1 Debbie Kleijn via omweg naar Oranje SPORT SWüiiMjjs:; fiifSti 'Siïj;*! SiBSSïil 'Ik bekijk die vijf maanden alsof ik geblesseerd waj Schaatsen me explosiegevaa Boot met Bouwe Bekking neemt leiding in oceaanrace ■A Bellaart mist bij Oranje scherpte en teamgeest to Raemon Sluiter hoopt dit jaar nog drie challengers te spelen. Foto: ANP/Olaf Kraak Sluiter hoopt op snelle rentree Rotterdam - Raemon Sluiter hoopt begin november bij het Challengertoemooi in Brati slava zijn rentree te kunnen maken. De Rotterdammer, die in de halve finale van de Davis- cup een enkelblessure opliep, heeft deze week de looptraining hervat en venvacht komende maandag weer met het racket op de baan te kunnen begin nen. „Ik ben een nieuwe perio de van de revalidatie begon nen", aldus Sluiter. „Als het al lemaal voorspoedig verloopt, denk ik dit jaar nog twee of drie challengers te kunnen spelen." Agassi en Sampras extra bewaakt parijs - Bij het tennistoernooi van Parijs-Bercy in de Masters Series zullen versterkte veilig heidsmaatregelen worden ge nomen voor de Amerikanen Andre Agassi en Pete Sampras. De wedstrijd begint op 29 okto ber en eindigt op 4 november. De maatregelen zijn genomen na de terroristische aanslagen in de Verenigde Staten. Behalve Agassi komen ook de andere winnaars van de grandslams, Gustavo Kuerten (Brazilië), Go ran Ivanisevic (Kroatië) en Lley- ton Hewitt (Australië), aan de start en verder de rest van de wereldtop. Kortsjnoi houdt stand hoogeveen - De onvermoeibare Viktor Kortsjnoi heeft zich in Hoogeveen niet van de wijs la ten brengen door Loek van We- ly. De vechtersbaas behield zijn concentratie en struikelde niet in het mijnenveld dat Van Wely om zijn koning had gelegd. Het werd remise. Jeugdwereldkam pioen Bruzon groeit in zelfver trouwen nu hij na Van Wely ook Polgar op remise heeft ge houden. Met een overanderde stand zijn de spelers de rustdag ingegaan. Koernikova weer snel uitgeschakeld Zurich - Voor de vijfde keer op rij heeft Anna Koernikova de eerste ronde in het enkelspel niet overleefd. De Russische tennisster verloor in Zürich met 0-6 6-4 3-6 van de Zuid-Afri kaanse Amanda Coetzer. Koer nikova maakte in augustus haar rentree na een langdurige voet blessure. Na een snelle uitscha keling in San Diego liet ze de US Open schieten. In septem ber probeerde ze het opnieuw in Leipzig en Filderstadt. Bij dit evenement verloor ze in de eer ste ronde van de Luxemburgse Kremer met 25 dubbele fouten. Met haar Zwitsers partner Mar tina Hingis won Koernikova wel het dubbeltoernooi in Moskou. Stacy Dragila. Foto: AP Dragila en Leslie beste atletes zooi new york - De atlete Stacy Dragila en basketbalster Usa Leslie zijn gisteren door de stichting vrouwensport uitge roepen tot de beste atletes van het jaar 2001. De Amerikaanse Dragila was de eerste gouden poolstokhoogspringster in de geschiedenis van de Olympi sche Spelen en won dit jaar haar derde wereldtitel. Leslie, lid van het Amerikaanse vrou wenbasketbalteam bij de Spe len in Sydney, won met haar team de gouden medaille. De stichting vrouwensport is opge richt door oud-tenniskampioe ne Billie Jean King. Selectie voorkomt overstap naar Duitsland msm door Edwin Alblas Rotterdam - Net voordat Debbie Klijn zou worden gevraagd om voor Duitsland te gaan spelen, selecteerde bondscoach Bert Bou wer de 25-jarige handbalkeepster voor het Nederlands team. Giste ren stond de geboren Amster damse voor het eerst na vijfjaar weer bij Oranje tussen de palen. Haar rentree, bij het Holland- toernooi in Rotterdam, ging ge paard met een makkelijke zege (33-21) op het zwakke Italië, over een dikke maand gastland van het WK. Om dat