Nieuwe kleuren voor het aloude Egypt( CULTUUR 8f KUNST Derde editie van Cultuur op Drift biedt kleurrijk programmi Het Swamp Circus heeft meer lucht nodig Mariza zingt als de i Muizenfeuilleton Pi, Po, Pu, Pa Pé van theatergroep Carver gaat lichtvoetig van sta vrijdag 19 OKTOBER 20Q1 Ontwerper Bob Crowley steekt Aida in modern jasje Spaanse kunst in twintigste eeuw den haag - Een medewerker van het Haags Gemeentemuse um brengt de Spaanse vlag' naar zijn tijdelijke plaats aan de muur. Het schilderij van Miro maakt deel uit van een tentoon stelling 'Meesterwerken uit het Reina Sofia', een overzicht van Spaanse kunst in de twintigste eeuw. Naast werk van Miro is ook Picasso bijzonder goed ver tegenwoordigd. De expositie - van 25 oktober tot 17 februari - is ingericht ter gelegenheid van het bezoek van het Spaanse ko ningspaar. Foto: WFA Rock herleeft in Antonius leiden - De gouden jaren van de rock herleven zaterdag 27 oktober tijdens 'Coverbox 2001' in het Antonius Zalencentrum. In optredens van drie kwartier vertolken zes bands muziek van bekende popmuzikanten en rockgroepen. Vanaf 20.30 uur spelen achtereenvolgens Miss Treated, Panic in Detroit, The Flatcar Riders, Maximum Over drive, Klapstuk en The Stage. Zij tracteren het publiek op muziek van onder meer Deep Purple, David Bowie, Steppenwolf, The Blues Brothers en Santana. De zaal gaat open om 20.00 uur. Kaarten zijn ondre andere ver krijgbaar aan de zaal. Oosterhuis in Stadsgehoorzaal leiden - Zangeres Trijntje Oos terhuis, bekend van de Neder landse popgroep Total Touch, geeft donderdag 15 november een concert in de Leidse Stads gehoorzaal. Het optreden maakt deel uit van haar solo- theatertoumee, waarmee zij tot en met 18 december in 21 thea ters in heel Nederland te zien is. Kaarten reserveren voor het concert is mogelijk aan de kassa van de Stadsgehoorzaal of op 071 - 5131704. scheveningen - Geen kamelen, olifan ten en piramides dit keer. Ontwerper Bob Crowley koos voor een andere aan pak om het oude Egypte in beeld te brengen. Voor de musical Aida, die ko mende zondag in première gaat in het Circustheater in Scheveningen, creëerde Crowley een eigentijdse en kleurrijke visie op hoe het ooit in Egypte geweest moet zijn. Inspiratie vond hij in het Me tropolitan Museum of Art in New York. En ook bij rockster Elton John, bekend om zijn extravagante levensstijl. Vol gens sommigen is het werk van Crow ley bepalend voor het succes van de musical. Neem de scène waarin een complete modeshow wordt opgevoerd. Tegen een achtergrond van fel gekleurde vierkanten presenteren modellen de meest waanzinnige creaties. „Een ode aan de mode", zo noemt Crowley die scène. „Op een komische manier zijn daarin alle bekende symbolen van het oude Egypte verwerkt. Het lijkt op een videoclip. Het publiek is, dankzij MTV, tegenwoordig gewend om muziek met beelden te horen. De mensen zijn vi sueel goed onderricht. Ze verwachten wat te zien als ze naar het theater gaan." Bezoekers van Aida komen in elk ge val ogen tekort. Geen neerstortende kroonluchters of landende helikopters dit keer, wel een fantasievolle aankle ding van een voorstelling die het mid den houdt tussen een popconcert en een traditionele musical. Ofwel: de sign gebaseerd op popsongs die Elton John schreef op teksten van Tim Rice. „Die liedjes van Elton gaven mij het excuus om voor een meer eigentijdse aanpak te kiezen", legt Crowley uit. „Toen