SPORT Vanenburg assistent bij 1860 München Hole-in-one voor 'amateurs' Tom Okker en Bobby Charlton F onds 1318 Jagr best betaalde ijshockeyspeler Nieuwe regels buitenlanders Valencia uit beker gezet Peloton uit koer genome Tweede wii hockeyploe Een nieuwe naam voor VSB Fonds Den Haag Missie vrijdag 19 oktober 2001 Jaromir Jagr blijft nog vijf seizoe nen bij de Washington Capitols. Foto: AP Washington Jaromir Jagr is sinds gisteren de beste betaalde ijshockeyer van de wereld. De Tsjechische international, die in juli overkwam van de Pitts burgh Penguins, verlengde voor bijna zestig miljoen dollar zijn contract met de Washington Capitols met vijf jaar. Jagr ver dringt met dit salaris de Rus Alexei Jastsjin van de eerste plaats van de geldranglijst. zwolle - In navolging van de tafeltennisbond heeft ook de at- letiekunie een wijziging in petto voor buitenlandets die mee wil len doen aan een NK atletiek. Alleen wie een Nederlands pas poort heeft en lid is van een Ne derlandse club zou voortaan kunnen meedoen. Het voorstel kcmt op 24 november in de unieraadsvergadering en moet ook nog worden goedgekeurd door het KNAU-bestuur. Nu mogen atleten die twee jaar in Nederland wonen en lid zijn van een Nederlandse club mee doen aan NK's. Madrid - De Spaanse voetbal bond heeft Valencia uitgesloten van verdere deelname aan de nationale beker. Trainer Beni- tez had in de eerste ronde een minuut lang vier spelers van buiten de Europese Unie opge steld. Dat was er één te veel. De voetbalbond heeft de 1-0 over winning van Valencia tegen derde divisieclub Novelda in een nederlaag omgezet. Valen cia heeft beroep aangetekend. Carnoustie - Voormalig tennisser Tom Okker heeft op de eerste dag van de pro-am bij het Dunhill Links Championship een hole-in-one ge slagen. Op de baan van Carnoustie deed de Ne derlander dat op de dertiende hole, waar hij een afstand van 169 yards (zo'n 150 meter) moest overbruggen. Okker speelt de pro-am met golf- prof Maarten Lafeber. Het duo bezet na de eerste dag de 44ste plaats. Okker was gisteren niet de enige in het circuit van 156 prominenten die opviel. Sir Bobby Charlton, ex-vedette in het Engelse voetbal, de poneerde net als de Nederlander de bal ook in één keer in een hole. Hij deed dat bij de tiende opdracht. Na de eerste ronde op de achttien holes van de Old Course in St. Andrews, waarin hij drie birdies produceerde, stond oud-voetballer Marco van Basten er zo tevreden bij dat hij een nakende rentree in het profvoetbal niet uitsloot. „Ik heb het gevoel dat ik terugdrijf naar het voetbal. Het is interessant nadat ik jaren bewust afstand had genomen. Maar ik weet het niet wat het wordt. Concrete aanbiedingen liggen niet voor." Van Basten speelde de eerste ronde aan de zijde van de Zweed Patrik Sjöland. Het koppel bracht een nette score binnen van 67 slagen (-5). Andere genodigden waren de Hollywood-sterren Mi chael Douglas en Samuel Jackson alsmede sport coryfeeën als Boris Becker en Nigel Mansell. Een fors deel van de 156 amateurs in het deelnemers veld moest een bedrag van 5000 pond neertellen om mee te mogen doen. Van Basten, miljonair door successen in profvoetbal bij Ajax en AC Mi lan, zou dit bedrag nooit neertellen voor een par tij golf. „Golf is een fantastisch spel, meer niet, maar ik kan me ook elke gewone golfbaan ook amuseren. Golf geeft levenslessen. In dit spel kun je je bijvoorbeeld niet met agressie