wereldkampi oenschap is het Klijn te doen. Bouwer haalde Klijn uit de scha duw omdat anders zijn geloof waardigheid in het geding zou komen. Nadat anderhalf jaar te rug de cocon om de afgezonder- de Oranje-ploeg barstte, nam Bouwer zich voor van lieverlee de best beschikbare speelsters op te roepen. En Klijn kreeg als keepster van de Duitse Bundesligaclub Bayer 04 Leverkusen de voorbije jaren bijna louter goede kritieken. Be halve als Bouwer in Leverkusen kwam kijken naar Klijns ploeg genote en international Martine Hekman. „Dan ging het nooit heel erg goed, terwijl ik vaak niet eens wist dat hij er was." Maar de prestaties van Klijn vie len in Duitsland wel zodanig op dat de Duitse bondscoach zich afvroeg of Klijn niet voor 'der Mannschaft' zou willen spelen. Nog voor een officieel verzoek haar bereikte reageerde Bouwer, wellicht gealarmeerd door ver halen over een handen zijnde naturalisatie, door haar voor Oranje te selecteren. En of schoon Klijn de gedachte van spelen voor Duitsland niet radi caal uitbande, was ze blij met de weer aangewakkerde belangstel ling uit eigen land. „Ik speel lie ver voor Nederland, maar als die kans niet meer was gekomen, had ik er misschien best over willen nadenken. Maar dan zou ik na mijn carrière wel weer Ne derlandse willen worden en dat schijnt nogal ingewikkeld te zijn." Klijn gaat er nu van uit dat de kwestie niet meer aan de orde komt. Ze keept op het Holland- toernooi weliswaar slechts twee wedstrijden, omdat Leverkusen haar vanaf morgen weer opeist, maar is vastbesloten om het hier niet bij te laten. Toen ze in 1996 na dertig interlands nog voor de keus werd gesteld haakte ze zelf af, omdat ze de 'kliekvorming' bij het uit de competitie gehaal de gezelschap niet zo zag zitten en geen 'aanhangsel' wilde zijn. mmi miw, Debbie Klijn verricht een redding tegen Italë. Foto: GPD/Ronald Hoogendoorn Bovendien had ze haar zaakjes bij het Roermondse Swift goed voor elkaar huisje, autootje en een leuke vergoeding. „Ik vond het plan ook te vaag om daar al les voor op te geven." Toen ze nog voor de teloorgang van Swift onderdak vond bij de Duitse topclub Leverkusen en daar Europese top speelde, wist Klijn zeker dat ze de juiste keuze had gemaakt. „Ik verdien goed met handbal, kan daarnaast ook nog blijven werken en heb zo een prettig leven." Haar selectie ziet ze als een be loning. En haar omgeving is niet meer alleen op de Duitse tele tekst aangewezen om uit te vin den hoe het haar sportief ver gaat. „Soms had ik wel de nei ging om de bondscoach te vra gen of hij mij nog wel kende, maar zo n stap zet je niet mak kelijk. Maar uiteindelijk stond hij op tijd voor mijn neus." Klijn kwam gisteren pas vijf mi nuten voor rust in de ploeg en speelde gisteren zo'n twintig mi nuten. Onopvallende minuten. „Wennen was het zeker, vooral aan hoe de mensen voor je staan en hoe ze verdedigen. Daar moet ik natuurlijk nog op ingespeeld raken. Twintig minu ten is niet veel, maar dat is niet aan mij en ik zal het moeten doen. Ik moet i dagen tijd genoeg laten a voor heel Nederland wi wijzen en dan hoor ik h Het lijkt me duidelijk graag een WK wil meem nog meer. Ik heb nogi gaan." Van moord verdachte voetballer Ismail Ayaz voorlopig vrij door Nancy Vandebroek tonceren/cenk - Profvoetballer Ismail Ayaz (22) uit het Vlaamse Genk is vrijdagavond als vrij man de poort van de gevangenis in Tonge ren uitgewandeld. Hij zat 21 weken in voorar rest op verdenking van de moord op Wilfried Hauben (32) uit Hoevenzavel in de nacht van 23 op 24 april van dit jaar. De op 14 mei aan gehouden Ayaz heeft altijd volgehouden on schuldig te zijn. Ayaz staat onder contract bij