Onderwijsraad wil minder vakken in basisvorming BINNENLAND Onderzoek legt relatie tussen borstkanker en nachtdienst De grootste kerstshow van Nederland is nu geopeni Groenlinks verdeeld over bombardementen Mobieltje verandert relaties wereldwijd Vijftigplusser grote vervuiler Twee doden bij brand Paars-3 Tweede Kamer ruziet over behandeling Schipholwet 'Problemen vragen offers' Kind uit Theems mogelijk slachtoffer zwarte magie ider astma root gezin ifiEN - Iemand met veel broers en zussen heeft inere kans op allergie. Kuit het promotieon- ;van G. Koppelman aan suniversiteit Groningen Allergie blijkt in grote jen minder vaak voor te vermoedelijk doordat »ere kinderen daar meer js doormaken en daar- jinder allergiegevoelig mans belooft port ESF-geld wg Minister Hermans vijs) laat de Algemene ;amer opnieuw de beste- n Europese subsidies oeken. Hij reageerde ie gisteren op beschuldi- uit de Tweede Kamer d uit het Europees Soci- ds (ESF) is gebruikt om igingen in het beroeps ijs te compenseren. woensdag 17 OKTOBER 2001 lilji den haag/anp - Minder vakken, drie verschillende niveaus en een tijdsduur van twee jaar. Zo moet de vernieuwde basisvorming er vanaf 2004 uitzien. Dat staat al thans in het advies dat de Onder wijsraad gisteren liet verschijnen. Met dit advies geeft de raad een antwoord op kritiek van de On derwijsinspectie dat de basis vorming overladen en versnip perd is. Een scheiding van een verplicht en een vrijwillig deel moet tot verlichting leiden. Tot het verplichte deel behoren de basisvakken Nederlands, En gels en wiskunde, het nieuw te ontwikkelen vak Science (dat natuurkunde, scheikunde, bio logie en techniek moet bunde len), alsmede sociaal-culturele vakken en lichamelijke opvoe ding. In de oude basisvorming was sprake van vijftien vakken. De nieuwe opzet spreekt staats secretaris Adelmund (onderwijs) aan. Wel waarschuwde de be windsvrouw ervoor dat de ver schillende niveaus niet moeten leiden tot schotten. Zij vindt dat doorstroming van leerlingen naar andere onderwijsvormen voorop moet staan. Het verplichte deel moet vijf achtste van de onderwijstijd in beslag nemen. Buiten dat deel vallen verzorging en godsdienst. Ook een apart vak informatie- en communicatietechnologie vindt de raad niet nodig. De Tweede Kamer stemt in gro te lijnen in met het advies. Het Tweede-Kamerlid Barth (PvdA) vindt wel dat de Onderwijsraad met de keuze voor niveauver schillen weinig creatief is. Zij vindt dat het voortgezet onder wijs meer individueel 'maat werk' moet bieden zoals ook op basisscholen gebeurt. Ook heeft zij bezwaren tegen het schrap pen van Frans en Duits uit het verplichte deel. Comielje (WD) voelt niet veel voor het vak Science naar het model van de raad. Hij vindt dat biologie als apart vak moet blij ven bestaan. Ook Mosterd (CDA) voorziet problemen bij de clustering van vakken. Lambrechts (D66), die enthousi ast is over het advies, denkt dat het onderwijsveld de nieuwe aanpak niet 'gelooofwaardig' vindt. Enige maanden geleden stemde de Tweede Kamer in met een aanpassing van de 'ou de' basisvorming. De WD en D66 waren daar tegen. Adelmund gaat nu met de on derwijsorganisaties overleggen over het advies. In december volgt een definitief standpunt. amsterdam/anp - Het zijn niet de junks of alcoholisten die de meeste overlast veroorzaken in Amsterdam, maar alleenstaande Nederlandse mannen van vijftig jaar en ouder. Dit blijkt uit het jaarverslag van de afdeling Vangnet en Advies van de Am sterdamse GG&GD. De afdeling kreeg de afgelopen twee jaar 53 procent meer hulp vragen binnen ten opzichte van 1998. Bijna 65 procent betrof overlast door vervuiling. Het