Afghanistan zou van Bin Laden af willen Wt BUITENLAND Spontane Amerikaanse liefde voor Pakistan steekt India ote drugsvangst Europese Commissie bang voor gekke-koeienziekte bij schapen 'Gematigde Talibanminister overlegde met Pakistan en CIA' Bin Laden biedt CNN interview via video aan' Angstaanjagende aanvaller Vuurwerk lag onder houten dansvloer disco Macedonische president dreigt parlementariërs ersers Nestlé lijgen vier jaar jikfurt - De rechtbank in nlcfiirt heeft de twee hoofd- rjachten van het afpersen het levensmiddelencon- Nestlé gisteren veroor- tot vier jaar cel. Drie me- lachten werden vrijge- n. De bende dreigde vo- jaar zomer Nestlé-produc- Duitse supermarkten te jgen als het concern niet Mmiljoen mark (ruim 27 joen gulden) over de brug jjn. De overdracht van het d verliep zo amateuristisch, de twee hoofdverdachten nden worden ingerekend. imaslid komt i door explosie - Een lid van de radicale jtijnse islamitische groepe- iHamas is gisteren omgeko- door een explosie in het >nvan de Gazastrook. De ige Iyad al-Ahras was ook het verzetscomité in Ra- dat leden van verschillende itijnse facties verenigd en iankelijk werkt van de Pa- Autoriteit. Harnas Israël ervan beschuldigd ter de ontploffing te zitten, lier Sharon heeft eerder jeven dat Israël zijn poli- jvan elimineren van ver- ledelijke terroristen voortzet. I in ozonlaag niet kleiner jington - Het gat in de jnlaag boven Antarctica i lm voor het vierde achtereen- JWfcende jaar de grootte van 1-Amerika. Dat deelde de lanse ruimtevaartorga- ieNASA mee. Ze bereken- grootte van het gat op 26 ;n vierkante kilometer. >ns wetenschappers zal het [wel dertig tot vijftig jaar du- irdat de concentratie van •aantastende cfk's in de at- feerzo zal zijn afgenomen iet gat echt kleiner zal wor- stelijke vast gens opruiing iwar - De Pakistaanse au- :iten hebben gisteren een Talibangeestelijke aange- ;d wegens het aanzetten tot Jddadige protesten tegen merikaanse bombarde- risio ten op buurland Afghanis- jloewel Maulana Fazal-ur nan van de Jamiat Uleme- im partij al voor de Ameri- h' se aanvallen huisarrest I, heeft volgens de autori- spri li toch opruiende toespra- ehouden. Hem hangt mo- levenslang boven het d. woensdag 17 oktober 2001 Zorgen mr. Bean over vrijheid van meningsuiting londen/ap - Rowan Atkinson, de Britse komiek die mister Be an creëerde, maakt zich grote zorgen over een voorstel van de Britse regering om 'het aanzet ten tot religieuze haat' strafbaar te stellen. In een brief aan The Times schrijft hij te vrezen dat ook satirici de cel in moeten als ze grappen maken over religie. Het wetsvoorstel van de rege ring is bedoeld om te voorko men dat 'racisten, fanatici en heethoofden' gebruik maken van de huidige crisis in de we reld om haat te zaaien, aldus de regering. Maar volgens Atkinson is de wet te breed geformuleerd, en zou deze een film als de bij belse satire 'Life of Brian' van Monty Python verdacht maken. .Aangezien ik een substantieel deel van mijn carrière besteed heb aan het parodiëren van reli gieuze figuren, zie ik met ver bijstering dat het onwettig wordt om een religie belachelijk te maken of religieuze figuren te hekelen", schrijft Atkinson. londen-islamabad/anp - Het Talibanbewind in Afghanistan is bereid de terrorist Osama bin La den uit te leveren aan een ander land dan de VS. De Taliban zou den er dan niet op staan eerst be wijzen voor Bin Ladens betrok kenheid bij aanslagen te zien. Dat heeft de Talibanminister voor buitenlandse betrekkingen, mul lah Wakil, volgens Pakistaanse functionarissen voorgesteld. Tot dusver hebben de Taliban altijd gesteld dat Bin Laden niet kan worden uitgeleverd als de eisèr geen bewijzen zou overleg gen van zijn eventuele schuld. Mullah Wakil overlegde maan dag met leden van de Pakistaan se geheime dienst ISI, en naar verluidt met afgevaardigden van de Amerikaanse CIA, aldus de Britse krant The Guardian. Wakil zou ook hebben geopperd dat gematigde Taliban de radi calen rond leider mullah Omar kunnen uitschakelen als de VS enkele dagen ophouden met bombarderen. Dit voorstel is te