eredivisionist Fortuna Sittard, maar speelde tot zijn arrestatie op huurbasis bij Eindhoven. Ayaz is overigens slechts in 'voorlopige vrij heid' gesteld omdat zijn onschuld nog niet is bewezen. Niettemin toonde hij zich verheugd. „Het is een hele opluchting na vijf maanden onschuldig te hebben vastgezeten", zei hij op weg naar zijn ouderlijk huis in Waterschei, waar familie en vrienden voor hem een feestje hadden voorbereid. „Ik wist dat ik vroeg of laat zou vrijkomen. Ik heb niets gedaan en er zijn geen bewijzen te gen mij. Mijn vader heeft altijd in de mijnen gewerkt om zijn kinderen een goede toekomst te geven. Niemand van de familie is ooit in aanraking gekomen met justitie. En toen werd ik - en korte tijd later ook mijn vader en een neef - plotseling van moord beschuldigd. Mijn hele toekomst lag aan diggelen, dacht ik, ter wijl ik nooit iemand kwaad heb gedaan." Ayaz wil zijn voetbalcarrière zo snel mogelijk hervatten. Hij kijkt tegen een forse conditione le achterstand aan. „Ik ga met de club bellen en met hen praten. Ze hebben me altijd ge steund, ook na mijn arrestatie. Ik zat 22 uur per dag opgesloten in een cel van twee bij drie meter. Op twee uur na had ik geen enkele be weging. De enige sport die ik heb beoefend is tafeltennis, maar ik ben wel een werkman ge worden. Ik maakte in de gevangenis snoertjes voor scheerapparaten. Als ik later stop met voetballen kan ik tenminste op iets terugval len." Positief Ayaz is tijdens zijn opsluiting positief tegen de zaken blijven aankijken. „Ik zie die vijf maan den alsof ik geblesseerd ben geweest. Ik moet mij er overheen zetten, hoe zwaar het ook zal zijn. Ik ben niet rancuneus, maar ik had nooit gedacht dat de Belgische justitie zo ver zou gaan in het opsluiten van onschuldige men sen." Inmiddels heeft Theo Mommers, algemeen di recteur van Fortuna Sittard, laten weten dat Ayaz kan rekenen op alle mogelijke begelei ding en steun. Het huurcontract met Eindoven is sinds 1 juli beëindigd. Daarom wordt er voor Ayaz weer een plekje bij Fortuna gezocht. „We zorgen dat hij zo gauw mogelijk weer fit wordt", aldus Mommers. Diverse aanwijzingen leidden op 14 mei tot de arrestatie van Ayaz: telefoonverkeer, verklarin gen van de weduwe van het slachtoffer en die van een anonieme getuige. Hauben werd bij zijn eigen garage met een ijzeren staaf dood geslagen. Tijdens het onderzoek bleek zijn gsm enkele boodschappen van de jongere zus van Ayaz te bevatten. Het getrouwde slachtof fer zou met dit meisje een relatie hebben ge had. Dat zou bij de familie Ayaz zeer gevoelig hebben gelegen, omdat de zus een Turkse ver loofde heeft. De weduwe van het slachtoffer beweerde Ayaz de dag na de begrafenis te hebben zien rond snuffelen op de plaats van het misdri heeft altijd gezegd dat hij op die avoi vrienden naar voetbal in een Turks c gekeken. En dan waren er de verklaringen van e nieme getuige. Dat bleek later een n vangene te zijn, die beweerde dat A hem de moord zou hebben bekend. In tegenstelling tot de resultaten van gendetectortest die Ayaz aflegde volgens de test de waarheid over zijno - faalde deze anonieme getuige voor e< test. Bovendien geniet de getuige een 01 reputatie. In januari '98 werd hij vera tot een half jaar cel omdat hij door ee aangifte van drugshandel enkele mere schuldig in de gevangenis deed belande ■ra I ?n J Stroeve aanloop naar Champions Trophy door Edwin Alblas Rotterdam Hockeybonds- coach Joost Bellaart heeft de grootste moeite om zijn ploeg in Champions Trophy-vorm te kneden. De oefeninterland afge lopen weekeinde tegen België ter inwijding van het nieuwe hockeycomplex van Rotterdam (over drie weken het toneel van