'Woningbouw is een drama in Noordwijk' DUIN BOLLENSTREEK Klachten over Noordzeepassag Rijngeest Groep wil WAO'ers aan de slag helpen College krijgt de wind van voren Unicum in Noordwijkse raad Boechorst moet gebruik maken van regenwater Noordwijk krijgt geen 'Leids belastingmodeP Katwijks parkeercomité stapt niet naar de rechte Leefbaar Katwijk diei klacht in tegen politii Lisse wil toegangen tot h dorp in voorjaar opfleurt Vet in brand gestoken noordwijk - Een paar door de snackbarhouder buiten gezette emmers met vet zijn in brand gestoken op het Rederijkers plein in Noordwijk. Het brandje ontstond vanmorgen om kwart voor vijf. Politieagenten kregen het vuur niet uit met brand blussers waardoor de brand weer eraan te pas moest ko men. De eigenaar van de snack bar had de emmers bij hetafval gezet. Hij heeft aangifte van brandstichting gedaan. Hoe groot de schade is, was van morgen bij de politie nog niet bekend. Toen de brandweer ar riveerde sloegen de vlammen al wel uit het afdak waaronder de emmers waren neergezet. Wijnproeven in Katwijk KATwiiK - De Katwijks hoofdbi bliotheek aan de Schelpendam viert de maand oktober, de wijnmaand, met een wijnproef avond op 22 oktober. Vooraf gaand aan het proeven houdt Y. Verdoes een lezing over wijn. Hij gaat in op de geschiedenis van wijn, de verschillende soor ten en gebieden. De lezing be gint om 20.00 uur. Kaarten 5 gulden zijn tot en met 20 okto ber verkrijgbaar bij de inlichtin genbureaus van de drie biblio theekvestigingen in Katwijk. Het aantal plaatsen is beperkt. Opvoedbureau houdt spreekuur duin- en bollenstreek - Het Opvoedbureau van de Duin- en Bollenstreek begint een weke lijks spreekuur voor ouders en verzorgers van probleemkinde ren. Ook leerkrachten en mede werkers van kinderopvang kun nen bij het bureau terecht. De deskundigen geven in maxi maal zes gesprekken informa tie, begeleiding en advies. Eigen bijdrage per gesprek 7,50 gul den. Voor informatie en afspra ken: stichting Rijn-, Duin- en Bollenstreek, tel. 071-4093333. vrijdag ig OKTOBER 2001 door Anton Diedrich noordwijk - Burgemeester en wethouders van Noordwijk kre gen gisteravond de wind van vo ren tijdens de bespreking van de nieuwe begroting (de algemene beschouwingen). Niet alleen van de grootste op positiefractie De Combinatie (PvdA/GL/D66). Ook de 'eigen' fracties waren af en toe niet mild voor de zittende wethou ders. De zwaarste kritiek kwam terecht bij wethouder Tummers, die Ruimtelijke Ordening in zijn portefeuille heeft. „Het woningbouwdrama wordt steeds beter zichtbaar", opende Van Rijnberk (De Combinatie) de dans. In Boechorst moet een nieuwe wijk verschijnen, maar er is nog geen paal in de grond geslagen. „Honderden nieuwe huizen hadden al bewoond kunnen zijn", aldus Van Rijn berk. Als het college maar niet na jaren van de plannen voor een Groot Bronsgeest was afge stapt om het nieuwe plan voor Boechorst en Offem-Zuid te Bij de gemeenteraadsvergade ring over de laatste begroting van het huidige college beleef de Noordwijk gisteravond een unicum: in de gemeenteraad zaten drie fracties waar nie mand in Noordwijk ooit op heeft gestemd. Vier jaar gele den kwamen ze geen van drie- en voor op de kieslijsten. Gedurende deze collegeperio de stapte voormalig wethouder Koos Smit uit de partij Ver enigd Noordwijk. Hij werd zo een eenmansfractie, die bij de vorige verkiezingen nog niet bestond. Een paar maanden later verscheen plotseling de fractie ChristenUnie in de raad. Noordwijkers hadden dan wel gestemd op RPF/GPV, maar bij het uitbrengen van die stem - bijna vier jaar gele den - nog nooit van de Chris tenUnie gehoord. Het raadslid bleef dezelfde Bert Houwaart. Gisteravond voegde zich aan de Noordwijkse politiek nog een derde nieuwe naam toe. Noordwijk Totaal trad voor het eerst als min-of-meer één fractie naar buiten. Noordwijk Totaal is de naam die de fuse rende drie lokale partijen aan