grootste gedeelte van deze cliën ten is de wat oudere alleen staande man. Voor deze klach ten heeft het Vangnet is de func tie 'inspecteur hygiënisch wo ningtoezicht' in het leven geroe pen. De politie meldt probleem gevallen steeds vaker bij de GG &GD. De cliënten vragen zelden zelf om hulp. iperszoon [inden Ns - Bergingsduikers gisteravond in het chip Bo Gy op de Wes- Ide het stoffelijk over zonden van een 15-ja- gen uit Terneuzen. De irszoon werd vermist et vaartuig maandag- apseisde toen een ger het had volgeladen <1. Twee opvarenden zich redden. Gister- jerd bij laag water het de jongen aangetroffen chip. e vangst >rondstof Politie en justitie heb- n een industrieterrein in jurgse Eijsden 17.000 ndstof voor xtc-pillen l' in beslag genomen. Dat M g voor minimaal 280 J? pillen. Het is een van tste vangsten ooit in Ne- gedaan. De inval in de 10 erd vorige week dinsdag k in, maar werd tot nu toe 13 uden. Twee mannen uit zijn aangehouden. Hope?- geschoten - Een geldloper is gis- ag ernstig gewond ge- een gewapende over- ia! hiedam. Hij werd over- |C; phet moment dat hij eldautomaat een geld- inzijn handen had. De aakte geen buit, omdat tte leeg bleek. De 22-ja- v erdammer werd in kende toestand naar thuisgebracht. geld voor :jwoningen c De staatssecretaris- enthart (volksgezond- Remkes (volkshuisves- w Hen tot eind volgend ig miljoen gulden be- ar voor projecten die elijk maken dat men- l. tandig wonen en tege- j r ende zorg krijgen. Cor- en betrokken instan- aen de subsidie krijgen 31 selijke aanpassingen ingen te maken. Amsterdam - Door een brand vanmorgen in een pand in Amsterdam zijn twee doden gevallen en twee mensen gewond geraakt. Rond vijf uur vond in een hoekpand aan de Admiraal de Ruijterweg een zware explosie plaats waarna er brand uitbrak. De oorzaak van de explosie is nog niet bekend. Ondanks de vondst van een jerrycan gaat de politie 'absoluut niet uit van een aanslag.' Foto: ANP/Robbert Slagman oenen BSE-test De Europese Com- ekt volgend jaar 155 ^euro uit voor de bestrij- dierziekten. Het leeu- is bedoeld voor de van testmateriaal voor Ierland krijgt 5,8 mil- 0. De EU kent sinds dit intensief BSE-opspo- gramma, dat volgens unissaris Byrne (volks- ïid) een succes is. moet verder worden aan verbetering van de eid van de veestapel. wet moet en gewijzigd' etl 5- Volksvertegenwoor- ijs 'oeten niet meer tus- uit hun partij kunnen .w en voor zichzelf verder D en CDA willen dat m; 'et hiertoe de Kieswet nu (et plan is opgezet na ijli He rond CDA-Kamerlid <m 3110 van begin dit jaar. washington/rtr - Vrouwen die veelvuldig nacht diensten draaien, hebben mogelijk zestig procent meer kans op borstkanker. Volgens onderzoek van het Fred Hutchinson onderzoekscentrum voor kanker in het Amerikaanse Seattle heeft dat ver hoogde risico te maken met licht. „Blootstelling aan licht tijdens de nacht kan het ri sico op borstkanker vergroten, doordat het de na tuurlijke nachtelijke productie van het hormoon melatonine kan onderdrukken", aldus een van de onderzoekers. Minder melatonine kan er vervol gens voor zorgen dat de eierstokken meer oestro- geen gaan produceren. Het ontstaan van borst kanker staat weer in verband met de productie van dit vrouwelijke geslachtshormoon. Voor hun onderzoek ondervroegen de weten schappers 813 vrouwen tussen de 20 en 74 jaar met borstkanker. Zij werden vergeleken met ge zonde vrouwen. De onderzoekers stelden onder meer vragen over werk- en slaapgewoonten die de vrouwen er de afgelopen tien jaar op nahielden. Op basis daarvan kwamen zij tot het verhoogde ri sico van zestig procent. Dat gaat daarbij voorna melijk op voor vrouwen