die Champions Trophy) ver lichtte zijn zorgen nauwelijks. Slechts dankzij een handjevol strafcomers van Oegstgeeste- naar Taeke Taekema voorkwam de olympisch kampioen een blamage. „Omdat een resultaat ook wel eens belangrijk is ben ik blij met de 4-0, maar niet met de manier waarop het is gegaan", sprak Bellaart enigszins beteuterd. De Amsterdammer puzzelt driftig voort als het gaat om het spelty pe en de poppetjes bij Oranje. Hij raakte er in de afgelopen twee dagen zelfs twee kwijt: Pe ter Windt beëindigde na de eer ste oefenwedstrijd tegen België donderdag (0-5) zijn interland carrière met de mededeling dat hij maatschappelijk en sociaal meer wil investeren, waardoor Oranje buiten de boot valt. Slecht getimed, drie weken voor de Champions Trophy, vond ook Bellaart, 'maar je hebt het te respecteren'. Jaap Derk Buma brak zaterdag bij een training op het hoofd- veld in Rotterdam een midden- handsbeentje, toen hij weggleed op de spekgladde zoom net bui ten het speelveld. Die hand is zes weken in het gips verpakt. Geloofde de bondscoach in de zomer nog heilig in een rol voor Teun de Nooijer op het midden veld en aanvoerder Jeroen Del- mee in de defensie, drie weken voor aanvang van het prestigi euze zeslandentoemooi speelde het elftal anders. Met Delmee als dwingende motor op het middenveld en De Nooijer meer aan het front Dat ook die for matie nog de nodige overtuiging in het spel mist, getuigden de eerste 55 minuten van de oefen partij. Pas toen de nieuwe speci alist Taeke Taekema zijn eerste van drie (uit vier) rake strafcor- ners pushte, liep Nederland als nog in het laatste kwartier over België heen. Piet-Hein Geeris was df enige maker van een velddoelpunt (2-0). Bellaart weet het gebrek aan scherpte voor een deel aan de harde trainingsarbeid, waaraan de ploeg de laatste twee weken was onderworpen. Maar die in vestering is volgens hem gedaan Amerikanen trainen met tankje op de 1 door Gijs van Oosten Joost Bellaart puzzelt driftig voort. Archieffoto: ANP en nu begint het schaven. Deze week speelt Nederland nog twee keer tegen Engeland, eind okto ber nog tegen Korea en daartus senin speelt zich nog een zeven daagse stage af op Sicilië. Daar is geen andere hockeyploeg te bekennen, maar Bellaart hecht er veel waarde aan dat hij nog een week met het gezelschap op stap gaat. Dat komt de team building ten goede en ver weg van de huiselijke omgeving is de afleiding gering. Kortom: de aanloop naar de Champions Trophy verloopt al lesbehalve gladjes. Spits Teun de Nooijer voorziet zelfs een hels karwei. „We zullen het heel moeilijk gaan krijgen. Ook om het pu bliek tevreden te houden, want ik herinner me nog dat toen het deze zomer even minder ging tegen Pakistan, we ook al wer den uitgelachen en uitge hoond." trindade/gpd - De Amer Sports One heeft, met nog dik tweedui zend mijl voor de boeg, de lei ding genomen in de Volvo-oce aanrace. „We hebben een mooie nacht gehad, maar er danst nog niemand op het dek", aldus een nuchtere schipper Grant Dalton, wiens eerste as sistent afkomstig is uit Deventer: Bouwe Bekking. De boot van de Nieuw-Zeeland- se routinier Dalton - hij is bezig aan zijn zevende race rond de wereld - nam de leiding na het verplicht ronden van Trindade. Dit Braziliaanse eiland ligt zes honderd mijl ten oosten van Rio de Janeiro. Het Illbruck-team, met Dirk de Ridder uit Oudewa ter als trimmer, werd naar de tweede plaats verwezen, waar door de Assa Abloy van Roy Heiner nu derde ligt. De ver schillen zijn overigens nog ge ring. Dat Amer Sports One de leiding heeft genomen, mag verrassend worden genoemd. De boot kwam als achtste en laatste van de ontwerptafel, waardoor