'Gehandicaptenvervoer duur en onbegrijpelijk' Jury op zoek naar de 'gewone' vrijwilliger Visie op wonen lokt tegenstellingen uit Feestje rond Dolle Minabrug REGIO Uitgekeken op uw collega's Telefoonnummer van CW 'eerste kinderziekte' VERNIEUWEND, www.autoheemskerk.com NU IN DE BIOSCOOP ns&^i SEA-ufe o»* ngeest Groep IWAO'ers aan slag helpen armond door et strijd om fetandigheid eerschaos na ing op A44 Verkeerd invoegen van •jarige Rotterdammer anmorgen tot een grote rschaos geleid op de A44. in wilde rond 7.00 uur na- Transferium vanaf de ivoegen richting Amster- lierbij raakte hij de auto n passerende Hagenaar, wam dwars op de weg te raardoor een derde auto- stop hem knalde. De g leidde tot een flinke rsopstopping. Een wagenchauffeur uit urg, die met zijn wagen it opreed, zag dit en wist te remmen. Een achter dende touringcar be- >de opstopping echter 1 botste op de vrachtwa- e bestuurder van de bus, jarige man uit Voor- i, moest met nog onbe- etsel naar het LUMC. Ie botsingen was het ver- ïige tijd ontregeld. eluk op reestraat Toen een 18-jarige iestenaar gistermiddag (reestraat met zijn brom- Ode keren, zag hij een an- imfiets bestuurd door denaar (17) over het Beide bromfietsers vie- aakten daarbij een fiets- )uit Leiden. Zij viel is en liep letsel aan nek, been op. (advertentie) Organisaties voor invaliden en bejaarden maken zich grote zorgen door Robbert Minkhorst leiden - De nieuwe regeling voor het speciale taxivervoer voor ge handicapten uit de Leidse regio betekent een verslechtering. Dat vindt het Overleg Gehandicap tenbeleid (OGL) uit Leiden. Ook de ouderenadviesraad (AOL) is weinig enthousiast. Het collectief vraagafhankelijk vervoer (CW) moet in novem ber de huidige regeling voor in validen en hoogbejaarden ver vangen. Volgens woordvoerders van OGL en AOL weten veel klanten niet wat hen te wachten staat. Mensen begrijpen het nieuwe systeem niet, de voor waarden niet en vragen zich af of ze straks nog wel op tijd op hun bestemming zijn. Nu gaat het om individueel personen vervoer, straks rijden er busjes volgens hetzelfde principe als de treintaxi. „We zijn niet alleen bang dat de taxi te laat rijdt", zegt bestuurs lid N. Esman van het OGL, „het CW is ook duurder. Klanten zijn verontrust en in verwarring. De verhalen vernemen wij dage lijks." Esman legt uit dat CW- klanten 380 zones tegen het openbaarvervoerstarief mogen reizen. Daarnaast staat een ver goeding van 1.200 gulden, die volgend jaar zakt naar 900 gul den. Voor negen uur 's ochtends geldt een spitstarief: de taxi is dan 40 procent duurder. „Bela chelijk", vindt Esman. „In de oude regeling kreeg je 2.500 gul den, vrij te besteden, en mocht je gaan en staan waar je wil." Vergeleken met andere regio's is het CW in Leiden en omgeving ook duurder - 'het duurste in Zuid-Holland', zegt bestuurslid Esman. Daar staat tegenover dat de uitvoerders, vervoersmaat schappij Connexxion en een kleine tien taxibedrijven, belo ven dat zij beter op tijd rijden dan centrales elders. „De dienstverlening wordt op zich vrij goed geregeld", vindt J. Batelaan, bestuurslid van de Ad viesraad Ouderenbeleid. „Er blijven kritische punten over. Wat die betreft heb ik ook geen verwachtingen: de regeling is een verkapte bezuiniging." Ook Batelaan kent verwarring bij klanten. Waar iemand met het huidige taxivervoer naar toe wilde, maakte niet uit: of dat nou Leiderdorp, Haarlem of Amstelveen was. „Om straks van de ene regio naar de andere te reizen, wordt lastig. De nieuwe regeling biedt daardoor bij lange na niet hetzelfde comfort. Een voorbeeld? Mensen die straks van Leiden naar Haarlem reizen moeten bij Alkemade de wagen uit en dan een stukje lopen om met een volgende taxi verder te kunnen." Precies voorspellen hoe het CW uitpakt, kan Bate