Levenslang voor voornamen ikste GESPREK VAN DE DAG ypo# Spaans vorstenpaar bezoekt de Bijlmer Lfoe Leerlingen hebben een stem Lonny kookt voo luchtreizigers Kalender WOENSDAG 17 OKTOBER ;1 MENSELIJK Ter nagedachtenis van de geallieerde slachtoffers van de Eerste Wereldoorlog wordt in het West-Vlaamse leper op 31 oktober voor de 25.000ste keer de LAST POST gebla zen. De Britse prins Philip, echtgenoot van koningin Eli sabeth, zal daarbij aanwezig zijn in het gezelschap van de Belgische kroonprins Filip. Dat heeft het Belgische le ger gisteren bekendgemaakt. In de zogeheten 'Flanders- fields' rondom leper verloren tussen 1914 en 1918 in to taal 54.896 soldaten uit het Britse Gemenebest het le ven. Vanaf 1928 spelen vrijwilligers, vooral leden van de plaatselijke brandweer en oud-strijders, er elke avond on der een grote boog waarin de namen van alle slachtoffers zijn gekerfd ter nagedachtenis de herdenkingsmelodie 'Last Post'. Woensdag 31 oktober is dat voor de 25.000ste keer het geval. Een Amerikaanse BERGBEKLIMMER ZONDER ONDER BENEN heeft zijn droom niet kunnen waarmaken. De 45-jarige Ed Hommer moest de beklimming van de Mount Everest staken wegens slecht weer. Hommer, die zijn onderbenen door een vliegtuigongeluk verloor, is de eerste persoon met zo'n handicap die probeerde de 8850 meter hoge berg te bedwingen vanuit Tibet. Door hevige sneeuwval en keiharde wind moest de Amerikaan, samen met zijn zeskoppige team, de tocht afblazen. Hij was toen al niet ver meer van de top. Na afloop zei hij behoor lijk teleurgesteld te zijn, maar het zeker nog eens te wil len proberen. Een Amerikaanse man met een kunstbeen slaagde ruim drie jr.v geleden wel in zijn opzet om de berg te beklimmen. Een Koreaan, wiens handen waren geamputeerd, moest vorig jaar oktober zijn poging om de hoogste berg ter wereld te bedwingen op 7300 meter hoogte opgeven. WIM KERSTEN, ma ker van de carnavals hits 'Bij ons staat op de keukendeur' (1970) en 'Bloeme tjesgordijn' (1980), is gisteren op 77-ja- rige leeftijd overle den. Dat werd gister avond meegedeeld tijdens de viering van het 25-jarig be staan van het Thea ter aan de Parade, de schouwburg van Den Bosch. Kersten maakte van 1969 tot 1974 deel uit van het duo De Twee Pinten dat zich, evenals Vader Abraham en de Deurzakkers, specia liseerde in het carnavalsgenre. Maar volgens E. de van der Schuren van het theater was Kersten het hele jaar door actief in het Bossche theaterleven. ,,Het frappante is dat Wim precies 25 jaar geleden, op dezelfde dag, op trad tijdens de opening van de schouwburg", aldus De van der Schuren. In 1974 verliet Kersten De Twee Pin ten, en sloot zich later aan bij de Viltjes. Bij ons staat op de keukendeur stamt uit de Pinten-tijd, Bloemetjesgor dijn schreef Kersten voor de Viltjes. Vanwege zijn ver diensten werd hij in 1988onderscheiden meteen Edi son in de categorie volksrepertoire. Geen zin of tijd om lang in de RIJ te staan voor bijvoor beeld een paspoort, een kaartje voor het theater, de ver koopstart van een woningbouwproject, of het begin van de uitverkoop? In Londen regelt het bedrijfje Q4U, voor zo'n zeventig gulden per uur, iemand die de honneurs waarneemt. Een woordvoerder van het bedrijfje zei al te beschikken over tachtig mensen, voornamelijk langdurig werklozen tussen 20 en 50 jaar, die bereid zijn voor een ander in de rij te gaan staan. Werklozen, aldus een woordvoerder van het bedrijf zijn gewend om in de rij te staan. „Kennis of ervaring zijn niet vereist, het enige waar men over dient te beschikken is een hoop geduld." Hoewel het verhaal van het bedrijf niet aan alle kanten even sterk leek - een aanvrager van bijvoorbeeld een pas poort zal toch zelf een handtekening moeten zetten - zei de woordvoerder van Q4U binnen een jaar te willen uit breiden tot zo'n 2500 losse krachten die voor een ander in een rij gaan staan. De