Warmond geeft strijd nog niet op r LEIDSE REGIO 'Ik ben een echte autolijp' )egstgeestse werkgroep wil lusthof voor vlinders VLOoIeN MARKT LEIDEN okers in knel Bewoners Poortwacht tegen komst snackbar Sterren ecretaresse 'Hardere taal nodig' 1 Alleen drastische renovatie kan wegen Stompwijk redden GR0EN00RDHALLEN 973 t jraak bij todealer iioorp - Bij een autodealer jeLeiderdorpse Rietschans [eravond ingebroken. De ialc kwam aan het licht een taxichauffeur rond luur een enorme klap je. De inbrekers probeer- met een van de auto's de turvan het pand te force- Dat is niet gelukt. dingactie van nsen in Nood ijchoten - Mensen in d houdt in zaterdag 3 no- jer de jaarlijkse kledingin- üngsactie, waarbij dit jaar luitenlands muntgeld wei- is. De opbrengst gaat naar lerstem', het Itinderpro- imavan Mensen in Nood. ieradresen zijn op 3 no- ier tussen elf uur 's mor en één uur 's middags de brmeerde kerk aan de olstraat, basisschool De ian de Einsteinlaan, de jerGodskerk aan de Baron nmelpenninck van der Oy- if gebouw Pluspunt en het eerterrein Bertus van Aken- mond - Verstokte rokers het zwaar in het nieuwe cultureel centrum in nond. De gemeente wil het rum rookvrij houden. Wel een uitzondering maken 'bepaalde gebruikers. Als ivalsvereniging De Billen- e5 bijvoorbeeld een feest- d houdt zijn ze best bereid logje dicht te knijpen. Een e krom, vindt WD-raadslid iker J. Kwestro dat. Volgens moet de gemeente in het um meer rekening houden het rokende deel van de Hondse bevolking. „Als ik pruik en een mombakkes ik wel roken, maar een computercursus volg iet niet!" ouder Van de Velde, die tok rookt, is onvermurw- Alleen 'in bijzondere situa- ril hij roken toestaan. vrijdag 19 oktober 2001 door Rosita van der Kwaak warmond - Het is druk bij Wit- mer Odijk, de handel in klas sieke auto's die sinds kort in Warmond is gevestigd. De tele foon van eigenaar Hans Odijk rinkelt om de tien minuten en er komt regelmatig iemand de showroom binnen lopen. Een man komt zijn gekochte motor ophalen en een chauffeur levert een lading auto's uit Italië af. Terwijl voor de deur de nieuw ste aanwinsten worden gewas sen, dartelt Odijk al bellend rond tussen de klassiekers. Auto's zijn zijn lust en zijn le ven. Dat is altijd al zo geweest. Op zijn derde jaar kon hij alle automerken al uit elkaar hou den. Vijf jaar geleden maakte hij van zijn hobby zijn werk en be gon hij met vriend en autogek Paul Witmer een handel in klas sieke auto's onder de naam Wit mer Odijk. „Ik ben een echte autolijp", zegt Odijk. „Dat moet ook wel. Anders houd je dit werk geen zes dagen per week vol." Witmer en Odijk begonnen hun handel in een garage aan de Morsweg in Leiden. Sinds enige tijd zit de zaak aan de Wasbeek- laan in Warmond. Volgens Odijk was de belangrijkste reden van de verhuizing het gebrek aan ruimte in de smalle garage aan de Morsweg. „Daar stonden de auto's allemaal op elkaar. Als ik een auto nodig had, moest ik de hele garage leegrijden en stond de straat vol met mijn auto's. Dan gingen de buren weer kla gen dat ze niet konden parke ren." Toen Odijk op het spoor van de locatie aan de Wasbeeklaan kwam, hoefde hij dan ook niet lang na te denken. „Het maakt niet zo heel veel uit waar ik zit. Ik adverteer, dus de klanten ko men toch wel. Maar hier heb ik veel meer ruimte. Deze show room heeft een betere uitstra- (advertentie) www.starjob.nl Leiden, Stille Mare 11-13 071 -514 05 91, leiden@starjob.nl Voor secretaressen die hogerop willen. ling. Aan de Morsweg zag ik klanten wel eens fronsend den ken: moet ik hier mijn dertigdui zend gulden uitgeven?" Omdat Witmer vier jaar geleden emigreerde, is