PSV betaalt het loon van de angst SPORT Wereldkampioen Tsjizjov: Dambond is amateuristisch Roda JC speelt met vuur tegen Maccabi Cocu heeft nog een con- nn anderhalf jaar bij Bar- i, Foto: AP hoopt op igkeer Cocu «WEN - Phillip Cocu keert lijk terug bij PSV. De mid- jdervan Barcelona heeft sv-voorzitter Harry van reeds informeel gespro- ïreen terugkeer naar ude club. Cocu heeft nog «tract van ruim ander- izoen bij de Spaanse lij verliet PSV in 1998. rlijden zoontje man schokt AZ us - Het trainingsveld in ut bleef gisteren leeg. De fvan AZ was te zeer aan- »n na het overlijden van jarige zoontje van John in. Het jongetje was dag van zijn fiets gevallen trreden door een taxibus- beslist vandaag of er bij iVB een verzoek wordt in- id om de competitiewed- egen Feyenoord uit het mma te halen. ot biedt uses aan idam - Kurt Elshot heeft m telefonisch zijn excuses joden aan Jon Dahl To- n.Door een charge van Ier van FC Groningen af- n zondag raakte de e aanvaller van Feye- geblesseerd aan de en- ij mist hierdoor vandaag lampions - Leagueduel artaPraag. „Kurt zat er |k mee in zijn maag dat Esseerd ben geraakt door tkle. Dat hij de moeite om mijn telefoonnum- achterhalen geeft wel it hij uit het goede hout Jen is", aldus Tomasson igé kan ir spelen ioin - De kans is aanwe- volleyballer Peter Blangé toen nog een keer zijn maakt. Dynamo, de aarde recordinternatio- raint, heeft voor de |eestenaar een spelers- angevraagd bij de volley- dNeVoBo en hem te- uigemeld bij de Europe- dCEV. Daardoor is Blan- e nationale competitie le Europa Cup speelge ld. Club en speler bena- n overigens dat de spel- r alleen in actie zal ko- idien de huidige spelver- geblesseerd zijn. Kuerten tijdens zijn par- nMaxMirnii. Foto: EPA rten is snel bij Masters ut - Het Masters Series- )i in Stuttgart heeft al na tij afscheid moeten ne- n Gustavo Kuerten. De anse nummer een van pld en de plaatsinglijst >na een bye in de eerste in de tweede schifting Rus Max Mimii: 6-4 6-7 tituees zijn sop trainer De dames van lichte tan St. Pauli, de rosse an Hamburg, zijn boos nd Geyer, hoofdtrainer 9gie Cottbus uit Berlijn, nmeester vergeleek zijn met de hoertjes uit de 2d. „Ze zijn lui, drinken "teveel." Een 21-jarige "gse voelde zich in haar teer aangetast. „Wij wer- 'ot 14 uur per dag en en regelmatig in de "ooi om aan onze con- tt'erken. Als die voetbal- °ok zouden doen, ston- "u niet onderaan maar an." woensdag 17 OKTOBER 2001 door Mark Caldenhoven rome/gpd - Met angst als slechte raadgever heeft PSV zichzelf in Rome ernstig tekort gedaan. De landskampioen die zwalkend door de eredivisie gaat liet zich te veel leiden door een papieren tij ger. PSV kroop gisteren tegen La- zio ten onrechte in zijn schulp en besefte onvoldoende dat in Sta- dio Olympico iets te halen viel: 2- Opnieuw leed PSV een neder laag in een Europese uitwed strijd. Het was onder trainer Eric Gerets alweer het zevende ver lies in acht Champions League ontmoetingen buiten Eindho ven. Alleen bij Dinamo Kiev, een jaar geleden, pakte PSV het volle pond. Voor de rest zijn de rap portcijfers ronduit teleurstel lend. Omdat PSV vuurwerk verwacht te van het puntloze Lazio paste de landskampioen zich aan met