gengesproken door de Taliban en verworpen door Washington. De Amerikaanse aanvallen op Afghanistan gingen vandaag de elfde dag in. Ook na zonsopgang gingen de bombardementen door. Doelen waren de hoofd stad Kabul, het Talibanbolwerk Kandahar en bases van de Tali ban in de omgeving van Jalala bad. In totaal zijn daarbij vol gens het regime tientallen do den gevallen. Een van de bom men zou bij Kandahar een vrachtwagen met vluchtelingen hebben getroffen. De Noordelijke Alliantie heeft gezegd dat ze gisteren een be langrijke luchthaven bij de stad Mazar-i-Sharif in het noorden van het land heeft ingenomen. Het nieuws werd echter niet be vestigd uit onafhankelijke bron. Een persbureau van de Taliban sprak de melding tegen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Powell en de Indiase minister van binnen landse zaken Advani tekenden vanmorgen een wederzijds ak koord over rechtsbijstand. Met Pakistan kwam Powell eerder overeen dat bij de gesprekken over een nieuwe regering in Af ghanistan alle bevolkingsgroe pen en ex-koning Zahir Shah moeten worden betrokken. Volgens Powell horen daar ook de oppositionele Noordelijke Al liantie bij en de Pathanen, die vooral in het zuiden wonen. Het Talibanregime is vooral samen gesteld uit Pathanen. Pakistan ziet liever geen vertegenwoordi gers van de Noordelijke Alliantie in een nieuw bewind. atlanta/anp - Iemand die be weert namens het terreurnet werk al-Qaeda te spreken, heeft een interview met Osama bin Laden aangeboden aan het Amerikaanse tv-station CNN en aan de Arabische zender al-Ja- zeera. Dit meldt CNN zelf. CNN heeft daarop zes vragen gefor muleerd. Bin Laden zou daarop met een videoband antwoor den, aldus de tussenpersoon. De vragen, ook te lezen op www.cnn.com luiden: 1) Uw woordvoerder was vol lof over de aanslagen op 11 sep tember, waarbij duizenden on schuldige mensen zijn gedood, en heeft gedreigd met meer aan slagen met vliegtuigen en hoge gebouwen. Hoe kunnen u en uw aanhangers het doden van onschuldige mensen voorstaan? 2) Wat was uw rol en die van al- Qaeda bij de aanvallen van 11 september? 3) Wat was uw rol en die van uw organisatie bij de daarop vol gende miltvuuraanvallen in de enadering en Iran hington - Iran zal Ameri- se militairen helpen als zij !nod op Iraans grondgebied wn. Dat heeft de regering .«heran via Zwitserse diplo- yce kanalen laten weten. ■5n de VS onderhouden diplomatieke betrekkin- inds de bestorming van de irikaanse ambassade in Te il in 1979 die leidde tot een van 444 dagen. Door eke hervormingen in Iran te jaren weer sprake nige toenadering. Washington - Deze angstaanjagende AC-130 'Spectre' is gisteren door de Amerikanen voor het eerst ingezet bij een actie in Afghanistan. De hier tijdens een oefening gefotografeerde Spectre is een omgebouwde en gepantserde C-130 Hercules, met aan boord een houwitser en snel vuurkanonnen, die duizenden granaten per minuut kunnen afvuren. Daarmee kunnen doelen letterlijk worden verpulverd. Het vliegtuig is vooral bedoeld voor aanvallen op konvooien en troepen, en wordt vaak ingezet bij commando-acties. Tot nu toe werden alle bombarde menten van grote hoogte uitgevoerd. De inzet van de laag vliegende en langzame AC-130 maakt duidelijk dat de VS erop vertrouwen dat de Taliban weinig middelen over hebben om hun toestellen in gevaar te brengen. De Amerikaanse minister van defensie Rumsfeld had maandag al gezegd dat de aanvallen zich de komende tijd waarschijn lijk meer zullen gaan concentreren op de eenheden van de Taliban. Zo zou begin deze week de 'Arabische Brigade', die grotendeels bestaat uit niet-Afghaanse aanhangers van Osama bin Laden, het doelwit zijn geweest. Foto: EPA Brits vliegveld in - De Britse douane gisteravond op het vlieg- iouthend ten oosten van :n circa vierhonderd kilo ie met een straatwaarde lijna negentig miljoen gul- i beslag genomen. Vol le douane gaat het om 1 de grootste drugsvang- loit in Groot-Brittannië. aïne zat aan boord van ting 707 die uit het Ca- :h gebied kwam. Vijf be- igsleden en een mede- irvan het vliegveld zijn ihouden. eke opstelling' bische