Disney mij vroeg voor deze musical, dacht ik: oh god, dat verhaal van Aida zit vol clichés; daar heb ik niet zo'n zin in. Nadat ik de muziek had gehoord, realiseerde ik me dat het om een rock-'n-rollshow gaat. Ik ben een kind van de jaren zestig en zeven tig, groeide op met The Beatles en El- ton John. Dit was dus mijn pakkie-an. Ik wist in het begin in elk geval wat ik Scène uit Aida, de musical die zondag in première gaat. Foto: GPD niet wilde: het kitscherige, campy beeld van het oude Egypte dat ieder een kent van de films. Tien jaar gele den ben ik naar Cairo geweest. Daar heb ik onder andere de piramides ge zien. Sindsdien weet ik dat die tijd er heel anders heeft uitgezien dan wat Hollywood er altijd van maakte." „Samen met regisseur Robert Falls ben ik een dagje gaan rondlopen in de Egyptische vleugel van het Metropoli tan Museum of Art in New York. Dat was sensationeel. Wat je daar ziet, heeft alles te maken met het een anti- barok gevoel. Decoraties in het oude Egypte waren minimalistisch. Geen overdreven poeha, maar alles terugge bracht tot de simpele kem. Die lijn wilde ik in deze musical doortrekken." Dat uitgangspunt zorgde voor een moderne vormgeving van de tijd waarin het verhaal van Aida zich af speelt. Crowley„Ik houd van moder ne dingen. Je moet altijd naar het ver leden kijken door de ogen van van daag de dag. Ik ben geen archeoloog; het is mijn taak niet om naar het au thentieke verleden te zoeken. Natuur lijk doe ik mijn research, maai werper ga ik op een bepaald n mijn eigen weg. Het is mijn woordelijkheid om dingen op te maken die het publiek aj ken." „Het gebruik van felle klein daarbij voor de hand. Wat we sea zien uit de tijd van het oude te heeft allemaal een zand- of kleur. Oorspronkelijk moeten voorwerpen en bouwwerken kleurrijk geweest zijn. Ik heb ea gezien waarop je nog een klein van de oorspronkelijke blaim kunt zien. Door de eeuwen he al die kleuren afgesleten." Aan de andere kant vraagt ooi John om een kleurrijke show, taal elke song van hem in een mensionele ervaring. Hetzelfde ook wanneer ik werk met tekg Shakespeare. De woorden st] papier, maar ik als ontwerper o mede tot leven brengen in heli Daarbij houd ik ervan om dei van het publiek te prikkelen 1 publiek niet betuttelen; het is gent genoeg. Maar door suggi wekken zet ik het aan het denh Crowley maakte zowel de da de kostuums voor Aida. De b« liet hij over aan Natasha Katz, renommeerde belichter uit ha kaanse theater. „We werken 1 tens samen. Ik ben afhanke wat zij doet. Een lichtontwa mijn werk maken of breken; i tert heel nauw. Ik heb vaker m sha samengewerkt. Zij zit op d lijn als ik." Crowley gelooft niet dat ma het zien van de musical Aida leen maar hebben over de de de kleding. „Een beeld werkt ai de rest ook klopt. Mensen la luisteren en leggen dan ved Aan de andere kant: je magi toch wel een visueel geweldige ven als ze naar het theater kom Musical 'Aida'. Te zien in het theater, Scheveningen. Pr 21/10. Open eind productie. leiden - Mijatovic een pass zien geven op Boban en Suker samen in de spits met Savicevic - de echte liefhebber van de ware voetbalkunst die dét nog eens wil meemaken moet zich op 5 november vervoegen bij LAK cinema. Daar draait namelijk de film 'Het laat ste Joegoslavische elftal' van Vuk Ja- nic. Met behulp van deze film laat Ja- nic het uiteenvallen zien van de staat Joegoslavië én van het voetbal-dream- team waar