Interesse realitysoap neemt af MEDIA Tweede leven voor AVRO's Kunstblik VARA zweert bij Nederland 3 Beelen heeft geen spijt van oproep Den Haag krijgt met Al-Jazeera primeur Het nieuwtje is er nu af GVB weigert reclame van VPRO op tram GEKNIPT Hoger beroep SP over belspelletjes den haag - De Socialistische Partij (SP) wil van het gerechts hof in Amsterdam een oordeel over de belspelletjes op televi sie. Tweede Kamerlid De Wit gaat in hoger beroep tegen de beslissing van het Openbaar Ministerie (OM) om geen straf rechtelijk onderzoek in te stel len tegen producenten en orga nisatoren. Dat heeft de SP giste ren bekendgemaakt. De socia listen vinden de spelletjes be drog, omdat het bellen vaak veel geld kost. Ook zou het on duidelijk zijn hoe de winnaar wordt bepaald. Het OM wil geen onderzoek instellen, on der meer omdat een werkgroep bezig is een code op te stellen waaraan de branche zich dient te houden. In die groep zit ook het ministerie van justitie. Er komen regels voor bijvoorbeeld belkosten en de methoden van selectie van deelnemers en win naars. Radio 2 zendt benefiet uit Hilversum - Radio 2 zendt in de nacht van zaterdag op zondag het benefietconcert voor de slachtoffers van de aanslagen in de VS rechtstreeks uit. Tijdens 'The concert for New York from Madison Square' treedt een groot aantal bekende artiesten op. Onder anderen Paul Mc Cartney, Elton John, Backstreet Boys, Mick Jagger, Bono en The Edge (U2), Eric Clapton en Destiny's Child maken hun op wachting. Het concert is niet op een Nederlandse televisie-zen der te zien. Radio 2 zendt het tussen 01.00 en 06.00 uur uit. Eric Corton verzorgt de presen tatie. Radiostations bundelen kracht Rijswijk - In de strijd tegen het veilen van commerciële radio frequenties hebben de landelij ke en regionale branche-orga nisaties van commerciële ra diostations de krachten gebun deld. De VCR (landelijk) en de NLCR (regionaal) trekken voortaan op als de SCR (Sa menwerkende Commerciële Radiostations). Robin Linscho- ten wordt voorzitter. Dat hebben beide organisaties gisteren laten weten. „Met de oprichting van de SCR en de benoeming van een onafhanke lijke voorzitter is de laatste stap gezet in de professionalisering van deze branche", laat een woordvoerder weten. Linscho- ten is oud-staatssecretaris van Sociale Zaken en nu onder meer kroonlid van de Sociaal- Economische Raad (SER). Naast Linschoten maken Mar tin Banga (voorzitter van de VCR) en Mas Boom (NLCR- voorzitter) deel uit van het SCR- bestuur. De Horde naar Vorsten Royale rijswijk - Cor de Horde is hoofdredacteur geworden van het maandblad Vorsten Royale van Sanoma Uitgevers, voor heen VNU Tijdschrijften. De Horde werkte al eerder voor dit blad en was ook betrokken bij VT Wonen, Libelle, Kinderen en Story. Ook was hij enige tijd eindredacteur bij de talkshow van Catherine Keyl. vrijdag 19 OKTOBER 2001 door Jan van Stipriaan Luïscius Hilversum - De wereld stond zo ongeveer op zijn kop, toen Vero nica in 1999 de realitysoap Big Brother lanceerde. Van alle kan ten barstte de kritiek in alle he vigheid los. De kijkcijfers van BB waren enorm, met uitschieters van tegen de twee miljoen kij kers in december. Twee jaar later blijken de kijkcijfers van Big Bro ther, maar ook van gelijksoortige programma's, behoorlijk last te hebben van een neerwaartse lijn. Gemiddeld bereikte Big Brother in 1999 1,4 miljoen kijkers en een (gemiddeld) marktaandeel van 29 procent. Dus