een vijfde verdediger. Daar viel aanvankelijk wat voor te zeggen. Niet voor niets werd gehamerd op de snelheid van Lopez en In- zaghi. Met Nikiforov als extra grendel deed Gerets een begrij pelijke concessie aan de huis stijl. Met de Rus achter de man dekkers Hofland en Faber werd 4-4-2 bij balverlies 5-3-2. Ook Kevin Hofland kon de tactische omwenteling billijken. „Met 4-4- 2 zijn we in Europa een paar flink afgeslacht. Dit was gewoon nodig." Dit keer werd PSV, zoals bij Nantes (4-1), niet door de man gel gehaald. Het trok zich in Ro me wel de haren uit het hoofd. De verwachte stormloop van Lazio - maar liefst vijf keer beke ken door scout Piet de Visser - bleef uit. Bovendien vertoonde de defensie van de thuisploeg, onder leiding van een matige Jaap Stam, haarscheurtjes wan neer PSV gas gaf. John de Jong: „Daarom overheerst het gevoel dat er meer had ingezeten." Emest Faber: „We zijn met het verdedigende concept te weinig aan voetballen toegekomen. Als we ons dat eerder hadden ge realiseerd Maar we maken ook de kansen niet af. Dat is onze ei gen schuld. Punt." PSV begon in Rome met vijf verdedigers om de aantrekkelijke wedstrijd te beëindigen met liefst vijf aanval lers. Het is zelden vertoond in een internationaal topduel. Jan Vennegoor of Hesselink beaam de dat de ommezwaai 'rigou reus' was. „Maar het maakt niet uit welk systeem je hanteert. Je scoort te weinig. Dat is het man co." Ook Gerets weigerde mee te gaan in de kritiek dat PSV te be houdend had gespeeld. „De eni ge fout die we hebben gemaakt, is dat we tien meter te ver naar achteren hebben gespeeld. Daardoor werden de ruimtes voor de middenvelders nauwe lijks te belopen en kwamen ze soms tegen een overtalsituatie te staan. Maar verder? Als je zo veel kansen krijgt..." De statistici van de UEFA becij ferden gisteravond liefst acht 'shots on goal' voor PSV, het hoogste aantal van alle acht Champions-Leagueduels. Ter vergelijking: bij Schalke werden er zes genoteerd. Daarvan scoorde de ploeg van Huub Ste vens vier keer tegen Mallorca. Bij PSV bleef het bij een intik- kertje van Kezman. Gebrek aan koelbloedigheid en instinct en een oplettende Lazio-doelman Peruzzi kostten de Eindhovena- ren de kop. Lazio - PSV was het bewijs dat details of spaarzame momenten cruciaal zijn in topwedstrijden. De goals van de Italianen vorm den het onweerlegbare bewijs. Want waarom is die ene keer dat Mendieta een fraaie pass af levert meteen goed voor een fraaie goal van Fiori, die op zijn beurt maar één keer wegloopt van Vogel. En waarom laat Niki forov zich ringeloren door In- zaghi, van wie bekend is dat hij bij het minste of geringste tegen het gras gaat. Met het mes op de keel kwam PSV tot zijn opvallendste daad. Na de benutte strafschop van Lopez wierpen de Brabanders de schroom van zich af. PSV bleek over meer inhoud te be schikken dan het sterrenensem ble van Lazio. Met Jan Heintze, met zijn 38 jaar de inspiratie bron, op de linkerflank als aan jager kwamen Stam en consor ten danig in de verdrukking. Niet in de problemen. Voor PSV is de doelstelling voor dit seizoen, de tweede ronde van de Champions League, na het verlies iets verder uit het zicht geraakt. Met de