Japanse ambassade in de Verenigde Staten heeft om andere KENTEKENS gevraagd voor haar diplomaten en hun familieleden. Nu hebben zij allemaal nog de letters AF in hun kenteken. Omdat Amerikanen daardoor dach ten dat de Japanners Afghanen waren, zijn zij uitgeschol den, aldus het Japanse persbureau Kyodo. Het Spaanse koningspaar gaat bij hun staatsbezoek aan Neder land dat volgende week dinsdag begint, op bezoek in de Bijlmer. Koning Juan Carlos en koningin Sofia krijgen een presentatie van de renovatie van deze Amster damse 'probleemwijk' en de nieuwe stedelijke ontwikkelin gen rondom het Ajax-stadion. Daarna volgt een uitstapje naar de wijk Ganzenhoef en de Are na-boulevard, alvorens het ko ninklijk gezelschap terugkeert naar het paleis op de Dam voor het staatsbanket. Het staatsbezoek kent twee pri meurs. Méxima Zorreguieta doet voor het eerst mee en ont moet de Spaanse gasten in het paleis op de Dam. Het was in het Spaanse Sevilla dat Maxima kennismaakte met haar huidige verloofde, prins Willem-Alexan- der. Maxima heeft koningin So fia afgelopen zomer al ontmoet bij het huwelijk van de Noorse kroonprins Haakon. Daarnaast doen nog steeds verhalen de ronde dat het Spaanse ko ningspaar een bemiddelende rol zou hebben gespeeld bij het overtuigen van Jorge Zorre guieta om af te zien van het bij wonen van het huwelijk van zijn dochter. Opmerkelijk is ook de aanwezig heid van prinses Irene's oudste zoon Carlos bij de zogenoemde tegenprestatie die het Spaanse koningspaar op de tweede dag van het bezoek aanbiedt in het Haagse Gemeentemuseum. Het koningspaar opent dan een ten toonstelling van meesterwerken uit het Madrileense Reina Sofia museum, onder het motto Van Picasso tot Tapies'. De vader van Carlos, Carel Hugo van Bourbon-Parma, be schouwde zichzelf ten tijde van zijn huwelijk met prinses Irene in 1964 nog als gerechtigde op Spaanse troon. De Spaanse dic tator Franco had echter zijn oog laten vallen op Juan Carlos de Borbon, die hij in 1969 aanwees als zijn mogelijke opvolger. Na het overlijden van Franco werd Juan Carlos in 1975 ook daad werkelijk koning van Spanje, en niet lang daarna deed Carel Hu- go afstand van zijn aanspraken. Sindsdien gaan de families vriendschappelijk met elkaar om. Carlos (31) is dan ook geen onbekende aan het Spaanse hof. Carlos is sinds enige tijd, als op volger van zijn grootvader prins Bemhard, voorzitter van het Spaans, Portugees, Ibero-Ameri- kaans Instituut, waarbij onder meer alle Zuid-Amerikaanse ambassadeurs zijn aangesloten. Het instituut geeft onder meer jaarlijks een beurs aan een jonge wetenschapper voor onderzoek naar de economische, politieke of culturele relaties tussen Ne derland en Latijns-Amerika. De Spaanse gasten bezoeken verder het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag, gevolgd door een ontvangst in de Kamer en lunch in de Ridderzaal. Op de laatste dag van het driedaag se bezoek gaat het gezelschap naar het RIVM in Bilthoven en naar Utrecht, waar koning Juan Carlos in de Domkerk een ere doctoraat ontvangt. Aan het eind van de dag is er ook nog een korte visite aan de testfacili teiten van het Europese ruimte vaartprogramma bij Es tec in Noordwijk. De scholierenwebsite unvw.leerlin- gen.com wil een spreekbuis zijn voor jongeren tussen 12 en 20 jaar. Via een open forum, maar ook via onderzoeken, die geregeld worden gehouden, kunnen ze hun stem la ten horen. Leerlingen.com is anderhalf jaar geleden opgezet door het Hilver- sumse bedrijf Spill bv. Peter Dries- sen (33) van Spül benadrukt dat het opgeheven vingertje op de site ontbreekt. Voor en door jongeren is het beleid. „Om ons heen zit een laag van webmasters, meestal jon ge jongens die een onderdeel be heren. Ze moeten zich houden aan de huisstijl, maar verder bemoeien we ons er niet mee en zijn ze hele maal vrij in de invulling, tenzij de inhoud in strijd met de