Nederlandse caravanmarkt vrij stabiel Experimentele Subaru ST-X zoekt het avontuur Proefrijden? O Nieuwe Vectra komt begin volgend jaar Ruimtewagen rukt op in stagnerende markt Fabrikanten van kwaliteitstenten scoren nog altijd goed Wie tipt de Campingtip? ISMAN Van der Boon Auto's Nog 7 auto's van het jaar in de strijd laravans, tenten m campers te lust en te keur (advertentie) Gazelle Loekie »ER indvoort 500, Circuit Park voort. 023-5740750. FunCar 2001, Autotron, lalen. 073-5233300. Spa's Special Trackday, Francorchamps, België. f40750. 'Auto Moto Italia, o, Houten. 035-6836990. dford Autodrome day, Bedford, Engeland. 740750. itomn Blast Trackday, rancorchamps, België. 140750. itomn Blast Trackday, tgring-Nordschleife, Md. 023-5740750. lotorsale, Autotron, len. 0345-520709. ngton Trackday GP, |ton, Engeland. 023- ntemationale terbeurs, Autotron, len. 073-5233310. itiflbeurs modelauto's, ibriek, Ingolstadt. 033- J' Weg Wiel, Postbus 507, Haarlem. Aankondiging onder tording van de betreffende Mie De uitgever is niet °ordelijk voor afgelastingen of de data. Voorde laatste l,e: bel het vermelde "ummer. Weg Wiel vrijdag 19 OKTOBER 2001 lagagesysteem ip Schiphol link verbeterd Mfli Irootste hagedis Ier wereld leeft irij op Komodo ooters Piaggio rug naar fabriek iterdam - Alle motorscoo- van het type Piaggio X9-500 iten terug naar de fabriek, «ens Piaggio lopen bestuur- het risico geconfronteerd lorden met een achterband bij hogere snelheden van de jafloopt. Een modificatie iet rijwielgedeelte en een jivtype achterband moeten probleem uit de wereld hel- Piaggio hoopt medio no- ber opnieuw met uitleve- van de motorscooters te nen beginnen. lomatisch iterlicht haag - Fietsverlichting is tsbaar. Elektriciteitsdraden ;en, contacten storen of ijes raken stuk. Er zijn re- lor-achterlichten die auto- isch gaan branden wanneer icht minder wordt. Ze wer- met een sensor die reageert ivallende duisternis. Som- fietsmerken passen ze toe, ze zijn ook los te koop. Bij irds kost een 'zelfdenkend' ctorachterlicht 44,95 gul- Het achterlicht heeft een diode)-lampje dat wordt led door twee batterijtjes, eg voor 130 branduren. door Rien van der Steen Amsterdam - Nederland is het tweede caravanland van Europa. De markt is iets gegroeid, maar de verwachtingen houden niet over. De caravanmarkt is in ons land stabiel, hetgeen betekent dat er niet gek veel beweging meer in zit. Er werden vorig jaar 23.500 nieuwe caravans verkocht en dat was toch 10,6% meer dan in 1999. Waarmee Nederland tweede op de ranglijst is. De meeste caravans in Europa wor den verkocht in Duitsland (ruim 26.000). Derde is Groot-Brittan- nië met 21.722 nieuwe caravans. Het grootste marktaandeel van caravanproducenterf is voor Hobby (23%), gevolgd door Hy- mer (ook 23%) en Tiag (19%). In Italië, waar de kampeerauto tra ditioneel veel populairder is dan de caravan, liepen de caravan verkopen met 4,5% terug. Ook in Portugal en Frankrijk zakten de verkopen. In het jaar 2000 werden ook nog ongeveer 5.000 vouwwagens en 2.500 stacaravans verkocht. De verwachtingen over de econo mische toestand zijn niet gewel dig, dus of de kampeersector net als de afgelopen jaren van de welvaart in Nederland blijft pro fiteren is tamelijk ongewis. Met kampeerauto's ziet het er niet florissant uit: de verkopen van campers in Nederland (750) steken schraal af bij andere lan den. Dat heeft met ons fiscale klimaat te maken, maar