BINNEN- BUITENLAND 'Geen verband terrorisme en miltvuur' Groeiende paniek over miltvuur verlamt VS Sovjet-Unie was grootste producent miltvuurbacillen f FBI blijft zoeken naar oorzaak Antrax: vragen en antwoorden Aantal verdachte pakketjes verdubbeld Stoomstrijkijzer tegen miltvuur Nederlanders: Veiligheid belangrijker dan privacy Onrust groeit wereldwijd Koersen biotech-bedrijven stijgen door angst terreur 'Regering VS garant voor claims nieuwe aanslagen' uw vaccin reur-bacteriën hinoton - Wetenschappers ien mogelijk een algemeen a ontwikkelen tegen bac- die als biologische wa- i^mnen worden gebruikt. ns moleculair bioloog D. ray van de Amerikaanse rSiteit van Ohio is het mo stukjes DNA van antrax, n tularemia, een op de jkende ziekte, in een vac- stoppen. Daardoor kun- lensen met één injectie im worden gemaakt voor (vier organismen. woensdag 17 oktober 2001 pje kost aan een ton De Italiaanse politie van een Italiaan hadevergoeding van DO gulden geëist wegens als antrax-al arm. De man irenzuola had aan een be- I echtpaar een brief met ieder gestuurd en op de .0 op antrax geschreven, jwerd de woning van itpaar ontruimd. Een ka- nde buurt werd herme- ifgesloten. Vijf personen n naar het ziekenhuis ge- voor onderzoek, voordat ipje' bekend werd. n Europees loudinsgbevel uAiurg - De EU-ministers titie hebben gisteren in iburg nog geen akkoord over een in alle lidstaten d aanhoudingsbevel. De andse minister Korthals van uit dat zij er volgen and wel uitkomen. Het udingsbevel wordt gezien i belangrijk wapen in de egen terrorisme en zware aliteit. Ook over het ge- akelen van straffen voor ,me bestaat nog geen nstemming. washington/rtr - dpa - De Amerikaanse federale recherche heeft gisteren verklaard dat er geen aantoonbaar verband be staat tussen de gevallen van an trax in de Verenigde Staten en 'georganiseerd terrorisme'. Maar de directeur van de federale re cherche (FBI), Robert Mueller, zei dat zijn organisatie blijft zoeken naar de bron van de brieven met miltvuursporen en 'dat niets uit gesloten' kan worden. Sinds 11 september zijn meer dan 2300 antraxmeldingen bij de autoriteiten binnengekomen, zei Mueller. Op een enkele uit zondering na ging het om vals alarm of opzettelijke misleiding. Volgens hem bestaat er wel ge lijkenis in het handschrift op de brieven die antrax bevatten. Hij zei verder dat de dreiging van aanslagen tegen de VS niet is af genomen sinds vorige week, toen zijn organisatie een specia le waarschuwing aan de bevol king liet uitgaan. Minister van justitie Ashcroft zei dat de Amerikaanse regering ie dereen hard zal aanpakken die valse antraxdreigementen ver stuurt. Wij zullen hen vervolgen en straffen met alle mogelijkhe den die de wet ons biedt, aldus de bewindsman. Hij noemde misleidingen en grappen met antrax daden van lafheid en een verspilling van belangrijke hulp bronnen, die op andere plaatsen beter gebruikt zouden kunnen worden. Zulk onverantwoorde lijk gedrag wordt keihard be straft, zei de minister. Ashcroft meldde dat een man in de staat Connecticut al is aange klaagd wegens het afgeven van valse verklaringen in verband met een antraxgrap. De mede werker van het departement voor milieubescherming vond vijf dagen geleden een poeder op een papiertje met het woord antrax daarnaast fout gespeld. De man wist dat het om een grap ging, maar greep niet in toen zijn achthonderd collega's werden geëvacueerd en twaalf anderen werden ontsmet. Hij beschuldigde tegenover federale agenten