Grant Dalton pas laat met de voorbereidingen kon beginnen. Tijdens de race werd het team geplaagd door twee kapotte spinakers en materiaalbreuk in de top van de mast, waardoor bij elke wisseling van het groot zeil iemand gedwongen was de 26 meter richting masttop af te leggen. „En wat minstens zo vervelend is: bij het afwassen zijn vorige week alle lepels overboord ge slagen. Dat lijkt niks voor te stel len, maar als men weet dat we geen vorken mee hebben, wordt duidelijk dat ook dit een tegen slag is", aldus Grant Dalton. De 44-jarige Dalton wil dus nog niet te vroeg juichen. „Het weer blijft verraderlijk, er kan daarom nog van alles gebeuren. Verder moeten we afwachten hoe de slag van Roy uitpakt. Hij maakte zich na Trindade los van Tyco, Illbruck, News Corp en ons, zo dat we pas vandaag of morgen goed kunnen zien wat de ver schillen zijn." den haag - De Amerikaanse schaatsers zijn bereid heel ver te gaan om over vier maanden in Salt Lake City olympische triom fen te kunnen vieren. De all- roundploeg van bondscoach Bart Schouten traint op de Olympic Oval in Utah met zuur stoftankjes op de rug. Het risico van een explosie bij een harde val nemen zij voor lief. De relatief zuurstofarme lucht in Salt Lake City, de stad ligt op 1400 meter boven de zeespiegel, beperkt de trainingsintensiteit. Om toch harder en langer te kunnen trainen, schaatsen de Amerikanen met lichtgewicht zuurstoftankjes op de rug die met een slang aan de neus is ge koppeld. Het effect is ogen schijnlijk spectaculair: zes van de zeven schaatsers hebben in twee wedstrijden (zonder tank jes) hun persoonlijke records verbeterd. „Het werkt goed", zegt Schou ten. „Het pakket weegt zo wei nig en is zo klein dat het geen slechte invloed op de schaatsbe- weging heeft." De hersteltijd na de zware trainingen is volgens de Nederlandse schaatscoach merkbaar toegenomen. „Je moet het niet elke dag doen", doceert Schouten. „Het explo siegevaar is inderdaad een risi co." De Amerikaanse schaatsploeg volgt volgens Schouten het 'op timale proces van hoogtetrai ning'. De schaatsers wonen en slapen op 2400 meter in Park Ci ty. De Noors-Amerikaanse arts Jimmy Stray-Gundersen - de wetenschapper die vorig jaar impliciet suggereerde dat Gianni Romme stimulerende middelen gebruikt - ontwikkelde tien jaar geleden in Utah het model dat uitgaat van op hoogte wonen en beneden trainen. De schaatsers van Schou vijf jaar geleden begonD l het trainen op hoogte, f chaam past zich aan d stofarme omstandighed door op natuurlijke wip aan te maken, het hoi de productie van hei in het bloed stimuleert EPO niet op synthetisch wordt ingespoten, thode toegestaan. Schouten: „We hebbent L te hoogteprogramma wereld. Enkele van de tenschappers op dit ge aan ons project verbom ■a| zuurstoftank bevalt onsp kend, helpt ons in de getuige de resultaten." Ingrid Paul heeft vorige fa de Amerikanen met d stoftanks op de rug hun zien rijden. De als arts deerde kemploegcoach overtuigd van het effect! termijn. „Het voelt' de training gaat een si lijker en het kan zei kwaad. Maar ik weet nii echt harder door gaat rij hoeveel extra zuursti' via je neus binnen? Het; kunnen zijn dat het is voor de kop." Paul zal het voorbeeld Amerikanen niet volg schoon ze wel hun traiii gramma als 'goed' bed „Wij zitten nu in InzJ hebben we bij wijze van| honderd procent zuurslj lucht. Wij trainen op schuld. We breken eert om later harder te ki den. Ik zie wel wat in exo stof, maar dan eerder steltraining." Bij het explosiegevaar nog niet stilgestaan, over nadenk, is dat eiget wel eng." de - ;eb [O em 1 ui tol

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 26