuttige tips - Zorg voor een vermelding van het adres aan de bui tenzijde van de koffer. Lie ver geen fladderend label dat snel loslaat en voor ie dereen gemakkelijk lees baar is. - Let er op dat bij het in checken het juiste stukje bagagesticker (met streep jescode) op het bijbehoren de vliegticket wordt geplakt. - Zorg voor een goede baga geverzekering, stop een ko pie van de polis in de hand bagage- Tevergeefs wachten op je bagage, het kan iedereen een keer overkomen. Foto: Archief United Photos De Boer aan op de vakantiebestemming. Dat was ruim het dubbele van normaal. Daarom heeft, men de afgelopen zomer noodmaatre gelen getroffen. Onder de E-pier werden twee extra sorteerban- den gebouwd. Overbelast Die zijn straks in principe niet meer nodig, want deze maand is onder de D-pier het nieuwe Bagtraxsysteem in gebruik ge nomen. Het vorige Bagage Af- handelings Systeem (BAS) da teerde van 1988, en was onvol doende meegegroeid met de wel snel toenemende aantallen pas sagiers. Daarbij draaide BAS de laatste jaren continue op volle toeren, raakte soms overbelast en vertoonde daardoor weer va ker storingen. Het nieuwe Bagtrax, dat liefst 120 miljoen gulden heeft gekost, moet er voor zorgen dat nog meer bagage van reizigers tijdig en op de juiste plek aankomt. Met de installatie van Bagtrax is reeds vier jaar geleden begon nen. Daarna werd maandenlang proefgedraaid met testkoffers om de ergste kinderziekten eruit te halen. Eind dit jaar moet het systeem al tweeduizend koffers per uur verwerken. Voor de zo mer van 2002 wordt het Bagtrax uitgebreid en afgerond en gaan er vijf- tot zesduizend koffers per uur over de lopende ban den. Daarmee hoopt Schiphol herhaling van het kofferleed van de afgelopen jaren voorgoed te voorkomen. - Iemand die de bagage is kwijtgeraakt voor een be paald bedrag eerste beno digdheden kopen. Infor meer naar de precieze voor waarden bij de betreffende airline en bewaar alle aan koopbonnen. - Meldt verlies of schade aan bagage altijd bij de be treffende instanties en be waar de kopie van het PIR- formulier. Op luchthavens zijn kantoren voor zoekge raakte bagage in de bagage hal te vinden. - Het kan wel een half jaar duren voordat een koffer als permanent verloren wordt beschouwd. Indien bagage definitief zoekraakt, volgen bijna alle maatschappijen en landen de regels van de Warschau Conventie. Grof weg komt dat; neer op een vergoeding van veertig gul den per kilo bagage, met een maximum van twaalf honderd gulden. - Stop op de heenreis toilet artikelen en eventueel een schoon shirt en ondergoed in de handbagage, en ei genlijk alles waar je abso luut niet buiten kunt. florence/gpd - Als er (weer) een dure Mercedes gepresenteerd wordt, rukt iedereen die daartoe genodigd wordt met plezier uit. Ze komen overal vandaan, uit Japan, uit Australië, uit Israël, uit de VS. Olga uit Rusland is ook naar Florence gekomen voor de internationale persin troductie van de SL. Zij werkt voor de Russische Mercedes- importeur in Moskou. „In Rus land gaat het wat beter. Er wor den ook steeds meer Mercedes- sen verkocht, dit jaar ongeveer 3.000", weet Olga. „Nee, geen kleine A-klasse. Bij ons zijn ze uitsluitend geïnteresseerd in de grotere modellen." De dure dus. Wat dat betreft zit Olga op ro zen. Want de nieuwe SL500 kost 306.000 gulden. Omgerekend is dat 1.000 gulden per paarden kracht. De SL55 AMG die vol gend jaar april verschijnt, komt zelfs op vier ton. Later volgen behalve de 55 AMG nog 6- en 12-cilinders. De 5.0 liter V8-motor telt drie kleppen per cilinder en hoest een vermogen van 306 pk en een koppel van 460 Nm op. Er zijn ongeveer 6 seconden voor nodig om van 0 naar 100 km/u te sprinten. Dat gebeurt met speels gemak, net zoals de auto gemaakt lijkt voor snel bochten werk. Als een plank de hoek om. De enige dissonant is het wind geruis dat de dakconstructie bij een beetje doorrijden veroor zaakt. Ach, kleinigheidjes hou je altijd, ook in zo'n schijnbaar perfecte, sportieve wagen. De afwerking is zo goed als vol maakt en dashboard en instru mentarium zijn stijlvol en dui delijk. De SL staat op eenzame hoogte in de sportwagenwereld. Niet omdat hij sneller is, niet omdat hij harder door de bocht kan. Maar wel omdat hij fabel achtige techniek en een onge- Tijdens een voorpresentatie bij de DaimlerChrysler-fabriek te Bremen halen fotografen acrobatische toeren uit om de voorbijflitsende SL goed op de