de genoemde spelers in za ten. De vertoning heeft plaats in het kader van de derde editie van Cultuur op Drift, het culturele vluchtelingen- festival in Leiden, dat dit jaar van 5 tot en met 10 november wordt gehouden. Cultuur op Drift is een ware multi culturele manifestatie, waarbij de cul tuur van de vluchtelingen en asielzoe kers centraal staat. Onder hen bevin den zich relatief veel kunstenaars, schrijvers en muzikanten, die in hun eigen land vaak al succesvol waren. De 'organisatie van Cultuur op Drift vindt dat te weinig Nederlanders zich bezighouden met hun rijke culturen en artistieke kwaliteiten. Tijdens het festival kunnen de bezoekers daarom op verschillende locaties in Leiden ge nieten van een programma gevuld met muziek, theater, film, literatuur, beeldende kunst, workshops, lezingen en kinderactiviteiten. Zo zijn er naast de film van Vuk Janic twee exposities te zien. 'Beelden uit Soedan' van de Soedanese beeldend kunstenaar Ali B A Elsanousi is tot en met 30 november te zien in de Open bare Bibliotheek. Daarnaast hebben koppels van zes Leidse en zes ge vluchte kunstenaars een week lang sa mengewerkt rond het thema 'Op basis van...' De resultaten van deze samen werking zijn te bewonderen in de tuinzaal van het Centrum Beeldende Kunst (CBK) van 8 november tot en met 2 december. Het zwaartepunt van het festival ligt op zaterdag 10 november. Zo kunnen kinderen 's middags vanaf 13.30 uur in het Leidse Volkshuis terecht voor activiteiten rond het thema 'In Hol land staat mijn huis.' Volwassenen kunnen op dezelfde tijd en locatie deelnemen aan workshops en presen taties om zo in contact te komen met mensen uit andere culturen. Op deze manier kan iedereen leren over hun achtergrond en gewoonten. Haar vlechten, zeep maken, het beoefenen van de Srilankese kookkunst; er is van alles mogelijk. De beoogde hoogtepunten op de za terdag zijnde twee muziekfestivals. 's Middags zingen amateurs i schillende landen in De Wat het Wereldliederenfestival vonds is het tijd voor een wen ziekfestival in het Leidse Volks! Cultureel Centrum de X. Een groepen uit Afrika en het V Oosten verzorgen hier de m optredens. De avond wordt afg met een wereldswing. De volledige programmakra Cultuur op Drift is op diverse] in de stad verkrijgbaar. theater recensie Dick van Teylingen Voorstelling: 'Moto' van Swamp Circus. Gezien 18/10 Leidse Schouwburg Weg met de open-jongerenriolen, ranzi ge barretjes, braderieën en tochtige ten ten. Popmusici en circusartiesten lijken tegenwoordig niets liever te willen dan hét Theater In. Zo kwamen in de eerste twee weken van het nieuwe seizoen Kris Niklison (ex-Cirque du Soleil), Hazel O'Connor (ex-punkkoningin), Harrie Jekkers (ex-Klein Orkest) en de Nits naar de Leidse Schouwburg. En gisteren dan Swamp Circus, een getalenteerde troupe die producties en andere maatschappe lijk waardevolle projecten ontwikkelt vanuit een in onbruik geraakte fabriek in Sheffield. De artiesten zijn bijvoorbeeld jongleur, flamencodanseres en clown, of acrobaat, fakir, touw- en trapezeartiest, of reus, mimer, jongleur, zanger, padde stoelkenner en tolk Chinees. Met al die mogelijkheden hebben ze een verhaal in elkaar gedraaid waarin hun kunsten alle ruimte krijgen. Hoe dat pre cies verloopt, is niet zo een twee drie na verteld, maar het gaat over de goeien te gen de slechten (die met de kettingza gen). De dubieuze kant leeft in een we reld