de nieuwe partij geven. Noord- wijks Belang, Verenigd Noord wijk en De Noordwijker hou den vanaf de volgende verkie zingen op te bestaan. Noord wijk Totaal (spreek uit: Noord wijk Totaal) is druk bezig met het samenstellen van de kies lijst en is bijna klaar met het verkiezingsprogramma. Ook de ChristenUnie zal in maart weer aan de verkiezingen deel nemen. Of dat ook geldt voor Koos Smit is nog niet duidelijk. omarmen, zoals Van Rijnberk al jaren beweert. Volgens Momout van Tummers' eigen partij CDA is het tekort op de woningmarkt 'onaanvaard baar groot' en coalitiegenoot WD noemde bij monde van Van der Vlugt de wijk Boechorst een 'grindbak vol grote en kleine drama's'. Duijndam (Noord- wijks Belang) deed het woord mede namens Verenigd Noord wijk en De Noordwijker. De drie lokale partijen fuseren bij de ko mende verkiezingen. Duijndam verbaasde zich erover dat nog steeds niet alle grond in Boechorst is aangekocht. „Voor ons is meer onnodige vertraging niet acceptabel", zei hij. Hij maande het college verder tot spoed wat betreft de ontwikke ling van Offem-Zuid, de wijk die na Boechorst gebouwd gaat worden. Of de keuze voor een alternatief in de vorm van Boechorst en Of fem-Zuid indertijd een financië le blunder is geweest, zoals Van Rijnberk beweerde, blijft volgens wethouder Tummers een wel- les-nietesverhaal. „We zien alle maal de problemen die we in dit traject tegenkomen", zei de wet houder, „maar het lijkt me sterk dat we een paar van diezelfde problemen niet ook bij Groot Bronsgeest hadden ontmoet." Hij voegde daar nog aan toe dat de ontwikkeling van Boechorst inderdaad niet volgens het boekje gaat. „Maar daar hebben we ook nooit doekjes om ge wonden." De Noordzeepassage in Katwijk. Volgens sommige ondernemers deugt de klimaatbeheersing niet waardoor klanten wegblijven. Foto:tö Hogewoning 'Klanten blijven weg door slecht onderhoud' noordwijk - De nieuwe Noordwijkse wijk Boechorst gaat gebruik maken van regenwater voor huishoudelijk gebruik. Gisteravond droeg de gemeenteraad de wethouder op er alles aan te doen om dat voor elkaar te krijgen. Het gebruik van hemelwater voor het doorspoelen van toiletten en andere doeleinden dan consumptie valt onder de noemer 'grijs water'. De Combinatie (PvdA/GL/D66) dringt al langer aan op het tot stand brengen van een grijs-watercircuit in de nieuwe wijk. Wethouder Tummers heeft dat tot nu toe altijd afgehouden. Het aanleggen van een tweede waterleidingnet, met minder schoon water dan normaal gesproken uit de kraan komt, zou te veel kosten. De raad ging nu unaniem akkoord met een motie van De Combinatie. Volgens De Combinatie heeft het gebruik van hemelwater milieu voordelen en helpt een dergelijk grijs-watercircuit wateroverlast te bestrijden. In de nieuwe Amsterdamse wijk IJburg bestaat al een dergelijk systeem. „Daarmee is de haalbaarheid aangetoond", vol gens Fles (De Combinatie). katwijk - Winkeliers in de Kat- wijkse Noordzeepassage zijn ontevreden over hun huisves ting. Ze klagen over een slecht functionerende luchtverversing en achterstallig onderhoud. On dernemer P. Taates van Eva Mo de vindt de huurprijs daarom buiten verhouding en weigert de volle prijs te betalen. WPM Win- kelmanagement in Barendrecht, dat namens eigenaar Relan het beheer voert, heeft Eva Mode nu voor de rechter gedaagd. Woordvoerder E. Kaufman van WPM wil niet zeggen of er meer winkeliers hun huur weigeren te betalen. Taates is woedend over het be heer van de panden in de passa ge. Door de slechte luchtverver sing loopt de temperatuur op warme dagen hoog op. Vooral tijdens warme zomermaanden was het volgens werknemers binnen het overdekte winkel centrum niet om uit te houden. Klanten blijven daardoor weg, aldus Taates. De reden dat de luchtverversing slecht werkt, is dat de appara tuur 's nachts niet mag aan staan. Omwonenden klaagden over geluidsoverlast en werden door de afdeling milieu