thuiswed strijd tegen Nantes (volgende week) en de ontmoeting met Galatasaray in Istanbul voor de boeg dreigt ook deze editie uit de te draaien op een fiasco voor PSV. En dan zal de landskampi oen nog wel eens terugdenken aan die avond in Rome. Lazio Roma: Peruzzi; Couto, Stam en Favalli; Poborsky (74. Negro). Men dieta. Fiore (82. Baggio), Giannichedda en Pancaro; Lopez en Inzaghi (61. Crespo). PSV: Lodewijks: Ooijer, Nikiforov (66. Vennegoor of Hesselink). Faber, Hof land en Heintze (84. Bruggink): Vogel, De Jong (46. Lucius) en Bouma; kez man en Rommedahl. Jaap Stam van Lazio (links) en PSV'er Mateja Kezman vochten gisteren veel verbeten duels uit. Foto: ANP/Olaf Kraak door Cep Leeflang Apeldoorn - Negen wereldtitels heeft hij al op zak, de tiende veroveren is het ul tieme doel. Alexei Tsjizjov, de beste dam mer aller tijden, is zijn sport nog lang niet moe. Wel moet er dringend iets verande ren op bestuurlijk gebied, vindt hij. „De werelddambond is veel te amateuris tisch." Komende zondag begint Tsjizjov als gro te favoriet aan het prestigieuze Bijlmer- toernooi, waaraan verder onder anderen ex-wereldkampioen Guntis Valneris deel neemt. De deze week 37 jaar geworden Rus schuwt de toernooien niet. Afgelo pen zomer was hij zelfs op open toer nooien van de partij. Zowel in Nijmegen, Den Haag als Goes nam hij deel aan een zomertoemooi. Dat kwam hem op de nodige kritiek te staan. De wereldtitel zou te exclusief zijn voor een plek temidden van het gepeupel in een open toernooi. Tsjizjov haalt er de schouders over op. Er lagen goede condi ties aan ten grondslag en een profdam mer moet toch de kost verdienen. En op grote kampioenschappen is het soms ook maar behelpen. Het voorbeeld van het wereldkampioen schap in Moskou is in dat opzicht het meest recent, met een alles bepalende organisator (Roman Klimasjev) die er fi nancieel een potje van maakte. Op de slotdag zei Tsjizjov er nog vanuit te gaan dat het wel goed zou komen met de toe gezegde prijzengelden. Daags na afloop wist hij wel beter. Teleurgesteld consta teerde hij dat hij een zwaar toernooi had gespeeld en een half jaar voorbereiding had gespendeerd zonder geldelijke belo ning. Inmiddels zegt hij zich over die te leurstelling te hebben heengezet. „Mos kou was voor mij geen geldtoemooi", stelt Tsjizjov. „Ik wilde weer wereldkam pioen zijn, daar was alles om te doen. En dat is gelukt. Geld was bijzaak, winnen daar ging het om." Dat hij zijn titel terugpakte van Alexander Schwarzman en zich uitgerekend in ei gen land weer mocht laten tronen tot wereldkampioen gaf veel voldoening, maar het WK gaf wel te denken, erkent Tsjizjov. 'De sluipmoordenaar uit Izjevsk' speelt de zwartepiet naar het bestuur van de werelddambond FMJD. Een adequa ter en daadkrachtiger bestuur zou in zijn ogen voor een veel betere financiële on derbouwing van de topsport moeten zorgdragen. „De FMJD is absoluut niet goed georga niseerd", is Tsjizjov van mening. „Neem alleen al het systeem dat de werelddam bond gebruikt voor de wereldkampioen schappen. Wat is in vredesnaam een kandidatentoernooi? De winnaar mag een match spelen tegen de wereldkampi oen. Maar omdat er aan dat toernooi zelf geen titel