afreageren. Ik vind het een heerlijke vrijetijdsbesteding. Ik ben wel zo fanatiek dat ik het altijd perfect wil doen, maar het is en blijft niet meer dan een hobby van mij." Van Basten is een van de beste golfers onder de ex-topsporters van Nederland. Hij speelde zich in het eerste team van Noordwijk en werd daar mee in 2000 kampioen van Nederland. „Ik weet wel dat ik nummer 6 en laatst ben van het team en het zou best kunnen dat betere anderen volgend seizoen mijn plaats zullen innemen", sprak Van Basten een bescheiden verwachting uit. „Golf is een spel waarin je tekortkomingen moet accepteren. Je kunt wel denken dat je goed bent, maar zo werkt het niet. Vergelijk het met een hoofdklasse-amateurvoetballer die best leuk kan spelen en denkt dat hij in Oranje kan meekomen. Het verschil is dat er twee keer zo hoge hande lingssnelheid aan te pas komt." Rond de leider in het teamklassement, de Ameri kaanse countryzanger Clay Walker, die aan de zijde van de Australiër Steve Elkington de Old Course op dertien slagen onder par uitkwam, ontbrandde een schandaal. Walker had handi cap-11 opgegeven, maar bleek 7 te hebben. Hij speelde nog veel beter, zodat de wedstrijdleiding koortsachtig contact zocht met zijn homecourse in de VS. Een eventuele diskwalificatie wegens valse handicap is uitgesteld. eindhoven/gpd - Bijna twee jaar lang genoot Gerald Vanenburg thuis in Eindhoven van zijn vrije tijd. De vader van twee dochters gaf voorrang aan zijn gezin; een terugkeer in het profvoetbal leek niet aan de orde. Het bericht dat de oud-international is benoemd tot assistent-trainer van i860 München kwam gisteren dan ook als een volslagen verrassing. „Toch heb ik steeds het gevoel gehad dat ik iets in het voetbal wilde doen. Ik was er klaar voor." Vanenburg heeft een zwak voor 1860 München, de club waar hij eind 1999 zijn actieve loopbaan afsloot. De middenvelder van origine maakte in de Bundesliga furore als libero en groeide in anderhalf jaar tijd uit tot pu blieksfavoriet. „Ik heb een spe ciale band met 1860 München. Bij mijn afscheid heb ik ook ge zegd: We zullen elkaar weer snel ontmoeten'." De hereniging volgde gisteren, nadat voorzitter Karl-Heinz Wildmoser het ontslag van trai ner Wemer Lorant had aange kondigd. De clubleiding van 'de Leeuwen' benoemde assistent- coach Peter Pacult tot hoofdver antwoordelijke en schoof Va nenburg naar voren als diens secondant. De 5-1 nederlaag bij stadgenoot Bayem vormde de aanleiding voor het ontslag van Lorant. Bovendien bivakkeert München 1860 momenteel op een teleurstellende tiende plaats. „Toch heeft Lorant in negen jaar tijd geweldige resultaten ge haald met de club. Ik vind het een hele eer dat ik nu gevraagd word. Nee, ik heb nog geen trai nersdiploma's, maar die wil ik in Duitsland gaan halen. Fantas tisch dat het op deze manier kan." Het is opvallend dat de oud- speler van onder meer Ajax en PSV nu in Duitsland aan de slag gaat. En niet bij een van zijn ou de clubs. „Ik ben nog jong, hoor", lacht hij. „Wie weet wat de toekomst gaat hrengen. Ik ga me eerst uitleven in het trainers vak, want ik zal een hoop moe ten leren." Hij sprak ooit met PSV over een functie als jeugdtrainer, maar die plannen werden op een la ger pitje gezet. „Ik was wel van plan in de winterstop met PSV te gaan praten. Je moet echter keuzes maken." Zo kiest Vanen burg nu bewust voor een ren tree in het profvoetbal, hoewel de rol van 