bijna een derde deel van de Nederlanders had hun toestel op dat pro gramma staan. Maar de interes se is in twee jaar later aanzien lijk teruggelopen. Vorig jaar ko zen gemiddeld niet meer dan 800.000 mensen op de reality soap uit het Almeerse huis (marktaandeel gemiddeld der tien procent), terwijl BB dit jaar nog maar nét boven de 600.000 kijkers uitkomt. Het kan allemaal nog dramati scher is ook de ervaring van SBS 6 dat begin van de week besloot om een punt te zetten achter het programma Link. Het door Jennifer de Jong gepresenteerde Link werd op 10 september met veel poeha gelanceerd, maar komt niet verder dan 234.000 kijkers. Op realitysoaps-gebied wordt het commerciële station ook 'geplaagd' met het pro gramma Expeditie Robinson (uitgezonden op NET 5, evenals V8 onderdeel van SBS), dat op een gemiddelde van 385.000 kij kers blijft steken (marktaandeel acht procent). Dat is stukken minder dan verleden jaar, toen het programma gemiddeld door 440.000 mensen werd gevolgd. SBS 6 is op 1 oktober gestart met het programma Blind Ver trouwen, waarin de mannelijke en vrouwelijke kandidaten met een vaste relatie worden getest in hoeverre zij bestand zijn te gen (seksuele) verleidingen. Het nieuwe reality-programma scoort redelijk, met 410.000 kij kers, een marktaandeel van ze ven procent. René van Dammen, onderzoe ker van de dienst Kijk- en Luis teronderzoek (KLO) van de NOS, heeft er wel een verklaring voor. Allereerst is de nieuwig heid er vanaf. BB was spannend, omdat niemand wist waar het op zou uitdraaien in het huis. Wat nu ook meespeelt zijn de acties van de Amerikanen en Engelsen in Afghanistan. Kijkers hebben wel wat anders aan hun hoofd", aldus van Dammen. Volgens hem kan de crisis in de wereld zéker niet als hoofdargu ment worden aangevoerd. „Bij De bus zag je hetzelfde beeld. Het eerste jaar waren de kijkcij fers redelijk, het jaar ema was het stukken minder". den haag - Hagenaars kunnen binnenkort mogelijk als eersten de Arabische nieuwszender Al- Jazeera ontvangen. De Haagse programmaraad heeft kabelexploitant Casema gevraagd de nieuwszender op de kabel te zetten. Een woord voerder van Casema zei gisteren dat de kabelexploitant met Al- Jazeera in onderhandeling is. De afgelopen weken hebben veel mensen de kabelexploitan ten laten weten dat zij graag naar Al-Jazeera kijken om de be richtgeving over de gevolgen van de aanslagen in de VS te volgen. Ook het verdwijnen van de Arabische zender MBC van het Casema-net speelt een rol bij de vraag naar de zender. Casema haalde MBC enkele we ken geleden van de kabel, om dat de zender weigerde zoge noemde Buma-rechten af te dragen voor de muziek die ze in hun uitzendingen gebruikten. Hierdoor kwam er op de kabel een kanaal vrij. Al-Jazeera kan Voor kopers zonder dikke portemonnee Hilversum - In de eerste afleve ring van AVRO's Kunstblik toont beginnend verzamelaar Judith Vervloet presentator Roeland Kooijmans thuis trots een werk van Arie de Groot: „Ik mag zijn werk enorm graag, maar ook met mijn andere aankopen voelde ik meteen een emotione le binding." Met haar hartveroverende en thousiasme beantwoordt Ver vloet perfect aan de doelstelling van Kunstblik: met een laagd rempelige aanpak laten zien dat kunst kopen reuze leuk is en ze ker niet alleen weggelegd voor mensen met een dikke porte monnee. De AVRO begon de reeks vijf jaar geleden in een samenwer kingsverband met Nederlandse gemeenten. De lokale overheden