twee collega's voordat hij toegaf dat het om een valse melding ging. De man wacht volgens Ashcroft maximaal vijf jaar celstraf en een geldboete die kan oplopen ruim 7 miljoen gulden. de nepbrief loeilijk rhalen [/anp - De schade door schenken die worden voor 'miltvuurbrie- vrijwel niet te verhalen. Ehet Verbond van Verze- inDen Haag. de ontvanger een rechts- jgen de afzender aan- n, dan heeft die weinig jen, denkt het ver wordt aangetoond dat de r een grap heeft uitge- lan is echter wel sprake I Ibaarheid en aansprake- zo stelt het openbaar lie. ^pvuurbrieven' leiden in wereld tot aanzienlijke osten, onder meer lllbedrijven stil komen te aq Bedrijven die verdachte vangen, moeten waar- zelf voor de schade denkt het Verbond frzekeraars. In elk geval zij de afzender van een ledoeld relatiegeschenk sprakelijk stellen, rechtse bedrijf dat on- ierook verstuurde krijgt r geen gegronde enkt het verbond. „Er is geen sprake van opzet, eschenk zat een begelei- rief, terwijl het geschenk eens afkomstig is van ende afzender. Er is dus rake van opzet. Het is beetje dom, zou je kun- aldus een woord van het verbond. den haag/anp - Het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport heeft een informatielijn over miltvuur geopend. Het num mer daarvan is 0800 - 3008051. Ook op de website (www.min- vws.nl) is uitgebreid informatie te vinden over antrax. Hieronder de belangrijkste in formatie op een rij: Miltvuur is een voor mensen zeldzame aandoening, die wordt verooorzaakt door een bacterie. Die komt in de natuur voor, maar kan ook moedwillig worden verspreid. Symptomen: Bij besmetting via de huid komt er na enkele dagen een zweer. Hoofdpijn en lichte koorts kunnen ook optre den. Bij besmetting via de lucht wegen zijn hoofdpijn, hoge koorts, buikpijn en inwendige bloedingen symptomen. Deze vorm is vaak dodelijk. Besmet ting via de mond komt zelden voor en deze vorm is niet dode lijk. Miltvuur is niet besmettelijk van mens op mens. De kans te worden besmet via bijvoorbeeld een brief is klein. Bestrijding met antibiotica is mogelijk. Hoe eerder met de be handeling wordt begonnen, hoe effeciever die is. Het is wenselijk binnen 24 uur na besmetting te beginnen met behandeling. Pre ventief antibiotica slikken is niet nodig en kan zelfs gevaarlijk zijn. Verdachte pakjes: Bij ont vangst van een verdacht pakje de politie waarschuwen en de GGD. ragen tegen irisme liggen op de plank «/gpd - Twee verdragen irorisme wachten al ja- oedkeuring door de Ne- se regering. Het verdrag omterrorisme ligt er al f jaar. De regering heeft week naar de Tweede fstuurd. unermeerderheid van 'dA en WD hekelt de voering van de verdra- Kamer zet nu haast bij ideling daarvan. Week stuurde minister het verdrag ter bestrij- 1 terroristische bomaan- 1 het verdrag ter bestrij- de financiering van ter- naar de Kamer. Het eer- ag dateert uit 1997, het lit januari 2000. tang is dat het verdrag •omterrorisme al tot gekomen na de eerste op het World Trade 1 New York in 1993", al- •Kamerlid Verhagen. 