die zeker 4,5 jaar min stens drie nachten per week op zijn. Het onderzoekscentrum kwam op het idee om de relatie tussen licht en borstkanker te onderzoeken nadat diverse studies lieten zien dat blinde vrou wen minder kans hebben op deze vorm van kan ker. Het zal overigens nog even duren voordat artsen vrouwen gaan ontraden om 's nachts te werken. De relatie tussen nachtelijk licht en borstkanker is nog niet onomstotelijk vast komen te staan. Zo zou ook stress een rol kunnen spelen bij het ont staan van de ziekte. den haag/gpd - Binnen Groen links neemt de weerstand toe over de Amerikaanse bombar dementen op Afghanistan. In de Tweede- en Eerste- Kamerfrac ties wil een aantal leden de bombardementen eigenlijk niet meer steunen. Groenlinks eist vandaag dat de regering aan dringt op een bombardements pauze in Afghanistan. Ook in het land neemt binnen Groenlinks de onvrede toe. Zo zegde het Amsterdamse ge meenteraadslid Boerlage giste ren haar partijlidmaatschap op omdat zij het niet eens is met het officiële standpunt van de partij. Die steunt de Nederland se regering, die achter de door COMMENTAAR Verkiezingsprogramma's van politieke partijen worden doorgaans niet in grote oplages gedrukt. Het zijn taaie boek werkjes, waarin de goede bedoelingen verstopt gaan achter lange reeksen cijfers en technische voorstellen. De kiezer laat het doorgaans onverschillig: die stemt uit traditie, óf op de aantrekkelijkste persoonlijkheid onder de lijsttrekkers. De belangrijkste functie van de verkiezingsprogramma's is dat politieke partijen vooraf aan elkaar duidelijk maken hoe ze de onderhandelingen over een nieuwe regeringscoalitie wil len ingaan. Nu de grote politieke partijen hun 'openingsbod' op tafel hebben gelegd, is in een klap duidelijk dat Neder land na de Kamerverkiezingen van volgend voorjaar afste vent op een heruitgave van het Paarse monsterverbond tus sen PvdA en WD. De verkiezingsstrijd zal anders suggereren. De WD presen teerde gisteren een concept-programma waarin klassieke li berale thema's worden aangeroerd. Een harde aanpak van asielzoekers en de WAO, een streng financieel beleid, stevige lastenverlichtingen. Uitschieter in het WD-programma is het electoraal briljante idee de onroerendezaakbelasting af te schaffen. Die maatregel, verpakt als een manier om werklo zen gemakkelijker de overstap naar betaald werk te laten maken, zal vooral het welvarende en huizenbezittende deel van de natie aanspreken. Het voorstel kost negen miljard gulden en lijkt daarmee duur, politiek is het goedkoop. Of de WD met haar pleidooien voor voortgezette belasting verlichting de juiste snaar in de samenleving weet te raken, is de vraag. PvdA, CDA en D66 voelen beter aan dat het tijd is de kaalslag in de collectieve voorzieningen aan te pakken. Maar hun centrale probleem is dat het onderwijs en de zorg met alleen maar meer geld niet uit de brand geholpen zijn. In de verkiezingsstrijd zullen deze klassieke tegenstellingen worden uitvergroot, om daarna in de coalitie-onderhande lingen eenvoudig te worden overbrugd. Paars is wat dat be treft een voorspelbaar boek. Alleen wanneer de kiezers mas saal protesteren en stemmen op partijen als Leefbaar Neder land, SP of Groenlinks, wordt een heruitgave van het stuk gelezen boek minder voor de hand liggend. door onze Haagse redacteur Hans Jacobs den haag - De 'Schipholwet' heeft gistermiddag voor enorm tumult en getouwtrek gezorgd in de Tweede Kamer. De wet re gelt de voorschriften waaraan de luchthaven zich moet houden na het in gebruik nemen van de vijfde start- en landingsbaan. Zonder die wet kan Schiphol niet verder, reden voor minister