financier den werken van kunstenaars uit de eigen gemeenten die bij de aanwezigen terecht kwamen na een goed beantwoorde quiz- vraag. Angela Groothuizen en kunst historicus Liesbeth Brandt Corstius, tot voor kort museum directeur in Arnhem, realiseer den de onderhoudende combi natie van gezelligheid (Groot huizen) en educatie (Brandt Corstius) die Kunstblik gemid deld zo'n 400.000 kijkers per uit zending bezorgde. De rol van Groothuizen is dit seizoen over genomen door Roeland Kooij mans, die als presentator van culturele programma's voor een breed publiek zijn sporen al ruimschoots verdiende en ook in Kunstblik op zijn plaats is. Producer Ineke Middag zocht twee jaar geleden contact met de Mondriaan Stichting omdat ze het gevoel had dat de 'ge meentelijke' bron in kwalitatief opzicht begon op te drogen. De steun van de stichting gaf Kunstblik een nieuwe impuls. De kunstwerken die nu worden verloot zijn allemaal aangele- deze plek innemen, aldus een woordvoerder van Casema. Kabelexploitanten kunnen niet zelf bepalen of een station wordt doorgegeven. Daar ko men zogenoemde programma raden aan te pas.Casema moet in principe gehoor geven aan de oproep van de Haagse program maraad om Al-Jazeera uit te zenden, tenzij dat om financiële of technische redenen niet mo gelijk is. Nederland is volgens de woordvoerder een van de weini ge landen waar programmama kers kabelexploitanten moeten betalen voor het uitzenden van hun programma's. Of Al-Jazeera bereid is Casema te betalen, moet nog blijken uit de onder handelingen, zegt hij. Een woordvoerder van Kabelex ploitant UPC liet gisteren weten dat UPC de Arabische nieuws zender zeker niet voor septem ber 2002 op de kabel zal zetten. Kabelexploitant Essent heeft geen reden om met Al-Jazeera te onderhandelen. Hilversum - Het Gemeente lijk Vervoerbedrijf Amster dam (GVB) heeft een recla mecampagne van de VPRO voor het multimediale pro ject 'Op weg naar Stadska naal - 24 stappen tot succes' geweigerd. De VPRO wilde in Amsterdam een tram laten bestickeren met de slogan Sex, Drugs, Rock 'n roll, ge volgd door de naam van het project en het internetadres 3voorl2.vpro.nl/stadskanaal. Het GVB maakt bezwaar te gen de woorden sex en drugs. Op weg naar Stadskanaal portretteert de Nederlandse muziekcultuur en industrie, anno 2001. Het voorstel van de VPRO om alleen de na men van de hoofdperonen Junkie XL en Dreadlock Pus sy op de tram te plakken, werd door het vervoersbedrijf afgewezen. Die namen zou den volgens het GVB ook ge associeerd worden met seks en drugs. Presentator Roeland Kooijmans en kunsthistoricus Liesbeth Brandt Corstius werpen hun blik op kunst. Foto: GPD verd door galeries die zijn aan gesloten bij de Kunstkooprege- ling. De Mondriaan Stichting han teert kwalitatieve maatstaven voor deelname, zodat de win naars met gemiddeld betere kunst naar huis gaan dan voor heen. Onder de kunstenaars be vinden zich onder meer de klin kende namen van Armando, Jan van Munster, Jacobien de Rooij, Ko Aarts en Aat Veldhoen. De formule is in de nieuwe reeks van veertien uitzendingen globaal dezelfde gebleven. De bezoekers van de opname ko pen een entreekaart voor vijf eu ro en deponeren die als lot in de bussen bij een van de vier kunstwerken van hun voorkeur. Kooijmans roept de gelukkige naar voren, Brandt Corstius ver strekt de kunsthistorische basis kennis over het werk en stelt dan haar quizvraag. In de eerste uitzending wil ze bijvoorbeeld