6de Kamer zet nu op de ketel. Zij geeft deze ar schriftelijke oordeel "erdragen. De regering een week de tijd om te Jen. Normaal is dat zes 'aar de Kamer vindt dat jter tijd genoeg gehad wil dat de verdragen gend jaar van kracht Een laborant van onderzoeksinstitiuut ID-Lelystad onderzoekt monsters van verdacht poeder dat gevonden werd op enkele brieven en pak ketjes. ANP/Buro Comm washington/rtr - Mensen die bang zijn voor miltvuur- besmetting, moeten hun post voor het openen maar met een stoomstrijkijzer bewer ken. Dit heeft een bekende bioterreur-expert gisteren verklaard tijdens een hoorzit ting van het Amerikaanse Congres. De parlementariërs wilden hun oren eerst niet geloven, en daarom moest de deskundige zijn woorden herhalen. „Strijk je brieven!" aldus Ken Alibek, die vroeger een leidinggevende onder zoeker in de Sovjetunie was inzake biologische oorlogs voering en nu in de VS werkt aan verdedigingsstrategieën. Volgens Alibek kunnen milt vuursporen worden gedood door een stoomstrijkijzer in combinatie met een vochtig doekje. Vocht is belangrijk omdat de sporen droge hitte kunnen overleven, aldus Ali bek. Magnetrons zijn volgens hem minder geschikt voor het desinfecteren van brie ven. Voor plaatsen waar grote hoeveelheden brieven moe ten worden ontsmet, zoals sorteercentra, beveelt Alibek installaties aan die met gam- mastralen werken. den haag/gpd - Het aantal ver dachte postpakketjes dat is aan geboden aan onderzoeksinsti tuut ID-Lelystad, is gisteren ver dubbeld naar 32. Dat heeft in specteur-generaal J.H. Kingma van de Inspectie voor de Ge zondheidszorg bekend gemaakt. In tien gevallen is inmiddels vast komen te staan dat het niet de miltvuurbacterie betreft. De overige 22 postpakketten wor den nog onderzocht, maar vol gens Kingma zijn er geen aan wijzingen dat de dodelijke bac terie wordt aangetroffen. Medewerkers van bedrijven en overheidsorganisaties die met post omgaan hebben instructies gekregen hoe ze bij verdachte post moeten handelen. Zo mo gen PTT'ers in sorteercentra rubberen handschoenen dra gen. Voor postbodes die aan de deur bezorgen, is dat volgens PTT Post niet direct nodig, om dat de post dan al is gecontro leerd. Ambtenaren op gemeentehui zen hebben te horen gekregen dat ze bij verdachte post op hun plek moeten blijven, alarmnum mer 112 moeten bellen, er geen collega's bijhalen en bijvoor beeld ook niets eten of drinken. Het ministerie van binnenland se zaken heeft gisteren een brief met richtlijnen verstuurd aan de hoofden van politie, brandweer en gezondheidsdiensten. Daarin staat hoe te handelen bij ont vangst van verdachte post. De politie wordt intussen over stelpt met valse bommeldingen en meldingen van verdachte postpakketten, zo leert een rondgang langs de politieregio's in Nederland. Ook het openbaai' ministerie in Den Haag zegt dat er veel meer meldingen binnen komen van verdachte pakjes dan pakweg twee weken gele den. Als iemand wordt gepakt en de melder heeft duidelijk de bedoe ling gehad paniek te zaaien, dan kan hij een gevangenisstraf van twee jaar krijgen. Als de bedrei ging schriftelijk is geuit en er be paalde voorwaarden zijn ge steld, loopt de maximale celstraf op tot vier jaar. De politie geeft geen harde cijfers over het ge stegen aantal valse meldingen, omdat ze veel voorvallen niet naar buiten wil brengen uit angst dat het mensen op ge dachten brengt. Maar ze zegt wel dat het aantal in diverse de len van het land fors is gestegen en dat alle meldingen serieus worden genomen. De politie brengt meldingen al leen in de openbaarheid zodra er daadwerkelijk gebouwen moeten worden ontruimd of an dere zichtbare maatregelen wor den genomen. De valse meldin gen berusten bijna altijd op mis verstanden of komen van 'grap penmakers', zeggen politiefunc tionarissen in het land. De mel ders maken misbruik van de ge spannen situatie die is ontstaan na de aanslagen van 11 septem ber. Het opsturen van een brief die