ook met de tendens in de industrie om steeds zwaardere kampeerwa gens te bouwen. En met een wa gen boven 3.500 kilo mag je als Nederlander pas met een zoge naamd groot-rijbewijs achter het stuur. De branche wil die grens naar 4.250 kilo tillen of een speciaal rijbewijs voor cam perchauffeurs in het leven roe pen. In Duitsland worden in Eu ropees verband de meeste cam pers afgezet: het waren er 18.345, gevolgd door Frankrijk (12.291) en Italië (9.400). Bert de Winkel, voorzitter van de Kampeer en Caravan Rai en in het dagelijks leven directeur van Kip Caravans, stelt vast dat fabrikanten van kwaliteitstenten nog altijd goed scoren. Neder landers geven bijna 30 miljard gulden aan vakanties uit, het geen neerkomt op 110 gulden per dag. We gaan bijna 2.5 keer per jaar op pad en kamperen blijft onverminderd populair. Op vakanties binnen de lands grenzen gaat 43% met caravan, tent of kampeerwagen. Voor buitenlandse bestemmingen is dat percentage 25. Een opvallend gegeven: van de kampeerders in het buitenland zit bijna de helft in de groep met een nettogezinsinkomen boven 70.000 gulden. In Nederland zakt dat beneden het kwart. Pagina Weg&Wiel 3: Caravans worden steeds luxer Op vakantie met de caravan blijft onverminderd populair bij de Nederlanders. Foto: GPD Van de vakantie rest nog slechts een zoete herinnering en wat fraaie kiekjes. Nog even en we gaan al weer nadenken over de zomervakantie van volgend jaar. Gaan we weer terug naar die ge weldige camping van afgelopen zomer, of proberen we iets nieuws? Dan zijn het vaak de verhalen van anderen die ons op een idee brengen. Met ingang van half november beginnen we in het katern Weg en Wiel met een nieuwe rubriek: Campingtip. In deze rubriek tip pen lezers elkaar over campings die een aanrader zijn. Kent u zo'n camping en bent u bereid anderen in dat vakantieplezier te laten delen? Laat ons weten waarom de camping u zo goed is bevallen. Voeg daar zoveel mogelijk feitelijke informatie over ligging en faciliteiten aan toe en stuur uw bijdrage naar onze redactie toerisme, La.v. Mirjam van Twisk, Postbus 15, 1200 AA Hilversum of mail naar eindredactie@ge.hdc.nL Na plaatsing belonen wij uw in spanning met een bon van vijf entwintig gulden. 100% service leer dan 100 modellen liteit in tweewielers NK wieiers b.v. tevendaal 76 Lekten - TaL: 071 -5131515 Willem de Tel.: 071 -5680 ALENDER Curieweg 3 (autoboulevard Alphen a/d Rijn), Alphen a/d Rijn tel. 0172-473216 Bilderdam 16, Leimuiden tel. 0172-508142 www.vdboon.nl SUBARU door Peter Lodewijks frankfurt - Subaru beleeft moeilijke tijden in Nederland. In de eerste negen maanden van dit jaar verloor het Japanse merk opnieuw terrein. Verkocht Subaru vorig jaar in de eerste drie kwartalen ruim 2.000 au to's, dit jaar waren het er iets meer dan 1.000. Maar met de ambities zit het wel goed. Dat konden we kort gele den zien op de autotentoonstel ling van Frankfurt, waar het merk enkele aardige concept modellen liet zien. Daarbij zat ook de ST-X, een aantrekkelijke pickup op basis van de Subaru Outback AWD. Kamsteeg AUTO PLAZA Alphen a/d Rijn, Katwijk, Leiderdorp, Voorschoten www.kamsteeg.nl De ST-X is een soort overtreffen de trap van de Outback, in com binatie met de veelzijdigheid van een pickup (auto met cabi ne en laadbak). De conceptwa gen heeft een hoog Camel Tro- phy-gehalte en is in feite ge bouwd voor het avontuur. Door een slimme indeling van het interieur biedt