foto te krijgen. Foto: AP/Joerg Sarbach loofrijk uitrustingsniveau heeft. Een van de standaardzaken is het stalen 'variodak' dat met een knopje in, maar ook met de af standsbediening buiten de auto te bedienen is. Verbazingwek kend, zo'n vouwdak. Alsof je naar een origami-vouwkunst- voorstelling zit te kijken. „Het is een enorme klus geweest om dit dak zo strak en zo snel (het hele feest van open of dicht duurt 16 seconden) te maken," zegt Tho mas Merker, ontwikkelingsinge nieur bij Mercedes. Dak, koffer deksel en rolbeugels worden door elf hydraulische cilinders bediend en de achterruit van deze synthese tussen een coupé en een roadster rolt tijdens het vouwfeest om zijn eigen as. In de vorige SL werd het dak opge vouwen in een soort tas onder het kofferdeksel. De nieuwe heeft bij open dak nog altijd 235 liter bagageruimte, bij gesloten dak 317 liter, 52 meer dan in de vorige editie. Nederland krijgt tot eind vol gend jaar 300 SL's en volgens Mercedes Nederland zijn er al 200 van besteld. In de fabriek te Bremen maakt Mercedes er 30.000 per jaar en klanten moe ten in elk geval rekenen op een levertijd van een jaar. door Rien van der Steen st.-oedenrode - Wie dagelijks op het asfalt moet zijn, ergert zich wel eens aan die plotsklaps in- en traag uitvoegende vrachtwa gens. Tip: rij eens mee in een truck met oplegger. DAF bood ons de kans zelf met zo'n mo loch te rijden. Een groot rijbewijs hebben we niet. Ook geen chauffeursdiplo ma. Maar van DAF mochten we toch met enkele van zijn model len rijden op de van de buiten wereld afgesloten testbaan van de Amerikaans/Eindhovense vrachtwagenbouwer in Nijnsel bij St.-Oedenrode. Met de LF 'bakwagen' was het eigenlijk nog een fluitje van een cent. Spannender werd het met de grotere CF met oplegger en meesturende achteras. Inge Halleen (37) speelt voor instruc- trice. De tengere, blonde marke- tingmedewerkster vindt het prachtig, rijden met een opleg ger. „Ik doe vooral demonstra ties", legt ze uit. „Probeer van daag geen records te vestigen, want alles moet beheerst. Snij bochten ruim aan en hou aan houdend je buitenspiegels in de gaten." Nou gaat dat op een testbaan best. De DAF CF75 met 310 pk rijdt als een veel te hoge, brede personenwagen. En vooral lang zaam. Het rempedaal oogt als een gaspedaal. Links onder zit nog een knop, een bergrem die werkt met een vlinderldep in het uitlaatsysteem. Geforceerd rem men op de motorcompressie. Sonoor brommend zakt de op legger de steile achttien procent helling af. Nadenken bij het schakelen. Dat hoef ik anders nooit. Onderweg groeit het respect voor de man nen die dagelijks achter het stuur van zo'n mastodont zitten. Ze moeten anticiperen. Als je met 40 of 50 ton onderweg bent moet je rekening houden met de remweg, met bochtstralen en met-je totale massa. Plotseling ook begrip voor die kantelende vrachtwagens, die je al zo vaak in de file hebben doen belan den. Eén moment van onoplettend heid en je gaat met zo'n massale combinatie in de fout. Vracht wagenproducenten werken ge zamenlijk aan oplossingen. „Het comfort in de vrachtwagen is zo enorm toegenomen, niet alleen wat het geluid betreft, maar ook qua zitten en vering, dat de bochtsnelheden hoger en soms dus te hoog worden. Maar we zijn druk bezig met elektrisch gestuurde remsystemen en esp, electronic stability program, dat in personenwagens al gemeen goed aan het worden is. Senso ren signaleren of de wagen te hard gaat en het systeem kan dan onafhankelijk van de be stuurder ingrijpen en wielen on afhankelijk van elkaar remmen. In 2003 kunnen we het aanbie den. Op nieuwe wagens ten minste", zegt Theo de Ruyter, in St.-Oedenrode verantwoordelijk voor de proeven van DAF op de testbaan. DAF, sinds enkele jaren in han den van het Amerikaanse Pac car, mikt in de zware klasse op een marktaandeel van twaalf procent in Nederland. Vooral in de zware en middelzware klasse is de markt fors minder dan in het jaar 2000. Vlaggenschip van het Eindhovense merk is de 95XF.530, een 12,6 liter zespitter met 530 pk. Harrie Verrijt iidorf - Hij is wat smaller °ger, maar heeft verder veel van de Fiat Seicento of de )ta Yaris. Bij nadere bestu- g blijkt de 'Shuttle' van de iFreewiel Techniek in het ïntse Eersel geen deuren aelen te hebben. Het nieu- ïtomodel opent zich volau- tisch als de achterklep om- ~aat. Een stoel moet de :ur zelf meenemen. Een d wel te verstaan, die dijk binnenrijdt nadat