landen - De Iraakse president Hussein heeft gisteren dat de Arabische landen iig opkomen voor Afgha- Hij zei het verdriet te dat veel niet-Arabische door onze correspondent Mare Peeperkorn brussel - De Europese Commis sie houdt er serieus rekening mee dat de gekke-koeienziekte (BSE) ook bij schapen voor komt. De vrees wordt ingegeven door de conclusies van een uit gebreid Brits onderzpek van schapenhersenen. De Commis sie overweegt extra maatregelen om de burgers te beschermen. Gedacht wordt aan de verplich te vernietiging van schapeninge wanden tot - in het uiterste ge val - een tijdelijk handelsverbod of het doden van de dieren. Tot nog toe ging de Commissie ervan uit dat BSE alleen bij run deren voorkwam. Het eten van met BSE-besmet vlees zou bij mensen een nieuwe variant van de dodelijke hersenziekte Creutzfeldt-Jakob kunnen ver oorzaken. Onder schapen komt al eeuwen scrapie voor. Deze dierziekte is weliswaar verwant aan BSE en heeft dezelfde symptomen, maar zou voor de mens ongevaarlijk zijn. Nieuw Brits onderzoek zaait evenwel twijfel over deze 'zeker heid'. Hersenonderzoek bij bij na 3.000 schapen die begin ja ren negentig zijn gestorven aan scrapie, toont aan dat een klein deel ervan waarschijnlijk ook BSE had. De scrapie zou de ge vreesde dierziekte hebben 'ver borgen'. Londen heeft de Com missie hierover onlangs geïnfor meerd. De definitieve resultaten van het onderzoek worden bin nenkort openbaar gemaakt. Brussel stelde de landen van de Europese Unie gisteren alvast achter gesloten deuren op de hoogte. De Commissie - het da gelijks bestuur van de EU - wil voorkomen dat lidstaten in pa niek raken en op eigen houtje actie gaan ondernemen om de consument te beschermen. Zij benadrukt dat scrapie weinig voorkomt bij Europese schapen. Vorig jaar zijn er duizend geval len gemeld op een totaal van circa honderd miljoen schapen. Van de dieren met scrapie heeft volgens het Britse onderzoek maar een heel klein percentage BSE. Daarnaast mogen sinds 1994 schapen (net als koeien) niet meer worden gevoerd met ver malen dode dieren. Dit vlees- en beendermeel wordt als de voor naamste besmettingshaard van BSE gezien. Door het verbod is de kans dat schapen nu BSE krijgen drastisch gedaald. Ook moeten de meest besmettelijke delen van een schaap (herse nen, ruggengraat) sinds oktober vorig jaar worden vernietigd. Er is volgens de Commissie dan ook geen reden voor paniek. Desalniettemin neemt zij het ze kere voor het onzekere, en dringt ze aan op aanvullende maatregelen. Zo zouden ook de ingewanden van schapen voort aan moeten worden vernietigd. Daarnaast wil de Commissie meer BSE-testen op schapen en een betere registratie van de dieren. Het eventueel doden van dieren is het uiterste middel. C voelen over de 'weke K' oef van de Arabische mlanden. Irak ontkent ie mand met de Afghaanse ans of Osama bin Laden. aftralië gaat steunen - Australië stuurt in mende twee weken mili- naar de Golf om de door nigde Staten geleide co- en terrorisme te onder- Dat maakte premier d vandaag bekend. Ho- dat de steun volgt op fonisch verzoek van de anse president Bush, zei verder dat het tota gent van 1.550 militai- 0 november ter plaatse door onze correspondent Harald Doornbos peshawar - Het spelletje heet 'Zoek de verschillen', en wel tussen de twee vol gende situaties: - Amerika wordt aangevallen door terro risten van al-Qaeda, die gesteund wor den door en opereren vanuit Afghanis tan. - India wordt aangevallen door terroris ten van al-Oaeda die gesteund worden door en opereren vanuit Pakistan. Op het eerste gezicht zijn er weinig ver schillen. Maar kijk eens naar de conse quenties. Het eerste geval leidde tot een wereldwijde alliantie tegen globaal ter rorisme en massale militaire acties te gen de Taliban en al-Qaeda in Afgha nistan. Het tweede geval leidde tot een al weer elf jaar durend en doorzeurend conflict dat niemand buiten India en Pakistan lijkt te interesseren, en waar van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Colin Powell, gisteren nog zei dat het alleen kan worden op gelost door middel