de ST-X plaats aan vier personen plus een welhaast ongelimiteerde hoeveelheid bagage, zegt de fa brikant. Een bijzonderheid is de dubbele en gemakkelijk te ver lengen (laad)vloer voor extra veel vracht. Om de pickup versie betaalbaar te kunnen houden heeft Subaru De overtreffende trap van de Outback AWD: hoog Camel Trophy-gehalte. Foto: Subaru zoveel mogelijk onderdelen van de Outback AWD overgenomen. Dat met het oog op eventuele serieproductie, die volgens Subaru zeker niet ondenkbaar is. De Outback AWD is met na me in de Verenigde Staten een succes, net als de pickup in het algemeen daar heel populair is. Dus serieproductie van de ST-X zou interessant kunnen zijn voor het merk, dat voor 20 pro- Scooter blijft populair onder de brommers cent eigendom is van General Motors, autoproducent num mer één. Amsterdam - In de eindstrijd van de verkiezing Auto van het Jaar 2002 zitten nog zeven geno mineerden. Geen exotische au to's dit keer, maar overwegend volumemodellen die het goed doen bij een groot publiek. En dat betekent dat ze eigenlijk allemaal kans op de eindover winning hebben. De zeven overblijvers zijn (in al fabetische volgorde): Citroën C5, Fiat Stilo, Honda Civic, Jaguar X-Type, Mini, Peugeot 307 en Renault Laguna. In de periode na de Tweede Wereldoorlog was Ja guar erg actief in de autosport. Vooral met een speciale raceversie van de beroemde XK boekte het Britse sportwagenmerk successen in circuitraces en rally's. Een hoogtepunt was het winnen van de 24- uursrace van Le Mans, in 1951 en twee jaar later nog een keer. De 'normale' XK werd in het najaar van 1948 voorgesteld op de London Motor Show. De nieuwe 2-zits roadster viel goed in de smaak bij het publiek en weldra rolde hij van de band in de fabriek te Coventry. Na de roadster kwam Jaguar ook met een 'drop head' (cabriolet) en een 'fixed head' (coupé met vast dak) van deze in die tijd snelste productiewagen ter wereld op de markt. Op de foto een niet geheel schadevrije i-persoons sportversie van de XK in actie. Foto: Jaguar door Peter Lodewijks Amsterdam - De Volkswagen Golf was in de eerste negen maanden van 2001 de bestver kochte auto. Tweede staat de Peugeot 206 en op drie en vier de Opel Astra en de Ford Focus. Deze vier populairste auto's van Nederland nemen samen 17 procent van de verkoop voor hun rekening, aldus de cijfers van de RAI-vereniging. Beter kwartaal Er werden in het derde kwartaal van dit jaar in ons land 127.588 nieuwe personenauto's op ken teken gezet. Vergeleken met het derde kwartaal van vorig jaar zijn dat er 1.142 meer. Daarmee is het'derde kwartaal het eerste kwartaal van dit jaar met een hoger aantal registraties dan in dezelfde periode van 2000. In de eerste negen maanden van dit jaar zijn in totaal 439.567 perso nenauto's geregistreerd. Dat is bijna 12 procent minder dan in de eerste drie kwartalen van het vorige jaar (2000:497.333). De top-4 van best verkochte au tomerken zit allemaal dik in de min. Opel daalde 8,6 procent, Volkswagen maar liefst 20,7 pro cent, Renault 8,8 procent en Ford 7,0 procent. Bij de Aziati sche automerken begint de te-; rugval dramatische vormen aan te nemen. Alleen Toyota telt nog een beetje mee met 18.614 ver kochte auto's maar dat is in ver gelijking met 2000 toch 23 pro cent minder. Bij de kleinere merken als Mazda (min 43 pro cent), Daewoo (min 42 procent), Daihatsu (min 39 procent) en Honda (min 38 procent) is het nog