VS maken begin met grondacties 1 10% 'Baarmoederhalskanker kan door vaccinatie worden uitgeroeid' Alarm bij Alphense gevangenis na vondst poeder Fondsigi8 TRI 2000 m2 Cieba Bush wil bericht niet bevestigen KORTING Zondagmiddag Co open 21 oktober 2001 'Financiers terrorisme' ook in Breda Soft Sneaker ecco Hulshoff Op zoek naar een baan? Vandaag bij uw krant de banenbeursbijlage! HTT i rrrn Leidsch Dagblad h ig samen Je strijd ederbrieven flinke kluif rjustitie is Odijk met ssieke auto's ir Warmond yopzoek r 'gewone' williger tbaldubs in ibswoude ;en 1,5 ton ntewagen rdt steeds ulairder ontslaat leelen - De Haarlemse ra- entator Giel Beelen is VARA op staande voet n. Hij deed in zijn uit- gistermorgen een op- de luisteraars om brie poeder naar de KRO te net daarop zijn naam Als argument voor zijn af Beelen het feit dat lem nog geld schuldig IRA-directie noemt de Beelen buitengewoon st en onverantwoord, ledia "J supporters Gr< ehouden uden Wen - Twaalf suppor- zijn gisteren in ;en aangehouden, 's voor het UEFA-beker- FC Kopenhagen inkele tientallen voet- het centrum van de •ofdstad slaags met De politie arresteer- 'jax-aanhangers. Zij lierglazen en flessen iebusjes. Na de wed- len nog vijf suppor- 'louden. Twee Ne- moesten vandaag 1. De wedstrijd ein- 1-0. jc.nl NR. 42751 LOSSE NUMMERS 2,25 1,02 ZATERDAG 2,75 1,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad vrijdag 19 OKTOBER 2001 |w De gróótste selectie m kanfoormeube1*" showroom! kantoormeubelen LUMC gaat verbeterd vaccin komende maanden testen door Wilfred Simons leiden - Het Leids Universitair Medisch Cen trum werkt aan een wereldwijd vaccinatiepro gramma tegen baarmoederhalskanker. Sinds enige jaren heeft het LUMC de beschikking over een vaccin tegen het zogeheten HPV. On der leiding van de afdeling gynaecologie be gint het LUMC nog dit jaar met een tweede se rie klinische testen van een verbeterd vaccin. Naar verwachting is het 'volstrekt veilig' en heeft het geen bijwerkingen. Baarmoederhalskanker is één van de weinige kankersoorten die wordt veroorzaakt door een virus. De ziekte is in Zuid- en Midden-Ameri- ka, Zuid-Oost Azië en zuidelijk Afrika de meest voorkomende kanker onder vrouwen. Volgens de Leidse hoogleraar B. Trimbos, die het programma leidt, is het de bedoeling bin nen zeven jaar met een kant-en-klaar product te komen dat het LUMC wil aanbieden aan in stanties die vaccinatieprogramma's hebben, zoals de World Health Organization (WHO). Het LUMC kan de uiteindelijke vaccinatie niet zelf ter hand nemen, meent Trimbos. „Daar voor hebben wij natuurlijk volstrekt de midde len niet." Het LUMC is voor het werven van fondsen in zee gegaan met de stichting 'Campagne voor Leiden', een samenwerkingsverband van de Universiteit Leiden en het Leids Universiteits Fonds (LUF). Het doel van deze samenwer king is om bedrijven en particulieren actief te interesseren voor projecten die de Universiteit Leiden niet uit eigen middelen kan betalen. In de VS is een dergelijke financieringswijze heel gewoon, maar voor Nederland is het nieuw. Trimbos zegt om die reden 'tussen droom en werkelijkheid te leven' over de vraag of de experimentele fondsenwerving kans van slagen heeft. Het kan sneller. Hoe meer geld er voor het onderzoek beschikbaar komt, hoe eerder het definitieve vaccin er kan zijn. Ook erkent hij eerlijk dat hij rekening moet houden met de reacties van zijn collega's. „Als je een beroep doet op de publieke opinie, hoor je snel kritiek dat je de zaken te rooskleurig voorstelt en valse hoop schept. Maar deze vac cinatie kan echt, baarmoederhalskanker kan worden uitgeroeid." Pagina Leiden: Vooral jonge vrouwen in Derde Wereld zijn slachtoffer washington/rtr-afp-anp - Amerikaanse grondtroepen zijn begonnen met operaties in Af ghanistan. Een officiële bron van het ministerie van defensie heeft een bericht van die strek king in The Washington Post be vestigd. Volgens die publicatie gaat het om kleine aantallen soldaten