Netelenbos (verkeer en water staat) om er flink vaart achter te willen zetten. De Tweede Kamer heeft vorige week ruim twaalf uur achtereen over de wet gepraat. Netelenbos heeft toen veel toezeggingen ge daan. Afgelopen maandag lag bij de griffie van de Kamer de aangepaste tekst. De verdere be handeling van de wet werd voor vanavond tien uur geagendeerd, maar daar namen Groenlinks, Christenunie en SGP geen ge noegen mee. „Ik heb de stukken niet met mijn fractie kunnen be spreken", aldus een boze GroenLinks-voorman Rosen- möller. CDA, PvdA en WD be schuldigden Groenlinks echter van tijdrekken. „Waarom stem men ze niet gewoon tegen de wet, in plaats van hem op deze manier proberen tegen te hou den", aldus een WD-Kamerlid. Achter gesloten deuren werd vervolgens verder beraadslaagd over de wet, die uiteindelijk toch vanavond laat zal worden be handeld. Het is de bedoeling om er dan morgen - de laatste ver gaderdag voor het herfstreces- over te stemmen. De verwach ting is dat de wet wordt aange nomen. WD presenteert verkiezingsprogramma de Amerikanen geleide militaire acties staat. Het partijbestuur van Groenlinks beraadt zich of de partij wel mee kan doen aan een anti-oorlogsdemonstratie zaterdag. Tweede-Kamerlid Pitstra heeft de fractie gisteren voorgesteld de steun aan de bombardemen ten in te trekken. Minimaal drie parlementariërs zouden het met hem eens zijn. „Vrijdag is er een ingelaste EU-top over Afghanis tan. Wij wachten af wat dan de stand van zaken is", aldus Pitstra. Zaterdag haalde Rosenmöller nog hard uit naar de SP, die als enige in het parlement de bom bardementen afwijst. den haag/gpd - Als het aan de WD ligt, worden de spaarloon regelingen waar veel werkne mers aan meedoen in de ko mende kabinetsperiode afge schaft. Dit belastingvoordeel voor de sparende werknemer kost de schatkist jaarlijks zo'n 1,65 miljard gulden. De partij wil het geld onder andere ge bruiken voor afschaffing van de onroerendzaakbelasting (ozb). Dit staat in het ontwerp-verkie- zingsprogramma dat de WD gisteren presenteerde. Volgens de voorzitter van de programmacommissie, Korte- weg, zou het leuk zijn als de spaarloonregelingen bleven be staan. „Maar de problemen in de samenleving vragen om of fers. Het geld dat we hiermee besparen, hebben we hard no dig voor andere onderwerpen." Zo wil de partij 8,50 miljard gul den extra investeren in onder meer onderwijs, veiligheid en nieuwe wegen. Om alle belastingverlagingen en investeringen te kunnen beta len, wordt er ook fors bezuinigd op de WAO. Dat zou 1,5 miljard gulden besparen. Verder moet er onder andere worden gekort op de subsidies voor bedrijven en op het aantal ambtenaren in dienst van de rijksoverheid. De PvdA is ongerust over de fi nanciële keuze van de WD. Zij wil 3,5 keer meer uitgeven aan lastenverlichting dan aan inves teringen in zorg en onderwijs, aldus de PvdA. Zorgen maakt de PvdA zich ook over de plannen met betrekking tot de WAO. D66 vindt dat de WD 'veel over heeft voor de inkomens maar erg wei nig voor de samenleving', aldus fractieleider De Graaf. door Rudi Buis londen/dpa-anp - De politie in Londen onderzoekt of er zwarte magie in het spel was bij de moord op het zwarte jongetje wiens romp vorige maand in de rivier de Theems is aangetrof fen. De politie doet op dit mo ment onderzoek naar Zuid-Afri kaanse medicijnmannen in Eu ropa. Zij zouden kinderen om brengen om 'geneesmiddelen' te maken. Met name bloed en vlees van kleine kinderen zou den hiervoor geschikt zijn. Het rompje van het jongetje in de Theems en dat van het meis je bij strand Nulde zijn op gelij ke wijze toegetakeld. In beide gevallen ontbraken