weten of 'het waar of niet waar is dat zowel Mauve als Van Gogh zich door het Schevening- se strand hebben laten inspire ren'. Zo'n vraag is zeker geen in- kopper en ook de andere vragen zijn van een zodanig niveau dat het winnen van een kunstwerk nooit een makkie wordt. De kijkers kunnen met het in sturen van het goede antwoord op een vraag elke week ook een kunstwerk winnen: de oplossin gen en de winnaars zijn te vin den op de website www.avro.nl- kunstblik. Elke week vraagt de AVRO de kijkers bovendien naar de favoriet die aan het slot de Kunstblik Publieksprijs krijgt. Onder alle stemmers wordt een kunstcheque van 1350 euro ver loot, te besteden bij een galerie die is aangesloten bij de Kunst koopregeling. Nieuw tijdens het komende sei zoen is de Speakers Comer, waar toevallige passanten in on der meer een winkelcentrum en ziekenhuishal hun commentaar op een kunstwerk kunnen leve ren. Brandt Corstius zorgt vanouds op luchtige, infor tieve wijze voor aardige ku historische kijkjes in de kei In de eerste uitzending ga op bezoek in het atelier va ter Bastiaansen, die in een malig zwembad zeer origit sculpturen maakt. De win van zijn goudvissen op stol was er terecht heel blij me Francoise Ledeboer AVRO Kunstblik: vanaf m middag, 17.10 uur, Nederl Herhalingen vanaf dinsdi oktober, 13.00 uur, ook op derland 1. Ontslagen VARA-diskjockey vermoedt 'wraakactie' KRO door Eric de Bie hilversum/gpd - Met de netpro- filering van de publieke zenders lijkt het maar niet te willen luk ken. Hoewel de meeste omroe pen tegenwoordig op alle drie de zenders zijn vertegenwoor digd met één of meerdere pro gramma's, houden de Vara en VPRO nog steeds star vast aan hun thuisnet Nederland 3. Dat is jammer, vindt Joop Daalmeij- er, netcoördinator van het twee de net. „Ik denk dat enkele VARA-programma's op een an der net beter tot hun recht ko men." De Raad van Bestuur van de NOS evalueerde vorige maand de netprofilering, precies een jaar na invoering. De uitkomst was dat het de goe de kant opgaat. Het totale marktaandeel van de drie zen ders steeg weliswaar slechts één procent, maar de voorkeur voor de publieke omroep was toege nomen en de kijker heeft nu een duidelijker beeld van de labels die aan de netten hangen. Ne derland 3 blijft echter een zor genkind. Volgens netcoördinator Tom Kamlag komt dit mede doordat er nog steeds 'een goede balans ontbreekt tussen programma's voor een grote doelgroep en voor een kleine doelgroep'. De halsstarrige houding van met name de VARA om hoofdzake lijk op Nederland 3 te blijven programmeren en niets aan de andere netten aan te bieden, is daarbij niet bevorderlijk voor enige verbetering. Versnippering De VARA heeft zich vanaf het begin verzet tegen de nieuwe Concessiewet, waarvan de net- profilering een onderdeel vormt, en zelfs overwogen het publieke bestel te verlaten. De omroep was bang (en is dat nog steeds) dat door een ver snippering van zijn program ma's zijn herkenbaarheid min der wordt. Nu de wet er is, maakt de VARA dankbaar gebruik van een tus sen de Raad van Bestuur en de omroepen gesloten compromis, dat een omroep het recht geeft zelf te bepalen op welk net een programma van die omroep wordt uitgezonden. „Dat is goed, want we leven niet in een slavernij", zegt Joop Daalmeijer. „Maar ik geloof wel dat enkele programma's van de VARA op andere netten beter tot hun recht komen." Daalmeijer denkt daarbij bij voorbeeld. aan een eventuele