goede ze den of commercieel is. We hebben het liefste dat jongeren hun eigen verantwoordelijkheid kennen en nemen." Eelco van der Wiel (15) beheert een van de onderdelen: liefde. Hij gaat steeds verder en komt steeds met nieuwe dingen. De mister- en miss-scholierenverkiezing is een succes. Leerlingen kunnen elke maand een winnaar kiezen door hun stem uit te brengen, naar aan leiding van de fotootjes en teksten die op de site staan. Ook op de an dere pagina's zijn steeds wisselen de foto's te zien van de kandidaten tussen 12 en 25 jaar, van wie er op vallend veel uit Vlaanderen afkom stig zijn. Joris Hoendervangers (16) zorgt voor het onderdeel huiswerk op de site, waarop scripties, werkstukken en boekuittreksels staan. Niet af komstig uit kant-en-klare boeken, maar van andere scholieren die hun zelfgemaakte werkstukken en spreekbeurten ter beschikking stel len. De bezoekers kunnen ze als basis gebruiken. Medewerker Mare de Kok: „Het lezen van boekversla gen op internet kan motiveren om echt boeken te gaan lezen. Vooral in het begin moedigden scholen de werkwijze aan, omdat scholieren op die manier zouden worden gestimuleerd van het in ternet gebruik te maken. Dat is in middels niet meer nodig, volgens Driessen heeft 95 procent toegang tot het web. Leerlingen.com bevat verder een column over actuele gebeurtenis sen, geschreven door Marlies Wijngaarden, ook een jongere. De ze week heeft ze het over Afghanis tan versus Amerika. De bezoekers van de site kunnen daarop reage ren. De site wordt dagelijks door tien tot vijftienduizend jongeren be zocht. Van hen is 58 procent vrouw en 42 procent man. Recla me wordt zoveel mogelijk van de site geweerd. „Omdat we met al die jonge webmasters werken zijn we redelijk snel kostendekkend. Vanuit Spill zijn we ongeveer drie dagen per week met de site bezig." Jacques Geluk Lonny Gerungan. Foto: PR De bekende televisiekok Lonny Gerungan gaat ko ken voor de luchtvaart maatschappij Garuda In donesia. Passagiers krij gen binnenkort menu's voorgeschoteld op basis van zijn Indonesische re cepten. De in Nederland woonachtige Gerungan voelt zich 'vereerd' om voor de nationale Indone sische vliegmaatschappij te mogen werken. Tijdens de presentatie in het Hiltonhotel op Schip hol bekende hij gisteren ooit te hebben gesollici teerd als steward bij Garu da. Hij werd afgewezen. „Nu is het me toch ge lukt", zo grapte Gerungan. De maaltijden zullen on der zijn supervisie worden bereid door een catering bedrijf vlakbij Schiphol. Lonny Gerungan brengt overigens onder eigen naam al kant-en-klaarm- aaltijden aan de man in de supermarkt. Hij heeft inmiddels afscheid geno men van zijn restaurant in Amsterdam om zich volle dig te kunnen wijden aan culinaire tv-programma's en kookboeken. De gedreven Gerungan is al jaren druk metl gr den van traditionel n cepten uit zijn ge land. Hij zoekt 01 op in afgelegen do stelt hun meestal 1 ling overgeleverde ten op schrift. „Aa nemen zij die mee graf. Dat is zonde.' Volgend jaar hoop soort culinaire bijl publiceren met du yc authentieke recep; wi zijn spijt zijn de ja generaties in Indo: an evenals hun Europ ;oe leeftijdsgenoten eci iee vooral geïnteressa ui fast-food. |d 1 De genodigden iniuds ton lieten zich het tuigeten goed smal Sommigen schroll van de Lawar Da« la, een heftige salami lente-uitjes, spat I pers en koriander }f morees recept. Lel friszuur en toch pi ju dus de chefkok \1 igj passagiers krijgem ch mildere variant va |dt zo meldde Garuda sv< stellend. Richard Mooyman 'Achternamen raken steeds meer op de achtergrond' Waarom heet het ene kind Kees en het andere Floris-Jan? En Roderi- que en Diederi(c)k komen geheid uit een 'goed nest'. En er is een grote kans dat Angelique en Desiree in de jaren zeventig zijn geboren. En zijn Tim, Daan en Pien representanten van het no-nonsense tijdperk? Hoe cultureel bepaald is de