van de gemeente in het gelijk gesteld. Het gevolg daarvan is dat het in de passage nu vaak warm is. Personeel heeft vanwege het slechte klimaat geregeld last van hoofdpijn. Taates: „En als het binnen te warm is, blijven de klanten weg." Taates klaagt voorts over de automatische deuren die slecht sluiten en het gebrek aan parkeergelegenheid. Collega's in de passage bevesti gen dat er 'het een en ander' speelt tussen de ondernemers en de verhuurder. „Maar de wij ze waarop Taates dit aanpakt, heeft niet mijn goedkeuring. Ik heb ook problemen, maar speel het op een andere manier", zegt een van de Katwijkse onderne mers. H. Aartman van de die renspeciaalzaak Dierdomein distantieert zich niet van de klachten van Taates, maar wei gert verder elk commentaar. Taates zegt ondertussen dat hij zijn langste tijd in de Noord zeepassage heeft gehad. „Ik heb geen zin meer in al die pas." De rechtzaak met wacht hij wel af. „Als 2 zaakjes niet voor elkaar h dan vind ik dat ik het ree op een huurreductie." E. Kaufman van WPM reageren op de klachte Taates. „Dit is gooien met der." Wel geeft hij toe <f aantal zaken voor verbei vatbaar zijn. „De Noordza sage en ook het Emira hebben meer aandacht t daar zijn we ons van be Daar gaan we ook hard a ken. Binnenkort gaan we ra winkeliers de strategie voot motieactiviteiten bepalen. I zullen altijd ondernemen die de rit gaan missen." noordwijk - Noordwijk gaat de gemeentelijke belastingen niet heffen naar Leids model. In de gemeenteraadsvergadering van gisteravond werd een motie daartoe van De Combinatie (PvdA/GL/D66) verworpen. Het 'Leidse model' zou betekenen dat de Onroerende Zaakbelas ting omhoog zou gaan, terwijl afvalstoffenheffing en rioolrech ten omlaag zouden gaan. In Noordwijk zijn de laatste twee nu kostendekkend. Raadslid Fles van De Combina tie had aangedrongen op een Leids model, omdat daarin de breedste schouders het grootste gewicht zouden dragen. Wet houder Sweers (financiën) is te gen een dergelijk principe. „Dat zou de inkomenspolitiek binnen de gemeentelijke belastingen halen, en dat vind ik niet cor rect", zei Sweers. Collegepartij CDA stemde voor de motie waarin de wethouder werd gevraagd de consequenties van een dergelijk belastingstelsel inzichtelijk te maken. De rest van de collegepartijen steunde de wethouder. katwijk - Het Katwijkse par keercomité, dat zich verzet te gen de gemeentelijke plannen voor betaald parkeren in Kat wijk, ziet af van juridische stap pen tegen de gemeente Katwijk. „Wij vinden dat een gerechtelij ke procedure het probleem niet oplost", zo stelt het comité, dat werkt aan een alternatief par- keerplan. 'Diep beledigd en onheus beje gend' voelde het comité zich na uitlatingen van wethouder Van Paridon (parkeerbeleid) dat handtekeningen tegen haar bè- leid voor een deel op dubieuze wijze verkregen waren. Zo zouden enquêteurs bewo ners onder druk hebben gezet te tekenen. Ook zouden sommige handtekeningen dubbel op de lijst voorkomen. De wethouder weigerde vorige week haar beschuldigingen aan het adres van het comité terug te nemen. Het ontbreekt het comité aan zowel tijd als geld, aldus voorzit ter J. van Beien. „Wij moeten dit allemaal in de avonduren doen, tegen een machtig apparaat als de gemeente kunnen we het niet opnemen." Van Beien hoopt de wethouder op andere gedachten te brengen met een alternatief plan, een combi van parkeersystemen, creatief en eenvoudig in te ren", meer wil Van Beien a over kwijt. „Als ik nu iets schiet de gemeente het pl bij voorbaat af. We laten eet haalbaarheid onderzoeken moet het juridisch wata zijn." Van Beien hoopt begin volgend jaar te presenteren. 