verbonden is, is het in een aan tal landen heel moeilijk om het sponsor- technisch rond te krijgen. Begin volgend jaar wordt er mogelijk zo'n toernooi ge houden in Mali. Maar krijgt Mali dat rond, met veertig deelnemers? En als het doorgaat: komt er dan ook daadwerkelijk iemand? Ik denk het niet. Wie er toevallig is, die mag meedoen (zoals dat eerder ook gebeurde op het WK in Ivoorkust, red.). En wie niet mee mag doen en dus als profspeler niet aan het werk kan, is de wereldkampioen. Er zou gewoon het ene jaar een WK-toemooi moeten worden gespeeld en het andere jaar een WK- match." „Het FMJD-bestuur bestaat echter uit mensen die leven in een droomwereld, die graag experimenteren", vindt Tsjizjov. „Voorzitter Wouter van Beek bij voorbeeld is heus geen slecht mens, maar geen goede organisator. Hij vindt het amateurisme belangrijk. Fout. Dat is niet het doel. Een professionele organisa tie moet er komen met professioneel in gestelde mensen. Harm Wiersma zou een goede kandidaat zijn." Alexei Tsjizjov: „Harm Wiersma zou een goede voorziiter van de we relddambond zijn." Foto: GPD/Cees Baars PRIJSVRAGEN Lucky Day, dinsdag 16 oktober: 2-4-6 14 - 17 - 28 - 32 - 35 - 40 - 47 - 48 - 50 - 51 - 54 - 56 - 62 - 64 - 65 - 71 - 77. (on der voorbehoud) VOETBAL Champions League Groep A. Anderlecht (Bel) - Real Madrid (Spa) 0-2 (0-2). 19. Raul 0-1, 35. McManaman 0-2. Scheidsrechter: Fisker (Den). Gele kaart: Dindane, Crasson (Anderlecht). Lokomotiv Moskou (Rus) - AS Roma (Ita) 0-1 (0-0). 78. Cafu 0-1 Scheidsrechter Jol (Ned) Toeschouwers 18.000 Gele kaart: Obradovic (Lokomotiv). Real Madrid 3 3 0 0 9 10-2 Roma 4 2 1 1 7 4-3 Anderlecht 3 0 2 1 2 2-5 Lok.Moskou 4 0 13 12-8 Groep B Borussia Dortmund (Dui) - Boavista (Por) 2-1 (0-1) 33. Goulart 0-1, 50. Rieken 1- 1, 68. Koller 2-1. Scheidsrechter- abschi (Ita). Gele kaart: Rieken (Dortmund). Tur- ra, Bosingwa, Rui Oscar, Petit (Boavista). Dynamo Kiev (Oek) - Liverpool (Eng) 1-2 (0-1). 43 Murphy 0-1, 59. Ghioane 1-1. 67 Gerrard 1-2. Scheidsrechter: Colombo (Fra) Gele kaart: Heskey (Liverpool) Liverpool 4 2 2 0 8 4-2 Boavista 4 2 1 1 7 7-5 Dortmund 4 12 15 5-5 Dynamo Kiev 4 0 13 14-8 Groep C. Arsenal (Eng) - Panathinaikos (Gri) 2-1 (1- 0) 23. Henry 1-0, 50. Olisadebe 1-1. 52 Henry 2-1 (strafschop). Scheidsrechter Meier (Zwi) Gele kaart Upson, Vieira, Lauren, Cole (Arsenal), Sousa, Kyrgiakos. Michaelsen (Panathinaikos) Real Mallorca (Spa) - Schalke 04 (Dui) 0- 4 (0-2). 15. Van Hoogdalem 0-1, 19. Haj- to 0-2 (strafschop), 78. Asamoah 0-3, 84. Sand 0-4. Scheidsrechter: Wegereef (Ned) Rode kaart: 26. Eto'o (Mallorca). Gele kaart: Nadal, Marcos Martin (Mallorca), Sand, Asamoah (Schalke 04). Panathinaikos 4 3 0 1 9 6-2 Arsenal 4 2 0 2 6 5-5 Mallorca 4 2 0 2 6 2-6 Schalke 04 4 1 0 3 3 6-6 Groep 0 Lazio Roma (Ita) - PSV (Ned) 2-1 (1-0) SCOREBORD 39. Fiore 1-0, 55. Claudio Lopez 2-0 (strafschop), 56. Kezman 2-1. Scheids rechter: Lopez Nieto (Spa). Galatasaray (Tur) - FC Nantes (Fra) 0-0. Scheidsrechter Krug (Dui). Gele kaart Djemba-Djemba, Deroff (Nantes). Galatasaray 4 2 1 1 7 3-3 Nantes 4 2 1 1 7 7-3 PSV 4 2 0 2 6 6-7 Lazio 4 1 0 3 3 3-6 Uefa Cup, tweede ronde, eerste wedstrijd. Roda JC - Maccabi Tel Aviv (Isr) 4-1 (2-0) 4. Soetaers 1-0, 35. Soetaers2-0, 54, Berglund 3-0. 