van motoren, snuift met veel smaak uitlaatgas en kidnapt een soort van he melse geest die een paar keer bijna ont snapt, geholpen door de goeien. Haar lyrische poëzie dreigt het definitief af te leggen tegen de hardrock van de motor muizen. Maar alles komt goed. Swamp Circus maakte vorig jaar indruk aan de Parade in Den Bosch en kwam opnieuw naar Nederland voor een thea- tertoemee. Een groep die het moet heb ben van weidse ruimtes, harde muziek, motorgeronk en vuurspuwerij staat nu ingekaderd in een klatergouden lijst op een klein podium tegenover beschaafde mensen in gerieflijke stoelen met brandweervoorschriften. Ze willen de lucht in, maar moeten uit kijken dat ze niet uit het zicht verdwij nen. Ze willen muziek met vele decibel len tegelijk de lucht in blazen, maar de buren mogen niet klagen. (Het geluid van saxofoon, zang en cello was trou wens beroerd.) Ze willen rondscheuren op motoren, maar met een beetje gas zouden ze al in de pluchen draperieën terechtkomen. Dat wringt een beetje. Toch laat het lekkere zootje ongeregeld mooie dingen zien in de tempel van cultuur. De Swamp Circusartiesten zijn goede acrobaten, onderhoudende jong leurs, sterke trapezewerkers. Ze hebben humor ook; de manier waarop de dame met de gescheurde netkousen haar pruik fatsoeneert die ze eerst met een zweep bijna van haar hoofd knalde, die leer je alleen op straat. En ze brengen hun enthousiasme en in zet over. De luchtdans van de twee roze dames in vier lange witte gordijnen ben ik meteen thuis gaan proberen. Ik tik dit stukje met één vinger op een zachte stoel. Fado wacht spannende toekomst Swamp Cir cus in de Schouwburg. De groep uit Sheffield heeft meer ruimte no dig. Publici teitsfoto muziek recensie Susanne Lammers Concert: Mariza. Gehoord: 18/10. Stadsgehoorzaal, Leiden De beste ambassadeurs van de traditie zijn zij die hun wortels hebben teruggevonden. Dat be wijst de Portugese fado-zange res Mariza. Ze rook aan de pop, de jazz en de blues, maar een paar jaar geleden vond ze zich zelf terug in de fado, die ze op onnavolgbare wijze levend maakt. Ze zingt als de zee: kleine en intieme fluisteringen alsof ie mand haar kietelt, omstuimige en stormachtige uithalen alsof haar hart breekt. Groot en fors is haar stem, maar ook lief en ver leidelijk. Haar onvoorspelbare timing is subliem, als de regels wit in een goed gedicht, altijd in dienst van de emotie in het lied en elk woord krijgt zijn eigen, veelbetekenende kleur. Ze zingt uit noodzaak, en dan blijven de liederen je bij. Mariza is maxi male emotie, passie, in een bui tengewoon muzikaal jasje. Naast speciaal voor haar ge schreven, niet altijd even inte ressante, liederen van onder an deren Georges Fernando, zingt ze traditionele fado's, begeleid op bas, gitaar en portugese gi taar, maar ze geeft daar heel duidelijk een eigen draai aan. Het opvallendste voorbeeld daarvan is Barco Negro,1 van de zeemansvrouw, Mariza lijkt te zwalken hoop en vrees. Ricardo C bruikt zijn bas als bongo hypnotische ritme gee oeroude fado enorme sn en diepte. De ontregela taaraccoorden van J Neto voegen nog wat 1 toe en het lied is aüs nieui Naast haar stem en haa dracht heeft Mariza p Ze is charmant en heel wust, dat zie je als ze ei zien hoe de legendarisch Severa dik 150 jaar geit fado zong, met een hoog voet op een stoel en maar sierlijke armbewegi En die zelfbewustheid i men terecht, zoals blijkt 1 eerste toegift. Ze