'Mensen denken ten onrechte dat geestelijke hulp alleen voor gestoorden is' door Rosita van der Kwaak duin- en bollenstreek - We worden allemaal wel eens gek op het werk. Maar voor sommi ge mensen wordt de stress zo groot dat ze in de ziektewet be landen en thuis achter de gera niums komen te zitten. Psychi sche hulp wordt niet gevraagd, want ze zijn immers niet gek. Slechts overspannen. Maar deze mensen belanden vaak wel in de WAO. En dat is wat de Rijn geest Groep, waar onder meer het vroegere Langeveldzieken- huis in Noordwijk maar ook het Oegstgeestse Endegeest onder valt, wil voorkomen met het project Hulpverlening bij ar- beidsgerelateerde psychische klachten. Dat moet op i januari beginnen. Uit de cijfers blijkt dat een derde deel van de WAO'ers vanwege psychische klachten is afge keurd. Alleen in de regio Zuid- Holland Noord, het werkgebied van de Rijngeest Groep, zijn dit al tienduizend mensen. Volgens bestuurder Jan Stelwagen van de Rijngeest Groep hebben de meeste van deze mensen nog nooit met een psycholoog ge sproken over hun problemen. „Dat is zorgelijk. Het is toch ook vreemd wanneer een reumapa tiënt afgekeurd wordt zonder bij de reumadokter te zijn ge weest." Volgens Stelwagen is de drempel naar de geestelijke ge zondheidszorg te hoog. „Men sen denken ten onrechte dat geestelijke hulp alleen voor ge stoorde mensen is. Daarom zul len ze niet snel uit zichzelf bij ons aankloppen. Wij willen met dit project de drempel verlagen door relatief eenvoudige hulp te bieden." Om overspannen werknemers niet af te schrikken, zal het team van vier psychologen van de Rijngeest Groep niet onder die naam werken. Stelwagen legt uit dat Rijngeest nog altijd wordt geassocieerd met gekken en ge stoorden. „Ook het woord psy choloog schrikt sommigen af. Daarom spreken wij van ar- beidshulpverleners. Bovendien hoeven de mensen niet naar de instelling te komen. Wij houden spreekuur bij de Arbo-diensten van Arbo Unie West-Nederland. Wanneer de mensen niet naar ons toe durven te komen, ko men wij naar hen toe." De hulp schiet nu nog te kort voor mensen die overspannen zijn of een bumout hebben. Er is een leemte in het aanbod van voorzieningen, terwijl er wel vraag naar is. Met dit project wil de Rijngeest Groep deze leemte opvullen. Volgens Stelwagen zijn de kosten van psychologi sche hulp minimaal vergeleken met de kosten van ziektever zuim. „Wat kost het nou eigen lijk? Een gesprek met een psy choloog kost tweehonderd gul den. Maar moet je eens kijken wat het kost als iemand een dag verzuimt." Volgens Fred ter Meer, manager van het project, wordt de stap om aan het werk te gaan groter naarmate iemand langer thuis zit. „Vroeger dachten we dat rust het beste medicijn was te gen overspannenheid. Maar het probleem wordt dan juist groter. Daardoor raakt een werknemer alleen maar verder verwijderd van het werk. Ons doel is om werknemers zo snel mogelijk weer aan het werk te krijgen." Daarom moeten overspannen werknemers zo snel mogelijk voor hulp van de Rijngeest Groep in aanmerking komen. „Dat kan omdat de bedrijfartsen ze rechtstreeks kunnen doorver wijzen naar ons. Dat scheelt tijd. Er hoeft geen omweg gemaakt te worden via de huisarts en er zijn ook geen wachtlijsten. In plaats van over een landweg gaat de zorgaanvraag via een snelweg." Het zijn echt niet alleen maar neurotische leraren die over spannen raken. Het kan ieder een gebeuren. Volgens Fred ter Meer, de manager van het pro ject, gaat het meestal om vrou wen met jonge gezinnen die werken in de zorg, het onderwijs of bij de overheid. „Dat is een ri sicogroep. Het blijft voor veel vrouwen toch moeilijk om werk en gezin te combineren, vooral met een zware baan. Dat kan hen te veel worden." Volgens psychologe Petra Car- reira Y Lopez is het logisch dat steeds meer mensen overspan nen raken. „We kennen in Ne derland een hoge arbeidspro ductiviteit en we moeten dus heel hard werken. Wij leven hier om te werken, terwijl het eigen lijk andersom zou moeten zijn." Carreira raadt werknemers dan ook vaak aan om een hobby te zoeken of om te gaan sporten. „Sommige mensen nemen nooit tijd voor zichzelf. Ze moe ten juist leren genieten