laan niet, zegt hij. „Het is nog niet ingevoerd. Dan komen de klachten pas." oegstgeest - OV-taxi is de naam van het Collectief Vraag afhankelijk Vervoerssysteem (CW) voor de Leidse regio. Dat is gistermiddag in het re ceptiegebouw van de Rijn- geestgroep in Oegstgeest be kendgemaakt, tijdens de on dertekening van het vervoers- contract. Ook zijn de telefoon nummers vrijgegeven. Wie de OV-taxi wil bestellen belt binnenkort, tegen lokaal tarief, 0900-2022368. „Dat nummer ligt niet zo lekker in het gehoor en is waarschijnlijk ook niet makkelijk te onthou den", geeft Connexxion-direc- teur Van de Wetering toe. „Maar de run op 0900-num- mers is groot. De eenvoudige cijfercombinaties liggen niet voor het oprapen." „De eerste kinderziekte. We zullen er nog vele moeten overwinnen", verzucht de Voorschotense wethouder Draijer, die als voorzitter van het Samenwerkingsorgaan Verkeer en Vervoer van de Leidse regio (SWLR), 'de kar heeft getrokken'. „Met dat nummer heb ik niets te maken gehad, hoor. Dat heeft Con nexxion geregeld. Maar dit is duidelijk een gemiste kans. Op het moment dat een soepel te lefoonnummer wordt gebruikt, komt het sneller bij iemand op een ritje te bestellen. Volgens Van de Wetering is het nog niet te laat actie te onder nemen. „Misschien kunnen we iets proberen met naam- bellen." De directeur en de wethouder vrezen dat daar geen voor de hand liggende combinatie kan uitkomen als '0900-beltaxi'. „Ik ga toch eens uitzoeken of nog een telefoon nummer verkrijgbaar is waar mee we wel een leuk en toe passelijk woord kunnen ma ken", belooft Van de Wetering. Is dat niet het geval, dan kan het nummer altijd nog op tele foonstickers gedrukt worden, oppert Draijer. Naast de 'bestellijn' is ook een informatie- en klachtenlijn in het leven geroepen. Wie iets te mopperen of te vragen heeft over de OV-taxi belt vanaf 1 november 0900-2022369. Kleurige ballonnen bij de opening van de verbrede brug. Foto: Mark Lamers «2* Morgen vindt u de baan die bij u past in 'Www.leidschdagblad.nl door Robbert Minkhorst leiden - De visie op wonen in de Leidse regio roept in Leiden po litieke tegenstellingen op. Voor de WD en D66 is de nota van het bestuur van de regio niet li beraal genoeg, terwijl Groen links en de SP de sloop van gro te aantallen goedkope huurhui zen erg ver vinden gaan. Het CDA gelooft niet dat de woning nood zo ernstig is als wordt ge schetst. Dat bleek gisteren bij een commissievergadering. De wethouders van volkshuis vesting uit Leiden, Leiderdorp, Voorschoten, Oegstgeest, Zoe- terwoude en Alkemade hebben dit jaar een regionale beleidsvi sie wonen laten opstellen. Daar in staan het huidige aanbod aan huizen, de veranderende woon wensen en wat het antwoord daarop zou moeten zijn van de zes gemeenten. Berekend is dat tussen nu en 2005 in de Leidse regio nog 5.200 woningen moeten worden gebouwd, waar op dit moment nergens ruimte voor is. Voor 3.700 huizen dreigt sloop. Ze voldoen niet aan de vraag om dat ze te klein, te oud of 'kwali tatief slecht' zijn. Het gros van deze woningen staat in Leiden. Leiden heeft sowieso te veel so ciale huurwoningen. Rijke en modale huishoudens zijn weg getrokken naar de Bollenstreek en Noord-Holland. Afgesproken is dat omliggende gemeenten meer goedkope woningen bou wen, en Leiden minder. De SP en Groenlinks schrikken van de grote aantallen huizen die in Leiden moeten worden gesloopt. „Juist in de sociale huursector wordt zo gesneden. Je zou ook kunnen kijken naar de wat duurdere woningen", zei Day (SP). Dat lijkt wethouder Hillebrand moeilijk. De proble men ontstaan bij de goedkoop ste woningen, omdat die binnen enkele jaren amper nog te ver huren zijn. Naar duurdere hui zen is een grote vraag. Waarom die dan slopen? Hogervorst (Groenlinks) vreest