78. Horvath 3-1. 82. Son- kaya 4-1. Scheidsrechter Baskakov (Rus) Toeschouwers: 4000. Gele kaart: Anasta- siou (Roda JC). Viking Stavanger (Noo) - Hertha BSC Ber lin 0-1 (0-1) 5 PreetzO-1 Eerste divisie TOP Oss - Haarlem 0-4 (0-2). 36 Hooy- boer 0-1, 39. Douglas 0-2, 88. Molenaar 0-3, 90. Greene 0-4 (strafschop). Emmen - ADO Den Haag 1-1 (1-0) 39. Oosting 1 0 (strafschop), 53 Castelen 1-1 MW - Stormvogels/Telstar 2-0 (1-0). 3. Mutsaers 1-0, 66. Taiwo 2-0 Stand aan kop Excelsior 9-25 Veendam 9-17 FC Zwolle 9-20 RBC 9-15 Emmen 9-18 Telstar 9-13 ADO Den H. 9-18 Haarlem 9-12 Bangkok. Aziatische zone, groep A. Thai land - Bahrein 1-1 (0-1). Stand: 1. Iran 7- 15, 2. Saoedi-Arabië 7-14, 3. Irak 8-7, 4 Bahrein 7-7, 5. Thailand 7-4. BASKETBAL Vrouwen, eredivisie: Lisse - Lions 53-68 HANDBAL Rotterdam, 20ste Holland-toernooi. Eerste dag: Nederland - Italië 33-21 (18-10) Scores Nederland: Assmk 7, Burgers 4, Feijen 4, Van der Wissel 4, Heuwekemeiier 3, Pusic 3, De Boer 2, Roelofsen 2, Lame- in 2, Hofman 1, Razdorov 1. Noorwegen - Zweden 29-26 HONKBAL Noord-Amerikaanse profcompetitie. Ameri can League, finale. Arizona Diamondbacks - Atlanta Braves 2- 0 Stand in best-of-seven 1-0. SCHAKEN Hoogeveen. Essent toernooi. Kroongroep: Van Wely (Ned) - Kortsinoi (Zwi) 1/2-1/2, Polgar (Hon) - Bruzon (Cub) 1/2-1/2 Stand 1. Kortsinoi 2 1/2. 2. Van Wely 1 1/2. 3. Polgar. Bruzon 1. TENNIS Stuttgart. Mannen, Masters Series, 7 mil joen gulden. Eerste ronde: Enqvist (Zwe) - Escudé (Fra) 7-5 6-3, Arazi (Mar) - Schüttler (Dui) 6-4 6-2, Canas (Arg) - Clavet (Spa) 6-3 6-2, Novak (Ts|) - Massu (Chl) 6-3 6-2, Pavel (Roe) - Gambill (VSt) 7-5 7-5, Koubek (Oos) - Robredo (Spa) 4-6 7-6 6-3. Tweede ronde Mirnii (WRu) - Kuerten Bra/14-6 7-6 6-4, Henman (GBr/7) - Pretzsch (Dui) 6-3 6-0. Ferreira (ZAf) - Federer (Zwi/11) 7-6 3-6 6-2, Ivanisevic (Kro/13) - Philip- poussis (Aus) 7-6 3-6 6-3, Hewitt (Aus/3) - Ulihrach (Tsj) 3-6 6-3 6-4. Zurich. Vrouwen, 2,8 miljoen gulden. Eerste ronde: Coetzer (ZAf) - Koermkova (Rus) 6-0 4-6 6-3, Hantuchova (Slw) - Shaughnessy (VSt) 6-3 6-4, Raymond (VSt) - Stevenson (VSt) 7-6 6-3, Mikaelin (Zwi) - Dementieva (Rus/7) 6-2 6-4, Pav- nova (Rus) - Husarova (Slw) 6-4 6-2, Majo- li (Kro) - Sanchez (Spa) 7-6 6-2. Bratislava. Vrouwen, 265.000 gulden Eerste ronde Lamade (Dui) - Kuti Kis (Hon) 6-3 6-2, Daniilidou (Gri) - Bovma (Rus/8) 6-1 2-6 6-2, Marrer (Spa) - On- draskova (Tsj) 6-3 6-2, Hrozenska (Slw) - Arno (Dui) 0-6 6-3 6-3, Chladkova (Tsj/5) - Vavrinec (Zwi) 6-4 6-2, Osterloh (VSt) - Bedanova (Tsj/1) 6-3 6-3, Sucha (Slw) - Gubacsi (Hon) 6-2 6-0. Helsinki. Mannen, Challenger, 100.000 gulden. Eerste ronde Kempes (Ned) - Van Lottum (Ned) 7-6 6-1, Wessels (Ned/8) - Salzen- stein (VSt) 7-6 6-7 6-4, Kiiski (Fin) - Van Scheppingen (Ned/7) 6-2 6-2. WIELRENNEN Putte - Kappellen. Sluitingsprijs. 1 Van Speybroeck (Bel) 177,24 km in 3.45.00, 2 Roodhooft (Bel), 3 Virbickas (Lit), 4 Van Mechelen (Bel). 5 Van Steen (Ned). 9 Legtenberg. 19 Engels. 24. Van den Pluim, 25 Victoor. 26 Hoedemakers, 27 De Jong, 32. Van de Pluim, 33. Schmitz. 