van hun vrije tijd. Soms zeg ik tegen mensen dat ze lekker moeten gaan wandelen en genieten van de natuur. Dat klinkt heel onbe nullig, maar dat is echt belang rijk." Door gesprekken met een psy choloog moeten mensen vaar digheden aanleren om zich te kunnen handhaven op het werk. Carreira vertelt dat ze met de werknemer gaat bekijken wat er aan zijn of haar houding moet veranderen. .Anderen kun je niet zo makkelijk veranderen. Jij zelf wel. Sommige mensen moe ten nee leren zeggen en anderen moeten voor hun mening uit durven komen. Dit gaan we dan oefenen met rollenspellen." Carreira vertelt dat voor de meeste mensen de hulpverle ning ophoudt na vijf tot tien ge sprekken met de psycholoog. .Anderen hebben daarna be hoefte aan een cursus om sa men met lotgenoten aan hun gedrag te werken. De hulp is he lemaal afhankelijk van wat de werknemer zelf wil. Wij bieden zorg op maat." Voor Stelwagen, Ter Meer en Carreira is het project een grote uitdaging. „We moeten in een paar maanden een heel project opzetten. Dat is een megaklus. Maar we hebben er heel veel zin in. We hopen in het eerste jaar drie- tot vijfhonderd mensen van hun psychische klachten af te helpen en hen weer aan het werkte krijgen." katwijk - De Katwijker T. Jans- sens, voorzitter van Leefbaar Katwijk, heeft bij de korpslei ding van de Politie Hollands- Midden een klacht ingediend. Volgens Janssens treedt de poli tie 'klantonvriendelijk' op. Ook is hij boos over het 'onjuist dan wel niet in behandeling nemen van een aangifte wegens illegale kap van tientallen bomen op de begraafplaats Duinrust aan de Parklaan in Katwijk'. Janssens is boos over de hele gang van zaken rond zijn aangif te van illegale kap van bomen op de begraafplaats. Ruim zeven maanden na zijn aangifte van de bomenkap wist hij nog altijd niet wat er precies met zijn aan gifte was gebeurd. Brieven wa ren onvindbaar. Toen hij uitein delijk in gesprek raakte met teamchef J. Schoneveld liet die hem weten dat de aangifte niet in behandeling zou worden ge nomen. Dit gebeurde zonder enjg overleg met Janssens. De kwestie zou ook niet worden doorgesproken met de officier van justitie. Janssens heeft over deze actie geklaagd. De houding van de teamchef noemt hij 'klanton vriendelijkheid'. In de brief aan de politieleiding stelt Jan voorts: „Zonder direct in 1 piottheorieën te vervallen 1 u opmerkzaam maken vai feit dat de overtreder de vormde gemeente Katwijk i de voorzitter daarvan is de wijkse wethouder J. Plas. Wellicht dat dat een 1 is voor de, in ieder mij, merkwaardige gai ken." Volgens een woordvoerde de politie is de aangifte i dels wel in behandeling men. De officier van justitie nu bekijken of er nu een komt voor de illegale I kap. Verder heeft de poli. cuses aan Janssens aangeli voor het eerst niet behan van de aangifte. Janssens op: „Dat kan allemaal wel de aangifte zat wel eerst i archief. Als ik er niks vai gezegd, was deze kwestie gemoffeld. En dat kan Maar misschien ligj^ normen en waarden w hoog." Wethouder J. van der Plas eerder dat de Hervormdi meente er alles aan zal doe de fout met een heiplan plan te herstellen. lisse - Lisse wil de toegangen van het dorp in het voorjaar opfleuren. Dat zei wethouder Moolenaar deze week tijdens een commissievergadering. ,Als centrum van de Bollen streek moeten we eigenlijk toch in staat zijn om op een goede manier het product bloembollen te presenteren", aldus de wethouder. Moolenaar kwam tot zijn uit spraak naar aanleiding van vragen van Van Zelfst van Nieuw Lisse. Die had in 6 gemene beschouwingen vraagd of de gemeente eens aan de bollenbemi laars om bloembollen hai vraagd om het dorp op te ren. Als antwoord kreej daarop dat veilingen nooi hadden aangeboden. Vol hem ligt het niet in de lijn het college om op de vei bedrijven af te stappen f vragen of ze iets beschik willen stellen.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 18