zogenaamd miltvuur bevat, is wel strafbaar. Hoeveel straf daarop staat, hangt af van de intentie van de afzender. Wie een brief stuurt als flauwe grap, is strafbaar volgens artikel 285 van het Wetboek van Strafrecht, met een maximumstraf van twee jaar. Wie er een brief bij doet met bedreigingen, valt on der lid 2 van dat artikel: bedrei ging met een ernstig misdrijf, een maximumstraf van vier jaar. Een bekende grap met ver keerde gevolgen, is het verstu ren van het Kournikova-com- putervirus. De maker daarvan kreeg onlangs een werkstraf. Rotterdam - Nederlanders vin den veiligheid belangrijker dan privacy. Onderzoek van bureau Intomart, in opdracht van het Algemeen Dagblad, wijst uit dat acht op de tien Nederlanders voor invoering van een algeme ne legitimatieplicht is. Ook zou de politie zonder directe aanlei ding burgers moeten mogen fouilleren en telefoons afluiste ren. Intomart ondervroeg voor de enquête 500 personen. Bijna driekwart van hen gaf aan dat er weer grenscontroles moeten ko men in de Europese Unie. Het is zinvol dat asielzoekers uit isla mitische landen worden ge weerd, meent ruim een op de vijf ondervraagden. Nog eens ruim 20 procent twijfelt daar over. Een op de drie ondervraagden meent dat de kans op bomaan slagen en kapingen in Neder land groot is. Eenzelfde aantal mensen is bang voor aanslagen met biologische of chemische wapens. Maar Nederlanders zijn niet bang zelf te worden getrof fen door een aanslag. Bijna drie kwart vindt dat onwaarschijn lijk. Zo'n 25 procent van de onder vraagden stapt voorlopig niet in een vliegtuig en bijna de helft mijdt de Verenigde Staten. Het leefgedrag wordt verder nauwe lijks aangepast. Mensen ham steren niet en gaan gewoon naar hoge gebouwen en bijeenkom sten met veel mensen, zoals concerten en voetbalwedstrij den. seoul - Medewerkers van de posterijen in Zuid-Korea dragen stofkapjes die hen moeten beschermen tegen mogelijke besmetting met miltvuur. In tal van landen zwol de stroom meldingen over verdachte poststuk ken aan. Regeringen in de hele wereld proberen te voorkomen dat in hun land grote onrust ontstaat en het openbare leven ontwricht wordt door meldingen van verdacht poeder op pakketjes en brieven. EPA/Kim Jae-Hwan Washington/ANP - De Verenig de Staten dreigen verlamd te ra ken door de om zich heen grij pende paniek over mogelijke besmetting met miltvuur. De FBI en andere veiligheidsdien sten hebben 2300 meldingen gekregen over brieven of pakjes waarin wellicht de antraxbacte- rie zou kunnen zitten. Die mel dingen leidden ertoe dat gebou wen ontruimd moesten worden en de postverwerking werd stil gelegd. Tot nu toe is de bacterie alleen aangetroffen in de VS. In totaal zijn daar zeker dertien mensen met de miltvuurbacte rie in aanraking gekomen. Een persoon is overleden, drie verto nen ziekteverschijnselen en bij de overigen zijn sporen aange troffen. Niemand zou in levens gevaar verkeren. Het werk van het Amerikaanse Congres dreigt vast te lopen na de ontdekking dat de brief die was binnengekomen bij het kantoor van de leider in de Amerikaanse Senaat, de Demo craat Tom Daschle, inderdaad miltvuur bevatte. Politici staan onder druk hun kantoren te sluiten en de hoofdstad te verla ten uit vrees voor meer besmet tingen. De Senaat en het Huis van Afgevaardigden nemen geen post meer in ontvangst tot er maatregelen zijn genomen om brieven en pakjes grondig te kunnen onderzoeken op be smetting. Daschle bevestigde dat de on derzoekers hem hadden