verhuizing van Studio Spaan, Kopspijkers en All Stars naar Nederland 2 en van Het Lager huis naar Nederland 1. „Die programma's passen daar uit stekend en zouden wellicht meer kijkers trekken. De VARA biedt ze echter niet aan. Dat is jammer. Terwijl er een extra budget is voor programma's die aan een ander net dan het thuisnet worden aangeboden en ik op Nederland 2 nog zendtijd overhoud. Die moet ik nu vullen met herhalingen." Tanja Volgens een woordvoerder van de VARA is het niet zo dat zijn omroep helemaal niets aanbiedt aan andere zenders. „Begin vol gend jaar zijn er in het jeugd- blok op Nederland 2 twee door ons aangekochte series te zien." Het gaat daarbij om de Duitse reeks Tanja en herhalingen van het Australische Heartbreak High. De vraag waarom de VARA ver der de eigen producties alleen op het thuisnet uitzendt, weet de zegsman niet te beantwoor den. Hij verwijst daarvoor naar voorzitter Vera Keur, maar zij was gisteren niet bereikbaar voor commentaar.„Maar gumenten die we destijd den om ons te verzetten de netprofilering, gelde steeds", aldus de woordu Daalmeijer ziet dat pn echter niet. „Ik kan me vo len dat mensen niet mete ten welke omroep bijvoc Wet waan heeft uitgez Maar als Paul Wittema presenteert, weet de kijki wel dat het om een V gramma gaat. Andere omi maken geen bezwaar ti uitzenden op andere nel maken er nu zelfs specia gramma's voor. Daarbij i het logisch dat de VPKI gramma's alleen op Nede zijn te zien. Die passen net." Daar is VPRO-directeui Schrurs het mee eens. filering houdt ook in dati gramma's zich op een moeten thuis voelen VPRO-programma's do< het best op Nederland 3' directeur Peter Schrurs, echter niet blij mee zou populaire VARA-progia van het derde net vertf „Daarmee daalt weer hel aandeel van Nederland 3 kan ook niet de bedoelc van de heer Daalmeijer." Giel Beelen: „Mensen moeten eens goed luisteren naar mijn pro gramma's. Dan begrijpen ze ook waarom ik tot deze actie ben geko men." door Eric de Bie Hilversum - „Je zou haast den ken dat het een wraakactie van de KRO is." Radiopresentator Giel Beelen kan nog niet zo goed bevatten waarom hij giste ren op staande voet is ontslagen door de VARA Beelen: „Ik vind dit onbegrijpe lijk", reageert Beelen. „Mensen moeten eens goed luisteren naar mijn programma's. Dan begrijpen ze ook waarom ik tot deze actie ben gekomen." De diskjockey praatte in zijn programma al de hele week met luisteraars over de 'hysterie' die volgens hem in Nederland is ontstaan na de miltvuurbrieven in de Verenigde Staten. „De te neur was dat het raar is, dat nu opeens niets meer met wit poe der verstuurd kan worden. Omo zou bijvoorbeeld geen proefpak- ketjes wasmiddel kunnen ver zenden. Als reactie heb ik luiste raars eerst opgeroepen brieven met meel naar de secretaresse van Radio 3FM te sturen. Die vond dat toch niet zo prettig, waarna ik donderdagnacht het adres van de KRO heb ge noemd. Met de grappig bedoel de opmerking dat ik toch nog geld van ze tegoed heb." Beelen werd begin dit jaar door de KRO op staande voet ontsla gen omdat hij in het program mablad Studio van de katholie ke omroep Mein Kampf het 'in drukwekkendste boek' noemde dat hij kent. Voor de KRO was dat de beken de druppel, nadat Beelen op de radio al dingen had gezegd die 'niet passen bij wat de KRO wenst uit te dragen'. De presentator verdenkt zijn ou de werkgever er nu van een be langrijke rol te hebben gespeeld bij zijn tweede ontslag