Odijk nu de enige eigenaar van het bedrijf. Witmer levert nog wel zijn bijdrage. Hij zorgt voor de inkoop van auto's in Zuid-Europa. „Hij is mijn ogen in Zuid-Europa. Daar zoekt hij naar bijzondere en klassieke auto's. Hij heeft een groot netwerk van betrouwbare handelaars." Volgens Odijk wor den de klassiekers in Zuid-Euro pa ingekocht omdat ze daar niet roesten. Hij wijst op de velgen van een donkergroene Saab. „Geen plekje roest te bespeuren en die auto gaat toch al heel wat jaren mee. In Zuid-Europa blij ven klassieke auto's namelijk mooier dan hier. Met ons zeekli maat is een auto hier verroest tegen de tijd dat hij klassiek is." Odijk noemt de klassiekers in zijn showroom speeltjes. „Men sen kopen geen klassieke auto's om mee naar hun werk te rij den, maar om mee te toeren op een mooie zondagmiddag. Ze willen er ook liever niet te veel aan sleutelen. Lekker rijden zon der een gereedschapskist in de achterbak. Daarom verkoop ik vooral nieuwere klassiekers." Volgens Odijk zijn het niet al leen maar steenrijke zakenman nen die tussen de Porsches en Saabs rondsnuffelen. .Auto's van een paar ton koop ik alleen in opdracht. De auto's die ik hier verkoop kosten dertig- tot zestigduizend gulden. Dat is re delijk betaalbaar. Bovendien gaat het goed met de economie en kunnen veel mensen zich een tweede auto permitteren." Sinds de aanslagen in New York is het wel een stuk rustiger ge worden in de showroom. Odijk heeft daar helemaal geen pro blemen mee. „Het was voor die tijd eigenlijk te druk. Ik kan maar twee of drie auto's verko pen per week. Als ik er veel meer verkoop, red ik het echt niet met de tijd. Dan moet ik de hulp van vrienden en familie inroepen. Sommige mensen denken dat het zo Idaar is, even een autootje opschrijven en hij is verkocht. Maar er komt zo veel meer bij kijken om een auto klaar te ma ken voor gebruik." Ondanks de terugloop van klan dizie zullen de vijfenvijftig auto's in zijn showroom er volgens Odijk niet lang staan. „De ene auto staat er drie dagen en de andere twee maanden voordat hij verkocht wordt. Maar geen enkele auto staat hier langer dan een jaar. Ik probeer aan te voe- Hans Odijk tussen zijn speeltjes in de nieuwe showroom in Warmond. Foto: Hielco Kuipers door Judy Nihof warmond - De drie politieke par tijen in Warmond hebben geen goed woord over voor de manier waarop de provincie Zuid-Hol land met de gemeente omgaat. De provincie vindt dat het ruim 5000 inwoners tellende dorp be ter af is met een gemeentelijke herindeling. Keiharde argumenten voor her indeling hebben Progressief Warmond, WD en CDA nog al tijd niet gehoord. Ook steekt het hen dat de provincie in de nota niet ingaat op de oplossingen die Warmond heeft aangedra gen ter versterking van de 'kwetsbare' bestuurlijke organi satie. „De provincie hoort ons aan, maar luistert niet. Het pad ligt toch al vast," zei CDA-frac- tievoorzitter A. Lemmers gister avond in de raadsvergadering. PW en WD toonden zich strijd baarder dan ooit. „We moeten hard blijven vechten voor be houd van de zelfstandigheid. Want onze argumenten voor zelfstandigheid zijn op geen en kele manier onderuit gehaald", aldus PW-fractievoorzitter G. Slingerland. WD-raadslid J. Kwestro vindt dat Warmond zich harder op moet stellen. „Het wordt tijd dat Warmond een andere taal gaat spreken. Om gehoord te worden zijn har dere woorden nodig." Aan de complimenten die War mond van de provincie krijgt voor het aandragen van oplos singen, had PW-raadslid H. len wat mijn klanten willen. Als je alleen maar koopt wat je zelf mooi vindt, kun je de zaak wel sluiten." Odijk is op zijn negentiende