van 'dialoog'. Wereldpolitiek is nooit eerlijk, maar zelden moet een land zo'n bittere pil slikken als India op dit moment. India, dat zich niet zonder trots 's werelds grootste democratie noemt, voelt zich het kind van de rekening van 11 sep tember. En daar heeft deze Zuid-Aziati sche reus alle redenen voor. Tot vóór de dramatische aanslagen was India de brave en trouwe, misschien ietwat sul lige bondgenoot van de VS. Er golden zeer beperkte Amerikaanse sancties tegen het land vanwege in 1998 uitgevoerde kemproeven. Maar op de keper beschouwd gedroeg India zich - zeker de afgelopen tien jaar - zeer pro-Amerikaans. Ex-president Bill Clin ton bezocht het land, Bill Gates was er kind aan huis. Honderdduizenden In diërs wonen in Amerika en zijn zeer succesvol in de informatisering. Het email-bedrijf hotmail.com is zelfs be dacht en opgezet door een Indiër. Tegenover het braafste jongetje uit de klas stond Pakistan, de vervelende klier. Altijd in voor geweld en problemen, de schrik van iedere schoolmeester. De af gelopen tien jaar geen vriend van Ame rika, zeker niet nadat het een kernbom wist te vervaardigen. Pakistan is be paald geen democratie, maar onder president Musharraf een militaire dic tatuur, zij het een milde. De samenle ving is verpest door religieuze ge- en verboden. Na Afghanistan en Saudi- Arabië is Pakistan het meest rechtlijni ge moslimland ter wereld. Het was de Pakistaanse geheime dienst ISI, die in 1994 de Taliban opzette, in een poging zo een bevriend regime in Afghanistan te installeren. Jarenlange steun vanuit Islamabad voor de religi euze fanaten van Mullah Omar was het gevolg. Daarbij steunt Pakistan ook nog eens de 'vrijheidstrijders' in Kashmir, moslimfanaten die in direct contact staan met Osama bin Laden, en die Pa kistan in alle openheid gebruiken als basis voor hun activiteiten in het India se gedeelte van Kashmir. Daar blazen de 'vrijheidsstrijders' win kels, parlementsgebouwen en auto's op, of gooien accuzuur in het gezicht van hun eigen moslimvrouwen die wei geren volledig gesluierd over straat te gaan. Dit allemaal, zo zeggen Pakistan en de 'vrijheidsstrijders', omdat India de acht miljoen moslims in dit gedeelte van Kashmir onderdrukt. Diezelfde 'vrijheidsstrijders' melden natuurlijk niet dat er in heel India, dat hoofdzake lijk hindoeïstisch is, in totaal 150 mil joen moslims wonen, die er weinig problemen hebben om te wonen, te werken en te leven in het seculiere In dia. Met lede ogen ziet India aan dat alles sinds 11 september volledig op z'n kop staat. Pakistan, door de Indiërs be schouwd als een terroristische politie staat die overal actief militant moslim extremisme steunt, is plotseling de lie veling van de Verenigde Staten. Presi dent Bush heeft het bijna dagelijks over 'de dappere president Musharraf van Pakistan' en telefoneert regelmatig met 'vriend Pervez' over de situatie in Af ghanistan. Colin Powell beschreef Musharraf s steun aan Amerika tijdens zijn bezoek aan Islamabad als een 'heldhaftig be sluit'. Powell nam als extraatje dan ook nog eens bijna een miljard gulden mee, en het IMF denkt er over Pakistan 1,5 miljard aan schulden kwijt te schelden. Dat Pakistan geen democratie is, daar over hoor je geen Amerikaan klagen. Zo lang Musharraf maar anti-Taliban blijft. Nu zijn de Indiërs ook niet dom. Ze snappen wel dat Pakistan gepaaid moet worden door Amerika, in ruil voor steun aan de wereldwijde alliantie te gen globaal terrorisme. Die zou niet kunnen overleven zonder Pakistan, dat niet alleen een voormalig bondgenoot van de Taliban is. maar ook ruim 2.000 kilometer grens met Afghanistan deelt. Maar, zoals New Delhi steeds gefrus treerder opmerkt, de Pakistanen mo gen dan eindelijk hebben gebroken met de Taliban, ze gaan nog gewoon door met het steunen van de moslimte rroristen die in Kashmir actief zijn, en die gisteren weer eens 25 mensen doodden. De Indiërs krijgen het idee dat Ameri kaanse doden wel héél erg veel belang rijker zijn dan de 60.000 doden die de afgelopen jaren al in Kashmir zijn ge vallen. Daarom vindt India de oproep van Colin Powell om het probleem Kashmir op te lossen door middel van dialoog hypocriet. En het is ook daar om dat India maandag en gisteren be sloot een flink aantal raketten en grana ten af te vuren op Pakistaanse grens troepen die hulp hadden verleend aan een groep infiltrerende moslimmilitan ten, terwijl Powell in Islamabad was. Verenigde Staten? 