armen, be nen en het hoofd. Ook waren beide slachtoffers ongeveer zes jaar oud. In het Nederlandse onderzoek wordt de theorie over zwarte magie niet serieus genomen. „Er is geen enkele aanwijzing dat het medicijnmannen betreft", stelt een woordvoeder van de politie Noord- en Oost-Gelder land. Wel is volgens hem de the orie in gesprekken met de Lon- dense politie 'wel eens' ter spra ke geweest. Het hoofdje van het meisje werd enkele dagen na de vondst van de romp in de Nieuwe Water weg in Hoek van Holland ge vonden. Justitie besluit binnen kort of de reconstructie van het hoofd openbaar wordt gemaakt. den haag - Of het nu de bossen van Fin land zijn of de woestijnen van Dubai, hip pe telefoondeuntjes op de achtergrond zijn niet meer weg te denken. Het mense lijk gedrag wereldwijd is dan ook veran derd sinds de invoering van de mobiele te lefoon. Dat stelt de Engelse wetenschap per Sadie Plant in haar rapport 'On the mobile' dat vanmiddag is gepresenteerd. Sadie Plant heeft onder meer onderzoek gedaan in wereldsteden als Chicago, Londen, Hong Kong en Tokyo. Ze komt tot de conclusie dat mannen en vrouwen een verschillende waarde toedichten aan hun mobiele telefoons. Mannen zien het mobieltje meer als statussymbool. Sadie Plant suggereert dat mannen die hun du re mobieltje opzichtig dragen, bijvoor beeld voor het kruis aan de broekriem, daar seksuele bedoelingen mee hebben. Bij vrouwen is dat juist andersom. Vrou wen die hun draadloze telefoon duidelijk zichtbaar voor derden dragen, geven ei genlijk aan: 'Probeer me maar niet te ver sieren. Ik ben niet alleen, maar samen met mijn telefoon'. Vrouwen in Bangkok laten dat duidelijk merken, door de tele foon soms als sierraad om de nek te dra gen. Plant concludeert na onderzoek in enke le Londense kroegen, dat telefoongedrag verschilt tussen tafeltjes met alleen man nen, vrouwen of stelletjes. Bij de mannen was er op 38 procent van de tafeltjes geen telefoon zichtbaar, bij de stelletjes 42 procent, terwijl bij de vrouwen meer dan de helft geen telefoon op tafel had liggen. Daaruit concludeert Plant dat vrouwen gevoeliger zijn voor verstoring van hun gesprekken door rinkelende te lefoons. De mobiele telefoon geeft de liefde vol gens de Engelse wetenschapper nieuwe impulsen. Een zakenman in Chicago, die ver van huis was zei: „Graag zou ik de te lefoon uitzetten als ik het bed met ie mand deel. Alleen vindt mijn vrouw het verdacht als ze me tegenwoordig even niet kan bereiken." Maar andersom kan ook, blijkt uit de woorden van een meisje dat haar vriendje verliet vanwege de tele foon. „Hij belde de hele dag door. Hij ge bruikte mijn mobieltje om te controle ren." In elk geval heeft de seksindustrie baat bij het anonieme mobieltje. Hoertjes in Bangkok zijn niet langer afhankelijk van 'Big Mama's', die in groezelige kroegjes afspraken regelen voor de dames met he ren die er extreme wensen op na hou- den. Verder stelt Sadie Plant dat gebruikers van het mobieltje grofweg gezegd twee houdingen aannemen. De 'speakeasy' categorie gooit het hoofd naar achter en begint een luidruchtig gesprek. De groep 'spacemakers' buigt het hoofd juist naar voren en praat zachtjes, soms zelfs met de tweede hand voor de mond, üfltte te lefoon. Verder richt het rapport zich kort op sms-gebruik, het versturen van tekstbe richten. Japanse kinderen worden al de 'duimgeneratie' genoemd. Niet omdat ze die in de mond hebben, maar vanwege het vele sms'en. „Ze gebruiken hun duim zoveel bij het sms'en dat ze nu zelfs met hun duim dingen aanwijzen. Ja, zelfs voor de deurbel gebruiken ze hun duim." (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3