'family man' hem uit stekend beviel. „Ik heb een fan tastisch gezin, daar kan ik ook van blijven genieten. Maar ik ben inmiddels 37 jaar, te jong om helemaal niks meer in het voetbal te doen. Ik vind dat ik daarvoor teveel verstand van het voetbal heb", zegt de Eindhove- naar, die volgende week zijn ou de huis in Beieren betrekt. Nu ook Vanenburg tot de rijen der trainers is toegetreden, is bijna de complete Oranje-ploeg van 1988 actief in het profvoet bal. Veel spelers die destijds de Europese titel wonnen zijn (as sistent-) trainer op het hoogste niveau: Rijkaard, de j Gerald Vanenburg (rechts) en Peter Pacult. „Ik heb een speciale band met i860 München", aldus Vanen burg. Foto: AP Koeman, Van Tiggelen, Wouters en Vanenburg. Anderen zijn ac tief als supportersbegeleider (Van Aerle) of tv-analist (Gullit). „We zijn met onze generatie een fantastische weg ingeslagen. Al leen hoop ik diep in mijn hart dat ook Marco van Basten te rugkeert." 'Vaantje' maakt morgenmiddag zijn trainersdebuut in de uit wedstrijd tegen Schalke 04. Het wordt een confrontatie tussen twee Eindhovense 'buurman nen', want Vanenburg woont net als Schalke-coach Huub Ste vens in Acht. „Hij woont vlak achter mij. We hebben niet veel Turijn - De koersdirectii de Ronde van Piemontel] gisteren na 135 kilometg peloton van 86 renners 1 wedstrijd genomen. Dei nisatie kwam tot deze 1 eerder voorgekomen b sing door het apatischi drag van de grote groep had de achterstand a koplopers laten oplopi zeventien minuten. Slechts zeventien haalden de finish. De Nico Mattan won de van de vluchters voor de aan Fabio Sacchi en del renner Matthé Pronk. Pronk waren ook Duyi Groot, Boven, Venebe Engels in de Ronde van monte gestart. Koersdfrecteur Cai Castellano: „Het was noi kelijk dat de wegen wee opend werden voor hei keer. Een lange file vrachtwagens had zichi vormd en de veiligheid niet meer worden gesjl deerd omdat son chauffeurs de wegblc niet meer respecteerden contact, want Huub is vaak weg. Ik zal hem morgen in elk geval de hand schudden. Alleen is de ze wedstrijd geen graadmeter, want ik geloof dat we net elf fitte spelers op de been kunnen brengen. Over veertien dagen tegen St. Pauli moeten we er staan." milton keynes - De Nedi se hockeyers hebben de serie tegen Engeland afg met een zege. Gisteren w 4-2. Een dag eerder hadl de Engelsen met 4-1 vei Oranje, dat zich voorberi de Champions Trophy ii land, creëerde voldoend sen om het overwicht in cijfers uit te drukken. Ga te Oranje na een kwaï voorsprong. Daarna duu tot de tweede helft voor land het grote overwicht i doelpunten kon omzettes Eikelboom, Oegstgee Taeke Taekema (sc) en Brouwer liep de form naar 4-0. tot nut van het algemeen 1/1 Den Haag en Omstreken. Het Fonds was de rechtsopvolger van de oude eigenaar van de bank, de stichting Nutsspaarbank te 's-Gravenhage. Stichting VSB Fonds Den Haag en Omstreken, een van de grotere Nederlandse charitatieve fondsen, heeft sinds 18 oktober een nieuwe naam: Stichting Fonds 1818 tot nut van het algemeen. In het dage lijks verkeer zal de naam 'Fonds 1818' worden gebruikt. De nieuwe naam verwijst rechtstreeks naar de oorsprong van Fonds 1818. Op 10 juni 1818 werd in Den Haag, op initiatief van enkele Haagse notabelen die lid waren van het plaatselijke departement van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, de Nuts spaarbank opgericht. Door de spaarzaamheid onder de