van speciale eenheden. De Amerikaanse president Bush wilde het bericht niet be vestigen. De Taliban hebben vandaag gezegd dat zij nog niets hebben gehoord over Amerikaanse grondtroepen die Afghanistan zouden zijn bin nengetrokken. „Het is nog in een zeer, zeer, zeer vroege fase", aldus de functionaris die anoniem wil blijven. Hij wilde bevestigen noch ontkennen dat de grond troepen in het zuiden van Af ghanistan zijn om plaatselijke Pathanen-leiders aan te sporen om in opstand te komen tegen de Taliban, zoals The Washing ton Post meldde. De Amerikaans-Britse aanval len op Afghanistan zijn ook in de afgelopen nacht doorge gaan. Uit de hoofdstad Kabul werden zeker drie aanvalsgol ven gemeld, die gepaard gin gen met zware explosies, aldus bronnen ter plaatse. Vroeg in de ochtend (Nederlandse tijd) klonk een enorme ontploffing in Kabul. Ook de steden Jalala bad en Kandahar waren op nieuw het doelwit van hevige bombardementen, zo meldde het tv-station CNN. De Noordelijke Aliantie be heerst nu meer dan 30 procent van Afghanistan. Dat zei de mi nister van buitenlandse zaken van de alliantie Abdullah Ab dullah gisteren. Vóór de gealli eerde aanvallen zou het oppo sitionele verbond ongeveer 10 procent van het Afghaanse grondgebied hebben beheerst. Maar de strijdkrachten maken gebruik van die acties om ter rein op de Taliban te herove- De strijdkrachten van de Noordelijke Alliantie bereiden zich voor om Taliban-gecontroleerde gebieden in Afghanistan te beschieten. Foto: EPA/Sergei llnitsky De Amerikaanse minister van defensie, Donald Rumsfeld, sprak gisteren duidelijker dan ooit zijn steun uit aan de Noor delijke Alliantie. „Zij zullen voedselhulp krijgen, munitie, luchtsteun." De VS zullen acties onderne men om de alliantie te helpen 'op te rukken, zoals zij dat doet richting Mazar-i-Shanf, zoals zij het doet naar het noordoos ten waarin zich een eenheid bevindt van al-Qaeda die zij al heeft bestreden, opdat zij op Kabul kan marcheren', aldus Rumsfeld. Het Afghaanse persbureau AIP meldt dat een medewerker van Osama bin Laden, Abu Maseer al-Masri, is gedood. Dat zou zijn gebeurd door een eigen granaat van de Taliban en niet door een Amerikaanse bom. alphen aan den rijn/den haag - Een brief met wit poeder, gericht aan een gedetineerde, was gistermorgen aanlei ding voor een grootscheeps alarm bij de penitentiaire inrichting De Geniepoort in Alphen. Omdat niet duidelijk was of het om de antraxbacterie ging, is op ad vies van de GGD een deel van de gevan genen verplaatst, zodat de route waar langs de brief was gegaan kon worden ontsmet. „Het was een snelle actie, die toch in al le rust is verlopen", aldus directeur De Jong. Nadat de brandweer de boel had schoongespoeld en ontsmet, konden de gedetineerden weer terug naar hun ei gen cel. De envelop is naar het onder zoeksinstituut ID-Lelystad gebracht voor een nadere analyse. Het poeder is op kweek gezet. Of het de antraxbacterie bevat, wordt later duidelijk. Overigens is het aantal meldingen van postpakketjes die worden verdacht van de aanwezigheid van de miltvuurbacte rie sterk afgenomen. ID-Lelystad heeft gisteren acht nieuwe pakjes in onder zoek genomen, zo heeft het ministerie van volksgezondheid meegedeeld. In to taal komt het aantal aangeboden ver dachte pakketjes hiermee op 54 in een week tijd. De 46 tot en met woensdag aangeboden en inmiddels onderzochte pakjes zijn allemaal negatief. Ook het aantal bellers naar de informa tielijn van het ministerie van VWS neemt gestaag af. Gisteren belden nog maar ongeveer tweehonderd mensen naar de lijn met een verzoek om infor matie. Dat brengt het totaal aantal bel lers sinds de openstelling van de lijn op 3.600. Verdachte pakketjes of brieven met poe der zaten gisteren tussen de post bij het Duitse consulaat in Amsterdam, het kantongerecht in Delft, de Informatie Beheer Groep in Groningen, de postka mer van energiebedrijf Essent, twee uit zendbureaus en een advocatenkantoor in