he lemaal onderaan begonnen, als verkoper in een winkel. Via de functies van bedrijfsleider en rayonmanager kwam hij in de directie terecht van een grote winkelketen. „Ik deed werk dat helemaal niks met auto's te ma ken heeft. Ik zat in de sokken en panty's. Ook heb ik een tijdje in de hifi en video gewerkt. Zo heb ik goed leren verkopen. Ik kan zelfs lucht verkopen als het moet, maar auto's vind ik het leukste." Toch ligt het succes van de zaak niet alleen in zijn passie voor auto's. „Je moet veel weten van het ondernemerschap en je moet goed kunnen verkopen. Ik weet hoe ik iets aan de klant moet presenteren", vertelt hij, wijzend op de mooie posters aan de muren. „Dit is ook een soort museum. Ik heb een hele collectie boeken en wel duizend autotijdschriften. Ook heb ik een groot aantal miniaturen uit gestald. En hoe vind je deze twee oude Shellpomps die ach terin ter decoratie staan?" Een belangrijk hulpmiddel bij de verkoop is de internetsite van Witmer Odijk. Volgens Odijk zorgt Internet voor een belang rijk deel van de omzet. „Met it is nu mooier dan een tuin vol variatie?' Nancy Ubert geest - De kleine vos, een die hij al in zijn jeugd be erde, ziet bioloog Tom van eij graag wat vaker fladde- b kleine vos staat niet op de in bedreigde vlinders, maar vel minder vaak te zien dan r. Net als zijn collega-tuin de citroenvlinder en de uwoog, is de kleine vos de •pen zomer nauwelijks ge- Berd. „Dat zegt genoeg. We en beter voor de vlinders in and zorgen", zegt Van der amen met Riki van Over- tn de andere leden van de roep 'Groen' van het Plat- okale Agenda Oegstgeest, lij voor een speciale 'lok- at het landschap steeds wordt opgeslokt door be ng verliezen de vlinders •atuurlijke leefomgeving, bioloog uit. Ook kunnen nders zich moeilijker van •e naar het andere leefge- verplaatsen. Als steeds gemeenten een vlinder- anleggen, kan de popula- chubvleugelige insecten' angzaam maar zeker gaan Hen. Voor sommige soor- het al te laat. Zo is volgens ijf nderstichting de keizers- samen met nog zestien vlindersoorten al enige t meer in ons land gesig- De Keizersmantel is de afgelopen jaren niet meer gesignaleerd in ons land. Speciale loktuinen, verspreid over heel Nederland, moeten voor komen dat nog meer vlindersoorten verdwijnen. Foto: GPD/Herman Berkhout c ji lan' A e gemeente Oegstgeest •an een groenbeleidsplan, der Meij en Van Over- kans schoon. Namens oep Groen hebben zij an voor een vlindertuin el tnd. Een plek hebben ze het oog: het vrijliggende plantsoen op de hoek van de Admiraal de Ruijterlaan en de Hofdijk. Dit terrein, dat nog geen honderd vierkante meter meet, is perfect in te richten als walhalla voor vlinders en andere insecten, vinden zij. En zo kan Oegstgeest een kleine bijdrage leveren aan het herstel van de vlinderstand. Vanwege de be scheiden omvang van het plant soen valt de ecologische beteke nis van dit project een 'heel klein beetje' tegen, geeft Van de Meij toe, „maar het is voor de insecten interessant genoeg. En indirect voor de vogels, want die eten insecten." „Als we drie of vier vlindertui nen zouden kunnen aanleggen, zetten we echt iets neer", zegt Van Overbeek. Hoe meer vlin dertuinen worden aangelegd, hoe beter de leefgebieden van de insecten met elkaar in ver binding komen te staan. Maar met één vlindertuin is de werk groep ook al blij. De leden zou den dolblij zijn als Oegstgeest bereid is om hiervoor een plek beschikbaar te stellen. Als de ge meente weigert medewerking te verlenen, stappen Van der Meij en zijn medestanders over naar 'spoor twee'. „Dan willen we in de tuin van een zorgcentrum een leefgebied voor