4) Kregen een of meer van de kapers van 11 september of hun helpers financiële steun van al- Qaeda of een opleiding in de bases van al-Qaeda in Afghanis tan, en waren andere regeringen of organisaties erbij betrokken? 5) In het verleden heeft u uw aanhangers opgeroepen massa vernietigingswapens te verwer ven: nucleaire, chemische en biologische wapens. Heeft u of hebben uw aanhangers zulke wapens en, indien ja, zullen die wapens worden ingezet? 6) De overgrote meerderheid van de islamitische en Arabische leiders, onder wie moslim-gees telijken en de Palestijnse leider Yasser Arafat, zeggen dat er in de islam geen rechtvaardiging is voor de terroristische aanvallen die u voorstaat Zij hebben u, uw aanhangers en uw zelfver klaarde heilige oorlog bekriti seerd. Wat is uw antwoord op die kritiek? door onze correspondent Pascale Thewissen Antwerpen - In de kelder van de populaire Antwerpse mega-dan cing Zillion heeft de politie 500 kilo vuurwerk aangetroffen. Het explosieve materiaal lag onder een houten dansvloer. De explo- sievendienst van het leger kwam er aan te pas om de boel op te ruimen. Zillion trekt elk week einde vele honderden bezoe kers, onder wie veel Nederlan ders. De discotheek ligt midden in een woonwijk. Het strafblad van Zillion-eige naar Frank Verstraeten dreigt met de vondst van de enorme lading vuurwerk weer wat langer te worden. In België mogen er kende vuurwerkhandelaars maximaal 300 kilo in voorraad hebben, in speciale bunkers. Verstraeten had geen vergun ning. Frank Verstraeten is een beken de figuur in Vlaanderen en vaste klant van justitie. De Antwerpe naar zit sinds eind september in de cel op verdenking van het be ramen van een moord op een ex-medewerker. Verder is er nog de aanklacht die Verstraeten's ex-vriendin tegen hem indien de. Verstraeten zou haar diverse keren met de dood hebben be dreigd. Daarnaast moet Ver straeten zich samen met vijf portiers verantwoorden voor de mishandeling van twee bezoe kers. Verder loopt er een onderzoek tegen hem wegens belastingont duiking. Verstraeten zou de fis cus voor ruim 100 miljoen gul den hebben opgelicht. In ver band daarmee doorzocht de fi nanciële recherche gisteren zijn kantoor boven de Zillion. De discotheek werd vorige week al verzegeld, om te voorkomen dat bewijzen voor omvangrijke btw- fraude verdonkeremaand zou den worden. Bij toeval stuitten de speurders op de explosieve inhoud van de kelder. skopje/ap - President Boris Trajkovski van Macedonië heeft gisteren gedreigd het door het Westen in gang gezette vredes proces op zijn beloop te laten als het parlement niet snel een besluit neemt over het vredesak koord met de etnisch-Albanese minderheid. In een brief aan het parlement veroordeelde Trajkovski 'be paalde groepen afgevaardigden', omdat zij cruciale grondwets wijzigingen tegenhouden die onderdeel zijn van het in augus tus met de rebellen gesloten vredesakkoord. „Als deze onac ceptabele sabotage voortgaat, dan zal ik mijn rol heroverwe gen", schreef Traj^vski. Hij trad niet verder in detail Het vredesproces zit al weken muurvast, en het parlement komt niet eens bijeen om de grondwetswijzigingen te bespre ken die de etnische Albanezen - zo'n derde van de twee miljoen inwoners - meer rechten moe ten geven. De rebellen, die in fe bruari met hun opstand begon nen, hebben in ruil voor meer rechten hun acties stopgezet, en meer dan 4.000 wapens bij de NAVO ingeleverd. Trajkovslti is vanwege zijn aan zien en de manier waarop hij zijn ambt uitoefent de enige die genoeg gezag heeft om beide partijen bij elkaar te houden. Maar de etnisch-Albanese afge vaardigden, die de zittingen boycotten, verwijten ook Trajk ovski dwars te liggen.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7