de nssend door zijn achter- ris gezakt. Zoemend zoeft >ertuig vervolgens met een aid van 40 kilometer per 'Ver de wegen. «eigenlijk heel verbaasd tniet eerder is bedacht", Ürecteur Sander van Doo it Freewiel Techniek. De iyan de Shuttle noemt hij •gische stap in de ontwik van zijn bedrijf. In 1980 is fdrijf uit Eersel gestart met aductie van fietsaanhan- gers. Later werden dat fietsdrie- wielers waarin een rolstoel pas te. Inmiddels produceert het be drijf met 15 personeelsleden en een omzet van 5 miljoen gulden een hele lijn fietsen voor gehan dicapten. Sinds 1991 brengt Freewiel Techniek bovendien de Pendel op de markt. Het is een driewie- lige accuwagen waar met een rolstoel in gereden kan worden. „Maar dat is meer een fiets waarmee je in de open lucht reist", zegt Van Dooren. „Goed voor landen met een fietscul- tuur." Buiten Nederland en Duitsland weten ze er minder goed raad mee. „Daarbij komt dat de jonge gehandicapten die de oorspronkelijke doelgroep vormden voor dit vervoermiddel inmiddels ouder zijn geworden en nu meer luxe eisen." Die luxe is aanwezig in de nieu we 'Shuttle'. Met een korte ruk aan de gashendel - rondom het stuur - schiet het voertuig voor uit. Met de hand is de bekrach tigde remhendel makkelijk te bedienen. De zijruiten zijn elek trisch te bedienen en het achter portier gaat met behulp van een afstandsbediening open en dicht. Met een hoogte van 1,75 meter en een breedte van 1,10 meter biedt het voertuig vol doende ruimte voor een rolstoel met een grote volwassene en enige bagage. Freewiel Techniek heeft de 'Shuttle' samen met Van Ham Kunststoffen in Bladel en Van der Veer Design in Geldermal- sen ontwikkeld. „We hebben het hele traject doorlopen", zegt Van Dooren. „We gingen uit van een auto en niet van een invali- denwagen. Dat betekent dat je dus wordt vergeleken met ande re auto's. De deurspleten mogen niet breder dan zes millimeter zijn. Dat vergt grote nauwkeu righeid. De lak moet hoogwaar dig zijn. Bovendien moet de prijs vergelijkbaar zijn met die van andere kleine auto's. De eerste ontwerpen leken een beetje op de Smart. Maar ge handicapten - bleek uit onder zoek - willen geen apart design. Ze willen bovenal een auto die goed in het wegbeeld past." Hout Net als op de ontwerp-afdelin- gen van grote automerken werd ook de Shuttle vanuit het ont werp op de computer eerst op ware grootte in hout uitgevoerd. Van Dooren: „Een medewerker heeft drie maanden zitten schu ren. Iedere keer moesten we het weer wat aanpassen tot we de ideale vorm hadden gevonden en we konden gaan bouwen aan het prototype." De nieuwe auto bestaat deels uit door Freewiel zelfvervaardigde onderdelen. Maar zaken als het stuurhuis, onderdelen voor de wielophanging, de stuurkolom, ruitenwissers en dergelijke wor den elders gefabriceerd. Freewiel maakt hierbij gebruik van Magma Benelux, importeur van Fiat-onderdelen. „Bij dat bedrijf kunnen we meeliften met onderdelenleveranties", zegt Van Dooren. „Het is dus niet zo gek dat de Shuttle wat weg heeft van de Seicento, want hij heeft dezelfde lampen." Bij de bouw van het prototype kwam Van Dooren ook nog de nodige tegenstrijdigheden tegen tussen design en praktische vormgeving. „Neem de wielen. Om de weerstand zo gering mo gelijk te maken moeten er smal le wielen in, maar die geven weer een te iele indruk voor een automodel." De oplossing werd gevonden in scooterwielen. Die zijn voorzien van banden met een rond loopvlak en hebben daardoor relatief geringe wrij ving. Freewiel presenteerde de nieu we Shuttle in Düsseldorf, op de Reha, de voornaamste beurs voor revalidatiematerialen. „De reacties waren enthousiast", zegt Van Dooren. „Ik ben nu be zig een Europees verkoopappa raat op te zetten om de auto aan de man te brengen. Dat kan voor een deel meeliften met de verkoop van andere revalidatie- artikelen. Maar ik wil wel een systeem waarbij de service en Met een rolstoel kun je makkelijk naar binnen rijden nadat de auto door zijn achterwielen is gezakt. Foto: CPD het onderhoud aan de auto's ge- even point ligt op honderd stuks een nieuwe fase kan brengen, garandeerd is." Van Dooren per jaar. Daar reken ik toch op Dat betekent uitbreiding en heeft grote verwachtingen van zijn minst op. Ik denk dat dit daarvoor heb ik de scenario's al het nieuwe product. „Het break product het bedrijf wel eens in klaarliggen."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 25