dat de regio te gehaast besluit om huizen af te breken. „Wordt er wel gekeken naar andere mo gelijkheden? Zijn de woningen niet voor andere doelgroepen, bijvoorbeeld alleenstaanden, ge schikt te maken?" Groenlinks wil ook niet af van de norm om in Leiden minimaal dertig pro cent te bestemmen voor sociale woningbouw. WD'er De Lange pleitte voor ruimer bouwen. „Moeten we niet de conclusie trekken dat de stad behoorlijk vol raakt? Wat ik mis in de nota, is het bouwen voor de grootste groep: het ge zin met twee kinderen en een Renault 19 voor de deur." De PvdA is voor een grotere va riëteit aan woningen in een wijk. Leidse buurten zijn soms nogal eenzijdig van aard. CDA'er Mi- chiels van Kessenich plaatste kanttekeningen bij de prognoses over het huizentekort. Volgens haar zou het zonde zijn wan neer de regio een van haar ster ke punten, de nabijheid van open natuur, door te veel en te snel te bouwen om zeep helpt. Hillebrand: „Ik raad u aan om van dat standpunt af te stappen. Vrijwel iedereen erkent de ruim te- en woningnood in de regio, behalve het CDA in Leiden." leiden - Na jarenlang ergernis te hebben gegeven in de Stevens hof, was de Dolle Minabrug gis teren eindelijk aanleiding voor een feestje. Wethouder R. Hille brand (links) opende samen met verkeersouder R. Pesant van de Anne Frankschool (rechts) de vernieuwde brug. Pesant heeft zich, samen met andere ouders in de Stevenshof, lange tijd ingezet voor een ver betering van de Dolle Minabrug. Bewoners vonden de brug ge vaarlijk, vooral ook omdat bus sen én fietsers van dezelfde smalle baan moesten gebruik maken. Pesant maakte een foto reportage en hield een handte- bgers zijn het cement samenleving, zei wet- ïHans Buijing vorig jaar iber tijdens de uitreiking :Co Verhoogprijs. En hij jelijk, want zonder vrij- rs zijn er geen feesten op ber, geen sporttoemooi- :n kinderactiviteiten in tcfner en hebben ouderen pen vervoer. Om die vrij- ers te eren is de Co Ver rijs in het leven geroe- lo Verhoog kreeg in 1993 ïmet haar man Walter de 5.' Leidse vrijwilligersprijs. jg! lids echtpaar, spil van nbuurthuiswerk. Kort iü irijsuitreiking overleed hoog. De prijs draagt nu aamr w genkoppige jury gaat november bekijken wie de volgende winnaar is van de prijs die op 7 december wordt uitgereikt in de Burgerzaal. Momenteel zijn er negentien aanmeldingen voor de prijs en dat aantal is een beetje aan de lage kant, vindt juryvoorzitter Wilbert Hettinga. „Vorig jaar waren er 34 aanmeldingen waarvan er tien werden geno mineerd. Alle genomineerden krijgen 250 gulden. De eerste prijs bedraagt 750 gulden, de tweede 500 en de derde 250 gulden." Hettinga en zijn medejuryleden zijn vooral op zoek naar de 'ge wone' vrijwilliger. Dat kan ie mand zijn in.de sport, cultuur, het onderwijs, of buurt- en clubhuiswerk. En de voor drachten moeten uiteraard van de mensen op straat komen. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - S3 56 424 „Maar vaak realiseren mensen zich helemaal niet dat ze zich als vrijwilliger inzetten", zo schetst Hettinga zijn probleem. „Zo was er een dochter die haar moeder voor de prijs voordroeg. Die mevrouw zorg de al ruim 20 jaar voor de buurvrouw. Helpen, wassen, boodschappen doen, dat soort dingen. Toen die mevrouw hoorde dat ze voor de prijs was voorgedragen was ze verbaasd en reageerde ze in de trant van: het is toch normaal dat je zo iets voor je buren doet." Een ander voorbeeld. Hettinga is zelf actief als vrijwilliger in de parochie van de Petruskerk „In totaal zijn er daar tussen de 140 en 150 mensen als vrijwilliger actief. Dat moet dus bij andere kerken ook zo zijn. Maar er is nog nooit iemand voorgedra gen die vrijwilliger is bij een kerk." Het is duidelijk. De jury wil graag in contact komen met de basis, de