trekt (i kers eruit, loopt de zat wat je' dan hoort is puur De passie blijft, de emoti misschien zelfs wat maar de klank wordt intiemer en gevoeliger. I tugese gitaar wordt 1 minder citer-achtig enl stem blijkt onversterkt a groot. Haar pianissimi zo, terwijl je zelf je ad houdt, nog meer indruk daaropvolgende duet tarist legt ze het voor (k keer uit: als je stevige hebt, kun je in alle vrijl de essentie komen. De een spannende toekom moet. weg allerlei dwarsverbanden en spk relaties tussen de muizenfamilie toneel recensie Margriet Prinssen Theatergroep Carver/Pi, Po, Pu. Pa Pé /Spel: Beppie Melissen, Leny Breederveld, Rene van t Hof, Joke Tsjalsma en Hel-mert Woudenberg Gezien: Haarlem, Toneelschuur (afl. i en 2): Nog te zien: Leiden, LAKtheater, 13 t/m 17 nov. (afl. 2 en 3); Rotterdam, Schouwburg, 20 t/m 24 nov. (afl. 3 en 4); Amsterdam, Theater Bellevue, 11 t/m 22 dec.; (afl. 3 en 4) Vader verschuilt zich achter de krant, moe der verbindt de wonden van haar kinderen. Vader heeft de ergste straf toegepast, drie staartbeten maar liefst en dat voor het stelen van een stukje oud brood. In het eerste deel van Pi, Po, Pu, Pa Pé blijkt al snel dat mui zen niet zo heel erg veel verschillen van mensen. De machtsverhoudingen binnen het gezin van Pa (Helmert Woudenberg) en Pu (Beppie Melissen) worden haarscherp neergezet aan de hand van deze diefstal. Opportunisme, verlangen naar beloning, hunkeren naar liefde, angst voor straf; het zijn al te herkenbare emoties. De muizenfamilie woont met z'n vijven in het huis van een zo te zien al lang getrouwd echtpaar, waarvan de heer des huizes vreemdgaat en de vrouw treurig achterblijft. Joke Tsjalsma speelt de rol van de eenzame vrouw heel erg mooi; vooral in het tweede deel van de voorstelling zorgt zij voor schrij nende momenten. Pi, Po, Pu, Pa Pé is opgezet als feuilleton. Net als vroeger maakt Carver voorstellingen op basis van improvisaties, alleen is de voorbereidingstijd nu veel korter. Telkens wordt na een repetitietijd van twee weken een nieuw deel van het feuilleton gespeeld in een andere stad. Het eerste deel is licht voetig en geestig, maar nog wat mager. Natuurlijk is het leuk als de acteurs van Car ver roze staarten aanbinden, een muizenge- bitje indoen en grote oren opzetten. De zaal ligt meteen plat als de allereerste muis voor zichtig om een hoekje kijkt. René van 't Hof is een meesterlijke mimespeler die ook zon der staart of oren overtuigend een hitsige muis neer kan zetten. Maar waarom cfie malle verkleedpartij, als ze gewoon doen wat ze altijd al doen en waar ze ontzettend goed in zijn: met een scherp mes de moder ne relaties fileren en tot in alle details bloot leggen? In het tweede deel komt er echter een di mensie bij, waardoor de voorstelling met te rugwerkende kracht aan diepte wint. De eenzame echtgenote zet de kaas waar haar overspelige echtgenoot zo dol op is, precies voor het muizengat. Ze troost zich met de muizenzoon die zelfs het mooie pak van haar man aan mag. Zo ontstaan er gaande- mensenpaar. Behalve lachen om de herkenbare nissen, is er ook ruimte voor wat mf gang en ontroering. En als aan het< het tweede deel zich een waar di speelt en de muizenvrouwen als A klaagvrouwen hun rouwbeklag do wil je heel graag weten hoe het vei met Pi, Po, Pu, Pa Pé. Wordt vervolgd met de afleveringei in het LAKtheater in Leiden.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 16