in één jaar. Beelen legt uit: „Gisterochtend vond mijn directe baas, Harm van Dijk, het nog een leuke grap. Daarna is er blijkbaar op een hoger niveau contact ge weest tussen de KRO en de VARA en werd ik 's avonds ge beld met de mededeling dat ik was ontslagen." De KRO heeft gisteren in overleg met de politie voorzorgsmaatre gelen getroffen bij de behande ling van de binnenkomende post. Medewerkers van de post kamer dragen onder meer rub beren handschoenen. Beelen heeft geen spijt van zijn actie. „Het is bekend dat ik de grenzen opzoek. Daarvoor ben ik aangenomen. Als ze willen dat ik een middelmatig pro gramma maak waarin geen on vertogen woord valt, moeten ze dat zeggen. Dan doe ik dat", al dus de presentator, die zich niet neerlegt bij het ontslag. „Ik zal zeker nog een gesprek met de VARA-directie en de leiding van Radio 3FM aanvragen." ...Piet is niet te vervangen. Vol gend jaar doen we nog één sei zoen, maar als Piet in de tussen tijd onverhoopt dood mocht gaan, God behoede ons, dan houdt het voor mij op... Scenarioschrijver van Baantjer Gerrit Mollema over de onver vangbaarheid van Piet Römer in de Veronica-gids. ...Het is koopwaar geworden. Maar niet bij 'De Liefde': daar zit geen sensatiebakkerij in. het gaat bij mij om de mensen en niet om het effect dat ze veroor zaken... Regisseuse van het programma De Liefde, Hansje Bunschoten over liefde op televisie in de NCRV Gids. ...Ik heb bij het regisseren totale eenzaamheid gekend. In Rome ben ik een straatje omgegaan met de gedachte: ik kom hier niet uit ik ga me verhangen. De tranen biggelden me over de wangen... Acteur/regisseur Jeroen Krab bé in de NCRV Gids. ...ledereen op deze leeftijd voelt zich toch een beetje vogelvrij. En...tja...een beetje goedkoop, omdat ze geen sociale lasten voor je hoeven af te dragen... Actrice Kitty Courbois in VARA TV Magazine. ..Als je eenmaal op het scherm Michael Boogerd Foto: ANP komt, realiseer je je vrij snel dat mensen overal op letten. Als je even met je pink beweegt, kan dat al weer aanleiding zijn voor een zin in de krant... Aldus de ervaring van presenta trice Jacobine Geel in VARA TV Magazine. ...Een avondje televisiekijken heb ik nog nooit gedaan. Ik zou me vies en bezoedeld voelen... TV-presentator Michaël Zee man in VARA TV Magazine ...Ik laat in mijn programma's gewoon de stand van zaken zien, ook al worden we puur be taald door commerciële partij en... Programmamaakster Ria Bre mer in Plus ...Schaatsers zijn uit de klei ge trokken Friezen met een leuk blosje op de wangen. Ze rijden een WK met tiuee koeien en een kip op de tribune... Wielrenner Michael Boogerd in NRC Handelsblad ...En voor de vrede zelfi delprijs?... Terzijde in Vrij Nederlan ...De meest voorkomend van criminaliteit is hel ten van de belastingen... Criminoloog Frank Bov in Vrij Nederland ...Iemands persoonlijkhei het best tot zijn recht it kring... PvdA-lijsttrekker Ad Mei Vrij Nederland ...Veel mensen die worl worden genoemd, vindt zelf lui.Want wie zich It ziet het als een verplichti iets aan te doen... Acteur Stephen Fry in Tijd ...Ik zou niet weten wat allerlei dingen over mij' leven moet vertellen, allt dat ik wel eens een prol presenteer... TV-maker Rolf Woul Nieuwe Revu ...Een naïef blondje op verkoopt beter dan een wuste vrouw of een meisje. Kennelijk voelt zer zich daar niet prettig Chick-uitgeefster Sand] derhold in Panorama

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 10