voornaam? Het geven van een naam aan een baby is een van de feestelijkste onderdelen van het zwanger zijn. Hier en daar leidt het weieens even tot een pittige discussie, maar dat mag geen naam hebben. Soms wordt het naamgeven ervaren als een ingewikkelde aangele genheid, want de naam moet wel levenslang de naam wordt later zowel tijdens een zwoele nacht, een saai etentje als tijdens een hevige ruzie genoemd. De voornaam wordt daarnaast steeds be langrijker. De identificatie ermee is groei ende, terwijl de achternaam volgens na- mendeskundige Doreen GerTet- zen van het Meertens Instituut mee. En minder belangrijk wordt. We willen in steeds grotere mate zelf ie mand zijn en onze identiteit niet afhankelijk laten zijn van het gezin waar we toe behoren. Daarnaast zijn de omgangsvormen informeler. Veel mensen - voor al op het werk - kennen elkaar wel bij de voornaam en niet bij de achternaam. Die 'toevoeging' is nog wel aanwezig, maar zal een meer sluimerende status krijgen. „Het is zelfs aannemelijk te veron derstellen dat telefoonboeken of het vervolg daarop op den duur op voornamen worden gerangschikt", denkt Gerritzen. Haar voornaam Doreen komt van Theodora dat net als Dieudonné Godsgeschenk betekent. Het is volgens de namendeskundige twijfelachtig of de voornaam iets zegt over het karakter van de persoon. „Namen zijn in sterke mate losgegroeid van hun oorspronkelijke betekenis", weet ze. Bemhard betekende ooit 'moge dit kind zo sterk worden als een beer' en de ou ders die hun kind de naam ud Suzanne gaven, hoopten dat het mormeltje in de wieg 'zon eei worden als een lelie'. De laatste veertig jaar zijn de meeste ouders afgestapt van d woonte om kinderen naar familieleden te vernoemen. Net; u Middeleeuwen overigens. In de twaalfde en dertiende eeuv de namen van opa en oma verdrongen door namen van he j zoals Franciscus en Germaanse namen zoals Adelbert en G< Dit gebeurde door de invloed van onder meer de kruistochi rondtrekkende bedelorden. Toen de nieuwigheid van de he jjc Germaanse namen er een beetje af was, werden deze name n opgenomen in de oude traditie van vernoeming naar de na milie. Die oude idolen zijn vervangen door nieuwe. Johan en Rum en Demi, Diana en Charles zijn daar voorbeelden van. Geni lativeert: „Maar ouders noemen hun kinderen meestal niet naar hun idool. Als voor Linda wordt gekozen, betekent dat mevrouw De Mol is vernoemd. Meestal is het zo dat doorb schijning op de buis positieve associaties met de naam Lind 0 den opgeroepen, waardoor zo'n naam wordt gekozen." De meest gebruikte meisjesnaam op dit moment is Anne. gens is dat Max. Dat blijkt uit de lijsten die worden bijgehi door de Sociale Verzekeringsbank. Dit instituut houdt na op basis van gegevens van de kinderbijslag de top-twin d< kindernamen bij. De afgelopen drie jaar is er een duidelijke voorkeur voa jongensnamen. Naast Max zijn ook Lars, Bas en Tim in de. Thomas en Jeroen blijven toppers, maar namen ak en Michael die tot het midden van de jaren negentig v kwamen, zijn bijna verdwenen. Blijvertjes onder de m namen zijn Iris, Sanne, Kim en Lisa. Kimberly en Ch; pnj. weer uit de top tien verdwenen. De globalisering speelt eveneens een rol. Want eenl Tim, Jeffrey, Vincent of Sophie heet, kan als wereldt furore maken. Deze namen horen namelijk niet bij cifieke taal. Scandinavische jongensnamen zoals N Sven doen het goed, terwijl Franse meisjesnamen™ Monique, Danielle en Desiree lange tijd populairi weest. De grens van wat mag en wat niet is diffuus. Offi heeft het met welvoeglijkheid te maken, maar vc ut burgerlijke stand loopt er in Nederland een jon; j rond die gebukt gaat onder de naam Turbo 11 °v naam Rolls Frans Royce werd in 1977 in Arnhe weigerd. De ambtenaar vond dat Emile Ratelt want dat was de vader, te ver ging in zijn liefii enc auto's. Ratelband ('eerst mooie vrouwen, dan e mooie auto's') negeerde