droeviger gesteld. Alleen Suzuki deed het goed en is met 11.046 verkochte auto's nu ach ter Toyota de Aziatische num mer twee in ons land. Ruimtewagen De MPV (multi purpose vehicle) of ruimtewagen rukt op en staat met een aandeel van 18 procent thans derde in de top-5 van car rosserietypen. De populairste is nog altijd de 3-deurs hatchback (24 procent), tweede de 5-deurs (20 procent), de stationwagon (combi) staat vierde (16 pro cent) en de 'klassieke' 4-deurs sedan vijfde (14 procent). Van de steeds populairder wor dende ruimtewagen doet de Opel Zafira het verreweg het best. Opel verkocht er 12.609 in de eerste 9 maanden en nam daarmee weer een voorsprong op de grootste concurrent Re nault Scénic (10.730). Nummer drie is de Citroën Picasso, waar van er 6.221 de deur uitgingen. De rest volgt op afstand. (advertentie) Ruimtewagen steeds populairder. Foto: Daewoo Motorfietsen Hoge temperaturen en droog weer hebben deze zomer de verkoop van motoren een lichte duw in de goede richting gege ven. Voor het eerst dit jaar gin gen meer nieuwe motoren van de hand. In de maanden juli tot en met september werden er 4.049 verkocht, 3,5 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar, aldus de RAI. De toename betekent opnieuw een trendbreuk. In het eerste kwartaal kwam er een abrupt einde aan een periode dat het motorbestand in Nederland al leen maar toenam. Een afne mend vertrouwen van de con sument deed het aantal motor verkopen in die periode met bij na een kwart afnemen. Deze trend zette zich het tweede kwartaal door. Met het lichte herstel in het derde kwartaal kwam het totale aantal verkoch te motoren over de eerste negen maanden op 15.986. Dat is altijd nog 10 procent onder het cijfer van een jaar geleden. Ook snorfietsen waren in de eerste drie kwartalen minder in trek (min 5 procent). De ver koop van bromfietsen daalde zelfs met een kwart. Een verkla ring voor de achteruitgang heeft de RAI niet Wel blijft het aan deel scootermodellen onder de brommers hoog: acht van de tien brommers is een scooter. door Peter Lodewijks sliedrecht - De onlangs gehou den autotentoonstelling van Frankfurt kwam net te vroeg voor de nieuwe Opel Vectra. Dus wordt het Genève voor de ze auto, in maart volgend jaar. Kort daarna, in het voorjaar, staat hij al bij de Nederlandse dealers. De nieuwe Vectra is flink veran derd. Hij vertoont zo op het eer ste gezicht trekjes van de Astra's sedan en coupé. De voorkant heeft echter een geheel nieuw gezicht dat in de richting gaat van wat Opel in de toekomst wil met zijn modellen. De Vectra gaat er vooral aan de binnen kant op vooruit. Door hem een grotere wielbasis en spoor breedte te geven en tevens het dak iets hoger te maken wordt de binnenruimte groter. Opel's nieuwe middenklasser wordt eerst leverbaar als 4- deurs sedan met keus uit diver se 4-cilinder Ecotec-motoren. In de komende twee jaar breidt Opel de modellenlijn van de nieuwe Vectra uit met een aan tal nieuwe carrosserievarianten, motoren en versnellingsbakken. De Duitse fabrikant heeft bijna 800 miljoen euro in zijn fabriek te Rüsselsheim gestopt om er de modernste van Europa van te maken. In januari moet de pro ductie van de nieuwe Vectra daar van start gaan. Tevens wordt de Vectra geassembleerd in de gemoderniseerde fabriek te Ellesmere Port, Engeland. De Vectra wordt dikker en ruimer. Foto: Opel IN HET VERLEDEN

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 23