verteld dat het ging om een 'zeer krach tige vorm van antrax, die over duidelijk was geproduceerd door iemand die wist wat hij of zij deed'. Onderzoekers hebben bovendien bevestigd dat er ster ke overeenkomsten zijn tussen de brieven die aan Daschle en aan NBC-presentator Tom Bro- kaw zijn gestuurd. Beide zijn verzonden uit Trenton in New Jersey en het handschrift ver toont gelijkenissen. Meer dan tachtig Amerikaanse abortusklinieken hebben maan dag en gisteren post gekregen met een wit poeder. Dat heeft de overkoepelende organisatie van deze in de VS omstreden in stellingen bekendgemaakt. Op sommige enveloppen stond de 'Amerikaanse geheime dienst' als afzender. door Hans Gertsen den haag - Mede dankzij de angst voor bioterreur hebben tot voor kort bij het grote publiek nauwelijks bekende Amerikaan se biotech-bedrijven als Nanogen en Cepheid over ge brek aan belangstelling en sub sidies ineens niet meer te kla gen. En de beurskoersen van dit soort bedrijven is, tegen de alge hele trend in, verdubbeld of zelfs vervijfvoudigd sinds de ter reuraanslagen in de Verenigde Staten. Het in San Diego gevestigde Nanogen. dat ook een vestiging heeft in Helmond, kreeg vorige week een subsidie van ruim 4 miljoen gulden van het Ameri kaanse leger. Met behulp van dat geld moet het bedrijf appa ratuur ontwikkelen waarmee stoffen als antrax (miltvuur) en andere potentieel dodelijke bac teriën snel kunnen worden op gespoord en geïsoleerd op basis van bloedproeven. Een ander bedrijf dat duidelijk garen spint bij de angst voor bioterreur, is het in de omgeving van San Francisco gevestigde Cepheid. Dat bedrijf ontwikkel de de afgelopen jaren, mede dankzij genereuze subsidies van het Amerikaanse leger, draagba re DNA-testapparatuur. Het gaat om een apparaat waarmee op plaatsen waar mogelijk bio logische wapens zijn gebruikt, binnen zeer korte tijd kan wor den vastgesteld of dat inderdaad het geval is en om welke bacteri ën of virussen het gaat. Dat soort technologie is op zichzelf niet nieuw. Wel nieuw is dat de apparaatjes nauwelijks groter zijn dan een laptop-computer en desnoods kunnen draaien op de accu van een auto. Zowel Nanogen als Cepheid lijkt enigszins in verlegenheid ge bracht te zijn door de plotseling enorme belangstelling voor hun activiteiten. Ze hadden alle pu bliciteit liever gehad vanwege een 'positieve aanleiding', zegt een woordvoerder van Nanogen. De aandeelhouders van de twee bedrijven zullen wellicht minder bedenkingen hebben bij de pu bliciteitsgolf. De aandelen van Nanogen zijn sinds de aansla gen in de VS meer dan twee maal zoveel waard geworden, terwijl de koers van Cepheid- aandelen zelfs meer dan 500 procent is gestegen sinds de 10e september, de dag vóór de aan slagen. Rusland neemt extra maatregelen tegen antrax moskou/ap - De Sovjet-Unie pro duceerde jarenlang in laboratoria in het hele land honderden ton nen miltvuurbacillen. Op het hoogtepunt van de Koude Oorlog dienden ze als potentieel wapen tegen het Westen - ondanks de internationale conventie tegen biologische wapens, die Moskou in 1972 ratificeerde. Ook na het uiteenvallen van de Sovjet-Unie zou de productie zijn voortgezet, zij het op een la ger niveau, en zouden weten schappers aan derdewereldlan den hun kennis hebben ver kocht, zo meent de naar de Ver enigde Staten overgelopen voor malige sovjetwetenschapper Ken Alibek, voormalig onderdi recteur van de firma Bioprepa- rat die biologische wapens pro duceerde. Toen het programma voor