vlinders cre- eren." De werkgroep heeft goede hoop dat het project in samenwerking met de gemeente tot stand komt. „Omdat een vlindertuin niet alleen een ecologische functie heeft maar ook een re creatieve en educatieve, sluit ons idee goed aan op de doel stellingen van het groenbeleids plan van de gemeente", veron derstelt Van der Meij. Over het plan en het tuinontwerp heeft groenwethouder Meester zich in eerste instantie positief uitgela ten. Een vlindertuin is volgens Van Overbeek ook voor basisscholen interessant. Vlinders spreken Goudsmit geen boodschap. „Als dank mogen wij beslissen op welke manier wij ons hoofd in de strop willen hangen." De provincie wil een aantal scena rio's onderzoeken: samenvoe ging met Leiden, met Oegst geest, met Sassenheim en Voor hout, of met Alkemade. Maar er valt ook te praten over 'andere varianten', mits deze 'realistisch en haalbaar' zijn. Ook voorzitter J. Sevenster van de Betrokken Warmonders, de groepering die zich sterk maakt voor behoud van de zelfstandig heid van Warmond, is teleurge steld in de kwaliteit van de nota van de provincie. „Dat kleine gemeenten niet krachtig genoeg zouden zijn wordt op geen en kele manier door de provincie onderbouwd. Er ligt geen pro bleem op tafel dat opgelost zou moeten worden. Het enige con crete probleem dat ik uit de no ta kan halen is het financiële probleem van Leiden. Maar dat is geen argument om de hele re gio maar te gaan herindelen. Dat de nota zo zwak is, is vol gens Sevenster een voordeel. „Dat biedt ons openingen." Vol gens hem is het zaak dat de re giogemeenten zo snel mogelijk de handen ineenslaan. „Als er geen argumenten voor zijn, moeten we niet aan herindeling beginnen." Sevenster wijst erop dat de provincie dat zelf ook toegeeft. „Ik lees erin dat als ge meenten mordicus tegen herin deling zijn, de provincie er niet aan wil beginnen." mijn site trek ik klanten aan. Ze worden op Internet opgewarmd en komen dan in de showroom kijken. Ook verkoop ik via inter net wel eens auto's in het bui tenland. Onlangs heb ik er twee naar Nieuw-Zeeland verscheept en ik heb ook een keer een auto aan iemand in Moskou ver kocht." Het ligt voor de hand om te denken dat Odijk inmiddels wel stinkend rijk moet zijn met zijn handel in klassieke auto's. Odijk spreekt dit echter tegen. „Er zit een toereikende winstmarge op de omzet en daar kan ik goed van leven. Maar rijk word ik er niet van. Ik doe dit puur omdat ik het zo leuk vind." kinderen aan, omdat zij in korte tijd hun hele levenscyclus laten zien. Als het goed gaat, kun je in een vlindertuin niet alleen vlin ders, maar ook eitjes, poppen en rupsen te vinden. Naar schatting kost de aanleg van de Oegstgeestse vlindertuin 25.000 gulden. Als het de werk groep lukt een sponsor te vin den (en die kans achten de le den groot), dan hoeft de ge meente alleen de onderhouds kosten voor haar rekening te ne men: ongeveer vijf mandagen per jaar. Van der Meij kan zich niet voor stellen dat iemand tegen de aanleg van een vlindertuin is. „Wat is er nu mooier dan een tuin vol variatie?" Want, zo legt hij uit, variatie in de beplanting en in hoogte en dichtheid van de begroeiing is onontbeerlijk. Om de vlinders te lokken moet er een voortdurend voedselaan bod zijn. Zo'n tuin is dus één grote bloemen- en kleuren pracht. Vlinders zijn dol op planten die door eigenaars van een keurig gazon al snel als on kruid worden bestempeld, zoals distels. Dat alles geeft een 'vlin derhof een ruig karakter. „En dat vindt niet iedereen even mooi", beseft Van der Meij. „Het is belangrijk, voordat de vlindertuin wordt aangelegd, de omwonenden goed te