harde werkers, de vrij willigers die er altijd zijn en dat volstrekt normaal vinden. „Maar vaak door bescheiden heid en onwetendheid worden zij niet voorgedragen", aldus Hettinga. „De jury wil juist die mensen uit de anonimiteit ha len maar daarvoor hebben we natuurlijk wél voordrachten nodig." De voordrachten kunnen tot 1 november worden gestuurd of worden ingeleverd bij WAVeS, Steunpunt Vrijwilligerswerk, Breestraat 15,2311 CG Leiden. Het Steunpunt is van maandag tot en met donderdag van 9.00 tot 17.00 uur telefonisch te be reiken: 5160477 Eric-Jan Berendsen keningenactie, waarvan hij het resultaat overhandigde aan de toenmalige wethouder Van Rij. Met succes: de gemeente be sloot de brug aan weerszijden drie meter te verbreden, waar door fietsers en voetgangers nu hun eigen baan krijgen. Boven dien zijn de kruispunten voor de brug verhoogd, om de snelheid van het verkeer te verminderen. Pesant kreeg eind vorig jaar voor zijn inspanningen een speciale verkeersprijs van de provincie Zuid-Holland. Gisteren zette wethouder Hillebrand hem op nieuw in het zonnetje. Leerlin gen van de basisscholen De Zwaluw en de Anne Frank school vierden de feestelijke heropening van de brug mee, onder meer door ballonnen op te laten. Hillebrand had, om de viering helemaal compleet te maken, nog cadeautjes voor de twee scholen meegenomen: fel gekleurde hesjes met de namen van de scholen erop. De hesjes zijn bedoeld voor de leerkrach ten van de school, zodat die straks met de leerlingen nog vei liger over straat kunnen. (advertenties) RENOVEREN METUEFTINK Voor het renoveren van uw huis neemt u natuurlijk de beste materialen. Bij Lieftink kiest u o.a. uit ramen van topkwaliteit in aluminium of kunststof. Onderhoudsarm, goed isolerend, perfect sluitend, minder inbraakgevoelig, uiterst duurzaam en met KOMO-keur Welkom in de showroom. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn tel. 0172 43 26 21 - www.liettink.nl Openingsti|den showroom: maandag t/m vrijdag van 9 30 lot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN auto;h:ëëm;skerk L. (071) 531 08 11 R. (071) 331 28 66 "In veel opzichten...een echte Disney-film" -ad "Een aanrader voor alle kinderen en ouders die graag naar DE KLEINE ZEEMEERMIN kijken".»»*» De vaste bezoekers van het Sportcafé keken eer der deze week vreemd op toen de uitnodiging voor het maandelijkse evenement op de deurmat plofte. De informele bijeenkomst op de laatste vrijdag van de maand voor zakenlui, sporters, po litici en vertegenwoordigers van de media wordt elke keer gesponsord. En de geldschieter voor vol gende week vrijdag is Flip Massaar, zo leerde de invitatie. Die mededeling zorgde voor de nodige gefronste wenkbrauwen. Want Flip Massaar is toch die su- pervrijwilliger die zich het vuur uit de sloffen loopt voor zijn 'duppie' LFC? De man die keer op keer iedereen geld uit zijn zak weet te praten om een voetbaltoernooi te organiseren of prijzen te kopen voor bingoavonden. Maar met alle respect, Flip is niet een voor de hand liggende keuze als het gaat om het sponsoren van een Sportcafé. Navraag bij de organisatoren Aad van der Luit en Wim van Duivenbode leert dat het hier een hom mage betreft. Een eerbetoon aan de man die zich inderdaad al sinds mensenheugenis inzet voor de Kanaries en bovendien 83 jaar wordt. En over de kosten van het Sportcafé hoeft Flip zich geen zor gen te maken. Twee broers die samen een bouw bedrijf runnen, staan volgende week aan de Bos- huizerkade garant. Toen zij 8 en 9 jaar oud waren, mochten ze namelijk van Flip al bij LFC voetballen, terwijl de KNVB een minimumleeftijd van 12 han teerde. Archieffoto: Mark Lamers Reserveer bii de jij oe elcode IBios 0900 9363, sn 05 6058 LEIDEN 1\

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13