bevolking te stimuleren, hoopten de oprichters de doelstellingen van het Nut, 'de verheffing uit de armoede en de verlich ting van de volksgeest', te verwezenlijken. In 1992, bij de fusie van Nutsspaarbank en vsb/amev, ontstond Stichting VSB Fonds Tien jaar lang heeft VSB Fonds Den Haag deze naam gevoerd en het Fonds is er redelijk bekend mee geworden. Toch gaf die naam onvoldoende weer dat het Fonds een zelf standige en onafhankelijke instelling was. In Nederland zijn nóg dertien andere VSB Fondsen werkzaam. Veel mensen denken dat die Fondsen gezamenlijk één instantie zijn met plaatselijke afdelingen. Daardoor was er zo nu en dan verwarring waar aanvra gers terecht konden met hun donatieverzoek. Bovendien werd soms ook een - overigens onterecht - verband gelegd met VSB Bank (thans Fortis Bank). Met de nieuwe naam Fonds 1818 behoren al die misverstanden definitief tot het verleden! Een zo groot mogelijke duidelijkheid in zijn positionering is vanzelfsprekend in belang van het Fonds, maar het is vooral in het belang van onze samenleving. Bij het werven van gelden voor projecten zullen stichtingen en verenigingen Fonds 1818 en het doel waar het voor staat, voortaan gemakkelijk herkennen. Financiering van projecten Stichtingen en verenigingen die op zoek zijn naar geld, komen in aanraking met ver schillende geldbronnen: eigen inkomsten, subsidiëring door de overheid, donaties van fondsen, sponsoring door bedrijven en bijdragen van particulieren. Vooral bij projectfinanciering zijn fondsen een belang rijke steun. Fonds 1818 tot nut van het algemeen heeft vele duizenden stichtingen, verenigingen, projecten en initiatieven financieel geholpen. Het totale bedrag dat sinds 1992 uitgegeven is, bedraagt f 150 mil joen. Het donatiebudget van Fonds 1818 groeit jaarlijks. Voor het kalenderjaar 2001 is het f 30 miljoen. Een aanvraag indienen? Stichtingen en verenigingen kunnen het hele jaar door aanvragen indienen voor financiële steun bij projecten. Stuur uw schriftelijke donatieverzoek naar Fonds 1818, Postbus 895, 2501 cw Den Haag. Aanvraagformulieren vindt u op onze website: www.fonds1818.nl. Meer weten? Als uw stichting of vereniging meer wil weten, dan kunt u de brochure van Fonds 1818 aanvragen: 'Een goed project- maar geen geld? Fonds 1818 helpt!'. Belt u met onze afdeling Voorlichting: telefoon 070 375 49 56. Fonds 1818 Riviervismarkt 4, 2513 am Den Haa Postbus 895, 2501 cw Den Haag Telefoon: 070 364 11 41, Fax: 070 361 Email: info @fondsi8i8.nl, www.fonds1818.nl Fonds 1818 stj garanties ofl Fonds 1818 w 1 Z oetermeer en regio van het int, stimuleert en initieert projecten die mensen in stadt stellen zelfstandig en gelijkwaardig deel te nemen aan het maatschappelijke leven. Het Fonds doet dat op verschillende manieren. Het geeft donatii ngen, maar hik verstrekt ook adviezen, helpt bij het opstellen vatBprojectplannen, houdt spreekuren en verzorgt cursussen over fondsenwerving, op een breed terrein: cultuur, educatie, gezondheid, kunsten, milieu, natuur, recreatie, sport en welzijn. In beginsel steunt Fonds 1818 aanvragen uit de gemeenten Delft, Den Haag, Leiden, Noordwij dgemeenten. Het Fonds steunt ook ontwikkelingen in'lqn werkgebied die voor andere delen van Nederland tot voorbeeld kunnen zijn. Landelijke projecten die bijdragen aan de leefbaarheid in Ai Fonds passen eveneens bi

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 22