het verbod en hoew als Frans ingeschreven staat, is zijn roepnas „Het verhaal gaat dat je een familienaam ts roepnaam mag gebruiken, maar ik hou nie soort betutteling. Of hij als kind ermee gep Nou en. Daar ben ik ook erg voor, want i die dotjes al vroeg hoe het leven in elkaar De naam van zijn nieuwste nazaat, Tsjali pi gaf enige weken terug bij de aangifte eve problemen. „De geschiedenis herhaalde weer. Moeten zij weten, ik zit er niet me p^' noem mijn dochter zoals ik dat wil. Ze| e, d'r later heus wel een sofi-nummer." Ouders kunnen uit veel boekjes putten voor de mogelijke voor naam van hun kind. Foto: United Photos de Boer. Irene Nieuwenhuijse In de Haagse Seasons Galleries hangt een mooie tentoonstelling van recente schilde rijen van Jeroen Henneman. Op de ope ningzondag vertelde de kunstenaar me dat er een reproductie van zijn werk be doeld voor een kalender voor 2002 was geschrapt. Henneman laat zich inspire ren door de anonieme grote stad. In zijn stadslandschappen tref je lege torenflats en wolkenkrabbers. Hij roept een verlaten wereld op van verlichte ramen zonder mensen daarachter. De beoogde plaat voor die kalender was, zo begreep ik, ook zo'n geordend oerwoud van beton hoog in de lucht, vol en leeg tegelijk. Ze vonden het te griezelig', veronderstelt Henneman. Sinds 11 september is namelijk alles anders. De opdrachtgever voorde kalender was niet een bollenkweker uit Lisse of zo. Het was Elsevier, een uitgever dus en een grote en de kalender was bedoeld voor het personeel. De wolkenkrabber was lang zinnebeeld van de vooruitgang. Hij stamt uit de 19de eeuw, toen mensen nog dachten dat we het steeds beter zouden krijgen. De eeuw gros sierde in uiwindingen. Dat optimisme was dan ook niet vergezocht. Toen de architec ten eenmaal hadden ontdekt dat ze met gietijzer en later met staal en de lift onge veer tot in de hemel konden komen was het hek van de dam die tot dan toe betrekkelijk laag bij de grond gelegen had. Maar na vooruitgang volgt altijd neergangen dat mag je sinds 11 september letterlijk nemen voor zover goede smaak dat toelaat. De wolkenkrabber maakt als icoon van het alsmaar meer, beter en hoger, zware tijden mee. In New York vielen er twee van hun fundament en sindsdien kijkt de New Yor ker omhoog naar die andere die er nog staan. Vroeger deden dat alleen de toeris ten. Die keken omhoog met ontzag en be wondering. De New Yorker nooit. Die re kende zijn wolkenkrabbers tot het firma ment. De hemel ging er naadloos in over. De Amerikaanse Droom droomde je met de ogen open, maar je hoefde er niet voor naar boven te kijken. Dat was dus voor de toeristen. Een stijve nek was al het minste euvel na een dagje sightseeing in de Big Apple. Van het van beneden tiaar boven kijken en andersom. Ik heb nog op de Twin Towers gestaan, dat zal een mens nog lang horen. Tenslotte heeft de laatste wapen broeder uit de Eerste Wereldoorlog, een Belg die als jonge jongen nog zijn makkers in de loopgraven van leper heeft zien cre peren, ook de 21ste eeuw gehaald. De wolkenkrabber zal niet verdwijnen. Ik heb al eens beweerd en herhaal, er zal in de VI kortste keren op de plek een nieia rens herrijzen dat bedrieglijk nan 81 op zijn voorganger lijkt. Manhatt algemeen en Ground Zero in heil 5 zijn daarvoor te zeer aan de prijs symbool van wat de mensenhad delijk vermag heeft de skyscraper De hoogste staat trouwens al gen De ver van New York, in Kuala Lianf jet hoofdstad van Maleisië, een tame !et varende maar verder gebruikelijk ler limstaat waar pas nog een polid 1110 zijnde homo achter de tralies ca' Westers, blank of christelijk is der krabber al lang niet meer. We vin griezelig zeker met al zijn lichten met mensen die je binnen ver niet ziet, behalve als ze uit de gen. Huisje, boompje, mensje, een kalender anno 2002 belu laai

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2