informe ren over de doelstellingen van zo'n hof. Ze moeten weten waarom de tuin op een bepaal de manier wordt ingericht, dat het noodzakelijk is verschillende soorten grassen tot bloei te laten komen en meer van dat soort dingen." Het duurt nog even voordat Van der Meij en Van Overbeek de eerste planten in de grond kun nen zetten, als zij al toestem ming krijgen. Aan het groenbe leidsplan, waarin de vlindertuin mogelijk wordt meegenomen, wordt nog gewerkt. leiderdorp - Veel bewoners van de Poortwacht in de Leider- dorpse nieuwbouwwijk Leyhof voelen niets voor een snackbar in hun straat. Zij zijn bang voor parkeerproblemen, zwerfvuil en hangjongeren. Gisteravond lichtte B. Thepass op de ledenvergadering van de bewonersvereniging Leyhof zijn plan toe voor een snackbar op de strook grond naast zijn huis, pal naast de Hoogvliet. Thepass benadrukte dat hij zich nog maar aan het oriënteren is. Maar omwonenden vonden dat ze het idee niet vroeg genoeg konden afschieten. Belangrijkste bezwaar is de plek van de snackbar, naast de su permarkt. Dat leidt volgens de buurt tot parkeerproblemen. Thepass denkt dat dat wel mee valt, omdat zijn klaten op de parkeerplaats van de Hoogvliet terecht kunnen. Bovendien zou de snackbar alleen in de avond uren open zijn. „Maar juist in de avonduren, als iedereen thuis komt, is het soms al vechten om elk vrij plekje", zei een omwo nende. Zo denkt ook de directie van de buurtsuper erover. „Als het ten koste gaat van onze klanten, dan zijn wij tegen. Wij zijn elke avond tot acht uur open en op vrijdag zelfs tot negen uur. Dan hebben wij elke parkeerplaats heel hard zelf nodig." Buurtbewoners hebben wel an dere plekken voor Thepass op het oog. „Want de behoefte aan een snackbar in de wijk staat buiten kijf." Zo stelde iemand voor de eetvoorziening op de hoek van de Schildwacht en de Dijkwacht neer te zetten. „Daar mee trek je niet alleen klanten uit de wijk, maar ook passanten van de provinciale weg." Een ander alternatief is het Vierkant of de Cirkel. „Daar zijn ook nog wat lege plekken en je rit boven dien midden in de wijk." Thepass is geschrokken van alle kritiek. „Het is nooit mijn be doeling geweest om omwonen den te belasten. Ik ga nu eerst maar eens heel hard nadenken hoe ik dit verder moet aankle den." Het plan is wat hem be treft nog niet definitief van de baan. „Want het positieve ele ment is dat de wijk wel degelijk behoefte heeft aan een snack bar." Eén alternatief valt hem betreft al bij voorbaat af. Een omwonende opperde dat Thepass een rijdende snackbar kan beginnen. „Maar daar heb ik absoluut geen trek in." stompwijk - Gaten, kuilen en verzakkingen. Stompwijkers kla gen al jaren steen en been over de slechte staat waarin de Stompwijkseweg verkeert. Er rijdt veel zwaar verkeer over de weg, terwijl die daar niet op is berekend. Ook is er amper ruimte voor fietsers en voetgan gers. Vergelijkbare problemen doen zich voor op de Dr. van Noortstraat. Burgemeester en wethouders van Leidschendam willen beide wegen nu 'op korte termijn' gaan aanpakken. De langdurige en ernstige pro blemen op de Stompwijkseweg en de Dr. van Noortstraat nopen volgens burgemeester en wet houders tot 'grondige maatrege len'. Een operatie die naar schatting 24 miljoen gulden gaat kosten. Waar dat geld vandaan moet komen, is nog niet duide lijk. De Leidschendamse politiek praat er woensda®24 oktober tijdens een commissievergade ring over. (advertentie) zaterdag TTi.^'uniiiiim.LS W-UIL oktober 9 00 TOT 17.00 uw zondag DE GtZfLUGSH ROMMELMARKT VAN NEDERLAND oktober LlO 00 TOT 17-00»

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17