bio logische wapens in 1992 werd opgeheven waren er 70.000 mensen in dienst. De grootste prestatie van de wetenschap pers was het ontwikkelen van een miltvuurbacil die resistent is tegen antibiotica. De voornaam ste laboratoria bevinden zich bij Moskou, in de Oeral en in Ka- zachstan. Ook werd in het Insti tuut voor Fundamenteel Biolo gisch Onderzoek in St. Peters burg geëxperimenteerd en be staat een berucht testgebied op het eiland Vosrosjdenije (Op standing) in het Aralmeer. Bij een ongeluk in Kazachstan stierven in 1979 zeventig men sen door miltvuur. Amerikaanse wetenschappers, betrokken bij de ontmanteling van de labora toria, hebben er onlangs nog sporen van miltvuur ontdekt. De Amerikaanse inlichtingen diensten houden er vanaf het midden van de jaren negentig rekening mee dat Rusland de kennis over de biowapens aan landen als Noord-Korea en Irak heeft verkocht. Zo zou Irak on derhandelen over de aankoop van grote houders waarin biolo gische wapens gekweekt kun nen worden. Andere bronnen zeggen dat Iran Russische we tenschappers in dienst heeft ge nomen. Om die ontwikkelingen een halt toe te roepen heeft Washington vanaf 1994 ongeveer vijftig mil joen gulden ter beschikking ge steld voor het open houden van Russische instituten. In samen werking met Japan en de Euro pese Unie stelden de VS vorig jaar 1,6 miljard dollar in het vooruitzicht voor het beter be waken van de dodelijke bacillen en kiemen in het Staatslaborato- rium voor Toegepaste Microbio logie in Obolenslc Daar werd vier jaar terug een te gen antibiotica resistente milt vuurvariant ontwikkeld. Maan dag bood de wetenschapper Venjamin Tsjerkaski de VS aan de kennis over de bestrijding van de kwaal met de VS te delen 'mocht dat nodig zijn'. Vorig jaar werden in Rusland achttien mensen met miltvuur besmet: dit jaar waren het er drie. De meeste slachtoffers zijn mensen die in de veehouderij of slachthuizen werken en de rela tief ongevaarlijke huidvariant van de ziekte oplopen. washington/anp - rtr - De Amerikaanse regering werkt aan een plan waarin de overheid in eerste instantie garant staat voor het overgrote deel van de verze keringsclaims die voortvloeien uit eventuele nieuwe terreur aanslagen. Het aandeel van de staat zal over een periode van drie jaar geleidelijk dalen, zo heeft de krant Washington Post gisteren gemeld. In het eerste jaar betaalt de overheid 80 procent van de eer ste 20 miljard dollar aan claims en 90 procent van de schade daarboven. In het tweede jaar komt de eerste 10 miljard voor rekening van particuliere verze keraars, wordt de volgende 10 miljard gelijk verdeeld en betaalt de overheid 90 procent van de schade boven de 20 miljard. In 2004, het derde jaar, betalen verzekeraars de eerste 2#kniljard dollar. De volgende 20 miljard wordt gelijk verdeeld en 90 pro cent van de schade boven 40 miljard komt voor rekening van de overheid. Volgens Washington Post is het plan ingegeven door vrees dat het zonder solide verzekerings dekking erg moeilijk wordt bankfinanciering te krijgen voor grote bouwprojecten, zoals wol kenkrabbers. pijpleidingen en elektriciteitscentrales. De verzekeringsschade van de aanslagen van 11 september wordt geraamd op ten minste 30 miljard dollar. Deskundige Mark Hewlett, directeur van Moody's European Insurance Research, verklaarde dat het bedrag kan oplopen tot 70 miljard dollar, het viervoudige van de eerste ra mingen. wressvts POSXSÓKS

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5