26. Van der Ven, 40. Talen, 44. Van Zim- meren, 45. Hiemstra. door Rob Sporken kerkrade/gpd - Roda JC kan zich met een redelijk gerust hart opmaken voor de UEFA-Cupre- tum tegen Maccabi Tel Aviv. De 4-1-zege moet voldoende zijn om de derde ronde te halen, maar het had niet veel ge scheeld of de Kerkraadse forma tie had zich voor de uitwedstrijd niet alleen zorgen moeten ma ken om het veiligheidsaspect. Een voorsprong van twee doel punten of eentje van drie verde digen, het is een wereld van ver schil. Niet zozeer cijfermatig, wel psychologisch gezien. De Is raëlische formatie zal op eigen bodem vol voor de aanval moe ten kiezen. Op zich heeft Mac cabi voldoende creativiteit om het de Limburgers knap lastig te maken. Het probleem is alleen dat de kwaliteit van de verdedi ging van een abominabel laag niveau is. Vergeleken met de defensie van Maccabi was die van de IJsland se amateurs van Fylkir in de eer ste ronde van wereldklasse. Ro da zal in Tel Aviv ongetwijfeld veel ruimte krijgen. Een heerlij ke gedachte voor snelheidsdui vels als Fredrik Berglund en Tom Soetaers. De twee aanval lers kregen in Kerkrade zelfs in alle bewegingsvrijheid om te ex celleren. Linksback David Ben- Dayan moet hebben gedacht als aanvaller te zijn opgesteld, ter wijl de trage centrale verdedi gers Ben-Haim en Shelach (die in de Israëlische pers vergeleken worden met schüdpadden) fout op fout stapelden. Dat de gast heren bleven steken op vier tref fers was zelfs een klein wonder. Roda-trainer Georges Leekens koos voor een verdedigend blok van vijf man met een centrale rol voor Humphrey Rudge, die sterspeler Avi Nimni uit de wed strijd speelde. Tegentreffers op eigen veld kunnen dodelijk zijn zo realiseerde de coach zich. Wat dat betreft leek de rake kop bal van Perenc Horvath, die de tussenstand ruim tien minuten voor tijd op 3-1 bracht, een flin ke streep door de rekening van Roda te worden. De zorgvuldig opgebouwde marge, door tref fers van Soetaers (tweemaal voor de rust) en Berglund, kreeg daarmee een serieuze tik. Daar mee dreigde een uitstekende uitgangspositie voor de return onnodig uit handen te worden gegeven. Roda raakte van slag, zag Regillio Vrede in een wan hoopspoging zelfs de lat boven Zeljko Kalac teisteren, maar haalde opgelucht adem toen Fa- tih Sonkava de marge herstelde: 4-1. Opnieuw speelde de thuisploeg daarna met vuur. Het resulteer de in een strafschop vlak voor Spitsuur voor het doel van Roda JC. Tal Banin van Mac cabi haalt uit. Van links naar rechts Roda- spelers Regillio Vrede, Yannis Anastasiou en Mark Luypers. Foto: Reuters tijd na een vermeende overtre ding van Kevin van Dessel op invaller Eli Biton. Een katachtige reflex van Kalac voorkwam dat de vrijwel onzichtbare Nimni als held van het veld kon stappen. En dat Roda met een onbesten dig gevoel naar Israël had moe ten reizen. Roda JC: Kalac: Sonkaya. Vrede. Luij- pers en Van Dessel; Van der Luer (84. Vandenbroeck), Rudge en Tomasic. Berglund. Anastasiou en Soetaers (84. La wal). Maccabi Tel Aviv: Strauben YVed- zynski, Ben-Haim. Shelach (74. Tuaf). en Ben-Dayan; Shen, Nimny en Banin, Levi (46. Biton), Torjman (69. Horvath) en Goldberg.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 25