Roermond, de sociale dienst van de gemeente Franekeradeel en bij de eige naar van twee cafés in het Brabantse Heeze. De politie in Rotterdam heeft woensdag een 35-jarige man aangehouden die voor de grap een brief met wit poeder had verspreid. In het Limburgse Meijel heeft de politie vier jongeren aangehou den die iets te maken zouden hebben met de verdachte envelop die woensdag bij de Rabobank werd bezorgd. (advertenties) Voor is oktober woonmaand. En bij Hulshoff Wonen vindt u daarvoor de meest uitgebreide collecties meubelen, gordijnen en tapijt. Een verrijking van uw woongenot. En om uw woonwensen te ondersteunen geven wij op uw aankopen vanaf 2.000,- 10% korting of dubbele Woon Waarde Zegels*. Wat letu. nog uw woon- ideeën vorm te geven? *Met uitzondering van enkele merken (advertenties) dje Nulde Ddag bekend De reconstructie van ?5 dje dat 30 augustus bij i Holland is gevonden, irsj aandag openbaar ge- €0,4 'et rechercheteam het gezichtje wordt zodat de identiteit van je kan worden vastge- ivan 'hoofdje van een 5 tot 'ld meisje hoort bij het at drie dagen daarvoor ettei d Nulde bij Putten sledj onden. Rijke Saudische zakenman in bestuur stichting Zondagmiddag, en u wilt iets ongewoons doen? Ga dan eens langs bi] Wooncentrum Co van der Horst. Laat uw ogen genieten en beleef topmerken als Cappellini, Gelderland, B&B Italia, Leoiux, Cassina, Hülsta, Giorgetti en Minotti. Of bekijk onze bijzondere bedden, accessoires en verlichting. Dus zondagmiddag. Co middag! Binderij 2, Amstelveen, 020-6412505. www.vanderhorst.nl Zondag 21-10 geopend van 12.00 tot 17.00 uur. co van der horst Sportieve bootie volgens de laatste mode. Voor info: 073 - 523 11 23 www.ecco.com/nl breda/anp - De Saudische lief dadigheidsorganisatie Muwaf- faq, volgens de Amerikaanse au toriteiten betrokken bij de fi nanciering van het terroristen netwerk van Osama bin Laden, heeft een vestiging in Breda. In het bestuur van de stichting zit ook de rijke Saudische zaken man Yasin al-Qadi, blijkt uit ge gevens van de Kamer van Koop handel. Al-Quadi is vorige week door-de VS op een internationale zwarte lijst geplaatst van terroristen en personen en instellingen die ter roristen ondersteunen. De pro minente zakenman zei afgelo pen zondag dat dit onterecht is gebeurd. De Nederlandse stichting Muw- affaq is statutair gevestigd in Utrecht. Het postadres is echter aan de Columbusstraat in Bre da, op het adres van een van de bestuursleden. Van de vijf be stuursleden wonen er twee uit Nederland. Yassin al-Qadi staat vermeld met een postbusadres in Saoudi-Arabië. Hij is sinds 1995 aan de Nederlandse stich ting verbonden. De twee andere buitenlandse bestuurders zijn de Duitsland wonende Chafiq Ben Mohamed en Elobaid Elo- baid, die in Zagreb (Kroatië) zou wonen. De Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) hield Muwaffaq al enkele jaren in de gaten, zo blijkt uit het rapport De Politie ke Islam uit 1998. De dienst spreekt daarin het vermoeden uit dat radicale moslims liefda digheidsorganisaties als Muwaf faq misbruiken om financiële steun te verwerven voor de ge wapende islamitische strijd. Overigens was de BVD er toen nog niet uit of de Saudische geldschieters wisten dat hun geld voor dit doel werd gebruikt. Vooralsnog lijkt er sprake van doelbewuste infiltratie van radi cale moslims, aldus de BVD in 1998. Leiden: Nieuwe Rijn Den Haag Leidschendam Rotterdam Amsterdam (advertenties) Een goed project maar geen geld...? Fonds 1818 helpt! Voor meer informatie zie verder in deze krant. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 16,93 jfl 37,aoj kwartaalabonnement automatische betaling 48,53 jfl. 106.95) betaling per acceptgiro 48,99 (fl 107,95) Handtekening: 712141 400114 (i.vflv controle naberorgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bq autometGctie belatng b mfn bank-arontfimei Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl 101

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1